St. Franciscus cent DADER Conferentie te Pangkalpinang vanaf Byrnes over Amerika's politiek de Onbekende F) ADIO v programma Van DF DUBBELGANGER. Eigenaardige ontvangst NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 4 OCTOBER 1946 PAGINA 2 DE EERSTE BIJEEN KOMST De a.s. besprekingen met de comm.-generaal Een republ divisie99 ,17 Aug. Ned. benzine-depots in brand Protest tegen A'damsche betoogingen SPORTV ARIA Göed, goedkoop en ïuinig Hcfit voor iedereen. Goed goedkoop eo zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop «rv zuinig licht voo. De verhouding tot Rusland, het Duitsche gevaar 0 WISSELENDE BEWOLKING Donderdagmiddag heeft de eerste bijeenkomst te Pangkalpinang plaatsgevonden, waarbij 4 afge vaardigden van de associatieve groepen het woord hebben ge voerd. De heer D. Bolderhey, vertegen woordiger van den ondernemers- bond" zeide o.a dat buitenlandsch kapitaal en Wes'tersche leiding voor het land absoluut noodzakelijk wa ren. Indonesië met zyn toenemende bevolking is niet in staat om zich. xelf van al het noodige te voorzien en zich economisch van de buiten- Wereld af te sluiten. Ir. E. D. Wermuth, voorzitter van het I. E. V., zeide o.a., dat zyn ver- eeniging er van overtuigd is, dat het meerendeel van de Indo-Europee. sche groepen het Indonesische bur gerschap zeker afwyst. Verder was ny van meening, dat de steun van 'de regeering by de kolonisatie vol komen ontoereikend was Dr. P. A. Blaauw, eveneens afge vaardigde van het Indo-Europeesch Verbond, zeide o.m. te kunnen ver klaren, dat de bond accoord ging met de plannen voor Indonesië, ge baseerd op de rede van Koningin Wilhelmina van 7 December 1942 en de regeeringsverklaring van 10 Fe bruari 1946. Ook de heer Blaauw achtte den financieelen steun van de regeering voor de kolonisatie volkomen onvol, doende. Ir. J. L. G Tersteeg, afgevaar digde van dé eenheidsgroep. ver- i klaarde zich tegen de „misvatting laan Nederlandschen kant met be trekking tot de ontwikkeling van Indonesië en de Indonesiërs, die op 'het oogenblik te veel worden gepre zen, waardoor het gevaar ontstaat idat zy wellicht hun beperktheid niet llnzien". Hy vroeg voorts de regeering, of zU over feiten beschikte, die zouden kunnen bewyzen, dat consolidatieproces, dat dr. Van Mook noemde, inderdaad zulk een omvang had bereikt, dat men op dit oogenblik zou kunnen zeggen, dat de Indonesische republiek ls gebaseerd op een staat van orde, gesteund door den wil van het volk. Tenslotte vroeg de heer Tersteeg, of de regeering van meening is, dat het politieke evenwicht van de politieke, godsdienstige, en andere groepen van dien aard is, dat elke overeenkomst, die met een van deze groepen wordt ge sloten, zou worden aanvaard, zon. der dat er gevaar zou bestaan, dat binnen de republiek tegenstel lingen zouden worden geschapen, die tot een burgeroorlog zouden leiden. Premier Soetan Sjahrir werd gis teren te Djokjakarta verwacht. Hij zal de Indonesische delegatie sa menstellen voor de aanstaande be sprekingen met de Ned commissie- generaal te Djakarta (Batavia). Of ficieel wordt medegedeeld dat Sjahrir aan het hoofd van de dele gatie za] staan De delegatie zal 6 October naar Djakarta (Batavia) vertrekken. Volgens den republikeinschen zen. der te Djokjakarta zal te Malarag een volkscongres worden gehouden Op dit volkscongres zal worden voorge steld om met spoed een ,.17-Augus- tus-divisie" op te richten (17 Aug is de onafhankelykheidsdag der re publikeinen), in verband met het feit, dat de onderhandelingen over een wapenstilstand op een dood punt zyn gekomen door de uitzen. ding van de 7-December_divisie Soekarno's ten einde dictatuur99 ZATERDAG 6 OCTOBER HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7,00 Nieuws, gymn. en gram; 10,M Opera; 11.45 Ber. uit Indie; 12.00 Eddy Walis; 12.30 Jan Corduwener; 13.00 V. d. Ned. strijdkr13.30 Kwin tet; 13.40 Orkest; 14.00 Chopin; 14.30 Sportpr 14.45 Orkest (15.30 Boek- bespr 16.15 Lezing; 16.30 Oram; 17.00 A.J.C. 17.30 Volksmuz; 18.00 Nieuws; 18.15 Lezing; 18.30 V d. Ned strijdkr. 19.00 Koor; 19.15 Re portage; 1930 V. d. jeugd; 19.45 Caus; 20.00 Actual; 20.20 Vaudeville- orkest; 21.00 Caus; 21.15 Hoorspel; 21.35 Gev. progr; 22.45 Lezing; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 M.). KRO. 7.00 Nieuws, gymn,. en gram. 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 Viool en piano; 12.30 Lunchconcert (13.00 Nieuws); 13.45 Caus; 14.00 Gram; 15.00 V d. jeugd; 16.00 Kwartet; 16.30 Gregoriaansche caus; 17.00 Boekbespr; 17.15 Solisten1745 K.A.; 18.00 Muziek <1815 Week. overz.); 19.00 Nieuws; 19.15 Repor tage inwyding „Doodencel" te Sche- veningen: 19.35 Lichtbaken H. de reeve; 20.00 Actual; 20,15 Gram; 20.40 Hoorspel; 21.00 Potpouri; 22.00 Nieuws; 22.20 Caus; 22.35 Avondge bed; 22.50 Gram. Van Zaterdag af spreekt de Zeereerw. heer H. de Greeve zyn lichtbaken uit om 7.35 uur 's avond». Bij presidentieel besluit is bekend gemaakt, dat met de samenstelling van het nieuwe kabinet de macht, die tijdelijk in handen was gelegd van den president van de republiek, thans weer aan den raad van minis ters is overgedragen. Een vertraagd bericht uit Djakar ta (Batavia) deelt mede, dat ben zineopslagplaatsen van de Neder. landers te Gambir in Djakarta (Ba tavia) op 28 September in vlammen zijn opgegaan Den vorigen dag was de munitieopsla'gplaats te Tanah Tinggi in de lucht gevlogen. Het personeel van de Koninklyke Landmacht, dat is ingedeeld by de T-brigade te Semarang, heeft een telegram gezonden aan H M. de Koningin, waar trouw wórdt be tuigd in verband met de anti-mili taire betoogingen te Amsterdam, Voorts is een telegram gezonden aan den minister van oorlog, waar in verontwaardiging over de onge regeldheden wordt geuit en betreurd wordt, dat men niet in staat is ge weest hem daadwerkelyken steun te verleenen by het herstellen van de orde en het doorvoeren van de plannen der regeering. 't Geschapene jubelt, 't geschapene Juicht De hemel, de vogel, de bloem 't Water dat kabbelt en 't riet dat zich buigt 't Verkondigt Gods glorie en roem. De hemel, die blauw is, een blinkend gewelf Op de kerk van Gods vrije natuur De zon, die een lamp is, gevoed door God zelf Een Godslamp van 't schit. terendst vuur En de geur van de bloem en de geur van 't kruid Als een wierook, die deint door 't gebied De merel die jubelt, de nachte gaal fluit Als koorknapen zingend hun lied. Maar de koning der schepping wie hoort, dat hij juicht De man en de vrouw en het kind? Zij draalen hét hoofd, waar de schepping het buigt, Daar de satan den mensch overwint En de boer hij gaat uit en hij zaait en hij ploegt De bedelaar zwerft langs de straat De sjouwer, die sjouwt en de ambachtsman zwoegt In hun oogen ligt angst en ligt haat In hun Jammer en pijn wordt de liefde verscheurd Om 't goud, dat verblind door zijn glans En eerst als hun handen met bloeq zijn besmeurd Noodt de duivel, den gouddorst ten dans 't Geschapene jubelt, 't geschapene juicht De aarde de zee en de wind Maar waar is de liefde die hun hoofden buigt Van den man en de vrouw en het kind? Door Umbrië's velden, daar is hij gegaan Die goede en zachte profeet Die God tot zijn Vader, de menschen zijn broers En de vogels zijn zustertjes heet HET SCHAAKTOURNOOI TE PRAAG. De uitslagen van de eerste ronde van het internationale schaaktour- nooi te Praag luiden: Najdorf (Arg.)—Pachman (Tsj.- Sl.) afgebroken na 40 zetten; Gligo- rich (Z.-Slavië)Guimard (Arg.) afgebroken; Foltys (Tsj.)Goiorri- bek (Eng.) afgebroken; Katetov (Tsj.. SI.))—Rohachek (Tsj SI.) 1—0; Saj- tar (Tsj. SI)—Zita (Tsj. SI) 1—0; Trifunovich (Tsj. SI.)Stoltz (Zwe den) 1—0. De party TartakowerKottnauei moest worden uitgesteld, daar de Fransche schaakspeler nog niet in Praag arriveerde. Door Umbriës velden daar is Hy gegaan, De band die de scherven weer bindt, Die den nood van de menschen zoo goed heeft verstaan Als de zang van de zee en den wind. 't Geschapene Jubelt, 't geschapene juicht En zingt van de liefde tot God In Umbrië heeft Sint Franciscus getuigd Van 't tweede geiyke gebod. En hy heeft de wolf met een teeken bedaard En gespot met de macht van het geld, Hy brak in de handen der menschen het zwaard En heeft zacht van Gods liefde verteld De boer zaaide dankend het kosteiyk zaad D© bedelaar zong voor zyn brood En de ambachtsman zwoegde met blijder gelaat Want de macht van de liefde is groot. Weer moeten de harten der menschen omhoog Waar de hemelsche Vader hen wacht Weer moet nu de wereld die satan bedroog Naar de liefde van Vader gebracht ANNIE KOLB. PHILIPS ,^"i5ae?€en>T} goedko&ps^eiié" zuinig licht voot iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereea I (Reel.) De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Byrnes, heeft Donderdagmiddag een rede gehouden voor de Amerikaansche club te Parys. Hü verklaarde, dat hu het van harte eens was met maarschalk Stalin, dat er geen onmiddeliyk oorlogsgevaar be stond. Hü voegde eraan toe: ,,Ik hoop, dat deze verklaring een einde zal maken aan de ongegronde be weringen, dat cenig land of eenig e groep van landen poogt de Sowjet- unie uit te sluiten, of dat de ver- antwoordeiyke leiders van de Sowjet-unie zulks gelooven. Ik hoop ook, dat deze verklaring een eind zal maken aan de onge_ gronde beweringen, dat de V.S. po gen haar bezit van de atoombom uit te buiten om dreiging uit te oefe nen tegen de Sowjet-unie, of dat de verantwoordelijke leiders van de Sowjet-unie zulks gelooven. Juist omdat er thans geen oorlog dreigende is, moeten wy met de grootste zorg ertegen waken, dat wy het zaad van een toekomstigen oorlog zouden uitzaaien. Amerika is ditmaal besloten zich niet terug te trekken in een poli tiek van isolatie. Wy zyn ditmaal besloten om samen te werken ter handhaving van den vrede. De president heeft kortelings op de meest overtuigende wijze aan de wereld bekend gemaakt, dat de bui- 29. Tobias werd door de vjji man nen naar binnen géSuwd nog voor hjj gelegenheid kreeg het interieur van de kamer op te nemen, welke dan ook zeer-verschilde met gewone huiskamers. In het midden van de kamer stond een heerlijke fauteuil, die Tobias zwijgend tot een dutje uttnoodtgde. Deze werd echter be schenen door een krachtigen schijn- werper, die in een hoek van de ka mer stond, en die tevens verborg, wat er nog meer in dien hoek aan wezig was. Tegenover den stoel stond een houten bank met allerlei vreemdsoortige schakelwerktuigen. „Waarschyniyk alarminstallaties", dacht Tobias en met een zucht nam hy plaats in de fauteuil, daar hy eeriyk gezegd, van vermoeienis op zyn beenen stond te trillen. Een maal gezeten, herleefde zyn moed en met ©en vroolyk gezicht noodig- de hy het vyftal uit, om ook een zitplaats te zoeken en te doen, als of ze thuis waren. ,,Zwygklonk het ineens van achter den schijnwer per vandaan. teniandsche politiek, welke door president Roosevelt is begonnen en voortduren^ door president Titb, man is nagevolgd, de politiek van de Amerikaansche regeering zal blyven. Toen hy naar het onderwerp Dui-tschland overging. herhaalde Byrnes zyn kortgeleden gedane verklaring, dat zoolang daar een bezettingsleger aanwezig was. de strijdkrachten der V S. in dat leger vertegenwoordigd zouden zijn Tweemaal tijdens onze generatie heeft men getwijfeld over de vraag, of de Amerikaansche buitenlandsche politiek andere volkeren heeft ge bracht tot een verkeerde bereke ning van hun daden Tweemaal in onze generatie heeft die twyfel t.a.v. de buitenlandsche politiek vain Amerika geen vrede gebracht, dochl oorlog en dat mag niet meer gebeu ren. Frankrijk, dat gedurende de laat ste 75 jaren driemaal door Duitsch- land is overvallen, wenscht natuur lijk niet meer in twyfel behoeven tè zyn over de buitenlandsche poli tiek van Amerika t.o.v Duitschland Om alle twyfel op dit punt weg to ruimen, hebben de V. S. voorge steld, dat de sovjet-unie, Groot- Brittannië, Frankrijk en de V S een verdrag zouden aangaan ter ontwapening en demilitarisatie van Duitschland en om dit land 40 jaar lang ontwapend en gedemilitariseerd te houden Zoolang een dergelijk verdrag van kracht is, kan het Ruhr-gebied nimmer het arsenaal van Duitschland of van Europa worden. Bidault, namens Frankrijk, en Bevin, namens Groot Brittanie, heb ben in principe het voorgestelde ver drag aanvaard. Ik hoop ten zeerste, dat de sowjet-unie, ^welke tot nog toe het verdrag als. onaanvaardbaar heeft beschouwd, het by nadere be schouwing en bestudeering mogeiyis zal oordeelen om zich bij ons aan te sluiten ter voorkoming. dat Duitschland opnieuw een bedreiging van den vrede In Europa wordt. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt geldig tot Zaterdagavond Wisselende bewolking met en kele verspreide buienmatige Westelijke wind; iets koeler. 5 Oot.Zon op 6.46 uur, onder 18.11 uur; maan op 16.36 uur, onder 00.00 uur. 82). —Dank u. Dat is dus ook al weer opgehelderd, Lady Avice. En dat verklaart tevens, waarom hy na uw boodschap wanhopig was en naar Laureen's flat is gegaan. Reynolds was zyn verrassing om trent Tony nog steeds niet te bo ven, toen hy Laureen's stem in de deuropening hoorde. Mag ik binnenkomen? vroeg zij. Xteymonds stemde toe, nog steed3 min of meer verbaasd. Welke nieu we Knoop zou nu weer ontrafeld worden. Plotseling wendde hy zich naar Tony. Mr. Spencer, waar waart u op den 'avond van den moord. Zondag 20 Juni? Tot een uur of zes heb ik door Londen gezworven, dronken en woe dend, op zoek naar Delmond, ant woordde de jonge man eeriyk. Toe vallig ontmoette ik toen mjjn broer, die my verzocht, mee terug te gaan naar zyn atelier en naar bed. Ik weigerde en liep van hem weg. Tien minuten later trof ik in het Berkeley drie lui, die ik kende en die met de auto op weg waren naar Dover, zy vroegen mjj roet hen mee te gaan en daarop ben ik met de nachtboot overgestoken naar Parys. ik aan u hun namen en adressen natuuriyk opgeven. Tony zweeg. Ik ik wilde myn vrouw zien, maar ik was te beschaamd over mezelf, vervolgde hy. Ik had haar geschreven, zoodra ik uit de ge vangenis kwam, zeggend, dat ik die ontzettende verschrikking eerst wat te boven moest zien te komen. Met een blik op den detective, weike toestemming vroeg voor de interruptie, boog Laureen zich over haar vriendin en kuste haar. Mary de Groot is beneden, Avi ce, zei ze. Ze is gisteren van Parys overgestoken maar voelde zich zoo vermoeid, dat ze vannacht in Dover is gebleven. En wie denk je, dat ze vanmorgen op het station te Dover een brief zag posten? Ik kan het niet raden, glimlach te Lady Avice. Valerie, zei Laureen nadrukke- ïyk een ondeugenden blik op den detective werpend. Reynolds keek verbaasd op. Valerie! herhaalde hy. Waarom niet? vroeg Laureen luchtig. Wanneer ze nog in leven was, moest ze toch ergens zyn? Waarom dus niet op het station in Dover? Ze heeft vanmorgen vroeg het ziekenhuis pas verlaten, stamelde de detective. Laureen greep hem ontsteld by den arm. Ziekenhuis? Wat bedoelt u? Vertel het alsjeblieft gauw. Ik heb alle reden, om aan te nemen dat Valerie Baird jongstleden Maandagochtend door een auto is aangereden en bewusteloos naar het ziekenhuis ls gebracht. Het gebeur de in Beresfordstreet, vlak voor uw flat. Ik hoorde den slag en mr. Lans berg ging naar het raam, riep Lau reen. O, te denken dat myn arme Valerie zoo dichtbij was en dat Ik er niets van heb geweten. Werd zy ernstig gewond? in het ziekenhuis dacht men, dat zij tot gisterenavond tien uur nog steeds bewusteloos was, ant woordde Reynolds droogjes. Maar gedurende den nacht was zy goed genoeg om op te staan, zich aan te kleeden en onopgemerkt het ge bouw te verlaten. Hebben ze daar dan geen ver pleegsters? vroeg Laureen veront waardigd. Arm ding, ze was op dat moment waarschyniyk heelemaai van streek en niet toerekenbaar. Nu, daarvoor ljjkt ze me toch te handig te werk gegaan te zyn, miss Laureen. En het posten van een brief op het station te Dover ljjkt me ook iets heel normaals. Voor u misschien wel. merkte Laureen bitter op. Maar waar is zy nu? Dat zou Ik ook heel graag we. ten, zei Reynolds. Mag ik even van uiw telefoon gebruik maken. Lady Haastig belde hy Jenkins op en «droeg hem qp# de politie in Dover te waarschuwen, dat zy het meisje moesten aanhouuen. Wacht nog evei. zei hij tegen zyn assistent. r" Mrs. de Groo,t vroeg hy, de eet kamer binnentredend en die dame verrassend, hoe was Valerie Baird gekleed, toen u haar vanmorgen hebt gezien In het zwart met een dichte voile antwoordde zy. Hy bedankte haar, gaf Jenkins de noodige inlichtingen en keerde naar de Amerikaansche dame terug. Toen Ladv Avice Dinsdag in uw hotel te Parys kwam, wist u toen dat mr. Tony Spencer haar echtge noot was? Daar kan pe donder op zeggen, inspecteur, antwoordde de dame, plotseling in haar gepeperde lands- taaltje vervallend. Hebt u haar getelegrafeerd omn by u te komen? Mis de Groot schudde nadrukke lijk het hoofd. Dat heb Ik niet gedaan, zy heeft mij getelegrafeerd en ook aan myn kamenier, dat die de Engelsche cou ranten voor my moest verbergen op dat ik niet opeens zou schrikken. Dan zou ik graag nog enkele bijzonderheden van u vernemen om trent die kwestie van het sohoonma ken van de ju/weelen in Nice. Hoe kwam Tony Spencer aan het adres var. dien juwelier. Een donkere blos verspreidde zich over hei l. a.at van de dame. 'Leslie' Delmond gaf hem het &dres„ maar ze4 fif by dat hy Del- monds naam niet mocht noemen op^ dat de dames niet zouden denken, dat hy er wat aan verdiende. Tony beloofde dat natuuriyk en heeft die belofte gehouden. •«- Hebt u er eenig idee van, wie tegelijk met nem gearresteeru werd voor het in omloop brengen van val* sche bankbiljetten mrs. de Groot? Zij staarde den detective aan, alsof ze ernstig aan zyn verstand begon te twyfelen. Wat zullen we nu hebben Of ik daar eenig idee van heb? Dat zou ik meenen! Reynolds bediwon groet moeite een glimlach. Van deze burgeres van .Gods own country" kreeg hy ten minste duideiyke en klare taal td hoor en en dat was in deze zaak ei®" delijk eens een aangename afwissen ling. Er ls zoo veel geheimzinnigheid en teru>*hond*n<r in deze zaak be* tracht, mrs. de Groqt, wa&rby ieder* een iemand anders probeerde te be* schermen, dat het mjj heel moeilijk ia gemaakt. Ik zal u dan ook heel dankbaar zijn indien u mü openhar* tig alle" wilt vertellen, wat u weet, zei hij tactvol. De dam? spreidde in een veelzeg, gend gebaar haar van ringen fllon* kerend© handen uit. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2