Loongrens en verzekering i Order „staakt het vuren" niet doorgegeven Duitsch insluipsel en coalitie Tabakssurprise voor 't jaar 1947 ROODE PLANNEN in Frankrijk Rechtsherstel voor ambtenaren Communistisch ontwerp 68ste JAARGANG ZATERDAG 30 NOVEMBER 1946 No. 2017J. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN CONSUMENTENCREDIET en geblokkeerd geld if GRONDSTOFFEN UIT AMERIKA DE GRIEKSCHE KLACHT Tsaldaris naar New-York Treedt Byrnes af? BATAAFSCHEKOOPT{ VLIEGTUIGEN Voor haar bedrijf in Indonesië Nederl.-Indon. commissie tracht tot vergelijk te komen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR A. PAALVAST MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. week Nadat de begrootingen van heit „Staatsvisschershavenbedrijf" zon der meer den voorzittershamer waren gepasseerd en het ontwerp omtrent „voorzieningen onder den vijand aangetroffen goederen" (een poging tot opruiming van den chaos, die ten aanzien van het vij andelijke vermogen sinds de bevrij ding bestaat), alsmede dat terzake de „ontvyanding" van den staat Italië en zijn onderdanen (met welke het normale handelsverkeer kan worden hervat) eveneens zon der discussie waren aanvaard, volg de een levendig debat over de wets- voordracht to ting op principieel terrein te rec- tificeeren en de wet in haar vori- gen vorm te herstellen; wat er ter Kamer reeds veel hadden bijge dragen om in de regeling op ver schillend gebied verbetering aan te brengen, zoodat de heer Dassen (K-V-P-), die met andere sprekers zijn ingenomenheid betuigde, den lof kon reciproceeren, daar men zake vroeger is geschied tast dit van dezen minister getuigen kan, standpunt niet aan i dat bij niet alleen op maar ook over de brug weet te komen tweede range ^wefgeracht'igNiettemin bleken er nog diverse bleef aan dezen prlmalran eisch j £enj^'omendtmentn te voldoen, diende de heer St^n-1 tgr ^el ™rden gebracht Twee mel^g"0^ 'stemmen £or «zZ' het ontwerp aanvaard.' rischen en staatk- gereformeerdenontwerp, dat aan een onge stemden met de katholieken mede 1 wenschten toestand ten aanzien Er was eenige sensatie aan de van de huisvesting (Centraal overzijde om dit herstel der Bureau te 's-Gravenhage) een ein coalitie"! m Een aanvulling van de Drank wet (herregeling van het aantal vergunningen) passeerde onge moeid de revue, evenals een voor ziening ter zake bezettingsmaat regelen omtrent vogelbescherming. Er werd ten slotte nog vrij uit- vernoogmg der loongrens gedelibereerd over het ont werp, dat bedoelt den tijdens de bezetting ontslagen of benadeel den ambtenaren e.d bij de verzekeringswet geving. Niet dat tegen die verhooging op zich- zelve (van ƒ3000 tot ƒ3750) ver zet rees. Maar in de eerste plaats klaagde een drietal afgevaardigden Sfeinmetz (K.V.P.), Stapelkamp (A.R.ï en Suurhoff (P.v.d.A.) over de vertraging, die het ont werp moest ondervinden, waardoor de belangen der betrokkenen zeer geschaad zijn. Minister Drees hield zioh aan zijn, door zijn opponenten j te voren reeds afgewezen excuus, j dat het overleg met de artsen, die aanvankelijk fel tegen waren doch naderhand bijdraaiden, 'n half jaarj en meer in beslag had genomen. Van meer belang echter was, hetgeen beide eerstgenoemde spre kers in het midden brachten over een aangelegenheid, die eigenlijk; buiten het ontwerp omging. De heer Steinmetz sprak er n.l- Zijn teleurstelling over ui, dat de wijziging der verzekeringswetge ving niet tevens was aangegrepen om het Duitsche insluipsel der gelijkstelling van de onge huwde met de gehuwde moeder uit de ziektewet te eiimineeren, hetgeen behoeft te beteekenen, dat de - 'de moeder aan haar lot t en worden overgela ten. jarom vroeg de katholieke afgevaardigde, die in dezen tijd van losse zeden vóór alles de heiligheid Van het huwelijk zooveel mogelijk Wenschte te zien beveiligd, dat de minister ten spoedigste een wets wijziging ter zake zou indienen. Minister Drees, die handig ma noeuvreerde om aan een categorisch antwoord te ontkomen, beriep er zich op, dat de onderhavige wijzi ging alleen verband hield met de stijging der loonen, dat er zooveel wijzigingen door de Duitschers zijn aangebracht (maar niet als deze, die regelrechte infiltratie van den Naai-geest bedoelde): dat de inter nationale verdragen de scheiding van ongehuwd en gehuwd niet ken nen en daarin heeft indertijd dr. Nolens berust!; dat minister Talma er aanvankelijk niet anders over had gedacht; en dat bij een generale herziening der verzeke ringswetgeving de Kamer zeker gelegenheid krijgt zich over het vraagstuk uit te spreken. Het eenige ter zake dienende in het gewiekste betoog van den be windsman was de verklaring, dat tijdens de bezetting deze wijziging Biet had mogen geschieden. Waar- Uit onmiddellijk volgt, dat zij zoo- dra mogelijk ongedaan had behoo- ren te worden gemaakt. Zeer te recht merkte de heer Steinmetz dan ook in zijn repliek op, dat het er enkel om gaat een wetsverkrach- Door de ministers van Financiën en van sociale zaken is een wijzi ging ge/bracht in de eerste uitvoe ringsbeschikking inzake de wet op het consumentencrediet. Deze wij ziging brengt met zich, dat geblok keerde tegoeden, waarover een credietaanvrager beschikt, op een eventueel toe te kennen crediet in mindering moeten worden ge bracht. In aansluiting daarop is door den minister van Financiën bepaald, dat door de Nederlandsche ■Bank tot het bedrag van het voor aftrek in aanmerking gebracht te goed gedeblokkeerd zal kunnen Wonden. te verzekeren- Een uiteraard zeer ingewikkelde materie, waarbij, zooals minister-president Beel er kende. de zal maken naar men hoopt ging er vlot door, nadat door de heeren Beernink (c h.) en Dee ring (P-v-d.A-), beiden uit de randgemeenten, diverse rake op merkingen waren geplaatst over de onbillijkheden en erger van ge noemd bureau, dat ook volgens den minister-president geen goede reputatie genoot en tegen welks ambtenaren voor zoover noodig repressieve en preventieve maat- rerhtshvrstnl regelen zijn genomen, al dient er bij de beoordeeling rekening mede te worden gehouden, dat in geen gemeente de moeilijkheden zoo groot waren als juist in de resi de 'dentie. aanwijzingen Egyptische studenten marines-eerden tegen het voorgestelde EngelschEgyptisch verdrag. Op de foto ziet men het resultaat: een met steenen bezaaide straat en een uitgebranden tramwagen Reeds geruimen tijd geleden heeft de regeering besloten de tabaksrantsoenen in 1947 op een hooger peil te brengen. Dit besluit kon niet worden gepubliceerd, omdat in het bijzonder de sigarettentabak, benoodigd voor de productie in 1947, nog geheel gekocht moest worden. Bekend making van het besluit de rant- Een medicus uit Nunspeet komt maar niet in aanmerking voor een nieuwen wagen. Op deze wijze geeft hij uitdrukking aan zijn opgekropte gevoelens De Fransche communisten, die, gelijk bekend, dingen naar net premierschap, zijn met de S0C"Y listen overeengekomen, ,,proet- besprekingen" te houden over de vorming van een nie' 'c regeering, nu het kabinet-Bidault is afgetreden. Beide partijen zul len nu gezamenlijk over een door de communisten opgestefd werk program beraadslagen. Het werkprogramma, dat door de communisten is opgesteld, en dat Zaterdag door vertegenwoordigers van de communistische en socialis tische partijen zal worden bespro ken, legt de doelstellingen vast, die door de voorgestelde coalitieregee- ring zullen worden nagestreefd, maar treedt niet in bijzonderheden inzake de werkwijze ter verwezen lijking ervan. De doelstellingen zijn; 1. Economische wederopleving door verhoogde productie en in voer van steenkolen, met name ui' het Roehr.gefoied, 2- Geleidelijk opheffing van de contrölc op enkele levensmiddelen, gecombineerd met een campagne tegen den zwarten handel, zware straffen voor clandestienen handel, uitschakeling van ,,onnoodige" tusschenpersonen en beteren aan voer van visch voor de steden. 3. ..Opheffing van de bureau cratie van Vichy" en ontwikkeling van den binnen, en buitenland schen handel. 4. Een financieele politiek, ge baseerd op ontwikkeling der pro ductie, verlaging van prijzen, een kloppende begrooting, verscherping van de controle op buitenlandscne valuta en andere maatregelen ter bescherming van den frank. 5. De staatsuitgaven moeten be perkt worden door strenge bezui nigingen. De staatsinkomsten moe. ten verhoogd worden door billijker verdeeling van de belastingen. .'Verdediging van de demo- cra ie en uitroeiing van de resten van het fascisme" 7. Het beëindigen van „de wan- daden van het koloniale stelsel", gen g en hersteübetalin. 9. Samenwerking met alle bond- genqoten van Frankrijk ,,in de eerste plaats met de V S de sovjet-unie en Groot.Brittannië". De Grieksche premier, Tsaldaris, is van plan, zich begin volgende week naar New York te begeven om persoonlijk, in den veiligheids raad de Grieksche klacht tegen de inmenging van vreemde mogendhe den in de Grieksche binnenland- sche onlusten voor te dragen. Volgens den Washingtonschen correspondent van de ,,Daily Mail" verwacht men, dat Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, zich spoe dig na de huidige bijeenkomst van den raad van ministers van buitenlandsche zaken te New York uit het Amerikaansche ka binet zal terugtrekken. Zjjn doctoren hebben Maart 1947 als uitersten termijn gesteld, daar de gezondheidstoestand van Byrnes door het inpannende werk der vre- des-conferenties ongunstig wordt beinvloed, hetgeen zijn aftreden noodzakelijk maakt. Als zijn vermoedelijke opvolger wordt William Clayton genoemd, de onderminister van buitenland sche zaken. -oenen te verhoogen, zou onge twijfeld op de zoo gevoelige markt voor sigarettentabak tot prijsver- hooging hebben geleid. Dit zou ons land millioenen guldens aan deviezen hebben gescheeld. Onmiddellijk na de regeerings- beslissing is echter een aankoop commissie naar Amerika gereisd. Deze heeft thans haar taak vol bracht en de grondstoffenbehoefte van de industrie is daarmede ge- dekt -Om redenen van technischen aard kan de verhooging der rantsoenen slechts geleidelijk geschieden. Naar alle waar schijnlijkheid kan in het eerste kwartaal van het volgend jaar een begin worden gemaakt- Bovendien zal getracht worden de voorziening zooveel mogelijk te doen geschieden in de door I het publiek gewenschte pro ducten. De Bataafsche Petroleum Mij- heeft te Montreal drie P.B.X.-am- phibie-vliegtuigen aangekocht ten behoeve van haar bedrijf in Ned.- Indië. De toestellen zullen via de Ver. Staten en Honolulu door Amerikaansche piloten naar Java gevlogen worden. De tweede pilo ten, de heeren F. R. Nauta en B. Butner zullen de toestellen van hun collega's overnemen. Zij zullen, met Batavia als basis, personeel, voorraden en andere ladingen voor de B P.M per am- phibievliegtuig vervoeren'. In verband met de moeilijkhe den, welke langzamerhand steeds ■meer zijn gerezen aan de grenzen van de verschillende gebieden, ■welke door de Ned. troepen zijn bezet, heeft de Ned. Ind leger- voorlichtingsdienst gisteren een uitvoerig communiqué uitgegeven, waarin o.m het volgende wordt gezegd: ..Door beide partijen was op de op 4 November gehouden bijeen komst van de gemengde bestands commissie overeengekomen, voor 20 November op alle fronten con tact met elkaar te zoeken, demar. catie-iijnen te bepalen en moge lijke geschillen zoo spoedig moge lijk plaatselijk te regelen. Van Nederlandsche zijde was 'den troepencommandanten last ge geven alle vijandelijkheden te vermijden en h'un patrouilles tot een strook van 2 k.m. buiten de geallieerde zóne te beperken. Er kan in herinnering worden gebracht dat de order „staakt het vuren", zooals op 4 November was overeengekomen, nog steeds niet is gegeven, zooals ook blijkt uit de officieele bekendmaking van Soedirman, van 15 November, waarin deze een verklaring van het republikeinsche ministerie van voorlichting, dat het staakt het vu ren thans van kracht was, weerlegt Elke bekendmaking van republi. keinsche zijde, dat deze order aan alle verantwoordelijke republikein, sche troepencommandanten is ge geven, is met de feiten in strijd. Niettegenstaande alle pogingen van de Nederlandsche commandan ten om contact op te nemen met hun republikeinsche tegenstanders zijn zij op Java alleen geslaagd in de sectoren Buitenzorg, Tjiandoer en Lembang, In de sectoren Tangerang en Bekassi werd contact verkregen op 22 November. Alleen in Noord- Bandoeng werd overeenstemming betreffende een demarcatie-lijn verkregen". Aanvallen van republikeinsche zijde hebben elders onverminderd voortgeduurd. Uit het gebied van Soerabaja bv. werd hieromtrent het volgende gerapporteerd: a. In de drie weken van 24 Oct. tot 14 November kwamen in de eerste week zeventien gebiedsover schrijdingen voor, dikwijls gepaard gaande met een gewapend conflict; en de tweede week waren er 23 dergelijke overschrijdingen; in de derde week zelfs 45. b. In de week van 7 tot 14 Nov, werden veertien kampongs geplun derd. c. In dezelfde week werden tien kampongs geëvacueerd, nadat met wapengeweld was gedreigd, met ■het gevolg, dat van de bevolking van ongeveer 2500 zielen eenige honderden naar Nederlandsch ge bied vluchtten. Om aan deze acties een einde te maken 'hebben de Nederlandsche commandanten op ruime schaal pamfletten verspreid, waarin in gematigde termen werd gezegd, dat maatregelen zouden worden genomen tegen overschrijding van door hen vastgestelde demarcatie lijnen. Deze liggen twee kilometer buiten die van 14 October. Overigens kan worden medege deeld, dat een gemengde Neder. landsch-Indonesische missie, ber staande.uit dr. P. J. A. Idenburg, gen. majoor Buurman van Vreden, Amir Sjarifoedin en luit. generaal Oerip een definitieve poging zullen doen om in contact te treden met de plaatselijke commandanten en wel op 29 November in Soerabeja, 1 December in Semarang, 3 Dec. in Medan en 5 Dec. in Padang,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1