STAKING IN DE STUDIO R Gezocht De Beyart" te Maastricht jubileert De „vier" en Italië' s vredesverdrag ADIO programma DE JACHT DOOR NEW-YORK. Voetangel stuurt wegens moord PAGINA 2 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1946 Musici weigeren nieuwe dirigenten Moederhuis der Broeders van de Onbevl. Ontvangenis Huismoeders, opgepast! Een tegenzet tegen Belgrado's dreigement INDISCHE TOELAGEN VOOR MILITAIREN (fry - KOUDE DECEMBER j RUSTIG HERFSTWEER j Gistermiddag heeft het hoofdbe stuur van den Ned. Toonkunste- B&arabond de algemeene staking fan alle musici, die in dienst zijn Van de Stichting Radio Nederland bi overgangstijd, afgekondigd. Zooals bekend, weigeren de nra- «ici te musiceeren onder leiding van «enige nieuwe dirigenten. Het con flict ia begonnen bij het omroepor kest, dat als eerste onder een der nieuwe dirigenten, Anton Krelage, moest optreden. Maandagavond reeds weigerde het orkest onder deze nieuwe leiding te spelen en Dinsdag morgen werd deze weigering her haald, terwijl ook het kamerorkest eenzelfde houding aannam. Een be spreking tusschen vertegenwoordi gers der musici en het stichtingsbe stuur had geen resultaat. Dinsdagmiddag kreeg het conflict een scherper karakter, doordat het hoofdbestuur van den Ned. Toon- kunstenaarsbond, nadat aan het omroeporkest na zijn weigering om op te treden, de verdere toegang tot de studio-gebouwen was ontzegd, de algeheels staking der betrokken mu sici heeft afgekondigd. De musici van het symphonie-orkest, die deze mededeeling direct na de pauze van hun repetities van Albert van Raal- te ontvingen, pakten daarop hun Instrumenten in en verlieten de studio-gebouwen. Alle orkesten, die in dienst zijn der stichting, hebben direct hun arbeid gestaakt. Gister middag moest in plaats van een concert door het omroeporkest een gramofoonplaten-programma wor den uitgezonden. Alleen de Roman cers onder leiding van Gerard van Krevelen hebben gisteravond nog hun medewerking verleend aan den bonten Dinsdagavond, omdat deze werd gehouden ten bate van de actie „Help Limburg". De aanleiding van het conflict Aan een uiteenzetting van de stichting Radio Nederland" over het conflict is het volgende ont leend: Reeds geruimen t'jd is een reorga nisatie van het muziekapparaat van R. N. in voorbereiding. Een com missie van muziekdeskundigen heeft hierover een rapport uitgebracht dat concludeerde tot hergroepeering der bestaande orkesten. Bij het overleg tusscnen de ver schillende instanties over de uit voering der reorganisatie, bleek de wenschelijkheid, dat aan vier nieu we dirigenten gedurende drie maan den een proef.directie zou worden gegeven. Daartegenover zouden drie fungeerende dirigenten gedurende de drie maanden geen dienst doen (met behoud van volledig salaris en dienst verband) om aan de proef-dirigenten «en ruime kans te geven Na af. loop zou in overleg met een contact- commissie uit de orkesten een de finitieve keuze worden gedaan uit alle dirigenten, oude en nieuwe. Toen de voorbereidende werkzaam, heden vrijwel haar beslag hadden gekregen, bleek dat aan de zijde der musici emsiige bezwaren rezen, zoowel tegen de hergroepeering der orkesten, waarin zjj h. i. in onvol doende mate waren gekend, als te gen de tijdelijke uitschakeling der drie dirigenten, aangezien zij hun rechtspositie daardoor in gevaar gebracht meenden te zien. De hergroepeering der orkesten werd, mede op andere overwegingen, tot een nader te bepalen datum uit. gesteld. De orkesten bleven dus voorloopig in hun oude formaties spelen ,doch bij wijze van proef zouden vier nieuwe dirigenten op treden. Bij de invoering hiervan op 3 November bleken de musici van het omroeporkest zich ook hierme de niet te kunnen vereenigen, en zij weigerden te spelen onder den nieu. wen dirigent, die op het dienstroos ter stond aangegeven. Het kameror kest speelde wel, doch onder pro. test. Een bespreking, des namiddags gehouden tusschen de directie van Radio-Nederland" en den voorzit ter van den Ned. Toonkunstenaars, bond, leverde geen resultaat op Radio Nederland stelt zich op het standpunt, dat de verantwoor. delijkheid voor het artistieke peil der uitvoeringen in laatste instan. tie bij de omroepleiding berust en niet bij den N.T.B. De vraag, welke dirigenten voor de orkesten onderwerp van bespreking uitmaken maar kan niet aan den vakbond der musici ter beslissing worden overgelaten. De rechtspositie van zullen staan, kan ongetwijfeld een het personeel behoort met de noo. dige waarborgen te zijn omringd, doch de leiding van het omroep bedrijf kan zich bij haar cultureel en artistiek beleid niet bij uitslui. ting richten naar de wenschen der musici en zij moet noodzakelijke vrijheid hebben om den omroep frisch en onderhoudend te doen zijn. Met nadruk wordt erop gewezen, dat dit conflict hoegenaamd niets heeft uit te staan met den radio, politieken strijd, noch ook met de arbeidsvoorwaarden der musici. DONDERDAG 7 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 11.00 Orgel 11.45 Ber. uit Indië, 12.00 Mu. ziek, 12.30 De Papavers, 13.00 Nieuws, 13.15 Ensemble, 13.45 Gram,. 14.00 V. d. vrouw, 14,20 Muziek, 15.00 Caus., 15.20 Gram., 16.15 Filmprogr., 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Caus., 17.30 H.A.R.K., 17.30 Orkest, 18.00 Nieuws, 18.15 Viool, 18.30 V. d. Ned. strijdkr., 19.00 Sportpr., 19.20 Voiksmuz.school, 19.45 Caus., 20.00 Actual., 20.15 Gram., 21.20 Voor. dracht, 21.50 Muziek, 22.20 Sky- masters, 22.45 N.J.V., 23.00 Nieuws, 23.20 Gram., 23.30 Hoorspel, 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 K.R.O., 10.00 N.C.R.V., 11.00 K.R.O., 14.00 N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 10.15 Morgenwij ding, 11.00 V. d. zieken, 11.45 V. d. kleuters. 12.00 Zang, 12.30 Stafmu. ziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Klaas van Beeek, 13.45 V. d. vrouw, 14.00 Pos tillons, 14.40 'Caus., 15.00 Gram., 15.15 Kwartet, 16.00 Bijbel, 16.45 Fluit, 17.20 Zang, 17.50 Over Indië, 18.00 Muziek (18.30 Caus.), 19.00 Nieuws, 19.15 Caus., 19.30 Gram., 19.40 Caus., 20.00 Bont progr.. 21.45 Gram, 22.00 Nieuws en actual., 22.30 Gram., 22.45 Avondwijding, 23.00 Gram. Op 21 November, a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat het moeder huis van de Eerw. Broeders te Maastricht in gebruik werd geno menHelaas draagt het klooster thans de sporen van den laatsten wereldbrand Toen de feestklan ken der bevrijding zich nog door de oude kronkelstraten voort plantten, werd de stad uit haar feestroes opgeschrikt door het knetteren van mitrailleur vuur en het "blaffen van het afweerge schut. Een vijandelijk vliegtuig cirkelde boven de oude Maasstad en liet zijn luguberen last boven t kloos ter der Broeders los met het ge volg, dat de Beyart gedeeltelijk in puin kwam te liggen. Ondanks dezen desolaten toestand zal het 50-jarig bestaan op feeste lijke wijze worden herdacht Elastiek, mevrouw? Behulpzame menschen zoeken de huisvrouwen thuis op om haar dit begeerde artikel aan te bieden. Elastiek is rekbaar, maar ook de prijs, waarvoor het verkocht wordt, heeft groote elasticiteit. Verschil lende lieden zijn reeds bekeurd door de prijscontrole, omdat zij 0.60 5. 0.75 per meter vroegen. Thans hebben zij een andere methode ontdekt. Het elastiek wordt hu verkocht voor 0.25 per meter plus 1 textielpunt. Deze punten worden weer zwart verkocht, waar door de verkoopers toch weer .be hoorlijk" aan hun trek komen. Elastiek is echter puntenvrfl Verschillende .handige" kooplie den zijn reeds geverbaliseerd voor deze nieuwe oplichtersmethode. <J> Ingediend is een wetsontwerp, houdende voorzieningen onder den vijand aangetroffen goederen/ Het consult der „vier", op de 36ste verdieping van het Waldorf Astoria hotel t© New York, over de restende geschilpunten In het Italiaansche vredesverdrag, werd gisteravond voortgezet. Het dispuut ging ditmaal voor namelijk over een clausule, die alle bij het verdrag betrokken partijen verplicht het verdrag te bekrachtigen, vóór het In wer king treedt: een tegenzet voor 't geval Joego-Slavië volhardt in zijn dreigement, het verdrag niet te teekenen. Het spreekt wel van zelf, dat Molotoff tegen deze clausule ten aanval trok, Byrnes noemde deze bepaling echter onmisbaar. Na een, naar verluidt, scherpe discussie, bleef de zaak weer onbeslist. Overeenstemming werd bereikt over de volgende punten: 1. Bevin trok zijn te Parijs ge uite bezwaren tegen het putten van Italiaansche herstelbetalingen uit de loopende productie in 2. Molotoff verklaarde zich, in verband met Bevin's gebaar, bereid zijn vroegere bezwaren tegen het nemen van maatregelen om Duitsch bezit in Italië uit het land te halen, in te trekken; 3. Litterair bezit van Italië zal niet onder herstelbetalingen vallen. Met ingang van 1 Nov. zijn de oorlogstoelagen, toegekend aan de naar Ned.-Indië uitgezonden jaar. weddegenietende militairen, vastge steld op de volgende bedragen per dag: voor een soldaat of korporaal (gehuwd) f 0.50, (ongehuwd) ƒ0.40, sergeant (geh.) ƒ1.25, (ongeh.) ƒ0.75, serg.majoor (geh.) 1.50, (ongeh.) 1, adj.-onderoff. (geh.) ƒ2, (ongeh.) ƒ1.25, subaltern officier (geh.) ƒ3. (ongeh.) ƒ2, hoofdoffic. (geh.) ƒ4.50 (ongeh.) 2.50, opperofficier (geh.) ƒ6, (ongeh.) ƒ3. De oorlogstoelagen der naar Ned.- Indië uitgezonden soldij-genietende militairen zijn vastgesteld op de bedragen, welke zijn toegekend aan de ongehuwde jaarwedde-genietende militairen van gelijken rang of stand f 9. Meneer, riep de eigenaar van den sportwagen U is gek! Wie zal het zeggen Maar het zou toch eerst onderzocht moeten worden en daar heb ik nu helaas geen tijd voor Wilt U snel doorrij den? Anders zal die kerel my nog ontkomen. Meneer ik weiger! Ik weiger een idioot, de hemel mag weten, waar hij vandaan is gekomen, in mijn auto mee te nemen. Héél heel verstandig gespro ken beste man. Voila! Met een ruk had Voetangel den man uit den wagen geduwd, waardoor hij zelf achter het stuur kwam te zitten. Voetangels voet drukte op het gaspedaal en daar snorde de auo weg, terwijl de eigenaar nog niet begrijpend, wat er zoo onverwachts t hem gebeurd was, aan den rand van het trottoir duizelig bleef lig gen. De naam Beyart van het klooster reikt terug tot in de vijftiende eeuw, "Op 7 December 1476 kocht een priester, Gerard de Bruynf een ge wezen herberg met grooten tuin, ge* legen aan de tegenwoordige Brus* selsche straat te Maastricht, met het doel daar een zustercongregatie te stichten. Met toestemming van den bisschop van Luik, Lodewijk van Bourbon, namen zeven Fanciscanessen, af komstig uit bet klooster van Peer bij Maaseyk, op 15 December 1481 haar intrek in de voormalige her berg. Vermoedelijk kan de naam Beyart in verband worden gebracht met den kanunnik van St. Servaas, ma gister Johannes Baijart de Ganda- vo, die voor een der stichters van het klooster wordt gehouden, De prc^st van St Servaas was de nieuwe communauteit goed gezind en nam in 1494 het patronaat aan. Door aanzienlijke giften van Ge rard de Bruyn konden de zusters reede spoedig na haar vestiging in het oude Tricht, tot den bouw van een kerk en klooster overgaan. In 1510 werd de kerk gewijd en onder de bescherming van den H. Joannes den Dooper gesteld. Toen Gerard de Bruyn kwam te sterven, schonk hij geheel zijn ver mogen aan het klooster De belegeringen van Maastricht, in 1579, 1632 en 1673, gingen de Beyart niet onopgemerkt voorbij. Hadden bij voornoemde krijgsver., richtingen de gebouwen veel gele den, in 1794, tijdens het beleg der Franschen, werd het klooster in brand geschoten, met het gevolg, dat van kerk en klooster enkel de buitenmuren overeind bleven staan. Tijdens de Fransche overheer- sching werd het klooster opgeheven en 't geheele complex verkocht aan Pierre Francois Ceulener te Maas tricht Vervolgens ging 't over aan Charles van Melsen en burgerlijk armbestuur, tot in 1893 de Congre* gatie van de Broeders der Onbevlek te Ontvangenis, de gebouwen en terreinen met aangrenzende tuinen, van het burgerlijk armbestuur aan kocht. Op een klein fragment van de ka pel na, werden de bouwvallen ge sloopt en verrees er 't nieuwe moe derhuis der Broeders, dat ze, als een herinnering aan het voormalige zusterklooster, „De Beyart" bleven noemen De ruïne van de kapel en de naam Beyart zijn de eenige overblijfselen van het eens zoo aanzienlijke vrou wenklooster. Een comité, samengesteld uit oud-leerlingenvan de diverse Broe. dersscholen te Maastricht, zal op 21 November de Congregatie een hul deblijk aanbieden. S. P. Er zijn enkele aanwijzingen, aldus de afd. klimatologie van het K.N.M.I. te De Bilt, dat de temperatuur in December be neden normaal zal zijn. Hoewel enkele berichten uit het buiten land, die tot het opmaken van deze verwachtingen mede moe ten dienen, niet zijn ontvangen, meent het instituut toch voor een koude Decembermaand to mogen waarschuwen. Weerverwachting medegedeeld door het K.NM.I. te De Bilt 7 7 geldig tot Donderdagavond: Plaatselijk nevel of mist overigens meest zwaar bewolkt met hier en daar een tijdelijke opklaring: droog weer; weinig 7 wind; ongeveer dezelfde tempe- ratuur als vandaag. 7 November: Zon op 7.44 uur. 7 onder 17.03 uur; maan op 16.39 uur, onder 4.48 uur. 20) Tot voor kort was hij verbon den aan de Politie van de Goud kust maar toen hij een groot for tuin erfde heeft hij zijn ontslag ge nomen. Hy is een oud vriend van Terry Nu is Colin hard aan het ■werk om te probeeren uit te vinden wie Robert Urquhart in werkelijk heid gedood heeft. Hij is onze eeni- g-e kans. Ik snak er naar te hooren, of Colin al vorderingen maakt In dien hij slaagt, zal dat het einde van al onze moeilijkheden beteeke- nen. Het is duidelijk dat ik niet naar hem kan toegaan omdat de politie dan terstond lont zou ruiken. Wil lij hem voor mij gaan opzoeken, Mickey? Natuurlijk wil ik dat, liefle. Waarom niet? Maak je maar niet bezorgd oifer die speurhonden. Zelfs wanneer ze mij mochten vol gen, ben ik niet zoo stom dat ik hen niet zou kunnen afschudden. Waar 18 deze Colin Burke? Hij heeft een flat in Curzon Street, maar het laatste nieuws dat Ik vaii hem hoorde was, dat hij ging logeeren in de herberg de Vier Veeren in Sevenoaks Ik zou Je geweldig dankbaar zijn, wanneer 1e op de een of andere manier met hem in verbinding wilde stel len. Ik spreek praktisch al met. hem Bei Mickey opgewekt., terwijl zij haar hoedje opzette. Laat je niet terneerdrukken, Kay Zoo lang er] leven is is er hoop en voorloopig zit je vriendje nog niet achter de tra lies. Mickey Grogan, die er prat op ging, dat zij volkomen ongevoelig was en nooit met haar emoties te koop liep, bleef bij de deur even staan en kwam dan de kamer weer in. Zij sloeg haar armen om Kay's hals en kuste haar hartelijk Allemachtigmompelde zij, als ik niet oppas, breng je mij da delijk ook nog aan het grienen HOOFDSTUK XIII In den maneschijn. VRIJDAGAVOND 11 JUNI Een van de dienstmeisjes van Crofters Close had haar bezittingen bij elkaar gezocht en de wijk ge nomen naar andere oorden, waar het leven rustiger voortvlood en de nabijheid van den dood minder waarneembaar was. Zoodoende ble ven Eve Urquharts butler, Orchard, en Ellen, de omvangrijke keuken meid achter. Ellen bezat geen ze nuwen en slechts heel weinig ver beeldingskracht, met uitzondering dan van het feit, dat zij van plan was Orchard zoo spoedig mogelijk naar het altaar te leiden. Het feit, dat de heer des huizes vermoord was, was een betreurenswaardige geschiedenis maar van haar stand punt bezien vormde zulks in het minst geen reden om den butler los te laten. Op dezen heerlijken, koelen Juni avond wandelde zij met den butler onder de dichte boomen achter in den tuin. De lucht was vervuld van heerlijke vroegzomer geuren. De schemering begon al plaats te ma ken voor het avond-donker, maar boven de toppen verscheen een ro mantische volle maan. Ondanks de tragische gebeurte nis, welke niet geheel uit haar ge dachten wilde wijken, hoopte Ellen onder het wandelen voortdurend, dat de betoovering van dezen heer lijken lenteavond Orchard er nu eindelijk eens toe zou brengen op het stippellijntje te teekenen. Het was een moeilijk gevecht dat zij nu al maanden lang leverde, zonder dat er veel voortgang te besmeuren viel. Haar hart begon echter een tikje sneller te kloppen, toen zij be sefte, dat Orchards verdediging be gon te wankelen. Misschien was het het gevolg van haar ijzersterke wilskracht of mogelijk kwam het door de maan, maar terwijl zij over een smal, slingerend pad on der de boomen voortliepen, legde de butler een arm om haar weinig-slan ke leest en werd zijn stem ettelijke graden melodieuser. Ellen was er zeker van, dat hij binnen enkele minuten een Rubicon zou overste ken, waarvan zij hem geen schijn van kans om terug te keeren zou geven. Maar plotseling hield hij midden in een mooien zin op en ter wijl zijn arm slap langs zijn zijde viel, begon hij vreemd gorgelende geluiden te maken. Albert! Wat is er? vroeg zij pijnlijk verbaasd. Het gegorgel bleef voortduren en nu hief de man ook zijn hand op, waarmee hij bevend wees op iets, dat in het maanlicht aan een. boom omlaag hing. Kijkstamelde hij met verstik te stem. Kijk Afschuwelijk! Ellens oogen volgden de richting van zijn bevende vinger. Een paar seconden bleven zij in een ontsteld zwijgen onbeweeglijk naast elkaar staan, maar dan be gonnen zij langzaam op hun teenen vooruit te sluipen als werden zij aangetrokken door een onweerstaan- baren magneet. Naar mate zij na derbij kwamen, konden zij het om- laaghangende voorwerp duidelijker onderscheiden. Er viel niet aan te twijfelen wat het was het lichaam van een man, aan zijn hals opge hangen, terwijl zijn voeterp een paar centimeter boven den grond hingen. Orchards knieën begonnen onder hem te trillen. Op zijn voorhoofd glinsterden groote zweetdruppels. Was hij alleen geweest, zonder een enkele reden om den dappere te spe len, dan zou hij zich hebben omge draaid om er vandoor te gaan zoo snel zijn beenen hem maar hadden willen dragen. Maar Ellen stond nu naast hem, onwrikbaar als de Rots van Gibraltar. Het is mr. Kent! verklaarde zij. Hij heeft zich opgehangen. Waarom kan hij dat in 's hemels naam gedaan hebben denk je? Sta daar niet te kijken als een stomme idiootvervolgde zij plotseling scherp. Waar is je zakmes? Mis schien is hij nog niet dood. Wij moe ten hem lossnijden. Orchard zocht zenuwachtig in zijn zakken en haalde een mes te voor schijn. Terwijl hij op zijn teenen ging staan en het touw doorsneed, hielp Ellen hem het lichaam voor zichtig op den grond neerleggen. Het was hun direct duidelijk, dat er voor Alan Kent niets meer ge daan kon worden. Besef je wel wat dit beteekent, Ellen? mompelde Orchard, terwijl hij neerkeek op het onbeweeglijke lichaam. Wat? Het beteekent dat al dien tijd soep en visch aan een moorde naar geserveerd heb. Wie zou heb ben kunnen denken, dat hij mr. Ur quhart heeft doodgeschoten? De dikke keukenmeid huiverde licht. Hoe kom je daarbij? vroeg zij. Hij heeft dit gedaan om den beul een karweitje te besparen, ver klaarde de butler op ontstelden toon. Daar valt niet aan te twijfe len. Dat toont maar weer eens hoe vreeselijk het moet zijn, een mis daad als moord op je geweten te hebben. Denk je dus, dat die Travers het toch niet gedaan heeft? Natuurlijk niet. Dat is nu zoo klaar als een klontje. Kent ging naar beneden en schoot mr. Urqu hart dood terwijl die storm woedde, maar hij had geen tijd om terug te gaan alvorens miss Dufreyne in. de bibliotheek kwam en hem daar vond. Hij heeft toen een mooi ver haaltje verzonnen zoo niemand hem zelfs maar verdacht heeft. Geweten, Ellen - .Dat De wroeging krijgt, je te pakken wanneer je er het minst op bedacht bent. Hi1 "Zou nooit verdacht zijn ge. worden, wanneer het besef van zijn eigen schuld hem hier niet toe ge dreven had. I (Wordit vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2