Hulde aan MARINE en KOOPVAARDIJ Demarcatie-geschil in Indië I- Minister verwacht een monument Ministerraad BELGISCHE REGEERING „valt" met 82-82 Geen interview zonder verlof Door houding rechtsche senatoren Kerstverlof 68ste JAARGANG VRIJDAG 29 NOVEMBER 1946 No. 20176 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v WW»»» hoofdredacteur confereert met C. G. ONS ONDERWIJS TE PARUS GEDEMONSTREERD NEDERL- ULTIMATUM AFGEWEZEN Varia DROEVIG BEELD VAN fraNsch VERVAL IN GETEISTERDE GEBIEDEN ONTSLAG FRANSCH KABINET DE KONINGIN NAAR AMSTERDAM EEN „REMBRANDT" GESTOLEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8. SCHIEDAM, TEL. 68804 DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. W I T L O X ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P.' MNP-, 0.26 P. WEEK Wij kunnen over dit hoofdstuk der beide begrootingen kort zijn De behandeling liep een goed eind parellel met die der oorlogs- begrootingen. Het gaat trouwens ook hier in hoofdzaak om de uitbreiding en instandhouding vain het betrokken dienstvak voor zoover de huidige situatie in Indië dit noodzakelijk maakt. En evengoed als er nog geen sprake is van een legerorganisatie in den eigenlijken 3:n, zoo bestaat er op heden ook geen vlootplan, al kreeg de heer Korthals (P.v.d.V.) van minister Sehagen van Leeu wen de toezegging, dat de kwes tie zijn volle aandacht heeft. Zoo was er weer een gedachten- wisseling met den heer Bruins Slot (AR.) over de taak der marine; werd ook nu het vrouwelijk perso neel ter sprake gebracht o.m. weer door jhr, Ruijs de Beerenbrouck, ten aanzien waarvan ook deze be windsman meende, dat het voorals nog onmisbaar is, maar gelukkig verzekerde, dat het niet zal wor den uitgebreid en afschaffing zal worden bestudeerd; kwam de mi nister in het voetspoor van zijn collega van Oorlog verklaren, het niet eens te zijn met het optreden van admiraal Helfrich, dat geheel buiten zijn voorkennis is geschied en waarvan hij herhaling hoopt te voorkomen door aan allle officieren te verbieden, zich met interviews in te laten zonder zijn permissie; was er weer beklag over de oud gedienden en oorlogsslachtoffers, die ook dezerzijds niet vergeten zullen worden; verzette ook deze bewindsman zich tegen fusie der beide departementen, wat herha ling van een „ernstigen misstap" zou be teekenen; en lieten de com munisten andermaal weten, aan de begrootingen hun stem te zullen onthouden. Hulde aan marine en koopvaardij Na dankzegging aan de Kamer Voor de waardeering, de vloot be tond, die van zoo groot psycholo gisch effect is en sterk stimulee- fend werkt op het personeel, bracht Z. Exc. zelf warme hulde aan de ïlederlandsche Marine, daarbij niet vergetend de koopvaardij-mannen, namen met gulden letters in zeegeschiedenis staan opgetee rd. Voor hen hoopte Z. Exc. op de oprichting van een waardig Monument. Om een filmvoorstelling Dat de gemoederen inzake de Indische kwestie geladen zijn, bleek wel uit de cause célèbre, gemaakt van een in besloten kring door den Marine-voorlichtingsdienst gegeven filmvoorstelling met een gevarieerd program, waarin o.m. de ontmoe ting tusschen Tojo en Soekamo op het doek kwam. De heer Vorrink (P.v.d.A.) vond dat; stemming ma de reederijen die een betere harmonie tusschen Marine en Koop vaardij waarborgen. De zeemili ciens, die van 1940 af in dienst zijn, zullen uiterlijk 1 Januari '47 ge demobiliseerd zijn. Voor het personeel is de minister bedacht op weekends van langeren aard en ook bereid de dislocatie zooveel mogelijk op te heffen, maar Z. Exc. vindt niet altijd medewerking bij de gemeentelijke autoriteiten ter zake. Voor toewijzing van een voudige schepen uit den Italiaan- schen krijgsbuit doet de regeering moeite. Voor Japansche is geen be langstelling, al doen in Indië thans twee ex-Japansche kleinere vaar tuigen dienst. De opleiding tot oorlogsvlieger kost 200 vlieguren; de kosten per vlieguur alles in begrepen bedragen 180. L, H. Financiën In de avondvergadering heeft de Tweede Kamer de behandeling der begrooting van Financiën voortge zet. Minister Lieftinck, die de spre kers in de vorige vergadering be antwoordde, deelde o m. mede, da't voor belastingen zekerheidsstellin gen zijn opgelegd tot een bedrag van 2,1 milliard, waarvan 1.3 mil liard reeds is ingevorderd. Sinds enkele maanden is men opgehou den met het opleggen van zeker heidsstellingen. Voorts kondigde hij aan, dat bij de belastingherziening 1946 een aantal correcties zullen worden aangebracht, daarna zal dan een nieuwe prmcipieele belastingwet geving in overweging worden geno men, waarbij op de kwestie der grondbelas'ing kan worden terug gekomen. In overweging is de kwestie van vermindering der loon belasting in verband met reiskos ten. Spr. erkende, dat de belasting druk te zwaar is, maar alles zal worden gedaan om de bijzondere heffingen te laten voldoen uit saldi van geblokkeerd geld; aan anderen kan uitstel worden toege staan. Ook is in overweging, geblok keerd geld voor belegging in aan merking te doen komen. Volgens de laatste raming bedraagt het totaal van het geblokkeerde ggld onge veer 5.4 milliard. Oorlogsschade. T-a.v. de oorlogsschade merkte de minister o.m. op, dat als men deze vergoedde op basis van vervangings waarde, een aantal kortingen zou moeten worden toegepast: allereerst een omslagpercentage. Wanneer men het particulier vermogen in 1940 stelt op 32 milliard en de oorlogsschade op 4 milliard, dan komit men tot een omslagpercentage van 12% pCt. Vervolgens zouden de getroffenen ook in heffingen aan geslagen moeten worden voor dat bedrag, waarvoor zij thans niet zijn aangeslagen en ten derde moet men een afschrijvingspercentage bepalen Als men die kortingen berekent komt men tot een resultaat, dat.niet zoo heel veel afwijkt van de huidige regeling waarbij een vergoeding gegeven wordt op basis van Mei 1940. De minister is voornemens na een periode van Men jaar het gedeelte van het crediet dat renteloos is, af te wikkelen in den vorm van kwijt schelding- Ten aanzien van de te vervangen visschersschepen zou er een rege ling komen deels rentedragend crediet, deels renteloos, met de bedoeling dat dit laatste kan wor den kwijtgescholden. Met betrekking tot de staatslo- terij verklaarde de minister zich bereid te overwegen een nieuwe wettelijke regeling tot stand te brengen. De stemming over de begrootmg werd aangehouden. Aangenomen z. h. s. werden de begrootingen van het gemeente fonds en het Staatsmuntbedrijf. -1- In de pauze neemt minister Van Maarseveen kennis van het laatste nieuws De ministerraad, waarin ook d® Commissie-Generaal voor Ned- Indië tegenwoordig was en welk® gistermorgen 9 uur is begonnen, werd na een pauze des middags te 3 uur voortgezet. De zitting heeft geduurd tot half aeven en zal Zaterdagochtend om half tien worden vervolgd. P.N.I. tegei± het ontwerp De P.N.I. (Partai Nasional Inde. nesia) heeft aan Antara medege deeld, dat de partijraad zich in een voltallige partijzitting tegen de ontwerp-overeenkomst heeft verklaard, Bij gelegenheid van de UNESCO- maand in Parijs, wordt een inter nationale onderwij stentoanstelling gehouden. Hieraan wordt door een twaalftal landen deelgenomen. Aan een klasse van de St. Jozef school te Helmond valt de eer te beurt ons land te vertegenwoordi gen, wat betreft de muzikale op voeding. De Belgische regeering heeft Donderdagmiddag in den senaat géén meerderhéid kunnen vinden, doordat bij de behandeling der be. grooting van het ministerie van wederopbouw de stemmen ge staakt hebben. Dit beteekent vol gens het gewoonterecht, dat de regeering verslagen is. De begrooting was opgemaakt noor den comm.unistischen minister ivan. wederopbouw, Jean Terfve, en werd met 82 tegen 82 stemmen ver, worpen. ■^"N.P, voegt er aan toe, dat waarschijnlijk slechts de betrokken minister zal aftreden. De nederlaag is toe te schrijven aan de toevallige afwezigheid van 'wee leden der meerderheid. On middellijk na de opschorting der zitting zjjn de verschillende poli tieke fracties bij elkaar gekomen. De ministers zijn met spoed bij den ken tegen Cheribon andere afge- premier? (TmX Huysmans, ontbo- vaardigden (Tilanus C.H., de Wilde den verdaagd, waarmede de regerings crisis een feit geiworden is. Regeeringsverklaring. De Belg. regeering heeft in den senaat een verklaring afgelegd, naar aanleiding van het verwerpen van de begrooting van het minis terie van wederopbouw voor 1946. in deze verklaring zegt zij te heb ben besloten de begrootingen, die in den senaat niet konden worden goedgekeurd als gevolg van de afwezigheid wegens ziekte van enkele meerderheidsleden, opnieuw voor te dragen. In feite geldt het hier een recidive aldus de verklaring. In 1946 ver lieten de leden der rechterzijde de regeering in 1946 verlaten zij den senaat. De regeering is vastbesloten zich niet door een parlementaire gril te laten intimideeren. Volgens het Indonesisdh-republi- keinsche persbureau heeft lt-gen. Soedirman, opperbevelhebber van de T.R I., op een persconferentie o.m. het volgende gezegd: „In tegenstelling tot de verwach tingen, die gekoesterd werden ten aanzien van het resultaat der poli tieke besprekingen hebben de Ne- derlandsche commandanten van midden- en West-Java pamfletten verspreid, waarin geëischt wordt, dat de Indonesische troepen zich terugtrekken achter de door de Nederlanders zelf bepaalde demar catielijnen". Soedirman verklaarde, dat het Nederlandsche ultimatum in fla- granten strijd was met den geest der wapenstilstandsonderhandelin gen „en da,t er voor de republikein- sche troepen gèen reden was aan het ultimatum gevolg te geven, aan gezien de voorwaarden „onaan vaardbaar" waren. Met het oog op deze kwestie maakt president Soekamo thans een reis door West-Java en zal hij naar Djogja'vrta terugkeeren teneinde den toestand te bespreken. s,Oranje" 3 Dec. „aan" Het m.s. „Oranje", met o.m. 465 repatrieerenden uit Indië aan boord, zal Dinsdagmorgen om acht uur te Southampton aankomen. Het schip wordt Woensdagavond om zes uur te IJmuiden verwacht de passagiers zullen Donderdagmorgen 5 December te Amsterdam worden gedebarkeerd. Duitschers te Bandoeng Thans is te Bandoeng een begin gemaakt, met de „concentratie" van Dulitschers, waarbij gelet wordt op hun gedragingen tijdens de Japan- sche bezetting. Tevens verwacht men van dezen maatregel een verlichting van het huisvestingsprobleem. A.R, en Korthals P.v.d.V.) achtten het als objectieve voorlichting op zijn plaats. De minister beleed zijn onschuld: politieke propaganda was er niet mee bedoeld en vond de gemaakte aanmerkingen toch wel „politieke spijkers op heel erg laag water". Ten einde voor een volgenden oorlog te voorkomen, dat de Ned. Koopvaardij weer in geallieer de handen geraakt zijn spoedig voorstellen te wachten in over leg met het dep. van Verkeer en Bij een officieele peiling aldus Reuter van de publieke opinie in Frankrijk omtrenit den omvang van het gezin heeft 32 procent van de ondervraagden zich uitgesproken voor een aantal van 3 kinderen als het meest gewenschte. Dertig pro cent gaf de"voorkeur aan 2 kinde ren. Vijf procent wenschte in het geheel geen gezin. Een procent der ondervraagden zou meer dan 6 kin deren willen hebben, .V Reuter meldt nader uiit Brussel, dat uit betrouwbare bron bekend is geworden, diat de rechtsche op positie, indien de regeering niet aftreedt, zich uit den senaat zal terugtrekken, zoodat het quorum niet meer aanwezig is en de regee ring lamgelegd zal zijn. De premier, Camillê Huysmans. antwoordde op de verklaring der oppositie, dat de regeering niet zou aftreden. Hij zeide, dat de begroo- ting naar de kamer zou worden verwezen, om wanneer zij daar is goedgekeurd, opnieuw in den se. naat te worden behandeld. Paul Struye, de leider van de op. positie in den senaat, verklaarde, •dat de christelijke volkspartij (kath.) zich zal terugtrekken, in dien de regeering haar standpunt handhaafde. Na een opwindende discussie verlieten de leden der christelijke volkspartij toen den senaat, terwijl de voorzitter van dit lichaam on derzocht, of het quorum nog aan wezig was. Nader verluidt, dat de katholie- senaatsfractie heeft medege deeld, dat zij voortaan niet meer zal verschijnen als protest tegen het feit. dat de regeering niet be. reid is af te treden. Aangezien er één 'senator aan het quorum ontbrak, heeft de voorzit, tëi van den senaat de vergadering De arbeiders, die in de geteis terde gebieden, buiten hun woon plaats, gehuisvest zijn, mogen op 21 Dec. na afloop van het werk naar huis gaan en behoeven eerst op 2 Januari 1947 wieer aan het werk te gaan, op welken dag zi| van de eerste reisgelegenheid ge bruik dienen te maken. Op Zater dag 4 Januari wordt geen verlof gegeven. De verlofdagen worden doorbe taald, behalve de drie feestdagen, waarvoor vacantiebonnen kunnen worden ingewisseld. Deze regeling geldt uiteraard niet voor degenen, die dagelijka van huis naar hun werk heen ea wieer reizen. Marcel Cachin heeft de nationale vergadering op de hoogte gesteld met den inhoud van een schrijven van min.-pres. George Bidault, waarin deze zijn ontslag aankondigt» Het Fransche kabinet treedt dus af« In zijn ontslagbrief deelt Bidault mede, dat de huidige coalitieregee- ring in functie zal blijven tot dat de nieuwe regeering gevormd is. Bidault drong aan op de spoedige formatie van een stabiele regeering die tegen de moeilijke financieele situatie" is opgewassen. De Fransche socialistische partij heeft besloten Vincent Auriol can- didaat te stellen voor het presi dentschap van de nationale verga dering, waarvoor de verkiezing Dinsdag a-s, wordt gehouden. Vin cent Auriol heeft tijdens de twee laatste voorloopige regeeringen dez>e functie bekleed. H. M. de Koningin is voornemens omstreeks de jaarwisseling voor een verblijf van eenige weken haas intrek te nemen in het paleis te Amsterdam. Na afloop van de ochtendzitting van ministerraad en C.-G. begaven de leden der C.-G. en hun staf zich naar de Oude Doelen. Op den voorgrggd m het midden Max van Poll; op de tweede rij de heeren De Boer en Sehermerhorn Radio Hamburg meldt, dat een Rembrandt ter waarde van 250.000 pond sterling uit een museum t® Keulen is gestolen. Het schilderij stelt Christus aan de geeselkolom voor. De Keulsche politie heeft in verband met den diefstal een sig nalement van. gen 35-jarigen man i verspreid. '"»V.Y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1