De millioenen Oorlog" Troepenuitzendingen gehandhaafd voor NOODVOORZIENING voor ouden van dagen Geen kolen meer uit de Ver. St. Nieuwe bonnen generaal kruls 68ste JAARGANG DONDERDAG 28 NOVEMBER 1946 No. 20175. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN kr%t een standje Wetsontwerp ingediend VOEDSELVERSCHEPING GAAT NOG DOOR bonnen voorlachte ZEEP AANGEWEZEN HET GEHEIM VAN DE FLESCH Hitier op weg naar Spanje omgekomen HOOGERHUIS TEGEN LIJFSTRAFFEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS ALGEMEEN REDACTEUR KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H. A. PAALVAST DIRECTEUR. J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERS VEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 F. MNP., 0.26 P. WEEK diverse klanken uit de zuuen nu ook vrijgesteld woraen; de k ïtamer vernomen heeft korporaals en soldaten reeds me: wijs gaat het om 39.000 personen: bij 325 van de 5200. Er zijn intus chen 1736 vacatures. Onderofficieren onderwijzers van 30 jaar of ouder zullen nu ook vrijgesteld worden; bewindsman van. Oorlog Woensdagmiddag in een vlot be- 'O0ff uitvoerig gereageerd, We stippen er hier de hoofdzaken van aan. De begrootingen zijn daarna z. h. s- aangenomen. tn zake het Vrouwen Hulp Korps bleef z. exc. op zyn standpunt Staan, De vrouwelijke krachten zijn moeilijk misbaar; het insti tuut is dan ook overal ingevoerd. Het zou ook met het oog op de economische gevolgen niet doel matig zijn. de door haar bekleede functies aan de miliciens over te laten. Er ils behoefte aan een kleine kern dames voor de admi nistratie. reqruteering, opleiding en eventueele mobilisatie (in vredestijd niet meer dan een paar honderd). Zoodra mogelijk zal ook een verpleegsterscorps gevormd worden, dat met het V. H- K. en het Indische vrouwencorps wordt samengesmolten, zoodra de uit moreel oogpunt te stellen waar borgen geschapen zijn- De taak van het leger Met zijn opponenten is de minis ter het eens: het doel van het leger ligt inderdaad in de hand having van het Rijk; doch dit is alleen te bereiken in internatio naal verband (van de Uno, door den S aatk. geref. afgev. Zandt een ..verdwaasd revolutionnaire instelling" geheeten). De zelfstan digheid van het rijk kan even tueel zeer goed buiten de grenzen van ons bezet grondgebied wor den bevochten. Maar grootte en samenstelling van het operatief orgaan hangen af van de ont wikkeling elders, waaromtrent nog concrete gegevens ontbreken. Nu moet de nood van het oogen- blik de marschroute aangeven, waarbij zal getracht worden zich hij bedoelde ontwikkeling aan te Passen. Nieuwe leger or ganisatie De defensie zal op den duur ge coördineerd moeten worden, in Verband waarmee spoedig een ge- Combineerde staf is te verwach ten. Ook komt zeer binnenkort het triumviraat tot stand onder den minister: chef generale staf (alg. leiding), kwartiermeesier - gene raal (materiaal) en adjudant-gene raal (personeel). De' troepenuitzending naar Indië Zeer diplomatiek antwoordde de minister op de vraag of de uit zendingen niet kunnen beperkt worden, dat hiet schema der uit zendingen zich zal moeten aan passen aan de omstandigheden. Ondanks het Bestand is de toestand op militair gebied he laas vrijwel dezelfde als daar voor, ofschoon onzerzijds alle zelfbeheersching wordt betoond, Van vermindering kan dan ook voorloopig geen sprake zijn, al wordt het advies der C-G- af gewacht. De suggesties van den heer Vorrink hebben voorts geen zin. De 2e en 3e divisie moeten ter aflossing (in het najaar '47) naar Indië. (Eerst medio '47 komen troepen voor de bezetting van Duitschland beschikbaar) Het bezoek van de heeren Hel- frich en Kruis aan II. M. de Koningin was den minister be kend: Z. Exc. betreurt, dat de chef van den generalen staf zich tegenover het A.N.Pheeft uit gesproken en hij heeft den gene raal daarvan doen blijken. Dienstplichtige onderwijzers Ten einde ontwrichting van het onderwijs te voorkomen, heeft de minister naast de bestaande vrij stellingen nieuwe maatregelen in voorbereiding. Bij het lager onder waren er in Engeland nog 5000 personen bij de landmacht in functie, 1 Nov. 1200, op 1 Dec. zal dii, 450 bedragen en na Maart '47 is het afgelopen. Wat de lucht macht betreft, deze zal tot April '47 nog 1400 man in dienst hebben, maar met het 3e kwartaal komt ook daaraan een einde. Zoo moge- 1900 van de lijk wordt het liquidatie-schema het M O- om nog versneld. Maar het door den heer Tilanus beraamde amende ment zou ernstige moeilijkheden op financieel gebied tot gevolg heb ben. (Het werd door den C.H. voor man dan ook niet ingediend). Van de auto's van het M. G'. zijn er in het huidige stadium der „af- nog 487 zoek! 27 jaar, terwijl de belangen der onderwijzers overal prioriteit zul len genieten, ook wat de aflossing wikkeling' betreft. Den heer Peters (KVP.) die' verzocht speciaal tegenover de kleine scholen een milderen maat staf aan te leggen (eerst bij in,- schrompeling van het person'eel eener school tot 50 pet. wordt vrij stelling verleend) zegde de be windsman serieuze overweging toe. Den heer van Sleen (P.v d A-) beloofde hij te zullen voorkomen,177ake bij"" de Staten-Generaal dat een klas der school naar huis j Den heer Vermeer (P. v. d. A.) wórdt gestuurd wegens een tekort verzekerde de bewindsman, dat ook j Aan hetherstelvan de Merwehaven te Rotterdum, een den Mobilisatie- en oorlogs- modernste van Europa, wordt hard gewerkt. Men is thans gereed slachtoffers Over deze inderdaad „sleepende geschiedenis". zooals de heer v. Sleen (P. v. d, A.) het noemde, hadden diverse sprekers zich her haald. De minister kan naar de M- v. A. verwijzen: er komen zeer binnenkort wetsontwerpen ter gekomen met het slaan van een stalen damwandwaarachter de nieuwe kademuur zal worden opgetrokken, waarvan men rechts een gedeelte ziet. aan leerkrachten. De motie-Schoonenlberg werd uiteraard niet ingetrokken, maar met 59 tegen 9 stemmen ver worpen. A fivikkelings-n\oeilij kheden Bij het Londensche bureau wordt de afwikkelingsschroef steeds naüwer aangedraaid; op 1 October ning. hem het gebruik eener vreemde taal een gruwel is. En Z.Exc. knoopte daaraan vast, van een Noodre„eIln(r moedertje 'n briefje te hebben ontvangen met de vraag of het nu wel zoo noodig is, dat haar zoon 's nachts met een vrouwelijke col lega de wacht betrekt. De jongen had haar n.l. geschreven, dat hij met een „sten" op wacht stond! Ingediend hei wetsontwerp ouderdomsvoorzie- Volgens een woordvoerder van het departement, waaronder de vaste brandstoffen ressorteeren, is er practisoh geen hoop meer, dat zoolang de staking blijft voort duren, steenkool naar Europa zal worden uitgevoerd. Een onderzoek door de bevoegde autoriteiten heeft uitgewezen, dat in de Ame- rikaansche havens ongeveer vier millioen ton kolen opgeslagen ligt, hetgeen voldoende is om de Ver. Staten gedurende drie en een hal- ven dag te bevoorraden. De vol ledig beschikbare voorraden des lands zij.n toereikend voor onge veer dertig dagen. De woordvoer, der zeide, dat op het oogenblik slechts kolen verstrekt worden voor het noodzaklij kste gebruik, bij voorbeeld ten behoeve van zieken huizen en levensmiddelenfabrie- ken, dit in verband met den win ter, die vrijwel in het geheele land reeds zijn intrede heeft ge daan. Onder deze omstandigheden, al dus de. zegsman, zijn de Ver. Sta ten tot hun leedwezen,genoodzaakt den kolenexport stop te zetten. Totdusverre werden gemiddeld 350,000 ton per week verzonden. Op den uitvoer van tarwe heeft Ter voorkoming van verdere dynamiet-aanslagen is in Stock holm het politie-toezicht ver scherpt. Aan het station wordt iedere reiziger aan een onder zoek onderworpen. de staking nog geen invloed ge had. De spoorwegen zullen, zoo zij al in staat zijn, iets meer te ver voeren, eerder levensmiddelen dan kolen naar de havens bren gen. Ook op het andere verkeer heeft de staking reeds haar in vloed doen gelden en op het oogenblik mogen slechts levens middelen, kleeding en medicijnen naar de havens getransporteerd worden. In de V.S. hebben de bun kers nog kolen genoeg voor de voedselverschepingen en wanneer de kolenvoorraden daar schaarsch zouden worden, zullen vermoede lijk nog wel kolen in Canada ge- bunkerd kunnen worden. Niet-officleele waarnemers koes- eenige hoop, als een ge rechtelijke beslissing in het con flict genomen wordt. Een spoedig besluit van het gerecht is volgens hen de eenige mogelijkheid om den arbeid in de mijnen In zekere mate te doen hervatten.. Een der gelijke snelle beslissing behoeft men echter niet te verwachten, wanneer de zaak naar het opper ste hof verwezen wordt. Uitgangspunt bij de ontworpen regeling is geweest de gedachte, dalt de voorziening niet beperkt dient te blijven tot de ouden van dagen, die in loondienst zijn ge weest, doch dat allen, ongeacht de plaats, die zij in het maatschappe lijk leven hebben ingenomen, daar voor in aanmerking moeten ko men, als hun financieel® omstan digheden het noodig maken. Het ontwerp gaat uit van een verdeeling der gemeenten in drie klassen. Voor elk dier klassen worden Inkomensgrenzen vastge steld, waarboven men niet meer voor een uitkeering in aanmer king komt. Ook verschilt, bij ge lijke inkomens, in elk dier klassen de hoogte der uitkeeringen. Voorts is zoowel bij de bepaling deir inko mensgrenzen als bij die bepaling van de hoogte der uitkeeringen onderscheid gemaakt tusschien ge huwden en ongehuwden. Als maximum-uitkering, waar boven men niet meer voor een uitkeering in aanmerking komt, is voor gehuwde mannen in groote gemeenten gesteld een jaarinkomen van 1375, in mid- delgemcenten een jaarinkomen van 1225 en in kleine gemeen ten een jaarinkomen van 1075- Voor ongehuwden bedragen deze maxima respectievelijk 875, 775 en 675. De «naximum-uitkeerimg voor gehuwde mannen bedraagt per maand in groote gemeenten 78. in middelgemeenten 70 en in kleine gemeenten 61. Voor Aanvulling bonnenlijst voor de eerste helft van de 13de periode (24 Nov. t/m 8 Dec.) Bonkaarten Ka, Kb, Kc 612 (strook 3) 49-4 Algemeen 100 gram suikerwerk 49-5 Algemeen 250 gram zadhte zeep Bonkaarten Kd, Ke 612 (strook 3) 50-7 Algemeen 100 gram suikerwerk 50-3d Reserve 250 gram zachte zeep 50-3e Reserve 500 gram zadhte zeep Tabakskaar ten. T 60 2 ranltsoenen tabaksartikelen Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 29 Novem, ber worden gekocht. Op de bonnen T 60 Tabak zal bij aankoop van twee rantsoenen si garetten tenminste een rantsoen sigaretten, verwaardigd uit Zuid- Amerikaansche tabak, geleverd worden. Teneinde de huidige bonaanwij zing voor zachte zeep mogelijk te maken, was helt in de voorafgaande maand October reeds noodzake lijk de verf- en linoleumindustrie een sterk verminderde hoeveelheid lijnolie ter beschikking te stelten. Walt dit wil zeggen, wordt dui delijk, wanneer men bedenklt. dat hierdoor de wederopbouw en de scheepsbouw worden belemmerd. Om nu in staat te zijn in de ko mende maand December een bon aanwijzing voor waschpoedeir en omstreeks de jaarwisseling een voor huishoudzeep te doen geschie den, zal de verminderde beschik baarstelling van lijnolie voor de verf- en linoleumindustrie nog moe. ten voortduren. Hieruit blijkt wel. dat de overheid een uit hygiënisch oogpunt verantwoorde zeepvoorzie- ning een zarjk van het allergrootste belang acht. De zeepdisitributie zal voorloopig nog aan den krappen kanlt zijn. Hiertegenover staat echter, dat geen vrees behoeft te bestaan voor het niethonoreeren van aangewezen of nog aan te wijzen bonnen, al zal het hier en daar kunnen gebeuren dat in de eene plaats de detaillis ten iets eerder zullen zijn bevoor raad dan in de andere plaats- In ieder geval zal men de zui nigheid, welke men tot nu nood gedwongen bij het gebruik van zeep heeft moeten betrachten, ook in de naaste toekomst als onvermijdelijk moeiten beschouwen- Petroleum Zij, die in het bezit zijn van kaar ten voor petroleum voor kookdoel- eindap of verlichting kunnen gedu rende December op de bonnen A 05, A 06. A 07 en A 08 van de kaart UA 611 vier liter, op de bon nen B 03 en B 04 van de kaart UB 611; vier liter, op den bon C 02 van de kaart UC 611; vier liter en op de bonnen D, 04 en D 05 van de kaart UD 611; vijf liter petroleum koopen» ongehuwden zijn die maxima gesteld respectievelijk op 44» 39 en 35, Deze maximum- uitkeerlngen worden echter alleen verstrekt aan hen, die geen hoo- ger eigen inkomen hebben dan 50 gulden per jaar. Het ligt niet in de bedoeling, dat met inkomsten van inwonende gezinsleden behalve mét die van de echtgenoote en alimenaiiié- bijdragen van kinderen rekening wordt gehouden. Naar ruwe schatting zal het aan. tal ouden van dagen, dat voor een uitkeering in aanmerking komt, maximaal 500-000 bedraglen- Op grond van bepaalde minimale en maximale veronderstellingen kan worden aangenomen, dat de kosten der regeling, afgezien van de kos ten van administratie, vermoede lijk niet minder dan 150 millioen gulden per jaar zullen bedragen en een bedrag van200 millioen gulden per jaar niet zullen te bo ven gaan. Voor een ouderdomsuitkeering komlt niet in aanmerking degene, wiens jaarlijksch inkomen meer bedraagt dan het in onderstaande tabel voor de groep van personen, waartoe hij behoort, genoemde be drag. Als jaarlijksch inkomen van een gehuwden man wordt aange merkt het totaal van de jaarlijk- sche inkomens van hemzelf en van zijn edhltgenoote. Jaarlijksch inkomen in guldens Gemeente- Gehuwde klasse Ongehuwden mannen Groote gemeenten 875.1375.— Middelgemeemten 775.— 1225.— Kleine gemeenten 675.1075.— Aan een golf ten Zuiden var» Kopenhagen is een flesch met een brief gewonden waarin wordlt verklaard, dat Hitler nieit in de bunker van de rijkskanselarij te Berlijn ia overlieden, doeh met een onderzeeboot op wieg van Fin land naar Spanje is omgekomen Men gelooft, dat de ondertee kenaar van den brief lid waa van de bemanning van de onderzeeboot, waarvan de wrak. stukken in November 1945 buiten cte Deensdhe kusitf werden onltdekt. De Britsohe regeering heeft in het hoogerhuis, waar de oppositie een groote meerderheid vormt, een nederlaag geleden, toen een motie! van Lord Templewood (conserva tief) voor een onmiddellijke en uitgebreide hervorming van heit strafrecht met 45 tegen 13 stemmen werd aangenomen. Lord Templewood verklaarde, dat in het rationeele moderne strafssteem geen plaats is voor lijfstraffen „Het straffen van onvolwassenen met de roe en het geeselen van volwassenen", aldus Lord Temple wood, ,,zijn' straffen, die volgens het Engelsch strafrecht nog steeds geiden, ofschoon de laatste straf zeldzaam ls geworden." r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1