nieuwe leiding J KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ o/e /?£- wereld Geen kwansel-politiek gevoerd Ruit-nieuwtjes Lodewijk van Devssel's portret Textiel blijft nog zorgen baren kreeg Samenstelling der fractie Katholieken en de Commissie-generaal MAANDAG 11 NOVEMBER 1946^ KRIMPENDE WIND o ROMME WEERLEGT EEN FABEL th DE HELDENSCHE DISTRIBUTIE-FRAUDE PAGINA 7 De chauffeur van Gromyko IN EXTRA VERVELENDE DIN GE WEER PALESTIJNSCH STATION OPGEBLAZEN Het was Zaterdag in Utrecht voor het laatst, dat de Partij raadsvergadering der Katholieke Volkspartij, onder leiding van mr. dr. P. J, Witteman stond. Met vaste hand leidde hij weer de beraadslagingen, wel acht gevend op de reacties van zijn woorden bij de afgevaardigden, doch scherpzinnig als hij is, wist hij steeds een synthese te vinden. In een bewogen periode heeft hij met veel tact en wijs beleid het stuur van de Partij gevoerd. De nieuw-gekozen voorzitter, de heer W. JAndriessenwees erop en zulks mag niet licht vergeten worden. Zijn Zwanenzang" bevatte me. nige behartigenswaau dige les. In het kort kwam het hier op 'neer, dat wij over de resultaten van de achter ons liggende verkiezingen tevreden, maar niet voldaan mogen zijn. De Kath. Volkspartij is als de sterkste partij Uit de bus geko. jnen en gebleken is, dat zij er goed aan deed met haar beginselpro gram te handhaven en den naam katholiek in haar schild te blijven voeren. De fracties hadden echter in aantal sterker en in samenstel ling beter kunnen zijn. Oorzaken: activiteit bij den tegenstander en geringer aantrekkelijkheid van de candid&ten. Wat dit laatste betreft, de fout hiervan is in de eigen orga nisatie te vinden. Door haar demo cratische instelling kan een zwakke Plaatselijke actie de leiding wel eens doorkruisen en het resultaat hiervan is, dat wij met name over de samenstelling van de Tweede- Kamerfractie niet geheel tevreden zijn Twee dingen zijn noodza kelijk: meer partijdiscipline met als ruggesteun een reglement, waardoor de leiding de bezetting van bepaalde plaatsen veilig kan Stellen en een federatie van regio nale kiezerscorpsen. Men moet vertrouwen hebben in de zelf ge kozen leiding. Op voorstel van eenige kieskrin. gen werd een resolutie aangenomen waarin scherp geprotesteerd Werd tegen de veroordeeling van Mgr. Stepinac Naar het Centrum Staatkundige voorlichting reglement verdedigde, zette uiteen, dat het heel niet de bedoeling is een partij binnen de partij te stich ten. De vernieuwing, die in Am sterdam is bereikt, is te danken aan de jongeren. Zonder dat het reglement was vastgesteld ille gaal dus is reeds met goede re sultaten gewerkt. Het gaat erom een stuwende beweging van de partij te maken, die geen conglo' meraat van kiezers moet zijn. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten, de vast stelling van het Jongeren-reglement uit stellen tot de algemeene regle mentsherziening in Februari, doch in principe het bestaan van een jongeren-organisatie goed te keu dat er een college is, waarvan de ren leden verklaard hebben, dat zij de, verantwoording voor het geheele! college aanvaarden. Den Helder bleef het gebeurde toch in strijd Evenmin werd voetstoots aan- beschouwen met de kath beginse. vaard het voorstel van het partij. len bestuur tot reglementswijziging Verhelderend zal zeker een voor- j waardoor naast den voozitter één stel werken, waarmee het bestuur j of twee ondervoorzitters zouden in de volgende partijraadsvergade- worden gekozen. Nieuw bestuur gekozen ring betreffende deze heid hoopt te komen. aangelegen- Gezien de taak van een voorzit ter is het onmogelijk en onge- wensciht, dat één man alles doet. De positie der jongeren ,Het gaat er niet om een drieman- werden 'schap te vormen of de verantwüor. Ampele besprekingen gehouden over het Jongeren-regie, delijkheid te verdeelen. Ook niet - 3 om aan Ho verschillende stroomin- ment waarvan gevreesd werd, da om aan de verschillende stroomin- zoo die er mochten zijn, gele de jóngeren zich er door van de §en, ouderen afgesloten gaan voelen. Is genheid vertegenwoordiging in wel een .kinderkamer'' in de partij.net presidium te geven. noodig? Goed meende een afge vaardigde, ail's de bewoners zich maar in gezinsverband blijven voe. len Een eigen kern is goed, maar niei uitsluitend buiten het gezins verband der afdeelingen. De heer J L. Robert, die het De twee onder-voorzitters zullen dus niet den voorzitter vervangen, maar hem bijstaan en een deel van zijn taak overnemen. Deze drie functionarissen zouden dan een college vormen, waarin met be houd van ieders verantwoordelijk heid, overleg gepleegd wordt over den 'gang van zaken met betrekking tot de leiding der partij, doch juist daarin zag de vergadering een mogelijkheid tot verdeeldheid in de leiding. Het was vooral het woord college, dat kopschuw maakte, zoo. dat tenslotte oip voorstel van een der afgevaardigden besloten werd, dit uit het bewuste artikel te eli- mineeren. Bij acclamatie werden hierna tot voorzitter gekozen de heer W. J. Andriessen en tot onder voorzitters de heeren Chr. Mat- ser en mr E. M. J. A. Sassen. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden bij enkele can- didaatstelling gekozen Mr. dr. P. j. Witteman, de heer A. C. de Bruyn, Mr. B. W. M Drion, prof. J. R. M. 'van dén Brink, pater mag.' dr. S. Stokman O.F.M., de heer F. Sybesma. ir. F, J. C M. Wijffels, de heeren P. Alberts en T. v. d. Zee, mej. mr. W, M. W. v. Eanschot en ir. I. J. Hey. meljer De heer Andriessen, de leiding overnemend, sprak een woord van diepe erkentelijkheid en dank tot den heer Witteman en nam tevens afscheid van m. F. Teulings als lid van het dag. bestuur. De aanwezigen spitsten vervol gens hun aandacht op de uiteenzet, ting van prof, mr. C. P. M. Romane, voorzitter der Kath. Tweede-Ka merfractie over den staatkundigen toestand en het parlementaire werk. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond Geleidelijk toenemende en naar West of Zuid-West krimpende wind, meest zwaar bewolkt met hier en daar eenigen regen weinig verandering in tempera tuur. 12 Nov. zon op 7,53 uur. onder 16,54 uur maan op 19,22 uur, onder 12,00 uur Het tijdstip voor deze uiteen zetting achtte prof. Romme zelf niet gelukkig, nu wij aan den voor avond staan van de behandeling van de eerste ontwerp-toegrooting van deze regeering. Ook het Indië- vraaigstuk geeft in 'verband met de komende studiedagen reden tot re serve. Toch zag spr. zich genood voor zaakt hierover een en ander te werden i zeggen. Op de kath. Kamerfractie verwezen een klacht over te veel] is de valsche schijn geladen, alsof frouweliik^ersoneel in overheids- zij zich te weinig zorgvol tegen- dienst en een voo stel tot wijziging [over d# geweldige probleem ge- van deGemeentewet om het mo- draagt. Dit was onwaar, toen de gelijk te maken, dat onderwijzers heer van Poll nog deel van de - - fractie uitmaakte, het is ook on waar na zijn vertrek. Ten aanzien van dit gewichtige stuk practische politiek vragen wij, aldus spr., een brok geweldig vertrouwen. Maar begrijpt, dat wij alzoo alleen doen, omdat wij dit in het belang van de zaak meenen te moeten doen. Spr. zag ziah echter genoopt tot een openbare tegenspraak. Nog niet lang geleden heeft .van Nederland uit een licht vaardige uitlating haar loop ge- hij het bijzonder onderwijs verkies baar zijn voor den gemeenteraad. Een diiietal moties uit den kring ArnhemNijmegen beoogde afittij- zing van de huidige voorstellen in zake de schadeloosstelling voor oorlogsgetroffenen en het ontwer pen van jeen nieuwe regeling, ge baseerd op chi istelijken grondslag, waarbij men uitgaat van vervan gingswaarde. Deze laatste punten zullen met spoed onder de aan dacht van de Tweede-Kamerfractie gebracht wonden. Een principieel debat dreigde, naar aanleiding van de afkeuring door Den Helder uit gesproken over de samenwerking van de katholieken met de com munisten te Amsterdam bij de wet- houdersverkiezing. Het partijbestuur heeft daarom trent geen directieven gegeven, doch n&emt wel het standpunt in, dat zooveel mogelijk voorkomen moet worden de communisten op bos'uursplaatsen te brengen. De heer Steinmetz lichtte als voorzit ter van de Amsterdamsohe raads. fractie dit speciale geval toe, waar bij hij als feit van groote beteeke- nis naar voren bracht, dat de al gemeene rust bewaard is gebleven en men bovendien heeft bereikt, is in den meest volstrekten onwaar. zin Zulks is nooit aangeboden en evenmin ooit in gedachte gekomen. Weliswaar heeft de auctor van deze mededeeling, nadat spr. hem op hét onware en grievende hier van had geattendeerd, spr. onmid dellijk zijn spijt getuigd en on voorwaardelijke verontschuldiging aangeboden en herroeping toege zegd bij degenen, tegenover wie hij zijn uitlating had gedaan, maar spr voelt zich tot deze publieke rechtzetting genoopt, omdat het praatje als een loopend vuur is rondgegaan. De huidige politiek Kcimcnd tot zijn eigenlijke on derwerp, nam spr. als uitgangs punt hetgeen hij i'n de vorige par tij raadsvergadering ter inleiding op het urgentieprogram heeft ge zegd. Dit urgentie_program heeft den indruk gewekt van te zijn vooruitstrevend in christelijke richting. Wanneer spr. de karakte ristiek hiervan vergelijkt met dat van het beleid van de regeering. vindt hij veel punten van overeen komst. Blijkens haar eerste nomen,, zelfs tot overzee, als zou verklaring laat de regeering zich de combinatie van de Partij van den Arbeid en de Katholieken bü de kabinetsformatie tot een accoord gekomen zijn, waarbij de R K. het processie-recht en erkenning van het kerkelijk hu welijk zouden verkrijgen en de P v d A. de Commissie-gene raal 'ter' gedeeltelijke voortzetting van de koloniale politiek van het gevallen kabinet-Schermerhorn. Het is een grievende gedachte, zoo zei de heer Romme, als zou den wij met Indië een koehandel hebben gedreven ten nadeele van een politiek, die naar onze mee rling met betrekking tot Indië gevoerd had moeten worden. Dit In verband met distributieknoei erijen stonden te Roermond elf verdachten voor den economischer rechter. De voornaamste, de Amsterdam mer L. Telenga, die in totaal voor 7000 bonkaarten van de ambte naren had gekocht voor levens middelenkaarten gaf hij 25; voor tabakskaarten ƒ20 en voor textiel- kaarten 8 werd veroordeeld tot 4 maanden met aftrek en 1 jaar rijkswerkinrichting. Voor de overigen varieerden de straffen van 10 maanden tot 4 weken. In het Jonkerbosdh bij Nijmei gen zal een kerkhof worden in gericht voor 1600 2000 Engel- sche soldaten, die in en om Nij megen zijn gesneuveld. Kolonel Asjes keerde gisteren uit Indië terug. Zijn werkzaam heden voor de opricht ing aldaar van een opleidingskamp voor mil. vliegers waren met succes bekroond. O Begin December organiseert de K. L. M. een nieuwe speciale vlucht naar Zuid-Afrika. O De Ned. vëreeniging te Brusse? vierde Zondag haar 40-jarig bek staan. O Het H. Bloedgilde te Boxmeer^ reeds 5 eeuwen oud, herdacht gisteren zijn heroprichting 25 jaar geleden, na een periode van vervel. Met ingang van 1 Januari a.s_ zullen de navolgende postzege'ï buiten gebruik warden ges tod en hun waarde voor de fran keering verliezen: Zoonerpoj> zegels 1941 i.d. frankeer waard» van 1%, 2%. 4, 5 en 7% cent; weidadtgheidszegels (van he* kind) 1941 in dezelfde waarden- weldadigheidszegels (vso het kind) 1945 in de waarde vaa 1%, 2%, 5, 7% en 12% ct. Bijzon dere postzegels Herrijzend Nederland" van 7% cent. O Philips zal te Almelo een fa briek vestigen voor vervaardi ging van onderdeeler voor radio-gramophoon s. Het was maar goed, zegt AP., dat een der chauffeurs van de sovjet-delegatie bij de Uno, of schoon 'e laat, toch nog voor den politierechter verscheen, want deze was om zijn wegblijven boos gewor. den en had alreeds gezegd: „Hier is een bevel tot inhechte nisneming Pak dezen chauffeur bij zijn kraag" en hij had verder iets gemompeld over ..Russische snel heidsduivels". Nu kwam de chauffeur er af mC een geldboete van 5 dollar en c. volgende waarschuwing. „Tji dit land maakt het geen vc schil uit of iemand den wagen v"i den koning van Engeland of nv'ji heer Gromyko of onverschillig wie-- bestuurt. U word', alleen gevraagd dezelfde wet* en te eerbiedigen, waaraan onze eigen meruschen moe ten gehoorzamen." i leiden door zedelijke beginselen, welke aan onze christelijke be schaving ten grondslag liggen, normen, die ook door aanhangers van andere dan christelijke begin selen worden aanvaard. In de Ka mer heeft spr. reeds gezegd, dat zijn fractie zich sterk realiseert, dat in het kabinet een sterke min derheid leeft, die andere dan de chr. beginselen is toegedaan, wat de moeilijkheid tot consequente aanvaarding vergroot. Dat betee- kent een verscherping van onze plichten als medewetgever en con troleur op onze regeering. Door onze medewerking aan het kabinet hebben wij mede de poort geopend tot een best mogelijke verwezen lijking in de grootst mogelijke mate van ons urgentie-program. Eenige praotische punten onder de loupe nemend, getuigde spr., dat zijn fractie zich volkomen ach ter de regeering schaart in haar eco nomisohe en territoriale eischen, al had zij zich met het oog op het belang van het volk graag achter meer gesteld, in het bijzonder met betrekking tot de territoriale eisohen. Na Mei zijn nieuwe ele menten ingetreden door de beslis sing van de groote vier ten aanzien van de bewoners van geannexeerd Onder de werken van gebied. Er is evenwel geen aanlei- ding om ons standpunt, zooals om schreven in het urgentie-program, te verlaten MONETAIRE SITUATIE NED. INDIE In een hoofdartikel over de geld- situatie en den vpedselnood in Ned.-Indië constateert het .Dag blad" te Batavia, dat het prijspeil voor het Ned geld thans tot een fantastische hoogte is opgevoerd. De dulbbele circulatie is de wortel van het kwaad; het dualisme, dat tot dusverre slechts de politieke verhouding kenmerkte, is nu ook binnengedrongen in de economi sche sfeer, alwaar eenzelfde ellende wordt veroorzaakt, aldus het blad. Uit Nicoria op Cyprus wordt meld: Op Cyprus kan men neit zooveaf En-gelsche cigaretten koo.pen als men wil. De beste merken worden op straat te koop aangeboden in blik ken van 50 stuks voor 5 shilling eu 6 pence, vier pence goedkooper dan in Engeland zelf als ze daar ten minste te koop zynt Noot van de redactie D.R.Vr,ï Snelste reisroute naar Cyprus Ér per K.L.M. naar Londen en vaar daar per B.O.A.C. via Cairo nosr Cyprus. Vlie-gtijd 19^ uur. Koster AmsterdamLonden f 153.e» LondenCyprug 140 retour. p' te alles doen, wat in hun maoht om hierin verandering te brenge i. Bij de bovenbedoelde diefstal len, zoo vernemen wij, gaat het meestal om de ruwe garens, die. zwart verkocht worden als breiga ren Haarlemschen schil der Kees Veneey, welke thans in het Frans Hals Museum te Haarlem worden tentoongesteld, bevindt zich dit karak teristieke portret van den nestor der Neder- landsche letteren, dén 82-jarigen dr. K. J. L. Alberdingk Thijm (Lo dewijk van DeysselJ. De katholieken hebben het geluk de grootste fractie te vormen, maar door de wijze van samenstelling zijn niet alle gebieden evenwichtig bezet. Ook daar, waar wij over voldoende deskundigheid beschik ken, is» de zaak dikwijls zoo ge compliceerd, dat -wij versterking weten te gebruiken. In dit verband uitte spr zijn vreugde over het Centrum van staatkundige vor ming, waarvan vijf z.g. organisatie commissies reeds aan het werk zijn gegaan, waardoor voeft* een negen, tal vraagstukken werkcommissies zijn gevormd. We behoeven hier niet nogmaals wijzen op de schaarsch'e van textiel. Dit tekort vorm' nog steeds het gesprek van den dag. He; ge brek aan textiel geeft ook aanlei ding tot allerlei geruchten omtrent verkeerde productie, verouderde machines en toch extra winst voor de fabrikan en. Zeker is wel, dat het gebrek aan werkkrachten een omvangrijke handicap voor grootere productie vormt. En dit tekort wreekt zich eiken dag. Na deze bekende feiten wordt ons *hans nog het volgende be richt: De regionale commissie Twenthe uit den vakraad voor de textielin dustrie, bestaande uit de heeren A. C. van Eek, H. Gönnig, J. A. Middelhuis en J. Vunderink, heeft zich met een plakkaat tot de Twentsche textielarbeiders ge richt. Daarin zet zij uiteen, dat zij ernstig verontrust is over de dief stallen in textielbedrijven. Dage lijks worden mannelijke en vrou welijke arbeiders op diefstal be trapt en om die reden op staanden voet ontslagen. Een tweede kwaad dat met den dag erger söhijnt te worden, is het on rechtmatig verzuim van het werk. In sommige bedrijven stagneert de geheele productie, omdat bepaalde werkkrachten den eenen dag wer ken en den anderen dag zonder eenige geldige reden thuis blijven, lalr, uilleerd. Sedert Zaterdagavond Sommige arbeiders, en in het bij- worden alle openbare gebouwen zonder vrouwelijke, trekken zitfh bewaak He: groote hek voor het van opzeggingstermijnen niets -at gebouw van Scotland Yard werü. De leden van commissie, zuilen,tegen de gewoonte in, gesloten Het hoofdgebouw van het station, Ras el Ein aan den spoorweg vaa Pales ina naar Egyp'e is door kof- ferbommen opgeblazen Drie joden kwamen met een zwarte geslote» vrachtauto voor het Station eo brachten eenige koffers mef het op schrift „bommen, gevaar" in de wach kamer. Zij- bedreigden een stationambtenaar, die hun den toe gang wilde beletten met een revolr ver. De daders konden ontsnappen, voordat politie en militairen aan. wezig waren. Onmiddellijk werd het bevel gegeven het gebouw te ontruimen. Een half uur later vloog het de lucht in. Bij deze explosie werden drie Britsche soldaten en een Arabier Echt gewond Ter bescherming van Britsche personaliteiten, op wie aanslagen gepleegd zouden kunnen worden door joodsche terroristen, waarvan men de aanwezigheid in Engeland vermoedt, hebben leden van een speciale poli tie. brigade, gewapend met automatische pistolen, voor de betreffende hui.zen de wacht be trokken. De bewaking der ambas- sn-'o "ebouwen is versterkt. Op vielden en in havens wordt Re-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 7