NAAR NIEUWE WONING VORM EN Plan met sociaal-economische en technische eenheid HET ONTSLAG van Ir. Yerwey De „export" van Duitschers naar Rusland De suikerpositie in de wereld ZATERDAG 26 OCTOBER 1946 PAGINA 5 y Met eigen materiaal overal uitvoerbaar SOCIALE INSLAG BETONCONSTRUCTIE IN SPECIAAL SYSTEEM EENHEID IN VERSCHEIDENHEID TOT IN DE FINESSES DOORGEDACHT EXTRA VOORZIENINGEN DE HURENVERHOUDING CHRISTUS KONING HEERSCH l DE EERSTE PHASE DER OOST-ACTIE PLAATSELIJK REGEN VOORUITZICHTEN HOOPVOL „Breng alle problemen die met elkaar verband houden terug tot eent en los dat op"; met deze kleine philosophie leidde de heer Welschen zijn plannen in gedu rende een onderhoud dat wij de zer dagen mei hem mochten heb ben. De woningnood van thans. De ruimtenood van de toekomst als wij volgens de huidige systemen blijven doorbouwen De vele kleine sociale problemen, waarvoor de me&schen individueel komen te staan. Zij hebben zich opgedrongen aan den Rotterdamschen architect F. Welschen, die er zijn levenswerk van heeft gemaakt ze op te lossen voorloopig nog op papier, maar uiteraard met de bedoeling de kans te krijgen ook aan de daadwerkeh, te uitvoering ervan te werken. Over die k a n s tot uitvoeren zou een hoofdstuk apart te schrijven zijn maar bepalen ivij ons vooHoopig tot de plannen zelf. Bij den huidigen woningnood ston- den wij in vroegere artikelen reeds meermalen stil. De gestadige bevolkingsaanwas In ons land mag een gezond en ge lukkig verschijnsel zijn, hij brengt ook groote problemen mee, waarvan naast dat van de werkgelegenheid dat van de woonruimte zeer belang, rijk is. Wil men bij den bouw van nieuwe woningen met name aan den rand van de groote steden het laag- bouw-systeem aanhouden, dan zal men onvermijdelijk onze voedsel- voorziening-van-eigén-bodem schade berokkenen doordat steeds meer op onzen in verhouding tot de bevol king toch al zoo schaarschen cul tuurgrond beslag zal worden gelegd. Men zal steeds effectiever moe ten tewerkgaan, o.a. het laagbouw, systeem loslaten en meer in hoogte bon wen. de Bil hoogbouw komt men noodza kelijkerwijs op het terrein van de flat-woningen, en hier liggen vele gevoeligheden. Men spreekt van beknotting van het particulier Ini tiatief van geestlooze uniformiteit, van 'fantasie-armen kazerne-stijl. Het liikt ons vrij overdreven Onze Nederlandsche architecten hebben in het recente verleden meermalen be wezen ook aan flatwoningen en mas. sale huizenblokken die bovendien een klemmende noodzakelijkheid zullen zijn charme en geest aan te kunnen brengen. Men zal niet van alle architec ten en aannemers durven zeggen, dat zij een open oog en een open hart hebben yoor die vele kleine veelzijdig genuanceerde maat schappelijke problemen waarmee bijna elke mensch individueel te worstelen heeft. Businessmen" zijn meestal geen sociologen. Aan het totstandkomen van de plannen van den heer Welschen voor massale volks-flatwoningen hebben echter de gedachten aan deze kleine veelsoortige sociale moeilijkheden een zeer belangrijk aandeel gehad. De heer Welschen denkt aan ge zinnen met tien kinderen, die zeer groote woningen moeten hebben; aan gezinnen met weinig kinderen, voor wie uiteraard woningen van weer andere afmetingen noodig zullen zijnaan echtparen die onverhoopt geen kinderen krijgen en voor wie de op nakomelingschap berekende woningen te groot zullen blijken aan ouders wier kinderen uitge trouwd zijn en die dus ook aan een groote woning geen behoefte meer hebben; aan schoonmoeders resp. -vaders die dan niet bij maar toch in de nabijheid van hun kinderen (kleinkinderen) verder willen le ven; aan jonge mannen of vrouwen die alleen 'blijven, wanneer de ouders gestorven en de andere kinderen op hun bestemming zijn en voor wie het pension-levan, biiv. door de on mogelijkheid van het sparen voor een trouwdag, ongewenscht is. Al deze categorieën van mensclien hebben ook het recht het leven op Prettige wijze in te richten. En de gelegenheid daartoe krijgeii zij in de volkswoningen, die de heer Welschen heeft ontworpen. 't Systeem volgens hetwelk de heer Welschen zijn volkswoningen denkt te bouwen en in te richten, bestaat uit een groot aantal details (geba seerd op het groot aantal speciale behoeften die voorziening vragen) die tezamen een groot en harmonisch geheel vormen (het ééne probleem in de oplossing waarvan alle andere aanverwante problemen hun oplos sing vinden). Hjet bouwsysteem is uitgedacht voor massaproductie, vooral met het oog op een betere arbeidsverdeeling die sneller bouwen mogelijw maakt. De materialen, die voor bouwen volgens het systeem-Welschen noo dig zijn, kunnen alle door het eigen land worden geleverd: cement en asch, samen aschbeton; aan hout is slechts een minimum noodig. Een uitgebreide beschouwing over de arbeiders en de principes in Welschen's betonconstructiebouw verwerkten wij reeds in ons artikel van 2 Augustus j.l.. weshalve wij in dit bestek daarover niet verder uit weiden. De volkswoningen, die de heer Welschen heeft ontworpen, bevatten een sousterrain en zes woonlagen, jriet meest economische isin het midden één centraal pand met aan weerszijden vier dubbele panden. Deze negen panden bij elkaar vor men dan één geheel. Jt£et centrale pand heeft een lift, de dubbele hebben een trappenhuis; bovendien zijn in het centrale pand (A) de. ketels en bergplaatsen voor de centrale verwarming, alsmede twee werkplaatsen voor kleine onder houdswerken ondergebracht. In de dubbele flankpanden (B) bevinden zich de bergplaatsen voor rijwielen en kinderwagens, waarvan alle be woners, zoowel van het A- als van het B-pand, over één afgesloten ruimte kilnnen beschikken. Boven dien zijn in alle panden electrische boodschappenliftjes aanwezig. De woningen op don beganen grond zijn, maar alleen in de pan den B, bestemd voor de groote ge zinnen. Zij beschikken over beide helften aan weerszijden van het trappenhuis: o.a. groote woonka mer, zitkamer, vijf slaapkamers, badkamer, keuken en bijkeuken, benevens den tuin over de breedte van een dubbel pand (18 meter). In het A-pand zijn op den beganen grond een huismeesterswoning, een portiersloge, een wachtkamer en drie ontvangkamers geprojecteerd. De le, 2e en 3e verdiepingen zijn voor gezinnen met een klein aantal kinderen, echter ook alleen in de panden B. Zij beschikken over één helft van het dubbele pand. o.a. twee kamers en-suite, twee slaap kamers, een groote keuken en een badkamer. Voor het A-pand zijn op de le verdieping kantoorruimten, op de 2e verdieping twee conversatie zalen met bibliotheek en op de 3e verdieping twee eetzalen geprojec teerd. Deze conversatie- en eetzalen zijn bestemd voor de op de 4e ver dieping alleenwonenden. Zijn de begane grond en de ver diepingen 1. 2 en 3, althans in de B-panden, voor gezinnen bestemd, op de 4e verdiepingen van het A- zoo wel als van de B-panden bevinden zich de kamers van de alleenstaande mannen en vrouwen. Waar de ove rige verdiepingen van alle panden gescheiden zijn, loopt over de 4e ver_ dieping een gang over alle 9 (1 A en 8 B) panden. De 5e verdieping tenslotte bevat in het A-pand de centrale keuken voor de 4e verdiepingbewoners, als mede twee kinderbewaarplaatsen in de B-panden woningen voor kin- derlooze gezinnen. Zoo is in groote trekken het ont werp van den heer F. H. Welschen voor zoodanige woningen, die vele sociale en bouwtechnische problemen oplossen. De heer Welschen heeft echter l t geheele ontwerp tot in de kleinste uétails uitgewerkt: de sociale voor zieningen, die aan en door bepaalde categorieën van personen kunnen worden vervuld; de service, die in vele opzichten mogelijk isde in richting van verwarmings-, ver- lichtings- en andere installaties; de hurenverhouding; de exploitatiemo gelijkheden (een zeer ver uitgewerkt financieel schema)de voordeelèn van binnenlandsch materiaal, onge schoolde arbeiders en de speciale Welschen-betonconstructiede en tourage en het completeeren van het geheel tot een wijk met een rianten aanblik. Wij kunnen op al deze finesses niet nader ingaan, noch op de so ciale noch op de technische, maar een paar punten willen wij toch nog even aanstippen. De heer Welschen heeft bijzon dere aandacht besteed aan de ruimte tusschen de flats; tuinen, kleine volkstuintjes, speelgelegenheid voor de jeugd, een fontein als decoratie. Bil het completeeren van het geheel van een aantalnegenpanden.flats tot een wijk met een rianten aanblik heeft de heer Welschen een drie hoek opengelaten op het punt waar de voornaamste verkeersweg van buiten het wijk inkomt; in dezen driehoek denkt hij gebouwtjes van metselsteen (zulks in tegenstelling tot de flats die immers van beton met terrazzobekleeding zijn)bijv. een vergadérgebouwtje, een fröbel- schooltje, een klein overdekt zwem. bad. alles gebouwd in onzen fraaien Nederlandschen baksteen in een decoratieve uitvoering. Uit alles blijkt overigens, dat bijv. door de wijze van lijnbreking met erkers, bal cons en ornamenten de heer Welschen in staat zal zijn ook den flats zelf een zekere charme en geest te verleenen. Wat de service door en aan be paalde categorieën van personen betreft denkt de heer Welschen bijv. als huismeester aan te stellen een bekwaam arbeider wien op zijn pen sioengerechtigden leeftijd het oude- liedenhuis niet trekt, en de zorg over de kinderbewaarplaatsen toe te vertrouwen aan een van de alleenstaande vrouwen van de 4e verdieping (vrouwen wier eigen kin deren al getrouwd zijn). Van een zeer gezonid sociaal be grip getuigt o.a. het standpunt van Wat koninkrijken wankelen ineen De volkeren zijn als schepen zonder roer Waar is de heerscher, die hun geeft hetgeen Zij zoo begeeren? Werkman knecht en boer? Waar is die leidsman die hun geeft wat brood Fn viele in hun armelijk bestaan? Zij zoeken en zij vinden pijn en dood Als schapen die, verdwaald, in 't duister gaan. Nu zoeken z»ij een gidis, die beter richt Ten goede Die hun nooden zal verstaan Ach Koning Christus, Koning van 't Licht O, laat hen niet voor goed ten onder gaan. Toon aan de volkeren, wat hun strekt tot vree Zij zoeken U maar zijn verblind Van pyh Heersch KoningHeersch van zee tot zee! En laat de wereld weer God's wereld zijn! ANNIE KOLB. f den heer Welschen inzake de huren verhouding. Elk negenpandenflat vormt namelyk niet alleen een so»» ciale en een bouwkundige, maar ook een economische eenJheid. Dn bewoners moeten samen, de huur opbrengen. Al bewonen de groote gezinnen een groote ruimte, daar om zullen zij nog geen hooge huur betalen. De Vrygezellen en k'nder- iooze gezinnen zullen een zoodanige huur moeten betalen, dat deze samen, met ide huur van de groote gezinnen het noodzakelijke totaalbedrag zui len opbrengen. Doordat elke flat in alle opzich ten een eenheid vormt, zal het ook mogelijk zijn in elk stadsdeel of op onverschillig welke plaats zoo'n flat neer te zetten, omdat tenslotte overal die behoeften bestaan waar in de volkswoningen van den heer Welschen willen voorzien. Wij op perden deze mogelijkheid, hoewel he^ ons waarschijnlijk voorkomt dat de heer Welschen bij het ontwerpen van zijn plannen het eerst aan meer tot één wijk gecompleteerde flats heeft gedacht. Wij hebben de plannen en teeke- ningen betreffende deze volkswonin gen geheel ter inzage gehad, en hebben er eenige grepen uit ge daan teneinde aan de essentieëia punten meer bekendheid te geven. En het komt ons meer dan wen. schelijk voor, dat de bevoegde auto* rïteiten dit plan van den heer Wel schen welks uitvoering ons lijkt een landsbelang van de eerste orde te dienen met den vereischten serieuzen opzet bestudeeren. En het niet bij bestudeeren laten. Namens II. Mm Koningin Wilhelmina legde de Nederlandsche ambassadeur te Brusselm'r, B. baron van Harinxma Thoe Slooten een krans bij het monumenf voor den onbekenden soldaat. Ir. R. A. Verwey, tijdens de be zetting waarnemend secretaris-ge neraal van het departement van Soc. Zaken en directeur van het rijksarbeidsbureau, is met ingang van 1 Augustus j.l. in afwijking van het advies der commissie van advies ingevolge het zuiveringsbe sluit, doch in overeenstemming met dat van het centraal orgaan voor de zuivering van het overheidsperso neel, door den minister van Soc. Zaken ontslagen met verlies van pensioenrechten. Tegen dit ontslag is hij in beroep Tijdens de reis van de Queen Eli sabeth" naar N,-York mocht Molo- toff even als roergangeoptreden* Op e^n bijeenkomst van de ge allieerde Kommandantur te Berlijn hebben de Engelsche generaal- majoor Nares, de Fransche gene raal Ganeval en de Amerikaansche gen-eraal-majoor Keating tot den sovjet-Russischen generaal-majoor Kotikof om een verklaring ver zocht over het vorderen van Duit sche technici voor de sovjet-unie. Kotokof antwoordde, dat hij niet bereid was, een verklark\g dien aangaande af te leggen, doch ac- coor-d ging met het voorstel, de kwestie voor den geallieerden be stuursraad t© brengen. De Engelsche woordvoerder wees er intusschen op dat dit verzoek alleen betrekking had op de depor taties uit Berlijn, niet op die uit de sovjetzone van Duitschland. Terwyi zich gedurende 15 minu ten. hierover een débat ontspon be wezen te Berlijn binnenkomende berichten, dat de deportatie in de sovjetzone voortduurde. Volgens het Dultsehe centraal bestuur der industrie in de sov jetzone zUn duizenden vrachtwa gens en een groot aantal tretnen nit Rusland op weg naar de sov- Jet.Russisehe zone van Bultsch- land, om technici met hun gezin en huisraad en de fabrieken met de uitrusting te vervoeren. Dit is de eerste phase van de „Oostactie", die ongeveer 10 da gen zal duren. Volgens deze zelfde bron heeft Rusland al lang gele den het plan tot dezè operatie op gevat, Het werd echter met het oog op de verkiezingen uitgesteld. Ongeveer 6.000 personen zouden reeds uit de fabrieken in Saksen weggevoerd z\jn# De Duitschers geven toe, dat zij gedurende dien oorlog zooveel moge lijk fabrieken in de sovjet_unie, heb ben leeggehaald. Volgens en Duit- schen functionaris van het sovjet- Russisch militair bestuur zal men met de „Oostactie" voortgaan, totdat de sovjet-unie alle benoodigde fa brieken in haar bezit heeft. A. P. maakt melding van een be richt, dat thans ook de Zeisswerke en de fabriek van optische lenzen van Schott, beide te Jena, naar Rusland worden overgebracht. Een ander A. P. bericht uit geal lieerde bronnen meldt nog, dat de Russen voornemens zijn tien vijf tien duizend Duitsche technici naar de sovjet-unie over te brengen. De groote Junkersfabriek te Des sau, die den iaatsten tijd gevechts toestellen met een snelheid van ruim 900 K.M. per uur maakte, zou oov reeds ontmanteld ztfn en thans naar bet Oosten worden vervoerd. gekomen b\j den Raad van State, voor welk college de zaak heden diende. Prof. mr. Rutgers bracht een zeer uitvoerig rapport uit, waarin o.m. wordt gezegd, dat de heer Verwey van minister Drees vernam. dat deze aan zijn goede trouw niet twij felt, terwijl ook de commissie-Cle- veringa had geconstateerd, dat boos opzet volstrekt afwezig was Het rapport bevatte verder een bestrij ding door ir. Verwey van alle pun ten, welke men hem heeft ten laste gelegd. Nadat mr. Rutgers het rapport had uitgebracht, heeft mr. D Gil- tay Veth uit Amsterdam, optreden de namens ir. Verwey, het woord gevoerd om te betoogen dat ir. Ver wey geen maatregel verdient uvqt een onteerend karakter. Vervolgens sprak mr. J. W. Noo- teboom, burgemeester van Voor burg, namens den minister Hij ver klaarde dat ir. Verwey door gees tesgesteldheid. rechtsschending e-n collaboratie in ernstige mate gehan deld heeft in strijd met wat de trouw vorderde. Na re_ en dupliek werd de open bare vergadering gesloten De kon_ beslissing zal later volgen. Br. xakvereenigingscongres contra Franco Op de vergadering van het con gres van Br. vakvereenigingen te Brighton is met sterke meerderheid een resolutie aangenomen, welke zegt, dat Engeland alle economische en diplomatieke betrekkingen met het Spanje van Franco moet ver breken Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt j geldig tot Zondagavond: Aanvankelijk wat afnemende later weer toenemende wind tus- schen West en Zuid; meest zwaar bewolkt metpla.ataelijk eenigen regen, voomatnelijk in 't Zuid-Westen van ons land; van- nacht alleen nog in Groningen, Friesland, Drente. Overijssel en de Graafschap temperaturen om t het vriespunt; in het overige ge- deelte van het land eenige gra- den boven het vriespunt; mor- j gen overdag ongeveer zelfde temperatuur als vandaag. 27 October: Zon op 7.24 uur, onder 17.23 uur; maan op 9.58 J uur, onder 18.34 uur. 28 October: Zon op 7.26 uur, J onder 17.21 uur; maan op 11.08 uur, onder 19.02 uur. J De suikertoewijzing voor civiel verbruik in de V.S. is voor bet vier de kwartaal van dit jaar vastge steld op 1-.187.000 ton ruwe suiker tegen 1.147.000 ton in dezelfde De- riode van het vorig jaar. Heteers - genoemde cijfer is 541.000 ton min der dan dat voor de periode van Juli tot September en weerspiegelt de gebruikelijke seizoenvermmde- ring. Deze laatste toewijzing brengt de totale consumptie voor 1946 op 5.479.0C0 on <d.i. ongeveer 77 pond rr.we suiker per hoofd), tegenover een verbruik van 7.500.000 ton in ICO, aldus de fa. M. Golodetz Co. in haar maandoverzicht. De rapporten uit Europa omtrent de vooruitzichten van den a.s. sui- kerbietenoogst blijven gunstig. De laatste voorbereidingen voor de sui kercampagne 1946 zijn in vollen gang. Over het algemeen zijn er geen veranderingen gekomen in de schattingen over de oogsten m de verschillende Europeesche landen. Raming van 28.423.000 ton. De algemeen verbeterde voor uitzichten voor den wereldsuiker- oogst voor 1946/1947 vinden hun uitdrukking in de vomloopigo schatting van de heeren Wilett Gray van 28.423.000 ton, hetgeen 5 300.000 ton meer is dan voor ao periode 1945/1946. Naar verwacht wordt zal de rietsuikeroogst onge veer 2 millioen ton meer bedragen, waarvan Cuba alleen reeds 1 mil lioen ton zal leveren. Men schat, dat de Europeesche suikerooast ongeveer 3.000.000 ton hooger zal ziin en dat de binnen- landsekc productie van de V.S. ae opbrengst van het vorig jaar mes ten minste 400.000 ton zal overtref fen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5