Dakota stort Ernstige vliegramp op Schiphol treft de K. L. M. neer Officieele mededeeling over de ramp Mysterieus radiobericht Zesentwintig inzittenden gedood Oorzaak is nog onbekend Stond motor in brand? J m JAARC-ANCVRIJDAG 15 NOVEMBER DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN hoofdredacteur Een verschrikkelijke ramp heeft onze nationale lucht vaart getroffen. Het K.L.M.-lijnvliegtuig van Londen is gisterenavond om tien minuten voor acht op Schiphol verongelukt. Alle inzittenden, namelijk -een en twintig passagiers, de bemanning van vier personen en de stewardess zijn om het leven gekomen. hoe het gebeurde DE SLACHTOFFERS "Herman de Man Hij ruste in vrede. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 'ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. W I T L O X BUREAUX VOORLREDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8. SCHIEDAM, TEL. 68804 ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK Talloos welhaast zijn de onge lukken. welke de laatste maan den de' wereldludhtvaiart hebben getroffen. En de keeren, dat men van een ramp moest spreken, wa ren vele. Doch telkens weer was het of er een beklemming van ons werd genomen, als we hoor den, dat het verongelukte toestel geen KLM.-er was. Niet. dat we die ongelukken niet vreeselijk vondien, maar tooh. we hoopten, dat onze eigen luchtvaartmaat schappij ervoor gespaard zou blij ven. Thans eveniwel is ook hier de Sla? gevallen. Als iederen anderen keer, zorg vuldig maar onbezorgd, gaf piloot Moreton gisterenvond op Croydon het sein de blokken los te gooien, zijn Dakota schoot weldra vooruit en spoedig zat het toestel in de lucht: koers Schiphol. En de 21 passagiers, die opge wekt de cabine vulden, verheugden zich reeds op hun nabije thuis komst. „Safety first" is strikt het devies van de K-L-M- Als er aan een toestel wat hapert, mag het be slist niet starten, eer het manke ment absoluut is verholpen. Des noods komt een andere machine passagiers en vracht halen. Men mag daarom als zeker aannemen, dat de PH TBW, toen zij van Londen opsteeg" absoluut in condi tie w=s Wat er precies is gebeurd, zal evenwel nooit verteld kunnen worden, want zooals gezegd, nie mand van de inzittenden over leefde de ramp. Dit zijn dé feiten, voor zoover wij die gisterenavond konden achterhalen: De tweemotorige Dakota PH TBW van de K-L-M. vertrok giste renavond van Londen naar Am sterdam Het gerucht, dat het met vertraging zou zijn opgeste- gen, kónden wij niet bevestigd krijgen Het weer was betrek kelijk goed en de reis verliep nor maal. Boven Schiphol aangekomen cirkelde het toestel geruimen tijd rond om de landin,gsbeurt af te wadden Toen de banen vrij waren, maakte de piloot de voorgeschre ven ronden en meldde bet toestel zich radiografisch af ten teekten, dat het ging landen. Het ging toen zijn laatste ronde in en ov roode hoofdlichtbaken heen vloog (het om elf minuten voor acht, de richting van de landingsbaan. Plotseling stortte het hierbij echter neer aan den uitersten Zuidwestelijken rand van het vliegveld. Men is daar ter plaatse bezig de landingsbanen te verlen gen, waarvoor veel grondwerk moet worden verzet. Er zijn diepe geulen en ook dijkjes van opge worpen aarde. Tegen een van deze dijkjes niu is het toestel terecht gekomen. De gevolgen waren verschrik kelijk. De Dakota versplinterde totaal door het geweld van de I botsing. Een vleugel kwam te recht op een honderdtal meters afstand in het drassige terrein. Een tiental meters van het eigen- lijke wrak lag het staartstuk en verder lagen overal brokstukken in het rond, propellers, boeken, verbrande kranten.... De inzittenden moeten bij het neerkomen allen op slag dood zijn geweest en ook zij werden naar alle kanten weggeslingerd. De benzinetanks sloegen bij de botsing uit elkaar met het gevolg, dat alles wat er van den romp nog restte, door de vloeistof werd overgoten. Even een steekvlam en dan stond de ruine in lichter laaie. In allerijl snelden vrijwel allen, die op het vliegveld aanwezig wa ren, naar de plek van de ramp. Een wachtsman, die zieh vlak in de nabijheid had bevonden, toen het ongeluk gebeurde, stond met een roode lantaarn te zwaaien en het was maar een kwestie van oogenblikken voor een autobus met Schnpholmannen ter plaatse was, tegelijk met de brandweer van het vliegveld. Met twee schuimstralen had deze den ben zinebrand spoedig bedwongen. Direct begon men met het ber gen van de slachtoffers. In de ver brande resten van het toestel vond men er slechts drie. De overigen lagen allen in het rond verspreid en velen waren zoo* verminkt, dat de identificatie niet gemakkelijk zal zijn. De Amsterdamsche geneeskun dige dienst was eveneens spoedig met auto's en brancards aanwezig en vervoerde de lijken naar het Wilhelmina- en het Binnengast huis. Bemanning: Moreton, gezagvoerder, Milo, radio-telegrafist. Vos, telegrafist. Tiemens, boord-mecano?. Stewardess was mej. Lam mens. Passagiers: Mevrouw H. Lamboo (Ned,), de heer L. H. Lamboo (Ned.), P. A. Josephs (Eng.), W. R. Moseley (Eng.), Major Western (Eng.), F. M. Burgers (Eng), of F. M. Burgiss (staat nog niet vast), B. A. Withham (Eng.), J. Vet (Ned.), H. J. van Arkel (Ned.), E. van Musschcr (Ned.), M. A. Elias (Ned.). J. Ridder (Ned.), W. E. A, M. Koning (Ned.), W. L. Elderson (Ned.), K. Sperna Weiland (Ned.), employé van de K.L, M„ M. M. Busman (Ned.), Herman de Man (Ned.), A. de Groot (Ned.). J, Kooyman (Ned.), Chr. Tonet (Ned.), E. M. M. 3. van Vlijmen (Ned.). Een van de vleugels van het toestel bleef na de ramp slechts intact De K.L.M.-persdienst deelde om middernacht officieel mede: „Het K.L.M.-vliegtuig van den regelmatigen dienst Londen 'Amsterdam, een Dakota, dat de registratieteekens PH-TBW droeg en te 18.50 op Schiphol moest aankomen, is bij dettmding verongelukt en geheel vernield. 21 Passagiers, vier man bemanning en de stewardess kwamen om het leven. Even voordat het vliegtuig verongelukte kwamen vijf andere lijnvliegtuigen normaal binnen. Het horizontaal zicht was goed, de wolkhoogte bedroeg 150 M. Het toestel kwam terecht ten Zuiden van de Oost-Westbaan op het vliegveld Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt door den Rijksluchtvaartdienst van het ministerie van Verkeer ingesteld". Er is een mysterieus bericht van Aneia uit Londen. Het luidt: In den controletoren .op het vliegveld Croydon werd .korten tijd voor de ramp op Schiphol een radiografische boodschap van hel verongelukte vliegtuig opgevan gen luidende: „Motor in brand. Zetten koers naar Schiphol". Op Schi phol hebben wij gisteren- Het K.L.M.-vliegtuig Dakota PH-TBW, voor de noodlottige vlucht avond naar de juistheid van dit te legram pogen te informeeren. We zijn daarin echter niet geslaagd, zooals daar trouwens van officiee le zijde in het geheel geen inlich tingen werden verstrekt. Wat we er hoorden, was echter van dien aard, dat het geval er nog raadsel achtiger op wordt. Allen, die wij spraken, gaven ons althans den indruk, dat alles met de PHTBW normaal was geweest. Het toestel had rustig rondgecirkeld tot het mocht landen en had zich, toen biertoe het sein werd gegeven, vol komen volgens de regels afgemeld. Ook kon er aan boord geen paniek zijn geweest, want gelijk normaal voor de landing pleegt te geschie den, had de stewardess de pas poorten der passagiers opgehaald. In haar tank heeft men ze alle, zij het dan ook zwaar beschadigd, in een bundel je teruggevonden. De piloot, de Engelschman Mo reton. was 'pas een half jaar in dienst van de K. L. M. Hij vloog echter steeds de Londen-lijn en had zeventien vliegjaren achter zich. Een ervaren man dus. Het weer was betrekkelijk goed. Er was op het moment van het on geluk 3 K.M. zicht vooruit, bij een wolkenhoogte van 100 it 150 meter enT,^e laud'ngslich.en waren aan. tevoren waren in serie vier P s, Soed binnengekomen en het landen van viermotorige vlieg tuigen is moeilijker dan dat van tweemotorigg, zooais de veronge lukte Dakota. Ook de wachten op het vliegveld verklaren niets te hebben gezien dan de boordliichten; toen hoorden ten de vlammen omhoog. Niets van dit alles wijst ook maar eenigszins op een bevestiging van het bericht uit Londen, eer op het tegendeel. Een officieele ver klaring zal mor dan ook licht moe ten brengen. Misschien dat deze dan ook een verklaring bevat, waarom de Da kota zoo lang in de lucht bleef. Volgens sommigen immers had men den piloot reeds vroeger het sein gegeven, dat hij kon landen, doch desondanks zou hij in de lucht zijn gebleven tot hij later mbest wach ten op het landen van de andere thuiskomers. We spreken den stationschef van Schiphol, den heer Thomsom. Hij was, even voor het ongeluk plaats vond, met het lijnvliegtuig van Lissabon uit Madrid gekomen. Als we hem naar zijn meening vragen over de oorzaak, haalt hij de schouders op. ,,Wij combineeren momenteel alle raidio. en radargegevens", zegt hij, „en morgen zullen we grondonder zoek doen en luchtfoto's maken. Misschien dat wij dan wijzer worden." In de lokaliteiten van den sta tionsdienst werkt men aan de passagierslijst. Zij werd uit Lon den doorgeseind, want de lijst, die zich in het vliegtuig bevond is verbrand. De resten der paspoorten uit de tasch van mej. Lammens, verschroeid, doorweekt en bemod. derd, liggen in het kantoor. Papie ren worden ontcijferd; daarna de families gewaarschuwd Hierom worden ook vanavond deze namen niet officieel bekend gemaakt, maar zal dit tot morgenochtend moeten wachten. Thans werken er de reddings- en brandweerploegen koortsachtig en in den schijn van carbidlampen zoeken zij het terrein af. Tegen twaalven pas vindt men het laats .8 lijk, maar ook dan gaat men ver. der met het verzamelen van voor werpen, die over het modderige en drassige terrein verspreid liggen. Bij den stationsdienst liggen deze stille getuigen; een doorweekte taseh, een berg verschroeide een tfntfotrnknoop en honderderlei andere dingen. Ook een horloge, waarvan het glas stuk is, maar dat nog loopt.. Mej. Jannie Lammens de stewardess De ramp boven Schiphol heeft ook onze letterkunde getroffen- op de lange doodenlijst verschijnt ook de naam van Herman de Man. Hoewel De Man (zijn eigenlijke naam is S. H. Hamburger) niet meer actief aan het letterkundig leven deelnam de oorlog, die hem vrouw en zes kinderen ont. ze een klap en gelijk daarop scho-rukie ,had hem te zeer geschokt heeft zijn naam nog steeds goeden klank als een geliefd auteur van streekromans, Hamburger is 1898 te Woerden geboren, en de omgeving der Zuid- Hollandsche dorpen bleef steeds in het centrum van zijn gedachten; daar speelden zich zijn streekro. mans af, en het was zijn overtui ging dat ieder auteur slechts tovert den grond ,waar hij als kind leef de, een waarachtige en met het hart geschreven roman kan schrij ven. Zijn realistische romans worden gekenmerkt door een hartelijke deernis met de ongelukkigen onder, deze plattelandsbevolking. We noe. men: Aardebanden 1922, Weide weelde 1923, De eenzame 1924, Rijshout en rozen (1924), Het was sende water 1926, Meester Lampe- var 1929, De kleine wereld 1932, Maria en haar timmerman 1933, Een stoombootje in den mist 1934, De barre winter van '90 (1936), Scheepswerf de Kroonprinses 1936, Maarten Luteyn (193?)Pietje de Booy (1938). In 1927 is de Man bekeerd tot het Katholieke geloof. In 1940 wist hij naar Engeland te ontkomen, waar hij tijdens den oorlog bij Ra. dio Oranje een grooten rol speel de en o-a. de leiding had bij de op. richting van een Curagaoschen ra dio-omroep

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1