worden rechtgebogen MOEILIJKE KARAKTERS Samenwerking tusschen België en Nederland Kampbeul" die geen beul was De LIEVELINGE van een volk f PAGINA 4 MAANDAG 28 OCTOBER 1946 X Een zuster geeft college APELDOORN HULDIGT KARDINAAL DE JONG „DE FONKELENDE STROOM" Première van „Comedia" te Haarlem OOK 'N GEESTELIJKE UNIE WEER JUWEELENDIEF STALLEN IN ENGELAND Nieuwe bende op oorlogspad VV AUTOBUS REED TEGEN EEN BOOM HOE ONZE HELENA HAAR VOLK HELPT WOLKBREUKEN TEISTEREN SARDINIË BR. INDIE'S AMBITIE VOOR V.-RAAD X H'rwA, Vr "V>WfcU,V\ W* \t fX f'« II (Slot). Perspectief-teekening van de psychiatrische inrichting ,,St Willibrordusstichting" voor mannelijke zenuw- en ziels zieken te Heiloo „Ten aanzien van de heilpaedago- gische richtlijnen voor dissociate jeugdigen van 17 tot 21 jaar. hebben v geheel gebroken met de oude, strenge gestichts- of tuchtschool, dressuur en trachten w(j met inachtneming van een uiteraard nood zakelijke uitwendige orde en discipline, waar ©enigszins mogelijk, een Vorming op te bouwen, die voortkomt uit persoonlijke behoeften en Initiatieven, individueel© zelfstandigheid en persoonlijkheid/' Aldus duidde dr. M. L. J. Va.es- aen, kinderpsychiater en genees heer van de St. Willibrordusstichting voor mannelijke zenuw- en ziels zieken te Heiloo, de sfeer aan waar. in hij zijn belangrijk aandeel in de katholieke kinderbescherming levert. Op onzen tocht langs verschillen de desbetreffende tehuizen kwamen Wij 's avonds laat in Heiloo aan, om daar kennis te maken met een in Nederland unieke instelling voor de verpleging en heropvoeding o.a. van dissocialen, van hen dus, die van aanleg een karakterafwijking ver- toonen, waarvoor correctie moge lijk is. Een bouwkundig monument, schep ping van de architecten ir* H. Thun nissen en J. Hendricks, aangepast aan en opgezet naar alle eischen der moderne verpleegkunst en der psychiatrische wetenschap, bestuurd door de broeders van O. L. Vrouw van Lourdes, een symbool van ka tholiek beschavingswerk met de rust en de orde van een klooster, afge sloten van den baaierd en het be weeg van het dagelijksch leven en ademend een geest van schoonheid en regelmaat. Daar was de waardige verschu iling van den overste, die ons ont ving in de stijlvolle bestuurskamer, daar waren de zonnige, heldere zieken- en observatiezalen met overal versche bloemen, de gezellige, harmonieus ingerichte conversatie- vertrekken met groote, openslaande ramen, de hygiënische operatie kamer. de tuinen met een weelde van plantenaanleg, daar was ten slotte de kapel in het centrum van heel het complex, domineerend door hoogte en nobelheid van vormen. Een kinderpsychiater aan het woord. Dr. Vaessen maakte ons deelge noot van zijn opvattingen omtrent de moderne psychiatrische genees methode. Bij een nieuweling ver mijden wy in het begin uitdrukkelijk het voor de hand liggend paedago- gisch ingrijpen en berispen van fou ten, maar trachten ons in te leven in zijn moeilijkheden, den achter grond te analyseeren, waarom hy steelt of onwillig of agressief is of wegloopt. We zien eerst het ver trouwen te winnen, een positieve binding te krijgen. In plaats van de onsociale gedragingen breed uit te meten, geven wy blijk van een ge matigd optimisme ten aanzien van de nog niet ontwikkelde capacitei ten. W(j hebben afgerekend met een z.g. medelijdende instelling, maar gaan er van uit, dat de verwaar loosde en crimineele jeugd men- schen zijn als wij, met recht op respect, juist omdat hun zelfrespect ©ndanks alle bravour ernstig heeft geleden. Wij doen niet aanstonds een beroep op de moraal, maar be ginnen aan te knoopen aan bestaan, de goede neigingen, eischen geen wilstraining zonder meer, maar zoe ken naar, persoonlijke motieven, waarvan vooral een goedgekozen beroepsideaal een machtigen hef boom vormt. Wij sturen deze men- •chen niet eiken morgen en bloc gaar de kerk, stimuleeren wel op gepaste wijze de godsdienstige Waardevorming en hebben hoop, dat zulks meer persoonlijk beleefden godsdienstzin bewerkstelligt, waar aan ze ook na het verlaten van de atlchting zullen blijven vasthouden. Het scheppen van een dergelijke heilpaedagogische sfeer kost een groote mate van geduld, moeite en zelfverloochening, die tezamen door medici en verplegers op grond van Zuiver ideëele motieven tot een heil zame synthese worden gebracht ten bate van hen, die anders gedoemd zouden zijn tot maatschappelijken ondergang. Eén van de moeilijkste problemen, waarvoor de katholieke kinderbe scherming zich gesteld ziet, is de toekomst van de debiele jeugdigen. Het internaat St. Liduina te Leiden heeft zich de zorg over deze cate gorie kinderen aangetrokken en de directrice van dit instituut, Sr. Ac- cursia, heeft ons een uur lang in stille bewondering gebracht met haar interessant betoog over het systeem, dat zij volgt, ten einde ook deze kinderen te vrijwaren voor een triest bestaan en ze, waar mo gelijk, op te heffen tot een niveau, waarbij ze in staat zijn, zelfstandig (Toor het leven te gaan. En zoo was het, overal waar wij kwamen. Overal diezelfde hulp vaardigheid, datzelfde paedagogisch inzicht, datzelfde vertrouwen op de katholieke gemeenschap, met welker toenemenden steun dit werk van sociale verantwoordelijkheid en christelijke naastenliefde nog rijker vruchten zal gaan dragen. Tot besluit van het eeuwfeest der Mariaparochie te Apeldoorn heeft Z. Em. Joh. kardinaal de Jong daar Zondag een pontificaal Lof gecele breerd, waarbij de herder der pa rochie, Deken G. C. Oostveen, en pastoor Hooglugt van Vaassen as sisteerden. Daarbij was namens H. M. de Koningin haar particulier se cretaresse, mej. Geldens aanwezig, alsmede de burgemeester van Apel doorn, mr. A. L. des Tombe. Na afloop der plechtigheid werd een défilé gehouden, waarin, het slechte weer ten spijt, duizenden ka tholieken voorbij de pastorie trok ken, waar de kardinaal in gezel schap van de autoriteiten, den stoet gadesloeg. Het werd een demonstra tie van hulde en trouw aan den kerkvorst. Ter gelegenheid van het eeuwfeest is Deken Oostveen tot eere-kanun- nik benoemd. Zaterdagavond gaf de tooneel- groep Corned ia" in den Haarlem- schen stadsschouwburg de première van het Engelsche tooneelstuk .,De Fonkelende Stroom" (Flashing Stream), spel van Charles Morgan, in do vertaling en onder regie van Joan Remmeits. Het stuk speelt zich af in de hoogste kringen der Engeische ma rine op een eiland in den Atlanti- schen Oceaan, waar enkele officie ren onder leiding van commander Ferrers op last der regeering expe- nmenteeren met een uitvinding op het gebide van luchtafweer Hierbij verliest de wiskunde-expert' het le ven en wordt na eenigen tegenstand door zijn in tweeërlei opzicht knappe zuster Karen Selby vervangen, waar zij als eenige vrouw temidden van deze overigens hoogstaande webenechappelyke groep van mari ne-wiskundigen de oorzaak van een reeks complicaties wordt met de ,van den opperbevel- hebber der vloot als onmisbajre af gunstige tegenspeelster. De auteur heeft ongetwijfeld hoog gegrepen met zijn spel van liefde in combinatie met de gedwon gen. doel-bewust-gerichte aandacht voor den wetenschappelijken arbeid, die beide gelieven moeten volbren- eJ} waarvoor ze hun persoon- lyke belangen geheel opzij moeten zetten Boeiende dialogen vormen de hoofdzaak van het geheele spel, dat Zlc?1 ^speelt in een zonnige, blijde Zuidelijke sfeer door de decors ge suggereerd. Het vereischt een voort durend ingespannen aandacht van de toeschouwers en vergt de uiter ste prestaties van de acteurs, die elk in zijn rol uitstekend voldeden. Fons Rademakers als Commander Ferrers en Rie Gilhuys als Karen Selby speelden boeiende hoofdrol len, waarbij vooral Ko van Dijk als Commander Brissing, Mimi Boes- nach als Lady Helston en Cor Her. mus als het parlementslid Harrow- ly zich waardig aangesloten Het is een interessant psycholo gisch experiment van Morgan, dat echter moeilijk een groot publiek blijvend zal weten te boeien. Om enkele volkomen overbodige opmer. kingen een enkele minder wensche- lijke scène voorbehoud voor vol wassenen. L P. Samenwerking tusschen Noord en Zuid is noodzakelijk omdat wij Nederlanders zijnNiet alleen stamverwanten maar bloedbroe ders, Een tolunie tusschen België en Nederland is van groot be langmaar van nog grooter be lang is de unie van de geesten. De officieele instanties hebben de voorwaarden te scheppen, die sa menwerking mogelijk maken. De volksdeelen moeten haar verwe zenlijken" Aldus eindigde prof# dr. L. Bellon uit Nijmegen zyn rede waarmee hij het groot-Nederlandsch congres voor Katholieken, dat in het afgeloopen week-ëlnd op Drakenburgh is ge houden, opende Met deze woorden gaf hij de groote beteekenis aan van de bijeenkomst van vele vooraanstaande figuren uit het cultureele leven van België en De juweelendiefstallen in I land blijven voortduren. Thans is ingebroken in het Saint James Pa lace, een der koninklyke paleizen te Londen, waar een aantal juweelen van lady Legh, de echtgenoote van het hoofd van de koninklijke huis houding, zijn gestolen. Ook de ju weelen en 't bo<nt van ladv Hart- ington, dochter van den vroegeren Am. ambassadeur in Engeland, Jo seph Kennedy, werden ontvreemd. Lady Legh's gestolen juweelen ver tegenwoordigen een waarde van 8000, en die van lady Hartington van 50.000 gulden. Men vermoedt, dat een bende, die voor den oorlog een zekere berucht heid verworven had door groote ju_ weelendiefstallen zich georganiseerd heeft en opnieuw op het oorlogs pad is. Het bijz. gerechtshof te Amster dam heeft gisteren de zaak voort gezet tegen F v. d. Laar, gewezen simp te Amersfoort. Als getuige werd nu nog gehoord mevr. L. v. Overeem uit Amersfoort, die zoo 'ontzaglijk veel voor de gevangenen heeft ge daan. Zy verklaarde inderdaad haar best te hebben gedaan, dat verd. als ,,Lageralteste" in functie zou bljjven om te voorkomen, dat het lot der gevangenen in slechte han den zou geraken. Zij kende niemand, die er beter geschikt voor was. Dat v. d. L. gevangenen sloeg wist zij slechts van hooren zeggen; persoon lijk had zij het nooit geconstateerd. De advocaat-fiscaal, mr. Blaisse, hield een uitvoerig requisitoir. Het is my niet gebleken, noch uit de dossiers, noch uit de getui genverklaringen, dat wij hier met een „beul" te doen hebben, in de verste verte niet. Dat het noodig was, in het kamp de orde te hand haven spreekt vanzelf. Da^ dit met straffe maatregelen moest geschie den, is voor hen, die het kampleven kennen, volkomen begrijpelijk" Wel meende spr., dat verd. hij zyn straf maatregelen de grenzen van het toe laatbare had overschreden. Veel aandacht besteedde de advo caat-fiscaal ook aan de collabora tie, waaraan v d. Laar zich heeft schuldig gemaakt. In dit opzicht achtte hy de ten laste legging be wezen. Ten aanzien van het kampbeleid achtte mr. Blaisse bewezen, dat verd. veelal de gevangenen belee- digde en sloeg, wanneer het niet noo dig was. De collaboratie meende de advocaat-fiscaal ernstig te moeten aanrekenen. Hij requireerde tenslot te een gevangenisstraf van 3 jaar met ontzetting uit de politieke rech ten voor den tyd van 10 jaar. In een uitvoerig pleidooi schetste de verdediger mr. L. A. van den Heuvel, hej. kampleven en zijn hete rogene bevolking en verzocht ten slotte het hof den verd: onmiddellijk in vryheid te stellen en in aanmer king te nemen den langen tijd, wel ke hij in detentie heeft doorgebracht. Van de Laar, die het laatste woord had, schilderde nog hoe hy, geleid door zijn wil den chaos in het kamp ten behoeve van de gevangenen te bestryden, het baantje van „Lageral- teste" had aanvaard en hoe hij tij dens zijn bewind voor het algemeen heil had gevochten. Uitspraak 9 November. Vijfhonderd Duitsche experts zijn op het Franscbe vliegveld St. Raphael by Marseille aangeko men om proeven te verrichten met nieuwe methoden voor het af schieten van V1 en V2 wa pens. De Duitschers zijn vrijwillig naar Frankrijk gekomen. Onder Loc hem is een autobus van de Ned Spoorwegen geslipt en te- fcïïï 06r" boom gereden. Van de in- ■^btenden wend een militair uit En. Bchedé op slag gedood, terwijl en. «ole uren later In het ziekenhuis de nakende voetbalscheidsrechter Bioe- Rers uit Enschedé overleed Vijf an- ten^ Uepen vrij ernstige Na dei} tweeden wereldoorlog is Tsjecho-Slowakije in de Russische zone komen te liggen; en door dit feit alleen reeds ig de communis tische invloed er zeer groot gewor den. En toch, communistisch is het land, ook thans, niet. Van den le- vensbeschouwelijken, godloozen kant van het stelsel wil men niets weten; de Kerk zijn tot dusverre geen belemmeringen in den weg gesteld; men aanvaardt slechts een reeks sociaal-economische maat regelen, en nu een aantal nationali saties is doorgevoerd, en ook het groot-grondbezit aanmerkelijk is besnoeit, meent men aan het strij dende communisme te hebben vol daan. En met diep heimwee zien breede groepen uit naar het Westen om toch vooral het contact met de Christelijke beschaving niet te ver liezen. Onder deze laatsten neemt na tuurlijk de Volkspartij, welke door de katholieken is georganiseerd, maar voor allen, die het program kunnen onderschrijven, is openge steld daarom juist heeft men elk praedicaat; katholiek of christelijk achterwege gelaten een eerste plaats in, ofschoon andere politieke en cultureele organisaties op het zelfde front medestrijden. Toch vallen er ook in de Volks partij tactische nuances waar te nemen. In de topleiding bespeurt men een neiging om tegenover de door communisten beheerschte re geering deze wordt als nationale coalitie gekarakteriseerd, en er hebben ook overtuigde katholieken zitting in de verstgaande tege moetkoming aan te nemen, en daar bij zelfs de eigen beginselen wat op den achtergrond te houden. De breede massa der partijgenooten wenscht zich echter op principieel standpunt te plaatsenboven alles katholiek, maar dan ook een sociale en een cultureele politiek, welke met deze houding overeenstemt. De leidende figuur in deze breede massa is een vrouw, mevr. dr. Helena Prochaska-Kozeluhova, de echtgenoote van den katholieken minister van gezondheidswezen, die meer de opvattingen van de top leiding volgt. Deze merkwaardige vrouw, be kwame juriste, uiterst begaafde journaliste en onvermoeibare spreek ster, die volle zalen door haar be zielend woord tot geestdrift brengt, is de lievelinge van het volk ge worden. In Tsjecho-Slowakjje kent men haar nog slechts als „onze Helena", van wie niemand, ook de communist niet, één woord kwaad durft zeggen. Gedurende de geheele verkiezings campagne in de lente van dit jaar, stond z(j avond aan avond op het spreekgestoelte, om voor de Volks partij te pleiten Haar program was: wij vechten niet om te vechten te gen het communisme; wij strijden voor de verwezenlijking van ojvse eigen beginselen, want die alleen kunnen ons volk gelukkig en wel varend maken. Interviews verleent zij niet. Wil een „nieuwsgierige" haar iets vra gen, dan moet hij zijn vragen schriftelijk zoo formuleeren, dat er met ja of neen op kan worden ge antwoord. Aan dit korte woord wordt nooit iets toegevoegd. Ook haar artikelen en redevoeringen munten stêeds door ongewone klaar heid uit, en spreken juist daardoor tot de ziel der groote massa. Dat de Volkspartij bij de ver kiezingen een relatief groot succes behaalde, was vooral aan „onze Helena" te danken. Dat zij met haar vurig temperament niet steeds in den smaak van de voorzichtige en bange leiders viel, bleek, toen zij, een week na haar schitterende overwinning wegens ondisciplinair optreden" uit de party werd gezet. Mevr, Kozeluhova bewaarde het stilzwijgen, haar volgelingen echter kwamen in verzet, en eischen, ge heel overeenkomstig de partijdisci pline, dat een congres zal worden bijeengeroepen. Maar het hoofd bestuur durft het niet aan, en tot dusverre ia er niets geschied. Wat natuurlijk het prestige van „onze Helena" aanmerkelijk verhoogt. Zij zelf zwijgt op het oogenblik; Zij wacht af. Maar een leder In Tsjecho-Slowakije is er van over tuigd, dat haar uur spoedig weer zal aanbreken, en dat zij op haar wijze een belangrijke rol zal spelen om de christelijke beschaving van haar land tegen het opdringende Oostelijke materialisme te verde digen. K. S. ons land, die over en weer in open* hartigheid en goede vriendschap dei punten hebben besproken, waarop samenwerking niet allen gewenscht maar ook noodzakelijk is. Een historische gebeurtenis deze ontmoeting van bekende Vl.'iamscha voorvechters met hun Noord-Nedex* landsche vrienden, door de politieks ontwikkeling van de laatste jaren mogelijk en geboren uit den econo- mischen'nood. Menig spreker heeft hierop dan ook met onverholen vreugde en voL doening gewezen. Een ongeveer gelijk aantal Vla mingen en Noord-Nederlanders, pro fessoren en studenten, litteratoren en journalisten en vertegenwoordi gers van organisaties, in totaal een SO personen waren tegenwoordig. Prof. Bellon besprak als eerste in- leidere de noodzakelijkheid van sa menwerking omdat het Katholieken betreft, Nederlanders en Europeanen Beide volksgroepen strijden voor d« verwezenlijking van Christus' r(jlc op aarde, Europa is niet denkbaar zonder het Christendom. Het zat Christelijk zijn of ten onder gaan. Het gaat om een cultuur, die steunt op vereenigde economische krachten» gelijke inzichten van sociale recht vaardigheid en een gelijk idealisme van onze kunstenaars Er zijn karakterverschillen tus schen Noord en Zuid en niemand beter dan Anton van Duinkerken kon die schetsen in zy.T" kleurrijke en sprankelende taal; een betoog, dat diep' gefundeerd was en door trokken met fijne, humoristische trekjes. In het noorden vindt men vooral een realisme, waartegenover spr. een conceeptionalisme in het Zuiden stelde; een verschil, dat overigens niet °P godsdienstige mo tieven rust, zooals men veelal meent want het bestond reeds lang voor van het protestantisme g-irake was. Prof. dr. H. L v, Breda O,F M. uit Leuven belichtte d noodzaak van aanpassing oP onderwysgebied, waarbij hij concludeerde, dat weder, zijdsche rechtsgeldigheid van de di ploma's van middelbaar onderwys onmiddellijk mogelijk is Voor het hooger onderwijs kan vo'orloopig en kel wederzijdsche geldigheid van examina worden overwogen. Ook aanpassing in de structuur van het hooger onderwijs is noodzakelyk. Leuven en Nijmegen kunnen inni ger samenwerken en elkaar aanvul len. Albert Westerlinck, Leuven, noem de, zonder een requisitoir te willen houden, enkele symptomen van het, geen hy zag als fouten van Neder- landsche critici tegenover de Vlaam- sche letterkunde. Een uitwisseling van schrijvers én journalisten zou zeer wenechelyk zyn. Een acade, misch, doch niet minder interessant referaat hield Gerard Knuvelder over de progressieve Groot-»Neder- landsche gedachte in het interna tionale kader van dezen tijd. Na een uitstekend historisch over zicht van de ontwikkeling van de Vlaamsche beweging wees hij op de urgentie om de economische en so ciale verschillen te nivelleeren^ Van Nederland uit zal doelbewust d'e plaats der Ned. cultuur moeten wor den gezien binnen het kader van de toenadering tusschen de staten Ne derland en België. De Katholieken hebben in dit be stek een specifieke taak, n.l. om de cultuur te toetsen aan de Kath. beginselen en haar te positiveeren. Vandaar ook de bijzondere rol van Brabant en Limburg by deze samen werking Bernard Verhoeven gaf voor deze samenwerking eenige concrete pun ten aan en als practisch resultaat van het congres werd een commissie benoemd, die o.a. een soortgelijk congres in België zal voorbereiden. Naast de zakelyke besprekingen droeg ook het onderlinge contact bij tot een goede toenadering. Geani meerd was vooral de stemming in de avonduren. Den eersten avond vergastte Piet Oomes met zijn doch- terschaar de congressisten op mu ziek en zang Den laatsten avond hield Vital Hasaert een voordracht „Hoe de Vlaming den Noord-Neder lander zieT" Enorme wolkbreuken hebben Sar dinië geteisterd, meldt U. P., en minstens 33 menschenlevens ge- eischt, terwijl bovendien een zeer groot aantal personen gewond werd. Het noodweer vernielde over de honderd hulzen en verbrak alle ver bindingen tusschen dit eiland en het vasteland. Het zwaarst geteisterd werd de stad Cagliari, de grootste stad op Sardinië, en haar omgeving. Het plaatsje Elmas telde negen tien dooden en vijftig verwoeste huizen. Tengevolge van overstroo mingen kwam ook veel vee om. In het plaatsje Sestu werden negen personen gedood en veertig huizen verwoest. De Br. dele,gat ie by de assemblee van de Ver. Naties heeft besloten een poging van Rr.-Imdië tot het verkrijgen van een zetel in den vei ligheidsraad te steunen. Naast de Rrifsche sympathie voor deze Biv- Indische aspiraties speelt ook de overweging een rol, dat het van belang is voor een goede geografi sche representatie im den raad, dat de milltcor en volken van Azië die thans door China worden vertegen* woondigd, een tweeden zetel In den raad krijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4