Basis-verdrag in Indonesië G DE „VIER" EN ITALIË De nood in Duitschland Nederlandsche Kroon aanvaard ISatiw overleg verzekerd Radio-staking geëindigd Onderhandelingen met Tito ONGSLAGEN '68ste JAARGANG WOENSDAG 13 NOVEMBER 1946 No. 20162 DAGBLAD- VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HOOPDHEDACTE„a Lunch met Soekarno BELASTING- EN PRIJZENVRAAGSTUK voor den middenstand Toch dirigenten op Proef consumentencrediet „UND WIR FAHREN".... BLIKSEMBEVEILIGING ONGEHONOREERDE BROODBONNEN DE HUURSTOP IN AMERIKA VIJFDAAGSCHE WERK- WEEK VOOR DE BANKEN? NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX ABONNEMENTSPRIJS 3.25.P. KWARTAAL,, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK ALGEMEEN REDACTEUR H A PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST SCHIEDAM, TEL. 68804 Na de aanvankelijk sombere verwachtingen bereikt ons thans ■het volgende verheugende bericht uit Indonesië: Zoowel uit be trouwbare Nederlandsche als Indonesische bron wordt vernomen, dat gisteren te Linggardjati tijdens de onderhandelingen tusschen 'de Nederlanders en de Indonesiërs op de meest essentieele punten leen groote mate van overeenstemming is bereikt. Tijdens de bijeen komst die bijna 3!/2 uur duurde, zijn de Commissie-generaal en de Indonesische delegatie er in geslaagd, om alle 17 punten te be spreken en te formuleeren op een wijze, die voor het oogenblik beide partijen aanvaardbaar was. Deze 17 punten zu.len Voor tezamen een basis-overeenkomst vormen- In ieder geval zijn de sombere voorgevoelens, die na de politieke besprekingen van Dinsdagmorgen waren gerezen, verdwenen, om plaats te maken voor de welgefun- deerde verwachting, dat de bijeen komst te Linggardjati er tenslotte toch nog in geslaagd is. om de kloof tusschen het Nederlandsche en het Indonesische standpunt te overbruggen. Ofschoon een officieel commu niqué nog niet is uitgevaardigd, kan op goéde gronden woerden medegedeeld, dat de positie van de Nederlandsche Kroon schijnt te zijn gedefinieerd als bet hoofd van de Nederlandsch-Inidones sche unie en wel op een wijze, die voor de Commissie-generaal aanvaard baar is. De uiteindelijke formulee ring moet echter nog worden vol tooid Het lijkt er op. dat de Indone siërs, in dit opzicht de positie van de Commissie-generaal volkomen begrijpen en zich er van bewust zijn. dat de commissie in deze aangelegenheid geen vrijheid van beweging heeft of concessies kan doen- De ontwerpen, die Dinsdagmid dag tot stand gekomen zijn, vor men nog niet de uiteindelijke lezing. De politieke besprekingen zouden heden, Woensdagochtend om 8 uur 30plaatselijken tijd yvórden voortgezet. Onmiddellijk na de zitting van Dinsdagavond hebben dr- A. K- Gani. mr Amir Sjarifoedin en de leden van de Commissie-generaal zich naar ir. Soekarno begeven, hoofd van een der tafels met prof. teneinde met hem de tot dusverre verkregen resultaten in hun geheel te bespreken. Nog steeds dienen een aantal bijzonderheden nader te worden besproken en geformuleerd, het geen heden zou plaats vinden. De ,.unie" is volledig aanvaard, doch 'zal eerst goed in werking kunnen treden, nadat de federatie, die ..de vereenigde staten van Indonerië" genoemd zal worden, als een volkomen aanvaardbare instelling is gevestigd en ver zekerd is van erkenning door het buitenland. Men neemt aan. dat hiermede een periode van ongeveer 2 jaar gemoeid zal zijn, pas daarna zal de Nederlandsch-Indonesische unie in werking treden. In de tusschenperiode van 2 jaar zal er tusschen de Nederlan ders en de Indonesiërs in alle politieke en economische aange legenheden de meest nauwe sa menwerking bestaan, die tot in bijzonderheden zal worden vast gelegd- Toens Dinsdagmorgen de confe rentie werd onderbroken voor de lunch, begaven ziclb alle leden van de beide delegaties naar het land huis, waar Sjahrir momeni'.eel ver. blijft. Lord Killearn en zijn staf waren reeds daar en de informeele besprekingen begonnen terstond. Na eenigen tijd verlieten de vier leden van de comimdssie-generaal hef huis voor een kleine wande ling en een onderlinge discussie. Later keerden zij terug voor de lunch. Soekarno en Hatta arriveer den om 2 uur n.m. en onmiddellijk daarna begon de lunch. Soekarno was gezeten aan het Schermerhorn aan zijn linkerhand en achtereenvolgens lord Killearn. Moh. Hatta en dr. Van Mook. Onmiddellijk na de lundh werden de besprekingen hervat. Een tweede onderbreking van de bijeenkomst had plaats om 4-30 Dinsdagavond om tien uur zouden de leden van de commis sie-generaal Linggardjati verlaten en naar de „Banckert" terugkee- ren. Groote brand te Sainpit Op 11 November heeft een brand te Sampit (ongeveer 200 KiM. ten N.W. van Bandjermassin) een doo- de, twee gewonden en een schade van ongeveer een millioen gulden veroorzaakt. Twaalf blokken toko's, 5 huizen, 60 ton rijst, 250 ton bam boe en 40 ton hars zijn bij den brand verloren gegaan, terwijl 50 families dakloos zijn. Op 26 en 27 November houdt de Ned. Kath. Middenstandsbond te Utrecht een congres over actueele economische vraagstukken voor 't middenstandsbedrijf. Inleidingen worden gehouden over de finan cieele positie van het bedrijf, over belastingwetgeving en midden, standsbedrijf en over de productie- en prijzenpolitiek der regeen'.ng. De afd. bloembollenstreek der Arka heeft in een motie haar te leurstelling uitgesproken over de eindresultaten der commissie.Neher en aangedrongen op een meer doel treffende prijzenpolitiek onder cor rectie van den bestaanden achter stand in de bezoldiging der ambte naren. In de Maandagavond geh cuiden vergadering onder leiding van het N. V. V. is overeenstemming be reikt inzake het geschil, dat tot de staking bij den radio-omroep beeft geleid- Overeengekomen werd, dat de commissie van deskundigen, die tot taak heeft het bestuur van de stichting Radio Nederland te advi- seeren, uitgebreid zal worden met twee dirigent-deskundigen buiten den radio-omroep en een ver tegenwoordiger uit het desbetref fende orkest. De uitspraak van deze commissie zou bindend zijn. Er zal een reëele proef worden genomen met de oude en nieuwe dirigenten. Zoowel de oude als de nieuwe dirigenten zullen derhalve Bil Pi°efperi°de optreden, over nogSteVl°erde besprekingen is arbeidsovereen'kcunst^^ïie "weUswaar geen aanleiding vormde voor de staking doch welke punten wel geregeld moesten worden Hét werk is heden hervat Er Zullen geenerlei rancunemaatre'gelen jworden getroffen. Alhoewel dtus de staking is op_ (geheven, zal, naar wij vernemen, een kamerorkest, bestaande uit radio-musici o. 1. v- Harry Wigge- laar een tournee maken door Nederland ter aanvulling van de stakingskas. Nader meldt men ons uit Hil- tlrersum: Met de oplossing van het conflict is tevens de grond ontnomlen san de grieven der musici t.a.v. de Buivering en het ontbreken van arbeidscontracten. Aankomst van een nieuw contingent van de VII December-divisie te Tandjong Priok. De commandant der divisie met stokin gesprek met een juist gedebarkeerden militair. De collectieve zuivering welke heeft plaats gehad wordt n.l. onge daan gemaakt en vervangen door een individueele zuivering, terwijl met de musici collectieve arbeids overeenkomsten zullen worden aan gegaan. De Staatscourant van Dinsdag bevat nu een beschikking van de ministers van Soc. Zaken en van Financiën, waarbij de termijn voor het indienen van een aanvraag voor het consumentencrediet wordt ver lengd tot en met 30 November a.s- Vier Duitsche krijsgevangenen, die in een aan de Fransehe kust gestolen vaartuig het Britsche eiland Wight bereikten en na f ij Vemtnor aan land gingen, zijn ge arresteerd. De Italiaansche regeering heeft een nieuwe nota tot de „vier" te New-York gericht. Verwijzend naar het fëlt, dat de vier de behande ling der kwestie-Triest hebben op geschort, zegt ze „dat ze deze op schorting beschouwt als een indi recte uitnoodiging aan Italië en Joego-Slavië, om zelf een basis voor overeenstemming te vinden. ,,De Italiaansche regeering is van meening. dat de verklaring van maarschalk Tito aan Togliat- ti een positief element bevat voor algemeene bespreking van de tus schen beide landen hangende_ pro blemen- EÖiter, eike overeen komst zou de garantie der ver eenigde naties moeten hebben, Intusschen wordt uit New-York gemeld ,dat de „vier" gisteravond besloten hebben het Fransehe com promis-voorstel inzake Triest, als basis voor verdere besprekingen te aanvaarden. Couvé de Murville, die BMault bij de „vier" vervangt, brak nog een lans voor directe onderhande. lingen tusschen Italië en Joego-Sla vië en stelde voor den beiden lan den ëen tijdslimiet voor een ac- coord te stellen. Byrnes verklaar de echter, dat zijn regeering aan Italië reeds had meegedeeld, dat de V. S. niets afwisten van directe on. derhandelingen en zich gebonden achten door de aanbevelingen van de Parijsche conferentie inzake Triest. Wilden Italië en Joego-Sla vië alsnog probeeren, het eens te worden, dan was dat hun zaak," doch iedere overeenkomst, van de Parijsche besluiten afwijkend, zou zeer nauwkeurig worden bestu deerd. In Amsterdam bestaat een „bu reau voor genormaliseerde bliksem beveiliging". Dit instituut zoekt in elke gemeente contact met perso- rXn, die medewerking willen ver leunen bij de registratie van de gebouwen, die voorzien zijn van bliksemafleiders. Dat beveiligen tegen bliksem is niet gek, dat normaliseeren van die beveiliging is als handelszaak niet dwaas en om lieden op te zoeken, die een handje willen helpen om de bestaande bliksemafleiders te noteeren ten behoeve van 'n nor malisatie-kuur is ook niet mal. We zien in bovenstaand procédé een tip voor de regeering. Als men veel kranten en tijdschriften leest, komt men tot de ervaring, dat er van het geheele beleid onge veer niets deugt. Als journalist wordt men van de eene protestver- gadering naar de andere geroepen» terwijl voorts de redactie-brie- venbus dagelijks voor een belang- I rijk deel wordt gevuld met schrif- i telijke protesten, aangenomen pro- testmoties tegen „alles en nog wat". En onderwijl hoe bestaat het leven we allemaal nog en de re geering zit nog achter het stuur. Toch verraden de donderslagen, dat bij de geladen sfeer hier en daar de' bliksem is ingeslagen. Thans staan de begrootingsdebatten voor de deur en we kunnen der halve weer het noodige „lichten" en geratel" verwachten. Met propaganda-,.gebliksem" ko- mén we echter niet verder. Vooral als dat „genormaliseerd" wordt losgelaten. Het regeeringsapparaat wemelt I van voorlichters, maar het volk gelooft hen niet, wantrouwt en sputtert. De bliksembeveiliging is nog niet in orde. Strijd is er tusschen „officieele en werkelijke armoe, tusschen bu reaucratie en ondernemersvrijheid, tusschen baantjeshouderij en ge. zond verstand, tusschen werkelijke hulp en het bezit van de ping pong, tutsschen al dan niet ver meend recht en al dan niet begaan onrecht, tusschen nijd en de liefde. Het „vuurt" permanent van alle kanten,' hetgeen een allesbehalve gunstige situatie is om over „mooi weer" te redeneeren. Nederland kraakt nog aan alle kanten. De regeering zoeke daarom helpers, die met kennis van zaken als bliksemafleiders kunnen fun- geeren. Het normaliseeren komt dan automatisch in orde. Dat het „gebliksem" ophoudt ge. loovel we niet, want daarvoor zijn 9 millioen Nederlanders te veel. in leven. HENK VAN DER MAZEL Het eerHe Fransehe vliegtuig op de militaire lijn SaigonBatavia (Indo China) te Batavia aangekomen. Links de Nederl. consul- generaal mr. den Dooren de Jong, naast hem generaal Andrieu, commandant van de Fransehe. luchtvaart in Saigon Functionarissen van het mili taire bestuur in Duitschland heb ben op een. persconferentie te Duesseldorf meegedeeld, dat de stad nog slechts voor 314 -dag brood voorradig heeft. Gisteren konden de broodbonnen al niet in alle bakkerswinkels worden gehonoreerd. Luchtmaarschalk Sir Sholto Dou glas, commandant van de Britsche zöne van Duitschland, heeft na zijn bezoek aan Londen verklaard, dat de Britsche regeering zich vol komen bewust is van den ernst van den toestand in de Britsche zöne. Alvorens het resultaat van de be sprekingen tusschen de ministers van buitenlandsche zaken bekend is, aldus Sir Sholto, is het niet mo gelijk den import van voedsel op langen termijn vast te stellen. Al les zal evenwel in hef werk worden gesteld om de huidige rantsoenen te handhaven. Te Berlijn is een delegatie vgn mijnwerkers aangekomen om te protesteeren tegen de ontmanteling van de fabrieken bij -de kolenmij - nen van Senftenberg, de grootste in de sovjet-Russisolie zöne van Duitschland. Het Duitscha Nieuwsbureau in de Britsche zóne van Duitschland meldt, dat Fritzsthe voor het eind van dit jaar voor het zuiverings-i tribunaal te Neurenberg zal ver schijnen. Von Papen zat waar schijnlijk niet voor Februari van het volgend jaar terechtstaan. Zij zullen worden verdedigd door hun advocaten, die hen voor het inter nationale tribunaal verdedigden, Helene Schwerzel, die er van be. schuld igd wordt dr. Karl Goerdelei-, voormalig burgemeester van Leip. zig en een der leiders in het mis. lukte complot tegen Hitler in 1944, aangegeven te hebben, zal Donder» dag a-s. door een Duitsch tribunaal worden berecht De republikeinsche senator Ken, neth S. Wherry, die waarschijnlijk een van de meest invloedrijke leden van het door de republikeinen ge controleerde congres is, heeft Dins, dag verzocht om opheffing van het „plafond der huurprijzen". Wherry zei, dat het geschil met betrekking tot de controle dep huurprijzen de oorzaak zou kunnen zijn van een der eerste botsingen tusschen de regeering van president Truman en de republikeinsche meer, derheid in het congres. De vereeniging vaa bankiers i« den staat New York heeft zioW uitgesproken voor sluiting der ban ken op Zaterdag gedurende het ge* heele jaar Ook in Connecticut er* Massachussets hadden stemmingen! een gelijk resultaat. De uitslag de® stemming in andere staten is nog niet bekend. In Wallstreet-kringen het men doorschemeren, dat die Newyortr» sdhe effectenbeurs het voorneem der banken zou volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1