Gezocht ö/e AAN DE POORT wereld HANDEL met DUITSCHLAND van het groote leven wegens moord DE JACHT DOOR NEW-YORK. Een ontsnapping PAGINA 2 DE GULDEN MIDDEN- WEG Individueel en classicaal j onderzoek MEER LICHT, MEER GAS! De bevolking van Oostenrijk ZATERDAG 26 OCTOBER 1946 H.M.'s „van Kinsbergen" weer thuis Vertraging door schroef- breuk Hulde miinw Bij de voorlichting ten aanzien van de school- en beroepskeuze, maakt het R. K. Bureau voor Be roepskeuze en Arbeidsbemiddeling te Rotterdamgebruik van (a) de kennis van beroepen en sociaal- economische omstandigheden, (b) de psychotechniek en (c) t medi sche onderzoek Tevoren tracht men door een gesprek met de ouders van den candidaat, of indien deze volwas sen is. in een onderhoud met den candidaat zelf, een indruk te krij gen van de algemeens karakter eigenschappen en de ontwikkeling van betrokkene en van de omge ving waarin hij leeft. Dat noemt men het opstellen van een ana mnese. Eerst naarna volgt op een tevoren afgesproken dag het psychotechnische en psychologi sche onderzoek. Daar de leiders van het bureau Tan meening zijn, $at het indivi- dueele onderzoek te verkiezen is bo ven het ciassicale en dat het classi- cale, zonder eenigen vorm van in dividueel gnderzoek, zelfs als on deugdelijk dient te worden verwor pen, heeft men door de omstandig heden gedwongen, een tusschenweg gezocht, zoodat het volledige indi- vidueele onderzoek blijft gehand haafd voor pesonen, die de kosten, daaraan verbonden, kunnen voldoen alsmede voor onvermogende perso nen. te aanzien van wie het noodig wordt geacht dat zij individueel "Worden onderzocht. Het. classicale onderzoek, onder broken of gevolgd door een korter Individueel onderzoek, word't toege past in alle andere gevallen en wel zoodanig, dat intelligentie, geheu gen, concentratie en dergelijke eigenschappen classicaal wordien onderzocht, de karaktereigenschap pen daarentegen individueel. Binnen ieders bereik Het voordeel van dit onderzoek 4», dat het zoodoende ook binnen het bereik komt van on- en min- vermogendent zonder dat de waar de van het onderzoek aanzienlijk minder zou zijn dan t indivdueele. De candidaten betalen namelijk zelf de kostenof indien zij daar toe niet in staat zijn, een tege moetkoming naar draagkracht. Medische keuring Bestaat er ook mar eenige twijfel ten aanzien van de lichamelijke ge schiktheid van een candidaat voor «en bepaald beroep voor sommi ge beroepen geldt dit altijd dan wordt de candidaat onderzocht door den medicus, die aan het bureau is verbonden, terwijl de candidaat, die daarvoor in aanmerking komt, wordt verwezen naar den aan het bureau verbonden psychiater. Van de resultaten van het onder zoek worden rapporten opgemaakt door den psycholoog en den be roepskeuze-adviseur, welke rappor ten worden voorgelegd aan 'n tech nische commissie, die ze van de practische zijde bestudeeït en ze eventueel aanvult. Daarna worden de ouders of de candidaat opgeroe pen en wordt bet advies uitge bracht. Resultaten zeer gunstig In de meeste gevallen wordt na verloop van twee jaar door een daartoe speciaal in het leven ge roepen nazorg-commissie gecon troleerd of de betrokkene het ge geven advies al dan niet heeft op gevolgd en zoo ja, of dat tot gun stige resultaten heeft geleid. Zoo noodig wordt dan nog een correc tie op het advies aangebracht. 12) Ik ben vanmiddag naar Dor king geweest om eens te informee- ren naar dat Pine Tree Lodge. Het ls een Klein huis aan een afgelegen zijweg, een paar mijl voorbij het stadje. Je kunt in het voorbijrijd«n niet veel van het huis zien, aange zien er een hooge, steenen muur rondom den tuin loopt. De meeste buren wonen in een boerderfl, een flink eindje verder. Terwijl ik daar. Jangs kwam, zag ik een man In den tuin aan het werk Ik hield stil en maakte een praatje met hem. Het was een echte kletsmajoor, di« daar ayn heele leven gewoond heeft. Hy vertelde me, dat een zekere Smollett Pine Tree Lodge een paar jaar geleden gekocht heeft en sinds, dien daar alleen heeft gewoond. Het moet een kort aangebonden kerel zyn, die kreupel is en geen vrienden heeft. lederen dag loopt hy in zijn eentje naar Dorking, gekleed in een blauwe jekker en met 'n zeildoeken tasch om boodschappen te doen. Hy drinkt rum en schijnt een ex-zee man te zyn. Verder schijnt er niets omtrent den geheimzlnnigen kerel bekend te zyn. Ik kan me niet in. denken, op welke manier hy in ons schema kan passen. Deze notities hebben ons tot dusverre nog niets De resultaten, welke de werk zaamheden van het bureau tot nog toe hebben gehad, zijn zeer goed. Gebleken is, dat 90 Pct- van de gevallen het advies door de betrokkenen is opgevolgd en dat dit in bijna alle gevallen tot succes heeft geleid. Personeelsselectie (Naast de sociale instelling van 't werk der beroepskeuze exploiteert de stichting, ter vermindering van de iasten van de beroepskeuze, ook het „Rotterdamsch Instituut voor Personeelsselectie". welk instituut zuiver zakelijk is en waar uitslui tend individueel onderzoek wordt toegepast Werkgevers kunnen zich door dit instituut laten voorlichten ten aanzien van de keuze uit de door hen opgeroepen sollicitanten. Bovendien belast dit instituut zich geheel met het opsporen en uitzoe ken van een voor een bepaalde functie of beroep meest geschikten candidaat. Katholieke werkgevers, dlie van de diensten van dit instituut gebruik maken .dienen daarmee dus niet alleen hun eigen belang, doordat zij een gedegen en wetenschappeiyk ge fundeerd advies krijgen ten aan zien van den persoon, die het best voor een bepaalde functie geschikt is, maar ook een algemeen, sociaal en katholiek belang, doordaj. zij de stichting in staat stellen, haar ze genrijk werk inzake de voorlichting van on- en minvermogenden op het gebied van de beroepskeuze voort te zetten. Katholiek belang Dat met het bestaan van een ka tholiek bureau voor beroepskeuze 'n katholiek belang wordt gediend, zal een ieder duideiy'k zijn ,die bedenkt, dat beroepskeuze-voorlichting voor een groot gedeelte opvoeding is. En de opvoeding behoort op de eerste plaats aan de ouders en de Kerk. De opvoeding moe^ beoogen, den mensch te brengen tot zijn boven- natuuriy&e eindbestemming. De op voeding van het kind tot een aard- sehe loopbaan moej dus onderge schikt zijn aan de opvoeding tot de zaligheid en zich daartoe verhouden als middel tot doel. De beslissing, welk beroep of welke opleiding voor een bepaald persoon zedeliyk verant-' woord is, hangt niet alleen af van dien persoon, doch ook van de op vatting, welke men heeft van het begrip zedelijkheid .En nu hebben de katholieken ten opzichte van zede lijkheid hun eigen opvatting. Van daar dat de katholieke levensbe- 1 Het was nog vroeg in den och tend, toen Voetangel, die juist was opgestaan, werd opgeschrikt door het rinkelen van zijn telefoon Hallo, met Voetangel? Jawel met Kap Ja, ja klonk de gejaagde stem van dien anderen kant van de lijn Er is iets vreeselijks gebeurd Voet jongenik heb niet den tijd om je alles precies uit te leggen definitiefs opgeleverd. Ik ben daar om enkel maar even hier binnen ko men loopen om te zien, of jy mis. schien nog iets hebt. Enkel dit, zei Terry. Ik kan me hier natuurlijk bleven vervelen, maar je kunt Je niet indenken, hoe graag ik werkeiyk zou helpen. Blijf rustig waar je bent, myn Jongen. Het spyt me, da^ de cou ranten al weer een andere foto van je gevonden hebben een betere Laat ,,mr. Smith" een onopvallende ziei blyven, die zich rustig op den achtergrond houdt, want de honden azen nu op Je bloed. En daarmee bedoel ik niet enkel Scotland Yard en evenmin de tienduizend politie agenten, die je in de straten van Londen kunt tegenkomen. Je wordt op het oogenblik gezocht door mil- iioenen menschen. Byna iedereen in Engeland heeft je foto bestudeerd en zich afgevraagd, of ze je kennen en op wie je wel ïykt. Bedenkt, dat slechts één van al die millioenen aan je ware identiteit behoeft te gaan twijfelen om Je, voor dat je goed en wel weet wat er met je aan de hand is, in een gevangeniscel te brengen, met de zekerheid dat Je niet meer naar Duivels Eiland zult teruggaan omdat je voordien de hoofdpersoon van een ophangery in Engeland zult zyn.Vergeef me. wan neer ik bet een beetje op don man af zeg, maar je moet goed begry- pen, dat het de volle waarheid is en niet anders. Terry Travers glimlachte Cloud, ouwe jongen, van nu af aan onze NederlancTscfie 'erkers. Door hun krachts inspanning en energie worden thans per dag 30.000 ton kolen naar boven gebracht. Dit be- teekent, dat wij dezen winter méér brandstof, méér licht, méér gas zullen hebben. Zoo krijgt het leven weer een lichtzijde en genieten we straks in de warme huiskamer dubbel van echte De Gruyter's thee. De vier geurige mélanges zijn er. Ja, ook rood-zilvermerk! Die aparte thee in metaalpapier ver pakt, die zelfs de meest verwende fijnproevers in verrukking brengt. Geen grooter genot dan bij een warme kachel een kopje De Gruyter's thee. En dan nog spa ren, want. ook op thee krijgt U tien procent korting.''133® schouwing iederen overheidsdwang Inzake voorlichting, op het gebied van de beroepskeuze verwerpt. Bij ongeveer de helft van die candidaten is bovendien de beroepskeuze-voor lichting slechts bijzaak. Het voor naamste, waarom het in de meeste gevallen gaat, zijn opvoedkundige, karakter- of levensmoeiiykheden. En daar deze vaak samengaan met zedelijke of godsdienstige proble men, mag voorlichting' op dit gebied niet aan andersdenkenden worden toevertrouwd. Het is dan ook van het grootste belang, dat katholieke ouders in toenemende mate van de diensten van het katholiek bureau gebruik maken. Het katholiek bureau voor be roepskeuze is, zooals gemeld, geves tigd aan den Heemraadssingel 38 te Rotterdam (tel. 31124), terwyi die stichting in Den Haag, Westeinde 99, een dergeiyk bureau heeft inge richt. Op 21 Juli bedroeg de bevolking van Oostenrijk 7 millioen inwoners, tegen 6.652.720 in 1939 en 6.670.233 in 1934 De bevolking van Weenen neemt voortdurend af. In 1934 telde de stad 1.935.946 inwoners, in 1939 1.766.906 en thans nog slechts 1.431.837. De bevolking in Neder- oostenrijk is onveranderd gebleven, terwijl zij in Opperoostenrijk van 912 452 in 1934 tot 937.714 in 1939 en 1.197.252 in 1946 gestegen is. Bur- genland heeft 28.000 inwoners ver loren. maar ik wil je alleen zeggen, dat Jud Perolt ontsnapt is Jud Perolt?groote genade Kap, dat isdat isniet mo gelijk Het is de heele waarheid ion genhet is vreeselyk Hoe lang is het geleden Kap? Ik krijg de boodschap net bin nen, het moet een half uur geleden gebeurd zijn Een half uureenKap. Ik aan ga ik den nacht.uil spelen. Mag ik je ook vragen, wat je verder van plan bent te doen? Ik ga vanavond naar Sevenoaks en zal daar logeeren in een oude herberg, de Vier Veeren genaamd, welke niet ver van Crofters Close verwyderd ligt. Ik ben van plan daar in de buurt eens wat rond te neuzen. Het lijkt me het beste, wat ik op het oogenblik doen kan. Kay, besloot hij, pas op dezen armen suk kel. Geef hem een serie slaapmib- deltjes of Iets dergelijks in, zoodat hij zich niet aan gevaar kan bloot, stellen. Vyf minuten nadat Burke vertrok ken was, werd er aan de deur van de flat gebeld. Het was niet het gewone belletje van een bezoeker. Het bellen klonk bev*tcnd, doordrin gend. Terry en het meisje bleven mis schien een seconde lang onbeweeglijk zitten. Kay kreeg een vreeselyk voorgevoel en er liep een rilling over haar leden. Even later klonk de bel opnieuw. Ik ben bang 1 fluisterde het meisje. Vlug! Ga langs de brandtrap aan de achterzijde naar beneden. Zoek een telefoon en bel me over tien minuten op. Indien ik je dan niet'zeg, dat alles veilig is, zul je weten, dat er gevaar dreigt. Dat kan ik niet doen, zei Terry Hoe met het dan met jou? Dat zou jou in een afschuwelyk lik zal het best in orde maken. Gadrong zij aan. Ik weet wel, wat ik doen moet. Zoodra hij vertrokken was greep zy de whisky-flesch en schonk twee m kom dadelijk bij to..... Goed, best... ik heb alle pochten gewaarschuwdhallohallo... waar ben je nu Voet? Doch de kapitein van den geheimen dienst kreeg geen antwoord meer want Voetangel had de hoorn neerge gooid en terwijl hy zich niet eens de ntijd gunde zich behoorlijk aan te kleeden, rende hy de kamer uit en de straat op. Sehout_bij-nacïu Intuïtie uit Me* naldumadeel, in Tie illegaliteit be kend als Sam Strateeg, thans stra tegisch actualiteiten.medewerker aan ,,Die rare wereld" meldt: Dezer dagen werd een aantal groo te vaten bier een café in het cen trum van Menaldumadeel binnen- gerold. Ben man, die daarnaar stond te kijken, klopte plotseling tegen een der vaten, legde er zyn oor te gen en zei: Nylon-kousen Twintig minuten later waren de vaten tot duigen uiteengerukt door razende vrouwen, die zich haastig verwijdeTden, hevig mopperend en naar bier ruikend. glazen in, welke zy op tafel zette. De bel klonk andermaal toen zij dé deur opende, haar oogen uitwrij. vend. Twee mannen in burgei* ston den voor haar. Wat is er aan de hand? vroeg het meisje. Wij zijn van de politie, ant woordde een van de mannen. Ik ben detective-sergeant Martin. Waar is de huurder van deze flat? Oh! Zy onderdrukte een geeuw. De politieWilt u niet binnen komen? Ik heb geslapen Waarover wilt u hem spreken? Niki! riep zij, en dan luider: Niki! Let op de deur, zei sergeant Martin tegen zijn collega. Nu, miss, waar is hij? Kay keek verbaasd. 'In een van die kamers ver moed ik, maar waar gaat het alle maal over? De detective doorzocht haastig de flat en kwam dan bij het meisje terug. De liftbediende verklaart, dat hij u ongeveer een uur geleden met een man hééft zien binnenkomen en dat die man niet meer is wegge gaan. Ik waarschuw u, dat dit een enstige zaak is. Is hij door het raam van de slaapkamer ontsnapt? Het meisje nam een glas op en dronk een teugje. Doe niet Izoo dwaasantwoordde zij. Waarom zou hij zoo iets mals willen doen? Wanneer hebt u hem het laatst gezien? Kay keek op haar polshorloge. Ik weet niet meer hoe lang het geleden is. Wij hebben samen ergens gedineerd Ik lag in deze fauteuil, terwijl Niki deze glazen inschonk en ik herinner me niets meer tot dat ik vol schrik ontwaakte toen u zoo hard belde. Ik dacht, dat er brand was. Vertel me nu eerst eens, wat u hier eigenlijk zoekt? Kent u dien jongeman als Niki Smith Natuurlijk. Of liever Nicholas, antwoordde zij rustig. Ik noem hem Niki. Bent u hier almeer in deze flat geweest? Het meisje duwde het glas wat van zien af en keek den detective onderzoekend aan. Waarom niet? vroeg zy. Heb u ooit van iemand ge hoord, die Terry Travers heet? Er kwam een blik van schrik op Kay's gelaat. U u bedoelt toch niet haar stem stierf weg. Ik ben niet bereid dat met even., veel woorden te verklaren, miss, vervolgde de detective, maar de liftboy vertelde ons, dat uw Nicholas Smith en Terry Travers verdacht veel op elkaar lijken. En nu is hjj via de brandtrap gevlucht Ik ben van plan dit eens grondig te onder zoeken. Het komt me voor, dat u met een uiterst gevaarljjjken mis dadiger verkeerd hebt. Ik kan het eenvoudig niet ge- loovenprotesteerde het meisje. Waarom ia hU er dan vandoor gegaan? Er moet ergens een abuis ln het. jjlng kent u dezen man? Ik heb hem een paar dagen geleden ontmoet. H- 't't hy u iets omtrent zich zelf vert"v'? Niet veel. (Wordt vervolgd). OPRICHTING VAN EEN TRUST-MAATSCHAPPIJ De moeilijkheden, welke zich voordoen by het op gang brengen van dien handel met Duitschiand, hebben de vraag doen opkomen, of deze handel tijdelijk niet heter kan worden georganiseerd op een basis, aangepast aan de omstandigheden. Hierdoor kwam de gedachte op aan een centraal commercieel liehaam, dat een overzicht zou heb. ben over de beschikbare dollars voldoende gezag zou hebben om na- mens de Ned. Regeering met de ge. H M.'s „van Kinsbergen" Ia gis. toren te Rotterdam gearriveerd. Reeds uren van te voren trotseerden honderden familieleden en kennissen, blijkens hun kleederdrachten en dia lecten uit verschillende deelenvan ons land gekomen, het gure weer Hanigs don oever van do Nieuwe Maas, om hun uiit Indie komende verwanten direct bij aankomst te kun nen begroeten. Het schip liet lang op zich wachten, zooals later bleek, was een van- de twee schroeven onder, weg in staking gegaan, waardoor het tempo belangrijk wend vertraagd. Geen wonder, dat men langs de kade tijdelijk zijn heil ging zoeken in een cafétje, waar ten slotte niemand moer in kon. Verscheidene hoera'tjes gin gen op, toen eindelijk gemeld werd, dat de .,Van Kinsbergen'» in.zicht was gekomen Nadat de trossen waren vastge maakt, verliet als eerste den oor logsbodem schout-bij-nacht J. A Gauw met enkel-e officieren van zijn staf Ook vertrok de havenmeester van Rotterdam, de heer J van Leeu wen, die op den Nieuwen Waterweg reeds ter begroeting aan boord was gekomen. Toen was de wacntensmbede me nigte niet meer te houden. Van aPe zijden werd het schip ais het ware besprongen en, talrijke baby's wer den over de reeling aan de respec tieve papa's overgereikt en oiK- mlddellijk afgeknuffeld Tallooze ta fereeltjes van blij weerzien, na een jaar van scheiden, waren overa] op het schip waar te nemen De „Van Kinsbergen" bracht ook nog een verstekeling mee, een Dull- scher, die Tn Hamburg aan boord van een Nederlandsch schip was onder gedoken en in Port Said aan de .,Van Kinsbergen" was overgegeven. Hy wordt ter beschikking gesteld van den vreemdelingendienst en vermoe delijk zaJ hij dus binnen niet al te langen tijd weer op zijn uitgangs punt, Hamburg, terug zyn. allieerden contracten af te sluiten en dienst zou kunnen doen als oenw traliseerend orgaan voor het doem van zakenreizen met Duitschlandi. De regeering heeft gelegenheid gehad dit principe te behandelen, met geallieerde delegaties, welke de handelsbetrekkingen met Duitscb- land in 's-Gravenhage kwamen be. spreken. De tijd werd rijp geacht om tot verwezenlijking van deze ge. dachte over te gaan. Daarop werd door de Ned. Ham. ■del Mij. en de R'damsehe B ankver. eeniging een vergadering bijeenge roepen. waar vertegenwoordigd wa ren een aantal Ned. banken, or ganisaties van handel, industrie en landbouw, alsmede officieele in. stanties. De vergadering werd bij gewoond door den minister van economische zaken, die de opvatting der Regeering uiteenzette. Het ligt in de bedoeling te komen tot de oprichting van een N. V. voor den handel met name met Duitschiand, Deze N. V. heeft niet tot taak den gewonen handel te vervangen, doch zal veeleer het handels verkeer moeten bevorderen en het bedrijfsleven helpen. Dit geschiedt zoo, dat de N. V. eien overzicht houdt Over de voor den handel met Duitschiand be schikbare dollars, aan de hand van de richtlijnen door de overheid te stellen. TeVens helpt zy het be. drijfsleven met contact met de autoriteiten in Duitschiand en sluit contracten af Het is de bedoeling, dat naar gelang het handelsverkeer -- Ehntschland normaler wordt, de N. V. zich zal terugtrekken Het wordt nader bekend'ge bakt wanneer het bedrijfsleven Zich tot de N. v. kan wenden. STAGNATIE AANVOER AUTOBANDEN Geschat tekort op 1 Jan. a.s. plm. 400.000 stuks Tengevolge van de scheepvaart stakingen in de V. S. is onze aan voer van autobanden ernstig ge stagneerd, zoowel by het Banden syndicaat te 's-Gravenhage als bij de individueele importeurs Wan neer de invoer zou doorgaan in het tempo, dat in 1946 werd bereikt, komen er naar globale schatting op 1 Januari 1947 ongeveer 130.000 vrachtwagenbanden en 260.000 ban den voor personenauto's te kort om aan de vraag in Nederland te kun- nen voldoen. Blijkens de door het Banden-syn dicaat verstrekte cijfers over den omzet van autobanden werden van AugustusDecember 1945 30.017 bui. ten- en 21.294 binnenbanden omge zet. Voor het eerste halfjaar van 1946 waren de cijfers resp. 38.782 en 42.243. In de maanden Juli, Augus tus en September 1946 was de om zet voor vrachtwagen-buitenbanden 14.837, -binnenbanden 12.967 stuks en voor personenauto's resp. 8157 en 7132.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2