R DADER Nederland en zijn buren Uit de sportwereld Snel ingrijpen bij prijs-delicten Wantrouwen jegens Rusland de Onbekende DE DUBBELGANGER. Vijf ieqen één ADIO programma ^BSUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 .j| Interview met jonkheer Van Starkenborgh Verplichte tewerkstelling- van invaliden PENSIOENREGELING .Voor getroffen illegale werkers Onmiddellijke sluiting van schuldig bedrijf STAKINGEN OM INDIE Wat het moet doen om het Duitsche probleem op te lossen DE „LAATSTE" DER CURACAO-ERS De stand r.-.r.-— BOKSEN Uitkeering ineens aan gepensionneerden - (Van onzen Parijschen corres. pondent.) ,,Lc Monde", welk blad te Pa rijs de plaats heeft ingenomen van „De Temps", heeft de ver schillende leiders der delegaties, ter vredesconferentie aanwezig, geïnterviewd. Daar de heer Van Boetzelaer door zijn ambtsbezig heden verhinderd is geregeld te Parijs te verblijven, heeft „ie Monde" zich tot zijn plaatsver vanger, jhr. Tjarda van Starken borgh Stachouwer gewend die o.a. sprak over onze belangen inzake Duitschland. „Onze handel", zoo zeide hij, „lijdt seeer onder den tegenwoordigen toe stand. Wij koopen en verkoopen yeel in Duitschland, dat door den oorlog totaal geruïneerd is. Daarom achten wij een zekere wederopleving van dat land ook in ons belang. Het niet meer gebruiken van onze spoorwegen en waterwegen, die dienden voor het transitoverkeer met Duitschland, veroorzaakt ons groot nadeel. Onze havens, vooral Rotterdam, hebben aldus een zeer belangrijk deel van haar bedrijvig heid verloren. Bovendien hebben de Kngelschen en Amerikanen het deel van dat verkeer, dat nog overbleef, afgeleid naar Hamburg en Bremen. Op die manier meenen zij deviezen te besparen, hoewel het traject aan merkelijk veel langer is dan het normale". Gevraagd naar de Nederlandsche politiek ten aanzien van de organi satie der vereenigde volken, zeide hij: „Zij is welbekend: wij zijn al tijd tegen een te uitgesproken over wicht der groote mogendheden ge weest, of van een enkele groote mo gendheid door'middel van het recht van veto. Dat recht loopt gevaar elke toekomstige actie van de ver eenigde volken te verlammen, zooals dat in tal van gevallen tot dusver reeds belet heeft doeltreffend» maatregelen te nemen. Wij hebben dat te San Francisco reeds bestre den en onze positie is dienaangaan de niet veranderd". Na vervolgens den wederopbouw in Nederland te hebben besproken, antwoordde de ambassadeur op de vraag, welke hoop hij gevestigd had op de tolunie met België: „Het ls natuurlijk een belangrijke zaak tus- schen twee naburige naties de douane-bepalingen op te heffen. Wij zullen daartoe komen in verschil lende étappen. Men is begonnen met de unificatie van de tarieven en men zal later de tolversperringen zelf, die de beide naties scheiden, trach ten op te heffen. Die opheffing zal diepgaande veranderingen in het economisch leven van de beide lan den tengevolge hebben". Op een te Den Haag gehouden vergadering van den Alg. Nederl. Invalidenbond heeft minister Drees medegedeeld, dat een wetsontwerp gereed ligt, dat alle bedrijven bo ven een bepaalde capaciteit zal ver plichten een zekere percentage inva liden in het bedrijf op te nemen. Bovendien beoogt het wetsontwerp bestaanszekerheid te geven aan in validen, die tot geen arbeid in staat zijn. CHURCHILL WEER IN BELGÏë. Winston Churchill |s met zijn dochter Mary om vijf uur gisterna middag te Brussel aangekomen. Hij zal eenige dagen de gast zijn van den prins-regent en de koningin, moeder. In België doen geruchten de ron de aangaande een verloving van den prans-regent met miss Mary Chur chill Naar A. N. P. van bevoegde zijde verneemt, zijn de geruchten over de opheffing van het Metropole-orkest onder Dolf v. d. Linden en van het vaudeville-orkest, beide ressortee- rende onder Radio Nederland, van ie de ren grond ontbloot Er is in voorbereiding een ontwerp van wet, strekkende tot het verlee nen van buitengewone pensioenen aan invalide verzetsslachtoffers en nagelaten betrekkingen van perso nen, die in verband met het verzet zyn omgekomen. De raad van ministers heeft be Blist, dat de buitengewone pensioen regeling voor de verzetslieden dient te worden afgestemd op een te tref fen regeling voor de financieele ver zorging van invalide militaren en nagelaten betrekkingen van gesneu velde militairen alsmede van het personeel van de koopvaardij Dit complex van sociale voorzie ningen zal binnen enkele weken aan den raad van ministers worden voorgelegd De in voorbereiding zijnde pen- pioenregeiing voor de verzetsslacht- offers heeft ten doel. deze, in ver band met hun daad of houding in het verzet, gedupeerden en hun na gelaten betrekkingen, in staat te stellen binnen redelijke grenzen te blijven voortleven in hun vroegere sociale milieu. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot het openen van de mogelijkheid voor- loopige maatregelen te treffen ter zake van overtreding van prijs voor schriften. In het algemeen, aldus de Me morie van Toelichting o.m., kan worden gezegd, dat den rechter t.a.v. dergelijke delicten sancties van voldoende zwaarte ten dienste staan. Echter wordt de slagvaar digheid van de Overheid belem merd door den langdurigen proces gang van de bestaande regeling, terwijl er een acute behoefte be staat aan de mogelijkheid van een snelle reactie op prijzendelicten en met name aan de gelegenheid tot sluiting van een bedrijf vrijwel da delijk nadat daarin een ernstige overtreding van de prijzenvoor- scfiriften is geconstateerd. Hierin wil het ontwerp door een aanvul ling van het „besluit berechting economische delicten" voorzien. De toepassing van dae maatrege len wordt opgedragen aan den eoo- nomischen tuchtrechter. De minis- In ons artikel onder bovenge- noemden kop stonden enkele sto rende fouten. Zoo is er in de twee de alinea sprake van leger menschen zulks moet zijn eigen menschen. Voorts laten vaders, moeders enz. niet hun verstand over hun gevoel, maar juist hun gevoel over hun ver stand de baas. ters verwachten van een straffe hanteering van den maatregel een zoo afschrikwekkende werking, dat zij de hoop gerechtvaardigd ach ten, dat het euvel der prijsovertre- ding spoedig en in aanmerkelijke mate zal afnemen. Het besluit berechting econ. de licten"' wordt spoedig ingetrokken en door een geheel nieuwe wette lijke regeling vervangen. Stalin's woorden, dat de wereld porten, dat de Russen verschelde- niet in werkelijk oorlogsgevaar verkeert, zijn, volgens „A. P.", door een deel van de Amerikaan- sche bladen met eenlg scepticisme ontvangen. De „New York Times" ver_ klaarde: „Een deel van het Rus sisch raadsel is, dat woorden en daden vaak zoo ver van elkaar liggen". „Maar als er een succesvolle samenwerking moet zyn", besloot het hoofdartikel, „dan kan dat niet, zooals Stalin dat tot nog toe wenschte, uitsluitend op Russische voorwaarden. De manier om sa men te werken is elkaar halver wege tegemoet te komen". Voor zoover de verklaring van Stalin blijk gaf van een vastbeslo ten poging van de sovjets om sa men te werken met de westelijke mogendheden, zal volgens diploma tieke kringen in Washington, deze dit najaar in de eerste plaats ge toetst worden aan het Duitsche probleem. Zelfs voordat de ministers van buitenlandsche zaken in Parijs aan de Duitsche kwestie toe zijn, zouden er volgens Amerikaansche autori teiten twee manieren zijn, waarop de Russen zouden kunnen bereiken, wat Stalin noemde: de demilitairi- seering en democratiseering van Duitschland. De eerste is het Amerikaansche plan, dat tot dusverre alleen door Groot-Brittannië is aangenomen, om Duitschland als economische een heid te behandelen. De andere manier heeft recht streeks betrekking op de kwestie van de demilitairiseering, waarbij gedacht wordt aan de talrijke rap- 5-3 overwinning op V.U.C. Voor heden de Curagaosche voet ballers per s.s. Stuyvesant de te rugreis naar West-Indië onderna men werd gisteren te 's-Grav>enhage nog een laatste wedstrijd tegen een ietwat versterkte VUC-ploeg ge speeld. Hoe gaarne ook bet Haag- sche publiek kennis wilde maken met het «pel der West-Indiërs be wees het tot de laatste plaats be zette VUC-stadion. De verwachtin gen zijn niet teleurgesteld, want een regelmatig behaalde en alleszins ver diende 3—0 voorsprong van VUC werd ondanks vele technische te kortkomingen maar juist dank zjj een onhoudbaar enthousiasme in een 53 overwinning voor de gasten omgezet. In de eerste helft deed het spel der Curagaoers inderdaad wat lui en rommelig aan. Het werk der Ha genaars stak hiertegenover zeer gun stig af en de stand 31 waarmede de rust aanbrak gaf een juist beeld van de verhoudingen. Het was niet zoozeer een inzinking van VUC, doch veeleer de rotsvaste wil om te winnen en een opmerkelijke tempo- verhooging der gasten, welke het spelbeeld (en het scoringsbord) een volkomen gewijzigd aanzien ga ven. De Hagenaars hadden geen vat meer op het snelle zeer individueele spel van hun tegenstanders en liefst vier doelpunten, waaronder een juweel van feen kopbal van M Jansen, brachten den eindstand op 53 in het voordeel van Curacao, Van de negen wedstrijden, welke Curagao in totaal in Nederland heeft gespeeld, won het er 4, speelde er 1 gelijk en verloor er 4; de doeipun- tenverhouding is 25 voor, 26 tegen 22. Vijf tegen een was teveel ze hadden het blijkbaar alleen op To bias sremunt. Hij weerde zich ge wéldig. Niettegenstaande hij vrijwel direct op den grond getrokken werd. wist hij een derden aanvaller met zijn voeten op zh te slingeren. Bliksemsnel stond hij weer op. maar helaaseen stomp onder zijn kin deed hem over den grond waggelen en vier van de inmiddels weer overeind gekrabbelde viifling grepen hem bij handen en voeten Deei, jonasten hem heen en weer en Tobias werd met een geweiaiare vaart net luchtruim ingeslingerd onder hoongelach van zijn aanval lers die dit blijkbaar als een soort wraak bedoelden voor ziin ver. bitterden tegenstand. DE LANDENWEDSTRIJD DENEMARKEN—NEDERLAND, In den te Kopenhagen gehouden bokswedstrijd DenemarkenNeder land wist slechts onze landgenoot Mak een overwinning te boeken. Hij behaalde een verdiende puntenzege in het zwaargewicht op den Deen Donald Knudsen. Kloop verloor in het vedergewicht van Kaj Petersen (Denemarken). Hij bokste een frissche partij en behaalde aanvankelijk een punten, voorsprong. Toen de Deen evenwel het tempo opvoerde, ging ronde op ronde voor den Nederlander ver loren. De Nederlandsche lichtgewicht bokser de Vries was te onervaren voor zijn Deensehen tegenstander Dvorazek, die een gedecideerde pun- tenoverwinning bevocht. Een der beste partijen was die in het middengewicht tusschen Van der Hurk (Nederland) en den vroe. geren Deensehen kampioen Ejnar Nielsen. Van der Hurk stak bijzon der goed van wal, doch moest ten slotte toch voor de grootere erva ring van den Deen zwichten. ne fabrieken voor de oorlogsproduc. tie voor zich laten werken. Sommige Amerik. autoriteiten wij zen er dan ook op, dat, indien de Russen werkelijk een spoedige op lossing van het Duitsche probleem wenschen, zij onmiddellijk kunnen beginnen door mede te doen aan de economische overeenkomst tusschen Groot-Brittannië en Amerika en dat zij ook de oorlogsindustrie in Oost- Duitschland zou fen kunnen beginnen uit te schakelen. Ingediend is een wetsontwerp? Toekenning van een uitkeering in eens aan gepensionneerden". By K. B. ia aan gep. ambtenaren en de nagelaten betrekkingens voor zoover zij op 5 Mei 1946 een pen sioen genietena een uitkeering in eens toegekend over het jaar 1945. In het ontwerp wordt voorgesteld deze uitkeering mede te doen plaats hebben over het jaar 1946 en haar ook te doen geschieden aan voor» loopig ge»pe onderwijzers, spoorweg ambtenaren en kerkelijikè bedietia.. ren en predikantsweduwen, die een rijkspensioen genieten. Voorts wordt voorgesteld voor de uitkeering in aanmerking te brengen hen die na 5 Mei 1945 zijn gepensionnee'rd. Om de uitbetaling der uitkeering, welke voor wat betreft het jaar 1945, bjj wijze van voorschot heeft plaats ge had, vlot te doen verloopen, is be paald, dat cumulatiebeperkingen en voorschriften omtrent inhouding, korting en beslag niet op de uitkee ring van toepassing zijn. De maxiimimuitkeering is gesteld op 500. In Stbl. G 232 is opgenomen een Kon. besluit waarbij over 1945 een uitkeering ineens wordt toegekend, aan de z.g. mobilisatie-slachtoffers, die over dat jaar aanspraak hadden op een wettelijke uitkeering. Deze uitkeering ineens is vastgesteld op 25 procent van het in 1945 genoten bedrag. O Telegrammen uit Messina meld» den, dat de vulkaan de Strom, boli na twee jaar weer aan het werken is gegaan. Er zijn geen berichten over branden of onge lukken, maar de bevolking van het eiland (Stromboli) voelt zich niet behaaglijk. VRIJDAG 27 8EPIEMBEB. HILVERSUM I (361 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Muziek. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Gooilanders (12.15 Orgel). 13.00 Nieuws, 13.15 Cinderella. 14.00 Fluit. 14.20 Cans 14.40 Gram. 15.15 Kamer orkest. 16.00 Declamatie 16.30 Man. doline. 17.15 Koor. 17.30 Mariniers- kapel. 18.30 V. d. Ned. strijdkr 16.00 Nieuws. 19.15 Muziek. 19.40 Boek bespreking. 20.00 Orkest (20.55 Bij bel). 22.00 Nieuws en reportage 22.45 Avondwijding. 23.00 Piano.' 23.30 Gram. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 V.A.R.A., 12.00 A.V.R.O., 16.00 V.A.R.A., 19.30 V.PR.O., 21.00 V.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.00 Morgenwijding. 11.15 v. d vrouw. 11.30 Eddy Walis 12.00 Muziek. 12.15 Gitaar. 12.30 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.30 Or gel. 14.0 Caus. 14.20 Orkest 15.30 Hoorspel. 16.00 Orgel 16.30 V d. jeugd. 17.00 Gram. 17.30 Muziek. IS.00 Nieuws. 18.15 Orkest. 18.35 Muz. caus. 19.00 N.V.V. 19.15 Caus. 19.30 Lezing. 20.00 Kamermuziek. 20.30 Caus. 21.00 Operette. 21.30 Gram. 22.00 Buitenl. overz 22.15 Jazz. 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 75) Ah, alles klopte nu opeensEn die man met den ontbrekenden duim had in Parijs twee aanslagen op Lansberg gepleegd aanslagen, waarvoor deze geen verklaring Wist. Wat dat pakje misschien de aanleiding geweest? En opnieuw kwam Reynolds zoo doende op de vraag betreffende den inhoud Voor de laatste maal, miss Laureen, wat zat er in dat pakje? Hij was boos van teleurstelling. Hij zou die vrouw dwingen te spre ken. En voor de laatste maal, in specteur Reynolds, verklaar ik u naar waarheid dat ik het niet weet. Haar stem klonk wanhopig, maar beslist. Waar hebt u het verborgen? Ik eisch van u, dat u antwoordt, zei hij luid. Uit de deuropening achter hem klonk de ernstige, koele stem van Lansberg Wat heeft deze inquisitie te beteekenen, inspecteur Reynolds? beseft u wel, dat miss Laureen ziek en heelemsal van streek is? Lansberg kwam de kamer bin nen en nam de bevende handen van het meisje in de zijne zy liet haar hoofd tegen zijn arm leunen, terwijl de tranen haar over de wangen stroomden. O, Ivan, fluisterde zij. Ge lukkig, dat je er bent. Ik, ik kan het niet meer verdragen. Het is in orde, kindje, zei Lansberg beschermend. Wees maar niet bang Hij boog zich even over haar heen, met een uitdrukking van eindelooze droefheid in zyn oogen Morgen, of hoogstens over morgen, zal het meeste in orde gekomen zijn, dat zweer ik je. Ik geloof, dat ik wel kan begrijpen, wat je geprobeerd hebt te doen. Hij stond op, haar handen in een van de zijne houdend, een arm op haar schouder. Inspecteur, zei hij ijskoud, nu uw ontijdige ondervraging miss Laureen op de grens van een ze nuwinstorting gebracht heeft, na al hetgeen zij al heeft moeten door maken, zou Ik u willen voorstellen, al uw vragen aan mij te richten, of die uit te stellen tot morgen wanneer ik, volgens afspraak, te uwer beschikking zal zijn. A propos, ik zou het op prijs stellen, indien dat onderhoud om half drie in mijn woning kon plaats vinden, inplaate van op de Yard Reynolds stemde* aarzelend toe. Ik heb miss Laureen ge vraagd, mij t« zeggen, wat er in dat pakje zit en waar het is, ver klaarde de detective. Ze zegt, dat ze het mij niet kan vertellen. Laureen knikte met halfgesloten oogen. Dat is zoo, Ivan. Maak alsje blieft, dat hij het gelooft, smeekte zy zielig U hebt uw antwoord gehad, inspecteur. Ik geloof niet, dat u vanavond in deze kwesite nog ver der kunt gaan, zei Lansberg. De detective beet op zijn lip. Dan glimlachte hij. Hij wist, wanneer hij verslagen was en was o°k be reid, zulk9 toe te geven. Heel goed, mr. Lansberg, zet hij Wilt u mij echter nog één ding vertellen, dat van groot nut voor mij kan zijn? Wanneer is die vrouw,, die op Delmond leek, bij u geweest om dat pakje vna u terug te vragen? Een week geledeni verklaarde Lansberg. Neen, toch niet. Van daag is het Donderdag. Zij kwam Vrijdagavond b(j me, juist toen ik wilde uitgaan om te dineeren. Dank u, zei Reynolds opge lucht Dat klopte volmaakt met de theorie. Ik geloof, dat ik nu maar beter gaan kan. Het spijt me, het u zoo lastig gemaakt te hebben, miss Laureen. Zij maakte haar eene hand uit Lansberg's greep los en stak die den detective toe. Denk niet al te slecht over me, inspecteur, zei ze met een bevend stemmetje. Dat doe ik niet, antwoordde de man ernstig. Goeden nacht. Bij de deur Kfierde hy zich nog even om, toen hem iets scheen in te vallen. Is uw bediende al teruggeko men, mr Lansberg? Lansberg schudde het hoofd. Neen, antwoordde hy. Waar schuw mij. zoodra u eenig nieuws omtrent hem hebt. Reynolds vandeide terug naar de Yard verbaasd over vele dingen en over zich zelf. Had hij ergens een zwak plekje, dat gehard diende te worden? Of was dit nog het eenige behoorlijke beetje mensche. lijkheid, dat in hem over was? Zijn hart was lichter dan het sinds dagen geweest was. Vanavond hadden zoovele onverklaarbare, stukjes hun plaats in deze krank zinnige legpuzzle gevonden. Morgenavond zou hij een bespre king hebben met zijn chefs. Hij had er tegenop gezien, wetend, dat zij ene duidelijke uiteenzetting yan de situatie zouden verlangen en niet tevreden zouden zijn met de op somming van een aantal losse sporen en aanwijzingen, welke di verse menschen betroffen, zonder op een hunner in het byzonder te wijzen. Morgenochtend zou hij met Lady Avice kunnen spreken en zou hij van haar de verklaring omtrent dien geheimzinnigen Tony moeten hebben. Des middags zou hij zijn gesprek met Lansberg hebben en daar 1 tusschendoor was hy van plan, Laureen nog enkele vragen van vitaal belang voor te leggen. Dat zij dien man zonder duim ken de. stond bij hem vrijwel vast Èn dat zij nog meer van die oovindbare Valerie Baird afwist, was een feit, waarvan hij het be wijs in zyn notitieboekje had. Ondanks het late uur, za t Jen- - kins in zijn kantoor op hem te wachten. Ik heb alle groote hospitalen opgebeld, sir, vertelde hij zijn chef. Er zijn vijf ongevallen, waarbij de identiteit van de slachtoffers nog niet heelemaal js vastgesteld. Een, een meisje, werd Maandagochtend door een auto omvergereden en ln een particuliere auto daarheen ge bracht. Zij is nog steeds bewuste loos. Reynolds noteerde het adres Ik zal er morgenochtend vroeg even naar toegaan, beloofde hij, al heeft het waarschijnlijk niets met onze zaak te maken. Op dit oogenblik belde de tele foon. Hij greep den hoorn, luisterde even. stelde een paar korte vragen en hing hem dan weer op. Een taxi. vlug. beval hij Jen kins. Kom jij ook mee. Jenkins gehoorzaamde, ietwat verbaasd en volgde zijn chef even later in het voertuig. Zwygend reden zij over een brug over de rivier en langs donkere ntraten, tot zi.i aan een opslag, terrein aan de rivier kwam-n t('Wordt vervolgd)*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2