deviezensmokkee cent - RADIO DADER ö/e wereld met Zwitserland vanaf Partijen accoord in Frankrijk Italië bereid roof te herstellen de Onbekende DE DUBBELGANGER. Er van door WfEtrVTE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 Geraffineerde zwendel achterhaald DE VERDEDIGING UIT DE LUCHT Nederland krijgt een radar-net Nieuwe grondwet in 't zicht DE VREDESCONFERENTIE VOLKOMEN AFSTAND VAN ABESSYNIE EN ALBANIË BURGERKLEEDING voor gedemob. vrijwilligers MAN WILDE KIND KWIJT kwam by na üa^eiyks xpor, dat Ka De Nederlandsche Bank en de Jgouane-recherche hebben een zeer ^eraffineerden deviezenzwendel ach fterhaaid. Het betrof hier een affaire" tus- BChen Nederland en Zwitserland en lioewel de recherche snel heeft kun- fl&en ingrypen is er toch nog in drie maanden tijd voor ruim 3*£ ton om gezet. De hoofddaders, J. C. A. H. en C. hadden met twee Zwitsersche bankiers een soort illegaal" clea. JTingkantoor gemaakt. In Zwitser land werden vorderingen op Neder land en in Nederland vorderingen op Zwitserland verzameld en de onder linge zaken werden per brief of zelfs per telefoon afgehandeld. In Nederland verleenden daarbij de arbitrageanten J. S. Z., I. D. van B. (en J. J. d. C. hun medewerking. By de briefwisseling en dit maakte de zaak juist zoo geraffi neerd werd gebruik gemaakt van «en onschuldig ïykende code. Zwit sersche francs werden aangeduid met het woord Nestle, Belgische met cement, Fransche met Suez, En- gelsche ponden met Vickers, Ameri- kaansche dollars met cotton en Ned. guldens met Samen (zaden) of tul pensamen (tulpenzaden). Omstreeks 15 Augustus werd de «erste arrestatie in deze zaak ver richt en spoedig volgden er meer. Desalniettemin kon eerst enkele da gen geleden het vooronderzoek wor den gesloten. De vijf reeds genoem de verdachten zyn vastgehouden en zullen zich op 22 October a.s. voor den economischen politierechter moeten verantwoorden. Br zyn even wel bij deze zaak nog anderen be trokken, die, nadat zij verhoord wa. xen, weer in vrijheid zyn gesteld. Voor een deel was het tegoed, dat de heeren in ons land hadden ge vormd, afkomstig van Ned. bank biljetten, die goedkoop in Zwitser land waren opgekocht en clande stien naar Nederland waren overge bracht; van geld dus dat eerst door vacantiegangers en zakenlieden naar Zwitserland was gesmokkeld en daar ver beneden den officieelen koers in francs was omgezet. Hoe groot het verlies is, dat de staat der Nederlanden hierbij heeft geleden is moeilijk te overzien. Men moet echter niet denken dat dii gevai op zichzelf staat. Het Ne derlandsche volk is er over het al gemeen veel te weinig van door drongen op welk een enorme schaal deviezen voor d© Ned. gemeenschap verloren gaan Men ziet er absoluut geen been in, volkomen onbewust, om vorderingen, die men op het buitenland heeft, of betalingen, ddo men in het buitenland moet verrichten binnenslands, buiten het officieele deviezenverkeer om af te wikkelen. Men beseft niet dat men op deze wijze een voor onze volks huishouding zoo kostbaar goed als momenteel deviezen nu eenmaal zijn, volkomen verspilt, zonder dat Neder land hiervan in den vorm wan goe deren eenig voordeel geniet. Wikkel daarom het betalingsver keer met het buitenland alleen af langs den officieelen weg Verknoei daarom geen deviezen voor allerlei ongeoorloofde aankoopen of toeris me. want Nederland heeft hen broodnoodig. Goed, goedEoöf» éb 2ulnfg licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed. goedkoop en zuinig licht voor Goed, goedkoop j goedkoop~en zuinig licht voqi iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen (X. M.) In 1947 zal een aanvang worden gemaakt met de uitvoering van een voorloopig plan voor de luchtverde diging van ons land. Dit plan voor ziet in de meest urgente behoefte cm ons land bij een vijandelijken aanval in staat te stellen zich niet alleen in de lucht te verdedigen, maar ook het leger in zijh taak te steunen. Hiervoor was het noodig een aantal gevechtsvliegtuigafdee- lingen te projecteeren, waarvan de oprichting in den loop van 1947 zal aanvangen. Aan het einde van 1947 zullen Vijf dezer gevechtsvliegtuigaf- deetingen geheel bemand en uitge rust op de militaire vliegvelden van Nederland aanwezig zijn Voor een klein land als Nederland is het van het uiterste belang, dat tijdig waarschuwing mogelijk is van onderweg zijnde vijandelijke vlieg tuigen. Ben goed functionneerende radar-meldingsdienst voorziet voor een belangrijk gedeelte in deze drin gende behoefte en het is daarom, dat het organiseeren van dezen dienst aan het wapen der militair» luchtvaart werd opgedragen. Het ligt in de bedoeling in 1947 een aan vang te maken met het opbouwen van een radarnet in Nederland. [Voorts zal het regiment luchtvaart- troepen worden uitgebreid, dat een tweeledige taak heeft, n.l. het mili- De leiders der drie groote par. tüen in Frankryk zün gisteren avond tot een overeenstemming gekomen. Verwacht mag worden, dat Frankrijk nu eindelijk zijn de- fenitieve grondwet zal krijgen. In de z.g. constitutioneele com missie, die gisteren bijeen kwam, heeft de vroegere minister van financiën, de socialist André Phi lip, een dramatisch beroep gedaan om „Frankrijk uit den modder te halen". Na twee uur beraadsla ging werden vrijwel unaniem de verschillende aan d© orde gestelde punten goedgekeurd. De partijen kwamen o.a. overeen, dat het parlement den president in geheime stemming zou kiezen en dat de benoeming van den premier door de wetgevende vergadering ge ratificeerd moet worden. De leider van de M. R. P< ver klaarde <jat inderdaad ,een volledige overeenstemming is bereikt met de communisten en de socialisten over de nieuwe grondwet van de vierde republiek. En Schumann een van de intiemste medewerkers van de Gaul le tijdens den oorlog verklaarde: „Wij vinden, dat werkelyke vorde ringen zijn gemaakt ten opzichte van de oude Fransche grondwet. De M.R.P. zal de nieuwe constitutie volledig steunen". Professor Wetallus uit Emmer Compascuum, de wereldberoemde chemicus en wetenschappelijk mede werker aan „Die rare wereld" schrijft ons: „Niemand behoeft zich te verwon deren over de aankondiging, dat kleeding binnenkort uit petroleum zal worden vervaardigd Worden kleedingstukken al niet vervaardigd van boomschors, glas en groenten, afval? Aangezien voedsel eveneens van boomschors wordt venvaardigd zal men binnen afzienbaren tijd zijn brood kunnen eten, het dragen, zijn auto er op laten rijden en misschien zelfs er zijn eigen electricittSt mee opwekken. In een tijd, waarin alles van alles kan worden vervaardigd hoeft niets iets in het bijzonder te zyn" (Van onzen Parijschen corres pondent) De commissie-vergaderingen moesten Donderdag om half zeven plaats maken voor een voltallige zitting, die onder leiding van Byrnes in de vergaderzaal van den senaat werd gehouden. De dele gaties waren nagenoeg voltallig aanwezig, ook Molotof, Alexander en andere delegatieleiders. De heer Bidault liet zich vervangen door Couve de Murville. De aanbeveling van de vier. om het werk der commissies vóór 5 October te doen afloopen en dat der voltallige zittingen vóór 15 Oc tober. werd zonder eenig debat door de conferentie aanvaard. De alge meen secretaris, de heer Foulkes Duparc, kreeg opdracht zoo spoedig mogelijk presidenten van de ver schillende commissies byeen te roe pen, om tot bekorting van den arbeid te komen en een agenda te ontwerpen, waardoor men op tijd de conferentie zou kunnen besluiten. De commissies hebben druk ver gaderd In de politieke en. territoriale commissie voor het verdrag met Italië konden eenige stemmingen plaats hébben., nadat, wat Albanië en Ethiopië (Abessynië) betreft. Tarchiani had namens Italië ge zegd, dat de politieke bepalingen volkomen aanvaard worden. Deze betreffen den volkomen afstand van Italiaansche ..rechten" o»p beide ge bieden, maar voor wat de economi sche bepalingen betreft, deed hy een beroep op de conferentie, om In overweging te nemen, wat Italië zoowel in Albanië als in Ethio-pië aan groote werken heeft tot stand gebracht Kolonel Aysne Capa voerde na mens Albanië het woord om amen dementen voor te stellen waardoor Italië de verklaring moet geven zich te verbinden de onschendbaarheid van het Albaneesche gebied te eer biedigen en in de tweede plaats maakte hy van de gelegenheid ge bruik om opnieuw een amendement voor te stellen, waardoor Albanië als geassocieerde mogendheid kan wor den beschouwd In de economische commissie voor Italië werd de strijd omtrent het percentage der schadevergoeding voortgezet, vooral nu Amerika plotseling met het voorstel is ge komen. om de Italiaansche economie niet te zwaar te belasten en het cijfer van 25 pet heeft voorgesteld. Rusland had 35 pet. voorgesteld, Engeland 100 pet. en Frankrijk 75 pet. De delegaties konden het moeilijk met elkaar ©ens worden en bij een stemming over het principe schade loosstellingen staakten de stemmen 9 tegen 9 en 2 onthoudingen. Ten slotte werd besloten, de schadever goeding op 75 pet. vast te stellen voor de schade, toegebracht aan onderhoorigen van de geallieerde landen Dit voorstel werd slechts met 13 tegen 5 stemmen en 2 ont houdingen aangenomen. De Sovjet-delegatie merkte op dat de 2/3 meerderheid niet was be reikt en in een verwarde discussie werd eerst aangeraden, dat ieder maar zelf een rapport zou indienen. Maar de voorzitter vond, dat da zaak te ernstig was om de beslis sing in zoo'n verwarde discussie té nemen, zoodat hij gemakkeiyk van de vergadering gedaan kreeg, dat de beslissing werd verdaagd. 23. „Oh!" jammerde Tobias, ter wijl hy naar beneden begon te val len, ,hoe moet dat afloopenen hy kreeg visioenen van gebroken armen en beenen. Of het nu de be tair vormen van het voor de mili-doeling van het lugubere vijftal was taire luchtvaart benoodigde perso_' neel «n het met eigen personeel ver dedigen van de vliegvelden. geweest Tobias in de vrachtauto te gooien, bleef hem tot heden een raadsel, maar het is een feit, dat hy met een geweldige krak door de ,kap viel. Binky had het een en an der angstig bekeken en toen hij Tobias als een vogel door de lucht zag scheren, holde hij hem automa tisch achterna en zoo was hy ver voor de boeven bij den vrachtwa gen gekomen. ,,Nu of nooit!" mom pelde ny en yiings klom hij achter het stuurrad en met een donderend geraas zette de wagen zich in be weging. Helaas was het edele vijftal zeer bedreven in de kunst van schie. ten, en met een hevig gefluit vlogen de kogels recht op de achterbanden van den wagen af en een gesis kon digde het ergste aan De minister van oorlog heeft ia. verband met desbetreffende vragen o.m. het volgende meegedeeld over de üitkeering voor het aanschaffen van burgerklceding aan oorlogs-vrij willigers. De toezeggingen vervat in de circulaire van 25 Mei 1945 van den bevelhebber der Ned. Strijdkrachten, zijn uitsluitend gedaan aan diegenen die de z.g. lange verbandakte heb ben geteekend. Bij min beschikking van 12 April 1946 werden deze toe zeggingen niet ingetrokken, doch werden bepaalde uitkeeringén tos gezegd aan vrijwilligers, die vóór of op 9 Mei 1947 gedemobiliseerd worden. De demobilisatieregeling van 12 April 1946 noemt den datum van indiensttreden van 5 Mei 1945 als beslissend voor het ontvangen der tegemoetkoming. De aanvullende regeling van 4 Sept. 1946 maakt het echter mogelijk; ook vrijwilligers, die zich na 5 Mei 1945 hebben ver bonden, te helpen. Er wordt op het oogenblik een proef genomen met de verstrekking van burgerkleeding aan alle vrijwil ligers tegen geheele of gedeeltelijk© betaling. Een heer, die in de De Lairesse- straat argeloos op de tram stond to wachten, zag een man met een kind aan de hand naar zich toeko men, die hem vroeg of hij even op de kleine wilde passen De heer waarop de man plotseling op do verklaarde zich daartoe bereid, juist passeerende lijn 16 sprong en zijn helper met het meisje liet «taan. Het slachtoffer is daarop naar de kinderpolitie getogen am het onverwachte geschenk weer kwijt te raken Het kind. een 4- jarig meisje, beweert Tiny Lo meier te heeten en met haar moeder in de Albert Cuypstraat te wonen, maar de recherche is er met deze gegevens nog niet in geslaagd do herkomst van het kind op te sporen ZATERDAG, 28 September 1946. HILVERSUM 1 (301 M.i KRO. 7.00 Nieuws, gymn tsp gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 B\-r. uit Indië. 12.00 Zang 12.30 Lttnch-concert. (13.00 V. d Ned. StrijSkr.) 13.45 Caus. 14.00 Gram 15.00 d. jeugd. 16.00 Kwartet. 16.30 Caus. 17.00 Boek bespr. 17.15 Muziek 17.45 E.H.B.o; 18.00 Koor 18.15 WeekoveiR. 18.30 V. d. Ned. Strijdkr. 19.00 Nievws. 19.15 Koor. 19.45 Caus. 20.00 Lichtbaken. 20.30 Gram 20.40 Hoorspn! 21.00 Potpourri. 22.00 Nieuws. 32.31) Avond, gebed. 22.45 Caus. 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA 7.00 Nieuws, gymn. en gram 10.00 Morgenwijding. 11.00 Revue. 11.30 Cabaret 12.00 Eddy Walis 12.30 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muziek. 13.40 Gram. 13.45 Chopin. 14.15 Bach concert. 16.30 Sport. 16.45 Gram. 17.00 Vraaggesprek. 17.30 Film. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.45 Caus. 19.00 Kwartet 19.30 Bijbel 20.00 Actual. 20.15 Oké. 21.30 Caus. 21.45 Ram. blers. 22.15 Klankbeeld. 22.45 Can- tare. 23.00 Nieuws 23.15 Orem 76) Den chauffeur bevelend te wach ten, stapten d© inspecteur en Jen kins uit, waarna beide mannen zich tusschen balen en pakken naar een groote loods begaven. Een politieagent liet onderzoekend het licht van zyn lantaarn op hen schynen, maar maakte dan op een kort bevel van Reynders de deur van de loods open, waarna zij bin nen het licht aandraaide. Op een ruw-houten tafel in het midden lag iets onder een zeil. De agent nam dit weg en Rey nolds staarde naar een levenlooze figuur. Ze hebben hem een uur gele den uit de rivier opgehaald, Sir, Verklaarde hy. Jenkins staarde naar het gelaat Van den man, dl# daar lag Weet u, wie het is, Sir? Vroeg hy. Reynders knikte. De verdrwenen bediende van Lansberg. De man, die mijn broer dien messteek heeft toegebracht. Ik ben «r van overtuigd, dat zijn vingerafdruk1;en zullen kloppen met Aie op het mea. HOOFDSTUK XXVI Valerie Tydens haar reis van Victoria station naar Dover, had Valerie tijd in overvloed, om de heele geschie denis van den moord op Leslie Del- mond te lezen en te herlezen. De couranten van ouderen datum, wel ke zy uit het ziekenhuis had mee genomen, vulden alle hiaten volko men aan. Ja, er behoefde niet aan getwyfeld te worden, dat er een zware verdenking op haar rustte, terwyi zy niet in staat was. haar onschuld te bewyzen. Wie zou haar verklaring, hoe zy den Zondagnacht had doorgebracht, willen gelooven? En indien zy het zou kunnen bewyzen, zou dan de daardoor ontstane publiciteit den man, dien zy zoo zeer vreesde, niet leeren, waar zy gevonden kon wor den? Nadat zy Zondagavond uit de kerk was gekt>men, was zij langs Lau- reen's flat gewandeld en daar had hy haar gezien en was hy haar ge volgd. zy was vol schrik op de vlucht geslagen, om hem kwijt te raken. Bang om terug te gaan naar baar flat voor het geval hy haar toch nog volgde, zoodat haar zelfs dat toevluchtsoord zou worden ontno men, had zy een bus genomen naar Richmond Park en daar op een be schut bankje den nacht doorge- I bracht. I— Wie zou dat verhaal gelooven? Welke getuigen had zjj? Den volgenden morgen had zy het besluit genomen, Laureen op te zoe ken en haar te waarschuwen, maar by het oversteken van de straal naar Laureen's flat had e enaato haar omvergereden. Neen, meende zy, er stond haar maar één weg open. Zy moest zich schuilhouden, totdat al deze opwin ding bedaard en Leslie Delmond's moordenaar gevonden was. Automatisch de couranten dicht vouwend, viel haar oog toevallig op de kolom advertenties voor verdwe nen personen en dergelyke. Een der armonces sprong plotseling als in vurige letters naar voren. Met door tranen verblinde oogen las zy: „Denk aan den Tuin van de Tuilerieën, 20 Mei 1927. Ik smeek je me te schryven, of myn num mer in de Londensche telefoon gids op te bellen. Maak me ont zettend bezorgd over je. D." Hy herinnerde het zich dus nog altijd, en gaf nog om haar, deze man dien zy liefhad. Twee jaren van verdriet hadden hen geschei den, maar nu zy alleen was en in nood, zond hy haar deze verzeke ring van zyn liefde, om haar ge rust te stellen. In de dagen, welke vóór haar lagen, zou deze herinne ring haar kracht geven. Haastig nam zy papier en inkt uit haar tasch en schreef: „Liefste, Zoo juist heb lk „The Times" gelezen. J© zult nooit kunnen beseffen, hoeveel Uooet je bood schap my geschonken heeft. Probeer in my te gelooven. Ik kan mezelf niet uit al die com plicaties losmaken. Ik kan me enkel schuühouden. Zoodra mo gelijk zal ik jé laten weten, waar ik ben. Ik durf me niet duidelyker uitdrukken. Altyd de jouwe' Zü teekende dit briefje zelfs niet met haar initialen. Op het station te Dover deed zij haar schryveh op de post. Terwyl zy dit deed, nam een goed gekleede vrouw, die eveneens een brief gepost had. haar nieuwsgierig op, maar de dikke voile verborg de trekken van het meisje vrywel ge heel en Valerie was er voor zich zelf van overtuigd, dat de vrouw haar niet herkend had. Plotseling voelde zy zich uiterst duizelig en slap en besefte zy, dat alleen de opwinding haar, sinds haar ontsnapping uit het ziekenhuis, op den been had gehouden. Wat er ook zou gebeuren, het was haar onmogelijk, verder te reizen zonder eerst behoorlijk gerust te hebben. Na haar bagage op het station in depot gegeven te hebben, begaf zy zich naar een klein hotel naby het station, waar zy een kamer bestel de. Ik heb een lange reis achter den rug en moet noodzakelijk wat rusten, vóór ik verder ga, zet ze tot den eigenaar. De man verzekerde haar, dat zy niet gestoord zou worden. Het naal-reizigers daar wat bleven rus ten. Deze dame kon waarschynlyk slecht tegen de zeereis, bedacht hy. Ze leek werkeiyk ziek. Een lekkere kop thee, wanneer u opstaat, en u zult weer heelemaal in orde zijn, madam. De zee is van daag een beetje onrustig. Er gaan nog genoeg treinen naar uonden. Zij liet zich op bed neervallen, en trok dankbaar de dekens over zich heen. In ieder geval was zij nu voor een paar uur veilig. De hoteleigenaar hield haar blykbaar voor een reizigster uit Frankryk. Het was al laat in den middag, toen Valerie wakker werd en om thee belde. Na die opgedronken t© hebben, voelde zy zich veel beter in staat, rustig en helder na te den ken over hetgeen haar te doen stond. Haar plan was geweest, zich te begraven in het een of ander© deel van Parys, waar geen touristen en Engelsch sprekende bezoeker# kwamen. Dank zij de tien jaar, wel ke zy op een Belgische klooster school had doorgebracht, iprak aj zoo vloeiend Fransch, dat zy altya voor een Frangalse kon doorgaan, wanneer zij dat wilde. Het zou daar waarschynlyk veilig zyn, maar tevens afschuwelyk een zaam en zy had juist nu een onuit- snrekelijke vrees voor eenzaamheid. Dan herinnerde zy zich plotseling weer de vrouw, die zy dien ochtend bt) de brievenbus op het station ta Dover ontmoet b""1 iWordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2