WERELD SPAAR DAG Het verhaal der 2 kanonnen o/e BERLIJN tegen de OOSTELIJKE DICTATUUR Het program van de Belgische reis van H. M. de Koningin wereld WOENSDAG 23 OCTOBER 1946 PAGINA S SOCIALISTEN HEBBEN DE LEIDING Op het matje geroepen IN EERE HERSTELD H. M. GAAT PER TREIN NAAR BRUSSEL Eerste indrukken uit BATAVIA Koningin en Cultuur kamer NIEUWE OPDRACHTEN VOOR FOKKER EEN „MIJNEN-OORLOG" IN PALESTINA Van de twee miUioen Berlijners, die Zondag j.l. hun, in dit geval zeer gewichtige stem hebben uit gebracht, kozen, volgens de jong- ete officieele cijfers, 48,7 procent de onafhankelijke socialisten. 22,1 procent de christen-democraten, 19,8 procent socialistische een heidspartij en 9,4 procent de libe ral en Geen verrassing bij dezen uit slag is, dat de S P-D. als overwin naar uit den strijd komt; in eiglen kring leefde hier en daar zelfs de hoop, dat zij een zelfstandige meer derheid zou krijgen; maar over het lajgemeen zal men zich eer ver wonderen over het hoogepercen tage. dat ten koste van de door Rusland gepatroneerde SE-D., is verkregen. Want dit is de groote, de aïles overheerschende surprise. Dat de Christelijk Democratische Unie de tweede zou worden, lag, zooals wij Zaterdag reeds aangaven, in veler verwachting; dat echter de afstand tusschen SPD. en S.E.D. zoo groot zou zijn, vermoedde niemand- En deze teleurstelling voor de S-E-D. en natuurlijk evenzeer voor de Russen, komt te harder aan, omdat, niettegenstaande de felle tegen werking. welke de andere partijen in den Riussiscthen sector van Ber lijn ondervond"-!), ook op di eigen terrein de S.E.D. in eeni'ge wij ken tweede we.d achter ue onaf hankelijke socialisten. In zes wij ken van den Amerikaanschen en den Britschen sector kwam zij zelfs achter de zwakke liberaal-democra ten die wel eenigszins m strijd me' de in hun kringen gekoester de verwachtingen, weinig vat op de Berlijners hebben, kunnen krii- gen. De Russen zullen het nu wel be treuren, dat zij niet. evenals in de Russische zone, ook in den Rus sisch,en sector van Berlijn de onaf hankelijke socialisten verboden hebben; de Westelijke overwin naars behoeven er geen spijt van te hebben, dat zij in Berlijn de S-E-D- toelieten; de ware krachts verhoudingen zijn nu wel heel duidelijk aan het licht getreden. Reeds voor Zondag werden de verkiezingen te Berlijn in een deel der pers getypeerd als een keuze tusschen de democratie van het Westen en die van het Oosten. Het was o-i- een ongelukkige karakte riseering. De strijd ging eenvoudig tusschen de democratie en de dic tatuur. En natuurlijk ooik voor of tegen het communisme. Duidelijker dan zij het Zondag heeft gedaan, kon de Berlijnsche bevolking wel niet tot uitdrukking brengen, dat zij tot het Westen en niet tot het Oosten behoort- Zelfs de ellendige m-aterieele omstandigheden, waarin zij moet leven; zelfs de douceur tjes, welke tot dusverre de Rus sische sector boven de drie andere genoot, hebben haar ndet tot n ex tremisme geleid, dat werkelijk m terreur en gruwelijkheid met voor het nationaal-socialisme onderdoet. De Berlijners voelden er mets voor het bruine fascisme door het roode fascisme te vervangen. Daarvoor hadden zij te veel communistische practijk meegemaakt. De duidelijke keuze, welke Ber lijn heeft gedaan, is in volle wer kelijkheid een Russische neder laag. De leiders van de Berlijn sche S-E-D. werden dan ook on middellijk voor een bespreking bij de Russische autoriteiten ontboden, dierhalve op het matje geroepen, en het onderhoud zal allesbehalve malsch geweest zijn. Waarschijnlijk heeft het ook gevolgen. Het van gen der vliegen m,et honig is dit maal mislukt; de Russen zullen nu wel azijn gebruiken, niet meer oim te vangen, maar om te dwingen. Er zal ook een nieuw stadsbe stuur van Berlijn moeten komen- Pieck heeft als burgemeester afge daan, waarschijnlijk zal een onaf. hankelijke socialist hem opvolgen Diens taak zal niet licht vallen, als socialist in de Russische zone- Want al is Berlijn de stad der vier overwinnaars, toch is het een be legerde stad, een gevoel, dat nie mand, bewoner of bezoeker, ooit zal kunnen afwerpen. En in zoo'n stad regeert nu de socialist, die voor Rusland even goed een Wes terling is als welke Angelsaks ook. Als er conflicten komen, moet de geallieerde controleraad ingrijpen, en daarmede komt elk belangrijk Berlijnsch conflict op het inter nationale niveau. onzen menschen mogelijk geven DEN HAAG GIRO 511000 In 1817 kreeg Nederland zyn eer ste spaarbank, twee jaar na defini tieve bevestiging van Nederlands onafhankelijkheid in -den slag bij Waterloo. Ook toen zat Nederland economisch in den put. Bin velen zullen zich hebben afgevraagd waarvan moeten wij sparen Maar, aangemoedigd door Koning Willem I. zetten de initiatief-nemers door. De eerste spaarbank kwam er en »vele volgden. Er is gespaard dooi dienstboden" en werklieden" en door anderen, maar vooral door de heel kleine spaarders. "Vele van die kleine spaarders legden daarmee den grondslag voor hun eigen voor uitgang en de geest_ die hen beziel de en die in dit sparen tot uiting kwam, maakte Nederland van een arm en berooid land tot een der welvarendste naties ter wereld. Wie de ontwikkeling van de spaarban ken in Nederland volgt, wordt ge troffen door de kennelijk door niets te schokken en te stuiten groei kracht dezer zuiver voor het alge meen belang werkende instellingen. Thans in 194-6 hebben wij opnieuw onze vrijheid herwonnen. Daten we echter een ding bedenken. Het ge mopper en -de vrees en de zorgen van 1817 zijn vergeten, de spaarge- dachte heeft echter alles overleefd en vindt haar monumentale belicha. ming in een gezond en krachtig sipaarbankwezen, dat ten volle pa raat is om sparend Nederland zijn diensten te bewijzen. De moei lijheden van nu z\jn an ders dan die van 1817. Maar het tob ben heeft nog nooit iemand een stap verder gebracht. Het sparen heeft ons er daarentegen eenmaal bovenop gebracht. Toen en nu gaat hierbij het eigenbelang van ieder persoonlijk, mits goed begrepen, samen met ons gemeenschappelijk belang. Dat wij dit alles juist nu over denken, vindt zijn aanleiding in den Wereldspaardag. De 3ilste October werd in 1924 op het eerste Wereld- spaarcongres tot Wereldspaardag uitgeroepen om de menschheid een telkens terugkeerende aanleiding te geven, zich te bezinnen op het spa ren. Nederland heeft thans wel alle redenen daartoe. Hare Majesteit komt Donderdag middag om half vijf per trein te Brussel aanf waar zij zal worden verwelkomd door Prins Karei, re gent van België. Het aanvankelijk, plan, dat de Koningin de reis per vliegtuig zou maken is gewijzigd wegens een lichte verkoudheid van H. M. Daarom wordt nu gebruik gemaakt van den Koninklijken trein. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Betreffende het niet-officieel be zoek van Koningin Wilhelmina aan België vernemen wij nog het vol gende. In de eerste plaats wordt beves tigd, wat we reeds eerder schreven, namelijk dat deze reis met zoo goed als geen uiterlijk vertoon zal ge paard gaan. Daar het bezoek niet officieel is, zal H. M. geen krans op het graf van den onbekenden soldaat neer leggen. Om echter toch van Haar hooge sympathie en waardeering voor het Belgische volk blijk te ge ven, zal de Nederlandsche ambas sadeur te Brussel zich in den loop van den middag naar de congres kolom begeven om er in naam van Hare Majesteit een krans te leggen op het graf. In den voormiddag van "Vrijdag 25 October zal H. M. in de salons der Nederlandsche ambassade aan Belgische en in België wonende Nederlandsche personaliteiten on derscheidingen overhandigen als blijk van dankbaarheid van het Ne derlandsche volk voor tijdens en na de bezetting door toedoen van deze personen ondervonden hulp en steun. Hierop volgt een lunch ten paleize waarbij naast Hare Maje steit en den Prins-Regent ook zul len aanzitten leden der Belgische regeering en enkele vooraanstaande! personen uit de oppositie. 's Namiddags wordt in een der salons van het Paleis der Acade- mieën H. M. geïnstalleerd als lid der afdeeling schoone kunsten der destijds door Maria Theresia opge richte Koninklijke Academie. Deze plechtigheid is niet publiek; alleen de leden dezer Academie en een ge delegeerde der Koninklijke Vlaams sche Academie zullen er bij aanwe zig zijn. Eigenlijk zal deze zitting, voor wat haar verloop betreft, in niets verschillen van de gewone zit tingen van de Academie; de aan wezigheid echter der Koningin zal een bijzonderen luister aan deze zit ting geven. Hare Majesteit zal in; Haar hoedanigheid van nieuw lid dezer academie worden toegespro ken door den bekenden beeldhouwer Victor Rousseau, directeur der klas se schoone kunsten der Academie, die het diploma van lidmaatschap zal overhandigen aan de Koningin, Die wegens haar schilderwerk zich het lidmaatschap heeft verworven. De Koningin zal in een korte toe spraak bedanken en het lidmaa schap aanvaarden. Hierna wor lt zitting voortgezet met het dot i van twee mededeelingen door leden de Academie namelijk door Eugène Baye over de artistieke betrekkin gen tusschen België en Nederland in de zestiende eeuw en door prof. dr. Beruyne over de galerie der schilderijen van den Prins van Oranje in het Paleis der Acade- mieën, welk gebouw in opdracht van dezen Prins werd opgetrokken. Aan het einde dezer zitting za1 Hare Majesteit een ouden penning ont vangen uit den tijd van Maria The resia. In den loop van den avond heeft in het Paleis te Brussel een diplo matiek diner plaats van een veer-i tigtal couverts, waarbij ook Konirv» gin Elizabeth zal aanzitten. Den derden en laatsten dag van Haar verblijf in België zal Har* Majesteit te Antwerpen aan boor*, vap den Ned. kruiser „Heemskerk*" de Nederlandsche kolonie ontvan gen. Tevoren echter zal Zij, waa* de reis van Brussel naar Antwer pen per hofauto's geschiedt, zich nog even naar het Koninklijk buitenveiv blijf van Baeken begeven, om er van koningin Elizabeth afscheid t* nemen. Nog dezelfden dag zal H. JV&, M. per vliegtuig, vermoedelijk va» het vliegveld Deurne bij AntwerpeSf* naar Nederland terugkeeren. H. M. de Koningin zal op Haaf reis naar België vergezeld zijn do<*«" vier dignitarissen namelijk mevr. OU M. baronesse van Tuyll van Serooin kerken, grootmeesteresse, R. A. b^i ron van Hardenbroek, opperceremtr-. niemeester, luitenant ter zee H. Au W. Goossens, vleugeladjudant, ei* drs. M. Kohnstamm, Haar privAi secretaris. Hot koninklijk paleis te Brussel waar H. M. België zal verblijven tijdens haar bezoek aan „En daarvoor moet je uit Lopik komme" Naar bekend, heeft H. M. de Koningin opdracht gegeven aan een door haar tot dat doel samen gestelde commissie een onderzoek stallen naar de gedragingen gedurende den bezettingstijd van die vereenlgingen, waarvan zij lid of beschermvrouw Is of waaraan zij het recht heeft verleend het pracdicaat „koninklijke" te voe ren. H M. de Koningin heeft thans, na het advies van deze commissie te hebben Ingewonnen, besloten als lid van het schilderkundig genoot- echap „Pulchri Studio" te 's-Gra- venhage te bedanken en n^ langer als beschermvrouwe van dit genoot schap en van de maatschappij ,,Arti et Amicitiae" te Amsterdam en van de vereenlging ,,St. Lucas" te Am- «terdam op te treden. Aanleiding hiertoe heeft de Konin gin gevonden ln de aanmelding dezer vereenlgingen bij de Cultuurkamer •ödeng de Duitsche bezetting. ®t onderzoek der commissie om trent een aantal andere vereenlgin gen ls nog gaande. BATAVIA, 9 October 1946 Ik ben nu andcrhalven dag bezig m'n weg in Batavia te vin den. maar voo, iemand, die er nooit eerder was. ziin alle din gen zoo vreemd, dat ik me zelfs nauwelijks waag aan het weer geven van m'n eerste Indruk ken. Een reis per vliegtuig is snel, maar daardoor wel allerminst ge schikt om te acclimatiseeren. Niet alleen geldt dit voor physieke aan passingsmogelijkheden, het benade ren van de psyche dezer wereld is een nóg moeizamer proces, want deze wereld is totaal verschillend en ontsnapt elk ons, Westerlingen, ten dienste staand vergelijkings materiaal. Ik kom hierop later nog terug. Maar inplaats van lord Killeairn, die bijna tegen me opliep in „Hotel des ïndes", waar hij logeert, om een interview te vragen, en inplaats van reeds onmiddellijk de commis sie-generaal op haar schreden te volgen, snelle schreden, zooals lord Killearn in ziin openingsrede ver zocht, heb ik vandaag Batavia doorkruist, verwachtend, dat de sfeer der conferentietafel zeker me de bepaald zal worden door deze zeer bepaalde omgeving. Tusschen de Oostersche rust, mys terieus en zeer waardig, jakkert hier het Westen rond, grootendeels nog geüniformeerd: Nederlandsche troepen van allerlei onderdeelen en met allerlei kleurige en soms zeer origineele „badges" op de mouw, in khahi-shorts, in het groene lan ge uniform met die rare groene petjes, of in de geel-bruin-groen gevlekte jungle-overall, soldaten van het K.N.I.L., Engelschen, (na tuurlijk altjjd even kalm en keurig en koel en schijnbaar ongeïnteres seerd correct), Britsch Indiërs (niet zeer geliefd) met 1001-nacht tulbanden, gesierd door kleurige pluimenhonderden jeeps en trucks, verrassend veel nieuwe luxe wagens, nieuwe vrachtwagens (w.o. veel van de N. I. Rubber Mij.), stadsbussen, propvol en niet veel comfortabeler dan onze „bellenwa gens", auto's vol Jappen-krijgsge vangenen, trams uitpuilend van de Indonesiërs en daartusschen door de virtuositeit van den fietsenden „taxi"-chauffeur. Dit alles raast langs de statische rust van badende en wasschende vrouwen, gehurkt haar strootje roo- kende, fruit- en limonade verkoo- pers, niets-doeners, bedelaars en sjacherende Chineezen in hun rom melige winkeltjes-van-Sinkel, waar je alles krijgen kunt. Via de lange rij, betrekkelijk lee- ge Chineesche toko's op het Molen vliet reden we naar de beneden stad. Tegen het stationsgebouw hing een groot bord, letterlijk vertaald „station vuurwagens der Indonesi sche republiek; alle spoorverkeer behalve de geallieerd gecontroleerde lijn Tandjong PriokBatavia is in handen der republiek. Daaromheen hooge bankgebouwen, die het met de „Krap geld"-politiek, die ook hier nog vigeert, erg druk hebben. Er zijn deviezenbepalingen en salaris sen worden slechts tot een maxi mum van 450 en 70 voor ieder kind uitbetaald. Een „gezuiverde" Indonesische verkeersagent wenkte, dat wij door mochten en even later volgden wij het vreemde ritueel van een Hadji, die voor wat geld een soort kleurige papieren klok aan een stokje op het antieke koperen kanon legde, en onder allerlei vreemde manipulaties bad. dat wij een vruchtbare familie mochten hebben. Onze Amerikaan- sche gast gaf een gulden: „That is for twins" (tweelingen), maar in teressanter dan het feit, dat kin- derlooze vrouwen, aan dit kanon 'n speciale kracht toekennen, is het andere verhaaleen oude overleve ring wil, dat het moment, waarop dit kanon vereenigd zal zijn met een ander kanon, dat zich op Solo bevindt, tevens aan het Nederland sche „imperium" (excusez le mot!) een einde zal komen. Het kanon be vindt zich nog op Solo en het ver haal is maar een verhaal. Misschien kunnen stakende trams het ver voeren. In de groote vissehershaven, rechts van het oude fort der Com pagnie, er ls bovendien nog zeer veel wat aan dien tijd herinnert en onze voorvaderen bouwden zoo de gelijk, dat men nog in huizen woont, die reeds ontelbare moes sons hebben zien wisselen, groeit een wildernis van waterplanten, en verderop, waar de verwaarloo- zing tijdens de Japansche bezetting minder catastrofaal is, liggen tien tallen visschersprauwen, die zich echter nauwelijks buiten wagen, vreezend voor de zeeroovers, zoodat de vischaanvoer miniem is. Op de werf bouwden de Jappen bij gebrek aan hout een boot van ongeveer 50 meter lengte, geheel vanrubber, em dat het in Nip pon ook aan ijzer schortte, bewijzen wel de overal opgeslagen gerequi- reerde ijzeren hekken, spoorrails en buizen. Een paar huizen verderop zijn gerampokt, in Arnhem gebeur de het niet grondiger, maar de Jap pen, die er onbewaakt langs loopèn het is een klein, dik stevig soort menschen, volkomen ondoorgronde lijk geel masker, velen dragen bril, de meesten hebben iets vooruitste kende tanden kijken niet op of om. Er moeten er in de door geallieerden bezette gebieden nog 13.000 zijn, ze werken aan de wegen en doen koe liediensten, terwijl een niet-Neder- landsche zegsman mij opgaf, dat pl.m. 1600 hoogere officieren der Ja panners in het binnenland nog troe pen trainen. Op weg naar Buitenzorg, ergens op een tramhuisje, meen ik, stond met groote letters „Merdeka". Afgezien van enkele openbare gebouwen, dragen weinig huizen de rood witte vlag, alleen voor de vroegere wo ning van jhr. Feith, wappert de repoeblikvlag en T.R.I. soldaten be schermen er Sjahrir. In de buurt rondom Oranje Bou levard passeerden we verscheidene scholen in aanbouw en naar men ons meedeelde worden er niet min der dan 48 gebouwdWoningnood en vervoersproblemen zijn er nog te over, en alie hotels zijn stamvol. Ik heb al met tientallen soldaten gepraat, heb er honderden bekeken en wanneer ze dan op hun beurt mijn bleeke knieën hadden opgeno men en me over Holland veel meer gevraagd hadden dan ik wist, ver telden ze me van hun leven. Ze za gen er goed en gebruind uit en, wel, ik geloof niet, dat ze het beroerd maakten. Velen waren met 24 uur verlof, ze gingen dan naar den bioscoop of naar de cantines en slenterden wat langs de stalletjes. En daar waren twee „jagers", zoo door en door „Hollandsch", niet zoo erg bruin en rossig blond, dat ik met hen een praatje ging maken. Het waren Ari den Boesterd uit de Tiendstraat in Utrecht, natuurlijk zei hij „war?" na eiken zin en Jan En- develd van den Lopikerweg uit Lo pik. En die Jan stond een Chtneesch af te zetten in virtuoos Maleisch. De Chineesc.h vroeg ƒ5 voor een potje pommade; „Lima roepial!" zei Jan „Vijf gulden?!" Saja hassi tiga roepla". „Ik geef je 3 gulden". Tot drie keer toe ging hij weg, hij kreeg 't voor 3.50. „Daar moet je voor uit Lopik komen"; zei hij. Ze lagen voorbij Depok, gingen morgen weer terug: „Beetje uitkijken, war?" zei den Boesterd „we redden 't best!" J. W. HOFWIJK. Tijdens een uiteenzetting voo* het personeel van de Fokker», fabriek, deelde de technisch-direc- teur, ir. M Beeling, mede dat d« Frits Diepen Vliegtuigen N.V. ee*- tweede belangrijke order bij Fok ker heeft geplaatst Het betref! de bouw van 100 een motorig* trainingsvliegtuigen van een gei heel nieuw Fokker-ontwerp. Dfl bouw van het proto-type zal spoe dig beginnen. De K.L.M. gaf op dracht nog drie Dakotas tot velM keers vliegtuig en te verbouwen. Uit Portugal kwam de order tot verbouwing van vier Skymastei*. Onderhandelingen met andere bui- tenlandsche maatschappijen zij— gaande. De uitgevers van joodsche dag bladen in Palestina hebben een vei^ klaring van de joodsche extremis tische „stemgroep" ontvangen van den volgenden inhoud: „Wij zijn een „mynen-oorlog" begonnen. Op alle wegen in Palestina zullen wj mijnen leggen. Voorzorgsmaatrege len zyn getroffen dat deze alleen onder Engelsche militaire voer tuigen tot ontploffing komen en dat Arabieren noch joden gevaar loopen. Dit is een raar, maar waar oor logsverhaal Vóór D-day (landing in Norman- dië) was het de taak van dis geallieerde commando-troepen om 's.nachts bij wijze van oefening op de Engelsche kust te landen. Om dat goed te doen, moesten hun gezichten zwart worden gemaakt. Na vele experimenten was de ca- mouflage-afdeeling van het minis, terie van oorlog tot d!e conclusie ge komen, dat het eenige betrouwbare zwartsel (het mocht niet door regen worden weggewischt, maar wel met zeep) het beenbruin was, dat de da. mes des zomers gebruiken. De fa brikant maakte het nog een beetje donkerder en het werkte pracht!®. Maar er was één maar: hij verga* het parfum te neutraliseeren. Es aldus geschiedide het, dat krijgsi- haftige soldaten, als ze tijdens oefe. ningen des nachts op Engeland.» kusten landden, door de verdedi gers" werden begroet met lokkend! gefluit en kreten van „Oehoe, daar is de vijand Dit man—'e die aanvallers" vaaK erg boos en dan gebeurde het, dat er echt werd gevochte»-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5