Het lastige Koemarktplein Indonesië Weinig bevredigende uitslag Negers zijn goed van aannemen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 15 OCTOBER 1946 PAGINA 3 OPLOSSING IN HET VERSCHIET? MUIZEN EN MENSCHEN BURGERLIJKE STAND „ORPHEUS" SUCCES VAN DE S.R.B. WEDEROPBOUW ROTTERDAM DRIEMAAL DOODSTRAF GEEISCHT Van der Kley voor de 2e maal voor het Hof ARGENTINIE-NEDERLAND VICE VERSA TEWATERLATING „MENOEMRING'' VOOR DEN RAAD VAN CASSATIE BASIS BINNEN ZES WEKEN Indon. legerleider geeft zijn orders De terechtstellingen te Neurenberg Advies der M.R.P. niet opgevolgd Geen duurzame grond wet voor Frankrijk Maar nemen niet altijd het goede aan Wie Koemarktplein zegt, vertolkt daarmede de roeest wezenlijke eigenschappen van het verkeershart van SchtePdam. Het is een ruimte nlein. De mensehen loopen er zig zag en kriskras door elkaar met karbiezen of zonder, zoekend naar koopvaar, of lanterfantend, dus 'n marktplein. Het verkeer is er even min regelbaar als een kudde ter slachtbank geleide koeien, dus een Koemarktplein. Met dat al heeft de verkeerspoli tie constant hoofdpijn over den toe- Stand op en om Schiedams Place de la Concorde. De menschen worden gewilliger, ze steken netjes tus- schen de paaltjes over, het is waar, maar nu zijn het de bussen weer, die last bezorgen. De bus naar Vlaardingen stopt immers juist voor de oversteekplaats bij de Passage en de voetgangers hebben geen uit zicht op het verkeer, dat van de Broersvest komt. De definitieve oplossing voor alle misère zal pas gevonden worden, wanneer de tram naar Wilton wordt doorgetrokken. Teekenen van een op handen zijnde verlenging van het traject zou men kunnen zien in de opmetingen, die beambten van de R.E.T. gisteren in het Westen en bij het Koemarktplein hebben ge daan. Wanneer men toch begint, laat men dan tegelijk aan den on- houdbaren toestand op de Rotter- damsche Dijk een einde maken. De trambaan kruist daar tweemaal den rijweg en ongelukken zullen niet kunnen uitblijven. Hoe voortvarend er wellicht aan de bevrijding van Schiedam West uit het isolement gewerkt zal wor den, het is geen kwestie van van daag of morgen en intusschen blijft de toestand op het Koemarktplein onhoudbaar, - Het eindpunt en vertrekplaats van de bussen op den rechterkant van de Broersvest, bij de Hema, combineeren, is vrijwel onmogelijk, door huizen, dus een Voordrachtsavönd Max Croiset Na de weergalooze vertdlking van twee stulücen uit <ie Russische literatuur v?n4 -^-ax Croiset nieuwe inspiratie veel jongere, niet temin reeds opmerkelijk krachtige» Amerikaansche letterkunde. „Mui zen en menschen" van John Stein beck bevatte de sterke psychologi sche was het psychopathische? teekening van den hoofdpersoon jbennie, die ook de speelbaarheid van de Russische stukken bepaalde. Max Croiset weet ?ich zijn stof te kiezen, wij zeiden het een vorige maal reeds, en de overgang naar dezen modernen Amerikaanschen roman bèteekende het ontsluiten van nieuwe wegen. Het thema kenden ook wij in de Nederlandsclle literatuur uit ,,de Goede Moorde naar" van An toon Cool en Lennie, de reus zonder hersens, heeft een sterken drang naar het betasten van zachte dingen. In zijn zak draagt hij daarom byna steeds een muis. Zyn geweldige kracht geeft echter geen beestje kans, lang in leven te blijven, de een na de ander drukt hij ze dood, ongewild, bijna door een noodlot gedreven. Wan neer op de ranch, waar hij pas komt werken, de lichtzinnige vrouw van zijn baas met hem flirt en hem heur haren geeft, is het resultaat hetzelfde als bij de mui zen. Meer dan twee uur hield Max Croiset ons geboeid Sober gebaar, prachtige intonatie, feillooze mi miek. Hij groeit in deze voor drachtskunst tot de hoogte, w^af" op men hem niet meer wil miss en verlangend uitziet naar J volgende komst. Musis Sacrum was Seheel K®v"ld met V.U.-adspiranten, die het ge- bodene zeer waardeerden en daar geen geheim van maakten GEBOREN: Susanna L.. d. v. c M Hoogwerf en C. Nuijens Boerra- veiaarr 1 Johannes C., z- v. H. Buy. tenhek én E F, v Luijn, Boerhave- laan 1; Willem z. v. W. V Buren en Th W. v. d. Horst, Breedstr. 54; Cornelia J M„ d v. J, J- A. Knol en G. H de Heij, Dr. Nolet- straat 1: Nicolaas C., z. v. N, C. Peek en J. v. Beera Rozentourg- schestr 38; Marijke, d. V. C. v. Dig gelen en K. Roijers, van 's'-Graven. zandestr. 37; Gerritje W. J., d v. M J. Often en M. J. Stok, Oosterstr. 117; Geertruida, d v. N. Putters en A. Schop, Beierlandschestr. 49; An- tonia J.. d. v. A J, Beukers en M. J Schafthuizen. Chr. Hujjgenstr. 6, Sophia, d. V. C Zwamborn en Chr. Kloos Pr Fr Hendrikstr. 27; Hen- drikus J., z v. H J. Ruijssenaars en M. j. Hurkx, Boerra-jelaan 1 Frans, z v G. H Vogelezang en A. Vendelbosch, Broersvest 95; Astrid. J z. v. C. Verkade en I. Gallagher Dr Noletstr. i; Arend z. v E. Lis- beek en M ter* Hoope," Potgieter, straat 46. OVERLEDEN: W. R. Bergkotte 5 i Nassaulaan 75; M. Hoedeman 51 i vr v H Soeters, Broersvest 54; c'. p." v.' d. Marei 3 j 0FFIC1EELE KENNISGEVING Drankwet Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare ken nis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de Directie van de NV. ,M et na'bu izenfabr lek .Excel, sior" alhier, om een verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaat se in de cantine van genoemde fa briek aan den Buiter. havenweg 52 alhier en herinneren er aan, dat binnen twee weken na deze bekendmaking tegen het verleen en van dit verlof bij hen schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. omdat het draaien met volle bus vlak na het starten zeer groote be zwaren oplevert. Waarschijnlijk zal de halte voor de lijn naar Vlaardingen nu voor de Amstelbron worden gelegd, vlak bij het punt, waar het parkeerver bod begint. De voetgangers hebben dan op de oversteekplaats vrij uit zicht naar de Broersvest. De verkeersdokter moet nog steeds pillen voorschrijven, waar verande ring van lucht de eenige uitweg is, maar die komt ook nog wel eens. DISTRIBUTIENIEUWS Uitreiking schoenenbonnen I>e Distributiedienst van Schiedam maakt bekend, dat de uitreiking van schoenenbonnen aan hen wier stam kaartnummer eindigt op het cijfer 0; plaats vindt volgens onderstaand schema Woensdag 16 Odt. A tot en met Bon; Donderdag 17 Oct Boo t.m Don; Vrijdag 18 Oct. Doo t.m. Fr,; Za terdag 19 Oct. Fu t.m. Hars; Maan dag 21 Oct. Hart t.m Hui; Dinsdag 22 Oct. Huk t.m. Kerr; Woensdag 23 Oct. Kers t.m. Kr Donderdag 24 Oct Ku t.m. Maz: Vrijdag 25 Oct. Me t.m. Nis; Zaterdag 26 Oct No t.m. Pr; Maandag 28 Oct Pu tm Se; Dinsdag 29 Oct. Si t.m. Stee; Woens. dag 30 Oct. Stef t m Ver; Donder dag 31 Oct Ves t.m.' Z. Men dient mede te brengen de tweede distributiestamkaart met in legvel Het Bureau Broersvest 95 is geopend van 912.30 uur en van 25 uur Zaerdags van 9...12.30 uur.' Toen m Orpheus" op 25 Augustus 3.1. zijn Eere-Voorzitter te Breda op zulk een imposante wijze huldigde, gaf deze den wensch te kennen, te zij ner tijd de gebeurtenissen in kleinen kring nog eens rustig de revue te laten passeeren. Voor deze nabetrachting vereenigde zich j.l. Zón-dag het voltallig Be stuur aan de lunch ten huize van den heer Honnerlage Grete, waai alle maatregelen tot een gplle en allerhartelijkste ontvangst waren ge. troffen De vereenigingsbibliotheek werd 'dobr den gastheer met een nieuw muziekstuk verrijkt. Ter gelegenheid van het 3e lus trum van de Maastrjchtsche Red dingsbrigade werden op Zondag 13 October nationale wedstrijden ge houden in gekleed zwemmen. Dft Schiedamsche Reddingsbrigade boekte weer een mooi succes. De 100 M. gekleed schoolslag won Marie Hodes in den fraaien tijd van 1 m. 47.2 sec., terwijl Mientje Deij op het nummer gekleed pop- duikeh als le met 9 punten en een tijd van 35 sec., uit den strijd kwam c Op het nummer estafette. 4 bij 25 m gekleed poptrekken behaalde de S.R.B. met d« dames A. Maltha, W Nesse, M. Deij en M. Hodes den 3den prijs met een tijd van 2 min. 30 sec. Ook op den wisselslag-estafette werden de S.R.B. dames, M. Prins, M Hodes, J. van Gelderen en W. Nesse 3e. Uit het maandverslag over Sept. van het plaatselijk bureau voor den wederopbouw te Rotterdam blijkt, dat tot 1 October ongeveer 42 pet van het toegewezen bouw. volume voor 1946 was omgezet in bouwwerken Een bedrag van ruim 33 millioen gulden was hiermede cVmv ®ePtember werd voor 4.140.600 aan bouwwerken uitge voerd. Driemaal eischte de advocaat-fis. caal in de gisteren gehouden zit ting van de Rotterdamsche kamer van het Haagsch bijzonder ge rechtshof de doodstraf. De eerste verdachte, die deze straf vernam, was de 23-jarige Johan E. War- menhoven, voormalig Wachtmeister der Ordnungs polizei te Rotterdam. Ook hij had meermalen deelgeno men aan de vreeselijke massa executies te Rotterdam. Bovendien had hij in den hongerwinter tijdens een patrouilletocht in de Hudson- straat een man, die naar kooltjes" zocht met een kogel uit* zijn ma chinepistool doodelijk getroffen. De tweede verdachte was de' 37- jarige riviervisscher J. J( C. Baas. die zich in de bezettingsjaren door de beruchte groep X en den SD liet betalen voor het verraden van Joden en illegale werkers. Aldus voorzag hij in de behoefte van zyn arm en ziek gezin Mr. Donker be stempelde d,eze wijze van pogen om den nood te lenigen als afschu welijk en meende dat voor ver_ dachte slechts de doodstraf kon gelden Voor de tweede maal werd de zaak behandeld tegen de 42-jarigen C. van der Kley, vroeger kapitein bij de staatsbrandweer te Rotter dam. Deze hernieuwe behandeling wasnoodig, omdat de dagvaarding van de eerste zaak door het hof nietig was verklaard, nadat ver dachte en de advocaat-fiscaal bei den in beroep waren gegaan tegen het vonnis. Op 6 Februari 1945 kreeg van der Kley opdracht van zijn chef Bud- de. om den opperwachtmeester J. Flipse op het kantoor van de brandweerkazerne aan de Wilhel. minakade vast te houden, tot deze Budde gearriveerd zou zijn. Flipse, die onder het brandweerpersoneel illegaal werk deed, vermoedde een streek van den S.D. en wilde toch vertrekken. Er ontstond een worste ling, waarbij Flipse geholpen werd door zijn collega C. Eland. Met vereende krachten werkten zy van der Kley achter zijn lessenaar en gingen er van doorFlipse op de fiets, Eland ernaast loopende in de richting van den Parallelweg. Van der Kley had zich echter op gericht en was naar buiten geloo- pen met zijn vuurwapen in de hand. Hij loste een schot m.et het gevolg dat Eland doodelijk getrof fen werd. Er was een uitvoerig getuigen verhoor, waarbij de schuld van van der Kley kwam vast te staan. De advocaat-fiscaal achtte hier het oog om oog en tand om tand op zijn plaats en eischte tegen van der Kley de doodstraf. De eerste maal was de eisch eveneens de doodstraf, doch de uitspraak was 20 jaar gevangenis, straf De Flota Mercante .del Estado, ressorteerende ondter het Ministerie van Marine der Argentynsche Re publiek, zal binnenkort geregelde scheepvaartlijnen naar West-Euro pa openen en van Buenos.Aires uit Rotterdam, zoowel voor inkomende als uitgaande lading, maandelijks aanloopen .Ter behartiging harer belangen heefj. ztij het agentschap voor de Nederlandsche havens aan Wambersie Zoon C.V.o.A. gege ven. O Door storing in den electriciteits. toevoer moest op het baanvak AmsterdamHaarlem gisteravond van 811 uur over enkel spoor worden gereden. Het treinverkeer ondervond hierdoor vertraging. Dinsdagmiddag 22 October a.s. zal van een der hellingen van dé werf Gusto te Schiedam de zeetin- baggermolen „Menoembing" te wa ter worden gelaten. Deze baggermolen is de tweede van de 6 tinmolens, die in Neder land voor de tinbedrijven in Ned. Oost-Indië in aanbouw zijn. Bij den aanbouw van deze tinmolens wer ken de volgende werven samen: J. en K. Smit's Scheepswerven N.V. te Kinderdijk, werf Gusto en ma. chinefabriek te Amsterdam en werf Conrad en Storkhijsch N.V. te Haarlem. De „Menoembing", die van het zelfde type als de bekende „Kari- mata" is, wordt Diesel-electrisch gedreven De hoofdafmetingen zijn: lengte op spanten 66 m., breedte op spante 20 m., holte in" de zijden 4,20 m., grootste baggerdiepte 30 m. het grondverzet bedraagt per jaar 3.000.000 m3. Drie der molens zullen reeds in het voorjaar van 1947 naar Indië worden gesleept. Voor den raad van cassatie werd gisteren de zaak behandeld van Harmse te Rotterdam. Requirant was toegetreden tot het vrijwilli- gers-legioen Nederland en had in de beruchte groep 10 van de Rot terdamsche politie samengeweri»; met den S.D.,' o.a door jacht te maken op onderduikers. Volgens de verklaringen van ver dachte was hij tot zijn daden ge komen uit anti-communistische overwegingen. Hij beweerde voorts ook nu nog van meening te zijn dat hij. ondanks het afleggen van zijn eed op den Führer hetgeen hem als oud-officier in het Nederland sche Leger door den procureur-fis. caal zeer kwalijk werd genomen trouw was gebleven aan de Konin- gn De procureur bleek een andere meening toegedaan hij concludeerde tot verwerping van het beroep4 diger. De Commissie-Generaal heeft de volgende verklaring afgelegd „Als resultaat van het ondertee kenen van de wapenstilstandsover eenkomst is de commissie-generaal optimistisch gestemd ten aanzien van de totstandkoming van een po litieke basisovereenkomst met de Indonesiërs vóór 30 November a.s. Ongetwijfeld zullen dan echter vele bijzondere kwesties nog niet opge lost zijn. Deze zullen maanden van geduldigen arbeid eischen van de gecombineerde Nederlandsche en Indonesische commissies. De opperbevelhebber van de T.R.I., Soedirman, heeft gisteren in een radiotoespraak het Indonesische volk mededeeling gedaan van den wapen stilstand en order gegeven, dat alles moet worden gedaan om botsingen te voorkomen. Hij sprak verder de verwachting uit, dat zijn orders zou den worden uitgevoerd. Uit Russische bron wordt verno men, dat de executies reeds om 1 minuut over 12 vannacht een aan vang zullen nemen. Er is evenwel van dit bericht geen officieele be vestiging te verkrijgen. A.F.P. meldt, dat de veroordeelden waar schijnlijk in onderstaande volgorde terecht gesteld zullen worden: Goe- ring, Ribbentrop, Keitel, Kalten- brunner, Rosenberg, Frank, Frick, Streicher, Sauckel, Jodl, Seys ln- quart. De uitslag van het Zondag j-l. in Frankrijk gehouden referendum over het tweede ontwerp-grond- wet is in groote lijnen overeen komstig de verwachtingen uitge vallen; de constitutie is met een kleinje meerderheid goedgekeurd: 9.200.647 voor en 7.790.676 tegen; maar er zijn 7.776-893 onthoudin gen. (De stemmen van Corsica zijn hierbij niet bijgerekend, rvtar zij kunrten geen enkele wijziging in he' algemeene beeld meer bren gen) Om een eenigszins juister in zicht in de allesbehalve hel dis re situatie, welke door dezen uitslag is ontstaan te krijgen, is het goed even op het vorige referendum te rug te grijpen. Op 5 Mei werd het eerste onitwerp-grondiwet. dat in de Constituante .met 309 tegen 249 stemmen was aangenomen voor stemmen van M.R.P., socialisten en communisten met 10.488.059 stemmen tegen 9.327 073 voor en 5-490.205 onthoudingen verworpen. Het merkwaardige feit deed zich toen voor, dat de M.R.P, na het ontwerp in de. Constituante te Aleer wij vandaag over de gewoon- ten en onhebbelijkheden van de ne gers gaan praten, moeten wij goed maken wat het drukfouten-duiveltje Donderdag verknoeide. De statie van Pater Bastiaan-se was niet Lebiti, maar Lebutu. De negeropstand in 1944 was een vreemd symptoom van mysterieus- werkende krachten. Kwamen deze voort uit een bewustzijn van gelijk heid met de blanken? Wie die vraag wil beantwoorden*, moet zich eerst op de hoogte stellen van de gedach. tengang en het karakter van den ne ger. Het beste kunnen we aanknoo- pen? bij het verhaal van Pater Bas- tiaanse over zijn bekeeringswerk. Wanneer hy op zijn jaarlijksch huisbezoek de dorpen bezoekt, con troleert hij of de kinderen hun las sen geleerd hebben. Deze bestaan uit de allereenvoudigste vragen* uit onze kleine Catechismus; zy worden on derwezen door een z g. onderwijzer, die zelf vaak heiden is Na twee jaar les in het dorp gaan de leerlingen naar Lebutu om er zes maanden üi een internaat de laatste lessen voor het doopsel te leeren. Wanneer een jongen of meisje gedoopt is, krijgt het een groote verzilverde medaille om Deze decoratie bepaalt voor een £r°°t deel de animo voor het doop sel. Toen er in den oorlog geen nieu wen voorraad aangevoerd werd liep aa:n*al gegadigden merkbaar te. rug. Het ontvangen van het doopse' mKSueen veriater van de afgodische gebruiken* of een af- keeren van den toovercultus Gebrui ken. die eeuwenlang in zwang ge weest zyn en zoo'n ingrijpende be_ teekems hebben, worden niet in een paar jaar gekerstend. De terrein, winst die gemaakt wordt, lijkt zelfs nihil. Zoo zijn de negers b.v over tuigd, dat er geen natuurlijke dooc bestaat Het is altijd doodslag door een van de anderen en men zoekt net zoo lang tot men een zondebok heeft gevonden. Zijn er in een dorp 7 of 8 sterfgevallen geweest, dan verhuist de heele stam op stel en sprong naar een andere plaats met achterlating van alles. De booze geesten hebben dan een wrok tegen het oude dorp en men moet hun wraak ontloopen. Met alle ter beschikking staande middelen probeeren de Missionaris sen aan te toonen dat-de toovenarij bedrog is, dat ziekten te genezen zijn en dat een natuurlijke dood mogelijk is. Daarby wordt de hulp van de me dische wetenschap ingeroepen, maar zonder veel resultaat. De ondeugden Bij de bevolking zijn groote open wonden aan been en armen normale verschijnselen. Het eerste wat de Missionaris bij zijn aankomst in het dorp doet, is deze wonden antisep tisch behandelen en verbinden. Zoc gauw is de patiënt echter behandeld of hij loopt naar een plaatsje, waar de Pater hem niet kan zien, draait het verband er weer af en bewaart ret gaas als een kostbaar kleinood Deze drang naar bezit uit zich op manieren, die N wij diefstal zouden noemen. Niets van het bezit der blanken is veilig en in die 9 jaar is Pater Bastiaanse geen neger tegenge komen, die zijn vingers thuis kon houden. Bovendien zijn de negers in het geheel niet dankbaar. Iedere weldaad aanvaarden ze als de gewoonste zaak van de wereld uitgaand van het standpunt, dat de Pater en iedere blanke schatrijk is en ztfn heele le ven niets, uitvoert. Nu we toch aan4 de fouten bezig zijn, kunnen we wel de grootste ook noemen, nj den hoogmoed. Al heb ben zy niéts om op te roemen de negers vinden zich stuk voor stuk ver boven de anderen en de blanken verheven Sinds den oorlog is dat sten, die verschillende van hen dien sten. die verscrillende van hen aan de fronten hebben moeten verrichten De geallieerden, in het nauw ge bracht door den Duitschen en Ita. liaanschen opmarsch recruteerden de jonge negers als helpers aan het Abessynsche en N.-Afrikaansche front. Zij moesten daar de munitie aanbrengen* en andere corveedien- sten* verrichten. Soms ook vochten zij met de messen tegen de Italianen en doodden zoo verscheidene daarvan Dit dooden van* blanken en het op de vlucht slaan der Italianen heeft aan het gezag der blanken een ge weldigen klap toegebracht Er is met de gedemobiliseerde negers niets te beginnen Deden zij vroeger practisch heel weinig, nu voeren ze totaal niets uit en dwingen anderen voor hen te werken. Bovendien komen de verha. len over hun heldendaden tegenover de blanken bij iedere gelegenheid te berde, aangespoord door die andere neger-eigenschap die maakt, dat zij niets voor zichzelf kunnen houden Een plicht voor allen Voor den lezer zal het duidelijk zijn, hoe moeilijk de missioneering en het opvoedende werk in de Congo is. Gelukkig komt er hulp van de kant der leekende jonge menschen, die uit België komen zijn vaak be zield van idealisme; het werk van den materialistischen: en vrijbuiters geest der ouderen zaj goed gemaakf moeten worden. De neger kan uren lang observeeren en imiteert dan feil loos. Het slechte voorbeeld heeft zoodoende veel volgelingen gehad Nu er ook goede meesters komen kan succes niet uitblijven Alles moet gedaan worden, om de hulpfniddelen die ten goede kunnen werken aan de Missionarissen te ver se laffen Pater Bastiaanse heeft onf gezegd, dat hij alles kan gebruiken vooral nu er kapers op de kust ko men in den vorm van de Zending. Men zal zich herinneren, hoe wij enkele maanden geleden schreven over de intensiteit en de moderne hulpmiddelen, waarmee de Pro- testantsche zending het werk in Bra zilië aanpakt. Ook in de Congo is deze tendenz duidelijk merkbaar. Groote kapitalen schijnen het werk van de Zending te steunen, want de hulpmiddelen welke daarvan ten dienste staan, zijn van de allermo dernste soort. Wij, Katholieken mo gen ons de eer van de beste Missies niet laten ontnemen, ook al dreigt dat gevaar zeer beslist. Nieuwe we gen zullen gegaan en nieuwe bronnen aangeboord moeten worden, om de Katholieke Missie baar taak te mid den van de zwaarste mededinging glansrijk te doen volbrengen. Pater Bastiaanse verlangt ai weer hard te rug naar zijn kinderen, die hem niet kunnen missen. hebben goedgekeurd, bij bet refe rendum adviseerde tegen te stem men. Deze raad van de Volksbe weging werd door de aanhangers dei partij practisch eenstemmig opgevolgd; de „partij van de trouw" had het advies van den grooten leider van „het verzet", generaal de Gaulle, aan haar aan hangers overgebracht, en een wil lig geihoor gevonden. Het tweede ontwerp kreeg in de Constituante, op 27 September j-l., 440 legen 106 stemmen. De M.R.P. spoorde zijn leden aan bij het refe rendum „ja" te stemmen, maar ge neraal de Gaulle sprak zijn veto uit. Na in een eerste rede al zijn bezwaren tegen de grondwet op gesomd te hebben, sprak hij in Epinal een absoluut neen uit. dat hij Vrijdag in een persverklaring herhaalde. Zoo ontstond een scherp conflict tusscihen den buiten alle partijen staanden generaal en de M.R.P. Men verwachtte niet, dat de grondwet zou worden verwor pen, maar wel keek men met een zeer merkbaar gevoel van bezorgd heid en zelfs angst uit naar de stemverhoudingen, welke uit de bus zouden komen. Dat gevoel is niel ongerechtvaar digd gebleken. Op 5 Mei 9.327.023 voorstemmers, thans 9.200.647. Men kan veilig aannemen, dat in beide gevallen het overgrootste deel van deze ja-stemmen van de socialis tische en communistische partijen afkomstig is. Wat echter weer be- teekent, dat de leden van de M.R.P. zich niet aan het ja-advies van de partij-leiding .hebben gehouden, maar zich hebben Onthouden en in grooten getale zelfs hebben tegen gestemd. De oppositie-partijen te zamen kunnen nauwelijks de neen- stemmen opbrengen, en ook daar zijn blijkens 5 Mei zeer veel ont houdingen. In de M.R.P. is dus, in dit geval, de invloed van de Gaulle grooter geweest dan die van de leiding. Nu heeft die leiding de vorige week wel verklaard, dat het neen van de Gaulle zeer dicht bij het ja van de M.R.P. lag, maar in feite blijkt het generaals-advies toch dieper indruk te hebben gemaakt. En dan ligt tevens de gewichtige vraag voor de hand, welke reactie deze houding bij de verkiezingen van 10 November a s. zal hebben. Natuurlijk zal gepoogd worden de evidente scheuring in drie deelen: ja, neen en on'lhouders te herstel len; en men mag verwachten, dat de Gaulle zelf een poging in die richting zal doen. Maar het feit ligt er, dat een verschuiving van een paslfc honderdduizend stemmen, zelfs naar rechtscthe groepen, den communisten een bedenkelijk over wicht kan geven, met alle conse- y kwenties van dien. Bij velen zal naast stembus- moeheid het verlangen om uit het voorloopige te geraken den door slag tot onthouding hebben ge geven- Zij hebben hun doei niet bereikt. Want een grondwet, welke slechts door iets meer dan een der de van de kiezers is goedgekeurd, kan geen duurzaamheid hebben, is bouwvallig in zich zelf. Daarom zal de strijd voortgaan, maar de condities, waarin men is gedron gen, bieden weinig hoopvolle aspecten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3