DADER o/e Duitsche leveranties onmisbaar wereld Radio de Onbekende Mgr. Stepinac DE DUBBELGANGER. Op zesk r.-ar Tobicr; 1BEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 1 OCTOBER 1946 PAGINA 2 f VOOR ZJN RECHTERS DE PRINCIPES DER KERK New-Yorkers landden op Twenthe Britten cirkelde een uur boven Amsterdam Streven naar vereaelings-l grondstoifen om deze volledig in transacties 5000 TROSSEN BANANEN HERZIENING SOCIALE VERZEKERING Noodvoorziening voor ouden van dagen PATER GILLET O.P. AMERIKAANSCHE FILMS Van 3 Januari 1947 af METAALNIJVERHEID EN RIJKSBEMIDDELAARS UIT AROMA-BESCHERMENDE KOFFIE-SiLOV NIEUWE GEN. DER PATERS PASSIONISTEN kraak in een distribu, TIEKANTOOR WERELDTITEL MIDDEN GEWICHT programma Mgr. Stepinac. primaat van Kroa- jKë verscheen Maandagmorgen voor het Kroatische volksgerecht, be schuldigd van collaboratie en revo- lutionnaire activiteit, aldus een ,,U P."-bericht. Mgr Stepinac, die blootshoofds ■was e'n gekleed in het zwarte kleed der geestelijkheid, bleek kalm en zelfverzekerd toen hij met de andere beschuldigden de zaal betrad Drie der negentien verdachten, die aan vankelijk gezamenlijk berecht zou den worden, zullen op dit oogen biia nog niet voor het tribunaal verschij nen, omdat nieuw bewijsmateriaal voor hun individueele gevallen bij eengebracht wordt. Onder de meer dan vijfhonderd toeschouwers op de tribune bevon den zich de pauselijke nuntius m Joego-Slavië en een vertegenwoor diger van de Amerikaansche ambas- B8Na de opening van de zitting be val de president den zeven beklaag den, die reeds gehoord zijn, de zaal te verlaten, waarna Mgr. Stepinac voor de gebruikelijke formaliteiten naar voren werd geroepen Vervol gens werd medegedeeld, dat Mgr, Stepinac weigerde zijn eigen verde digers te kiezen, uit principieele en niet uit persoonlijke motieven. Het hof weer daarna twee advocaten aan. die Mgr. Stepinac zullen verdedigen. De door den openbaren aanklager ■voorgelezen beschuldiging omvat 51 pagina's en vermeldt verklaringen door Mgr Stepinac tijdens het ver hoor afgelegd De aartsbisschop had daarbij o.m gezegd: „Er bestaat een geschil tusschen den staat en de Kerk, een strijd van ideologieën, ■waarin wij de religie en de heilige principes niet kunnen opgeven t De mist, die Maandag boven een groot gedeelte van ons land hing, heeft het luchtverkeer ten zeerste belemmerd. Het binnenlandsch ver keer van de K .L. M. moest geheel worden afgelast, tAwyl op de Europeesche lijnen groote vertraging ontstond. De New-YorkAmsterdam machine van de American Overseas Airlines moest op het vliegveld Twente landen. De passagiers van dit toestel kwamen per bus op Schip hol. En inmiddels zaten op Schiphol fftmilieleden en vrienden van vlieg tuigpassagiers in het overvolle restaurant achter hun zooveelste kopje koffie te wachten op het be richt, dat de luchthaven niet meer „dicht" zou zijn. Tegen den middag eindelek kwam 'er wat schot in, de lucht werd wat ,,hooger" en als eerste waagde een Tsjechische machine het te landen. Ze werd onmiddellijk gevolgd door een toestel van de Swissair. Voor een lang oponthoud was geen tijd en soms al een uur na de landing vertrokken de machines ai weer om op die wijze wat van den Verloren tijd in te halen. Na een uur boven Amsterdam te hebben gecirkeld streek tenslotte ook de B.O.A.C.-machine neer, die onder haar passagiers den Engelschen componist Benjamin Britten telde, die Woensdag in Amsterdam de première van zijn opera ..The rape of Lucretia" zal dirigeeren. Hij was vergezeld van den tenor Peter Pears, den regisseur Eric Crozier en een vertegenwoordiger van de uitgevers van Britten's muziek, jlen heer E. Stein Britten was zeer ingenomen met de overweldigende belangstelling hier te lande voor zijn werk. Van Limburg tot Groningen kwamen aanvragen om plaatsen binnen. Q Met ingang van 1 October zijn de 19- en 20-jarige mannelijke werknemers niet langer bij de afd. jeugdbemiddeling, doch bij de overige afdeelingen voor volwas senen van de gewestelijk arbeids- bureaux ingeschreven. MgrJos. Baeten woonde te Seppe de centrale vergadering "bij van de R. K. arbeidersbeweging van den Bredaschen diocesanen bond. j i Nederland levert' uitsluitend J den vorm van veredelde producten „Langzamerhand moeten wy Nederlanders over het gevoels- standpunt ten opzichte van Duitschland heenkomen", aldus verklaarde ons mr. S. Th. J. Teppema, dir. van het Dir.-Gen. van Econ. Zaken, in een onder houd over"het Duitsche vraagstuk. Met ons natuurlijke achterland moeten wij weer normale economi sche betrekkingen aanknoopen. Op 't oogenblik is het gemiddelde Neder- landsche productiepeil weer tot 70 pet van het vooroorlogsche niveau gestegen. Men moet echter rekening houden met ons verouderde machine park. Voor den oorlog betrok Ne derland 40 tot 50 pot. van zijn be hoefte aan machines uit Duitsch land. Thans is dit onmogelijk ge worden." In Duitschland heerscht een groote desorganisatie. De economi sche situatie aldaar is ernstiger dan een jaar geleden.." .Onlangs hebben in Nederland be. sprekingen plaats gehad met Ameri kaansche autoriteiten uit de Ameri kaansche zone in Duitschland. Daar, bij werd van Nederlandsche zijde go- wezen op het feit. dat men Duitscn- land niet los mag maken en niet los kan zien van West-Europa. De na tionale economie van Frankrijk, België, Nederland en van de Scan dinavische landen kan het niet zon der het Duitsche achterland stellen." „De Amerikanen en de Engelschen besteden en investeeren belangrijke bedragen om het Duitsche volk in leven te houden. Wij moeten een stap verder gaan." zoo verklaarde de heer Teppema. ,.De Duitsche staalindustrie produceert op het oogenblik zoo weinig, dat zij niet eens in staat is het Duitsche spoor wegnet in stand te^houden." „Geef het Duitsche volk werk. Wy Nederlanders zyn bereid om de grondstoffen te leveren, opdat de Duitsche industrie kan bijdragen in de Nederlandsche voorziening met dringend noodige industrieele producten. Gistermiddag is te Rotterdam aan gekomen het Amerikaansche turbi neschip „Conmjagua" komende van Honduras, met een lading bananen aan boord. Hiervan worden 40.000 bossen' te Rotterdam gelost, de rest is voor Noorwegen bestemd. Van deze 40.000 bossen blijven er 5000 in ons land, de overige 35.000 wor den doorgevoerd naar België en Zwitserland. De bananen, die in Nederland blij ven, zullen dienen ter aflevering op den reeds aangewezen bon. In tal van plaatsen konden hierop name lijk og geen bananen worden ver strekt. terug te ontvangen, in gevallen waar onze eigen industrie of niet in staat is of over onrvoldoende capaci teit beschikt om deze grondstoffen zelf volledig te verwerken/" Als sprekend voorbeeld voor een nuttige inschakeling van de Duit sche industrie in de Nederlandsche economie noemde de heer Teppema de in Duitschland braakliggende spincapaciteit. De Nederlandsche textielindustrie heeft dringend be hoefte aan garens Indien de Duit sche spinnerijen kunnen worden in geschakeld. zal dit e«n aanmerkelijke verlichting geven voor de zoo moei lijke voorziening met garens in de Nederlandsche textielindustrie. Naar de minister van Soc. Zaken in de toelichting op de begrooting van zijn departement mededeelt, wordt een algeheele herziening voor bereid van de sociale verzekerings wetten. Intusschen is de positie van vele ouden van dagen, ook van de niet- loontrekkenden, van dien aard, dat het dringend noodzakelijk is, daarin zoo spoedig mogelijk verbeteringen aan te brengen. Hiertoe wordt een noodvoorziening ontworpen, die reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert en een zeer belangrijk bedrag zal vergen. Ter verlenging van den duur der verhooging van bepaalde sociale verzekeringsrenten tot 31 Dec. 1947 zal een wetsontwerp aanhangig worden gemaakt Z.H. de Paus heeft den afgetreden generaal der Dominicaner-Orde, pa ter Martin Gillet, benoemd tot titu- lalr-aartsbisschop van Nicea. In ons land i» een aanvang ge- maakt me^ de trade-shows van een zestal nieuwe Amerikaansche films, welke worden uitgebracht door de Motion Picture Export. Van 3 Januari 1947 af zullen deze films in de Nederlandsche bioscopen worden vertoond. Van dien datum af zal bovendien een gelijk aantal gekleurde teeken filmpjes in circulatie worden ge bracht', terwijl tevens zal worden begonnen met het vertoonen van door do Amerikaansche filmmaat- schappijen geproduceerd wereld, nieuws. Besprekingen met de uit georga niseerde werkgevers en werknemers gevormde contact-commissie voor de klein-metaainijverheid hebben ertoe geleid, dat voor het smedenbedrijf en aanverwante bedrijfstakken, het loodgieters- en fittersbedrijf, het electro-technisch bedrijf en het cen trale verwarmingsbedrijf bedrijfs- commissies zullen worden betrokken bij de behandeling van alle verzoe ken aan het college van rijksbemid delaars om dispensatie der geldende regelingen en alle vragen betreffen de de toepassing dezer regelingen. Deze bedrijfscommissies zijn samen gesteld uit een gelijk aantal werk gevers en werknemers. In Chicago is een juridische strijd vraag ontstaan over de kwestie, of een huwelijk, in een vliegtuig ge sloten, wettig is. Sidney Summerfield, 'n ambtenaar van den burgerlijken stand te Chi cago, heeft geweigerd, een huwe lijksmachtiging te verstrekken aan een paartje, dat in de lucht wilde trouwen, omdat, naar hij verklaar de, het luchtruim niet tot zijn ju risdictie behoort. Plaatselijke rechters zijn het evenwel niet met deze redeneering eens. Een hunner verklaarde, dat paartjes, die in het huwelijk gaan treden, toch altijd in de wolken zijn. De kwestie zal intusschen waar- schynlijk tot voor het hoogste hof moeten worden uitgevochten. Het generaal-kapittel der Paters Passionisten te Rome heeft in plaats van pater Tito, van St. Pau- lus van het Kruis, tot generaal der orde gekozen pater Albert Deane, van O. L. Vrouw der Zeven Smar ten, die tot dusver provinciaal der orde in Argentinië was. In het distributiekantoor te Weert waaronder ook Stramproy en Neder- weert ressorteeren, constateerde men Maandagmorgen, dat gedurende het week-einde was ingebroken. De in brekers, die via een> lantaarn in het dak zijn binnengekomen, zijn ver dwenen met medeneming van enkele tienduizenden bonkaarten, voor het meerendeel tabaks- en versnape* ringenkaarten. De wereldkampioen middengewicht Tony Zale (V.S.) versloeg te New York zijn uitdager Rocky Graziano in de 6e ronde door knock out. Het was de eerste maal dat de 32-jarige wereldkampioen zijn titel, in 1941 op Adrams veroverd, verdedigde. 26. Gelukkig was Tobias niets overkomen en kwam hij met den schrik vrij. Ze sleurden hem uit de brokstukken, schudden hem eens flink heen en weer om hem van de lr tste auto-onderdeelen te bevrii. aen en zetten nem op zijn voeten. Nieuwsgierig betastte Tobias al zyn ledematen. ,,lk geloof, dat ik nog neel ben", mompelde hij. „Dat was je geraje 'mannetje," riep het vijftal m koor. .en nu met ons mee!" Toen nennnerde Tobias zich alles en zwij gend schikte hy zich in zijn lot. Hij keek nog even om zich heen, maar zag geen spoor van zijn kleinen vriend. Vyf handen grepen hem beet en de vreemde stoet vertrok. WOENSDAG 2 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A, 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Voordracht. 11.15 Piano. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Accordeon 12.30 Eddy Walis. 13.00 Nieuws. 13.15 Stafmuziek. 14.00 Lezing. 14.15 Ka mermuziek. 15.00 V. d. jeugd. 15.45 (Gram.). 17.15 Muziek. 17.30 Ram blers 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 V. d. Ned. strijdkr. 19.00 Zang. 19.15 Caus. 19.30 Lezing. 20.00 Actual, 20.20 Concert. 21.10 Hoorspel. 22.25 Jan Corduwener. 22.45 Caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 M.) N.C.R.V, 7.00 Nieuws, gymn en gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Trio. 11.45 Gram. 12.00 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Kwintet. 14.00 Piano. 14.30 Kwartet. 15.00 Kamerorkest 16.00 Caus. 16.15 Zang. 16.45 V. d. jeugd. 17.30 Trio (17.45 Lezing). 18 20 Muziek. 19.00 Nieuws 19.15 Uit Parijs. 19.30 Voor dracht. 20.00 Muziek. 20.50 Kamer muziek. 21.20 Lezing. 21.40 Gram. 22.00 Nieuws en actual. 22.30 Gram. 22.45 Avondwijding. 23.00 Koor. 23.30 Gram. 79). Ah, daar hebben we het, ge loof ik. Ik was werkelijk bang, dat ik te laat zou komen, om hierby te genwoordig te zyn. Hy stak zijn mes ergens in en brach^ met eenige moei te een dikke enveloppe te voorschyn. Hy draaide die nieuwsgierig om en om. Het couvert was per post ver- zonden geweest, maar ongeopend Hy zette vreemde oogen op. U hebt die enveloppe niet ge opend, zei hy. Natuurlyk niet, antwoordde SLaureen op doffen toon. Daar had ik geen recht toe. Maar u weet, wat er in zit. U hebt dit zelf aan miss Valerie Baird geadresseerd. Ik heb myn schoenen aan, maar daarom loop ik nog niet, klonk haar vlugge atwoornd. Haar zelf vertrouwen keerde snel terug. Er was byna opluchting op haar gelaat to lezen. Nadenkend woog inspecteur Rey nolds het pakje op zyn hand. Dit meisje was ofwel de meest vol maakte simulante, welke hij ooit ontmoet had, of anders had ze wan, hopig geprobeerd, iemand anders te beschermen en was ze blij, dat de zaak haar elndeiyk uit de hand was gencfoi en. U biyft dus nog altyd volhou den, dat u den inhoud van óïjfc pakje niet kent, miss Laureen?, zy zucntte. Ik wil niets zeggen. Ik weet met, wat er in dit pakje zit, maar ik vermoed dat er iets inzit, dat iemand, die ik vurig liefheb, veel kwaad zou kunnen doen, antwoord de zij eenvoudig. Er zit ook een do cument in, dat positief aan een der. de toebehoort. Ik begryp niet, 4ioe het daar m komt. Ik heb het niet gelezen, maar ik heb den naam gezien, welke er op staat. En u, noch ik hebben het recht, dat aan te raken inspecteur, besloot zij ern stig. ik neem aan, dat u geen tyd hebt gehad, om die papieren te on derzoeken en ze aan hun diverse eigenaars te doen toekomen, zei de detective nadenkend. Zoo is het, gaf ze grif toe. Enkel die paar minuten, gedu rende welke mr. Lisberg Zondag, avond uw flat doorzocht. Haar adem kwam gejaagd, maar ze gaf geen antwoord. U bent toen de eetkamer bin nengeslopen, vervolgde hij lang zaam, hebt daar Delmond dood in den leunstoel gevonden en hebt deze papieren uit zyn zak genomen. zy zaten niet in zijn zak, ant woordde zy. Zyn hand hing omlaag, tusschen de stoelzitting en de leu. ning. Ik tilde zyrt hand op en vond het pakje tusschen de kussens van den stoel. Hy moet het daar tus schen hebben laten vallen, toen hy stierf. Zij huiverde by de herinne ring. Daarna bent u naar uw slaap kamer gegaan en hebt het pakje oadeuzocht, alvorens het in deze enveloppe y te plakken. Of zat het daar al in? r- Ik heb gedaan, zooals u zei. Het pakje was niet dicht. Ik keek den inhoud haastig door eti ont dekte een papier, dat toebehoorde aan iemand anders, mompelde Lau reen. Vreezend, dat u dien avond nog gefouilleerd en de flat doorzocht zouden kunnen worden, hebt u de enveloppe geadresseerd en gefran keerd en onder voorwendsel van een agent te gaan roepen, bent u naar beneden gehold en hebt de envelop pe in de brievenbus in de hall ge worpen. Carter heeft haar daar den volgenden morgen uitgenomen en ge post vervolgde hij. Ja zy staarde hem met gefas. cineerde oogen aan, terwyl hy dit verslag van haar bewegingen gaf. Den volgenden middag bent u hierheen gekomen, zoogenaamd om te rusten. U hebt u toen vermomd als oude dame naar Valerie's adres in Bloomsbury begeven. De roode verf van het pas geschilderde hekje is nu uit den bruinen mantel, welken u lederen avond in een van uw schetsjes op het tooneel draagt, ver wijderd. Ditmaal uitte Laureen een zaohten kreet van verbazing. Dat is allemaal volkomen waar inspecteur, gaf zij toe, terwijl er een zekere bewondering in haar stem doorklonk. Hy glamiachte flauwtjes. Toch niet heelmaal zoo'n domme ouwe gek als je wel dacht. he. miss? dacht hy bij zichzelf. Daarna bent u naar het hotel gegaan, waarheen u dezen brief ge zonden hadt. hebt daar een kamer genomen, om een nummer te krijgen en hebt toen aan de balie deze en veloppe opgevraagd. Zoo is het, inspecteur. U bent een toovenaar. De inspecteur wuifde het compli ment wat van zich af en vervolgde. U bent hier via den hoofdin gang weer binnengekomen, hebt Joe uitgestuurd om sigaretten te haien en hebt dit pakje hier in deze kamer verborgen, waar ik het net geopend heb. Maar het ais 't u blieft nog niet open, smeekte zij dringend. Ik ben er zeker van, dat we daar geen recht tote hebben voordat ik gesproken heb met Den eigenaar van het docu ment? vulde Reynolds aan. Ja. Reynolds haalde een brief uit zyn zak en vouwde dien open. Luister, miss Laureen en cor rigeer me indien dit briefje in iets afwijkt van datgene .hetwelk u Za terdagavond in uw kleedkamer hebt ontvangen. Op mijn copie staan da turn noch adres, Hy begon langzaam voor te lezen Liefste Laureen. Ik ben sinds enkele weken in En geland, maar heb je niet durven op zoeken en aan de telefoon werd me altijd gezegd, dat Je uit waart, of bezet omdat ik mijn naam niet dorst te noemen. L. D. is in Londen, op zoek naar my, en je weet wie op hem loertj Indien zij elkaar ontmoeten zal het vreeselijk zyn. Ik geloof dat L. jou ook In het oog houdt, om te zien, of wy elkaar ontmoeten en zoodoen de achter myn adres te komen. O-p een avond stond ik aan den tooneeluitgang, om je naar buiten te zien komen. Hij was er ook zag mij in de menigte en rende my achterna. Hy dreigt me tien jaar te zullen be zorgen, wanneer ik niet doe, wat hij van me verlangt. Hy heeft die papie ren. O. als ik die maar kon bemach tigen» Ik weet niet. waar hy woont, maar wees voorzichtig! Myn leven is nu een lange verschrikking. Ik ben bang voor L. D., maar nog veel ban ger voor je weet wel wien. Ik zou liever sterven, dan hem terugzien. Ik woon in Carisbroke Road 30 Bloomsbury, maar schryf daar niet heen. Ik vertrouw de hospita niet Ik kom Maandagmorgen naar je flat, indien ik er zeker van ben, dat L. daar niet rond loert. Ik zou je voor niets ter wereld in deze ellen de willen mengen, na al je lijkheid en goedheid voor mij. Heb een paar schetsen verkocht, zooaat UMgeen geld noodig heb. Je toegenegen. VAL." —Ik geloof, dat die volkomen gé- lijkluidend is aan den brief, dien 115 ontvangen hob maar dien heb ik ver. brand. Reynolds glimlachte (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2