Drie uur was ik Practijk CONSUMENTENCREDIET G< 'n Pijler wordt ondermijnd MIJNWERKER De regels der terugbetaling ONGSLAGEN België rookt op peil van 1939 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 08ste JAARGANG ZATERDAG 5 OCTOBER 1946 No. 20130 ZWARTE EENZAAMHEID VAN 'T KOLENFRONT Eerste eisch blijft waar deering van arbeid GEEN ARMENZORG MAAR HULP L)e terugbetaling Wat te doen met waardebonnen t Verzilvering bij alle banken KARDINAAL DE JONG TE ROME Militaire vliegtuigen verongelukt PLANLOOS OF CONTROLE?. INTERN. KATH. FILM ORGANISATIE RAKETMOTORFIETS MET.... SLAKKENGANG MATERIAAL IS DUUR NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8. SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 F. WEEK ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST Volgens doktersverklaringen is het aantal nerveuze menschen uitermate groot. Deze situatie is verklaarbaar want de zorgèn zijn menigvuldig terwyi daarnaast openlijke of ver- kapte demonische onrust zaaiende factoren zelfs de geestelijk sterk, sten probeeren te sloopen. Tegenover dezen baaierd, contra den dreigenden Chaos dient een verdedigingssteliing te worden opgetrokken, waarvan de pijlers of fundamenten zekerheid bieden bij eiken aanval Tot die pijlers behoort het gezin En Juist op dit fundament worden de stormrammen in. werking 'gesteld. En helaas met succes. Of is het feit van veertien echtscheidingen per dag in ■Nederland geen overwinning? aoe wordt voorts de geboorte van een £lnd en vooral van meer kinderen bekeken. Hoe springt men om met de opvoeding van de jeugd? Slaat men de gehaaste menschheid gade, dan komt men tot het vermoe. den. dat er heel wat te doen is Maar bij al dat „doen", bij ai die drukte om bijkomstigheden worden de grpote lijnen van het leven ver vaagd Afgedwaald van den hoofd weg, doolt men, gejaagd langs een wirwar van zijpaadjes en doodloo. pende wegjes, waaruit men geen raad weet. ..Hierheen'» zegt de Katho*iexe Actie, terug naar den grooten weg met het plaveisel van de rust, van den eerbied, van de trouw, van de waarachtige liefdé, van vertrouwen °PD?invretingen van denwereldgeest hebben ernstige verwoestingen aan. gericht en daarom dient voor herstel de eeest te worden gericht - en met alle middelen - op de gezinsgedachte De Katholieke Actie, die voor dat richten speciaal deze maand wil aan wenden deed een affiche drukken voor vereenigingsgebouwen en spreekkamers Er werd een reeks brochures over Huwelijk en Gezin ontworpen, van den kansel zullen conferenties worden gegeven, via den K.R.O. zullen uitzendingen plaats hebben Tooneelvereenigingen brengen extra stukken Tenslotte moet er ook krachtig worden gebeden Daarvoor werden ook formules gedrukt. October; GEZINSMAAND Leef mee, werk mee, bid mee! Er is in Engeland een brochure verschenengetiteld„The pro blem of the insenty of industry", waarin een belangwekkende ana lyse wordt gegeven van de fac toren, die er toe hebben geleid, dat de na-oorlogsche mensch min dere prestaties levert dan vroe ger het geval was. Met deze moei lijkheid heeft iedere ondernemer te kampen, zij remt de productie en stagneert den export Het is dan ook begrijpelijkdat de beheerder der mijnen, dr. ir. Th. Groothoffeen der grootste ondernemers in den lande, met in teresse kennis heeft genomen van den inhoud van dit boekje. Hij heeft er ons over verteld tijdens ons bezoek aan de mijnen en aan de hand van dit Engelsch werkje het psychisch proces geschetst, dat de oorzaak is van de sterk vermin derde arbeidsproductiviteit Enke.e feiten: Er is na de overwinning een reactie gekomen op de mentale in spanning van de oorlogsjaren; de jongeren vooral hebben langen tfjd geleerd, dat werken een misdaad was en nu is er weinig lust tot pro ductie ven arbeid: er is momenteel overal werk te vinden, de betaling is behoorlijk,'waarom zal men dan het zwaarste werk kiezen; hoe meer men werkt, hoe meer belasting men moet betalen; niet voldoende wordt be. seft dat er maar één middel is tot lotsverbetering; ptroduceeren, wer ken! 'tLiijkt alles zoo eenvoudig, zoo plausibel en tocher komt nog geen verandering. Dr. Groothoff maakt er zich echter geen zorgen over, want het komt volgens hein in órde, indien slechts één voorwaarde wordt vervuld: de vertrouwenscri sis moet overwonnen, de verhouding van werkgever tot werknemer zui ver, eerlijk worden bepaald. Daarmede is hij in de mijnen be gormen, toen zij onder zijn beheer werden gesteld. En met overtuiging kan hij verklaren dat de mijnwerker Op uitnoodiging van het minis, terie van economische zaken heeft een aantal persvertegen woordigers deze week een 5- daagsche excursie gememkt naar eenige op onze delfstoffen geba seerde industrieën, t.w. het mijn. bedrijf, de zoutindustrie en de olieboringen bij Ooevorden. In twee beschouwingen gëeft onze redacteur, die aan den tocht heeft deelgenomenzijn indruk ken weer. werken wil, zijn plicht wil noen, mits zijn arbeid waardeering vindt, niet platonisch, maar reëel, vooral in den vorm van beter, krachtiger voedsel omdat hij dat noodig heeft, om zijn zware taak te kunnen blijven vervul len in het belang van Nederlands economisch herstel. De productie der mijnen beweegt zich in opwaartsche lijn De 32 000 ton per dag is gepasseerd 40.000 ton moet echter worden gehaald, wil Ne. derland in zijn behoeften* kunnen voorzien Daarop is thans het stre. ven geïicht, het streven van den be heerder, va./ zijn ambtenaren, van zijn mijnwerkers. Het is geen sinecure! Drie uur lang hebben wij mijn werker gespeeld, zijn we in mijn werkerstenue afgedaald naar de duisternis en de eenzaamheid van het mkolenfrontwaar de be, klemming heerscht van de verla tenheid en men een wordt met de zwartheid van de aarde. We hebben geloopen en gekro pen, we zijn gevallen en hebben onze handen geschramd. Over transportband en schudgoot heb ben we ons voortbewogen, den weg volgend van de versgh ge dolven kolen. We hebben den pneumatischen boor mogen vasthouden en enkele stukjes brandstof los gemaakt en ze meegenomen als een kostbare reliquieToen zijn we weer om hoog gestegen en hebben ons met een zuchf van verlichting over gegeven aan het zon-overgoten Limburgsche land. We waren drie uur mijnwerker. In het algemeen kan worden ge zegd, dat niemand zal worden ver plicht, op het hem verleende Con- aumentencrediet een bedrag af te betalendat zijn financieele draag._ kracht 'te boven gaat. De normale afbetaling bedraagt f 1 per week van elke 100, ver strekt crediet. Meent de aanvrager evenwel dat deze afbetaling zijn financieele draagkracht te boven gaat, dan kan hij dit het aan' vraag formulier vermelden en om een lagere aroetanng verzoeken. Heeft de Districtsraad uitstel of vermindering van afbetaling ver leend, dan kan, indien er na ve - loop van tijd een verbetering in financieele positie van het gezi komt, een verhooging van de afbe taling worden vastgesteld. stenverhooging, welke uitsluitend een gevolg is van een verbeterde Arbeidsprestatie en die niet in den vorm van een blijvende loonsverhoo. ging wordt uitgekeerd, wordt hier bij bulten beschouwing gelaten. Het door den Districtsraad °P" n w vastgestelde bedrag zal nooit meer dan f 1 per week per 100 van het verstrekte crediet bedragen. Rij erfenis of schenking indien er door erfenis, schenking ons andere uitkeering „,eena eenk^g langrijke verbetering in cieele positie van een gezin optreedt is de Districtsraad bevoegd, 't toe gekende crediet geheel of gedeeltelijk opeischbaar te verklaren. Hoen zich daarentegen gedurende de afbetalingsperiode van twee jaar omstandigheden voor, die het moei. lijk maken aan de afbetalingsver plichting te voldoen, dan kan men zich tot den Districtsraad wenden, welke bevoegd is de afbetaling voor korteren of langeren tijd te vermin deren of op te schorten. De verplichting tot afbetaling vangt aan op I Januari 1947. Per sonen, die in gebreke blijven, hun verplichting tot afbetaling na te komen, worden aangemaand, bin nen tien dagen te betalen. Wanneer z\j daaraan niet voldoen, zal het plaatselijke college van B. en W. worden verzocht, den .gemeente ontvanger opdracht te geven, het vereischte bedrag, plus de kosten van de aanmaning, in te vorderen. Bij nalatigheid van afbetaling is de credietnemer verplicht, zijn waar debonnen, of deze al dan niet geldig zijn verklaard in te leveren volgens een door den Districtsraad vast te stellen regeling. Het verschuldigde bedrag wordt verminderd met de waarde van de ingeleverde bonnen De werkgevers zijn verplicht, van 1 Januari 1947 af het op de spaar kaart aangeteekende bedrag-per. week op het loon in te houden. In dien tengevolge van een wijziging der loonnormen, met Inbegrip van de uitbreiding of verhooging van de wettelijke kinderbijslaguitkeeringen de Inkomsten van den werknemer stijgen, moet de werkgever de ver hooging voor de helft inhouden op het loon, tot de Districtsraad het afbetalingsbedrag eventueel heeft verhoogd. De werknemer is verplicht, na te gaan of dat door den werkgever ge schie'dt, Want hij blijft voor het te weinig ingehouden bedrag aanspra kelijk. De waardebonnen mogen niet in betaling worden gegeven, noch aan_ vaard, alvorens zij zijn geldig ver klaard. De geldig verklaarde waar debonnen mogen slechts in betaling worden gegeven voor de als onont beerlijke en duurzame agngemerk. te^ artikelen. De leverancier is ver plicht, de waardebonnen als betaling aan te nemen. De kooper behoeft overigens niet bekend te maken, dat hij voornemens is op waardebonnen te koopen. Eerst als het op betalen zijn voorschot- aankomt, kan hij boekje overleggen. De waardebonnen moeten door den leverancier persoonlijk uit het voorschotboekje worden verwijderd Tevens moet hij zich vergewissen, of de kooper de Tweede Distributie, stamkaart, welke het nummer draagt, dat op het voorschotboekje staat aangegeven, kan overleggen. Het nummer van de Stamkaart moet °P de ingeleverde bonnen wor den vermeld. Op waardebonnen mag geen geld worden teruggegeven. Indien het te betalen bedrag niet in waardebonnen kan worden afgepast, moet het ont brekende Tn geld worden bijbetaald. Waardebonnen kunnen door de le. veranciers aan iedere bank ter ver zilvering worden aangeboden, mits zij zijn opgeplakt op daartoe be stemde opplakvellen, ^aan de voor. zijde voorzien van naam en volle dig adres van den leverancier. Personen, die in strijd met de ten aanzien van de waardebonnen vast gestelde bepalingen handelen, kun nen worden gestraft met een ge vangenlsstraf van maximaal 4 jaar of een geldboete van 10.000; bedrij ven kunnen onder toezicht worden gesteld of gesloten. Tenslotte wordt er met nadruk op dat het Consumentencre. is De kolen worden fehaald ten koste van veel inspanning, van veel gemis aan levensvreugde. Dr. Groothoff weet het, wij weten het nu, maar heel Nederland moet het weten. We fnoeten ,coal-minded" worden Zuid-Limburg heeft het hart aan deze vreemde, zwarte industrie ver pand. De 40.000 ton moet worden ge haald; op de O V S. (ondergrond- sche vakschool) worden nieuwe mijn werkers opgeleid volgens de princl. pes der moderne jeugdbeweging; ge detineerden werken in de mijnen en worden er behandeld als mijnwer. kers. Van het „donkere" Zuiden gaat een stroom van zwart goud naar ver der Nederlanduit het „donkere" Zuiden komt de energie voor onze industrie, voldoende om op volle toeren te draaien; in het „donkere" Zuiden ligt de sleutel van onze eco nomische opleving, onze welvaarts. verruiming-. Mogen wij dit bedenken, als w(j straks onze kachels weer aansteken, mogen vooral zij dit indachtig zijn, die, in overheid gesteld er verant woordelijk voor zijn, dat het recht op een menschwaardig bestaan met het uitzicht op een zonnigen levens avond, ook voor den man aan het kolenfront" tot waarachtige reali teit dient gemaakt. Z. Em kardinaal de Jong, aarts bisschop van Utt-echt, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan het staats secretariaat van het Vaticaan. Hij heeft zich -onderhouden met den secretaris van de Congregatie van bijzondere kerkelijke aangele genheden, mgr. Tardini, die zich in nartelijke bewoordingen over Neder land uitliet. De kardinaal heeft vervolgens een onderhoud gehad met den chef van het protocol, mgr. Carlo Grano, met wien hij de komende plechtigheden besprak. Man verwacht, dat de pre fect van hdCkpostolisch ceremonieel, mgr. Respighi, vandaag uit Bolog- ne te Rome zal terugkeeren om de plechtigheden in détails te regelen. Zoodra de H. Vader de aankomst van kardinaal de Jong te Rome ver nam, heeft Z. H. in verband met het vaststellen van den datum van de plechtigheid laten informeeren, wan neer de kardinaal voornemens was weer naar zijn land terug te keeren. Waarschijnlijk zal de plechtigheid van het overhandigen van den roo- den hoed op de volgende week te Gastel Gandolfo worden bepaald. Wat. de titelkerk van den kardi naal betrêft, zijn nog geen bijzon derheden bekend. i Een Spaansch driembtorig militair vliegtuig „Savoia" is, na opstijging van het vliegveld bij Madrid, neer. gestort. Een kapitein werd gedood acht andere officieren en onder-offi eieren werden gewond. De Amerik. militaire politie te Luik is sinds Donderdagavond aan het zoeken naar een Amerik. vlie gend fort, dat volgens ooggetuigen in de buurt van het toeristen plaatsje „Baraque Michelin de hooge Ardennen zou zijn neergestort Men heeft nog niets van het vlieg tuig kunnen waarnemen. Een Amerikaansch marine-vlieg tuig is Donderdagavond ten Zuiden van Kopenhagen neergestort De bemanning van drie personen werd gewond. Gelijk in het hoofdartikel vooraan op deze pagina wordt betoogd, is October door de K. A. nog eens extra aangewezen om gedachten over huwelijk en gezin te laitceeren en da aandacht op onze huishoudens te trekken. Op deze belangrijke materie werpt toevallig ook ,,de Prinsestad'', onaf hankelijk weekblad van eX-politieke gevangenen en oud-illegale werkers haar licht. Boven haar publicatie zet het b>ad: Planloos, en merkt dan op: „Gedurende het eerste halfjaar zijn in ons land in totaal 55.988 méér babies geboren dan in het eerste halfjaar van 1939 Terwijl ons land door den oorlog totaal verarmd 'is, steeg het geboorte cijfer tot een punt, dat veel hooger ligt dan ooit in de meest welva rende perioden van ons volk het geval was Nederland is het dichtstbevolkte land van Europa". En dat, zooals het orgaan verder betoogt, nu we Indië en Duitschiand als twee voorname welvaartsbronnen verloren We lezen dan verder nog: Radio Vaticaan meldt, dat de Internat. Kath Film-organisatie een vergadering zal beleggen ter voor bereiding van het vierde Kath. film- congres In het Belgische college te Rome. De vergadering begint heden Zaterdag en zal een week duren Nederland is vertegenwoordigd. „Ware het nu zoo. dat weibei wuste drijfveren de oorzaak vorm den voor dezen bevolkingstoewas, dan zou men deze zonder critlek kunnen aanvaarden. We vreezen echter dat het geen verantwoorde- lijkheidsbewustzijn is, dat aan3pra. kelijk gesteld moet worden, maar juist het tegenovergestelde ervan: een volkomen gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel. Velen vra gen zicli niet meer af, of zij m staat zullen zijn de zorg voor een aantal kinderen op zich te nemen. Zij laten de dingen komen, zooal», zij nu eenmaal zijn ,De Prinsestad" noemt dezen aan. was planloos. Waarheen wil het blad? Ook een drie, vier of vijfjarenplan? Of geboortecontrole? Zouden er welbewuste drijfveren zijn voor den aanwas, dan zou de redactie geen critiek hebben. Nu wel. Weer niet, als "doelbewuste drijf veren den aanwas zouden fnatigen? Moeten we weer terug naar de ereldopinle dat de vaders en moe-, ders van vijf, zM en meer k"?deren eigenlijk idioten zijn? en zich be lachelijk maken? Herinnert „De Prinsestad zich niets van den aanwastendenz in ver band met. de razzia-periode en het aantal uitgestelde huwelijken? Telt de Voorzienigheid weer niet meer mee? Moeten de ouders uo voortplanting regelen bij ministerieeie beschikking, overeenkomstig de con junctuurgolven, of algemeenen maat regel van bestuur artikel zooveel, verband houdende met import over het eerste kwartaal of export over het tweede halfjaar? De aanwas Is nu planloos zegt „De Prinsestad". Ja, ja. HENK VAN DER MAZE. De eerste motorfiets ter wereld met raketaandrijving had Donderdag avond 85.000 menschen in het Londensche Wenbly-stadion moeten boeien, maar een oude man in een driewieler had het ding met Kenia£ voorbegesneld, aldus meldt ,,A P. Bill Kitchen, de rijder, druk» op den electrischen starter. Vlammen en rook braakten uit de uitlaatpijpen aan de achterzijde Onder geloei van de menigte vertrok het nieuwe wereldwonder echter ten slotte met een slakkengang. De uitvinder van de raketmotor fiets was niet bij den „doop" van zijn toestel aanwezig. erewezen, diet niet een soort armenzorg maar een maatregel van de regee ring, die beoogt, het Nederlandsche volk over de moeilijkheden bij den aankoop van de noodzakelijke ge bruiksgoederen heen te helpen. Verplichtingen van werkgevers Overeenkomstig het ingehouden loon moeten door den werkgever ze gels worden geplakt op de spaarkaart van den credietnemer. Wanneer de werkgever zulks nalaat, kan hem een boete worden opgelegd, welke het vijfvoud bedraagt van de waar de der ontbrekende zegels of van het niet ingehouden bedrag. Credietnemers, die noch vaste werknemers zijn, noch pensioen- trekkenden, of die niet uit ande ren hoofde periodieke uitkeeringen genieten, moeten zich voor de afbe taling wenden tot een daartoe -aan te wijzen kantoor of instelling, Aan de hand van de laatste productie- en invoerstatistieken voor de tabaksindustrie bealuit .de Nieuwe Standaard dait België bijna tot het gemiddeld tabaks-verbruik van 1939 is teruggekeerd n.l, 1900 ton per maand waarvan 50% rook tabak, 40% sigaretten en de overige 10% sigaren en pruimtabak. De inlandsche oogst van 1946, die einde December aan de fabrie ken ter verwerking zal kunnen geleverd worden, zou tusachen 12.000 en 15.000 ton bedragen wat een recordcijfer is, in vergelijking met de oorlogsjaren. Het accijnsrecht werd een eerste maal met 21% verhoogd in 1941, daarna volgde bij besluit van den Secretaris-Generaal van Financiën op 7 Februari 1942, een nieuwe verhooging met één derde en ten slotte trad bij besluit van 8 Juni 1942, de 50% verhooging in. Deze laatste is nog steeds van kracht. Het zwaarst weegt die belasting op den verbruiker, want deze be taalt èn de tabak èn de winst van fabrikant, groot- en kleinhandel èn de 50%! Thans is de invoer van vreemde tabak vrij en men schat de aan den gang zijncfe bestellingen en leveringen van de private firma's op circa 10 12.000 ton, zoodat België, de stocks inbegrepen, over circa 22.000 ton vreemde tabak be* schikt. Maar de k ijzen....? Wij voeren uit San Domingo^ C.I.F. Antwerpen, tabak in tegen 19 fr. het kilo, waarbij de 5 fr. invoerrecht en die 9% ad valorem dienen gerekend. De Indische ta bak noteert te Londen van oa. 20 tot 66 fr. het kilo. Welnu, een doosje van 50 gram „Dobie's Four Square" Engelsche tabak kost ta Brussel, officieele prijs, de som van 30, zegge dertig frank of 600 fr het kilo Een goede Nederlandsche sigaar kost in Nederland 15 cent of 2.40 Belgische frank. In Brussel kost ditzelfde product echter van 7JJO fr. tot 10 fr. Het blad signaleert het onsociale karakter van deze praktijken. Nu zal de vrije concurrentie de prij zen wel onvermijdelijk doen dalen. De regeering dient hier echter het voorbeeld te geven en de 50% heffing op het» bandje, af te schaf fen, te meer daar deze extra-be lasting alle reden van bestaan heeft verloren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1