R Gezocht Roos van Tokio" weer vrij Prijzen in cafe's verlaagd p» Radio-predikant voor Tribunaal Uit de Sportwereld ADIO DE JACHT DOOR NEW-YORK. Een verrassing NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 29 OCTOBER 1946 PAGINA Rustkuur in Soegamo- gevangenis jjGevangenis-diëet van gebraden kuikens, asperges en ijs Galante Amerikanen De Amerikaansche troepen waren goo dol op haar stem, dat ze op een gegeven oogenblik onder elkaar een collecte hielden om een stel nieuwe dansplaten voor haar te koopen, aangezien de hare zoo verschrikke lijk versleten waren. Ze wilden, dat de platen door middel van een val scherm uit een bommenwerper bo ven Tokio zouden worden omlaag geworpen. Vier kamers met prive-turn MINIMUMPRIJS BORREL 22 CENT GENERAAL CARMELIETEN OMGEKOMEN prog ramma HAWKINS NIEUW BRITSCH MIDDEN-GE WIGHT- KAMPIOEN STERKE MANNEN HIJ HAD SCHOENEN EN TIJD GENOEG En brak een 137 oud wereld record ivegens moord held. Pb man itefe&gE *9ojv Wordt vervolgd)»,, De Roos van Tokio", die gedu rende den oorlog met haar fluwee- len stem anti-geallieerde propa- gandaberichten uitzond voor de 'Japanners, heeft verleden week de Soegamo-gevangenis in Tokio ver laten ruim zes kilo zwaarder dan toen ze een jaar geleden werd gearresteerd. De Amerikanen hebben haar vrijgelatenomdat de federale auto riteiten in Washington hebben uit gemaakt, dat tegen haar geen proces aanhangig kan worden ge maakt wegens leugenachtige pro paganda m John Deane Potter, de Engel- sche journalist, die gedurende den oorlog hoofdwaarnemer was bij het Indische leger in Burma, doet in de Daily Express" over de „Roos van Tokio" de volgende be langwekkende mededeèlingen: De knappe 29-jarige Rose, een Ja- panschAmerikaansche, die heeft gestudeerd aan de universiteit van Calif ornië, woonde vóór 't uitbreken van den oorlog in Los Angeles en keerde kort vóór Pearl Harbour naar Japan terug. Haar ware naam is Ikoeko Togara. lederen avond sprak ze via Radio- Tokio de Amerikaansche troepen in den Stillen Oceaan en de Britsche troepen in Burma toen en al heel spoedig werd zy het radio-lief je" van het Veertiende Leger. Honderden radiotoestellen werden lederen avond op Tokio afgestemd om naar haar warme stem te luis teren en de teederheid te hooren, welke zy in haar openingswoorden wist te leggen: „Goeden avond, jon- gens^ Jullie worden wel de Vergeten Mannen genoemd, maar i k heb jul lie niet vergeten De Roos van Tokio" werd enkele weken, nadat de meeste Amerikaan sche troepen in Japan waren ge land gearresteerd. Ze bleek in Yoko. hama te wonen, 'tezamen met haar man, een Portugeeschen zetter in dienst van een in de Engelsche taal uitgegeven blad. Een jaar lang heeft ze doorge bracht in een cel-,,suite" van de Soegamo-gevangenis, tezamen met een 18-jarig Japansch meisje, dat op de Mariana-eilanden door de Ameri kanen was gevangen genomen en dat by haar arrestatie in het bezit bleek te zijn van een revolver. Het grootste geluk, dat dit eenvoudige, onontwikkelde revolvermeisje ooit had kunnen overkomen, was haar ontmoeting met de welopgevoede, ontwikkelde radio-omroepster. De „Roos van Tokio" maakte moderne itleeren voor haar, leerde haar En- gelsch spreken en bracht haar om gangsvormen bij. John Potter bracht .toevallig een bezoek aan de gevangenis, toen het meisje den Amerikaanschen kolo- »elf die met de bewaking van de gevangenen was belast, voor het eerst begroette met een verlegen „Goeden morgen, kolonel, hoe maakt fu het?", terwyl de „Roos van Tokio" glimlachend stond toe te kijken. De „Roos van Tokio" was in de gevangenis altyd met veel zorg en smaak opgemaakt en droeg fraaie, moderne japonnen, naar Amerikaan schen stijl vervaardigd. Tydens haar gevangenschap heeft zij het onbe schaafde revolvermeisje van een linksche, vuile landloopster herscha pen in een goed gekleede, jonge vrouw van de wereld. Samen waren zij de eenige vrou-- wen in de gevangenis, waarin Tojo over vier kamers benevens een eigen tuin, waarin zy fruit en bloe men kweekten. De resj. van haar tijd besteedden zij aan naaien en aan Engelsche lessen. Toen de ,,Roos van Tokio" in vry- heid werd gesteld, droeg zy een ruiker bloemen, welke zijzelf in den tuin van de gevangenis had ge kweekt. De Japansche mannelijke gevan genen krijgen driemaal per dag rijst en visch het gebruikelijke Japan sche dieet doch de beide vrouwen kregen Amerikaansche legerrant- soenen, precies zooals de kolonel met zyn staf. De laatste maal dat John Potter V-oor het Amstendamsche tribunaal stond gisteren» tereohit da nur. L. Ekering, die jaren lang de leiding heeft gehad van de A.V.R, O,-morgen wijdingen. Verd. is gedurende den geheel-en oorlog lid gebleven van de N.S.B., was lid van het studenten front, trad verscheidene malen als spreker op voor N S B..vergaderin gen, was gedurende 3 maanden leider van den Ned. Omroep en was reeds voor den oorlog bekend met ir. Mus. sent, die verscheidene malen bij hem thuis is geweest. Voorts heeft hij getracht ite (komen tot opridhtmg een z.g. theologisch front, waarvan tijdens een bezoek aan de gevange- Mussent echter geen voorstander nis met den kolonel lunchte, was er en duizenden andere Japansche oor- gebraden piepkuiken, met asperges logsmisdadigers zaten opgesloten. I en ys en zoo'n lunch kreeg de Ze hadden samen de beschikking I „Roos van Tokio" ook Met Ingang van 1 November worden de pryzen der dranken In café's en restaurants voor een deel belangryk verlaagd. Voor jonge jenever worden ze in de vier verschillende klassen, waar in de café's zyn ingedeeld, resp. 22, 25, 35 en 40 cent (thans 30, 35, 45 en 45 cent). Voor oude jenever mag per glas 5 cent meer worden ge rekend. Voor koffie en thee worden de pryzen per kop 16, 20, 25 en 30 cent (thans 16, 21, 27 en 27 cent). Limonade wordt in alle klassen met 5 cent verlaagd tot 20, 25, 30 en 35 cent. Binnenlandsche cognac, die voor al in de oostelyke provincies wordt gedronken, mag hoogstens 5 cent duurder zyn dan oude jenever. De prys van het bier biyft onver anderd, n.l. 24, 27, 30 en 36 cent voor zwaar en 19, 24, 27 en 30 cent voor lager bier. Chocolade- en melkproducten soep en ys zyn eveneens in prys verlaagd. Dranken van luxueuser aard, zooals buitenlandsche likeu ren, port, sherry, Fran sche cognac, whiskey en cocktails, voorzoover daarin althans geen binnenlandsche jenever is verwerkt, worden in prys vrijgelaten. De muziektoeslag voor bedryven, waarin niet-mechanische muziek wordt gegeven, is ook verlaagd en mag in de laagste twee klassen 5 cent en in hoogste twee 10 cent per glas extra bedragen. Deze toeslag mag intussohen al leen by den verkoop van dranken of consumptie-ys worden geheven en geldt dus niet voor de restaurants. Wat de jenever betreft, dient nog vermeld, dat de maximum-prys, welke in het algemeen voor een borrel in een amu semen tsbedryf (dancing, bar of cabaret) mag wor den berekend is 50 cent voor de volksbedryven en 75 cent voor be dryven van eerste klasse. De pers dienst van het ministerie van Economische Zaken deelt ons naar aanleiding hiervan mede, dat het noodzakeiyk is geweest ook den prys in dergelijke bedrijven te rege len, omdat anders de jenever uit de gewone café's verdwynt naar aller lei luxe-bars, waar men dan tegen hooge pryzen net zooveel jenever kan krijgen als men wil. Men stelt zich voor, dat deze maatregelen weldra tot gevolg zul len hebben, dat men in het gewone café weer zooals voorheen zijn bor rel kan drinken, zonder dat men gevaar loopt daarbij op een of twee glaasjes te worden gerantsoeneerd of een zwarten prijs te moeten be talen. Ook in het volkscafé zal de werkman weer zijn borrel, nu voor 22 cent, kunnen krygen (voor den oorlog was de prys ongeveer 17 cent). Juist uit deze café's ver dwynt^ veel jenever in den zwarten handel. Te voorzien Is* echter, dat de groote vraag naar jenever nog eenlgen tijd zal aanhouden, totdat het nieuwtje er af is. Met deze omstandigheid is in zooverre reke ning gehouden, dat binnen horten tüd in een verruiming van de toe wijzingen aan café's tot boven 100 pet. van den omzet in 1939 zal kunnen worden voorzien. De over heid verwacht, dat door deze maatregelen een der ergerlijkste vormen van zwarten handel, die in sterken drank, spoedig tot het verleden zal behooren. bleek, hetgeen de voorzitter de opmer king ontlokte, dat hii dus nog ver der ging dan de leider Voorts was verd drager van het eereteeken „strijd en offer»' .,Ik wist niet dat de W. A. mee deed aan de jodenvervolgingen", was zijn bescheid, toen de voorzitter hem attent maakte op een storting, watke hij ten gunste van deze instelling had gedaan. „Ik ben alt yd een tegen stander geweest van de Jodenver, volging' Beklaagde heeft naar zyn zeggen nooit getracht menschen over te halen als lid vaji de beweging toe te tredenintegendeel hij heeft zelfs gepoogd velen hiervan te doen afzien. Ook heeft hy steeds geweigerd hem aangeboden posities zooats wethouder burgemeester of kantonrechter aan te nemen, omdat hij geen voordeel- wilde trekken uit de Duitsche bezet* ting en h(1 ontkende ten sterkste ooit iemand te hebben verraden. Teneinde een nader onderzoek te kunnen instellen naar de juistheids- van het tenlastigelegde betreffende 'het aangeven van een ambtgenoot ia de Euterpestraat besloot het tribib- naai die zaak aan te houden. Naar uit Texas gemeld wordt, ia pater Tommasso, generaal van de orde der ongeschoeide Carmelietentoj aldaar tydens een autotocht in de bergen verongelukt. WOENSDAG 39 OCTOBER. Hilversum I (301 M) VARA 7.00 Nieuws, gym. en gram.11,00 Reportage; 11,45 Ber uit Inöïlë; 12,00 Gram.; 12,30 Boyd Bachman; 13,00 Nieuws; 13,15 Ben Silberman; 14,00 Voor de vrouw; 14,15 Kamer muziek; 15,00 Voor de jeugd; (15,45 voor de zieken)17,15 Metropole orkest; (17,30 Volksherstel); 18,00 Nieuws; 18,15 Gram.; 18,30 Voor de Ned. strydkr.19,00 Gram.19,15 Caus.; 19,30 Caus.20,00 Actual; 20,20 Operette; 21,15 Hoorspel; 22,15 Viool; 22,45 Caus.; 23,00 Nieuws; 23,15 Ramblers; 23,45 Gram. Hilversum II (415 M) NCRV 7,00 NieuwsGym en gram.10,30 Morgenwijding; 11,00 Zang; 11,30 Gram.; 12,00 Orkest; 13,00 NieuwS; 13,15 Kwintet; 14,00 Piano; 14,30 Kwartet; 15,00 Kamerorkest; 15.45 Gram.16,00 Over postzegels16.15 Koor; 16,45 Voor de jeugd; 17,30 Mandoline; 17,45 Over Indië; 18.00 Orgel; 18,30 Mandoline; 18,45 Caus.; 19,00 Nieuws19,15 Hoorspel; 19,30 Eng. les; 20,00 Marine kapel en Ma. trozenkoor; 21,00 Caus.; 21,20 Mu ziek; 22,00 Nieuws en actual; 22,30 Gram.22,45 Avondwijding23,00 Gram. De 10 jaar jongere Vince Haw kins (uitdager) won gisteravond in de Albert Hall te Londen dank zij zijn grootere snelheid en uithou dingsvermogen het titelgevecht om het Britsch kampioenschap midden gewicht boksen van den technisch beteren en meer ervaren Ernie Ro- derich (kampioen). De voordeelen van Vince Hawkins jeugdigen leef- tyd gaven den doorslag in het ge vecht, dat de nieuwe kampioen in 15 ronden won. Reeds zeer binnenkort zal Haw kins uitkomen tegen den Fransch- m&n Marcel Cerdan om het Euro- peesch midden-gewicht-kampioen schap. 3. De afstand, dien Voetangel had af te leggen, was op den plattegrond gezien, niet bijzonder ver en de rich ting, die hij volgde, was niet die naar het bureau van den kapitein. In een oogenblik had Voetangel nog twee zware politiemotoren acu ter zich, die op het geloei der sirene ter assistentie waren komen opdagen. Vlak voor een boegen wolkenkrabber remde Voetangel en sprong uit hel zadel. Vlug, riep hy tegen de motor agenten, die gelijk met hem voor het gebouw wairen gestopt, zet alle in gangen af en laat niemand ontglip pen Ergens op de vierde étage stond de bekende Jud Perolt voor het ven ster en keek toevallig naar de straat beneden hem, toen de drie zware motoren voor het gebouw remden Drommels, schrok hij, dat is gauwer dan ik gedacht had. Je moet bepaald Tydens de internationale wed* stryden gewichtsheffen, welke ta Parys worden gehouden, zijn niet minder dan vier wereldrecords ge. sneuveld. In het zwaargewicht verbeterda de Rus AmbarsoumUum 't wereldre cord links trekken en bracht dit op 96 kg. Novan (Rusland) verbeterdo in het halfzwaargewicht het op zijn naam staande record tweehandig drukken door dit te brengen op 130 kg. Met 171 kg. brak de Rua Koutzenko het wereldrecord twee handig stooten (zwaargewicht). In het lichtgewicht verbeterde ten slotte de Amerikaan Stancyek het wereldrecord tweehandig drukkeng hy bracht dit op 1.10 kg. 137 jaar heeft h»et in 1809 door den Engelschman Barclay Allardycn gevestigde afstandsrecord wandelen geleefd. Waarschijnlijk niet zoozeer vanwege de onaantastbaarheid van zijn record, al mag zyn prestatie om in 1000 uur even zoovele kilometers te voet af te leggen voor dien tyd buitengewoon worden genoemd, dan wel vanwege de mindere animo, welke er in onze snelle eeuw bestaat om zoo'n wandelrecord te breken. De Zuid-Afrikaansche gasfabriek arbeider Bert Couzens, heeft er blijkbaar anders over gedacht en met voorbyzien van alle moderne vervoersmiddelen alleen maar op zijn beenen vertrouwd. En terecht. In 355 uur legde de 47-jarige Zuid.Afri- kaan 1000 myl (1609 km) te voet af, waarby hy gedurende twee weken rond 115 km per dag liep. In de eerste tien dagen sleet hy twee paar schoenen volkomen op. Het ligt in zijn bedoeling naar de Ver. Staten over te steken om daar het traject New YorkSan Francisco „onder de voeten" te krijgen. De Zondag gehouden Ronde van Lombardije werd gewonnen door den Italiaan Coppi, die den to taal afstand van 229 K.M. afleg de in 6 uur 17 min., waarmede h(j het op naam van Ricci staande record verbéterde. Zijn blikken gingen verlangend naar een telefooncel aan den over kant van de straat, en hy begon wat langzamer te loopen. Er was een kans enkel een heel kleine kans maar hoe vurig hoopte hy daarop! dat zy veilig thuis zou zijn. Naar alle waarschijnlijkheid, zou haar telefoonlyn bewaakt wor den, in welk geval een Yardman leder woord zou hooren, dat zij spra ken. En al ging hy zelf ook nog zoo omzichtig te werk. dan ?ou Kay, die er mogelijk hêelemaal niet ©p bedacht zou zyn dat haar ge sprekken werden afgeluisterd, heel gemakkeiyk iets kunnen zeggen waar zij ernstige moeilykheden door zou kunnen krijgen indien zy die niet reeds had. Na lang aarzelen besloot Terry (baar niet o,p te bellen en vervolg de hij zyn weg Het -volgende oogenblik slaakte hy een zucht van dankbaarheid. Hy had juist een donkere figuur in uniform ontdekt, die in de buurt van de telefooncel in de schaduw van een huis stond. Op Scotland Yard greep sir Eve- lard Voisey zijn hoed en verliet ?yn kantoor. Een gang doorloo pend, opende hy een deur en trad een kamer binnen, waar twee man nen aan een bureau zaten waarop verschillende telefoontoestellen Stonden. Een van de mannen was inspec teur Lawton, dfle de leiding had in v* .o&de-jrzoek naar dea Seveaoaks- moord. De ander was detectiveser geant Martin, die een paar uur ge leden by na geslaagd was in het gevangennemen van Terry Tra vers. Nog geen nieuws, Lawton? vroeg de hoofdcommissaris. Niets van belang, sir, ant woordde inspecteur Lawton. Kay Esmond is tot dusverre nog pas éénmaal opgebeld. Dat gebeurde vlak nadat het meisje was thuis gekomen. Het gesprek was afkom stig van lady Mildred Branscom- be, dje verlangde te weten waarom Kay haar de laatste dagen niet was komen opzoeken. Kay vertelde haar dat zij het erg druk had ge had en dat was zoowat alles Niets om ons ook maar iets verder to helpen in ieder geval. Moed houden maar, zei sir Everard. Ik ga nu naar huis, Ben je er zeker van, dat je de stem van Travers zult herkennen, Mar tin? Absoluut zeker, sir, ant woordde de sergeant, in wiens ooren de woorden „Prunelila's Schoonheidssalon", sinds hy gehoord had, op een onaangename manier wareta biyven naklinken, vooral nadat ontdekt was dat in geen enkel Londensch telefoon- of adresboek een zaak van dien naam voorkwam. Goed, zei sir Everard, maar aarzel niet, ook niet wanneer je niet absoluut zeker bent omtrent de stem. De kang is groot dat hij zal trachten met haar in contact te komen om uit te vinden, wat er werkeiyk gebeurd is. Zijn leven staat op het spel en daarom moet hy op het oogenblik wel verteerd worden door nieuwsgierigheid. Zoodra hy haar opbelt. b§b- ben 3?y bej»t sir, zei kawton. Wel, we moeten hem kunnen krijgen. Goeden aivondj Bij iedere telefooncel in heel Londen stond dien nacht een po litieagent op post en alle besch k- bare wagens van de vliegende- brigade patrouilleerden door de verschillende wyken van de metro polis, wachtend op een radio-bood schap van het hoofdbureau. Het begoti al licht te worde- toen Terry die vol spanning een ochtendblad doorlas, een verdraaid verslag van zijn vlucht uit de flat las. Kay'g «naam werd er niet in genoemd, maar wel las hy dat een meisje, dat dien avond met „Ni cholas Smith" had gediineerd. on dervraagd was geworden hoewel zy niet was vastgehouden Onuitsiprekelyk opgelucht begon de vluchteling de situatie in een ietwat rooskleuriger licht te bezien Er was een fyngeweven net uitge zet om hem te vangen, e* eenige, waarover hy zich voorloo- pig bezorgd behoefde te ma^en was hoe hij daaraan moest ontko men. Afgezien daarvan, lag zijn lot in dé handen van Colin Burke, due echter met oneindige moeilykheden te kampen had zonder eenig tast- baar houvast, Hy had tenminste echter een theorie gevormd, welke op iets concreets" gebaseerd scheen te zijn. Wat was ook de naam van die herberg in Sevemoaks, waar Burke gezegd had dat hij zou lo- geeren? O ja. de Vier Veeren. In dien die zaak telefoon had zou hij zich daar later met hem in verbin ding kunnen stellen. Het zd»en van een kof fiestal l-et1 langs den weg herinnerde Terry eraan, dat ook een vluchteling moest eten, zelfs, al bracht dat ris co's mede. Terwyi hy enkele sand- Miilfa Stood ve£&£b££S», sas de eenige andere klant aan het stal letje de chauffeur van een vracht auto, die toevallig vertelde, dat onderweg was naar Southampton. Terry vond dit een pracht stroo- halm om zich aan vast te klampen aangezien de statioos -van Londen, voor zoover 't hem betrof althans, wel geen geapnde plekjes zouden zyn. D« onderhandelingen met den chauffeur leverden niet de minste moeilijkheden op en toen de aut© even later haar rit vervolgde, lag Terry op zijn gemak in den achter bak uitgestrekt en passeerde hy aldus ongezien het Londensche deel van het net. dat voor hem was uit gezet. Hij probeerde wat in de toe komst te blikken, maar dat lukte hem niet. Alles zou afhangen van de omstandigheden, welke hij zou ontmoeten Een poging om het land te verlaten zou volslagen krankzinnigheid beteekenen. Bij aankomst in Southampton kocht hy een koffertje, pyama's en andere benoodigdheden en dan be gaf hij zich per bus door het New Forrest naar het dorpje Cranbrid- ge, voor welke bestemming hij geen andere reden had dan dat hij ac zich herinnerde als een vreedzaam uithoekje. Het dorpje was sinds zijn laat ste bezoek ongeveer een dozyn ja ren geleden, niet noemenswaard veranderd. In de warme Junn-zon leek het noe slaperiger dan ooit, Na zijn Jongste ervaringen vond b het dorpje heerlijk kalmeerend. Er was ongeveer geen sterveling te bekennen. Een winkel binnengaand om si garetten te koopen, informeerde hij na?»* mogelijke pensiongelegen^ bank krabbelde zich nadenkend achter het oor. Eens kijken, antwoordde hij. Ze zyn bijna allemaal vol. Vindt U het erg als U een beetje buitenaf komt te zitten, een eindje buUtea het dorp? Heelemael niet, antwoordde Terry. pirobeert U het dan eens btf mrs Gordon Rose Cottage Onge veer 'n halve mijl verder Ik denk. dat zy wel iets vooy U zal hebben* Na d,e wegkru sing rechts af slaan. Op Rose Cottage werd hy door een spierwitte oude dame te woord ge- staan Zij toonde hem een slaapjes-, mer welke in de gegeven omstan digheden niets te wenschen over liet. Neem me niet kwalijk, zei ze op de volgende deur wyzend, maar wilt U zoo stil mogelyk zijn om mijn. zoon niet wakker te maken Hjj slaapt, de arme jongen. Is hij ziek? informeerde Terry beleefd. Ziek? zij glimlachte O hemel neen, hoor. Maar hy heeft dezo week nachtdien-st Mijn zoon is ser geant bij de Hampshire Politie. De trotsche moeder glimlachte geluk, kig Het is een wonder, zooals hij daar vooruit is gekomen Ze zeggea dan ook, dat hij werkeiyk heel in telligent .is Terry beantwoordde den glim* lach. Is dat niet prachtig! zei onopvallend mogelijk in de rjchtlnt? van de buitendeur schuivend u hebt hier w.rkelük een huisje. Ik zal er ernstig over denk.n. Goeden morgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2