debatbeëindigd G Waar blijft de cacao-bon? De H. Vader tot de Boeren Aardappel en Kinderbijslag De Unie met Indonesië Geen veen- piepers Kinderbij slag wet met goede kans ONGSLAGEN 68ste JAARGANG ZATERDAG 16 NOVEMBER 1946 No. 20165 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K,V,P,—P.vA.A, de samenwerking tusschen ACH, DIE MORAAL FABRIEKEN LEVEREN NIET MEER AF DE VERLOKKING DER STAD De exploitatie der armen ."S NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN, REDACTEUR iï. A. paAHAs t HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. WITLOX 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK DIRECTEUR: J. KUIJPERS 'BUREAUX VO°R REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSYEST 8, SCHIEDAM, TEL. De voorstellen van de commissie- generaal zijn uiteraard op dézen Vrijdagmiddag nogmaals in debat gebracht. De voorzitter der fractie van de R- v d a mooht zijn verheuge nis daarover niet onder stoelen of banken steken en gaf zijn visie °P het geval extra relief door spe ciaal den heer Schouten een ge duchte reprirna?de toe te dienen. Waarbij 'n beetje eigen roem toch niet geheel huiten geding bleef. Hü zie4 in de figuur, door de voorloopige°Yereenkomst 09 het doek gepr°lec eerd. een transfor matie volgens. de eischen des tijds van het Koninkrijk, .dat anders Wordt geor°end en ook genoemd, echter met behoud der twee essen tialia: bet staatsverband en de Kroon. Verder kan men weliswaar niet gaan, maar zoo ver kunnen we toch gaan. Tegenover den heer Schouten, die altijd en overal maar „neen" heeft gezegd en zelf zonder fouten op elke fout aange- valle" 1S* vond de heer v. d Goes van Naters den tijd reeds gekomen ?m te getUigen- dat „wij het puin Jlen geruimd, tér linker- en Rechterzijde gehinderd, doch ons aoor de situatie niet in het defen- ®!ef laten dringen Wij hebben den band met Indonesië behouden". Dok minister Beel wijdde nog ten enkele passage zijner korte repliek aan de Indonesische kwestie, zonder nochtans ter zake meer klaarheid te schep pen. Zulks opzettelijk, want de ■"egeering heeft nog steeds niet haar standpunt bepaald over de voorioopige overeenkomst, die Wellicht binnenkort in Indië ge publiceerd zal worden, en dies heeft het geen zin er nu al over gedachten te wisselen. Ook en heer Romme werd daarom graden, zijn ziel vooralsnog in 'ldzaamheid te bezitten. In elk ®eval de ministerpresident erzekerde het nogmaals zal °°i' de procedure nauwgezet de "nstitutioneele weg worden be- Wandeld. heide partijen, waarop het hui- ®e kabinet steunt, heeft de ractie-voorzitter van de P-v.d-A- n°g eenige opmerkingen gemaakt. Welke alweer begonnen met een oude douche: de houding eener Politieke party kan men niet in en sc ema bevriezen De regee- 's vo°r ons geen doel, wel algemeen belang. Toch is samenwerking tusschen beide par- tijen van nut, niet in de laatste plaats door de bindende kwali teiten van het hoofd van hef kabinet- Inzake het anti-papisme schaart zich de Partij van den Ar beid. die zelf katholieken onder haar ledun telt, achter den minis ter-president; maar de K-V-P moest zich minder de monopolie- -1 V°°^ een hepaald volksdeel aanmeten ring het Dé K.V-P- mag zich troosten met de gedachte, dat tegenover „bezits- spreiding" de P-v-d A- niet zoo afkeerig staat, althans.als het maar niet gaat om spreiding van kapitalistische winsten! Vennootschapsbelasting Uit de replieken zij nog aange stipt, dat de heer Teulings (K VP.) bezwaar inlegde tegen de voorwaarde, welke de minister van Financiën wil verbinden aan de volgens velen al te ver gaan de verlaging der vennootschap belasting. nl. t.e wachten met de invoering tot de prijsbeheersching betere resultaten zal hebben af geworpen. Voor het overige wenschte de katholieke specialist den ministe- rieelen „cowboy" waarmee Z- Exc- zelf zich vergeleek die met veel geduld zijn wilde paar den meent zoo goed als getemd te hebben, niettemin wijsheid en be leid toe, alsook moed en door zettingsvermogen om zijn staaltje van temkuns) te vervolmaken (vooral bij de bezuinigingen) Minister Lieftinck heeft dit keer ,niet zonder schroom" (wegens zijn breedvoerig betoog in eersten termijn) nog enkele opmerkingen gemaakt, waarvan die aan den heer Wagenaar, die alle effecten bezitters voor kapitalisten scheldt maar voor zijn communistisch dag blad een obligatieleening uit schrijft van I'/2 millioen tegen 4 pet., rente' Zonder hoofdelijke stemming werden daarna de hoofdstukken I, Vila, XIV en wet op de mid delen der beide begrootingen aangenomen, alsmede de motie- Romme inzake een parlemen taire commissie naar de West. Op een door den heer Suurhoff (P.v.d.A.) tot den minister van Landbouw gerichte mondelinge vraag heeft deze geantwoord, dat de regeering de gedurige stijging der aardappelprijzen, vooral in de steden, met zorg heeft gadegesla gen: 17 A 18 cent, terwijl de rede lijke prijs 12 cent bedraagt voor goede consumptieaardappelen. Zij heeft onmiddellijk maatregelen be raamd, die hierop neerkomen, dat de kostbare V.B.N.A. weer zal worden ingeschakeld om voor le vering en opslag te zorgen, terwijl in overleg met handel en organi saties prijzen zijn vastgesteld. A.s. Maandag te beginnen moet de teler tegen 6 k 7 ct, plus be- waarloon leveren en een week daarna zullen overal weer goed- koopere aardappelen te krijgen zijn: 11 cent voor de zand-, 12 voor de kleiaardappelen. Uit de mededeelingen- van mi nister Mansholt bleek voorts, dat er in het geheel geen tekort van ons belangrijkste voedingsmiddel te verwachten is: integendeel zal er in het voorjaar een overschot van circa 800.000 ton blijken te zijn. De oorzaak zocht de bewindsman in hoofdzaak bij de boeren, die alleen 6 7 cent boven den richt prijs zouden willen afleveren. De heer Suurhoff echter meende ook den kleinhandel in gebreke te] moeten stellen, die veel gerucht heeft gemaakt met het advies: doe nu voorraad op anders moet gij straks veenaardappelen eten! Wat er van zij: moeder de vrouw kan gerust zijn. De Wijziging der Kinderbijslag wet waarbij de bijslag tot het le en 2e kind wordt uitgebreid, 40 c. per kind en per dag voor de eerste drie en te rekenen met het 4e 50 ct, is ook alweer een goed eind op dreef gebracht Zij be doelt, zooals bekend is en door den heer Andriessen nog eens werd ge formuleerd, het geven van een duurtetoeslag aan hen die er het meest behoefte aan hebben. En in een even uitvoerig als helder be toog wierp de voorzitter der K. V. P. zich op als de pleitbezor ger voor de groote gezinnen, in middels reeds min of meer voor uitloopend op den nieuwen storm loop per amendement op de voor gestelde nadere wijzigingen, waar in minister Brees al aan eerst ge opperde bezwaren is tegemoet ge komen. De bemanning van het verongelukte K.L.M.-vliegtuig. Doven: l. de gezagvoerder Moreton, r. de 2e piloot IV. J. Milo, onder: mej. JM Lammens, stewardess, R. Tiemens, boordmecano, ,H. L. Vos, radio-telegrafist sociale rust verstoord door den maatregel, die doorberekening der premie in de prijzen afwijst. Dit standpunt doet hem tevens vree zen, dat de kleine zelfstandigen, voor dewelke ook de "héér An driessen in het krijt trad, een soortgelijke tegemoetkoming inza ke kinderbijslag wel kunnen af schrijven. Ofschoon voorts alle sprekers, met den bewindsman het ontwerp uit een oogpunt van loonpolitiek allerminst ideaal vindend, niette min verklaarden er hun stem niet aan te zullen onthouden (op den Naast de uitvoerige publicaties en „redenaties" over tekorten in het materieele, de loonen, de prij zen valt ook een overstrooming té cons'.ateeren van krantenartikelen en bijeenkomsten, welke ten doel heb.ben het geestelijk leven omhoog te brengen. Een prijzenswaardig streven, C H heer Kikkert na, die voorals- waaraan nooit medewerking ge noeg kan worden gegeven in het nóg sterk dubieert) werd er uit en te na over en ook Wel langs ge oreerd, zoodat er tegen zessen den bijzonder op het gebied der zede lijkheid. Vooral als weer een min Zijn fractiegenoot Groen zag de voor zijn pleidooi. E&ï^n olmeer Openbarend feit zioh heeft De winkeliers zijn nog steeds niet in staat cacao en chocolade aan de klanten af. te leveren, niettegenstaande de aanvoer van cacaoboonen voldoende is en de capaciteit der Ned. bedrijven ge makkelijk in staat is toewijzingen te honoreeren. Blijkens een verklaring van den heer Ph. A. Ringers, voorzitter van de Stichting Cacao-bureau, welke alle bedrijven, die cacao, cacaoboter en chocolade verwerken, omvat, is de prijsvaststelling door of vanwege het directoraat-generaal van de prijzen oorzaak dat de fabn.eken niet meer leveren. Diverse bedrij ven zijn er toe overgegaan geen coupures van handelaren meer aan te nemen, waardoor de bedrijfs voorraden in den handel slinken. De fabrikanten wijzen o.m. op de duurdere grondstoffen, welke met Hermann Hesse de Zwitsersche Winnaar vari Nobe,prijs v00r ^tterkunde. De boeren van Italië, in na tionaal congres te Rome bijeen, zijn gisteravond door Z- H. den Paus ontvangen en toegesproken. Allereerst deed de H. Vader een dringend beroep op de be werkers van het land, den grond niet in den steek te laten, om, aangetrokken door de stad, in genot ten onder te gaan en hun «»ei te verliezen, terwijl dan het Prijsgegeven land gemakkelijk sncoiiiao01 zou wordcn van de speculatiezucht der kapitalisten- deVbaokerrendSvrrTatnhet d°°r gebracht door het maal in handen Van h»? ló 'f he.' \and een speculatie object' terwijl het volk honger lijdt Oók vaar de staat de productie en den arbtyd aan zich trekt, overheer- -J- e—v. HVJUger lijdt Oók waar de staat de productie en den arbtyd aan zich trekt overheer schen steeds andere belangen dan die van den boer. Gij moet beschermd worden door een verstandige economische poli tiek. Gij vertegenwoordigt het ge. zondste instituut van particulier bezit, want door uw contact met de natuur, geeft gij aan datgene uitvoering, wat Gods oorspronke lijke bedoelingen voor de mensch. heid zijn geweest. De H. Vader deed vervolgens een dringend beroep op de boe ren, om de verzoeking te weer staan den arme te exploiteeren: Gij moet de zorgzame bewerkers zijn van uw grond. Weest daar om eerlijk en geen hebzuchtige exploitant van het volk. Er is. beginselvastheid noodigom te weerstaan aan de diabolische ver zoeking van het verachtelijk spe- euleeren op de nooden van uw buren, in plaats van in het zweet uws aanschijns u een eer lijk bestaan te verwerven. Tot de ouders richtte de H. Va der het vermaan, hun kinderen niet op te vroegen leeftijd reeds den grond te laten bewerken Gij alien vormt met uw gezinnen een arbeidsgemeenschap, besloot de Paus; met andere arbeidsklassen moet gij u vereenigen, teneinde een groot producentengezin te vor. men. een waar gezin, dat zijn uit drukking vindt in het dagelijksch gezinsgebed 70 pCt. verhoogd zijn. De accoun tantsdienst van handel en nijver heid heeft een onderzoek bij diver se bedrijven ingesteld en is tot de conclusie gekomen, dat de prijzen niet verhoo-gd zouden mogen wor den, op welke rapporten het direc toraat van de prijzen het besluit heeft gegrondvest. Ove- de prij- zenkwestie is eindeloos onderhan deld, men werd het niet eens en de fabrikanten besloten geen cacao poeder en chocolade meer af te le veren. Wel werden aanvullende le veringen gedaan om de loopende bonnen voor cacaopoeder in Octo ber te honoreeren en voorts werden ingenomen chocolade-coupures afge. handeld. Daarna stond de afleve ring vrijwel stil. Kwaliteit slechter Wat de fabrikanten gaan doen, is nog niet bekend. Weliswaar wordt op export winst gemaakt, doch deze zou niet voldoende zijn om verliezen in het binnenland te dekken. Indien geleverd wordt, voorziet de heer Ringers verminde ring van kwaliteit door een klei ner percentage van uitmaling der schillen van de cacaoboonen voor cacaopoeder. Men zou vergrooting van productie van bonbons en der gelijke gemengde snoeperij, die minder chocolade vergt, kunnen verwerken.- Voorts is het mogelijk, dat de gestegen grondstoffenprijs „afgereageerd" wordt op het niet verpakken der producten en op de kwaliteit van de chocolade zelf. Wij willen de distributie niet sa- boteeren, aldus de heer Ringers, maar het moet ons toch ook moge lijk worden gemaakt loonend te produceeren voor het binnenland. Er was gegronde hoop, dat de ver.snaperingsbon met ingang van Januari eenzelfden „status" zou krijgen als de jambon. Men zou dan facultatief kunnen koopen. Deze hoop zal naar alle waarschijn lijkheid niet in vervulling gaan. De heer Ringers Heelde tenslotte mede, dat nog steeds geen prijs vaststelling is afgekomen voor de van ouds bekende St. Nicolaas-ar- tikelen als figuren en letters, zoo dat hij er aan twijfelt, of deze, al thans in voldoende hoeveelheid, verkrijgbaar zullen zijn. voorgedaan, Bij ons beteeken't zedelijkheid een serie vaste normen, die onver anderlijk blijven waarbij de vrij heid zich in zekeren zin gebonden weet. Daaraan moet goed worden vastgehouden. Bij vele andere groepen bestaan geen vaste aanwijzingen. Zedelijk, heid wordt gebaseerd op wa; zoo'n beètje de menschelijke gewoonten zijn welke zich al naargelang de evolutie kunnen veranderen. Wat is er al niet gesproken, ge schreven en gewaarschuwd tegen da lichtzinnigheden aan strand tegen de ongebondenheid bij tooneel, film en in boeken. Maar al onze protesten stieten af op de zooge naamde vrijheid zonder meer, op ons dogmatisme en kerkgeloof. De eeuwige wet Gods werd uitgeban nen. Onder den titel van Heine's woord ,.de daad van uw gedach. ten" schreef de thans 80-jariga Jörgensen eens de gelijkenis ,,De Schaduw". In de middernachtsure wordt er 'geklopt aan de deur van. den dichter. Tusschen den poëet en zijn bezoeker ontspint zich een gesprek, waarbij deze laatste o.a. de volgende opmerkingen maakt; ,.Wij doorleven wat gij schrijft. Wij zijn kuisch, wanneer gij het zij t, onzedelijk, wanneer gij het wilt. Wij hebben van u gehoord, dat 'de goede de sterke is, de man met hooge eischen, wilde begeerten, sterken levenslust. Losbandigen zouden wij moeten worden, onmenschen. Het wil de leven, dat gij het g'roote leven noemdet, dat hebt ge ons als heerlijk voorgespiegeld. Heer al les hebben we verlaten en zijn U gevolgd. Wat zal ons loon zijn?'' Wat werd het loon der voorspie gelingen onder het mom van kunst, wetenschap, hygiëne, men. sohelijkheid en zelfbewustheid? De stukken zijn gekomen. Men weet nt'.et meer, waar te beginnen om oud en jong in een moreel ga reel te krijgen. Maar terecht vra gen de „zondaars" zich af: Met welk recht beveelt ge mij? Gij die mij eerst de vrijheid en losheid predik te, wilt mij nu terugdringen. De mensch is zwak. We weten en merken dat volop. Daarom hebben we steun noodig. Niet van politie agenten bij een draadversperring of borden. Met dergelijke maatre gelen wordt een volk niet geeste lijk gezond gehouden. Doch met de wetten Gods, geëerbiedigd op de eerste plaats, opgevolgd voor zoo ver we menschelijk kunnen. Terug naar de wetten Gods. Die vormen de basis voor vernieuwing. De rest lijkt wel aardig maar blijft lapwerk, en vaak larie. HENK VAN DER MAZE. O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1