Gezocht SS?SvBÈM Neurenberg op den vooravond van de boete De broodprijs De koopkracht van den gulden Uit de Sportwereld DE DUBBELGANGER. Gebonden dieven Het Duitsche probleem wegens moord NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 15 OCTOBER 1946 PAGINA 2 Puinen en geruineerde menschen IN DE CEL DER VER OORDEELDEN* VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND Succes Christelijke democraten Ter Walvischvaart NIEUWE STICHTING TEGEN INFLATIE Schacht acht zich onwettig behandeld WEINIG VERANDERING Groote vier zoeken conferentie-stad SCHAAKTOURNOOI TE PRAAG (Van onzen bijzonderen correspondent) NE.URENBBRG, 15 Oct. '46 Morgen dag van de men- schelijke boete. Want morgen, Woensdag 16 October 1946, zullen elf van de nazi-leiders, die van 30 Januari 1933 af den dag, waarop hun kortstondige glorie begon den aanvalsoorlog tegen de mensch- held voorbereidden; die den len September 1939 de wereld in den moorddadig sten stryd stortten, welken de geschiedenis ooit heeft gekend, voor hun misdaad boeten; hier in het door oor logsgeweld grondig vernielde Neurenberg; op het schavot. Zy zullen den dood der schan de sterven, aan den strop. Op den vooravond der vergelding bespeurt men geen golf van opwin ding in de oude, middeleeuwsche stad. Wat eeuwen aan schatten van bouwwerken en cultuur hadden op getrokken, ligt waardeloos tegen den grond. Het is alsof godsdienst en kunst hier vergeefs hebben ge werkt. Neurenberg, de plaats van de wrake, is een doode stad. Ook nu, nu elf mannen, geboeid in de gevangenis, hun lot afwachten. Toen ik vanmorgen een wande ling door de stad, van mijn hotel naar de gevangenis, van de gevan genis door de straten maakte, kon ik mijn ontroering, mijn tranen nau welijks bedwingen. Nooit te voren hebben ydelheid en hoogmoed van den mensch zulk een tragedie opgeroepen. Bij de verkiezingen voor district en gemeente in de Britsche zóne van Duitschland hebben de christelijke democraten de leiding. Zij verwierven 5y2 mill, stemmen en worden ge volgd door de sociaal-democraten met ruim 5 mill. De communisten vergaarden een millioen stemmen en de centrum-partij 400.000. Bij de verkiezingen voor districts- en prov. raden in de Fransche zóne van het bezette Duitschland heeft de christelijke democratische partij de overwinning behaald, (ruim een millioen stemmen op een totaal van twee millioen). De sociaal-democra ten volgden met 516.533 stemmen, d communisten met slechts 147.409 stemmen De liberaal-democraten behaalden 134.568 en de Duitsche Volkspartij 57.789 stemmen. Gelijk men weet, zal het moeder schip „Willem Barensz" 26 Oct. ter walvischvaart naar de Zuidelijke zeëen uitvaren. Het schip wordt be geleid door een zestal „vangbooten". De totale bemanning beloopt pl.m. 350 man, w.o, zich een 25-tal Katho. Heken bevindt. De zeemanspredi kant, ds. J. Wristers, Heinzestraat 15, Amsterdam-Z., die de geheele expeditie hoopt mee te maken, ver zoekt voor deze Katholieke opvaren den geschikte lectuur aan zijn adres e willen zenden. Met het inschakelen van een scheepspredikant wordt een oude traditie van onze vloot hersteld. De puinhoopen zijn stil en be wegingloos. Slechts nu en dan komt een mensch, en zoekt tus- schen steenen, hout en ijzer, naar iets. wat hem wellicht toebehoor de, of wat zijn begeerigheid zou kunnen opwekken. De gebombar deerde mensch, die «en bijna prae- historisch, leven leidt in de voch tige schemering van grauwe kel ders onder de ingestorte huizen. Ik sprak zoo even met een grijs gebaarden, verweerden, mageren Beier die voor zijn kelder uit een oude kapotte pijp een mengsel van allerlei boombladeren zat te rooken. Wat denk je van de oorlogs misdadigers, van het prooes, van de straffen? Hij keek me wezenloos aan, Ik sta te dicht bü den honger dood om mijn tijd te verknoeien met aan het einde van de nazls te denken. Haken Sle elne zlgarette? Dit korte antwoord typeert de reactie van bijna Iedereen in Neu renberg, wellicht in geheel Duitsch land. In de lange queues praten de huisvrouwen weieens over de te rechtstellingen. Maar 't zijn banale kletspraatjes, „Zullen ze allen te. gelijk opgehangen worden of ieder op zijn beurt? Wie krijgt de ringen van Goering?" En dan gaat het gesprek vanzelf weer over naar het gewone onderwerp van de ca lorieën; en het proces van Neuren berg is alweer vergeten. In de gevangenis van Neuren berg doen de autoriteiten alles om de veroordeelden ten minste waar dig te laten sterven. De katholieke aalmoezenier, pa ter Sixtus O'Conner, verblijft voort durend bij de drie katholieken Frank, Kaltenbrunner en Seyss Inquart; de protestantsche veld. prediker Genecke waakt over de anderen. Alleen de atheist Rosen berg weigert eiken geestelijken bij stand trachten de veroordeelden te be vrijden. De 8 vertegenwoordigers van de pers, die de executies zullen bijwonen, worden onder speciale bescherming gesteld en niet vrij gelaten, alvorens de terechtstelling heeft plaats gehad. Rond de ge vangenis werd Maandag met pantserwagens gepatrouilleerd. De koptelefoons, waardoor de nazi's te Neurenberg hun vonnis vernamen, en de microfoons, waar door de vonnissen werden uitge sproken, zijn naar Londen over gebracht en worden in Church House (Westminster) gebruikt. Het appa raat, waarmede men gelijktijdig vertalingen kan doorgeven, wordt gebruikt voor de internationale conferentie der V. N. over handel en tewerkstelling, die heden, Dins dag, begint. Met het apparaat kun nen 500 koptelefoons "verbonden worden, Hjalmar Schacht, die op 7 dezer in de nabijheid van Stuttgart werd gearresteerd en in die stad gevan gen wordt gehouden, heeft zich tot Toen minister Beel onlangs aan kondigde, dat de broodprijs met 1 cent zou mogen worden verhoogd, waren er maar weinigen, die, ge zien ook de verhoudingen in het bakkersbedrijf, verwachtten, dat die cent er niej op zou komen. In het bedrijf zelf schijnt men daarover echter anders te dtenken. Bestuur en raad van bijstand van de ondervakgroep broodbj-kkerij hebben n.l. telegrafisch namens de] kleine en middelgroote bedrijven bij dien minister van landbouw gepro testeerd tegen het loslaten van den broodprijs. Zij meenen, dat hierdoor de- jarenlange arbeid tot saneering van het bedrijf zal worden teniet gedaan en verzoeken dringend ver., antwoorde minimum- en naaximum- pnijzen voof het brood. i - generaal Luxius Clay, den mili tairen - ondergouverneur van de Door storing in den electriciteits. Amerikaansche bezettingszóne ge- toevoer moest op het baanvak wend in een schrijven, waarin hij AmsterdamHaarlem gisteravond zijn arrestatie „onwettig" noemt I van 811 uur over enkel spoor en zijn onmiddellijke vrijlating ver- worden gereden. Het treinverkeer zoekt. ondervond hierdoor vertraging. De waardedaling van den Ne- derland'schen gulden, tot uiting komend in de stijging van de prij zen en van de kosten van levens onderhoud, neemt voortdurend groot er en omvang aan tot schade van schier alle lagen van onze be volking. Vertegenwoordigers van de werknemers, indusirieelen, middenstanders, spaarbanken, ver zekeringsmaatschappijen, banken, accounitanits, notarissen, enz., zich bewust van hun verantwoordelijk heid jegens de belangen van hen, die zij vertegenwoordigen of wier belangen zij behartigen, hebben zich aaneengesloten in de „Stich ting tot daadwerkelijke bestrijding van het inflatiegevaar" De stichting is er van doordron gen dat de waarde van den Ne- De meeste veroordeelden wijden derlandschen gulden in zijn koop- cip„pn kracht, zoowel m het binnenland hun laa e rtjt als ten opzichte van het buitenland van den bijbel. Vinden zij in d.tj w£den gehandhaafd en dat boek van Goddelijke leiding e elke vermindering hiervan tot ware nederigheid, van schuld ende meest noodlottige gevolgen voor boete den troost, welke in Mein ons voj^ |n z.ijn breede lagen zal Kampf niet kan gevonden worden?iejden. Zij verlangt dat de mone- aionotl taire en economische politiek in eerste instantie gericht moet zijn De elf zullen het zelf het diepst ondervinden. Een gevangenis-autoriteit te Neurenberg heeft verklaard, dat de veroordeelden nog geen aan zegging hebben gehad, dat Woensdag gehangen zullen wor den, den dag die thans officieel voor de executies is vastgesteld. Er worden maatregelen getroffen om te voorkomen, dat er zal wor den gedemonstreerd, of dat Duit- schers te elfder ure nog zullen op de handhaving van de koop- krachtwaarde van den gulden. Programma van actie. In eersten aanleg zal de stich ting zidhbezig houden met de volgende punten: 1. Het bevorderen van het stre ven van een sluitend budget in den korts mogelijken tijd; 2. Bevordering van een doelma tig en zuiniiig overheidsibeheer; 3. Bevorderen, dat- bij het votee- ren van uitgaven tegelijk voorzien wordt in de dekking van de mid1- delen; 4. Vaststelling van de richtlijnen van de monetaire politiek bij de wet; 5. Bestrijding van de politiek van het goedkoope geld; 6. Volledige betaling doo<r den staat van de Duitsche vordering van de Neder 1 andsche Bank; 7. Het bevorderen van maatre gelen. welke de productie kunnen stimuleeren en het distributie proces kunnen rationaliseer en; het wegnemen van belemmeringen, weïke aan een efficiënte goederen- productie en -voorziening in den weg staan. DOODSTRAF VOOR MOORDENAARS. De 42-jarige waterbouwkundige J. v. Efferen, te Groningen, oud-lid van een Silbertanne-kommando, die den Meppelschen chirurg dr. Roelfsema heeft vermoord, is door het Gron. hof ter dood veroordeeld. Een gelijke straf kreeg zijn collega, de 50-jarige Groningsche kellner C. Mets, die o.a. den dood van den Staphorster hoofdonderwijzer Bolde- wijn op zijn geweten heeft. Beiden met recht van cassatie. Tegen C. Laurens, den moordenaar van kapelaan Boeker te Groningen, werd een onderzoek van 'smans geestvermogens gelast. Van "zijn medeplichtige B. N. Houwert zal diens houding tijdens de bezetting nader worden onderzocht. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Wei. nig verandering. 16 Oct.: Zon op 7.05 uur, onder 17.45 uur; Maan op 21.35 uur onder 14.13 uur. 38. „Komen jullie eens hier!" ze Jaap tot Tobias en Binky. Jaap haalde uit zijn zak een- stel hand boeien te voorschijn, „Bindt al die lieve kereltjes eens vlug aan elkaar vastl" Met een verheugd gezicht na men Tobias en Binky de boeien aan en kweten zich uiterst zorgvuldig van hun taak De zes boeven wer den aan elkaar geketend en ontwa. pend. Dit was teveel voor het edele vijftal en ze braken in snikken uit Doch Tobias en Binky lieten zich niet door vermurwen. Daarvoor had den ze teveel In angst gezeten. (Van onzen Paryschen correspondent. Bijeengeroepen op verzoek van Byrnes, hebben de groot» vier heden, Maandag, een vrij korto vergadering gehouden in het bu reau van den heer Bidault om op de eerste plaats te bespreken, op welke wijze zy nu de vijf vredesverdragen en de daarbij behoorendJe aanbevelingen van de Parysche conferentie verder zullen afdoen. Besloten werd, dat de vier 4 November a.s. te New. York evenwijdig met de vergade ring der Vereenigde Volken, do vredesverdragen met Italië, Roe menië. Bulgarije, Hongarije en Finland zullen afhandelen Verder vond Molotoff het niet wenschelyk, dat het Duitsche vraagstuk daar aan de orde zou komen. By grondige bespreking immers zal ook de Berlijnsche con trole-commissie veelvuldig geraad pleegd moeten worden en hij vond het daarom beter, de bespreking van het Duitsche vraagstuk er gens in Europa te doen plaats heb ben Byrnes bleek zeer te hechten aan de inleidende besprekingen in Amerika, omdat hij zich overtuigen wil, dat het Duitsche vraagstuk rijp is voor een grondige behande ling. Hij wil wel naar Europa ko men alleen indien de zaak grondig behandeld kan worden. Omtrent plaats en tijdstip van de conferentie over het Duitsche vraagstuk in Europa is niets beslist, maar het is onwaarschijnlijk, dat deze voor het einde van het jaar nog kan plaats hebben. Verschillende namen wer den als de plaats der samenkomst genoemd o.m, Genève, maar alle gissingen daaromtrent zyn voor barig. Zonder het spel te hervatten gaf Katetov zijn twee afgebroken par tyen uit de zesde ronde tegen resp. Guimard en Opocensky gewonnen. Rohachek won zijn hangpartij tegen Guimard, terwijl de party Trifuno- vichGligorich in remise eindigde. In de achtste ronde speelden Sajtar en Golombek remise. Ook Najdorf en Trifunovich deelden de winst. Foltys leed zijn eerste nederlaag in dit tournooi en wel tegen den Tsjech Pachman. Zita verloor van Kott- nauer, terwyl Stoltz het tegen Guimard tot een overwinning wist te brengen. GligorichKatetov eindigde remise. De party Opocens kyRohachek werd in een gun stiger positie voor wit afgebroken. Zonder verder te spelen gaf Sajtar zijn party tegen Najdorf op. Na 8 ronden heeft Najdorf thans alleen de leiding met 5%punt en een afgebroken party. Gligorich volgt daarop met 5 punten en twee afgebroken partijen, terwyl Foltys de derde plaats inneemt met 5 pun ten en een afgebroken partij. Pach man heeft 4% punt en een afge broken partij. Trifunovich en Sajtar 4y2 punt, Golombek 4 punten en twee afgebroken partyen, Stoltz 3% punt en 2 afgebroken partyen. HET NED. ELFTAL. Voor de Ned. elftal-training, welke met ingang van Dinsdag a.s. weer regelmatig zal worden gehouden, zyn de volgende spelers uitgenoodigd Kraak (Stormvogels), Potharst (Ajax), v. d. IJnden (Ajax), Pauwe (Feijenoord), Kuppen (Sitt. Boys), De Vroet (Feijenoord), Holleman (VUG), Wilkes (Xerxes). Roozen (Haarlem, Rijvers (NAC), Draeger (Ajax), Van Raalte (BI. Wit), van Buitenen (Hermes-DVS), Schijvenaar (Edo), Engelsman (Quick Nijmegen), Bergman (BI. Wit), De Vos (Quick Nijmegen), Spierenburg (NEC), Ehlen (Sitt. Boys), Reijnen (NEC), v. d. Veen (Ajax) en Smit (Haar lem.! 2) Zy zoeken naar je. Hy scheen de vreeseiijke situatie niet te reaii- seeren. Ze kunnen hier ieder oogen- blik verschijnen. En indien je, op het oogenblik van den moord, in bed lag hoe wil je dan bewijzen Er verscheen een flauwe glimlach op zijn lippen Waarom zouden zij hier komen zoeken naar een man Smith ge naamd? Je foto! Mil li oenen en millloe- nen menschen zullen die in al de couranten zien Hij wees op de foto op de voorpa gina van de Evening News Durf je dat een sprekende geiy. kerris noémen? Het is waar, dat Je veranderd bent, maar oh, Terry, zie je dan niet in dat je in een afschuwelyk ge. vaar verkeert? Niet zoo ernstig, dat ik daarvan in een paniekstemming zal geraken. Wanneer mijn snor bovendien wat meer is aangegroeid met een tas tend gebaar aan zijn bovenlip zui je eens zien welk een verschil dat uitmaakt Ontsteld liet het meisje zich in een stoel neervallen. Je kunt maar niet gewoon door gaan alsof er niets gebeurd is, ver- u aarde zij. Ik heb niet veel verstand n dergelijke dingen maar de brief zal als bewysstuk tegen je gebruikt worden. Alle omstandigheden zyn tegen je. Je bevindt je op afschuwe lyk gevaarlyk ijs Indien jy een ander stuk ijs hebt voor te stellen, dat wat veiliger is, zal jk dat in ernstige overweging ne men, Kay Zy drukte haar hand tegen haar voorhoofd Ben je gek? Zie je dan niet Luister, liefste. Ik ben al een maal op het nippertje van de gud- lotine ontsnapt Niemand behoeft mij te vertellen welk een gevoel dat is. Sindsdien reb ik diverse ervaringen beleefd waar ik liever niet in de tails op in ga. Zoo ben ik momenteel onder meer nog steeds veroordeeld tot een levenslange verbanning naar Duivels Eiland. En nu word ik de tweede maal beschuldigd van e-n moord, welke ik niet bedreven neb. Maar er is letterlyk niets, dat ik er aan kan doen Het is een feit dat ik veiliger geweest zou zyn wanneer ik in Amerika was gebleven Ik ben nu echter hier en de poorten van En geland zyn voor mij gesloten Daar om moet ik wel hier biyven, of het m\j aanstaat of niet. Wat ben je van plan te doen? Rustig afwachten wat het nood lot nog meer voor mij in petto heeft Waarom ik juist tot speelbal van bet lot ben uitgekozen kan ik my niet indenken, maar ik heb geen stem In het kapittel. Wat ontzettend jammer, dat' je dien brief aan Urquhart geschreven hebt! merkte zy op. De politie zal op louter aanwijzingen een heele be schuldiging tegen je opbouwen. Dat zie ik nu ook in, maar hoe aan iemand hebben laten zien Inmiddels zoekt de politie het heele land af naar den verkeerde, zei het meisje plechtig Komisch niet? Precies by dezen heelen krankzinnigen eang van zaken Kay hield haar blikken strak - op rem gericht, maar haar gedachten waren elders Neen, Terry, er is niets komieKs aan Ik zie enkel de afschuwelijke mogelijkheden Ik besef eveneens dat Scotland Yard, door alle krachten op het vinden van jou te concentreeren het echte spoor negeert. Begrijp ie niet, wat dat beteekent? Ik weet het. Maar wat kan ik in 's hemels naam beginnen? Ik heb er een oogenblik over gedacht om aan de Yard te schryven Ik heb dat plan echter laten varen. Ze zijn er zeker van volkomen overtuigd dat ik Urquhart vermoord reb Veronder stel, dat ik een briefje schrUf dat ik het niet gedaan heb, wat za] ik daar mee opschieten? Hoe meer je er over nadenkt des te duideiyker wordt het dat ik niets kan doen ik zal hier zelfs niet vandaan gaan iedereen zegt dat Londen de veilig- ste plek is om je schuil te houden Kay's voorhoofd vertoonde diene rimpels van ernstig nadenken Indien de werkelijke moorde naar nooit gegrepen wordt «joon verdacht wordt zelfs zal de politie jou als den dader blijven beschou- wen. Dat ben je toch zeker met me eens, niet waar? Daar valt niet veel tegen m te Daar ben ik niet zoo zeker van Ik zou natuurlyk niets willen doen zonder jouw goedkeuring, Terry maar ik kreeg daarnet een prachtig idee Ik zou graag hebben dat je dat eens ernstig overwoog Steek van wal. Ik ben meer dan bereid alles in overweging te ne men, hoewel ik maar al te goed weet voor welke moeilijke taak wij ge plaatst zijn Herinner je je Colin Burke nog? Natuurlyk. Hij was een van myn beste vrienden. Zou je hem vertrouwen? Onvoorwaardelijk. Maar ik ge loof niet, dat het eenige, zin zal heb. ben. Herinner je je welke loopbaan Colin Burkj gekozen heeft? Hij ging by de politie aan de Goudkust Dat was ongeveer een jaar vóór die geschiedenis in Marseille Kay's enthousiasme nam zichtbaar toe Wat je niet weet zei ze, ls dat Colin's tante ongeveer drie maanden geleden gestorven is en haar geheele fortuin aan hem heeft nagelaten. Toch niet de ryke tante Agatha? Precies Terry zette groote oogen op. En. zei hy verbaasd, Colin ge loofde altyd dat zy hem met een paar stuivers en een boetepreek zou afschepen! Hij leefde er destyds nog al vroolijk op los en tante Agatha had altijd de noodige onvriendelijk- hprtov* foopn Viptn zeggen. Maar hi zyn zyn heden tegen hem te zeggen. Maar hn hield werkelijk van haar. Wel. tante Afeatha komt ^er nu kon ik vermeden dat hij vermoord moordenaar bent. aan Urquhart gestuurd hebt.'zou worden? HU ipu dien brief nooit' Maar er is geen enkele manie* iPoiit'e en haar En-reland (- "«keerde i I hoewel hij daar prachtige promot! gemaakt had en dol was op werk. Het beantwoordde aan zucht naar avontuur Terry begon eenig vermoeden te krijgen van de bedoeling van het meisje Is Colin nu in Engeland? vroeg hij vol spanning Vorige week heb ik nog met hem geluncht. Bovendien vertelde hij me toevallig, dat hij er in zeke ren zin spijt van had, dat hij zijn functie in Afrika had opgegeven. Het schijnt dat hij op de nominatie stond om tot Adjunct Commissaris benoemd te worden. Hij snakt naar een bezigheid, Terry. Het nieuwtje van het bezit van een groot inkomen heeft hem een tijdje bezig gehouden maar zooals je weet is hij een en al energie Hij heeft me toevertrouwd dat hjj ofwel de een of andere ge schikte bezigheid zou moeten vin den ofwel gauw rijp zou worden voor het gekkenhuis Terry glimlachte Kay, je bent een wonder. Ik heb 'dat altijd wel gedacht, maar nu zie ik de bevestiging HU is de eenige man ln Londen die je zou kunnen helpen. Je hebt volkomen gelük. Bovendien, vervolgde het meis je is dit precies waar hi1 naar ver langt. Zelfs wanneer je geen oude vriend van hem waart, zou hij nog dolblij zUn met de kans. Ik hoop al leen maar. dat hij niet weggegaan is Hii vertelde me, dat hij vsn iemand een uitnoodiging ontvangen had om een tocht met diens jacht te gaar. maken Laten wy hem terstond gaan opzoeken klonk het antwoord van den voortvluchtige VWordt vervoigd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2