G BELGIË Taak no. 1 DAAGS na de NEDERLAAG Onze tabak Bevin over de buitenl. politiek ONGSLAGEN 68ste JAARGANG WOENSDAG 23 OCTOBER 1946 No. 20145 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HOOFDREDACTEUR verwacht het bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina VRIENDSCHAPSBANDEN WORDEN VERSTERKT Herinneringen SOVJETS DEPORTEEREN BERLIJNERS De grenscorrecties in de Eerste Kamer PRINS BERNHARD WEER THUIS Het Russische en het V.S.-SCHEPEN WORDEN OPGELEGD 25 a 30 millioen ton uit de vaart? Duitsche probleem NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR DR j W I T L O X BUREAUX VOORLREDACTIE en ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. 68804 ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND.. 0.26 P. WEEK In welken kring men ook vertoeft als toehoorder, binnen enkele minu ten weet dat ergens weer niets Van deugt- We zijn elkaar en alle dingen alsmaar aan het corrigeeren. En zoo komen we tot looncorrecties, nroductiecorrecties, stads- en dorps correcties. vereenigingscorrecties, cultuurcorreeties, regeeringscorrec. ties, zuiveringscorrecties, ambtena- renrorrecties, levenshoudingscorrec ties. grenscorrecties. Alles en allen moeten op de helling. Er dient inderdaad nog heel wat te worden opgekalefaterd, al is de vaak toegepaste scherpslijperij niet het beste middel bij het streven, naar-verbetering. Een der correcties, welke ons na aan he, hart moet liggen, is de ver betering van het gezin, van de ge zinnen van allerlei formaat. De Ka tholieke Actie heeft voor dit doel een volle maand speciale propagan da ondernomen, deze week is er vanwege het Inter.Kei kelyk Over leg zelfs een nog „specialere" week. j We schreeuwen om juiste men- schen op de juiste plaatsen, om menschen met juiste begrippen voor, andere mensc.hen. voor bepaalde! toestanden .Dergelijke kloeke, fik- if»vrnAt%scV\ ->n voor re<?ee. rins en fabriek, voor parlement en w voor ko,nLüor en ooeruery kweekt men niet op met rekenen en schrijven, Latijn en Grieksch of drie stel ondergoed en twee paar schoe pen Dergelijke lieden moeten door op voeding worden verkregen. Scholen en instituten kunnen misschien wat medewerking verleenen, de groote taak der opvoeding ligt in het ge Z1 Sin daarom dienen de ouders zich voortdurend op het familieleven t.P bezinnen. Daarom bevatte ook de doordachte radio-speech van H. K. jl Prinses Juliana merkwaardig praotisohe puntjes". Ook Zij is Of was niet treffend haar uiting: Sleents wie levenskunst verstaat id eigen gezin, is in staat die ook toe te passen in grooter verband. En die andere opmerking: In het gezin leeren we ons aanpassen .ons zelf wegcijferen, ons deel van een ge heel voelen. Inderdaad, het gezin is de leer school voor het leven, voor het in dividu. Daar kan het ensemble-spel mits onder goede leiding en met de noodige correcties tot in het meesterschap worden beoefend. En. semble-spel, waaraan de maat schappij nog vaak zoo arm blijkt to zijn. waaraan herrijzend Nederland nog zoo'n groot tekort heeft. Voor de nieuwe geestelijke en ma. terieele welvaart van ons land. zul ten gezinscorrecties zeer de aan dacht moeten opeischen. Niet alleen deze week, niet slechts deze maand, maar het heele jaar. We hebben nog van alles tekort, maar er is bijzonder gebrek aan menschen. Menschen worden ge. maakt in da gezinnen. Vorming en opheffing van gezinnen behooren daarom tot taak no. 1. TABAKSVRAAGSTUK IN DEN MINISTERRAAD I iünkele bladen vermelden berich ten over een reorganisatie bij hetj rijksbureau voor tabak. Naar wij j vernemen zijn deze berichten echter vooralsnog voorbarig te noemen. Het geheele tabaksvraagstuk wordt door den minister bekeken en zal zoo spoedig mogelijk in den ministerraad worden besproken. Wel staat vast, dat alle poginger zullen worden aangewend om de rantsoenen te houden op het peil waarop ze thans staan. Op de werf Gusto te Schiedam wordt de tinbaggermolen Menoembing te water gelaten. (Van onzen Brusselschen correspondent). Slechts kort zal het bezoek van H. M. Koningin Wilhel- mina aan Belgie, dat morgen aanvangt, duren. En boven dien zal het met weinig vertoon-naar-buiten gepmird gaan. Dat belet echter niet, dat het Belgische volk aan dat bezoek een meer dan ge woon belang hecht, ook al heeft het geen officieel karakter. H M komt o.m. naar hier, om aan' Belgische en in België wonen de Nederlandsche personen onder, scheidingen te overhandigen, als blijk van dankbaarheid voor het geen deze personen tijdens en na dien oorlog hebben gedaan om den nood van het Nederlandsche volk te helpen lenigen Dezelfde geste dus, die in Scandinavië, enkele Naar Reuter seint, hebben de sovjet-autoriteiten in den Russi- schen sector van Berlijn gisteren bevel gegeven tot het wegvoeren van Duitsche technici en arbei ders, werkzaam in de electrici- teits-industrie aldaar. De deportatie geschiedde zonder aankondiging. Plotseling werden honderden Berlijnsohe technici en hun gezinnen door sovjets, bijgestaan door Duitsche politie, opgepakt en in Oostelijke richting weggevoerd. de resolutie, wanneer er in Duitschland maatregelen worden genomen, als onlangs nog door de vonnissen te Neurenberg voor de geheele wereld werden veroordeeld". De einduitslag der Berlijnsohe verkiezingen is, naar A. P. meldt: Sociaal-democraten 48.2 procent: 948.851 stemmen. Christelijk-democraten 21.7 pro cent: 482.018 stemmen. S. E. D. 19.3 procent: 383.269 stem- maanden geleden, door H. K. H. prinses Juliana en prins Bernhard werd gemaakt. Dat H. M. persoonlijk komt, be. schouwt, men hier niet alleen als een bijzondere eer, maar ook als een ondubbelzinnig blijk van de groote genegenheid, welke H. M. voor het Belgische volk koestert. Voor die zeer delicate attentie, is het -Belgische volk dan ook bijzon der gevoelig. Het ziet er de beves tiging in van dien wil der beide lan den, alle twee met bloedende won den en verarmd uit den oorlog ge komen, voortaan nauwer verbonden te leven, om samen een betere toe komst v'oor te bereiden. Er gaat bijna geen week voorbij, of die wil naar samenwerking komt tot uiting: samenwerking op econo misch, op cultureel en zelfs op mili tair gebied. Regelmatig ontmoeten vooraanstaande Belgen en (Neder landers elkaar om over gemeen schappelijke intellectueele proble men van gedachten te wisselen. Voor kort waren hier 'n aantal Ne derlandsche figuren uit handel, nij verheid en financiën op studiereis. 1 Ook de Nederlandsche minister van defensie bracht aan de Belgische hoofdstad een officieel bezoek. Er bestaat dus een intense wissel werking, die niet anders dan Ne derland en België ten goede kan komen. Op economisch gebied doet ook Luxemburg mede en zoo wordt stil maar zeker, door die drie klei ne landen op een economisch bloc aangestuurd, waar de wereld ten slotte rekening mede zal hebbèn te houden. Het laatste bezoek van Koningin Wilhelmina aan België, had korten tijd vóór den oorlog plaats. Er heerschte toen al een zekere internationale ongerustheid, maar men kon toch nog hoop koesteren, dat het oorlogsgeweld niet zou los barsten. Er was nog vrede, geluk en welvaart. H. M.'s bezoek had toen met of- ficieele staatsie en praal plaats. Ho.nderdiduizenden juichten langs den weg, dien de gal ac ar ossen van het Noordstation af naar het ko ninklijk paleis volgden, de Koningin der Nederlanden' toe, met een har telijkheid en 'n spontaneïteit, zoo- als wij die hier zelden te voren za gen. W\j herinneren ons nog de a gioi no verlichte salons van het paleis, op den avond van het gala-diner, waar wij het voorrecht hadden aan te zitten. H. M. kwam binnen aan I den arm van koning Leopold. Dr ruim tweehonderd genoodigden wa ren diep onder den indruk van de zen 'eersten grooten stap op het ge bied der Nederlandsch—Belgische toenadering, door niemand minder dan de twee souvereinen dezer lan den gedaan. Dan...... kwam de oorlog. De rr' ters van den apocalyps spookten over de wereld met eén nooit ge- evenaarde moord- en vernielzucht. België andermaal en Nederland nu ook slachtoffer. Een lugubere nacht die jaren duurde, zóó duister soms, dat veten zich afvroegen of hij nog ooit een einde zou nemen en of de dood van de vrijheid niet over Euro pa was ingeluid. Maar Belgen en Nederlanders zijn niet gesneden uil hout, dat zich naar willekeur laat buigen. Twee volken van oude cu' tuur konden niet zonder meer tot ondergang worden gebracht De ..furor teutonieus" werd ge fnuikt. Zeker, nog vele wonden bloeden En bfij de groote meerderheid van het Belgische volk, doet pijnlijk de afwezigheid van den koning zich gevoelen, uit zijn land verbannen gehouden door onbegrip en fanatis. me. Die afwezigheid zullen talloo- zen in de komende dagen bijzonder betreuren, als de wettige koning van 't land er niet za,I zjjn om de Vorstin van het bevriende broeder, land te verwelkomen. WEERVERW ACHTING Uit het raam onzer redactiekamer zie ik menschen en verkeer. Ik zie dat een beetje nevelig Deze nevel heeft met een persoonlijke beneve ling niets te maken maar vindt zijn oorzaak in de periode van het jaar, die herfstgety wordt genaamd. Thans worden de thermometers weer onderhevig aan dalingen, tot dat het kwik over enkele weken tot onder nul zich terugtrekt, 't Is nu al kouder, iets kouder Binnenkort gaan we zeer koud zonder meer be leven. Naar gelang de mannen van de Bilt ons dat mededeelen. stellen we ons in op regen, warmte, nevel, koude en andere voorspellingen. De weerverwachting Wat is een krant zonder weerbericht? Er zijn echter verscheidene soor ten weerverwachtingen Thuis, op de zaak in ons eigen binnenste. Dergelijke weerverwachtingen neb.. ben we echter groot endeels in eigen hand Overigens zou een cursus in new barometer lezen geen kwaad kun nen. We hebben het nog met ge makkelijk in ons land, maar dat moet niet beteekenen, dat we onze barometers als maar op „ruw -WpH-r" laten "t-an. Wanneer ik de menschelijke ba rometers controleer, staan me er teveel op „storm" De grootste groep staat op „veranderlijk dia met „bestendig" en „mooi weer moet men opsporen. Er is een spreekwoord in den volksmond, dat zegtHij voor geen oud dubbeltje. We hebben prac- tiseh weinig oude dubbeltjes Ex perimenteeren is moeilik. Maar a propos, hoe is uw baro meter7 Ziin de menschen over uw "wier" tevreden? Vliegt de wpzer van uw gemoedsrust ook direct naar „storm" wanneer men tegen het glas van uw humeur tikt Dat zou jammer ziin. Nederland nr^^v'r. VwêiVtnpftp aan ..bestendig Dat zou "'J"- heeft zoo'n behoefte aan en mooi weer" Wees voor kijkers en tikkers een gezellig weerglas. HENK VAN DER MAZE. Vrijdag a.s. 2 uur zal ook in de Eerste Kamer, die in comité-gene raal bijeenkomst, de regeering een verklaring afleggen over de voor to stellen grenscorrecties Het leven in Duitschland. Te Neurenberg wwdt te midden van de puinen een openlucht marlet gehouden. men. Liberale democraten 9.1 procent: j 181.875 stemmen. Van ide uitgebrachte stemmen was 1.7 procent ongeldig. By de verkiezingen in de sovjet zone kreeg de S. E. D. in Mecklen burg 50, in Thuringen 49,3 in Sak- Opmerkelijk is, dat tot deze j sen 45,08, en in Brandenburg 43,9 deportatie werd overgegaan daags procent der stemmen. nadat de verkiezingsuitslagen te i Berlijn bekend werden, welke een zoo groote nederlaag voor de com- tramisten te zien gaven. De leiders der sociaal-democra tische partij hebben, toen zij van deze wraak-manoeuvre der sovjets kennis kregen, onmiddellijk een resolutie aangenomen, waarin scherp wordt geprotesteerd tegen deze in breuk op de menschelijke rechten en de pnncipen van het internatio- naai recht. „De sociaal-democratische partij zal niet werkeloos toezien", aldus Z K H Prins Bernhard, die wegens 'maagklachten ef™ge da_ gen ter observatie in stads en academisch ziekenhuis te Utrecht was opgenomen, is S1*- teren naar Paleis Soestdijk terug gekeerd Bij het onderzoek werd geen afwijking gevonden, waar door operatieve behandeling noo- dig zou zijn. De president van de National Federation of American Shipping,! Alfred E. Rotih, heeft verklaard, dat er aanwijzingen zijn. dat er tusschen de 25 en 30 millioen ton aan Amerikaansche schepen, wel ke tijdens den oorlog gebouwd zijn, na 31 December 1947 gesloopt of opgelegd zullen worden op grond van de bepalingen van de wet verkoop van schepen Dit beieekent, dat voor elk vaar tuig, dat die negeermg verkoopt, ongeveer drie tijdens den oorlog gebouwde schepen opgelegd of ge sloopt zullen worden. Deze enor me opgelegde tonnage zal veertig procent zijn van de geheele wereldtonnage in 1939. De Engelsche minister van buitenl. zaken, Bevin, heeft Dins dag in het lagerhuis een rede over de Britsche buitenlandsche politiek gehouden. Daarin zeide spr. o.m., dat de tweede wereld oorlog zulk een ellende had ver oorzaakt, dat, indien men een volgende catastrofe zou willen voorkomen, de geheele wereld len nieuwe regeling op zeer breede basis zou moeten treffen. De vraagstukken van Europa houden verband met die van het midden- Oosten en Verre Oosten, terwijl wij ter zelfidertyd rekening moeten houden met ontwakend nationa lisme over de geheele wereld. Terwijl men dit erkent, zal men het in een wereld-organisatie moeten geleiden, daar het anders een gevaar voor verderè confllc ten zou kunnen worden ,,Eén van de grootste fouten, die de vredestichters na den eersten oorlog maakten, was het negeeren van de Russische positie", aldus spreker. ,,Ik ben niet zonder hoop, dat bij de komende ontwikkeling begrip zal komen en het zal niet de fout van de Engelsche regeering zijn, indien dit begrip niet komt"% Sprekende over het Verre Oosten bracht Bevin hulde aan generaal MacArthur. De materieele demili- tairiseering van Japan is beëindigd, aldus Bevin, het gaat er thans om te zorgen, dat de Japanneezen noch de middelen, noch den wil meer be zitten om het pad der agressie op nieuw te betreden. „Wij wenschen een blijvenden vrede met Japan te sluiten". Ten aanzien van Griekenland zelde Bevin: „Wij hebben ons best ge daan Griekenland weer op de been te helpen. Wij zullen onze politiek, om het ook economisch te helpen, voortzetten. Wij zullen onze troepen zoo spoedig mogelijk uit Griekenland terugtrekken". Wat Egypte, betreft, zeide de mi nister, dat Engeland in de onder handelingen met Egypte gehinderd werd door de binnenlandsche poli tieke moeilijkheden van Egypte. De conferentie te Parijs had ge leid tot de conclusie, dat er een verdeeldheid tusschen Oost en West was. „Zulk een verdeeldheid moet, en, ik ben er zeker van, kan wor den voorkomen". Oostenrijk moet in zoo kort moge- lijken tijd zijn onafhankelijkheid terugkrijgen. Bevin sprak tenslotte over Dultsch. land. „Overeenstemming ten aan zien van Duitschland is zoowel de toetssteen voor do betrekkingen tusschen de vier groote mogendhe den als onze aangelegenheid om een bü.jvenjden vrede op te bouwen". Ten aanzien van de overeenkomst van Potsdam zelde Bevin o.a.: De overeenkomst moet öf in haar ge heel worden nageleefd of er moet een nieuwe overeenkomst in het le ven worden geroepen". De Duitsche economie heeft een belangrijke rol In de Europeesche economie te spelen. Het was niet de bedoeling van Engelanid deze industrie geheel en al te vernieti gen, behalve voorzoover zij de vei ligheid in gevaar zou kunnen bren gen. „Op langen termyn is een voor de Duitschers aanvaardbaar con stitutioneel systeem één der stellingen der Britsche politiek „Alle hoop op regeling vóór 30 November" In hot Engelsche lagerhuis hoef# de min. van buitenl. zaken, Bevin, In z(jn rede over de Br. buitenl. politiek (7.1c elders ln dit blaid) ook over Indonesië gesproken. Uii zelde, dat de Britsche regeering haar bes* zou doen om een regeling ln Indo nesië te bevorderen. Engeland heeft zulks Teeds met kracht gedaan. Bevin hoopte, da* de aankomst van de Neid. commissie, generaal ln Indonesië tot een "JJ" elndelijke regeling zou lelden. Engelsche minister-president ver klaarde: „Onze troepen zullen uiter lijk op SO Nov. tilt Indonesië worden teruggetrokken (toejuichingen) en Ik heb alle hoop, dat op dien datum reeds een regeling bereikt Is".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1