BEGROOTINGEN ONDER DE LOUPE oorlogspad TWEEDE KAMER OP HET Geen „strenge" maand Grondwettelijke vrijheden niet gewaarborgd Relaas van „Dakota"-geredde m PAGINA 4 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1946' verdwijnen INDIE KRIJGT NOG EVEN EEN BEURT Allerlei Doodstraffen voor Jap. oorlogsmisdadigers met Professor S. WFtsser Ij^er ,>Gruess Gottwaren de eerste ivoorden der redders MYRON TAYLOR BIJ DEN PAUS mkt DE KWESTIE DER SOEVEREINITEIT legerleiding onder- Van de beide rijksbegrootingen zijn nu de hoofdstukken Binnenl. Zaken, Justitie en Landbouw afgehandeld. Voor de loopende week hoopt men met drie andere: Oorlog, Marine ,en Financiën klaar te komen. Gisteren brachten we het alree zoo ver, dat de algemeene beschouwingen van de zijde der Kamer over de begrootingen van minister Fiévez in eersten termijn werden afgedaan. en hoogere vinden. Eigenaardig dat de heer Vorrink V L r/ ri tt (P.v-dA.) die te veel katholieken iv an riet V .tl .J\met j speurde in de hoogere leiding, bij den minister kwam bepleiten: ook voor de buiten-kerkelijken geeste lijke vertrouwensmannen!! Achter welken wensch de heer Tilanus terecht een vraagteeken plaatste, al bleek de communist Schoonen- berg het er mee eens en wilde hij een cultureele afdeeling van de CPN. inschakelen! Een punt. waarop van katholieke (tijde bijzondere nadruk werd ge legd. lichten wij uit de ouverture, die jhr. Ruijs de Beerenbrouck «peelde, nadait hij den minister om zijn klinkende M. v- A. en voorin varend beleid met vertrouwen was tegemoet getreden. Mede namens zijn politieke vrienden uitte hij twijtfel aan de juistheid van de argumentatie door den bewindsman gevolgd in zake het Vrouwen Hulp Korps, dat deze gehandhaafd wil zien, daar voor verschillende functies vrou welijk personeel bij uitstek ge schikt en vaak geschikter is dan mannelijk. Dan zijn wij aldus de kath- afgevaardigde toch vóór 1940 veel te kort gekomen! Voor het overige kan het instituut wellicht voor groote massale legers zijn nut hebben ter besparing van mannelijke krachten, de 590 df^ mes bij het leger en de 700 bij de vloot zijn toch gemakkelijk te vervangen door een 1300 miliciens uit de 4 lichtingen. Bovendien echijnt dit dames-onderdeel bui tengewoon kostbaar, en dan be moeit het zich nog niet eens met den medischen dienst, waar de vrouw zich eerst bij uitstek ver dienstelijk kan maken. Aan den anderen kant staat de nood aan personeel in de gezinnen en mag ook wel even gewezen worden op eventueele moreele bezwaren. De minister wege het vóór en tegen ernstig af, en als het tegen óver weegt, laat hij dan van dit stelsel afzien- Ook van a r.-zijde kwam de heer ïtoosjen zich tegen het V-H-K. verzetten. Zijn fractie kan dit in- etituut maar weinig bekoren, hoe bekoorlijk overigens zijn samen stellende deelen mogen zijn! Ge noemde afgevaardigde kwam ver der op voor verstrekking van lingerie aan de vrijwilligers in Indië. die als sansculotten rond- loopen met een kroontje op hun wapenrok! Spr. maakte zich onge rust over 't „afwikkelingsbureau" te Londen, waar op 1 Aug. j l. nog $500 militairen op „afwikkeling" Jachtten. Ook de heer Tilanus (ch) op perde te dezen aanzien bezwaren en overweegt een amendement, waardoor na 1 Januari a s. geen geld meer wordt toegestaan. Om tot den heer Ruijs de Beerenibrouck terug te keeren, hij toonde zich heel benieuwd naar de publicaties in de M- v. A. aange kondigd over de militaire ge beurtenissen hier te lande ge durende de maanden Februari tot en met Juni 1940. Speciaal interes seerde hem het aftreden van den Opperbevelhebber L. en Z. en wat daarmee samenhing. De petitie" latende rusten, nu Z. Exc. haar eenzijdig en tendentieus" heeft genoemd, behoudt de kath. afge vaardigde zich toch het recht voor, in een verder stadium op het in stellen eener enqu te aan te dringen. De enorme kosten De hooge uitgaven zal de kath. fractie aanvaarden als ze werke lijk noodig zijn (vergelijk: topo grafische dienst waar maandelijks 7000 werd vermorst voor 25 werkuren per week!) maar anders beslist niet. Tot een combinatie nochtans van Landmacht en Marine in één departement (waar dr. Bruins Slot (ar.), die in zijn maidenspeech als taak van het leger primair tegenover den mi nister de handhaving des rijks stelde, warm voor liep met een verwijzing naar stadhouder Wil lem III en den tocht naar Chattam) behoeft dij volgens de K-V-P. niet te leiden, te minder omdat de scheiding (welke de voorkeur ver dient) niet meer dan een halve ton kost. -Dat „zware gevallen" onder de officieren worden gestraft met ontslag en uitzending naar Indië als gewoon soldaat, vindt instem ming; maar waarom niet eenzelf den weg gevolgd tegenover de onderofficieren? Gezinspolitiek in het leger Ook het ongemoeid laten van gezinshoofden met 6 en meer kinderen werd toegejuicht, maar de minister geve den huisvaders va» 4 en meer kindéren nu ook de kans hun militaire verplichtin gen uitsluitend na te komen in het moederland. Als een gewich tige aangelegenheid werd voorts beschouwd de wenschelijkheid eener financieele vergoeding in geval van mede-kostwinnerschap (bij het in dienst zijn van b v. drie mede-terdienende zoons uit één gezin) Geestelijke verzorging Over de geestelijke verzorging bleek de kath. woordvoerder zich geen zorgen te maken: moge zij zooals nu georganiseerd veel goede vruchten afwerpen en de bijzondere sympathie van minister aan t De Indische kwestie kwam natuurlijk ook ditmaal om den hoek kijken, toen evengenoem- de democratische - socialist van wien de uitspraak dient ge noteerd, dat er geen gevaarlijke afstand tusschen leger en. volk mag worden geschapen! admi raal Helfrich coram riep, die tegen de ontwerp-overeenkomst van Cheribon stemming maakt en op geruchten inging, die willen, dat sommige officieren overwegen de gehoorzaamheid aan de regee ring op te zeggen! Alsof het met Indonesië alles reeds botertje tot den boom is, informeerde deze afgevaardigde voorts of we de militaire maatregelen ter zake al niet va t kunnen inperken en het schema der troepenzending her- INTERVIEW zien. Gaan we zoo door, dan zijn in September volgend jaar 175.000 man onder de wapenen! De communistische woordvoerder Schoonenberg zong natuurlijk een zelfde liedje. Hij kondigde overi gens alvast de tegenstem zijner fractie aan. Financiën voor 1946 en 1947. Ook hier kwam men in eersten termijn met de algemeene beschouwingen gereed. De meeste sprekers kwamen op voor de belangen der oorlogsslacht offers. Zoo vond de heer De Wilde (AR), dat er niets van terecht komt, wanneer wordt vergoed op basis van Mei 1940. De heer IJssel- muiden (KVP) betoogde, dat de menschen in de geteisterde gebie den hun recht moeten hebben; zij moeten eerst, hun kans krijgen, te vervangen wat zij verloren hebben. Aangedrongen werd op spoed bij het inhalen van den belasting achterstand. De heer Hofstra (PvdA) bepleitte o.m. modernisee ring van de grondbelasting, terwijl de heer v. d. Weyden (KVP) erop aandrong dezë belasting te verlagen tot het peil van 1939. De heer Teulings (KVP) vroeg een soepele behandeling voor oudere menschen, die van beschei den vermogen moeten leven en wenschte inlichtingen over de con troverse tusschen den minister en de Ver, van de Effectenhandel t.a.v. den handel in Amerikaansche ef fecten. De Tempor aire krijgsraad te Me» nado heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den Japanschen oor logsmisdadiger Minorujanai, die in gezetenen, zonder berechting en zonder, dat zij zich hadden schul dig gemaakt aan eenig strafbaar feit, liet ter dood brengen en voorts leider was van een executiepelo ton, waarbij een aantal Indonesiërs zonder vorm van proces ter dood werden gebracht, terwijl deze exe cutie werd uitgevoerd op gruwza me wijze. Hij werd tot de doodstraf veroordeeld. Tevens werd uitspraak gedaan in de zaak tegen den Japanschen oor logsmisdadiger Hideojamada, in de Minahasa meer bekend onder den naam ,,Barewo", die tijdens de bezetting successievelijk comman dant is geweest van het huis van bewaring te Menado, van het in- temeeringskamp in Teling en van het interneeringskamp voor vrou wen te Airmadidi. Aangestipt zij nog, dat de heer Steinmetz (K.V.P.) informeerde naar den status van het voorma/ig staatsbedrijf der artillerie-inrich tingen en opkwam voor de perso neelsbelangen; dat dr. Mol (K. V. P.) het afkeurde wanneer speciaal uit de geteisterde gebieden jonge medici dorp voor dorp worden op geroepen in militairen dienst en voorts een pleidooi hield voor het rouleer-systeem bij den mil. ge- neesk- dienst; en dat van commu nistische zijde een motie werd in gediend, tot strekking hebbend alle onderwijskrachten van mili tairen dienst vrij te stellen met het °°S op het tekort aan leer- achten- Financien In de avondvergadering kwam de orde de begrooting van stemt ons tot voorzichtig- bij het uitspreken van een „Ja professor! U begrijpt, die: j If noem U nog den Labra. voorspelling omtrent een strenge rr'"r" Decembermaand interesseert onze ter. Honger hadden we niet, of schoon alles, wat we per dag kre gen, een stukje chocola en een stuk brood was. De eerste boodschap van de bui tenwereld ontvingen We eenige mi nuten na het ongeval. Het vliegveld mannen van de reddingsbrigade j Istres seinde: Er komt hulp. Houdt ons toevoegden, waren „Gruessgoeden moed.". Op dat moment Gott". Zij schenen even blij te slaakten we allen een zucht van verlichting. De kleine Alice Mary McMahon, zei, dat ze steeds ge „De eerste woorden, die de zijn, dat zij ons vonden, als wij, dat wij gevonden werden", zoo verklaarde mevr. Loyal HayneSJn jaar oucj één der geredden van de op den Wetterhorn-gletscher neergeko men .Dakota" in een interview te Weenen aldus „A.P." lezers! „Wie heeft er dan een strenge Decembermaand voorspeld?" vraagt hij met een lach. „Het weer kundig instituut in De Bilt toch?" „Welnee! Wij hebben heelemaal geen strenge maand voorspeld! We hebben er alleen maar op willen wijzen, dat de komende maand ge middeld kouder zal zijn dan ge woonlijk! Wij. meteorologen ma ken wel degelijk onderscheid tus schen streng en koud! Over streng hebben we het niet gehad! Moge lijk komt er één koude week...." „Dat klinkt al v.eel optimistischer professor! We dachten al aan war me stoven en puneh-met-citroen en al die narigheden meer...." „Nee, we hebben alteen maar bedoeld te waarschuwen...." „Ook de regeering? Met het oog op 'n paar extra kolenbonnetjes?" Zooals U wiltIn December is dia gemid delde temperatuur 'n graad of wat boven nul. Dat zal nu lager wezen, gemiddeld!" „U baseert Uw vermoeden waar. schijnlijk op andere gronden dan Geertje, onze huishoudster?" „Welke factoren heeft die dan "tot haar beschikking?" ,,De eikels in het bosch! Er waren er zooveel, dit najaar! En dat waren voor haar „factoren" genoeg! Bovendien had ze gehoord van zonnevlekken...." „Dit laatste is nog zoo gek niet! De zonnevlekken hebben altijd wel eenigen invloed op het weer! Maar stellig niet zooveel, als mej. Geertje denkt!" „Mag ik dan vragen wat de achtergrond van Uw voorspelling is?" „Wij hebben verschillende achtergronden! Wij kregen bijv. altijd gegevens uit Ru land en Si berië maar die ontbreken vcor 't oogenblik. Dan is er ook in dorstroom. Onze gedachten vliegen den At- lantischen Oceaan over naar dat koude stuk van Noord-Amerika met zijn onbarmhartig klimaat. „Die Labrador-stroom stuwt het warmere water .van den Golf stroom soms honderden kilometers naar het zuiden toe, en dat doet zich dan hier als een storing gevoie- 1-en! Maar ook omtrent dezen kou den stroom hebben we geen volle dige gegeven! Wat voor ons van de grootste beteekenis is, dat zijn .de luchtdrukgegevens tusschen IJs land en de Azoren, de groote, at- mcspherhche circulatie, die óók weer haar invloed heeft op den „warmen" Golfstroom. Het zijn, hoofdzakelijk, deze gegevens, in Ju. ni verzameld, die van groote be teekenis zijn voor het weer in De cember!" Met 'n opgelucht hart verlaten we het „Geographisch Instituut!" Géén koudegolf in December! Myron Taylor, die als persoon lijk vertegenwoordiger van den president der Vereenigde Staten bij het Vaticaan geaccrediteerd is en na een lange afwezigheid te Rome is teruggekeerd, werd door den H- Vader in audiëntie ontvan gen, nadat h ij tevoren een onder houd heeft gehad met den onder staatssecretaris, mgr. Montini. De ambassadeur, die een werk zaam aandeel nam in de hulpver leening aan het door den oorlog ge'.roffen Italiaansche volk, even- lopfd had, dat ze zouden worden gered. En toen de vliegtuigep pak- Groenland a 1 tijd een goed weer- als aan de pauselijke hulpactie, jes voedsel, kleeren en medicijnen station geweest, maar de D^nen ^al binnenkort ook medewerking naar beneden gèworpen hadden,1 zijn door den oorlog wat achterop had zij vroolijk uitgeroepen: „Ha, geraakt! Hun gegevens gaan nog v aan e reorganisatie niet verder dan-... 1942! Een en van het Italiaansche Rcode Kruis. Mevrouw Haynes vervolgde: „Dej cirltPrk]aps'" nachten duurden ons allemaal te lang. We moesten om vier uur al, naar bed, omdat het dan donker! -éwrr i |x was, en wij konden niet vóór 7 uur) B (it (1 (lil t)Oll OTlt UfCGnt opstaan. Overdag kaartten we, tot- dat onze banden zoo koud waren. dat we de kaarten niet meer vast konden houden. Wij brachten on zen tijd zooveel mogelijk in de open. lucht door. Wij hebben geen moment de hoop opgegeven, dat we zouden worden gered. Soms zag het er erg somber uit, maar niemand wilde dat toege ven, zelfs niet aan zichzelf. Onze grootste behoefte was wa- Landingsvaartuigen, welke dienst hebben gedaan bij de invasie in Frankrijk, worden te Rotterdam omgebouwd tot zandtransporteur. t*0 meus van het schip wordt verwijderdwaarna het gat wordt gedicht De Commissie-Generaal is uit Indië terug en heeft zich over het brandende vraagstuk, dat thans zoozeer de gemoederen vervult, in stilzwijgen gehuld. Reeds de heer Van Poll, die twee dagen eerder terugkeerde, verklaarde, toen hij bij zijn aankomst door journalisten werd bestormd: „Het eenige, dat ik u zeggen kan, is, dat er niets te zeggen is". En daar moest de pers het dan voorloopig maar mee doen. De antwoorden, die de heer Schermerhorn gisteren op Schiphol gaf, waren niet minder raadsel achtig Intusschen zijn er al enkele be sprekingen gevoerd en de beden kingen, welke van vele zijden tegen het ontwerp-accoord wo-rden ga- maakt, schijnen wel hierin te cul- mineeren, dat dit ontwerp wel han delt over b.v. de buitenlandsche, financieele, militaire en zelfs cul tureele betrekkingen, maar niet over de binnenlandsche aangelegen heden van Indonesië. Men wil waarborgen zien, voor de orde en de rust, voor de veilig heid van allen, die daarop krach tens onzé grondwettelijke beginse len aanspraak kunnen maken. De veiligheid van hun persoon èn hun goederen, de vrijheid van godsdienst en geweten, dienen te worden verzekerd. En dat worden zij niet, meenen vélen, indien Indo nesië krachtens dit ontwerp wordt tot een souvereinen staat. Een van beide: een staat is sou- verein of hij is het niet. En als straks zou blijken, dat Indonesië zich geen behoorlijk be stuur kan vormen en dat de grond wettelijke vrijheden van de bewo- Wa; stel hiertegenover de Com missie-Generaal? Naarwij vernemen, stelt zij hiertegenover, dat dit ontwerp een basis-ontwerp is, en het hoogste, dat kon bereiken. Volgens de leden der C. G. komt het aan op de uitwerking van dit ontwerp, waarbij garan ties zouden moeten worden gege ven, wat betreft de grondwette lijke vrijheden. Zij erkent, dat kier het zwakke pun, van geheel de ove eenkomst ligt en wü meenen ons niet te vergissen, indien wij zeggen, dat er bij het kabinet groote bezwa ren bestaan tegen het ontbreken juist van dit kardinale punt. En dat het wel eens zou kun nen gebeuren, dat de gegeven ga ranties, als verlengstuk van dit ontwerp, niet gebee! voldoende worden geacht. De Commissie Generaal zou deze ontwerp-overeenkomst intusschen beschouwen als prendre ou laisser, aannemen of verwerpen. De leden van de Partij van den Arbeid zouden naar het schijnt het laisser echter zien als het uitgangs punt van een kolonialen oorlog, wat ners, wie dan ook, zouden worden aangetast, dan zou ingevolge dit ^oor anderen weer wordt ontkend^ ontwerp 1 Nederland niets anders omdat er in dat geval niets anders kunnen doen, dan protesteeren, zoo- j te doen zou zijn dan een politieel als het b.v, zou kunnen protestee- j herstel van de orde. ren bij Joego-Slavië tegen de ver-1 Aldus schijnt op dit oogenblik de oordeeling van mgr. Stepinac. Meer i stand van zaken en wij kunnen niet, omdat Indonesië een souve- slechts met belangstelling afwach- reine staat zou zijn. De vrijheden der burgers, zegt men, zijn in deze overeenkomst, die verder gaat dan de bekende re- geeringsverklaring van 10 Februari j.l. niet gewaarborgd. ten of de C. G. Donderdag a.s. het kabinet zal kunnen overtuigen van haar standpunt, dat met de uitwer king van deze ontwerp-overeen komst alle bezwaren zouden zijn te- ondervangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4