Werkgevers kregen boete h.m. de koningin Intense strijd om Oostenrijk bezoekt Antwerpen Kerkvervolging in de Oekraine Rapport over Goring's zelfmoord 68ste JAARGANG MAANDAG 28 OCTOBER 1946 No. 20149 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN algemeen redacteur ZONDERLING RUSSISCH VOORSTEL Driiven naar ecu chaos Ontvangst op de „Jacob ZALIGVERKLARING. IN DE ST. PIETER DE Y.N.-DELEGATIES TER KERK „Willem Barendsz" bet HEELE MEUBELZAAK IN BESLAG GENOMEN van Heemskerck' ZIJ BETAALDEN TE HOOGE LOONEN zeegat uit treinen in oostelijk OOSTENRIJK STOP MOSKOU WINT IN BULGARIJE Leider distributiedienst te Tiel gearresteerd RECORD KOLENPRODUCTIE Honderden arrestaties door de Russen Een mogelijkheid, ivaaraan blijkbaar niet was eedaeht DE KAT BIJ HET SPEK. .-.«? BERICHT nieuwe schiedamsche courant H A. p A A L V A S T bureaux voor redactie en administratie HOOFDREDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 Onlangs werd in den geallieer den controleraad voor Oostenrijk een Russisch voorstel behandeld, dat den euphemistischen naam economische ontwapening" droeg. Het stelde voor het economische peil van Oostenrijk voor de komen de tien jaar te beperken en te ver- la gen, op een wijze, welke het land eerder tot een overwonnen dan tot een bevrijd land zou hebben ge maakt. Het merkwaardige van het voorstel was, dat alle fabrieken en industrieën, welke met name voor bedoelde beperking werden aange wezen, zidh in de Britsche of de Amerikaansdhe zóne bevonden, ter wijl de Russen van de industrie in hun gebied niet repten. Het Russische voorstel werd na tuurlijk verworpen, met de moti veering, dat dit een aangelegenheid Was, welke in het vredesverdrag, en niet in een incidenteel besluit moest worden geregeld. Maar het onthulde toch duidelijk indien dit al noodig ware de bedoelin gen van Moskou in dit centrum van Europa, dat eens het laatste bol werk van Christelijk Europa tegen (dm opdringenden Islam was, en nu door het bolschewisme wordt (uitgebouwd de poging is ten minste evident als een uitvals- poort tegen het Westen. Dit streven, dat den laatsten tijd steeds duidelijker werd, naar mate Moskou meer begreep, dat bet geen werkelijke greep op iDuitschland kon krijgen, zal na de .verpletterende nederlaag, welke het communisme bij de jongste ver kiezingen in de Russische zóne heeft geleden, zeker nog scherper geaccentueerd worden. In Duitse1/)- land deportaties op groote schaal als terreur-maatregel; in Oosten rijk steeds sterker druk, niet al leen economisch, maa ook politiek en cultureel, om deze belangrijke strategische stelling vast in handen te krijgen. Bij de algemeene verkiezingen bevestigde Oostenrijk zijn wil om bij het Westen te blijven; de com munisten kregen practisch nergens invloed, behalve daar waar de Rus sen zelf regeeren* Dit wringt na tuurlijk, ook al wijl Oostenrijk een Donaustaat is, en daarom een bij zondere belangstelling van Amerika geniet; en nu, zelfs at vóór een vredesverdrag^ is, opge steld, een crediet van vijftig mil- lioen' dollars van de In- en uitvoer- bank zal ontvangen. Als men dan bedenkt, dat Amerika ook honderd millioen dollars aan Italië heeft Verleend, terwijl het anderzijds een crediet van negentig millioen dol lars aan Tsjecho-SIowakije heeft geannuleerd, beseft men tevens, dat in het Donaiu-bekken een hoog dinlomatiek spel wordt gespeeld. Waarbij Amerika economisch ge zien. geen slechte kansen heeft maar in zooverre in het nadeel is, dat het geen onuitputtelijke mili taire machtsmiddelen in de on middellijks nabijheid onderhoudt. Nu echter schijnen de Oosten- rnksche communisten zelf,, ofschoon zij slechts een minderheid vormen overal waar de menschen met eigen oogen de Russen aan het werk ■hebben gezien, zijn zij anti-com munistisch geworden actiever te willen gaan optreden. In Bregenz op een eommunistischen partijdag, heeft de Oostenrijksche leider Ernst Fischer de vorige week verklaard, dat in Oostenrijk „een groote ommekeer" voor de deur staat. Volgens hem heeft de politiek van katholieken en socialisten niets met democratie te maken, en kan Jet Oostenrijksche volk slechts worden gered, ook wat zijn voedselnood betreft, als het zich in de armen van Rusland werpt- Welke plannen de Oostenrijksche communisten koesteren, is niet be kend. Men spreekt van de uit roeping van een algemeene staking waardoor Oostenrijk en vooral Weenen in een catastrophalen toe stand zouden geraken. Dat zou chaos beteekenen melt onoverzien bare ellende, een chaos, waarvoor bondskanselier Figl nog onlangs zoo nadrukkelijk heeft gewaar schuwd. Heel misschien zou aldus gewelddadig de huidige coalitie kunnen worden omvergeworpen, maar de algemeene situatie kan sledhts een verbetering ondergaan, als alle bezettingslegers worden teruggetrokken, en de Russen op houden het Oostenrijksche econo mische leven tot op het been toe af te knagen. i.fofnonrrlf»T* difi Q0Ti te Amsterdam wordt „ruiten troef" gespeeld. Burgemeester d'Ailly was een der eerstenf die zijn bijdrage leverde, Bij de zaligverklaring van The resa Verzeri, de stichteres van hefi Instituut der Dochters van het H. Hart, waren gisteren ongeveer 30.000 geloovigen in de St. Pieter tegenwoordig. Twaalf kardinalen en, twintig bisschoppen woonden da plechtigheid bij. Na een bezoek aan de basiliek te hebben gebracht, om de nieuwa zalige te vereeren, keerde de H. Vader naar zijn zomerresidentie ta Castel Gandolfo terug. Meer dan tweehonderd gedele* geerden van de V. N., o. w« Wisjinsky en Nofkof, hebben giste ren te New-York de pontificale Mi» bijgewoond, welke in de St. Patrick., kathedraal werd opgedragen, om Gods zegen af te smeeken over da werkzaamheden der V. Nabesprekin gen. Tijdens een tweedaagsche prijzen- contröle-actie in Apeldoorn werden ?74 zaken, door contróle-ambtenaren bezocht, waarbij den eersten dag 24 processen-verbaal maakt en den tweeden dag 26. Merk waardig was, dat den eersten B alle bedrijven in een bepaalde branche in overtreding bleken, den volgenden dag echter hadden zij zich hersteld. Twee groote partijen ach tergehouden textielgoederen en de geheele voorraad van een meubel zaak moesten in beslag genomen Bij een contróle op de toelaatbaar heid van de loonen in het aan nemersbedrijf te Roosendaal v-OTd tegen niet minder dan 12 bedryven proces-verbaal opgemaakt. H. M. de Kontngln arriveerde Zaterdag ongeveer 11.30 uur per auto met haar gevolgd aan de grens der gemeente Antwerpen aan de Jan van RUswijcklaan. ZU werd hier welkom geheetcn door den gouverneur van Antwerpen, den heer De Clerck, door den dienstidoenden burgemeester, mr. Van Heekelen en door den mili tairen gouverneur van Antwerpen, generaal-majoor Soetiaux. Na de begroeting begaf H. M. zich door de met vele vlaggen ver sierde stad naar H. M. kruiser de „Jacob van Heemskerck". Hier wa nen. opgesteld leerlingen van de Burgemeester Maxschool, een school van Ned. christelijk onderwijs. Deze juichten H. M. toe en brachten een zanghulde. Bij haar aankomst aan boord werd de Koningin welkom geheeten door den commandant kapitein ter zee F. van de Poll. De op het dek aangetreden wacht presenteerde het geweer. Daarop werd de paradepas geslagen en ge blazen en werd de koninklijke stan daard in top geheschen. Waar de De economische rechter te Am sterdam is den strijd begonnen tegen 1_ r] i O in ntsiliR TVint- rl O lnflH- en fectlefabriek en een forceerder, die veroordeeld werden tot boeten van 1000 tot 1500 en publicatie van het vonnis, stonden nog terecht eenige tapijtfabrikanten uit het Gooi wier zaak op juridischen grond slag werd aangehouden en zes stucadoors, eveneens uit het 9°0>' die veroordeeld werden tot ieder f 600 boete of een maand hechtenis met publicatie van het vonnis. hen, die in strijd met de loon- en prijzenpolitiek van de regeering te hooge loonen betalen. Thans ston den de eerste 18 beschuldigden te recht, maar nog honderden zaken zullen In behandeling moeten wor den genomen. De officier van justitie bracht tn - ziin requisitoir naar voren, dat Met ingang van heden 28 October Tvfedprland tot lederen prijs orde] wordt in Oostenrijk alle treinverkeer moet sappen In den chaos, dien in het Oosten das^ndajjtopg^zet. valreep het groote dek bereikt, stonden 4 officieren opgesteld, de z ig. „valreep-gasten" Na aankomst aan boord begroette H.M. allereerst de ei het dek opgestelde officieren die door den commandant aan haar werden voorgesteld. Hierna begaf de Koningin zich naar de kajuit van den commandant waar zü met den commandant J. J. van de Poll. den eersten officier, luitenant ter zee der eerste klasse H. Bos, den machinist overste L. Stam alsmede haar gevolg het noenmaal gebruikte. Omstreeks kwart voor twee ont ving H M. een vertegenwoordiging der Ned vereeruigmg in België. De ze werd op het tentdek door offi cieren van de „Heemskerck" ont vangen. Vervolgens sprak H. M de gienoodigden en manschappen toe, waarna alle gasten aan Haar werden voorgesteld. Zij onderhield zich met elk van hen oen kort oogenblik. Te ongeveer 4 uur stelde de wacht zich weer op en nadat aan H. M. de eerbewijzen waren gebracht, verliet zij de „Heemskerck". Bij het betre den van den wal werd zij door de manschappen z.g. „bejoeld", een ge. bruikelijk eerbewijs bij de marine, bestaande uit het driemaai uitroepen van „hoezee". Het was precies 10 minuten voor 4 toen de Koninklijke stoet, toege juicht door een zeer groote menigte, welke op het Stationsplein was sa mengekomen, het Centraal Station bereikte. In de hal van het station, welke met de Belgische en Neder- landsche vlaggen, planten en ta pijten was versierd, werd H. M. ont vangen door den hoofdstationschef, den heer Desmet. Via de groote staatsietrap bereikte H. M. 't perron waar de Koninklijke trein gereed stond. Hier nam H. M. afscheid van den ambassadeur mr. baron B. Ph. Harinxma thoe Slooten en den heer Van den Bosch, vertegenwoordiger van het kabinet van Z. K. H. Prins Karei, en de Haar toegevoegde hof dame, mevr. Maskens. Om 4 uur verliet de Koninklijke trein het station Antwerpen. Hare Majesteit is Zaterdagavond om 8 uur op palels 't Loo gearri veerd. De eerste Nederlandsche walvisch- vaart sedert bijna anderhalve eeuW, heeft een aanvang genomen. Om tien minuten voor negen Zondag» morgen trokken vier kwieke sleep» bootjes de prachtige, 16.000 ton' groote fabriek-boot los van de kada der Amsterdamsche droogdok mij. De vlaggen in top stoomde het ge vaarte spoedig nadien op eigen kracht Westvaarts. In Buitenhuizen werd tien ton kruit aan boord genomen voor do ammunitie der harpoenkanonnen en; om vier uur meerde het schip in de groote Noordersluls van IJmul» d°Onder veel belangstelling, ondanks den hardnekkigen regen, verliet da „Willem Barendsz" een klein uur later de sluis en om half zes bevond zjj zich in volle zee. Prins Michaelde jongste zoon van hertog en hertogin van Kent. Be halve Michael heet hij George Franklin naar zijn peetoom, den vroegeren president Roosevelt. daDuitsuihers en de oorlog hiér heb- bln achtergelaten. De loonregeling •sïnhet lev\n gevroepeon omd^Uoop- dem Daartoe behoorerdej prijzen omlaag te gaan, maar dit aan mogelijk, als men zich h ,d_ de door het college van njksbemia delaars vastgestelde loonschaal. Een andere hoogst schadelijke kan van deze zaak is, dat te no loonen in bepaalde bedrijven beidera uit andere bedrijven, die z wel aan de regeling houden, w g- zuigen Zoo trekken arbeiders ui bedrijven met groot nut voor den wederopbouw weg naar fabrieken voor luxe-artikelen, waar abnor maal hooge loonen worden aange boden. „Hieraan moet een einde komen aldus de officier. Spr. eischte zeer hooge boeten, zooals b.v. tegen den Amsterdam- schen steenhouwer L„ die voor den rijkswaterstaat werk verricht aan een voor het spoorwegverkeer nood zakelijke brug bij Arnhem en zijn arbeiders te hooge loonen betaalde, om te voorkomen, dat dezen weg liepen. Het vonnis luidde hier 3000 boete subs. 6 maanden hechte, nis, alsmede publicatie van het vonnis. Op, juridische gronden werd de zaak echter voor onbepaalden tijd aangehouden. Behalve een fabrikant van lampe- kappen, een directeur van een con. Radio Sofia meldt, dat de groote meerderheid van de totdusver getel de stemmen op de communisten van het regeeringsblok is uitgebracht De partijen van genoemd blok trokken bij deze verkiezingen in ge meenschappelyk front ter stembus! De candidatenlijsten zijn echter in verschillende kleuren uitgevoerd, om den kiezers gelegenheid te geven, van hun voorkeur voor een bepaal de partij te doen blijken. In opdracht van den officier van justitie te Arnhem is dezer dagen L. H. M V., de leider van den distributiekring Tiel, tevens hoofd commies ter secretarie en lid van het tribunaal, gearresteerd. V. had aan een radiohandelaar een rijwielbon verstrekt, ondanks het feit, dat deze kort tevoren een soortgelijken bon voor een rijwiel had ontvangen. Als tegenprestatie kreeg V. tegen betaling een radio, toestel. i De Limburgsche mijnen heb ben Vrijdag voor hej eerst na de bevrijding een productie bereikt, die lag boven de 33.000 ton. Bo ven gebracht werd 33.783 ton steenkolen. Aan alle arbeiders is by het bereiken van dit resul taat een pakje tabak van 40 gram uitgereikt. in net uustcu ucs i_ n Wennen zal noe: slecl?H ?iet i? van andere vervoermiddelen dan de trein in verbinding met de buiten wereld kunnen komen. Deze rege ling geldt ook voor de internationale treinen naar en van Zwitserland, Tajecho-Slowakije en Hongarye. Oorzaak is een volslagen gebrek aan kolen. De post zal per postwa gen vervoerd worden. De minister voor economische vraagstukken en wederopbouw Heinl, heeft intusschen verklaard, dat wagons met Poolsche kolen on derweg zijn. zoodat de bijzondere maatregelen vermoedelijk slechte en kele dagen van kracht zullen Z De communistische .Volksstim- me" en het sovjet-blad Oester- reichlsche Zeitung" schrij vian. dat het kolen tekort ge vole- is van sabo tage, welke weer'samenhangt met 't feit. dat men liever op brandstof uit het Ruhngebied rekende dan het oog te richten op de voorlo-opige handelsovereenkomst met Polen Door een en ander Ls de voedselpo sitie van Weenen ernstig in gevaar Het Vaticaansche tijdschrift „Ec clesia" bevat een artikel van de land van den Oekrainschen eees- telyke Serge Obolensky. die op het oogenblik aan het „Russicum" te Rome verbonden is. De schrijver brengt in herinne ring. dat de Kerk na de komst van de Russen in de Oekraine m 133». ernstig getroffen werd. Toen de sovjets in 1944 opnieuw het land bezetten, scheen het, dat de regee- ring van Moscou een meer gematig de politiek ten opzichte van den godsdienst voerde, doch in Februari 1945 veranderde zij van h°udlnz Oo 8 April 1945 ontbrandde een hevige strijd tegen Katholieke Kerk en Va- Volgens mededeelingen verstrekt door den Britschen brig.-gen. Walsh lid der viermogendhedencommissie, zou Goering de tube met vergif, be stemd voor het plegen van zyn zelf moord, sedert zijn arrestatie hebben verborgen weten te houden en haar, by dreigend gevaar voor ontdek king, hebben ingeslikt. Hy zou dan daarna lange den natuurlijken weg weer in het bezit van de tube zyn gekomen. Den schildwacht, die Goering op i het moment van diens zelfmoord bewaakte, treft geen enkele blaam. Ook het óverige Amer. en Duitsche personeel der gevangenis gaat geheel vryuit. De drie brieven, door Goering kort voor zijn dood geschreven, zul len waarschynlyk niet gepubliceerd worden. Het rapport was gegrond op ver klaringen van medische en andere deskundigen en op laboratorium onderzoekingen Uit een brief, dien Goering had achtergelaten aan het adres van kol Andrus, commandant der ge vangenis te Neurenberg, kon wor den afgeleid, dat het personeel geenerlei medewerking tot Goering's zelfmoord had verleend. De commissie van onderzoek con stateerde ook, dat kol. Andrus geen schuld treft in verband met den zelfmoord van Goering. ticaan en nog geen drie dagen 4a» ter werden de geunifieerde bis schoppen gevangen genomen ea weggevoerd. De bijna tachtigjarige bisschop van Stanislawow, mgr. Gregorius Chomyzyn, moetin gevangenschap gestorven zyn. De aartsbisschop van Lwow. mgr. Joseph Slipyj. on derging eenzelfde lot. Driehonderd priesters werden op hun beurt gearresteerd en naar da U S. S. R. overgebracht. De kerken werden onder toezicht gesteld van gemeentelyke commissies, die af» hankelyk waren van den plaatsely» ken sovjet Bovendien werden talry» ke seminaristen gearresteerd. Het werd verboden, om in de liturgisch/I gebeden den naam van den Paus tti noemen. De schrijver betoogt, dat hlermeaai al het lijden der Oekraimsche katho lieken lang niet is opgesomd en be sluit: De Katholieken kunnen niet on verschillig blijven ten aanzien van! het lot van drie en een half mLllioen, hunner geloofsgenooten. De directeur van het JapanscTMI blad .Jomloeri" heeft voorgesteld, de atoombommen aan het „vredelie vende Japan" toe te vertrouwen, oml zoo den wereldvrede te verzekeren. De vredlievendheid van Japan be staat, volgens hem, hierin, dat ao Japansche grondwet het recht van oorlogvoeren ontkent. Door het uitvallen van onze editie op 1 November (Allerheili gen) verschijnt dit nummer ini dubbelen omvang.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1