De nood in Duitschland o/e Distributie- nieuws UITGAVEN moeten OMLAAG wereld BATAVIA is niet veel anders dan Amsterdam PAGINA 4 SATERDAG 9 NOVEMBER 1945 BRITSCHE BELEID SCHERP GELAAKT AARDAPPELEN BESTELD IN NEDERLAND HET BROOD WORDT BETER Vleeschartikelen welke bon-vrij worden Extra bon voor gesmolten kaas de halve suiker-ronde achterstand boter naar Suriname ElectriscRe slot-open<ir uitgevonden Horloges EEN 'XUCHT-AMPHIBIE" RIJKSBEGROOT1NG 1947 Beperking staatsbemoeiing geboden Ook geknoei met uurwerken? PRIJSCONTROLE IN DE VER. STATEN Men woont er niet achter prikkel draad en wordt niet ontvoerd. MUZIKAAL, WONDERKIND In verband met de voedsel- erisis ln de Britsche zone van Duitschland bevatten de Brit sche bladen het nieuws, dat vier graanschepen uit Amerika op weg zjjn naar Hamburg, De „Daily Mali" beweert, dat zü oorspronkelijk voor de Amerl- kaansche zone bestemd waren. De kranten, die eerst meldden, dat er nog slechts voedsel was voor enkele dagen, kondigen nu aan, dat er voorraden zijn voor een Wieek en meer. Zij leggen er even wel den nadruk op, dat, indien er geen extravoorraad aan graan wordt opgedaan, het moeilijk zal sgn om een catastrophe te voor komen. De „Daily Express" bericht, dat duizenden tonnen aardappelen uit Nederland zijn besteld. Volgens de ^Daily Mail" liggen er voorraden graan in de havens van Rostock, Wismar en Stralsund, ingevolge een ruil-overeenkomst, welke on langs met de sovjet-Russen is ge- teekend, volgens welke graan naar De achteruitgang in de hoedas nigheid van het brood, is zooals reeds werd medegedeeld, een ge volg van het feit, dat in overwe gende mate van tarwe en rogge van den inlandschen oogst gébruik wordt gemaakt. Het percentage buitenlandsche tarwe, verwerkt in broodbloem was de laatste we ken zelfs tot 20 gedaald. Nu de ■anvoerd weer toeneemt mag ook eenige verbetering in de brood graanpositie worden verwacht. Met ingang van Maandag zal voor 50 pet. buitenlandsdhe tarwe in de broodbloem worden verwerkt. De verdere samenstelling is 30 pet. in- landsche tarwe en 20 pet. rogge. Regelmatig zal de mogelijkheid van wijziging onder oogen worden ge zien. Het Grieksche vrachtschip „Ne- reus" is deze week met een lading tarwe van Montreal naar Neder land vertrokken. Het is het eerste schip met graan, dat sedert twee maanden vandaar naar Nederland is gegaan. Met ingang van Maandag 11 No veniber zullen ter vereenvoudiging der vleeschdistributie behalve bloed_ worst ook leverartikelen, nierbrood en zure zult zonder inlevering van fconnen verkrijgbaar worden gesteld. *it geldt eveneens voor lever, nier, ®rezerjk, hart, uier en pooten, al les uiteraard voorzoover voorradig. Onderstaande artikelen blijven uit «hiitend tegen inlevering van vleeseh_ bonnen verkrijgbaar. Achter elk ar tikel is vermeld, welke hoeveelheid men orp een bon voor 100 gram vleesch kan koopen. Versch rund Jcalfs-, varkens, of schapenvleesch (zonder been) 100 gram; versch paar den vleesch (zonder been) 150 gram; Vleesch in blik 4 oz. plus minus 112 gram; meat and vegetables 8 oz plus minus 225 gram; verschc tong van runderen, kalvestn, var kens, schapen en paarden 175 gram; varkenskluiven 330 gramstaart van runderen en kalveren 430 gram, ge rookt en/of gekookt runds-, kalfs-, varkens-, schapen, en paardenvleesch gerookte worstsoorten, gebraden ge. bakt, corned beef, 100 gram; knak worst, gerookte worst, gerookte Worstsoorten 130 gram; tongenworst 165 gram. Waarschijnlijk zal begin Decem ber een extra bon voor gesmolten kaas worden bekend gemaakt, waar op voor iedereen, behalve voor kin deren, geboren ln 1945 of later, 50 gram verkrijgbaar zal zijn. Te beginnen met de periode van 13 November tot 7 December zal de aanwijzing van den suikerbon weer tormaal in de eerste week van elke eertiendaagsche periode geschie- len. Suriname heeft moeite met de ▼etvoorziening en daarom aan het moederland 250.000 kilo boter ge vraagd. Voorloopig zal ons land hel pen met de levering van 25.000 kilo vji den loop dezer maand. de Britsche zone zal worden ver scheept in ruil voor staal. De vertraging in de verscheping van het graan is volgens het blad te wijten aan het bezwaar van de sovjet-Russen tegen de bemannin gen van de schepen, belast niet het vervoer van he^. graan, op grond van politieke opvattingen van le^ den dier bemanningen. D© Daily Worker" schrijft, dat er geen sprake is van een dreigen den hongersnood in de Britsche zone, daar het tegendeel door Sir Sholto Douglas, opperbevelhebber der Britsche zone, verklaard zou zijn. ,,Maar", zoo voegt het blad er aan toe, ,,het is eveneens duidelijk, dat de onbekwaamheid van het Britsche bestuur e^n aantal ern stige locale crises heeft veroor zaakt. Het voedsel is beschikbaar, maar wordt niet oordeelkundig ge distribueerd, hetgeen hoofdzakelijk te wijten is .aan de onvoldoende zuivering en den zwarten handel. Onder het hoofd schandaal in Duitschland" geeft ,,The new sta tesman" een analyse van de situa/- tie in de Britsche zone en verklaart dat een openbaar onderzoek naar het Britsche beleid in Duitschland vereischt is. Naar de Daily Telegraph" ver neemt, zouden leden van het par lement meer over Duitschland wil len vernemen,. Zy zouden veront rust zÜn door de moeilijkheid om betrouwbare inlichtingen over wat daar gaande is te verkrijgen. Be zoeken aan Duitschland door Brit sche parlementsleden zijn, aldus de Daily Telegraph", te goed ge organiseerd. Met bittere ironie merkt toet blad op, dat ,,het ijzeren scherm" naar het Westen op schuift. Het Britsche militaire bestuur deelt mede, dat een schip met 8.000 ton meel onderweg is van Amerika naar -de Br. bezettingszone. Drie andere schepen, die 4000 ton meel en 5000 ton haver zullen aanvoe ren, worden op het oogen blik ge laden. Bovendien worden 36.000 ton meel en 7000 ton haver tezamen iets minder dan de behoefte der Britsche zone voor 5 dagen in de tweede helft van November in Amerika geladen. De verlading van deze schepen geschiedt in het kader van het normale invoer-pro- gramma, -dat d®or de scheepsstaking in de V. S. vertraagd is Uit binnenlandsche bronnen heeft men met tot dusverre 563.000 ton broodgraan en meel vergaard, het geen ongeveer 40 pot. van den to talen oogst in de Britsche zone is. Een smid te Chattanooga (Tennes see) beweert volgens ,,A. P." een electrischen looper te hebben uitge. vonden, waarmede men de gang. bare deursloten in eenige seconden kan openen en die een bron van ge win zou kunnen zijn voor inbrekers en autodieven. Hij verklaarde ech ter dit werktuig niet ln den handel te zullen brengen, omdat hij er als smid meer voor voelt, goede sloten te vervaardigen dan deze nutteloos te maken. Het apparaat bestaat Uit een lange stalen naald, die door een vernufti ge electrische installatie in trilling wordt gebracht. Men behoeft de via een paar inductieklossen oip een elee trische batterij aangesloten naald slechts in het sleutelgat te steken en op een knop te drukken. De naald gaat dan trillen en drijft, geholpen door den electrischen stroom, de pal van het slot omhoog, zoodat de deur open gaat. Het eenige lawaai, dat het werken met het apparaat veroorzaakt, is een zacht gezoem, dat slechts bin nen een afstand van 3 meter te hooren is. Het heele geval kan ge. makkelijk worden meegedragen. Een drie-cellenbatterij gaat in den eenen en de inductieklossen met de naald gaan in den anderen zak Tv w Dr. Max Euwe vertrok, zooals gemeld, per K. L. M. naar Curacao op uitnoodiging van den Schaakbond daar. Hij gaat spelen en lezingen houden, ook in Venezuela. De stewardess wordt dadelijk ingewijd in de geheimen van het vak. V (slot) Van welke zijde men ook de cijfers benadert, uit aLles blykit, dat zij volkomen speculatief zyn en dat dit alleen maar bevestigt, dat de cyfere van de begroeting op zichzef reeds meer dan voQdoenide aan to on en, dat veel dieper inigrypende maatregelen noodiig zyn. dan tot dusverre geno men werden. In de slotpassage van de finan- cieele nota wordt dan ook toegege ven. dat het beoogde doel alleen bereikt kan worden indien de over heid er in slaagt de uitgaven tot een lager niveau terug te brengen dan werd geraamd. Wanneer de over heid zelf tot dit inzicht komt dan is het in de eerste plaats haar plicht om den weg tot verbetering te wij zen. Zij zal de voorbeelden moeten stellen. Daarvoor zyn niet primair de vermogenshef fingen, doch de reëele bezuinigingen, die een ieder moet toepassen, wanneer toy plat zak is. Dan moet voorop staan de oud-vaderlandsche soberheid. Ook al moge voor enkele functionaris sen in top-posities een zekere be- wegingsvryheid noodig zyn. zoo moet uit het optreden naar buiten van de overheid en de organisatie naar binnen de ernst soberheid te willen betrachten tot uitdrukking komen. Voorts zal men den omvang van de staatsbemoeiing met kracht moe ten beperken, ook al strookt zulks niet met de idealen, die men thans voor oogen he |?t. Het gaat niet a an, dat eenerzijds de buitenlandsche dienst van het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken uitgebreid wordt en dat er dan nog bijna één millioen wordt uitgetrokken voor een daar buitenstaandian Buitenlandschem In lichtingendienst. Evenmin lykt één millioen voor een Centralem Veilig heidsdienst verantwoord. Een bedrag ^an acht ton voor Zuivering in Bedrijfsleven ten laste van de over heid kunnen wij ons niet permittee- ren. Uitgaven van 11 millioen voor de Politieke Opsporingdiensten lijken ph en om en aal. Een nadeelig slot van 153 millioen op zuivel, vetten en oiën is niet te dragen, dit beteekent 75 per jaar per gezin gemiddeld. In de periode van overvloed noot den oorlog was het Landbouwcrisis- fonds over het algemeen sluitend, nu beteekent het tekort in een pe riode van schaarschte 150 per ge zin per jaar. Diep ingrijpen in het begrootings- beeid beteekent eenerzyds een harde strijd met de bureaucratie en ander- zyds stryd met die groepeeringen, welke grooten steun van de overheid ontvangen. Daarboven beteekent dit echter, dat men afstand moet doen van veel hooggestemde verwachtin gen en verlangens, die sinds de be- vryding werden gepropageerd. Men zal hier echter niet alleen in woord en geschrift onomwönden voor moeten uitkomen, doch men zal dit mettertijd moeten toonen. De Volks- vertegsniwoord'iglng heeft niet al leen den plicht hierop harerzijds te wyzen. doch zij zal het der Regee ring mogelijk moeten maken en haar desnoods moeten dwingen een ge zonde financieele politiek te voeren. In de te Utrecht gehouden ver gadering van de unie van uurwerk makers vormde de distributie van horloges den hoofdschotel der ge voerde besprekingen. Het blijkt dat deze voor de winkeliers tot vele klachten aanleiding geven. De distributie van de schaarsch geïmporteerde artikelen in deze branche heeft ten doel alleen ben in het bezit van een uurwerk te stellen, die daar absoluut niet bui ten kunnen. De winkeliers hebben echter de ervaring, dat de vergun ningen in verkeerde handen komen Het merkwaardige feit doet zich voor, dat op .de verstrekte bonnen vrywel steeds naar dameshorloges wordt gevraagd. Als een heeren horloge wordt verlangd, geschiedt dit (even merkwaardig) op vergun ningen, uitgereikt aan verplegend damespersoneel. Deze verklaren dan dat het horloge moet dienen voor een neef of voor een kennis. De heer van Veen van de afd. grossiers in Den Haag. die de distributie behandelt, verklaarde dat er op een juiste uitvoering van de voorschriften wel degelijk con trole wordt uitgeoefend. Een 37 jarige Amerikaan heeft een combinatie van een auto en een vliegmachine uitgevonden. De uit vinder arriveerde per auto op een vliegveld in Connecticut, bevestig de een propeller en vleugels aan zijn wagen en steeg op. Na eenigen tijd met een snelheid van 190 Km per uur tfe hebben rondgecirkeld, landde de vliegende auto" op vier wielen, waarmede de teerste proef vlucht was geslaagd. De uitvinder heeft een fabriek opgericht om deze nieuwe toestel len te bouwen. Zij zullen ongeveer 10.000 gulden per stuk kosten Het bevestigen en verwijderen van schroef en vleugel neemt slecht» vijf minuten in beslag. De zeer lichte carrosserie van de auto biedt plaats aan tw»ee personen. De gemeenteraad van het Engel- sche plaatsje Ley ton in Essex, heeft in één en dezelfde zitting besloten: 1. een beroep te doen op de bewo ners om de uiterste zuinigheid te betrachten, bij bet verbruik van electriciteit, en 2. een campagne te steunen, ten einde het gebruik van electricitedt De regeering der Ver. Staten heeft besloten byna alle nog bestaand*» populariseer en. controle op loonen en prijzen op te Dat doet de redactie van ,,Diö heffen. Alleen zou een uitzondering rare wereld" denken aan ,,De Waar- worden gemaakt voor huren, suiker, heid", die zoo hardnekkig propa- siropen en rijst ganda maakt voor ware democratie. Voor meer dan 2000 toehoorders heeft de zesjarige DoMs Webster uit Fredericksburg (Virginia) Mo zart's concert in a-majeur uitge voerd, gevolgd door de' Minuten- wals van Chopin en een Noeturne. Dit was de tweede maal, dat zy sinds zij op vierjarigen leeftijd met de studie der muziek begon, eon concert gaf en de eerste keert dat zij met een orkest speelde^ De critici noemden haar geheu gen, haar techniek en haar gevoel buitengewoon en haar leerares deelde mede, dat zij de Nocturne in vier dagen had geleerd. AAN BOORD m.s. %9Boissevain 26 Oct. yVJ DPO^T- lk wilde u nogmaals over Batavia schrijven I Velendie ik er sprakvertelden mijdat l BRIEVEN in Nederland de wonderlijkste verhalen de ronde deden. Zij zeiden: onze familie vraagt, of wij nog altijd achter prikkeldraad tvonen, of er nog steeds zooveel menschen ontvoerd worden, of er nog geschoten wordthoe wij hier nou eigenlijk leven.... Ja, hoe wij hier nou eigenlijk le. ven Het is wonderlijk boe weinig de Westersche menseh verandert en hoezeer hij zijn omgeving dwingt, zich aan hem aan te passen. Bata via, nu ik er twee weken woonde, ia niet veel anders da» Amsterdam alleen is Amsterdam voor som migen zeer ver en in ieder geval zijn de menschen, die men er ont moet, niet zeer verschillend. Wan neer 'ik des avonds den weg afliep, met aan weerszijden bet gele avond licht in de „hotelkamers" in In. dië is een hotel een groot complex van bungalows met een verandah, een slaapkamer en een badgelegen heid hoorde ik al de klanken, die ik ook in Amsterdam hooren kon. Men heeft bier in de hotels niet zeer veel „privacy"in haast elke kamer schettert een radio, een gra- mofoon krast het heimwee dieper, een eenzaam man drinkt starend naar de foeileelijke reproductie van een molen aan het water met een bootje in het riet, zijn ijsgekoelde whiskey. Driemaal de smeltende weemoed van Bing Crosby („And kiss me once and kiss mfi twice and kiss me once again"), vijf maal Frank Si natra, en verderop eiken avond de lichtelijk schorre stem van Davids („Naar de bollenaar de heer lijke bolletot plotseling dicht bij een dronken schorre saxofoon gurgelend spasmatiscb preludeert op der Andrew Sisters „Rum and Co. ca Cola" Dan zwijgt de tokèh, deze geheim zinnige watervlugge hagedis, wiens zevenmaal herhaalde „tokéh".roep geluk zoo brengen; het heele leven van den tropennacht, zoo vol myste rie dat men, wanneer het stil zou zijn, wellicht aan het zwart fluweel de sterren zou kunnen hooren bran den, wordt vaneengescbeurd, geha vend als de nachten ln Amsterdam en Parjjs, Calcutta, en Rangoon en Singapore, want n<>g hebben zich over heel de wereld Westersche menschen verschanst, achter de tri omfen onzer beschaving, achter een ijskast, en 'n radio, achter 'n schijn baar zeer degelijk fort van geper. fectioneerd mechanisme. Een negertrompetist hitst dronken de overprikkelende verslapping on zer cultuur tot nieuwe extasen, dan send op een waggelenden wereldbol, die alleen nog „technisch" „van ons" is: vliegtuigen, auto's, de ra_ v»io en een ijskast- En over dienzelfden weg, tusschen de hotelbungalows, schuift de ge- ruischloosheid der djongos, de in- landsche bedienden voorbij, een an dere wereld achter een masker van Oostersche rust. Ik kon hun niet vragen, wat zjj ervan dachten, mis schien dachten zij hier reeds lang heelemaa! niet over. Maar waarschijnlijk zal uwe be langstelling meer practisch gericht zijn: Welnu, Nederlanders noch In donesiërs leven in Batavia achter prikkeldraad, er zijn, voor zoover wij geïnformeerd zijn, geen ontvoe ringen meer, er wordt niet meer ge. schoten dan ln Amsterdam na de bevrijding, maar gemakkelijk heeft de burger het op den dag van van daag hier zeiter niet. Het uiterlijk van de stad, met haar groot aantal uniformen, het gejak ker van militaire wagens de wijze waarop zeer veel vrouwen zich ge. liëerd hebben met alles wat uniform draagt, de verhalen vap corruptie, „schot in". de centralisatie van een aantal ci viele diensten in officieel half-mili- tair verband, de extra-bevoegdheden van nieuwe instanties met beknot, ting van particuliere initiatieven, de klachten over gebrek aan effieiente werkkrachten op de tientallen bu reaux, de aarzelende manier, waar op het geweldige en zeer ingewik. kelde raderwerk van het openbare leven weer gaat draaien, dit alles herinnert sterk aan een toestand, die wt) zelf na de bevrijding in Ne derland kenden. Nee, de burger heeft hel zeker niet gemakkelijk: Batavia is plot seling een millioenenstad geworden en iemand van de huisvesting.com- missie vertelde mjj, dat er per M2. drie viermaal zooveel menschen wonen als voor den oorlog. Van daar, dat de woningnood zeer ur gent is. niet alleen door de aanwe. zigheid van een groot aantal troe pen, die uiteraard vele openbare ge bouwen en woonruimte in beslag genomen hebben, maar ook door het feit, dat uit Midden.Java practisch alle Europeanen zijn afgevloeid naar Batavia, terwijl het vraagstuk der huisvesting van ex-geïnterneerden een en ander nog moeilijker maakt. De prijzen zijn enorm gestegen: rijst van 0.08 tot 1.25 per liter, eieren van twee cent tot twee kwartjes, aardappelen van acht cent tot een rijksdaalder, een kip, die on geveer alle records slaat, van vijftig cent tot oen tientje. Afgezien van de gedistribueerde artikelen, waar men va.n leven kan. is op de zwarte markt alles te krij gen en dikwijls nog goedkooper dan de officieel verstrekte voedings waren, die veelal uit geconserveerd voedsel van vroegere geallieerde le- gervoorraden bestaan. Er is geen gas, het iichtnet is dusdanig over. belast, dat sommige wijken dea avonds in het donker zitten, de druk op de waterleiding is te gering, ko len zijn er ook niet. Ook de samenwerking tusschen de Republiek en Het Gouvernement verloopt nog niet altijd naar beider wensch. ZToo zijn er bijv. twee ge- meenterein:gingeneen republikein, sche en een Nederlandsche, die zoo zeer op eikaars activiteit vertrou. wen, dat in sommige wijken geen van beide werkt. En toch, ik hoop dat u mjj deze uitdrukking niet kwalijk neemt, toch zit er, volgens menschen die hier na een half Jaar weer terugkeerden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4