Amerikaansch kapitaal in Ned. ondernemingen Gezocht Radio 1L Spanning wegens Duitschen nood Republik. program in de V.S. programma DE JACHT DOOR NEW-YORK. Nog een kans PAGINA 6 MAANDAG 11 NOVEMBER 1946 BELANGRIJKE MISSIE GEARRIVEERD OPLEIDING K.A.B.-LEIDERS TE DOORN GEOPEND f O Actle der vakvereenigingen DE RADIO-STAKING VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT? f Wegens moord Op Schiphol arriveerde Zondag middag de heer J. W. Sunderson, idie in Nederland besprekingen komt voeren betreffende de in vest eering van Amerikvansch kapitaal in Ned- ondernemingen- Tijdens een kort onderhoud deel de de heer Sunderson ons mede, dat hij tijdens den oorlog de Ned! belangen bij de Leen- en Pachtwet 1 -eft behartigd. Thans maakt hij deel uit van de Overseas Corp-, die zich interesseert voor de in dustrie in alle landen buiten Amerika. Deze Maatschappij stuurt naar de diverse landen een dele gatie die onderhandelingen voert met bankiers en industrieelen om tot vestiging van nieuwe of tot uitbreiding van bestaande in dustrieën te komen Momenteel zijn dergelijke delegaties reeds werkzaam in Engeland, België. Zweden, Zuid-Amerika- Het is uitdrukkelijk niet de be doeling om hier Amerikaansche ondernemingen te gaan vestigen, maar men wil Amerikaansch kapi taal, ervaringen en technieken ter beschikking stellen van Ned. on dernemingen om deze gezamenlijk te kunnen exploiteeren- Op het geb ed van de banden-industrie is men reeds tot resultaten gekomen. Men heeft verder het oog op de texi iel industriede vervaardiging van papier en chemicaliën. De beer Sunderson komt nu onder zoeken of hieT ook een missie ge vestigd zou kunnen worden. Hij zal daartoe besprekingen voeren zoowel met regeeringsinstanties als met personen uit het bedrijfs leven. Volgende week voegt zich bij hem Kolonel L. A. Weston, wiens werkgebied in Ned. Oost-Indië ligt. Kol- Weston kent onze over- zeesche gebiedsdeelen zeer goed; in den oorlog behartigde hij daar de Leen- en Pachtwetbelangen. Na een verblijf in ons land vertrekt hij naar Indië voor onderzoekin gen omtrent industrialisatie al daar. Naar de heer Sunderson ons tenslotte nog mededeelde, is Amerika het eerste land dat na den oorlog interesse had voor onze overzeesche gebiedsdeelen. •/Wij hebben er veel gedaan, zei hij, en het is zeker niet onze be doeling daarmee uit te scheiden''. Een politieke achtergrond heeft deze missie niet. De heer Sunder son bezoekt ons land als vertegen woordiger van een particuliere maatschappij, een onderneming evenwel, die het een en ander in de melk te brokkelen heeft. Heden is het Instituut van soci aal-economische vorming der KAB te Doom, waar toekomstige be stuurders der arbeidersbeweging worden opgeleid, in gebruik geno men. Vanmorgen om 9 uur werd tot intentie van dit werk een H. Mis opgedragen in de parochiekerk van Sint Petrus' Banden, waaronder ge meenschappelijke H, Communie van docenten en leerlingen plaats had. Na het gemeenschappelijk ontbijt had de inzegening der leslokalen plaats. Vervolgens werd in het fraai gelegen pand aan den Driebergschen weg een vergadering gehouden van het dagelijksch bestuur der KAB. De cursus, welke drie jaar duurt, begint met 24 leerlingen. Er zijn 4 afdeelingen nl. godsdienst en wijs begeerte, maatschappijleer en ar beidsrecht, economie, Ned. taal en stelkunde, Directeur 'van het insti. tuut is, zooals men weet, dr. A. A Olieröok pr. Verjaardag Mgr. Huiter» z. H. Exc. Mgr. J. p. Huibers, bisschop van Haarlem, zal ter ge legenheid van zijn verjaardag op Vrijdaig 15 Novembeir receptie ver iaenen aan de religieusen (Broe ders en Zusters) en de l&eken van 1112 uur. en aan de priesters van 121 uur. De voorzitter van den Hambnrg- schen raad van vakvereenigingen, Franz Spliedt, heeft een beroep op de Ver. St. gedaan om Duitsch land te redden van wat hij noem de „de ramp van den komenden winter Er is voldoende in de wereld, zoo zeide hij, om deze ramp te voorkomen. Wij beseffen zeer goed de moeilijkheden van Engeland en doen daarom een beroep op Amerika. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat Britsche en Amerikaansche des kundigen op voedselgebied waar schijnlijk de volgende week te Ber lijn de ernstige voedselcrisis in de Britsche zone zullen bespreken. Te Karlsruhe in de Fransche zone Zoowel de Ned. Toonkunsite- toaarsbond als Radio Nederland bebben de door het N.V.V. aange boden bemiddeling in het radios conflict aanvaard. Vanmiddag zal nu in Hilversum een bespreking .worden gehouden. Inmiddels heeft het hoofdbestuur ■van den Toonkunstenaarsbond de uitspraak van het college van rijks bemiddelaars in het loongeschil tusschen de musici en Radio Ne derland niet aanvaard, omdat het college waarin de Stichting van den Arbeid niet zou hebben ge hoord. Rijksbemiddelaars hadden het bestuur van Radio Nederland volledig in 't gelijk gesteld en de eischen der musici betreffende loonsverhooging afgewezen. De stakende musici gaven giste ren twee zeer druk bezochte con certen in de zaal van het Hof van Holland te Hilversum De bemanning van een tank schip dat ter hoogte van kaap May (New-Jersey, V S.) voer, heeft gemeld, dat in die streek een groot vliegLiiig in zee gestort is. Men heeft nog geen overlevenden of wraks ukken gevonden. Men meent, dat. indien de waarneming juist is gewees het hier een burgervlieg. *oig moet betreffen, daar volgens medecleeling van den kustbewa- kingsdienst geen enkel mili air. of marine-vliegtuig op het appèl ont broken heeft. In de nabijheid van San Javier, 94 K.M. ten Noord Westen van Carthagena, is een vliegtuig tegen leen heuvel te pletter gevlogen. Het vliegtuig werd bestuurd door Ben adviseur bij de Spaansche-am Het program van de Amerikaan sche republikeinsche partij is be kend gemaakt. Volgens dit program zullen, onafhankelijk van den hui- digen staatsvorm, met alle landen vriendschappelijke betrekkingen onderhouden worden. De vakver eenigingen moeten vooi haar han delingen verantwoordelijk gesteld worden. De staatsbegfooting moet van 43 milliard dollar tot 25 mil liard teruggebracht worden, waar door een vermindering van' de be lasting met twintig procent moge lijk zou worden, terwijl dan zes mill.ard dollar voor de verzorging van de oud-strijders ter beschik king gesteld zou kunnen worden. Verder eisoht het program, dat de Amerikaansche bezettingslegers in minister van hanctel, Henry Wal lace, heeft tijdens een interview verklaard, dat het het meest in het belang der V. S. is, dat president 'ruman zijn functie zal blijven waar nemen, niettegenstaande het feit, dat hij zal moeten samenwerken met een republikeinschen senaat en huis van afgevaardigden. Hij is te verkiezen, aldus Wallace, boven se nator Vandenberg (republikein) of Byrnes, den minister van buiten. landsche zaken. Hij zeide er van overtuigd te zijn, na zijn reis door het geheele land vlak voor de verkiezingen, dat de uitslag veel gunstiger voor de de mocratische partij zou zijn geweest, indien de V. S. een waarlijke vre- - wc v. o. een waarnjxe vre- Duitschland en Japan niet inge- despolitiek volgden in plaats van krnmnpn nmrdon /Iff-n -ii krompen zullen worden. De voormalige Amerikaansche de ^straffe" welke jegens de sovjet unie wordt gevoerd. DINSDAG 12 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 11.oó Orgel 11.45 Ber. uit Indië, 12.00 Oram'., 12.30 Caus., 12.40 Piano, 13.00 Niéuws, 13.15 Metrolole-orkest, 13.45 Gram., 14.00 Knipcursus, 14.20 Sextet, 15.00 Caus., 15.15 Gram., 15.30 Opera, 16.30 Gram. 16.40 Na school, 17.00 Piano, 17.30 Gram. 17.45 Caus., 18.00 Nieuws, 18.15 Orgel, 18.30 V. d. Ned. strijdlir., 19.00 Muziek, 19.45 Caus., 20.00 Actual., 20.15 Bonte avond, 21,30 Gram., 22.15 Buitenl. overz., 22.30 Skymasters, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.. 9.50 Lichtbaken, 11.00 Clarinet, 11,30 V. de zieken, 11.45 Gram., 12.00 Kwin tet, 12.30 Concert (13.00 Nieuwst, 14.00 Gram., 14.30 Piano, 15.00 Gram., 15.15 Kwartet, 15.45 Gram., 16.00 V. de zieken, 16.30 V. de jeugd, 16.45 Muziek, 17.15 Zang, 17.45 Mu ziek (18.15 Spdrtpr.), 19.00 Nieuws, 19.15 Caus., 19.30 V. de jongeren, 20.00 Actual., 20.15 Orkest, 21.20 Pilmpr., 21.35 Piano, 22.00 Nieuws. 22.35 Avondgebed, 22.50 Gram., 23.00 Klaas van Beeck, 23.30 Gram. (Dit programma kan natuurlijk alleen worden uitgevoerd, indien de staking is opgeheven). 13. Voetangel werd uit zijn ge dachten opgeschrikt door een agent die hem op zijn schouder tilt.te en met barsche stem begon: Zoo mannetje, waarom reedt u door (het stopoh pardon mieneer Voetangel, ik had niet ge zien, dat u.... Hat is goed. jongen, maar hoe haal ik nu dien trein in? Waar gaat die naar toe? Die trein meneer Voetangel, is de middagexpress naar Pater' wen wuviöcuL uij ue öpaausenea,m- is ae miuaagexpress naar Pater- fcassade, luitenant Jose Maria, dieson Ik denk niet, dat u dien zal lap slag dood was J kunnen inhalen Maar daar zit een kerel in, dien ik moet hebben. Belt u dan de Stationspolitie in Paterson op. Over 23 minutlen is de trein daar en ze kunnen des noods iedereen in den trein vast houden tot u daar bent aangeko men. Bwwwwrrrrttftt! Voetangel had zijn wagen al gestart. Bedankt, agent! riep hij nog en draaide met een scherpe bocht zijn waigen zoo kort om den agent, da't deze bijna de wielen over zijn teenen kreeg. Even later stond Voetangel in een telefooncel te bellen. Hallohallo, met de' sta tionspolitie? Ja, mat Voetangel. Dank u. best.... luister meneer Dasion.het gaat om minuten. Herinnert u zich Jud Perolt nog? Ja? Dan hoef ik u niet veel te vertellen. Jlud Perolt zit in den middagexpress, die over 18 minuten uw station binnenrolt. Ik kom met mijn wagen naar u toe, maar ik kan er niet zijn voor den trein. U begrijpt alles? Oké. is de voedselpositie zoo ernstig, dat de vakvereenigingen overwe. gen een algemeene staking uit ta roepen. Volgens den Britschen Nieuws dienst in Duitschland heeft het Britsche militaire bestuur ter le- 'niging van den voedselnood in het Ruhrgebied besloten in alle steden van het Noordelijk gedeelte van Rijnland-Westfalen suiker en ge droogde aardappelen te distribueer ren. Het Britsdhe hoofdkwartier in Duitschland meldt, dat de atmos feer in de groote steden van Duitschland gespannen is naar aan leiding van het nieuws over de ernstige voedselpositie. De politie is waakzaam met het oog op moge lijke ongeregeldheden. Leiders van vakvereenigingen hebben verklaard, dat zij geen ver antwoordelijkheid op zich kunnen nemen voor de „reactie" der arbei ders, indien de berichten nog slechter worden. Tot dusver zijn nog geen demon straties gemeld, dodh in de ver woeste steden Hamburg en Düssel- dorf kan men op de hoeken der straten groepen burgers zien, die den toestand druk bespreken. Berichten uit Keulen zeggen, da, de bevolking aldaar de afgeloopen week een ran'soen van 962 calo rieën ontving inplaats van de vast gestelde 1500. In het Noord-Westen van Duitschland is een periode van koude ingetreden. De waarnemend Amerikaansche militaire gouverneur in Duitsch land, generaal Clay, heeft bij zijn aankomst te Washington verklaard, dat de voedseltoestand in de Brit sche zone „niet zeer veelbelovend" is. Hij schatte, dat van nu tot Juli 1947 600.000 ton graan nciodig ZOU zijn en onthulde, dat een viermo- gendhedendelegatie spoedig een onderzoek zal instellen naar de oorlogsfabrieken in alle vier zones. Het Deensche ministerie van bui- tenlandsche zaken deelt mede, dat de sovjet-militaire autoriteiten de Deensche militaire missie te Ber lijn er van in kennis hebben ge steld, dat zij bereid' -zijn 15,090 Duitsche uitgeweken personen, die oorspronkelijk in de sovjet-zone hadden gewoond en thans in De nemarken vertoeven, op te nemen. Zij zullen in het begin van De. cember worden overgebracht. De minister voor de zuivering van Wuerttemburg-Baden, Gottloib Kamm, heeft zijn ontslagaanvrage ingetrokken, aldus het Duitsche Nieuswbureau Dana, aangezien hem gebleken was, dat de critiek van generaal Clay, den Amerikaan- schen waarnemend militairen gou verneur, op de zuivering in de Amerikaansche zone niet tegen hem was gericht, maar „tegen het Duitsche volk als geheel". „De pre sidenten der gerechtshoven moe ten meer materiaal te hunner be schikking hebben. De medewer king van de zijde der bevolking ontbreekt", aldus Katnm. Na het bericht over uitnoodiging fan den Duitschen socialistenlei der voor een bezoek aan Engelanf wordt thans door het nieuwsbureau Dana in de Amerikaansche zone van Duitschland gemeld, dat dr. Kurt Schumacher tezamen met an dere leiders van de Duitsche so ciaal-democraten op 29 November a.s. te Londen wordt verwacht. Radiotelefonische familiege- sprekken met Ned.-Indië mogen, in verband met het groot aan tal aanvragen niet langer dan 3, zakengesprekken niet langer dan 6 minuten duren. 24). Hoe waarmompelde Burke. Maar indien u er over mocht den ken dat gesprek alsnog te laten na gaan, kan ik u misschien de noo- dige moeite besparen. Mijn kleine Chinees is een groot reiziger. Hij stond dan ook juist op het punt die 3>epaalde stad te verlaten, toen ik met hem sprak. Ik stel een eigenaardige belang. Stelling in uw Chinees, m'sieur Bur ke, verklaarde de detectieve waar dig, terwijl hij opstond. Misschien zal Ik vandaag of morgen nog eens thet genoegen hebben hem te ont moeten. Burke glimlachte flauwtjes. Ik ben er van overtuigd dat ■lieta hem in bepaalde omstan digheden grooter genoegen zou doen, maar op het moment heeft hij tamelijk dringende zaken aan Ie band. Zoodra die echter geregeld »ijn geloof ik wel, dat ik een intiem dinertje van ons drieën kan arran- geeren zullen we zeggen in het Rttz? U en hij zullen mogelijk heel te bepraten hebben. 7 ?et za* m9 een genoegen zijn, Kaf Lavalle rustig toe, en ik zal <tan gastheer fungeeren. wilde alleen maar, dat het •nogenjk was nu reeds een dè.tr»m Wbmloi8*!61]®*1 maar dat regelt zich Etmaal later wel. Bent u niet bang, dat er iets tusschen kan komen om ons diner tje te verhinderen, m'sieur? Het le ven is vol onzekerheden. Maak u niet bezorgd, antwoord de Burke met rustige overtuiging. Zoodra de tijd daarvoor is gekomen, zullen wij in het Ritz een flesch wijn op uw gezondheid drinken, zoo als afgesproken. En toen de bezoe ker wegging voegde hij er half in zich zelf aan toeDat hoop ik ten minste. HOOFDSTUK XV. een Waarschuwing. ZATERDAGOCHTEND 12 JUNI. Een bejaarde Jood begaf zich naar zijn kleine winkeltje in Lamb Lane, Clerkenwell Een sleutel uit zijn zak nemend, opende hij de winkel deur waarop een bordje prykte met het opschrift: ISAAC COHEN Handelaar in oud goud en juweelen De man nam de blinden voor het winkelraam weg en dan naar zijn kantoortje achter de zaak gaande, liet hy zich in den stoel achter zijn bureau neervallen. Hij was geen erg methodisch man. Zijn bureau lag, als altijd, vol papieren. Verveeld zuchtend, begon hij wat orde in den chaos te scheppen. Onder 'n presse- papier lagen diverse brieven, welke 'te zijner tijd wel eens beantwoord '✓.oud*» moeten worden. Hij keek er van door en krabbelde een^ paar antwoorden. Het schrijven van brieven vond Isaac Cohen een be proeving. Dan kreeg hij een circulaire In handen, welke door Scotland Yard was rondgestuurd Het was een van die lijsten van gestolen eïgen- dommen) welke de politie regelma tig rondstuurt en welke hij naar de ervaring hem leerde beter maar goed kon doorkijken. Deze circulaire had al enkele dagen op zijn bureau gelegen. Het papier openvouwend, nam hij zyn bril af, poetste de glazen zorg vuldig op en begon dan te lezen. He»t was de oude geschiedenis de buit van inbraken over het ëe~ heele land. Mr. Cohen stelde niet veel belang in de buit van inbra ken. Het helen van gestolen goed was misschien een winstgevend zaakje, maar wanneer men betrapt werd was de straf niet zuinig. Er waren gelegenheden geweest, dat hy in de verleiding was gekomen de smalle grens van de wet te overschrijden, maar het was bij een uitzondering gebleven Men moest op de eerste plaats volkomen ze ker zijn van den man, met wien men te doen had en verder wag het. noodzakelijk de goederen daarna met de uiterste omzichtigheid te hanteeren. Plotseling zat hij met een ruk overeind. Drie regels van de circu laire sprongen als in vurige letters naar voren. Hij begon te beven en er kwam een zacht gekreun over zyn lippen. Hij las en herlas die drie regels en haalde dan met bevende vingers een klein zeemleeren zakje uit zijn zak. De inhoud op het bureau uit stortend, bleef hij er met iets, dat dicht aan ontzetting grensde, naar zitten kijken. Dan sloot hij zijn oogen en leunde achterover in zijn stoel. Het was alsof hij een klap met een zandzak had gekregen. Vyf minuten gingen voorbij tien. Ein delijk sloeg hij zijn -donkere, melan cholieke oogen weer op. Er stond hem slechts één ding te doen. In dien tusschentijd was hij tot een grimmig besluit gekomen. Hoewel hij wist, dat het waarschijnlijk een financieele ramp voor hem zou be- teekenen besloot hij het ergste on der de oogen te zien. Uitstel zou dwaasheid zijn. Het zeemleeren zakje met inhoud weer bij zich stekend, greep hij zijn hoed, verliet den winkel, sloot de deur achter zich en wandelde dan haastig de straat uit Op den hoek nam hij een bus Er lag een tragische uitdrukking 'op zijn ge laat terwijl hij ging zitten. Iedere omwenteling van de wielen van de bus bracht hem dichter bij dat mo ment van bittere desillusie* Toen hij eindelyk uitstapte en op den in gang van Scotland Yard toeliep, zag hij er uit als een man, die op weg is naar zijn eigen terechtstel ling. Weldra zat hij in een kantoor te genover een politieman met scherpe waakzame oogenf met wien hy een. lang gesprek had. Bill Bannister voerde Burke on der een heerlyk Juni zonnetje naar het boschje achter in den tuin, waar Kent den vorigen avond ver moord was. -r- Dit moet wel een afschuwelijke schok voor mrs. Urquhart zyn ge weest, merkte Burke op. En U ziet er uit, alsof U er nu wel zoowat genoeg van hebt Tusschen ons gezegd en ge zwegen, antwoordde Bannister, ter- wjjl zy in het zicht van het nog steeds slap afhangende touw kwa men, beginf dit alles op mijn zenu wen te werken en zal ik er niet rou wig om zijn wanneer ik hier van daan kan. Maar voor Eve moet het een afschuweiyke beproeving zyn- Voorloopig blijf ik echter nog maar hier, al was het alleen maar om haar wat moreelen steun te geven. Het was vannacht bijna vier uur voor wij naar bed gingen en zelfs toen heb ik nog maar enkele minu ten wat kunnen dommelen. .(Wordt vervolgd)*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6