R Gezocht. ECONOMISCH PLAN 1947 ADIO Uitkeering van voorschot noodzakelijk m PAGINA 6 MAANDAG 4 NOVEMBER 1946 RIJKSBEGROOTING 1947 programma Oproep van de Gaulle Nog steeds ontevreden over de grondwet ONRUSTIG FRANKRIJK Burgemeesters staken en kinderen protesteeren MOLESTVERZEKERING HET VRIJE GELD Sovjet-lid vindt overdaad bij U.N.O. DE JACHT DOOR NEW-YORK. Voetangel duikt Hl g? wegens moord IV. Wanneer bij de tegenwoordige kennis van zaken moet worden aangenomen dat het inflatoir ef- feet der begrooting nog minstens «lenige janen zal aanhouden en wanneer men voorts mag aan nemen, dat bij deze gang van za ken de zwarte markt niet geëli mineerd kan worden, dan ligt de conclusie voor de hand, dat an dere maatregelen nooig zijn dan tot dusverre werden geprojec teerd. Dan staat ook in iscter ge val vast, dat Ihet ontoelaatbaar is dat de Minister in zijn nota concludeert dat een besparing van 13% van het verwachte gezinsin komen in 1947 redelijkerwijs mag worden verwacht, ondanks het feit. dat deze verhouding voor den oorlog ca. 10% bedroeg. Het is zeker juist dat een groot deel van de Nederlandsche bevol" king den ernst van den economi- schen toestand beseft. Of ieder ech ter bereid zal zijn een zeker offer in den vorm van minder consump tie te brengen is zeer twijfelachtig, integendeel de verwachtingen zijn nog steeds op een grooter consump tie gebaseerd De in het Plan voor 1947 be rekende consumptie bedraagt voor voedings- en genotmiddelen 76% van 1938 en voor duurzame con sumptiegoederen 58% van 1938. Neemt men. dan in aanmerking, dat in een zeer groot aantal gezin nen nog een groote achterstand bestaat aan duurzame consumptie- gcedenen, dan is het beroep van dien Minister op geringere con sumptie. in het kader der b.egiroo- tingspolïtiek in strijd met een ge zonden werkelijkheidszin. De noodzakelij ke netto-in ves- teering zal volgens den Minister alleen bereikt kunnen worden wanneer de bevolking ten minste zoo productief werkt, zooveel zal exporteeren en zooveel zal sparen als in het nationaal budget is aan gegeven. Ook al zou iedere Neder lander in staat zijn het natio naal budget te lezen en te begrij pen, dan nog mogen wij ons af vragen of ieder individu wel in staat zal zijn na te gaan hoeveel hij zal moeten sparen om aan de norm te voldoen; het percentage van 13 is Immers niets anders dan een gemiddelde, bet zal van inko men, gezinsverhoudingen, gezond heidstoestand enz, afhangen hoe veel een ieder kan sparen. Behalve een belastingaanslag zou de over heid lederen Nederlander een in- dividueele spaartaxatle kunnen 'toezenden! Iedere fabrikant zou een inddvidueele exporttaxatie jnoeten ontvangen terwijl de over heidsinstanties die daarmede be last zouden zijn, nauwkeurig de vraag van het buitenland zouden moeten kunnen beoordeelen Met dergelijke —opmerking wordt de zwakke ba™s van het betoog van den Minister onderstreept Men kan waardeering hebben voor de veelheid van gegevens die do ïtegeenng beschikbaar heeft ge steld. doch men mag in de eerste plaats van haar /er-vachten, dat zij een goed gebruik van deze (fgevens maakt Zij schuifl de verantwoordelijk heid voor de komende gebeurte nissen op financieel en economisch gebied voor een groot deel af op bedrijfsleven en gezinshuishou dingen. De Volksvertegenwoordi ging zal dit van de hand moeien vijzen. Nog al duidelijker blijkt bet problematieke van al deze bere taeningen uit de cijfers uit het Na tionaal budget opgenomen oveir de kapitaalmarkt. Uit genoemd© tabel blijkt, datde leemingbehoef- te van de overheid grooter is dan de besparingen door gezinnen plus de te beleggen saldi van de col lectieve inkomenstrekkers. De cre- dieilbehoefte van het bejdrijfsle- ven wordt op een hooger cijfer ge steld. dan d'e leening;behoefte van de overheid. Daaruit blijkt, dat meer dan de helft van de vraag naair kapitaal gedekt moet worden door het opnemen van credi eten in het buiten-land of door net ver- koopen van ander Nederlandsch bezit aan het buitenland Uit het perspectief zooals die Minister dit ziet, mag wel worden afgeleid, dat de overheid in de toekomst min der zal leenen. dooh men kan znoh niet aan den indruk ont trekken, dat wanneer geen bui- tenlaindsehe credieten meer be schikbaar zouden staan of geen bezit meer naar het buitenland kan worden verkocht het sjpaair- percentage nog aanzienlijk zou moeten worden opgevoerd. DINSDAG 5 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 .Jetty Cantor. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Trio. 12.30 Cau:. 12.40 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Knipcursus. 14.20 Gram. 15.00 Caus. 15.15 Gram. 15.30 Opera. 16.30 Gram. 16.40 Na school. 17.00 Piano. 17.30 Gram. 17.45 Over Indië. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 V. d. Nederl. strijdkr. 19.00 Gram. 19.15 Piano. 19.45 Caus. 20.00 Actual. 20.15 Bonte avond. 21.30 Gram. 22.15 Buitenl. overz. 22.30 Skymasters. 23.00 Nieuws. 23.20 Dansmuz, 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 9.50 Lichtbaken. 11.00 Zang. 11.30 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Kwintet. 12.30 Viool. 13.00 Nieuws. 13.15 Lunchconcert. 13.45 Caus. 14.00 Gram. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 V. d. zieken. 16.30 V. d. jeugd. 16.45 Kamermuziek. 17.45 Zang. 18.15 Sportpr. 18.30 Muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Caus. 19.30 V. d. jongeren. 20.00 Actual. 20.15 Orkest (21.00 Filmpr.). 22.00 Nieuws. 22.35 Avond gebed. 22.50 Gram. Generaal de Gaulle heeft een op roep tot het Fransche volk gericht, om bij de a.s. verkiezingen die par tijen te steunen, welke herziening van de nieuwe grondwet willen, meldt AP In een verklaring, welke door het secretariaat van den generaal aan vertegenwoordigers van de pers werd afgelegd, wordt erop gewezen dat dé grondwet slechts door 9 van de 26 millioen kiezers is aanvaard; 8 millioen Franschen hebben ze af gewezen, terwijl 9 millioen zich van stemming onthielden. Die grondwet zal desondanks door >,een wiskun digen kunstgreep van kracht wor den", zegt de Gaulle, tenzij de Fransche kiezer straks zijn stem geeft aan hen, die tot wijziging der grondwet vastbesloten zijn. ,,Er is geen belangrijker en dringender zaak, want al het andere hangt daarvan af.M Vandaag zal een staking van bur gemeesters en personeel van 150 Zuid-Fransche gemeenten beginnen als protest tegen de maatregelen van minister Yves Farge inzake de aflevering en distributie van wijn. Deze gemeenten zijn nauw betrok ken bij den wijnbouw. De stakers zijn van plan tot aan de komende verkiezingen te staken, indien de reg sering geen water in haar wijn doet en de voorschriften betreffende gedwongen aflevering van den wijn oogst tegen vastgestelde prijzen nie. intrekt of herziet. Als de staking inderdaad voortgang vindit, zal het niet mogeiyk zijn, in de betrokken gemeenten voor den burgerlijken stand te trouwen, belasting te be talen, kinderen aan te geven of zelfs te stemmen. De werknemers bij de Parijsche wasscherijen zijn van plan, op 11 November in staking te gaan, in dien zij geen hoogere loonen ver dienen. Tenslotte hebben te' Pontparlier, b(j Dyon, eenige honderden kinde ren een protestbetooging voor het huis van den onderprefect gehou den, omdat zij geen lekkers op hun snoepbon konden koopen. De win kels waren niet bevoorraad. Terwijl de kinderen buiten in koor ,,wij wil len onze chocola" riepen, ontving de onderprefect een delegatie dezer jon gelieden en beloofde, dat alles zou worden gedaan, om 4e snoepzaken in het rechte spoor te brengen. II (Slot). Tea einde de getroffenen, die drin gend om geid verlegen zitten, eenigs- zins te kunnen helpen is thans aan den minister van Financiën voorge steld den moJ'estmijen toestemming te verleenien om, voor zoover mogelijk, van de schade aan bedryfsuitrusting, handelsvoorraden en huisraad uit de vrije middelen, welke zij bezitten of ter beschikking krijgen. 25 pet. van de restantschade in vrij geld uit te keeren, In totaal zouden de uitkee- ringen van de molestmijen volgens een ruwe schatting ca 300 millioen moeten bedragen voor de perioden, welke nog moeten worden afgewik keld, Een uitkeering van 25 pet. zal dus ea. 75 millioen vorderen. Aangezien slechts een deel van de voorsehotpremies. welke in vele ge vallen laat zyn, geïnd, en slechts een deel der naheffingen in vry geld zijn betaald, loopen de vrije middelen bij de molestmijen uiteen en het is niet gezegd, dat iedere maatschappij in staat zal zijn direct De sovjet-gedelegeerde Goesef heeft in een scherpe rede de opge blazen machinerie"' der V. N. ge- critiseerd. ,,De staf der V.N. is van 1 429 tot 2.992 man uitgebreid", zeide Goesef en hij vroeg, of dit noodig was. Ook kon Goesef zich niet vereeni gen met het voortbestaan van een V.N.-kantoor in Londen, dat, naar hij zeide, 900.000 dollar kost en waar 365 man werken. Hij stelde de vraag, waarom 11 ambtenaren van «de V.N. zich in Geneve moes ten bevinden. Goesef critiseerde eveneens de voorstellen tot het oprichten van informatiebureaux der N.V in ver schillende landën en tot het organi- seeren van een eigen radio-netwerk. ,,De volkeren verlangen daden," geen propaganda", zeide hij. Trygve Lie sprak de bewering van den Rus tegen, doch zeide niet van plan te zijn in details te treden 2 06 7. Het volgende oogenblik stond Voetangel op de vensterbank van de vierde etage. Vijftien meter lager bewoog zich het verkeer van de 345ste straat. Menschen op straat bleven staan en keken omhoog Wat zoif die man willen? Zelfmoord? Wat hij wou, zagen ze het volgende oogenblik, toen hij naar '/sneden sprong. Iemand sloeg zyn handen voor de oogen. Genade" riep een oude vrouw en liet haar boodschappen vallen. Maar Voetangel had zijn sprong nauwkeurig berekend Met zijn han den wist hij de draden van het tramnet te grijpen waar hij een enormen zwaai omheen maakte, doch dien hij alleen maakte om zijn val te breken en ^ijn sprong zoo danig te richten, dat hij precies op het dak van een groote trailer terecht kwam. Dat is enorm zei femand en beet zijn sigaar midden door dat is iets voor de film. Maar Voetangel was nog niet aan het einde van zijn reis, want de vrachtwagen had hij slechts geko zen, omdat de hoogte van den wa gen hem de minste kans gaf zijn beenen te breken 25 pet van de restantschade in vrSJ geld uit te keeren uit de eigen vrije- .middelen. Zou de Minister vatü Financiën kunnen besluiten een der gelijke uitkeering in vrij geld te lak ten aanvullen uit geblokkeerd gelcj^ in de gevallen dat niet voldoende vrij geJ'd beschikbaar is. dan zorn een uniforme uitkeering mogeljjlS zyn. Ook een toestemming tot het volk strekken van een voorschot van lfr pet. van de bruto schade, ztfnde de; verzekerde schade welke vóór af trek van de rijksbijdrage is vastge- steld. zou een oplossing zijn zoo«, lang de rijksbijdrage niet vaststaat. Hierdoor zouden de getroffenen, eenigszins geholpen worden, vooral in die gevallen, waarin in het geheel nog geen rijksbijdrage is uitgekeerd. De faciliteit welke tot dusverre voor de bedoelde schaden, is gegeven* is ten eenenmal onvoldoende Zij laat slechts toe dat. indien een mo les tmaatschappij aan een bepaalde verzekerde een totale schade uit- keeringsverplichting van niet meer dan 400 heeft en deze schadever- plichting heeft geen betrekking (noch geheel, noch gedeeltelijk) op ongoerend goed, de uitkeering rechtstreeks aan den verzekerde! mag plaats vinden. Deze uitkeering kan dan echter nog slechts geschie den, indien het schaden betreft van. perioden voorafgaande aan de laat ste twee oorlogsperioden, waarover de uitkeering in het algemeen reeds lang heeft plaats gevonden doch waarvan bepaalde gevallen, welker afwikkeling vertraagd was, door de geldsaneering werd#en doorkruist. Deze faciliteit is dus van zeer gerin ge practische beteekenis. Voor scha de gevallen van meer dan 400 en» van die beneden 400, welke geheel of ten deele op onroerend goed be trekking hebben, mag niets worden uitgekeerd Vereenvoudiging gewensckt De bepaling, dat de geheele uit keering van de molestmijen (afge zien van de schade vallende onder de 400 regeling) via de Herstel- bank moet plaats vinden, brengt een geweldigen administratieven romp slomp met zich. De O.O.M b.v. heeft berekend, dat indien zij aan haar administratieve verplichtingen, wel ke uit de regeling van storting bij de Herstefllbamk voortvloeien, wil voldoen, twee jaar lang 25 menschen werk zullen hebben met het uitreke nen en invullen van formulieren. Deskundig personeel is niet te vin den, zoodat het onmogelijk is door een uitbreiding van personeel deze werkzaamheden te bespoedigen Het bezwaar van administratieven romp slomp zou gr oo temde eis vervallen, indien bepaald zou worden, dat de schadeuitkeeringen tot bijv 3000 rechtstreeks aan verzekerden zouden mogen geschieden. Dit zou niet meer dan ca 100 millioen voor allo molestmijen tezamen beteekenen Van de zijde van Wederopbouw zou hiertegen t.a.v. onroerend goed kun nen worden' 'aangevoerd, dat bij rechts'treeksche uitkeering aan ver zekerden, de Wederopbouw niet de gelegenheid zou hebben de door haar verleende voorschotten ten, deele op de molestuitkeering te ver halen, doch dit bezwaar zou in over leg met de molestmijen gemakkelijk te ondervangen zijn Uit een oogpunt van de geldsaneeu ring kunnen hier geen bezwaren tegen bestaan, daar Financiën de dissa- vingtheorie heeft verlaten (men donke aan de jongste regeling voor de lossingen) en voor een deel zeer zeker de goederen tegenover het in de circulatie te brengen bedrag aan wezig zgn; meubelen zjjn vrygroote textielstukken kunnen ook gekocht worden. Uit een sociaal oogpunt nebben toch zeer zeker de getroffe nen eerder rceht op vry geld dan degenen, die lossingen ontvangen Uit het bovenstaande blijkt duide lijk. dat de oorzaak van de vertra ging in een uitkeering in voorschot van de molestverzekericigen bij het Rijk en niet bij de molestmaatschap. pijen ligt. 18). Hebt u daar, afgezien van uw man, bij u aankomst nog iemand anders ontmoet dien u kende? -Ik ben volkomen zeker, dat dat ttiet bet geval was. Hebt u misschien gehoord, dat Iemand anders daar geweest was op den avond, dat Stone vermoord Werd? Eve schudde langzaam het hoofd. Het is lang geleden en zooals n zich zult kunnen indenken, was Ik hevig ontsteld over hetgeen ge beurd ,.as. Zoover ik me kan herin neren, heeft niemand iets verteld wan een ander,die daar ook ge weest zou zijn. Uw echtgenoot heeft u daar jsatuurlijk ook niets van verteld? Mijn man heeft practische heele. maal niet over de tragedie gespro ken. Toen ik daar aankwam, wa ren zijn zeïuwen ernstig geschokt en dreigde h(j volkomen in te stor ten. Ik deed mijn est het onder werp zoo goed mogelijk uit zijn ge dachten te weren. Voor zoover mij bekend, heeft hij er nooit meer over gesproken, behalve dan toen hij door de Fransche politie onder vraagd werd natuurlijk. En ook later heeft hij nooit verteld, of er dien avond nog iemand anders in het Bella Vista "was geweest? Ik geloof niet, dat mijn echt- genoog na ons vertrek uit Mars<v"c nog ooit over dat drama heeft ge sproken zeker niet in m\jn aan wezigheid. Bij de zeldzame ge legenheden, dat ik er een vage toe speling op maakte, wist hij altijd direct van dat onderwerp af te stappen als kon hij niet verdragen er aan te denken.. Dat is werkelijk jammer, mom pelde Burke. Wilt u zich niet nader ver klaren vroeg Bill Bannister nieuwsgierig. Voor zoover fnij dat mogelijk is, met genoegen. Zonder twijfel is er dien nacht nog iemand anders in het Intel geweest, die iets van die misdaad afwist. Iemand, met wien Robert TJrquhart bekend was. Ik kan nog niet zeggen, of het een man of een vrouw geweest is, maar ik ga al mijn krachten inspannen, om dien persoon te vinden en wan neer me dat gelukt is, vermoed ik dat wij een heel eind op weg zul len zijn naar de oplossing van het mysterie van Robert Urquharts dood. Ik begrijp nog steeds niet, waar u heen wilt, merkte Filson op. In Bannisters oogen verscheen echter een blik van vaag begrijpen. U bent dus blijkbaar nog steeds van meening, zei hij, dat Travers Urquhart niet vermoord heeft en u denkt dat beide moorden op de een of andere manier met elkaar in verband staan? Naar mijn meening behoeft daar niet aan getwijfeld te worden. Voor- Ioopig wensch ik me daar echter n'ot verder over uit te spreken. Filson keek lichtelijk ontstemd. Die menschen van Scotland Yard weten anders wel wat zij doen, zei hij. Zij zijn er op uit om Travers te pakken te krijgen en ik wil wed den, dat zij hem zullen ophangen, welke uw theorie dan ook zijn mag. Het is geen onderwerp, waar over ik een weddenschap zou wil len aangaan, merkte Bannister op. Uw theorie, rnr. Burke, staat na tuurlijk lijnrecht tegenover die van Scotland Yard. Maar indien er eenige waarheid in schuilt, is dat van het allergrootste belang. Mocht u in eenigerlei opzicht van myn assistentie gebruik willen en kun nen maken, dan sta ik gaarne te uwer beschikking. Ik zal uw aanbod niet ver geten, dank u, zei Burke. U bent toch niet verbonden aan de politie, wel? vroeg Filson. Niet officieel, antwoordde Burke rustig. Waarom Interesseert u zich dan voor deze zaak? Toevallig heb ik Travers jaren geleden goed gekend. Filson keek verbaasd. Is dit allemaal niet ietwat ongewoon? Is moord op zich niet onge woon? vroeg Burke. In ieder geval heeft de hoofdcommissaris van Scotland Yard mij verzocht hem het resultaat van mijn onderzoek te rapporteeren. Denkt u niet, dat de politie volkomen in staat is deze zaak zelf en zonder uw hulp op te lossen? vroeg Filson. Burke wierp den man een eigen- aardigen blik toe. Hebt u persoonlijk bezwaar tegen mijn inmenging? vroeg hij. Alvorens te antwoorden stak Fil son een sigaret op. Ik moet zeggen, dat ik genoeg begin te krijgen van de manier waarop mijn zuster over deze zaak wordt lastig gevallen. Zij heeft werkelijk ai genoeg geleden, zonder dat het noodig is haar hierover voortdurend onnoodig te blijven martelen. De gelegenheid aangrijpend, wend de Burke zich tot Eve Urquhart. Zou het u aangenamer zijn, wanneer ik mij uit dc zaak terug trok en deze uitsluitend aan Scot land Yard overliet? Eve sloeg vermoeid haar oogen op en keek Burke aan. Ik zie werkelijk niet in, dat het eenig verschil zou uitmaken, zei ze. Het eenige wat ik verlang is, in staat te zijn deze heele af schuwelijke geschiedenis zoo spoe dig mogelijk te vergeten. De gedachte, dat een onschul dige zou worden opgehangen we gens moord op uw echtgenoot zou u toch zeker niet aangenaam zijn? Eve huiverde licht. Het was Burke duidelijk dat de vrouw nu gebukt ging onder een hevige geestelijke spanning, waarvan zij de oorzaak zeer zeker niet zou onthullen. Laat haar met rustverzocht Filson boos. Verdraaid, man, ik weiger langer toe te zien, terwijl mijn zuster op een dergelijke ma nier gemarteld wordt. In het minst niet teleurgesteld over dit gesprek stond Burke op om weg te gaan. Het eerste wat hij, na het verlaten van Crofters Close, dieed was Sir Everard Voisey op de Yard opbellen. Eve Urquhart heeft een broer, Max Filson genaamd, zei hij tegen den Hoofdcommissaris. Ik vermoed, dat het voor Uw menschen gemak kelijk moet zijn na te gaan, of hij ten tijde van den moord op Peter Stone in Marseilles hier in Enge. land het een of andlere engagement had? Het zal terstond onderzocht worden, antwoordde sir Everard. Nog nieuws vain Terry Travers? Je weet zeker wel, dat wy hem gisterenavond in een flat in Mayfair bijna te pakken haddien? Dat heb Hi in de courant gele zen, Wel, we zjjn hem nu tenminste vlak op de hielen. Er is zoo juist een rapport binnengekomen dat een man, die aan zijn signalement beant woordt, naar logies gevraagd heeft in Cranbridge in het New Forrest. Ik verwacht nu vrijwel ieder oogen. blik bericht van zqn arrestatie te krijgen. Het komt me voor, dat je je tijd verspilt. Terwyl Colin Burke den hoorn op hing, verharde zijn gelaat. Er was nog zoo dntzettend veel te doen. en zoo weinig tyd,daarvoor beschili^aar. Als hij maar wist, in welke richting hij het eerst zou moeten verder gaanHet eenige, waar hij op kon verder werken, waren zijn theorie en de fragmentarische informaties, welke die theorie schenen te onder steunen. En die informaties zouden volkomen nutteloos z\jn, zoolang ze niet veel uitgebreider waren en be ter in elkaar pasten. En zelfs .dan bleef het nog de vraag, of liij ooit de identiteit zou ontdekken van den persoon, die Robert Urqiiharj ver moord had. Binnen het uur werd hem een te legram overhandigd. Het was af komstig van de Yard en luidde een voudig: ,,De man in kwestie was op dat mom-ent nergens aan he^ werk maar had een engagement voor de week daarna." Nadenkend voor zich uit starend, trommelde Burke enkele oogenblik ken met zijn vingers op het papier, alvorens het in zyn zak weg te ste. ken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6