Scherpe contrasten JEUGDTEHUIZEN m SHERLOCK HOLMES PAGINA 4 ZATERDAG Zf OCTOBER 1946 teekenen zich af bij een bezoek aan KINDERBESCHERMING EN f HAAR MOEILIJKHEDEN Spanjaarden kwamen naar Nederland REDDER IS OEN NOOD. VOEDSELCRISIS DREIGT! IN FRANKRIJK Te strenge rantsoeneering?. De grenscorrecties in de Eerste Kamer Verboden „witte" handel „HET MEISJE EN HET MONSTER" Wereldpremière te A'dam GOUVERNEUR KASTEEL NAAR NEDERLAND NIEUWE POSTZEGELS Letterkundige prijzen Op verzoek herleefd - nog steeds levend Ben onzer redasteu ren is deze week en kele dagen de gast ge weest van het katho Liek verbond voor kinderbescherming en heeft met het werk van deze instelling speciaal in den kring Noord- en Zuid-Hol landkennis gemaakt. In twee artikelen geeft hij zijn indruk ken weer, die hij tij dens een tocht langs verschillende tehuizen heeft opgedaan. Heldere, blijde kinderstemmen klinken luid en speelsch door gangen en lokalen pan tal van huizen en inrichtingen, die het gezinsverband vervangen. Ondanks elimi- peering uit het ouderhuis is de wereld dezer jeugd die der verbeelding en onbe vangenheid gebleven. Her en der verspreid geuren frissche herfstbloemen; de tinten van aquarel en penteekening zijn warm en geven sfeer en intimiteit. Voor ons, die in het ouderlijk huis een degelijke opvoeding ge noten, -waar wij met voldoening en dankbaarheid op terugzien, was het geen gemakkelijke taak, ons los te maken van eigen ervaring :en ons te verplaatsen in milieu en leven van hen, die hetzij als gevolg van ouderlijke onmacht of degeneratie dan wel door eigen karakterafwijking of verstandelijke aberratie, in het maatschappelijk verkeer dreigen te derailleeren; die worden opgevangen en be schermd door een instelling, voortgekomen uit en opgebloeid door gemeenschapszin en verantwoordelijkheidsbesef, genaamd: katholiek verbond voor kinderbescherming. - Nochtans achten wij het een ▼oorrecht, op de hoogte te zijn ge komen van de vele facetten van dit werk van christelyke naastenliefde en op openhartige wijze in kennis te zyn gesteld van de problemen, die de bescherming van het kind, dat dreigt ten onder te gaan, met zich brengt. Achter de schermen te heb ben gezien immers, maakt een meer gefundeerd oordeel mogelijk en Impliceert in het onderhavige geval hooge waardeering endiepe teleurstelling. Kinderen opvoeden is niet ieders werk. Er kunnen zich omstandig heden voordoen, dat de ouders tydelijk daartoe niet in staat ztjn; er kunnen factoren aanwezig zijn, dat de opvoeders bij vonnis van den rech_ ter uit de ouderlijke macht worden ontheven of ontzet; er kunnen indi caties bestaan, dat het kind zelf moeilijk of niet opvoedbaar is, terwijl de ouders van goeden wil zijn. In al deze gevallen neemt de katholieke gemeenschap de opvoeding over en tracht het katholiek verbond als exponent van die katholieke ge-i» meenschap deze jeugdigen tb vrij waren voor de trieste consequenties daarvan op maatschappelijk en zedelijk gebied. Er zijn verschillende methoden, waarmede wordt gepoogd deze jon ge menschen te^ vormen en te be houden voor kerk en maatschappij. Zoo kan de gezinsband worden ge handhaafd, terwijl een voogd wordt aangesteldde kinderen kunnen in een z.g. pleeggezin worden onder gebracht; ze kunnen tenslotte een intemaatopvoeding ontvangen, om daarna in de maatschappij te wor den geplaatst als volwaardige bur gers. Bij de internaat-jeugd Verschillende van deze interna ten hebben wy onder deskundige leiding van rector H. M. van Spanje en mevrouw Smit. resp. voorzitter en secreitaresse vair den kring Noord- en Zuid-Holland van het Verbond bezocht. We zyn geleid door vele lesloka len en recreatie-zalen, door slaap vertrekken en ziekenkamers, door baby-afdeelingen en moderne keu kens. We hebben de warme sfeer gevoéld en de belangelooze zorg geconstateerd, waarmede de reli- gieusen van verscheiden congrega ties die misdeelde jeugd omringen. Half September kwamen zes Spanjaarden in Amsterdam Naar het heette gevlucht voor Franco. Ze werden echter door den Vreemde lingendienst niet toegelaten, doch ln arrest gesteld. Verscheidene bla den zijn hiertegen in actie gekomen en het Tweede-Kamerlid B. Stok vis heef, over deze aangelegenheid eenige vragen gericht tot den mi nister van Justitie, die daarop nu heeft geantwoord. Hij deelt daarbij mede, dat het zestal, dat met het s.s. Oranjefon tein uit Teneriffe in Antwerpen was aangekomen, in de Scheldestad nan land had willen gaan, doch hierin door toedoen der Belgische overheid niet slaagde. Daarop zyn ze naar Amsterdam gegaan, maar omdat ze de vereischte papieren niet bezaten, werden ze ook hier niet toegelaten doch tijdelijk in be waring genomen. Aanvankelijk zouden zij 27 Sep tember met de Oranjefontein wor den teruggestuurd naar Spanje, maar omdat de Fransche regeering tegen toelating geen bezwaar had, hééft men hen sedertdien naar Frankrijk laten vertrekken. Dat de betrokkenen bij terugkeer ln hun vaderland aan levensgevaar zouden hebben bloot gestaan, is, aldus de minister, zeker niet aan nemelijk ten aanzien van vier van hen, wier vertrek verband hield met de te Teneriffe heerschende werk loosheid. Zij hebben daarop ook Been beroep gedaan De twee overigen, broeders, van Wie een met een Belgisch meisje verloofd is, beweerden om politieke redenen te zijn gevlucht, doch kon- |en die' bewering met geen enkel iowij» staven We hebben het spel der kleinen gadegeslagen en het geduld bewon derd hunner verzorgers. We hebben genoten van hun helderen kinder lach en meegeleefd in hun s hevig kinderverdriet. De oudere meisjes hebben we ge volgd in haar huishoudelijke bezig heid en over de jongens vernomen, dat ze hun best doen op school of in het werk, maar ook, dat het soms niet goed gaat en dat dan alle opoffering, alle zorg, alle moeite vergeefsch zijn. Hooge waardeering voor dit werk van sociale barmhartigheid heeft het katholieke volksdeel van Ne derland jaren achtereen betoond in den vorm van moreelen en geldelijken steun, doch diep teleur stellend is het desondanks, dat del belangstelling nog niet zoo alge meen is, dat de vooral finaneieele moeilijkheden, waarmede dit werk te kampen heeft, kunnen worden verminderd of opgelost. Een paar moeilijkheden! De subsidie, welke van staats wege wordt verstrekt en die se dert 1 Januari 1946 1.10 be draagt voor kinderen tot 14 jaar, 1.50 voor de groep tot 19 jaar en 2.40 voor de bijzondere geval len, is bij lange na niet voldoen de om de kosten der opvoeding te dekken; de salarieering der reli- gieuse krachten blijft beneden de salarissen der leeken ln nict- katholieke Inrichtingen voor ge stichtsopvoeding; een verlichting in de vaste lasten der exploitatie wordt.niet in overweging genomen. Hulp dringend noodig Tonnen gelds heeft de katholieke charitas besteed, om de opvoeding dezer kinderen mogelijk te maken, tonnen gelds -zullen alsnog moeten worden gegeven, zoolang de subsi die beneden de exploitatiekosten blijft en de salarieering der reli- gieusen niet wordt gelijk gesteld met die der leeken in neutrale in stellingen. Het is daarom dringend noodzake lijk, dat de katholieke gemeenschap zich haar verantwoordelijkheid ten dezen nog sterker bewust wordt, dat zij meer dan tot dusver van haar be langstelling doet blijken, dat zij een grooter aantal medewerkers beschik baar stelt, dat zij goede, degelijke pleeggezinnen aanwijst en dat zij tenslotte er zorg voor draagt, dat de voogdijvereenigingen in staat wor den gesteld, haar verplichtingen na te komen eit de internaten gehol pen, haar kosten, die juist nu zoo hoog zijn, te dekken. De overheid moge' zich realisee- ren, dat dit werk van nationale cul tuur zonder haar volledige medewer king niet dan met nog grooter offers in stand kan worden gehou den. dat kunt ook U dagelijks zijn door Uw gebed en Uw offer. Onze mannen in uniform verkeren in grote morele gevaren Helpt hen door U als vrijwilliger te melden bij het Biddend Leger Nederland. Luistert Zon dagavond 8 uur naai de K.R.O en hoort zelf, hoe onze jongens in uniform oordelen over dit mach tige thuisleger. GIRO 4 3 6 9 3 1 Postwissels Postbus 24 HEERLEN Commandeur IV feliciteert Commandeur V De N.-Hollandsche ge meente Wagnum ia 112 jaren lang van vader op zoon door een Com mandeur bestuurd. De traditie wordt voortgezet; dezer dagen werd papa V. door zoon C. opgevolgd Vertegenwoordigers der Fransche regeering en voedselproducenten zijn in beraad ten einde een voed- selcrisis te voorkomen, die zou voortvloeien uit het strenge rantsoe. neeringssysteem, ingevoerd door minister Farge. Als gevolg van deze te strenge rantsoeneering zouden er te veel levensmiddelen op de zwarte markt terecht komen. Mede wegens gebrek aan scheepsruimte, kan er niet veel ingevoerd worden. Men zal nu volgens deskundigen, öf moeten terugkeeren tot fie vry« markt, öf moeten overgaan tot vor. dering van producten op de boer derijen, een maatregel dien elke regeering sinds de bevryding ver meden heeft, om de stemmen der landbouwende bevolking niet te verliezen. Franchon, de communistische secretaris van het verbond van vak. vereenigingen, heeft in de „Huma* nite" de boeren gewaarschuwd en hun geadviseerd de regeering te steunen ten einde een financieél» catastrophe voor Frankrijk te ver hoeden. Opheffing der pandjeshuizen Nadab het comiité„g«nenaal der Tweede Kamer over de inhammen'' nog tot gisterenmiddag half één had voortgeduurd, stond minjste r-pr e s i_ dent Boel om 2 uur al weer klaar om voor den Senaat een reprise ie geven van de verklaring, waarin de geheime plannen der regeering (die in verschillende kranten al met landkaartjes staan toegelicht) worden ontvouwd Voor het daartoe kwam, werden een zieventai wetsontwerpen, waaron. der het onteigeningsontwerp inzake de nieuwe begraafplaats te Roermond, de hernieuwde inwerkingtreding van de Distributie wet (enkele artikelen) en van de Prijsopdrijvings. en ham. sterwét, alsook de definitieve opnei- fing der pandjeshuizen besproken. Bij laatstgenoemd ontwerp voelde de heer v. d. Kdeft (P. v d A zich genoopt het vrijkomende pei- soneel in de welwillende aandacht van de iegeering aan te bevelen. Mi nister Reel, die collega Lieftinck verving, kon zich, daar de aange legenheid niet by de schriftelijke gedachten wisse Iiing was aangeroerd bepalen tot een toezeggen van na der onderzoek, inmiddels zijn be. duchtheid te kennen gevend, dat ten deze een gevaarlijk precedent zou ge schapen kunnen worden. Daarna was weer het groote oog en blik gekomen, dat de voorzitter met een steelschen blik naar de pers tri bune ordonneerde de deuren te slui ten Toen de kranten.menschen zich terugtrokken, bevonden zich an ders dan in de Tweede Kamer met den minister-president alléén de ministers van buitenlandsche zaken en van verkeer (die voor een aan vulling der landbouw-uitvoeTwet col lega Mansholt had Vervangen) ach ter de mi nis terstafel De bespreking duurde tot ruim vijf uur, waarna besloten werd haar Dinsdag a.s. voort te zetten- L. H De Fransche economische politie, zoo meldt „AP" uit Bordeaux, heeft 12 ton zoute haring in beslag ge nomen. die verkocht werd tegen meer dan 50 procent beneden den officieel vastgestelden prijs. De handelaar werd beschuldigd van ..omgekeerdèn" zwarten handel. De grootte Fransche dichter en fantast Jean Cocteau, heeft zich ge waagd aan de verfilming van een sprookje en wel aan de subtie;e ve-_ telOing ,.La Belle et la Béte'*, van Mad. Leprimce de Beaumont, ten on rechte dikwijls toegeschreven aan Per rault. Een verhaal met de diepe wijs heid en de schoorae dichten '4 k n e id van alle sprookjes, dat leert dat de liefde een man in een beest kan veranderen, maar dat een groote liefde ook een leelijk mensch mooi kan maken Cocteau zegt dat hij d.t sprookje heeft willen teekenen, schil deren, ten toomeele brengen, maar dat de film de eenige mogelijkheid bood om zyn droom te verwezen lij ken De film is dan ook geheel zijn werk, hij schreef het scenario, d e dia ogen en had de regie In zyn verantwoor ding zegt hij, dat een sprookje stiji heeft, weiken men niet kan imiteeren en dat men er zich dus aan te on derwerpen heeft. Oo«k het mysterie heeft zijn regels en het onwaar schijnlijke vereisoht een waarscnijn. lrjkheid. Hij vraagt tenslotte geloof in het sprookje, zooals kinderen er in gelooven. Zonder weliswaar te willen beweren dat Cocteau met dit product de film nieuwe mogelijkheden heeft gegeven, staat tooh in ieder geval vast dat dit een zeer opmerkelijke film is geworden. Cocteau wist genoeg van de mogelijkheden af om ze alle uit te buiten en ons te brengen in üe wereld van den droom Maar men moet openstaan voor de schoonheid van dit verhaal, en laat men zich erdoor meevoeren, dan wordt men overtuigd De film zelf echter over tuigt niet geheel, misschien is het iets te langdradig, wellicht iets ie nadrukkelijk. Cocteau is een droomer in de schoonheid, soms gaat zijn fantasie te ver en ontstaat e,r een mislukking als Onsterfelijke liefde". Dit keer heeft hij ook zijn fantasie den vrijen teugel gelaten, doch alleen bij de rea. liseerinig van een bepaadd gegeven, waaraan hij verder trouw vast hieid Het geheel is waarlijk indrukwek kend, prachtig de sfeer, drukkend de spanning, fantastisch de bouw sels, de wouden, de tuinen. Schiv terend de regie* die all© moge lijkheden van décors, van spiegels, van water en alle andere materiaien Gouverneur Kasteel zal binnen, kort naar Nederland v^t.rekken voor besprekingen met 1 rland- sche autoriteiten Men neemt aan, dat zijn reis in verband staat met een brief van minister Jonkman aan de Staten van Curacao over den toekomstigen pol it leken status van dit gebiedsdeel. Nieuwe postzegels zijn, naar een ontwerp van J. van Krimpen, ver vaardigd in de waarden 1 cent (rood), 2 cent (blauw) en 4 cent (groen). Met ingang van 1 Novem ber zullen tevens adreswijzigings formulieren verkrijgbaar zijn aan de postinfichtingen Deze zullen afdruk dragen van het nieuwe type fran keerzegel van 2 cent. gebruikte en zijn spelers wist te inspi. reeren tot groote dingen Wamt ook qua speelfilm is dit een mooi en gaaf pro-duct Jean Mana.s als het monster en Josette Day ais het meisje hebben ons doen geioo_ ven in de waarheden die dit sprook je bevat De Fran-sche filmindustrie heeft er een triomf mee behaald over welk een menschen en moge lijkheden heeft men daar de beschik king. Alle onderdeel^n wist men tot in de perfectie te verzorgen, een prachtige fotografie, met het karak teristieke Fransche clair-obscur, een meesleepende illustratieve muziek, een fantastische wereld van pracht. Zoo is dan deze mieuwe Cccteau- film zeker een gebeurtenis. Het is niet die openbaring geworden die men verwachtte. Maar zij heeft ons weer vertrouwen gegeven in den Franschen geest en een wereld geschapen die ver staat boven de banaliteit van al ledag. N S De proza-prys ten bedrage van 2000, van de gemeente Amsterdam voor het jaar 1946 is toegekend aan den heer S. Vestdiijk voor zyn ro man „Pastorale 1943". De poezie-prys voor het jaar 1946. ten bedrage van 1000 Is toegekend aan den heer Jan H de Groot voor zijn bundel ..Moederkoren". De tooneel-pry's voor hetzelfde jaar ten bedrage van 1000, is tóe gewezen aan den heer Ci. Gonggrijp voor zijn tooneelspel „Hier is Lon den". Wanneer in een roman de held komt te sterven, dan is 't denkbaardat de le zers dit droeve feit betreuren t Het is echter waarschijnlij kergezien het peil van de meeste ro mans, dat ze, met een zekere opluch ting, dezen gang van zaken toejuichen. In ieder geval is het leespubliek voldoen de gedresseerd om zich bij de verhaalde feiten, hetzij treu rend of juichend neer te leggen. Maar dat de lezers zich als één man verzetten tegen dien dood van een ro manheld als tegen persoonliyk onrecht, en hierover 'n iheel continent in op schudding brengen, dat is in de litteraire historie een gebeur tenis zonder weerga. De held, wiens dood tot deze unieke ge beurtenis aanleiding gaf, was Sherlock Holmes. Toen Conan Doyle het nameiyk waagde in een der verhalen uit ,,The Me moirs of Sherlock Holmes" (1893) dezen mageren detective ergens in Zwitserland in een ravyn te laten storten, brak een storm van veront waardiging los. Van alle kanten ontving de schrij ver brieven. Booze brieven en Vlei «ode brieven, smeekbrieven en Een van de illustraties die Bantzlnger voor Sherlock Holmes avonturen maakte. dreigbrieven. Men eischte Sherlock Holmes terug. „You beast" schreef een opgewonden lezeres, „wat ma tig je je vbor recht aan over dood en leven van onzen held?" De kin deren, die zyn leespubliek vormden, wilden zich het geliefde speelgoed niet meer laten ontnemen. Conan Doyle is gezwtcht voor de overmacht en hij Het den ver eerden heM herleven. En h(j leeft vandaag nog, Dit bewijst een nieuwe uitgave van Sherlock Holmes' avonturen wnlke in de kundige vertaling van Vest dijk dezer dagen verschenen is.* Deze verhalen zijn niet in het minst verouderd, een compliment dat men slechts aan zeer weinig boeken van vorige generaties g&- ven kan. De naam Conan Doyle rvo^e. te midden van de groote Engelsche auteurs uit zijn tyd, een Shaw een Wilde, een Galsworthy, nau1'diiks genoemd worden, tot het niveau van wat du Perron met „de lees trommel" placht te betitelen be hoeft men hem zeer zeker niet te verlagen; Sherlock Holmes behoort tot de zeer weinige boeken die zoo wel uit litterairen smaak a'« ujt louter leeslust worden ter hand ge nomen beide malen mei voldoe ning. Zijn verhalen hebben de strak heid, de vaart en de spanning welke een goede short-story niet missen mag; geen natuurbeschrijvingen of karakterschetsen houden den gang van de gebeurtenissen op, en toch en dit is het knappe van Doyle's beste verhalen is er sfeer, de ro mantische sfeer van het Victoria aansche Bonden Psychologische diepte heeft Doyle niet nagestreefd maar in den toon der gesprekken en in een enkele scherp waargenomen karakterisee ring geeft hij raak de vers-hiupnde types weer, terwijl de uitbeelding van den scherpzinnigen zonderling Holmes en zijn vry onnoozelen as sistent dr. Watson eenvoudig su bliem is van eenvoud. In zijn voorwoord wijst. Vestdijk op de twee manieren waarop men den detective-roman kan lezen, als .sprookje" of als „schaakpro- bleem". Zich afvragend tot welke categorie Sherlock Holmes' avon turen behooren aarzelt hb" lang, en inderdaad wie ln uitstekend, geselecteerden avonturen nog eens m€L^^fr.' komt onherroepelijk weer on derden ban van Co^en Doylen sprookjes- a<Een bc-k°om' een stuk nachtrust voor op te offeren. 5» A Conan Doyle, Sherlock Hol mes vonturen vert, door S. Vest. dltk Uttg. Contact, Amsterdam 194C

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4