DE RAAD KWAM BIJEEN Het Schiedamsche Tribunaal ZATERDAG 16 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 j DE ROTTERDAMS CHE dijk in HET GEDING Mr. Peek houdt van opschieten GUSTO-DIRECTEUREN GEARRESTEERD AFSCHEID K. J. HEYBOER BURGERLIJKE STAND BIOSCOPEN EERSTE SCmÊDAMSCHE SCHAAKVEREENIGING R K. GYMNASTIEKVER EXCELSIOR ANJER AFRUKKEN EN AARDAPPELEN SCHILLEN Uitspraken Onder voorzitterschap van mr. J. W. Peek kwam gisteren de ge meenteraad bijeen er» het kwam al direct vast te staan, dat de nieuwe voorzitter van opschieten houdt. De 'heer P. v- d. Heuvel (CPN) deelde mede. dat zijn benoeming tot Hd van het hoofdbestuur van denNed. Bond van Milit. Oorlogs slachtoffers onvereenigbaar was met het lidmaatschap van den Haad. Hij dankte B. en W- en de leden der commissie voor de pret tige samenwerking en den steun, dien hij van hen had ondervon den. De voorzitter sprak er zijn spijt over uit. dat de heer v- d. Heuvel den raad reeds zoo spoedig ver liet Hij wensehte hem veel succes in de mooie taak. welke hij gaat Verrichten. De h.eer Collé volgt hem op. Ontslagen en over plaatsingen Eervol oni slag werd verleend aan den heer H. Sabe1 als lid van de Commissie voor den Gemeente lijken Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. De heer Hart- koorn volgt hem op. De heer P- C. Jagt werd ontheven van de hem verleende opdracht tot het houden van toezicht op den aan de Gem. Nïjverheidsavonsischool vertoon den cursus tot opleiding van jeug dige industrie-arbeiders. Voorts werd eervol oni slag ver leend aan J- A. de Mink, onder wijzer aan de O- L. School H, aap mej. G S. Theunessen, onderwij zeres aan de school F2. aan mej. C- J- de Jong, onderwijzeres aan de school Gr2. aar» de H-H, R. Steens, W- Post en J- L- v. d. Brink, allen leeraar aan de Gem. Nijverheidsavondschool. De heer G. Bontebal werd over geplaatst van de Ie school voor VGLO naar de school H- Tot on derwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs G1 werd benoemd de heer J. S- v. d- IWater. Rotterdam. Tot lid uilt: de burgerij van de Commissie van administratie voor het Gemeente-Ziekenhuis werd benoemd de heer N- Scheurkogel- De heer J. H. van den Berg werd benoemd tot directeur van het gemeente-ziekenhuis, nadat aan den heer B. G. Hoogendam was meegedeeld, dat deze functie administratief is- De functie van havenloods zal in het vervolg- vervuld worden door den beer W- v- d. Zee. wijs, vroeg de heer ir. W- v d. Toorn (KVP) het woord- Er was ontstemming bij verschillende le den van den raad over de bij deze benoeming gevolgde procedure. Deze ontstemming kwam voort uit den korten tijd, welke de le den van de onderwijscommissie gehad hadden, om in deze kwestie te beslissen- Minderheden in den raad hadden niet die aandacht gehad, die paste bij de rechten en het prestige van den raad. Tegen de benoeming had de fractie geen bezwaar, maar mocht het ant woord op deze critiek onbevredi gend zijn, dan zou de fractie te rugneming van het voorsi'el vra gen. om overeenkomstig de eisehen te worden behandeld, zulks tot voorbeeld van andere commissies. Het was dudelijk, dat hier naar aanleiding van een incidenteel ge val een principieele grief naar voren werd gebracht over een soms vrij eenzijdige behandeling van zaken. De heer Hoogendam (A.R drong aan op een betere inlichting van de kleine fracties. Aan de hand van enkele data bewees de wethouder van onder wijs, mevr. Benthemde Wilde; hoe moeilijk een anderen weg te volgen zou zijn geweest. De vaca ture wachtte al zeer lang op een bezetting en de schifting van de 232 sollicitaties had niet weinig tijd gekost De heer v- Kinderen (KVP) nam de zaak meer feitelijk dan princi pieel, omdat hjj een dergenen was, die van het gegoochel met data slachtoffer gewonen was. Hij- meende, dat aan de commissie niet slechts de 3 voorgedragenen maar ook de andere sollicitaties ter inzage hadden moeten zijn. Dezelfde bezwaren als de heer Hoogendam had de heer v- d- Bergh maar hij had sympathie en waard'éering voor de wijze, waar op de wethoudster zich. voor deze benoeming had ingespannen. De voorzitter had van nabij ge tuige kunnen zijn van de vele moeiten, die mevr Benthem zich gegeven had. Het was op haar initiatief, dat vaartgezet was ach ter deze zeer belangrijke benoe ming- Hij stelde voor zoo spoedig mogelijk in de vacature te voor zien en vervolgens in de commis sie de te volgen werkmethode vast te stellen, die in de toekomst allen zou bevredigen. De heer v- d- Toom kon zich hiermee vereenigen, te meer, daar hem gebleken was, dat er van meer goeden wil sprake was, dan zijn fractie vermoedde. De heer A. J- A- Qualm, dieren arts te Vlaardingen werd benoemd tot plaatsvervangend directeur van den keuringsdienst van Vee en Vleesch. Bijz. bewaarscholen De heer de Wagenaar (CH-) kreeg de verzekering, dat het vraagstuk van de subsidie aan bij zondere bewaarscholen, die slechts 20 per kind per jaar subsidie ontvangen, onder de loupe geno men zal worden. Deze subsidie is aan andere schoolbesturen toege staan. om de salarissen van het personeel der bijzondere bewaar scholen op hetzelfde peil te bren gen als dat van de openbare- De AR. fractie verklaarde zich tegen het prae-advies, dat B. en W in zake de jeugdcommissie hadden uitgebracht. De verbetering vatt den Rotterdamsche dijk Naar aanleiding van de plannen den heer Eising en kon slechts zijn instemming betuigen, als hem categorisch verzekerd werd. dat Waterstaat deze ophooging zonder uitstel geëisch't had- Die verzeke ring kreeg hij- De heer Lalbruyère dankte den heer v- d- Kraan voor zijn lesje, maar had de hem voorgeschreven weg reeds gevolgd. De kardinale kwestie lag hem in de loonen. Schiedam viel voor de DUW. werken in de 2e klasse. Dili beteekende een verschil van 12 cent met de loonen, die vast gesteld waren voor de arbeiders in het vrije bedrijf, die 84 cent bedroegen. Straks zouden er bij gebrek aan Schiedamsche werkloozen, arbei ders uit Rotterdam moeten worden aangetrokken, zoodat bij één werk Naar wij uit welingelichte bron vernemen, zijn hedenmorgen om- si: reeks 7 uur drie leden van de directie van de werf Gusto te Schiedam in hun woningen door de P R.A. gearresteerd en als ver dacht van collaboratie naar drie verschillende interneeringskampen overgebracht. van B. en W-om den toestand I arbeiders voor 78 cent en arbei- Diverse voorstellen !De Sportvereeniging Martin.it heeft de huur van haar terrein voor één jaar verlengd gekregen tegen 300. De Schiedamsche IJsvereenigmg kan het .terrein aan de Laan van Spieringshoek in het komende sei zoen weer exploiteeren- Voor gedeeltelijke vernieuwing van de oeververdediging in den mond van de Wilhelminahaven werd een crediet van 60 000 ver leend De kosten verbonden aan de rijproeven tijdens de week voor Veilig Verkeer, zijnde 400, ko men ten laste van de Begrooting 1946. Aan de Schiedamsche Ver- eeniging tot bescherming van zui gelingen wordt: voor het jaar 1946 een subsidie van 2500 te verlee- nen. De rekening over 1945 en de begrooting over 1946 van deze ver- eeniging werden goedgekeurd. Benoeming inspecteur onderwijs Naar aanleiding van de benoe ming van den heer M- Holl, chef van de afd- onderwijs van het Na tionaal Instituut te Amsterdam tot Gem- inspecteur van hetti onder op den R'damsche Dijk te verbe teren, had de heer Eising (PvdA) cri'tiek op de gevolgde methode. Onlangs is de bestrating geheel op peil gebracht en speaker meent, dat dit overbodige kosten had ge vergd. omdat binnen enkele maan den het geheele.wegdek weer zou worden opgebroken. Hij vond dit een verkeerde politiek. De bezwaren van den heer La- bruyère waren van socialen aard. Het fcevreemdde hem dat deze wer ken op D U W. voorwaarden zou den worden uitgevoerd. De ge meente wil toch geen geldelijk voordeel toehalen over de ruggen van de arbeiders heen. De D U-W. zou de arbeiders moeten betrek ken via het Arbeidsbureau uit de werkloozen. Bedroeg dit aantal in Nov- 1945 nog 2700 man, waar van 200 jeugdigen, nu is het nog slechts 300 man, waarvan 150 bo ven 60 jaar De heer Labruyère wensehte dan ook terugneming van het voord'el en uitvoering in het vrije bedrijf. De heer Weergang (PvdA) wensehte toelichting op de bedra gen. De wethouder, v- d. Kraan, kon niet begrijpen, dat er na dn uit voerige toelichting in de Raads el Ukken nog opmerkingen waren. Dit werk had reeds veel eerder moeten plaats hebben op last van Waterstaat. Een hatelijkheid aan het adres van den heer Labruyère over het inzage nemen in de stukken was volkomen ernaasltl. De voorwaarden voor dé aanneming waren dezelf de als vastgesteld waren door de arbeidersorganisaties voor de bouwbedrijven en het college van Rijksbemiddelaars. De heer v. Kinderen was niet voldaan over bet antwoord aan ders voor 72 cent zouden werken. De heer Hoogendam stond ook niet sympathiek tegenover het voorstel. Hij wilde heltj werk ip vrij bedrijf zien uitgevoerd- Bo vendien stond er een kerk in het diepe gedeelte en wie zou de ge volgen schetsen als er brand kwam. De heer v. d- Kraan legde nog maals den nadruk op den eisch van Waterstaat, die geen langer uit stel had toegesaan. Het: zou bo vendien nog wel een half jaar du ren eer men zoover was, dat aan de verandering begonnen kon wor den. Het verschil der loonen was een gevolg van het feit, dat hier omgeschoolde arbeiders werden gebruikt- De heer v- Bochove meende, dat de kwestie der loonen een lande lijke zaak is en dus niet in den Raad, maar in de Kamer thuis hoort. In stemming gebracht werd het voorstel met 26 tegen 6 stemmen, aangenomen. De communisten, de heeren Mak en Hoogendam (A.R.) stemden tegen. De heeren Alberts en Meijer wenschten hun s rm uit te brengen met het verzoek aan B- en W- alles in het werk te stel len. om het verschil in klasse-in- deeling tusschen Schiedam en Rot terdam, te bevoegder plaatse onge daan gemaakt te krijgen- Wij geven Maandag het vervolg van het raadsverslag. In im:lemen kring is afscheid ge nomen van den beer K. J. Hey- boer, chef van het bureau Huis vesting, die om gezondheidsrede nen gevraagd heeft, hem ontslag uit deze tijdelijke functie te verlee- nen. Het ms. t,Zuiderdam" van de H.A.L., dat bij wijze van versperring in den Nieuwen Waterweg bij Maassluis door de Duitsehers tot zinken werd gebracht, is Dinsdag j.l. gelicht. Gistermorgen werd het zwaar gehavende schip door zeven sleepbooten naar de Waalhaven gesleept CULTUREEL, ROOSTER fttooneoTver M^s.is Sacrum, Schied. ueeluitvoerin'i g^n Studie", too- ïiet verleden" Schaduw' van 19 Nov.; R K- monie-orkest' st' Volksbond, Har- cert, ter getegenheid^/n^113'/011." dag van St. WuuiZ den feest bands 8 uur. Wm^°tdus. Des 20 Nov.: Aula Museum Rn™, Rotterdam: Genootsch Engeland afd. Rotterdam door mr. Tromas Dunbabin, ew van het AuStr. News and Infor mation Bureau te Londen Onder- Werp: Australië in the Atomic Age. "s Avonds 8 uur. Geboren: Gerda L-, dochter van U. c. Voogt en K- Westdijk. Tuin- laan 70; Frans, zoon van C. A. valk en F. M. Allewelt, Gordonstr. f', Johanna, dochter van J- H. M. van Krogten en S M van Dorssen, San gel 216. Overleden: C Th Jansen, 2 m-, ■Or Noletstraat 1 «tis-iiflVï WKÊIIÊmatStsStrmr „Het geheim Van Stamboel" Zoodra de eerste meters van de film ,,Het geheim van Stamboel" achter den rug zijn, kent men het recept. Een knappe kerel komt door toeval midden in internatio nale intrigues en spionnage terecht* Het meisje, dat van hem houdt, is eigenlijk zijn tegenspeelster. Het confliet moet komen. Valerie Hobson en James Ma son werken het: uit. maar op vrij conventioneele en verrassinglooze manier. De zevende sluier r De roep van deze film is haar reeds lang vooruit gegaan en ook in ons blad kwam een uitvoerige bespreking van dit meesterwerk der Engelsche studio's voor- Het lijdt geen twijfel, dat deze faam ten volle verdiend is, alle samen werkende fac.oren maken bet tot een der beste na-ooriogsche pro ducties: het spel van Ann Todd en James Mason, het machtige came rawerk en de onovertrefbare mu ziek, ver.olkt door Eileen Joyce en het Londensch Philharmonisch or kest- Voor volwassenen kunnen wij een bezoek aan het Passage- theater dan ook ten volle aanbe velen; niet elke wreek is er zulke schoonheid te hooren en te zien. E.S-S- I behaalde in haar uit wedstrijd tegen Westertoren I we, derom een. fraaie overwinning, n-1. 73. Geen enkele partij ging voor E-S-S- verloren. De individ'oeele resultaten wanen1: Th. Slee|j:tenr horst—J F W Meijer 0—1, J Vis- aeaerH. Domselaar 01, B. Hoo- g.erwerfJ- v. Eden VaV!A- KouwenhovenJ. J- Tih« Penning H. v. d. HoevenC. v. Wingerden V->Va G G Onderde- linden—R. Meijers 0—1, A. Heu- seveldtA Bomgers 0—1, H Phi lipsA. R- Malkus H. Kok L M. Smi.t Vi, W. de Graaf— P. F. J- Zwart E-S-S. had aan de oneven borden wit. De onderlinge wedstrijden voor heeren zijn Woensdagavond afge werkt. De dames 3e graad kregen gisteravond een beurt, terwijl '-Je- denavond in 'hot lokaal Ant. Muys- straat de 12 en 2e graad dames afgewerkt zullen worden. Zondagavond zullen in een fees telijke bijeenkomst in den Volks bond de uitslagen bekend gemaakt en de prijzen aan de kampioenen, en overige winnaars worden uit gereikt. Het programma bevat o-a. filmjournaal van die openlucht- demonstratie op het S.y.V—terrein. Boerendonk's burgemeester zal den feestavond, die besloten wqi at met een dansje, bijwonen- Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad. Onder voorzitterschap van Mr. Cos hieldt het Schiedamsche Tri bunaal gisteren zitting. Uitspraak werd gedaan in de zaak tegen den overleden N-S.B.er A. C. Versendaal- De beschuldi ging werd vervallen verklaard aangezien het Tribunaal van mee ning was, dat Versendaal door de 2 maanden lange interneering op zijn leeftijd voldoende beboet was. Verbeurd verklaring had dus niet plaats. Rieken, echtgenoote van F. Schuringa werd ontzet uit de beide kiesrechten; het beheer over haar vermogen eindigt 2 maanden na het fiat over de uitspraak. De beschuldiging tegen Cors- tiaan Meyer werd vervallen ver klaard, het (beheer over het ver mogen eindigt 2 maanden na het fiat. Johanna van Gogh, echtgen. van v... Soeten stond terecht, om dat zij üc; geweest was van de N. -G-, huisbezoek had gedaan voor de N.V.D., met VoVa had c ^:,porteerd- aardappels had ge- cflrld voor de Wehrmacht en voor Winterhulp ihad gecollecteerd. Mr. Rok meende, dat hier van bewust afbreuk dosn a d. Nederlandsche zaak geen sprake kon zijn. Armoe de was het voornaamste motief geweest. Het Tribunaal achtte geen ter men aanwezig tot onmiddellijke vonnisvelling over te gaan. Ver dachte is op vrije voeten. Albertus Korsten was sedert 1935 lid van de N.S.B., hij had lei dende functies vervuld, sprekers op N.S.B.-vergaderingen ingeleid; was lid geweest van den N-V-D- van de Techn. Noodhulp, van het Economisch front; had voordeel getrokken uit den bestaanden toe stand door de aanvaarding van 4 mud kolen, omdat zijn zoons aan het Oostfront vochten; mocht zijn radiotoestel behouden; droeg open lijk het insige van de NS.B. en contribueerde 10,tot het ge schenk aan Mussert. Mr. v. Bochove schetste den man als den idealist die zich niet het hoeft te schamen als mensch. Hij was sinds 1935 lid geweest van een foute politieke richting, maar louter uit afkeer voor de heer- sehende wantoestanden. Nog in de hoogtijdagen der Duitsche over winning legde verdachte zijn func tie neer, sléchts blijvend, om de benoeming te verhinderen van twee andere figuren voor Schie dam, die in z'n oogen 'n ramp ten gevolge zou hebben gehad. Van eenig verraad is niets gebleken, integendeel, Mr. v. Bochove had den stelligen indruk gekregen, dat verd. al in Sept. 1944 de namen van de leiders der illegaliteit in Schiedam kende. De dienstneming van zijn zoons bij de S.S, was een zware klap en een groote verras sing voor hem geweest. De raadsr man meende, dart de maat volge- meten was, vooral nu volgens de richtlijnen de Officier Fiscaal al diegenen, die voor het Bijzonder Gerechtshof tot niet meer dan 3 jaar veroordeeld zouden worden, als hun geval voor zou komen, kan voordragen voor buiten ver volging stelling. Ondanks het zeer zakelijke en kundige pleidooi van Mr. van Bochove achtte het tribunaal geen termen aanwezig de onmiddellijke in vrijheidstelling van Korsten te gelasten.. Uitspraak over 14 dagen. A. C. de Hoop was in 1941-'42 lid geweest van de W.A. en zou als zoodanig een anjer hebben af gerukt van een voorbijganger in de Groenelaan op den verjaardag van Prins Bemhard. Zijn naam prijkte onder een strooibiljet over Mussert en Godsvertrouwen. Voorts was hij lid geweest van het N-A.F en van dén N V-D. Het pamflet was buiten mede weten van verdachte van zijn naam en adres voorzien. Hij zou bij een verzoek in die richting medewer king geweigerd hebben, omdat hij na 2 maanden niet voldoende wist om klanten voor Mussert en Gods vertrouwen afdoende te woord te kunnen staan. Van het geval met de anjer kan hij zich alleen herinneren dat hij een. praatje had gemaakt met een drager daarvan nadat hem bij een W.A.-bij eenkomst in Rotterdam was wijs gemaakt, dat er scheer mesjes achter verborgen waren. Dit geloofde hij niet en hij zocht zich dus te overtuigen. Getuigen verklaring over afrukken en ver trappen noemde hij onjuist. Een uitvoerige beschouwing over de waarde van getuigenver klaringen gaf de heer van Boc hove, die de juistheid ervan in twijfel trok. Hij meende, dat het Tribunaal een heel eind op deit verfoeilijken Duitscheh weg „tmw gesundes Volksempfinden" was- Goede verklaringen van de fir ma Nolet en het feit, dat ver dachte ibij de razzia's in 1944 was weggevoerd zeiden genoeg. De raadsman wees vervolgens nog op de echtgenoote van vel>" dachte, die hij een hoogstaande vrouw noemde en de kinderen. Na raadskamer werd verdachte veroordeeld tot interneering voor den tijd van het voorarrest en ontzetting uit de beide kiesrechten. H A. Peters had dienst gedaan als 'chauffeur-monteur bij firma's, die voor de Duitsehers werkten, terwijl hij in 1944 sympathiseerend en later gewoon lid van de N.S.B, was geworden. Dit laatste was zonder zijn kennis gebeurd. Uité spraak over 14 da,gen. J, van Venrooy had een reeks administratieve functies in die NL S.B. bekleed; hij had het toezicht gehad op de bioscopen, waarvoor! hem twee vrije plaatsen ter be* schikking waren gesteld, was be* last met controlediensten voor het departement van Bijzondere Eco nomische Zaken en had leidende functies bij den Nat. Jeugdstorm vervuld, ook had hij zich laten in schrijven voor cursussen van de Motor-W.A. De raadsman wees op de cellu laire straf van maand in Gro ningen en de daarop gevolgde in terneering. Verdachte was maag- patient en hij noch zijn vrouw, hadden naar menschelijke bereke ning nog lang te leven. Daarom vroeg hij onmiddellijke in vrij heidstelling. Dit verzoek werd door het Tri bunaal na raadskamer afgewezen* Uitspraak over 14 dagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3