COMPROMIS OPTIMISME OVER INDlë LOON- EN PRIJZENONRUST ONGSLAGEN Comm.-generaal naar Cheribon Vakbeweging: DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zwarthandelaar voor studiekosten 68ste JAARGANG ZATERDAG 9 NOVEMBER 1946 -No. 2015ft GUNSTIGE BEPALING VOOR DE GROOTERE GEZINNEN BOOMEN Crisis in België bezworen Zij zal domicilie kiezen aan boord van torpedojagers PASTOOR SCHAAB O.P. BEDIEND 'bAAAö EISCHT MEEPRATEN Loonstop zonder meer niet aanvaard MOOI VERHAAL VAN BONNENGROSSIER nieWschiedamsche courant - ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR ha. PAALVAST MGR. DR. J. W I T L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK In ons derde anikel over den kin. derbijslag bepleitten wij een gun. Stigere regeling voar de groo.ere gezinnen en spraken wij de hoop uit, dat weldra het eerste stukje ..grooiie gezinspolitiek" zou kunnen worden genoteeud De gisteren in ons blad vermelde verandering door Minister Drees in zijn voor stel tot wijziging van de Kinder bijslagwet doet dezen wiensch tolt zekere hoogte in vervulling gaan Zooals bekend, werd de toeslag van 2.40 par week en per kind uitgebreid tot alle kinderen bene den 16 jaar. De nieuwe wijziging stelt den toeslag van het vierde kind af op 3 per week en per kind. Voor de ee;3te drie kinderen ontvangt de werknemer dus tel. kens 2.40, voor het vierde, vijfde kind enz' telkens 3 per week en per kind. He. springt terstond in het oog, dat zulks voor de grooteie gezin nen winst beteekent ten opzichte van het aanvankelijke ontwerp. Immers zal men krachtens de eer ste wijziging .voor alle kinderen f 2.40 krijgen, zoodat een gezin van twee kinderen 4.80 meer zal gaan ontvangen (hij de huidige regeling krijgt men voor de eerste twee kinds.en niets), het aange vulde ontwerp doet hij het vierde kind,dat 3 ontvangt, reeds de schaal ten gunste van de grootere gezinnen doorslaan, omdalt 4.80 plus 60 cent meer uitgekeerd woidt Met vijf kinderen b.v. gaat men aan inkomsten vooruit 4.80 voor de eerste twee kinderen en twee maal 60 cent voor nummer vier en vyf. Dat maakt in totaal 6. Hier hebben we dus de progressie, wel ke me; zooveel klem door ons be pleit werd. Gaarne hadden wij gezien, dat de minister nog iets verder was gegaan, doch gezien de buitenge wone omstandigheden, waarop Mi nister Drees wees en de regeermg dezer dagen met hem, meenen wij dat men met deze tegemoetkomm van den bewindsman -evredcn zal moeten zijn, wil men met het ge- heele ontwerp in gevaar bre g Wij ontkomen niet aan den i™™' dat deze wijziging beschouwd m°e worden als een compromis, ^an!' is hat ontwerp naar het oordeel van de ka holieken onvoldoende, in andere kringen hearscht de mee ning, dat de minister te ver gaat. En ofschoon wij goede hoop heb ben. dat het ontwerp de Staatscou rant zal hereiken, tooh vreezen wij, da' ar in de Tweede Kamer no" veel critiek zal los kocmen. De minister betoont zich zélf trouwens niet enthousiast voor de wijziging als hij zegt het verant woord te achten: „zonder het denk beeld vain een progressieven bij leg ais systeem over te kunnen nemen, aan deze gedachte en aan den wénsch. die bij een groot deel van de Stichting van den Arbeid leefde, eenigermate tegemoet te komen door van het vierde kind af den bijslag op f 3 oer week te Stellen". Wij hadden hier liever sterkere argumenten gezien De minister geeft zelf toe, dat de kosten per kind voor het levensonderhoud niet met 2.40 gedekt worden. Er is dus bij elk kind een tekort en dit tekont neemt toe met de stij ging van het aantal kinderen. En dat er maatregelen worden voor gesteld om dit tekort eenigszins cp te vangen, zal ieder redelijk vin den, ook zij, die het met den be windsman eens zijn, dat het nim mer de bedoeling dei- kinderbijslag wet geweest is, om de kosten van het levensonderhoud van de kin deren volledig te dekken Verheugt het ons, dat er eeniger mate progressie wordt gebracht bij de wijziging van den kinderbijslag, mede stemt het ons tot voldoening, dat ook aan andere door ons aan gesneden onderwerpen aandacht werd besteed. Waar de Kamerle den deze in het Voorloopig Ver slag ter sprake brachten, diende de Minister er trouwens wel op in te gaan. Maar wij kunnen consta- teeren, dat de bewindsman hier zijn opponenten niet met het spreekwoordelijke kluitje pro beerde zoet te houden, doch posi tieve toezeggingen deed. Zoo zijn van de noodzakelijkheid om een vluggere uitkeering van den kinderbijslag te bevorderen de Minister en ook de uitvoeringsor ganen overtuigd. Tegenover een kinderbijslagrege ling voor kleine, zelfstandigen staat de minister in beginsel sympathiek. Bijzondere moeilijkheden bij het tot stand brengen van zulk' een regeling zijn o.a. de vaststelling en de inning van de premie. Het vraagstuk wordt bij de voorberei ding van de algemeene herziening der sociale verzekering nader be zien. In verband met de verschillende ideeën inzake den kinderbijslag hebben wij gevraagd naar den gul den middenweg en wel een zekere progressie, desnoods door de ge zinnen te verdeelen in groepen. De minister wil nu inderdaad een middenweg bewandelen. En al is deze niet zoo breed geprojecteerd als wij dat gaarne gewenscht had den, toch kan men hier wel van een bruikbaar pad spreken en wij hopen dan ook, dat het parlement dezen weg zal willen inslaan. „Goed pad", Excellentie! Tengevolge van een vergadering der liberale fractie in Belgische Ka mer en Senaat, waarbij besloten werd de regeering niet ten val te brengen, is de regeeringscrisis tijde, lijk bézworen. De IJsselbrug bij Zwolle nadert haar voltooiing. Nu alle benoodigde con strue tiedeelen, op een viertal na, ter plaatse aanwezig zijn, wordt met man en macht gewerkt aan 't mon- teeren van den grooten overspan- ningsboog. Men hoopt dezen boog j over drie weken dicht te hebben en dan is de oeververbinding tusschen Overijssel en Gelderland weer her steld. Vermoedelijk begin April 19Ifl zal de brug weer voor het verkeer worden opengesteld. Op de ondersée foto 30 M. boven het water zijn de bouwers met groot materiaal bezig. Prins Bernhard bracht een bezoek aan het opleidingskamp van de KonMarine te Loosdrecht. Aankomst van den prins. Links van Z. K. H.: de commandant van de kazerne, kapt. t. z. W, F, van Vreeswijk, rechts: de commandant zeemacht Ned. Schout fjinacht J. A. Gauta. ir. F. Q. den Hollander, de nieuwe pres.-directeur van de N. S. Thans wordt officieel het vol gende medegedeeld: „Men ls voornemens, de volgende by een komst van de Ned. en Indon. delegaties te Cheribon te hou den, teneinde de gelegenheid te scheppen, in verbinding te tre den met president Soekarno en vice-president Hatta. De politie ke bijeenkomst zal Maandag 11 November a.s. plaats hebben. De plenaire zitting, waaraan de subcommissies baar rapporten zullen overleggen, zal, aange zien de beide delegaties dan te Cheribon aanwezig zullen zijn, daar eveneens gehouden wor den". In verband met het bovenstaande erneemt Aneta, dat de leden van hun v^KÏ^i"e~e:eneraal zich tÜdens hik aan k in Chcribon waarschijn- schen torn°Hd,.van een Nederland- vtadên. Cedobootjager zullen be- Gewoonlijk welingelichte kringen te Batavia waren optimistisch ge stemd omtrent den afloop van h„ conferentie te Cheribon. De republikeinsche ministers, die Batavia Vrijdagochtend per vliegtuig verlaten hebben, waren eveneens van meening, dat zij te Djogjakarta vol doenden stèun zouden krijgen om naar Cheribon te komen met voor stellen (n.l, over de voornaamste kwestie, die betreffende de positie van de Kroon) welke voor de Ne derlanders aanvaardbaar zouden zijn Men kan zich moeilijk voorstellen, dat dit optimisme niet zal worden gerechtvaardigd door de ontwikke ling te Djogjakarta. Immers: indien het voorstel van Sjahrir door het re publikeinsche kabinet van de hand wordt gewezen, dan is het duide lijk, dat de bijeenkomst te Cheri bon geschrapt zal moeten worden. Deze mogelijkheid wordt zeer gering geacht. Aan den zeereerw. heer pastoor B. SchaaJb O.P., oud-provinciaal der Paters Dominicanen en thans pastoor van O. L Vrouw van den Rozenkrans te Rotterdam zijn de laatste H. H, Sacramenten der Stervenden toege diend. Zyn toestand is zorgwekkend. Over vernieuwing wordt zwaar geboomd. Velen dwarsboomen der., gelijke acties, bewust of onbewust. Daarom blyft doen het beste zondof te veel geboom. Toch voel ik me vandaag gew dwongen om in verband met ver nieuwing over boomen opzetten eem boom op te zetten. We kennen Walcheren, we wetea wat daar is gebeurd. Ben jaar lang heeft bovendien de zee met vretend en bytend water alles aangetast wat Walcheren, tot een paradij* maakte. Op-Walcheren is naar verhouding weinig geboomd, maar daar is aam- gepakt. Echter Walcheren kan het niet alleen," meldt een sympathiek* circulaire. Eiken Nederlander wit men daar een kans geven mee t* helpen het eiland met zijn luguber* gryze vlakten weer tot bloei te brén^ gen, dat ook voor onze vrijheid zulk een zware tol betaalde. De lui van Walcheren zoeken onz© medewerking in boomien, d.w.z. niet in praten, maar in echte boomen. Er is een rekening opgemaakt en. daaruit blijkt, dat er anderhalf miU lioen boomen moeten komen. Eén, boom kost een riks. Zoo'n boom blijft een levende getuigenis van medeleven. We zouden zeggen over het plan ten van dergelijke boomen valt t© boomen. Particulieren en ook zaken kun nen aan die boomenactie meedoen. Is dat doel sympathiek of niet? Vaak hebben wij bij acties geen materiaal af te staan of flink© sommen te missen. Wanneer nu bijv. op zaken onder een groep een boom wordt opgezet over tezamen één boom voor Walcheren, komt er wel een boom. En dat beteekent al weer een boom, weer een stukje herstel voor enkele dubbeltjes. Nu weet ik wel, dat er door d© talrijke acties, het gevaar dreigt dat men door de boomen het bosch niet meer ziet maar bij deze acti© van de Stichting „Nieuw Walcho„ ren", Lange Noordstraat 66, Mid delburg moet men niet te lang d© kat uit den boom kijken. Wees ook niet bevreesd, dat hooge Doormen veel wind vangen. Het waait behoorlijk op Walcheren, maar zoo hoog zyn de boomen daar voorloopig niet. Geef Noord. Nederland er, per soonlijk of gezamenlijk. Laat het Zeeuwsche eiland getuigenAan de vruchten kent men den boom. HENK VAN DER MAZE. De raad van vakcentralen heeft zich met een schreven gericht tot den minister-presi'dent met be trekking tot de door dezen op 4 October jl. uitgesproken radio rede over het vraagstuk der loo- nen en prjjzen. Voorop wordt gesteld de erken ning van de noodzakelijkheid, dat de centrale regeering thans ver gaande bevoegdheden moet hebben t.a.v. loonen en prijzen. Daarnaast wordt opgemerkt, dat de Ned. arbeiders beweging verantwoordelijkheid draagt voor de sociale, economische belangen der rond 2l/2 millioen men- schen die zy telt. De raad moet tot De economische politierechter te Amsterdam heeft gisteren de zaak voortgezet tegen den 25-jarigen A B. uit Utrecht, die verleden week wegens zwartenhandel werd ge arresteerd in café Populair" aan de Nieuwmarkt te Amsterdam. De bonnen, die toen op hem werden gevonden (thans heeft men er al 21 512 geteld, o.a. 759 tabakskaarten en 10.000 tabaksbonnen) hadden een zwarte-markt waarde van 33 000. Verd. zeide, deze op straat te hebben gekocht, hetgeen de offi cier van justitie echter niet kon ge- looven_ HU eischte tegen den Jonge man, die n.b. te Utrecht als theo logisch student staat ingeschreven, 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger onthulde, dat zfjn cliënt heelemaal geen student is; hij is in de 2e klas gymnasium al gestrand, doch in den oorlog liet hfj zich als student inschrijven om gevrijwaard te zijn van werk in Duitschland. Overigens is he+ wel zijn ambitie staats examen te ma ken en dan te gaan studeeren Om hiervan de kosten te betalen was hij zwarthandelaar geworden Het vonnis luidde tenslotte 1 jaar gevangenisstraf en een jaar rijks werkinrichting met verbeurd ver klaring van het ln beslag geno- mene. zijn leedwezen constateeren, dat do rogéering over de in die rede ge schetste economische politiek met de georganiseerde arbeiders geen enkel overleg heeft gepleegd. Da Ned. arbeidersbeweging is bereid medewerking te verleenen maar meent dan te mogen verlangen, dat ze by het voorbereiden en de uitvoe ring van de maatregelen volledig wordt erkend. De raad van vakcentralen staat op oen standpunt, dat een on voorwaardelijke loonstop niet ka» worden aanvaard. Hij Is bereid krachtdadig medewerking te ver leenen aan een regeeringspolitiek, die streeft naar opheffing van do bestaande spanningen en wanver houdingen door prüsveriaging en prijsstabilisatie, indien: a. de voorgenomen prijsverhoo- gingen voor brood, melk en boter voorloopig wordt opgeschort; b. ook aan de arbeidersbeweging adviseerende en controleerende be voegdheid gegeven wordt inzake do prijsvorming en grondstoffenaan- wending, welke in onderling verband moeten plaats vinden o. ook aan de arbeidersbeweging controleerende bevoegdheid gege ven wordt t.a.v. de naleving van do prijsvoorschriften d. de arbeidersbeweging opgeno- men wordt in de besturen van da hoofd-, bedrijfs- en vakgroepen, zoolang deze nog bestaan, en in af wachting van een definitief tot stand te komen publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie e. voor de groepen, welke bij da algemeene loonstijging zijn achter gebleven, alsnog herziening der loonen wordt mogelijk gemaakt op, basis van het in de tweede loon- ronde tot stand gekomen loonni veau f. de mogelijkheid wordt go- opend de bijzondere prestatie van den arbelder extra te beloonen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1