R Gezocht Prof. Schermerhom en De Boer terug uit Indië Welke grenscorrecties EISCHT BELGIE Honderd jaren vrij onderwijs in Nederland ADIO programma DE JACHT DOOR NEW-YORK. Rivierpolitie actief wegens moord frAGlNA WOENSDAG 27 NOVEMBER 194® 'r DE ONTVANGST OP SCHIPHOL MINDER HOUT VOOR WONINGEN DEC.V. P. WINT INDE HOOFDSTEDEN DE KLAP OP HET BLAUWE ZAND BISSCHOPPEN TEGEN HESSENS GRONDWET ATTLEE OVER DEMOBILISATIE Nadat Zondag j.l. d'e heer Max van Poll uit Imdonesië naar Nederland was terugge keerd» arriveerden Dinsdag avond om 18.30 uur de twee an. dere leden van de commissie- generaal, op het vliegveld Schip, hol. Een groot aantal journalisten, persfotografen, radioreporters en filmoperateurs waren in de dou. •nelooids aanwezig om de terug- keerende leden der commissie te begroeten. Voorts waren er ver tegenwoordigers van de P.V.A., de vereeniging Nederland-in do- Besdë en de Perhimpoenan Indo nesia. De commissarissen waren Vergezeld door dr. G. J. Maasen, •dviseur van de C. G. en mej. J. Ik. J. Lenderink, secre'taresse. Na- mens de vereeniging Nederland. Indonesië speldde mr. G. J. van Heuiven Goedhart, prof. Sehermer. hom een embleem op de borst, voorstellende de eenheid tusschen Nederland en Indonesië. Ook voor He andere leden der commissie- generaal overhandigde mr. van fieuven Goedhart speldjes aan den leider der delegatie. Voorts wa. ren nog ter begroeting aanwezig inr. P. Sanders, Secr.-generaal, en de heer Max van Poll. Nadat mr. Van Heuven Goedhart de speldjes had overhandigd, wend de com missie toegesproken door dr. Loe. his van de Ver. Perhimpoenan Indonesia. Die douaneloods was in een maar slagveld" herschapen. Drom men journalisten verdrongen zich om de commissarissen. Fotografen *n radioverslaggevers" betwistten Wkaar den voorrang om de aan- Een ingrijpende beperking van bet houtverbruik bij nieuw te bou ten woningen en andere panden js als gevolg van de moeilijke houltpositie noodzakelijk geworden. Melt ingang van 20 November is bepaald, dat voor alle bouwwer ken moet worden overwogen, of voor houtconstructies op redelijke Wijze geen ander materiaal kan wordien toegepast. Een minder houtverbruik mag echter in geen geval leiden ttot ondeugdelijke con. structies. Voor woningen zijn maximum hoeveelheden vastgesteld, die niet mogen worden overschre den. In een woning met een inhoud van 290 kub- meter (een normale arbeiderswoning), waarvoor zonder hout beperking ongeveer 10 tot 12 kub. melter hout moodig was, zal nu niet meer dan zes kub. meter verwerkt mogen worden, indien het een eengiezins-woning betreft. In een étage-woning van diienzelf- den omvang mag niet meer dan vijf kub. melter verbruikt wordlen. Voor boerderijen is de maximum hoeveelheid tooutt vomrloopig ge steld op 1/7 tot 1/9 pet. van den totalen inhoud van boerderij en woning samen. dacht van de leden der commissie tot zich te trekken. Zoowel prof. Schermerhorn als de beer De Boer zagen er zeer vermoeid uit na de lange reis. die nog door het oponthoud meer in. spanning heeft geëischt. Het js dan ook geen wonder, dat geen der le den neiging vertoonde veel te zeggen. Prof. Schermerhom vertelde on der het nuttigen van een sandwich iets over de reis zelf, .maar liet zich oiver zijn missie met geen enkel woord uit. Op de vraag van een A. N. P..verslaggever, of hij weer spoedig naar Indonesië zou vertrekken, antwoordde prof. Schermerhorn, dat het wel te ver wachten is. Zijn echtgenoot® is in Indonesië gebleven. De heer De Boer meent, dat hij eerst over eenige maanden een Positief oordeel zal kunnen geven over de prestaties der republikein, sche leiders. Hij wilde uit den aard der zaak slechts weinig hieroiver zeggen, maar gaf op een vraag toe, dat zich in de laatste vijf jaren een opmerkelijke ver. andering heeft voorgedaan. Onze correspondent te Brussel seint ons:. Behalve in Aarlen en Bergen, wac. de katholieken hun posities handhaafden, heeft de christelijke Volkspartij in alle provincie-hoofd. steden zetelwinst behaald, n.l. in Brussel 2, in Antwerpen 8, in Gent 5, in Brugge 1, in Hasselt 4, in Luik 6 en in Namen 2. In de negentien gemeenten van de Bru selsche agglomeratie win nen de katholieken 28 zetels, de socialisten eveneens 28 en de com munisten 20. De liberalen verliezen er 46. Opvallend is, dat hier en daar de socialisten en communisten ter. rein hebben gewonnen, waar vroe ger Rex en Vlaamsche nationalis ten gekozenen hadden. Bevestigd wordt, dat de katho lieken ten stadhuize van Brussel 2 zetels wonnen, zoodat zij de sterkste partij werden. De liberalen en socialisten handhaafden hun vroeger aantal zetels, terwijl de communisten met 2 zetels vooruit gingen. De katholieken behaalden de ab solute meerderheid in vijf Brussel, sche gemeenten, waar vroeger de liberalen domineerden. Het Belgisch Rijn comité is Dins dag bijeengekomen. Bij de opening van de vergadering wees de voor zitter op de noodzakelijkheid voor België, naar het voorbeeld van Nederland territoriale eischen te formuleeren, om er eventueel eco nomische voordeelen uit te halen. Na de Nëderlandsche eischen onderzocht te hebben, zette baron Nothomb het geval van Aken uit een. Het bezit van deze stad, ofwel door de Belgen, ofwel door Neder land zou den argwaan der buren opwekken. Hij heeft bijgevolg voor. gesteld, er een BelgischNeder- landsch condominium van te ma ken, door er twee aangrenzende steenkolenbekken bij te voegen. Kolonel Delannoy eischte voor België, om dringende strategische redenen, de aanhechting van een Goede boeken lijn voorname geschenken! Het meesterwerk van den Italiaanschen •uteur ANGELO GATTI „DE ZONNE- VENTER" mag in geen enkele Roomsch- Katholieke boekenkast ontbreken. Deze roman brengt ons in een tijd, helaas nog veelal gekenmerkt door chaos en verwarring, tot rust, en geeft ens de meest ideale ontspanning. Deze Cultuurserie-uitgave is verkrijg baar bij alle Roomsch-Katholieke boek handelaren ad f 7,90 gebonden. (I.M.) Het Nuyensfonids, stichting tot bevordering van de wetenschappe lijke beoefening der geschiedenis in het bijzonder der vaderlandsche geschiedenis, onder de katholieken van Nederland, schrijft bij gele genheid van het kotnende eeuw feest her Grondwetsherziening van het jaar 1848, welke het beginsel vian de vrijheid van onderwijs for muleerde, een prijsvraag uit. Ter herdenking vraagt het bestuur van het fonds een op bronnen en lite ratuur gebaseerde, goed gedocu menteerde, overzichtelijke en lees bare verhandeling over het onder werp; ..Honderd jaren vrij onder wijs in Nederland". De aldus wat algemeen betitelde verhandeling zou niet slechts de geschiedenis van de wetgeving op het gebied van het lager onderwijs moeten omvatten, maar ook de ontwikke ling van de ideeën betreffende het bijzonder, met name het katholieke lager onderwijs moeten beschrij ven, benevens den groei laten zien van de katholieke scholen in Ne derland. Mededinging staat open voor alle katholieke Nederlanders. De uitge loofde prijs bedraagt 3000.In zendingen uiterlijk l Januari 1949 bij den secretaris van het Nuyens fonids, prof. dr. R. Post, Van Ol- denbarneveltstraat 27, Nijmegen. De grootste verrassing voor Uw eigen kaboutertjes is de serie „KABOUTERTJES" 12 alleraardigste boekjes van PIET MARÉE en HENK KEMP in zwart en rood gedrukt met een schat van ver haaltjes, spelletjes, puzzles, raadsels. Rijk geïllustreerd. Prijs p. d, geb. f 1,45. (I.M.) DONDERDAG 28 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.) AVRO: 7-00 Nieuws, gymn. en gram., 11-00 Orkest (11-45 Ber. uit Indië), 12.30 Orgel, 13.00 Nieuws, 13.15 Septet, 13.45 Gram-, 14-00 v. d- vrouw, 1420 Zang, 15.00 Caus., 15 20 Oaus., 15-25 Gram-, 17 00 Kaleidoscoop, 17.20 Caus-, 17.30 Skymasters, 1800 Nieuws, 18-15 Piano, 18-30 v- d- Ned. Strijdkr., 19 05 Sport, 19.20 Volksmuziek, 19 45 Caus-, 20.00 Actual., 20-15 Concertgeto. ork- 21.15 Hoorspel, 22-15 Romancers, 22-45 Caus., 23.00 Nieuws, 23.15 Gram-, 23.30 Caus., 23-45 Gram. HILVERSUM II (415 M.) 7-00 KRO, 10 00 NCRV. 11-00 KRO, 14.00 NCRV: 7-00 Nieuws, gymn- en gram., 11-00 v- d. zieken, 11-45 v- d- kleuters, 12 00 Viool, 12.30 Concert (13-00 Nieuws), 13.45 v- d- vrouw, 14.00 Metro-pole-ork., 14-40 Caus-, 15 00 Zang, 15-30 Muziek, 16 00 Bijbel, 16.45 Kwartet, 17-30 Gram-, 17.50 Caus., 18 00 Koor, 18-30 Caus-, 18-45 Gram., 19-00 Nieuws, 19-15 Caus., 19.30 Gram-, 19-40 Caus., 20-05 Noordholl- prog-, 21-45 Gram., 22.00 Nieuws en actual-, 22-30 Gram-, 22-45 Avond wijding, 23.00 Gram. grondgebied van 1400 vierkante km., waarvan 1000 km2 wouden, met daarenboven de electrische centrale van Godesberg. Volgens generaal Ley zouden de Belgische grenizen zich op de Eiffel, toppen moeten bevinden. Op het einde der bespreking werd een motie goedgekeurd»: waarin op de wenschelijkheid gewezen wordt, dat, nu Neder land en Luxemburg- hun eischen hebben geformuleerd, ook België een klaar omlijnd program zijner desiderata bekend maakt. Dit program zou, naast economische voordeelen, ook de inlijving moe. ten eischen van d:e kantons Monsehau, Schleiden en Prum. De mijnen rond Aken zouden van Duitschland moeten worden afge scheiden en onder een Belgisch. Nederlandsch-Luxemburgsch pro. tectoraat komen. Besloten werd, aan minister Spaak een telegram te zenden, waarin deze eischen worden uiteengezet. i - 27. De agenten gaven de achtervol ging echter nog niet op. Eén der mannen begaf zich met grooten spoed naar een straat.telefoon en stelde zich in verbinding met de rivierpolitie Hallo, "hallo. Hier patrouille, boot Dog River Met patrouillewagen 17 Basey. Wij hebben een wagen gevolgd met den beruchten Perolt, die, naar U zult weten, vteer ontsnapt is. Hij is hier van de brug gesprongen en heeft zich aan het volgbootje van een motorvrachtboot weten vast te grijpen Vermoedelijk zal hij zich wel in dit bootje verbergen, om te trachten den wal te bereiken. De motorboot gaat stroomafwaarts. Houd deze zoo spoedig mogelijk aan en vergeet vooral niet het volgbootje te doorzoeken Oké, klonk het aan den anderen kant van de lijn en eenige oogen- blikken later sneed de scherpe voorsteven van een politie.boot het woelige water van de rivier van e(in_ nu zij wisten met welk een gevaar, lijken sinjeur zij te doen zouden krijgen, waren ze op alles voorbe reid en hielden zjj hun snelvuur, wapens in gereedheid. De Hoage Raad deed gisteren, uitspraak in de herzieningsprocedu, re van P. Melchers, die aan MUs. sert, toen hij in 1937 op het Blau„ we Zand te Amsterdam de W.A. inspecteerde, een klap heeft gege- veT1 nadat Mussert hem met een rijzweep geslagen had. M. is oen veroordeeld tot 10 dagen geva-nge. nisstraf. Op grond van nieuwe ver„ klaringen van getuigen, die destijds de waarheid niet konden vertellen om-dat zij van N. S. B.-zij-de be dreigd werden, is deze herziening gevraagd. De Hooge Raad heeft thans net verzoek om herziening gegrond rklaard en de zaak ver„ wezen naar het gerechtshof -te 's-Gravenhage. In alle kerken van Groot-Hes sen, één der drie staten in da Amerikaansehe zone van Duitsch land, is Zondag een brief van de bisschoppen van Mainz, Limburg (a. d. Lahn) en Fulda voorgelezen, waarin de prelaten zich kanten te gen d-e grondwet, welke a-s. Zon dag in een referendum aan de kie zers, tegelijk met de verkiezingen voor het parlement, zal worden: voorgelegd. ,,De grondwet heeft een zoodanigen vorm aangenomen, dat in een christelijk geweten de ernstigste twijfel rijst", aldus de brief. In een verklaring in het lager huis over de demobilisatie-kwestie zeide Altlee, dat een snelle oplos, sing van het vraagstuk niet geheel in -de macht der regeering lag. Het geringere tempo van demobilisatie was te wijten aan het geringere! tempo voor het afdoen van vredes verdragen e.d. Men was van mee ning, dat togen eind 1947 allen, die vóór l Juni 1944 waren opgeroe pen, uit den militairen dienst ont slagen zouden zijn. Tegen het eind van dit jaar zouden 4.300-000 man nen en vrouwen van de 5-100.000, die op V-day in dienst waren, gede mobiliseerd zijn. Tenslotte sprak Attlee de bewe ring tegen, dat ,.een kolossale fout'" zou zijn gemaakt door het maxi mum voor demobilisatie te laag te stellen en vervolgens te wijzigen. 88). HOOFDSTUK XXI. Burke ontvangt bezoek. Maandag 14 Juni. Daar is een persoon, die zegt dat ze Ann Gray heet en die U Wenscht te spreken, sir, kwam Hol- ley den volgenden 'dag kort na de lunch bj) Burke aandienen. Ze wilde niet zeggen waarvoor ze kwam. Burke fronste het voorhoofd. Ik wilde net uitgaan. Wat voor ■oort persoon" is ze Jong, oud, of wat is het Ze is vrjj jong, sir, maar als Ik het zeggen mag, is het niet wat fk een beleefdheidsvisite zou willen IBoemen, Hij wist, dat zijn meester op dat gebied een heel kieskeurigen ■maak had. Goed. Laat haar binnen. Ik heb echter maar een paar minuten *®or haar. Een meisje trad binnen en Burke's oogen namen haar even onderzoe kend op. Zij was een beetje verlegen onopvallend gekleed en in zekeren ■in niet onaantrekkelijk. Haar bleek gaal gezichtje was niet opgemaakt'. Haar schrale, magere figuurtje gaf hem vaag den indruk, dat de goede ♦tegen in dit leven aan baar voorbij waren gegaan. Mr, Colin Burke vroeg zij op zachten toon. Ja. Wat kan ilc voor u doen 7 Ik heb een boodschap, sir. Van mijn vader. Er kwam een verbaasde blik in Burke's oogen. Hij kende geen en kelen Gray die een dergelijke doch ter had. Wel 7 Hij laat U verzoeken direct naar hem toe te komen. Het is zeer dringend. Moet ik naar hem toekomen 7 Wat is er aan de hand Hij is ziek, sir Hij probeerde op te staan om hierheen te komen, maar het ging niet. Haar lippen beefden. Ik ben bang, dat hij niet lang meer zal leven en hij wilde U iets vertellen véj^j het te laat is. U zult U moeten haasten. Waar is je vader Wij wonen in Epsleigh, ln het Ashdown Forest. Dit alles klonk zoo eigenaardig, dat het Burke aan het denken bracht. Heb je er eenig idee van, waarover hg mij wil spreken Neen sir. Hij wilde het mij niet vertellen maar hij zei telkens en telkens weer, dat het voor U van het grootste belang was. De bekentenis van een stervende, welke voor hem van het grootste belang was, kon, naar Burke meen de, met niets anders verband houden dan met 't probleem van Sevenoaks Hij was zich pijnlijk bewust van het feit dat hij, in stede van vorderingen te maken in de oplossing van het mysterie, nog steeds wanhopig zocht naar het geringste spoor. Maar toch aarzelde hij even. Indien de moor denaar hem met een list uit den weg zou kunnen ruimen, zou dat een goede slag zijn. Indien de ster vende aan den anderen kant echter werkelijk iets belangrijks te zeggen had, zou dat van het allergrootste belang kunnen zijn. Heel goed, ik ga mee, ant woordde hij. We zullen met den wagen gaan, dan zijn wij er gauw genoeg. Terwij zij hun weg zochten door het drukke verkeer van Londen, zat het meisje zwijgend naast hem, zonder schijnbaar veel aandacht aan haar omgeving te schenken. Wat scheelt je vader vroeg Burke, zoodra zij de buitenwijken bereikt hadden en sneller konden doorrijden. Het is zijn hart, sir. Daar suk kelt hij al geruimen tijd mee en gisteren is het plotseling veel erger geworden. Toen begon hij ook naar U te vragen maar ik dorst hem niet alleen laten. Toen de dokter van morgen echter verklaarde, dat vader waarschijnlijk geen vier en twintig uur meer te leven had, dorst ik niet langer weigeren. Burke voerde de snelheid van zijn auto geleidelijk op. Hoe kende je vader mijn adres? vroeg hij plotseling, Dat heb ik hem niet gevraagd, sir. Opnieuw voelde Burke een lich ten twijfel in zich opkomen. Was hij te impulsief Zou het niet veel veiliger geweest zijn, nog iemand mee te brengen Maar opnieuw ook zette hij dien twijfel van zich af. Al was de situa tie ook vol gevaarlijke mogelijkheden toch leek dit meisje hem eerlijk genoeg. Hij zou weliswaar goed uit kijken, maar hier, op den open weg op een heerlijken Junimiddag, leek het idee van, in gevaar te zijn vol komen belachelijk. Terwijl zij Ashdown Forest na derden, wees het meisje hem met haar zachte, rustige stem den weg. Voor zoover hij kon oordeelen, snak te zij er naar weer thuis te zijn. - Daar is het, zei ze eindelijk, op 'n met rozen begroeid landhuisje wijzend, dat aan het eind van een tuin aan een stillen zijweg lag. Hij liet de auto stoppen. Komt U binnen, verzocht het* meisje. Ik hoop alleen maar Zij zweeg, terwijl baardlippen beefden. Burke volgde haar door de deur naar binnen en daar beklommen zij den trap. Terwijl hij voorzichtig een kamer binnentrad, vielen zijn blik ken op een man, die in bed lag. Hallo, vader zei het meisje. Daar zijn we. Dit is de heer, naar wien U gevraagd hebt. Op dat oogenblik was het alsof er een electrische schok door Bur ke's lichaam voer. Want terwijl de schijnbaar dood zieke man in bed zich langzaAm had omgekeerd, had hij 'n revolver ontbloot, welke nu recht op den maag van zijn bezoeker gericht was. Een tweeqe man, die achter de deur verborgen had gestaan, werd nu eveneens zichtbaar, Goed werk, Maisie zei de man op het bed. Maak nu, dat je weg komt. Ik zie je later nog wel. Het meisje bleef echter onbe weeglijk staan. Wacht eens even, zei ze op heel anderen toon dan Burke tot dusverre van haar gehoord had. Wat gaan jullie met hem doen Maak dat je wegkomt, zeg ik snauwde de man op het bed, terwijl hij zich op den grond liet glijden. Maak je maar niet bezorgd over het geld, dat krijg je heusch wel. En als je verstandig bent, zul je vergeten, dat je ooit hier geweest ben. Luister, Spike, protesteerde het meisje. Ik heb jullie willen helpen hem hierheen te brengen, maar ik wil niet gemengd worden in §en vuil zaakje. Spike, die nu op den rand van het bed zat, ontblootte zijn tanden hl een valschen grijns. Wie heeft jou gezegd, dat dit een vuil zaakje is, Maisie vroeg hij spottend. Wij willen dien meneer heelemaal geen kwaad doen, wel Fug? (Wordt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2