GRONDSTOFFEN MGR. EUG. LEBOUILLE Betere atmosfeer in New-York PAGINA 4 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1946 TRIëST EN HET VETO-RECHT DE ROODE KRUIS- WEDSTRIJD De opbrengst en de winnaars OOSTENRIJK WORDT LEEGGEKOCHT Exporteurs maken banksaldi Droevige stijging van ergste volksziekten en de productie van emaille Een programma van „utiliteit" over zijn Cliineesch vicariaat INVALIDITEITSWET EN ARBEIDSCONTRACT ANTEN Met zijn Vicariaat is het treurig gesteld DE PRIJS VAN CHOCOLADE OVERVAL OP POST KANTOOR „Geheimzinnige besprekingen" Algemeen heerscht te New York de indruk, dat zoowel in de verga deringen van de Vereenigde Na ties als in de besprekingen der Groote Vier of Vijf een sfeer op valt, welke zeer gunstig afsteekt bij hetgeen we sinds het einde van den tweeden wereldoorlog op inter nationale bijeenkomsten gewoon waren. Stonden tot dusverre West en Oost steeds scherp vaak ver woed en bitter tegenover elkaar, nu meent men een zekere toenade ring te bespeuren. Wel kunnen Molotof en Wyschynsky het nog steeds niet over hun hart verkrij gen een milderen toon tegenover de kleinere naties aan te slaan de kleinen blijven het zwarte schaap, zelfs zonder wit vlekje, van Moskou maar onder elkaar schijnen de grooten het beter te kunnen vinden. En dat ten minste Is een gunstige, zij het niet geheel onverwachte ontwikkeling. Deze betere verstandhouding blijkt vooral in twee vraagstukken: de kwestie-Triest en het veto-pro bleem. In het eerste is practisch een overeenstemming bereikt, welke haast onmogelijk scheen. De Rus sen hebben enkele belangrijke be zwaren laten vallen, waarna over enkele ondergeschikte punten een accoord gemakkelijk en snel kon worden bereikt. Wel is de zaak nog niet geheel in kannen en krui ken, maar men mag verwachten, dat het vredesverdrag met Italië nu spoedig definitief zal zijn ge formuleerd. De andere verdragen met de gewezen as-satellieten bie den nog slechts de moeilijkheid van de vrije scheepvaart op den Donau, maar nu de V. S. de in de Amerikaansche bezettingszone vast gehouden rivieraken aan de eige naars hebben teruggegeven, mag men van Russische zijde ook in dit vraagstuk eenige soepelheid ver wachten. Natuurlijk komen nog twee uiterst belangrijke kwesties aan de orde: het vredesverdrag met Duitschland en dat met Oostenrijk. "Vooral het laatste is uiterst ge wichtig; want aan elk verdrag is bijna automatisch het terugtrekken der bezettingstroepen verbonden, en het zou 'n ware opluchting voor geheel Europa zijn, als ten slotte alleen nog Duitschland aan een dergelijk regiem onderworpen wa- De prijswinnaars in den grooten Roode Kruis-wedstrijd: Hoeveel nieuwe leden komen in Augustus uit de bus?" zijn thans bekend. Het aantal leden van het Roode Kruis bedraagt na deze campagne 635 714, waarvan 49 539 leden wer den genoteerd tijdens de actie. De eerste prijs een reis naar Indië, of het bedrag hiervoor uit getrokken werd gewonnen door 4en heer F. Bakker, Bandoeng- itraat 20bis, Utrecht. De andere prijzen reizen naar het buitenland werden gewon den door: 2e prijs F. van Winkel, Markt te Budel (N.B.); 3e prijs Yx>st Holster, Molendijk 32. Nu- rftansdorp; 4e prijs J- M- Kristalijn, Cergschelaan 97a, Rotterdam; 5e Srijs A v. d. Spek, Boschpoort- :raat 33, Ede- Het totaal-bedrag, dat deze actie fceeft opgeleverd is 540.329, waarvan de collecte in de biosco pen 117.500 heeft bijgedragen. Ook ditmaal heeft het Neder landsche volk niet geaarzeld ook tijn steun te geven aan het Neder landsche Roode Kruis, ondanks de «mgunstige omstandigheden, waar onder een en ander moest plaats Vinden- re. De regeeringen zeli van de be trokken landen zouden 6an aan hun moreel en economisch herstel kunnen gaan denken, waarmede ook de overwinnaars ten zeerste zouden gebaat zijn. Want voor er een territoriale stabilisatie in Europa komt, kan van een rustige ontwikkeling niet worden gespro ken. In het veto-probleem bestaat een principieele overeenstemming tus- schen de Groote Vijf. Wat de zaak zelf betreft, vormen zij als het ware een gemeenschappelijk front tegen de kleine naties; ieder van hen kan op een bepaald moment er belang bij hebben, dat hij een bindend „neen" kan uitspreken. Het debat draait nu om één spil: een „gedragslijn" vast te stellen, welke bij het gebruik van het veto recht zal men durft het woord „moet" niet uit te spreken wor den gevolgd. Ook van Russische zijde bestaat neiging tot gema tigdheid. Men kan dus nu reeds zeggen, dat het recht in den vol- sten zin zal worden, gehandhaafd; dat echter het effect van de dis cussie -zal zijn, dat er een bezon- nener gebruik van zal worden ge maakt. Een stap vooruit dus, al zullen de kleinen nog allerminst bevredigd zijn; wel zullen zij er zich in hun hart diep over ver heugen, dat de grooten elkaar be ter verstaan. D.w.z. dat Amerika en Rusland beide in een verzoenlijker stem ming verkeeren. Ongetwijfeld zijn er nog twee bloks, waarin zij de leiding hebben, maar de verstarde fronten worden langzaamaan door broken; een verschijnsel, dat zeker de volle aandacht vraagt. Is het waar, zooals volgens overigens betrouwbare geruchten verluidt, dat er „geheimzinnige besprekin gen" tusschen Washington en Mos kou worden gevoerd, waarbij Ame rika zich na ontvangst van enkele gewaarborgde Riussische verzeke ringen van Europa zou desinteres- seeren? Er zouden invloedssferen worden vastgesteld, waarin de te genpartij zich niet zou bewegen, terwijl Rusland belangrijke con cessies in het Verre Oosten en in Oost- en Zuid-Oost-Europa zou krijgen. Rusland zou zijn Dardanel- len-eischen moeten opgeven; daar tegenover zouden de V.S. zich niet meer met Griekenland bemoeien, en ook grooter afstand nemen van de Britsehe invloedssfeer, welke mede West-Europa en Duitschland zou omvatten. Na de republikeinsche overwin ning, welke ook vele isolationisten in het parlement bracht, is een dergelijke ontwikkeling ongetwij feld mogelijk. Het zal echter nog wel eenigen tfjd duren, vóór zulke onderhandelingen, als zij werkelijk plaats vinden, tot een resultaat leiden. De toespelingen, onlangs ge maakt door den Oos'enrijkschen linkervleugel dat het land wordt „uitverkocht door gewetenlooze financiers en industrieelen, worden tot op zekere hoogte bevestigd door een statistiek, die is samen gesteld en gepubliceerd door de economische afdeeling van het Britsehe deel van den Geallieer den Bestuursraad voor Oostenrijk. -Ofschoon Oos'enrijk op het oogenblik geen schulden aan het buitenland heeft, die op ko-rten termijn dienen te worden voldaan, is het bedrag van den export, zooals uit genoemde statistiek blijkt, meer dan het dubbele van dat van den import gedurende de eerste achit maanden van het loo- pende jaar. Van Januari tot en met Augustus is ingevoerd voor 22 millioen Oostenrijksche schil lings en uitgevoerd voor 57 mil lioen schillings. Zij, die de huidige exportpolitiek becriti- seeren, zeggen, dat het surplus door particuliere exporteurs wordt gebruikt ter versterking van hun banksaldi in het buitenland. Zwit serland, door zijn stabiele valuta bij uitstek geschikt om ongeoor loofde winsten onder te brengen, aldus de critiek, heeft bijna vier maal zooveel van Oostenrijk ont vangen als aan dat land geleverd. Afgezien van venerische ziekten, waarvan het aantal voorkomende gevallen 'na den oorlog vernegen- voudigd lS, en tuberculose, is de ge zondheidstoestand van de bevolking in de Amerik. zone van Duitsch land, waar een deel van Berlijn en de haven van Bremen onder val len, veel bevredigender dan men verwacht zou hebben, ondanks on voldoende voedsel, algemeene over bevolking en moreele depressie. Venerische ziekten komen het meest te Berlijn en Bremen voor, hel minst tin Wuerttemtoerg-Baden, waar de bevolking sterk onder den invloed staat van streng godsdien stige opvattingen. In de Amerik. zone zijn op het oogenblik 100.000 gevallen van besmettelijke tubercu lose bekend, terwijl het aantal be schikbare bedden slechts ongeveer 15.000 bedraagt. De Duitsche bevolking gaat nog steeds ih gewicht achteruit. Men verwacht, dat het gewich sverlies in de wintermaanden nog zal toe nemen. Het aantal kinderen, die aan Engelsche ziekte lijden, blijft hoog. De ziekendiens.en hebben niet zoo zeer te kampen met een tekort aan doktoren en verpleegsters dan wel met een tekort aan gemolori- seerde vervoermiddelen en zieken huisbedden. Arabieren trokken op illegale wijze het H. Land binnen. In den laten avond, of stillen ochtend passeeren ze in het geheim de Jordaan Het ligt in het voornemen van Prof. Drs. G. Birouwers, Direoteur- Generaal van de Prijzen om het utility-systeem ook in te voeren voor geemaillieerde huishoudelijke artikelen. Elen bepaald gedeelte van de productie der fabrieken zou moe ten worden aangewend voor de ver vaardiging van een voor te schrij ven beperkt aantal artikelen, in voorgeschreven standaardkwaliteit en uitvoering, tegen maximum een heidsprijzen, geldende voor alle fa brieken Tten einde na te gaan hoe men in deze industrie over dit plan denkt, hebben aldaar wij ons licht eens opgestoken. De groote handicap blijkt hier evenals bij textiel de grondstof te zijn. De productie van s tand aard- artikelen kan slechts rationeel en kostprijsdrukkend plaats vinden, in dien een constante aanvoer van de benoodigde grondstoffen in de ma ten en kwaliteiten verzekerd zijn. De Nederlandsche plaatindustrie kan hierin noch kwalitatief noch kwantitatief voorzien. Voor een rationeele productie zün de emaillefabrieken voor zeker 80 pet. aangewezen op levering van grondstoffen door het buitenland. Zelfs als er deviezen beschikbaar worden gesteld, zyn de benoodigde grondstoffen in de gewenschte kwa liteiten en kwantiteiten vereischt voor een utility-program, onmogelijk te verkrijgen. Een andere grief is dat er reeds een „utiliteitsprogramma" bestaat, dat in overleg met het Rijksbureau voor Metalen is ingesteld en een minimum aantal van de meest en ontbeerlijke artikelen, waarbuiten geen andere artikelen mogen worden gemaakt, omvat. Een nieuw program zou het aantal, bescnikbaar komende utiliteitsartikelen verminderen, daar een aantal andere artikelen, welke Bij ziekte van rijksarbeidscon. fc-actanten, welke van langeren duur is dan 26 weken, wordt in het al gemeen na afloop van dezen ter- ünijn, geen loon meer betaald. Dan vervalt ook de verplichting tot pre miebetaling ingevolge de invalidi teitswet, ook al és het dienstverband niet verbroken. De minister van Binnenl. Zaken heeft zich er nu mede vereenigd, dat in zulke gevallen, onafhanke lijk van de omstandigheid of nog loon wordt betaald of niet, de pre miebetaling zal worden geconti nueerd, zoolang de wachttijd voor invaliditeitsrente nog niet geheel zal zijn vervuld. EXPORT BOOMKWEEKERIJ. PRODUCTEN. Voor het eerst sedert 1939 zullen Nederlandsche boomkweekerij.pro- ducten aan Engelsche kweekerijen wordien geleverd. Deze zendingen vertegenwoordigen een waarde van f 150 1)00 De ontfce-ing -1 der laatste jaren hebben iemand als mgr. Eugène Lebou-lle, Apostolisch Vicaris van Yungpingfu in de Chineesche provincie Hopeh geestelijk noch. lichamelijk ge broken. Hij is een krasse man gebleven. Niettegenstaande hij 68 is, loopt hij nog kaarsrecht- En gedurende de vele jaren die hij in den vreemde heeft door gebracht, heeft hij zijn Lim- burgsch dialect niet verleerd- Na ijverig zoeken in Hoens- broek en Voerendaal. had ik tenslotte het geluk hem op een laat en donker uur in een groote hoeve te Kerkrade te ontmoe- ten, waar hij eenige dagen bij familie was. Aanstonds was Monseigneur bereid mij over zijn Chineesch Vicariaat te vertellen- Ja het is er treurig mee ge steld, zegt hij- Toen in Peking de bevrijding kwam, waren we niet bevrijd, want mijn heele Vicariaat was in handen van de communis ten. Alles wat mijn voorganger, mgr. Ggjirts in 40 jaren van moei- zamen arbeid heeft opgebouwd, ligt tegen den grond. „Had uw Missie omstreeks 1900 al van den Bokseropstand te lij den, Monseigneur?" Zeker, toen is ook alles ver woest, maar het Vicariaat heeft zich nad en prachtig ontwikkeld- Wij mochten ieder jaar wel op twee tot drieduizend bekeeringen rekenen Het aantal katholieken, dat in 1900 2800 bedroeg was toegenomen tot 40 000- Onze scho len leverden studenten voor mijn Klein-Seminarie. Ook bereiden zich 7 theologanten op het Groot- Seminarie In Peking op het pries terschap voor, 5 worden volgend jaar gewijd. Dan hebben wij in het geheel 23 inlandsche priesters. Mgr. Eug. Lebouille. die bijna allen van de martelaren van 1900 afstammen. Op het oogenblik kunnen mijn missionarissen weinig uitrichten. Zij zitten allemaal langs de spoor lijn PekingMoekden, welke door de Amerikanen bewaakt wordt. Zoolang deze bezetting daar is, zitten zij veilig- Toch is de com munistische terreur niet overal even erg. Dat ligt veel aan de plaatselijke chefs- Er zijn dorpen, waar de menschen mogen bidden, maar er zijn er ook waar dit ver boden is en waar zelfs geen kruis beeld aan den muur mag hangen. Ja. het komt voor. dat men een bewijs moej teekenen, dat men zijn geloof afzweert. Men meent soms, dat het slechts tegen het Gouvernement gaat; dat denken ze in Amerika dikwijls ook; maar zoo is het niet: het gaat wel dege lijk tegen het geloof. Dezelfde methodes als in Rusland! In de scholen moet de commu nistische leer onderwezen worden. Daarom kunnen wli zelfs in twee geheel katholieke dorpen geen eigen school oprichten. Hoeveel kerken er verwoest zijn, Ik weet het zelf niet eens. Wel heb ik kortgeleden van een mijner mis sionarissen een brief gehad, waar in stond, dat mijn bisschoppelijke residentie, het Klein-Seminarie, het Moederhuis van de Zusters, het pensionaat, het weeshuis, alle maal Volkomen leeggeplunderd zijn- „En hoe is het u zelf gedurende de laatste jaren vergaan?" Totdat Nederland Japan den oor log verklaarde, konden wij onge stoord onzen gang gaan. In Maart i 1943 werden wij alle 22 meege- nomen en naar de provincie Shan tung overgebracht. Daar hebben wij met zes bisschoppen en hon derden priesters, broeders en zus ters in een kamp gezeten- Wij hadden het geluk, dat we niet onder militairen, maar onder con sulaire agenten stonden, die zich fatsoenlijk gedroegen Op geeste lijk gebied waren wij geheel vrij. |De bisschoppen hadden een eigen kamertje, terwijl de paters hun vertrek met 3 of 4 man moesten deelen- Allen die boven de zestig waren, behoefden niet te werken. Maar voor wie dat wel moesten, was h.et hard aanpakken. En het eten was er slecht Viif maanden zijn wii daar gebleven. Door be middeling van den Anostolischen Delegaat werden wii in Augustus naar Peking overgebracht en in de huizen der verschillende Orden en Congregaties geïnterneerd- Ik woonde daar bij onze Paters Laza risten. Voordat ik in Nederland terug kwam, ben ik eerst in Amerika geweest- Daar hebben mijn mede broeders mij weer in nieuwe klee- ren gestoken- Want op het gebied van textiel is ook in China niet veel te krijgen. Ik hoop nu wat kapitaal bij elkaar te krijgen voor den heropbouw van mijn Vica riaat. Ons Studiehuis aan den Ub- bergschen-weg 172 te Nijmegen zal hiervoor gaarne giften in ont vang nemen. nog kunnen worden gemist, zou mo gen worden gefabriceerd, wat thans niet mag. Thans is de geheeie pro ductie op utiliteit ingesteld. Het nieuwe systeem zou daarom prijs- verhoogend moeten werken. Verdere uniformeering zou omzetting van machines en arbeiders, aanschaffing van nieuw gereedschap vereischen, met als gevolg prijsverhooging. Thans is het utiliteitsprograma van iedere fabriek aan haar bestaande outilage aangepast. Het schijnt, dat prof. Brouwers geen kans ziet te voorkomen dat ar tikelen uit een lagere prijsklasse te gen de hoogste prijzen worden ver kocht. hetgeen door practisch lede ren winkelier zou geschieden. Gene- raliseering in dat opzicht is echter volgens vakkringen onjuist. Met het nieuwe systeem wordt echter de moeilijkheid slechts verschoven. Bij- het systeem van geiijke prijzen voor dezelfde utiliteitsgoederen moet nl. de kwaliteit, gecontroleerd worden. Een controle, welke de industrie vol komen onuitvoerbaar acht. Als een bezwaar wordt ook gevoeld het feit. dat de goodwill verbonden aan het merkartikel, welke door de fabrieken slechts als gevolg van vele opofferingen is verworven, zou wor den vernietigd door het nieuwe sy steem. Met de prijzen welke van de zijde van Economische Zaken zijn voor gesteld kan men zich geenszins ver eenigen De prijzen voor de plaat-everanties van de eigen industrie heeft de over heid ill de hand doch de eigen leve ranties zijn zooalis betoogd, te gering. Op de intern;.! onale markt, van welker prijspeil men afhankelijk is, vertoonen de prijzen een stijgende iendenz, welke naar men in vakkrin gen verwacht, zal blijven aanhouden. Daarom kunnen geen prijzen worden aanvaard, welke geen rekening hou den met «en >,glidinS scale". Kan export dan geen verlicihting brengen door hooge winsten? Voor exportorders wordt voornamelijk: plaatijzer van dunnere afmetingen, benoodigd, daar liet product licht moet zijn, mede met het oog op de vrachtkosten. Maar dit dunne plaat is het moeilijkste te verkrijgen we gens de wereldschaarsche. Door een. en ander wordt de export dus ge handicapt. Voorts wordt er door En geland, volgens onze industrie, al ge dumpt. zoodat het de vraag is of de Ned. industrie met de prijzen nog mee kan. De industrie ontkent yooris dat het mogelijk zal zijn de prijzen der im portgoederen op dezelfde basis te houden als de prijzen van het utility- programma. De prijzen der import artikelen zullen volgens haar mee ning in het algemeen ver boven de prijzen van de utility-artikelen uit komen. Hoe is het voorts mogelijk deze importartikelen van de ver- ei schte kenmerken te voorzien Waar blijft hier de uniforme kwaliteit? Zou het utility-systeem doorge voerd worden, dan zal zulks eerst mogelijk zijn, nadat de sppciaal be stelde materialen (levertijd een jaar) ziin binnen gekomen. Tot dus verre zijn de platen gekocht op basis van den bestaanden toestand, zoodat de loopende bestellingen in de toe komst niet de voor ,,utility"-artikelen vereischte plaat zullen opleveren. Zal voorts ov~r een jaar het publiek de utility-artikelen nog willen koopen, aldus Vraagt de industrie z'ch af. De conclusie van de industrie is dan ook dat het utility-sys'e^m onder geen voorwaarde kan worden aan vaard Doorvoering is voo^ de fabri kanten onmogelijk en zou voor de consumenten nadeeüge gevolgen niet zich bremren. l)e prijs van reepen chocolade, gevuld of ongevuld, blijft ge handhaafd op acht cent. Voor stukjes chocolade van edel- cacao (gevuld en ongevuld) volgt een nadere prijsvaststel ling. Maandagavond hebben twee met pistolen gewapende jonge mannen van ongeveer 22 a 23 jaar, een overval gepleegd op het postkantoor te Moerkapel- le, waarbij ze 1200 gulden buit maakten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4