wereld r ZWITSERLAND ZORGT Gezondheidszorg en verzekering Tito over zijn buitenlandsche politiek den ouden dag voor Doktoren zeggen het contract op Joh. Jörgensen 80 jaar IGINA 2 MAANDAG 4 NOVEMBER 1946 DE PLAATS VAN DEN ARTS UITGEBREIDE MISTVELDEN ITALIË EN HET VREDES VERDRAG De nota aan de „vier" De Amerik. onderscheiding voor dr. P. Kasteel HET BLOEDVERBOND ILLEGALE WERKERS OUDERDOMSRENTE VOOR IEDEREEN Financieele dekking is moeilijk Twee feiten ten aanzien van het «lekenfond«probleem vragen onze aandacht Ten eerste ia door de Begeering' een wetsontwerp inge diend tot instelling van een Zieken fondsraad ten tweede zijn door de leden van de Maatschappij tot Be- Vordering der Geneeskunst óf col lectief óf individueel alle contracten met alle ziekenfondsen in ons land opgezegd. De vraag is nu: beteekent dit het uitbreken van een ziekenfonds- ■trijd? Allereerst kan de geruststelling ge geven worden, dat de artsen niet gaan „staken"; het publiek zal, althans voorloopig, van de beroerin gen ln de hoogere regionen tus- ochen de „partijen", die bij heit zie ken fonds we zen betrokken zijn, niets merken. De ziekenverzorging blijft onveranderd doorgaan. Een ziekenfondsstrijd is dus nog Biet uitgebroken; er is alleen een nieuwe phase Ingetreden na de In voering van het Ziekenfondsbesluit per 1 November 1941 en de daarop gevolgde uitvoeringsbesluiten. Iedereen is overtuigd, dat er een wettelijke regeling moet komen, om dat iedereen ontevreden is. De Over heid, düe immers boven de „par tijen" staat en geen partij kan kie- zen, blijkt nog steeds onmachtig om bindende richtlijnen aan te ge ven, Toch is onze tegenwoordige regeering overtuigd, dat die wette- hjke regeling zoo spoedig mogelijk tot stand moet komen. Volkomen begrijpelijk en alleszins waardeer baar is daarom de indiening van een wetsontwerp, dat aan de be trokkenen zelf de voorbereiding overlaat. Evenwel de vraag moet gesteld worden of het onderdeel der volks gezondheid, dat tot bet terrein van het ziekenfondswezen behoort, ln ■taat geacht moet worden om alle problemen van volksgezondheid op de basis van verzekering te regelen A priori mag verwacht worden, dat aan alle betrokkenen een aan deel in die voorbereiding gegeven Bal worden en dat daarna bij de uitvoering der algemeene richtlij nen een nadere opdracht o.a voor het ziekenfondsprobleem aan de ■peciaai hierbij betrokken partijen gegeven zal worden. Nog eens het is begrijpelijk, dat onze regeering althans een aanvang wenscht te maken blijkens de in diening van haar wetsontwerp voor een Ziekenfondsraad, maar het zwaartepunt komt dan te liggen in de samenstelling van dezen raad. Eenige ongerustheid van de zijde der medici is thans verklaarbaar, omdat omtrent deze samenstelling geen ander voorstel wordt gedaan, dan een "uitvoering in handen van den Minister van Sociale Zaken. In hoeverre ongerustheid der me dici tot uiting komt in de boven ge noemde opzegging van alle contrac ten blijkt uit de toelichting, die door hot Hoofdbestuur hunner Mpij gegeven wordt. Het gaat niet pri mair oen loonstrijd, fnaar om de rechtspositie ,,Het Ziekenfondsbe sluit heeft de ziekenfondsartsen in tal van opzichten tot onmondigen gemaakt, en hen in een toestand van rechteloosheid gebracht, welke ongehoord is volgens Nederlandsche begrippen... Het opzeggen beteeken+ geenszins dat een conflict-situatie in het leven wordt geroepen De bedoeling la slechts, dat over het geheele land de positie der artsen als deelnemers aan de ziekenfond zen aan de orde wordt gesteld cn onderhandelingen worden geopend. Het werk gaat tot nader order, op de tot nu toe geldende voorwaar den, onveranderd, door Ondertusschen zijn de onderhan delingen geopend Nu deze materie door de indiening van een wetsontwerp (omtrent een onderdeel) in onze volksvertegen woordiging aan die orde is gesteld, komt de verantwoordelijkheid naar onze Nederlandsche democratische beginselen op de juiste plaats te liggen. I-aten wij thans niet klein zijn, maar het geheele probleem over zien. Allereerst zal de schaduw van buitenlandsche organisaties behoo- ren te verdwijnen door het licht, dat wij, Nederlanders, op dit gebied, in het verleden zelf hebben laten schijnen. Zoozeer zal ieder onzer prijs stellen op een onafhankelijke positie van den medicus, dat althans de basis-verhouding tusschen huis arts en patiënt in alle opzichten vrij zal blijven. Zeker zal ieder zonder uitzondering gelegenheid moeten krijgen op alle vereischte genees kundige hulp in vollen omvang, maar even verzekerd moet hij in vrijheid zijn geneesheer kunnen kiezen, Ondertusschen zal het publiek, met name de ziekenfonds-patiënten, kunnen toonen tets geleerd te heb ben. De geneesheer is geen verze keraar, die het financieele risico moet dragen. Maak van hem noch een werknemer, noch een ambte naar! Geneeskundige arbeid onder stelt een geestelijke instelling, die niet naar tijd en ruimte gewaar deerd kan worden. Evenmin als een patiënt een verzekeringsobject kan zijn. Laten de cijferaars tech nisch een apparaat ontwerpen, het geen onvoorwaardelijk noodzakelijk is, maar zij behooren niet de leiding te hebben De geneesheer heeft een eigen functie en bovendien de allervoor naamste; laat hij zijn eigen rechts positie kunnen vaststellen, door de Overheid gesanetionneerd. Alle con tracten met medici behooren door hun erkende organisatie, hun Maat schappij, erkend te worden. Dit is de eenige wijze, waarop de medi sche stand zelf zijn waardigheid kan behouden. Vakbelangen worden hunnerzijds reeds in speciale orga nisaties behartigd, maar onder verantwoordelijkheid van een Hoofdbestuur. Nauw verbonden met de indivi- dueele, curatieve geneeskunde, ja onafscheidelijk er van, is de prae- ventieve geneeskunde zooals deze zich in de Kruisvereenigingen ont wikkeld heeft. Sociaal gesproken kunnen wij haar geneeskufndig niet meer missen. Het ziekenfonds als verzekeringsinstituut moet dit ver bond ln zich gaan opnemenhier staat het peil der volksgezondheid op het spel, dat door den oorlog onoverzienbaar verlies heeft gele den. Het is een taak van de Over heid om met de Volksvertegenwoor diging ln dezen wettelijke verplich tingen op te leggen. Nu de onderhandelingen begon nen zijn en de medici een daad van groote verantwoordelijkheid ge steld hebben, nu ia het de tijd om richtlijnen te geven; dit alleen kan aan die onderhandelingen de eeni ge kans van slagen verzekeren. J B. DEELEN. Onze Deensche meldt ons; conrespondent De beroemde Deensche dichter en bekeerling, Johannes Jörgensen, hoopt Woensdag 6 November, zyn SOsten verjaardag te vieren ln ver band met dit heuglijke feit, zal de ->• Li..- j»-4i t A nog steeds krasse en productieve dichter wit Vadstena (Zweden), waar hij de laatste jaren in verband met zyn groote Sint Birgitta-biogra- fie vertoefde, naar Kopenhagen overkomen, waar er feestelijkheden te zijner eere zullen worden georga niseerd. Bij die gelegenheid zal menigeen weer moeite hebben zijn spyt te on- Oerdrukken omdat de Nobel-prijs voor letterkunde niet in deze han den terecht kwamdie een zóó voor name pen hebben gevoerdsommi gen zeggen, dat de Zweden Johs. Jörgensen en Johs. V Jensen heb ben verwisseld; maar waarschijnlijk is bet, dat de heidensche Jensen be ter in den smaak viel by de Zwe den, dan de katholieke Jörgensen Dat neemt echter niet weg, dat Johannes Jörgensen, de Grand Old Man der Deensche letteren, zijn roem ziet stijgen van verjaardag tot verjaardag; omdat hij niet alleen blijft leven, maar ook schrijven en zijn pennevruchten met de jaren steeds winnen aan rijpheid Weerverwachting medegedeeld dioor het K.N.MI. te De BUt, geldig tot Dinsdagavond: Op vele plaatsen neveJ of mist, overdag bier err daar tijdelijk doorbrekende zon; plaatselijk nog eenige lichte neerslag; weimg wind; iets minder zacht. 5 Nov.: Zon op 7.49 uur, onder 17.06; maan op 16.06 uur, onder 2.Ó6 uur. „Het officieele Italiaanscbe stand punt ten aanzien van het vredes verdrag zal door de Italiaansche wetgevende vergadering, na de ver gadering van de groote vier te New York. bepaald worden", aldus de, Italiaansche minister van buiten landsche zaken, pietro Nennl in een interview met het socialistische blad „Avanti". De voornaamste Italiaansche ver zoeken om wijziging van het ont- werp-verdrag, aldus Nenni, zijn ver vat in een nota aan de groote vier. Hierin wordt verwezen naar het Atlantisch handvest, waarbij alle door de nazis onderdrukte volkeren werden opgeroepen, de oorlogs-in- spanning van de geallieerden te steunen. Het ontwerpverdrag, aldus de nota, is hiermede ln strijd. De nota zegt voorts, dat de ooste lijke grens tusschen Italië en Joego slavië alsmede de vrijstaat Triest en de westelijke grens met Frankrijk ue Italiaansche integriteit niet-bescher men De herstelbetalingen zijn volgens deze nota ondraaglijk verzwaard door het in beslag nemen van.Itali aansche buitenlandsche bezittingen en nadeelen, aan het economisch teven van het land toegebracht. Nenni zeide voorts, dat het toela ten van Italië tot de ver. naties, naar hij gelooft, niet langer zal wer den uitgesteld Ten aanzien van handelsbesprekin gen met de groote drie zeide Nenni, dat binnenkort een delegatie van Italiaansche deskundigen naar Lon den zal vertrekken Zooals wij hebben vernield heeft een bijzondere missie, onder leiding van den cn»d-commandant van de 2de Am er ik a ansch e vloot in den strijd tegen Japan, admi raal W. Monroe, dezer dagen aan den thans in ons land vertoeven de n gouverneur van Curasao dr. P. Kasteel, te Willemstad de on derscheiding uitgereikt van de Vrijheidsmadaille met zilveren palm namens president Truman. Deze onderscheiding was verge zeld van de volgende namens den president d'oor den Amerikaan- schen mimister van Marine omder. iteekendie .citation" (vertaling van De Tijd) ,Voor uitzonderlijk verdienate- hjk beleid ln het presteeren van buitengewone diensten ala Gou verneur van Curasao, Neder- landsch West-Indië, van 15 Juli 1942 tot 31 Augustus 1945. Een booge mate van Initiatief en be grip aan den dag leggend ln de volbrenging van zyn vitale taak, bewees dr Kasteel onschatbare diensten in de met succes be kroonde uitvoering van de ge combineerde militaire doelstellin gen in den Aruba-Curagaoschen sector van het Caraïblsche Zee- grensgebied en by het doeltref fend in stand houden van do aanvoerlijnen, die de oorlogs fronten der Vereenigde Volkeren voorzagen van waardevolle en noodzakeiyke olieproducten. Door zyn inspireerend leiderschap, zyn bekwame ambtsvervulling en zyn tact, droeg dr. Kasteel een on metelijk aandeel bij tot den geest van samenwerking en vriend schap, zooals die bestond tus schen de strijdkrachten der Ver eenigde Staten en de Nederland sche Regeering, alsmede tot da eenheid van Ijeit geallieerde mili taire commando ln dit gebied." B|j de Musician* Press Ltd. in Londen is een nieuw boek ver sobenen van Robert Goffin, geti teld; ,.Jazz from Congo to Swing" waarin de volgende hoogst verma kelijke alinea voorkomt: „Ik heb reeds eerder gesproken over -bet proces, waardoor een man als Louis Armstrong in staat is, zich zonder inzinking op zijn artis tiek hoogtepunt te handhaven, na melijk de trance. Naast ve-r be eli ding) u-acht en teehniek bezit Louis Armstrong de groote gave. welike hem in staat stelt brjna automatisch in trance te gaan en dan zijn ge voel door middel van zijn instrument uit te drukken. Vele musici, vooral blanken, hebben voldoende natuur lijk talent maar toch ia onder hen het phemometeni van de trance zeld zaam, indien het al niet volkomen ontbreekt". De ï^dactie van ,.Dle rare wo- reld" is thans van plan. na het eerste het beste concert, dat een virtuoos hi'er geeft, op dezen toe te - stappen iem hem te zeggen: „Hoor eens hier. mieneer Noeke, me neer Menuhin, meneer Andriessen of meneer v. d. Ras, u denkt mis schien dat u heel aardig hebt. ge speeld. Maar waarom was n niet in trance?" Tn ieder geval blijkt uit dit boek wel, dat. jazz de muzikale evenkmiel is van de teekentingen, die de hol bewoners vroeger op de wanden van him grotten krabbelden. De dictator van Joego-Slavië heeft gisteren het woord gevoerd te Bel grado, waar 200.000 menschen naar hem 'luisterden. Het was een ver kiezingsrede en spreker wees daar om allereerst op de voortreffelijk heden van hefr nationale front in Joego-Slavië tegenover de partyen coalities elders. Daarna begaf de maarschalk zich op het terrein der buitenlandsche politiek, waarbij hij natuuriyk aller eerst gewaagde van het „bloedver- bond" met de sovjet-unie, Polen, Tsjecho-Slowakije en Bulgarije, een verbond, dat ook op economisch ge bied weerstand biedt aan den druk, die 's lands tegenstanders uitoefe nen. Op politiek terrein is de voor- In Parijs is een schilderijen- zwendel ontdektwaarbij de af faire Vermeer—Van Meegeren werkelijk kinderwerk moet hee- ten: het gaat hier over duizen den en duizenden schilderijen en beeldhouw w erkenhoofdzakelijk van moderne Fransche meesters. En het zijn op hun beurt weer meeseradie zich ertoe hebben geleend: UtrilUo, met eenige ver- valse hing en van zijn werk gecon fronteerdf verklaarde: „Het zijn de fijnste imitaties die ik ooit heb gezien!" Hij heeft aUijd hard gewerkt en zijn oeuvre telt ongeveer 9500 stukken; een voor- Ioopige berekening wyst echter mt, dat er meer dan 100.000 Utrillions in omloop zyn. Ook van Gaugin, Rodin, Re noir en onzen van Gogh zijn hon derden copieën als echt verkocht, ma, aan de Vereenigde Staten voor meer dan 1 mittioen francs Schort uw oordeel over Pi casso, Maillol en Utrillio dus op, tot u zekerheid hebt of die, wel ke u zagt wel echt zijn: we heb ben onderhand genoeg geleerd dat alleen „echte" schilderijen mooi zyn. Wees dus op uw hoe de -met uw bewonderingver guizing Is minder gevaarlijk (Van onzen Geneefschen correspondent.) Er bestaat thans goede kans, dat de groote sociale belofte, welke de regeering en de leiders der politieke partijen tijdens den tweeden wereld oorlog telkens weder aan 't Zwit- sersche volk gaven, ook inderdaad vervuld, zal worden: de spoedige in voering eener ouderdoms-,^weduwen- en weezen-verzekering Reeds op 30 Augustus had de Ka mer in haar buitengewone zom er- zitting met 161 stemmen tegen slechts ééne, en bij 14 stemonthou- dingen, de eigenlijke verzekerings wet aangenomen, die de noodige re gelingen bevat over de uitkeering der ouderdomsrente en de verplich ting tot premiebetalingen. Gelieel beknopt samengevat, komt de inhoud der wet hierop neer, dat van 1 Januari 1968 af alle 65-jarigen, ryk of arm( een ouderdomsrente zul len ontvangen, die van 450 tot 1500 franken per jaar loopt. (Bij behoud van het tegenwoordige loonpeil zul len de meeste arbeiders op hun 65- jarigen leeftijd ongeveer 1200 fran ken per jaar ontvangen) Ook zij, die op 1 Januari 1948 reeds 65-jarig z^jn of dit tusschen 1948 en 1968 zullerl worden, zullen een, zy het ook geringere, ouderdomsrente ver krijgen. Daartegenover staat, dat van 1 Januari 1948 af iedere bewo ner van Zwitserland tusschen de 20 en 65 jaar, een premie te betalen zal hebben4 pet. van zijn arbeids inkomen (brirj arbeiders in loondienst zal de werkgever de helft der pre mie voor zijn rekening moeten ne men) en maandelijks een som van 150 gulden, indien men geen in komen uit arbeid heeft Deze op 30 Augustus aangenomen verzekeringswet, moest nog worden aangevuld met een wet, die de fi nancieele dekking inhoudt voor de kosten, die voor den Staat uit de ouderdomsverzekering zullen voort vloeien. Deze waren geraamd op 190 millioen franken jaarlijks in de pe,riode 1948—1968 270—330 millioen franken jaarlijks in de op 1968 vol gende jaren. De verzekeringswet be vat de bepaling, dat zij eerst gelijk tijdig met de financieele dekkings- wet in werking zou treden Met het oog op den weerzin der 'bevolking tegen nieuwe belastingen lag hierin het groote gevaar voor de ouder domsverzekering. Het wa© zeer goed denkbaar, dat het volk, de verze keringswet bij referendum aanne mend, gelijktijdig de nieuwe belas tingen tot dekking der kosten zou verwerpen. Dit gevaar bestond inderdaad, toen de sociaal-democratische minister van financiën, Nobs, voorstelde, dat naast de verhoogde tabaksbelasting, een successie-belasting zou worden ingevoerd^ Deze werd rfoodig geacht. om tot dekking der 190 millioen fran ken te komen, die in de jaren 1948- 1968 jaarlijks noodig zouden zijn. De voorgestelde successie-belasting, waarvan 30 millioen franken per jaar verwacht wordt, bleek heel on populair. Toen brachten de geraadpleegde deskundigen wonderbaarlijke red ding uit den nood Zij verklaarden, op grond der jongste statistische ge gevens, dat de ouderdomsverzeke ring van den Staat gedurende de eerste twintig jaren niet 190, doch slechts 160 millioen franken zou vor deren, dus juist de 30 millioen min der die de successiebelasting had moeten opbrengen Deze werd na tuurlijk terstond uit het wetsont werp gestreken en de Kamer, al was menigeen wel wat wantrouwig over de betrouwbaarheid dezer nieu we berekening der deskundigen, aanvaardde ze gaarne, blyde dat al dus een steen des aanstoots, die de invoering der ouderdomsverzekering dreigde in den weg te staan, was weggeruimd. Het was misschien wel wat licht zinnig van regeering en Kamer, doch zij waren dit ook in anderen zin reeds geweest: op voorstel van mi nister Nobs werd goedgevonden, dat men thans slechts naar dekking zou zoeken voor het tekort der jaren 19481968. Wat daarna nog meer noodig zou zrijn, werd maar aan het dan levende geslacht te zoeken over- gelaten. Wie dan leeft, wie dan zorgt! Heel moeiiyk hebben regee ring en Kamer zich de oplossing de*- dekkings-puzzle niet gemaakt. Nu heeft de Kamer het wetsont werp over de financieele dekking der voor den Staat uit de ouder domsverzekering voortvloeiende kos ten met 152 tegen 8 stemmen en 7 onthoudin'gen aangenomen. Het is te verwachten, dat de Senaat in De cember hetzelfde zal doen treffelijkheid van dit bondgenoot schap opnieuw gebleken by de Parijsche vredesconferentie, zeide Tito. Uitstekend zijn ook de be trekkingen met Roemenië, voor Al banië1 heeft Joego-Slavië groote ge negenheid en de diplomatieke rela ties met Hongarije worden hersteld". Wat betreft de bondgenooten tij dens de oorlog: ,,onze betrekkingen kunnen niet door phrasen en diplo matieke hoffelijkheden, maar door daden verbeterd worden". Als exempels van een vijandige houding noemde Tito het vasthouden van bijna 200 Joego-Slavische rivier schepen door de Amerikanen en het •bewapenen van Joego-Slavische emigre's in Oostenrijk en Italië. „Het Joego-Slavische volk", aldus Tito, „houdt van het Amerikaan- sche volk, in het bijzonder van de aldaar gevestigde Joego-Slaven. Het erkent, dat de hulp van de Unrra zeer belangrijk is, maar die hulp hebben we verdiend door onze trouw aan de geallieerde zaak tijdens den oorlog. Reactionnaire lasteraars in Amerika en zelfs hier te lande wil len echter een eind maken aan deze hulpverleening". Toen Tito over Churchill begon te sprekep, riep de menigte: ,,Weg met Churchill", i Tito verklaarde, dat noch hij, noch het Joego-Slavische volk, Churchill en zijns gelijken dank verschuldigd waren, omdat de Joego-Slaven gedurende 2% jaar een strijd op leven en dood voer den zonder eenigerlei hulp ontvan gen te hebben, terwijl Churchill Mihailovitsj steunde. ,,De geallieerde hebben ons gehol pen, maar hun steun kon zes maal grooter geweest zijn. Van de sovjet unie hebben wij daadwerkeiyken steun gekregen. Churchill heeft een hart van steen" en ziet slechts zijn imperialistisch belang, wanneer het om de vrijheid der volkeren gaat. Hij verteedert, wanneer het om koningen gaat. Hij houdt zeer veel van ons „Petertje". Churchill haat ons land, omdat het zich Peter niet als koning liet opdringen. Wij wil len hiermede echter niet te kennen geven, dat "wij Churchill's verdien sten niet zouden erkennen. Na Stalin heeft hij aan de ge allieerde zaak de grootste diensten bewezen. Maar het is niet onze schuld, als zijn verdiensten ver- bleeken uit hoofde van zijn trouw aan de reactionnaire politiek, die hij na twee oorlogen nog steeds voert". „De volksmassa in de V. S.t Groot-Brfttannië of eenig ander land wil geen oorlog. Er zal geen oor log komen. Wij moeten echter waakzaam zijn en ons niet laten verleiden door kuiperijen van oor logsstokers". Tito hield deze rede in zijn hoe danigheid van candidaat voor Bel grado bij de verkiezingen voor de Servische constituante, die op 10 November gehouden zullen worden#

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2