R Gezocht Vlucht in de neutraliteit KBNSEH r ADIO DE JACHT DOOR NEW-YORK. De dief klimt naar boven wegens moord PAGINA 2 ZATERDAG 30 NOVEMBER 1946 ER BESTAAT NOG GEEN EUROPA De consolidatie van „het Westen" programma LORD EN LADY BEVERIDGE IN A'DAM BRITSCHE TROEPEN VERLIETEN JAVA Laatsche schip vertrokken VOOR ONZE MILITAIREN DANK VOOR AMERIKA'» HULP In een beschouwing over de EngelschAmerikaansche betrek kingen, een onverbreekbaar, maar ongelukkig huwelijk, merkt de be kende Amerikaansche journalist, Walter Lippmann, op, dat Byrnes en Bevin zich zoozeer door Molotof laten biologeeren, dat zij al hun krachten op hem gericht hebben, in plaats van aan het herstel van „het Westen" te denken. Hun fout is niet geweest, dat zij in de kwesties van Triëst, den Bonau, Oost-Europa, de Dardanellen en Iran tegen Rusland stelling heb ben gekozen; wel, dat zij de rege ling van het Duitsche probleem, van de vraagstukken welke door Frankrijk, België en Nederland worden gesteld, en van de situatie welke voor het Britsche rijk in het nabije Oosten is geschapen, schan delijk hébben verwaarloosd. De juiste wijze, zegt Lippmann, om aan de Russische expansie weerstand te bieden ware geweest en is nog steeds de consoli datie van het Westen en niet een eindeloos debat over het gemeente bestuur van Triëst. De eenige methode van het ijzeren scherm op te rollen en een einde aan de Russische dictatuur in Oost- Europa te maken ware geweest en is nog steeds een Europeesch stelsel te ontwerpen, waarin ten slotte een vrij Polen, een vrij in de wereld willen scheppen, een hecht en aaneengesloten Europa te organiseeren. Dit is een onver biddelijke voorwaarde, wil het oorlogsgevaar, dat tusschen de twee kolossen latent steeds bestaat, al staat anderzijds wel vast, dat geen van beiden op dit oogenblik oorlog wenscht, of ook maar kan wenschen, tot zijn geringste pro porties worden terug gebracht. Ook voor Europa zelf is dit van het hoogste belang. Velen meenen, dat in het atoom-tijdperk een oor log van korten duur zal zijn. wijl de strijdende partijen door de ver nietigende uitwerking van dit ver schrikkelijk wapen zich binnen enkele dagen in de onmogelijkheid zullen zien gesteld de middelen voor een voortzetting van den kamp te vinden. We gelooven, dat dit een illusie is, welke bittere ontgoochelingen kan brengen. Zou er ooit een atoom-oorlog tusschen Rusland en Amerika uit breken, dan is 't misschien moge lijk, dat zeer snel alle belangrijke centra van oorlog--productie in Rusland, en wellicht ook in Ame rika, met den grond worden gelijk gemaakt- Juist deze mogelijkheid echter zal Moskou in de verleiding brengen geheel West-Europa te veroveren. Want Amerika zal zich wel twee, wel honderdmaal fceden- ZONDAG 1 DECEMBER, HILVERSUM I t (301 M.) 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA. Oostenrijk en Hongarije, zelfs een 20.00 AVRO. 8.00 Nieuws en grram., vrij Joego-Slavië hun ware plaats zouden kunnen innemen. Deze gedachten zijn inderdaad volkomen juist- Europa heeft na dezen oorlog nog geen structuur, er bestaat nog geen Europa- Anderhalf jaar na het einde van den alles-vernielenden strijd van bijna zes jaren, een periode waar in alle betrokkenen niet alleen in hun eigen grondslagen, maar evenzeer in hun wederzij dsche be trekkingen grondig zijn geschokt, schijnt er zelfs nog geen plan te bes aan om tot een ordening in dezen chaos te geraken. Het lijkt tamelijk ij del te twisten over de vraag- of de schuld voor deze ver schrikkelijke mislukking alleen ligt bij de onervaren politici en diplomaten, die na den oorlog de leiding van de wereld in handen moesten nemen. We staan een voudig voor het feit, dat er geen Europa is. en dat er derhalve ook geen Europeesche vraagstukken als Triëst en Donau in groot verband kunnen worden opgelost. Daarom is de eerste taak van de staatslieden, welke orde en rust worden U genoeg ge boden' Met een betere ontwikkeling kunt U deze kansen benutten en slagen in het leven. Studeer bi) Resal Vraagt ons prospectus: Middenstandsdiploma Landbouwboekhouden |Praktijkdipl.BoekhoudenJ Opleiding voor erkende examens. Bekende Schriftelijke Cnrm* Sint Nicolaas brengt voor de kleintjes hun eigen bibliotheek! De serie „KABOUTERTJES", bevattend 12 gebonden deeltjes ad f 1,45 per deel, door PIET MARÉE en HENK KEMP. Deze geïllustreerde boekjes krijgen stellig een eereplaats inde kinderkamer. Uw eigen boekhandelaar wacht U. (Reel.) 11.00 Triangel, 12.00 Report., 12.10 Gram., 12.40 Zang, 13.00 Nieuws. 13.15 Musette, 13.50 N.S., 14.00 Boekbespr., 14.30 Concert, 15.55 Slcy- masters, 16.30 Caus., 16.40 Sport, 17.00 tiabaret, 17.30 Oome Keesje, 18.00 Nieuws en sport, 18.30 V. d. Ned Stnjdkr., 19.00 Prot. dienst, 20.00 Actual, 20..15 Muziek, 20.45 Hersengymn., 21.15 Hoorspel 22.00 Orkest, 22.50 Caus., 23.00 Nieuws, 23.15 Orgel, 23.35 Gram. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 KRO., 9.45 NCRV 12.15 KRO, 17.00 NCRV, 19.45 KRO. 8.00 Nieuws, 8.15 Hoogmis, 9.30 Nieuws, 10.00 Prot. kerkdienst, 12.15 Boekbespr., 12.30 Concert (13.00 Nieuws) 13.30 Apologie, 13.50 Orkest (14.20 Ad vent), 15.15 Sinterklaasprog., 16.15 Sport, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Prot. dienst, 18.30 Gram. 18.45 Caus., 19.15 Bijbetl, 49.30 Nieuws, 19.45 Ontvoering uit het Serail, 22.00 Nieuws, 22.35 Avondgebed, 22.50 Gram., 23.00 Vaudeville 23.30 Gram. MAANDAG 2 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymni en gram., 10.00 Morgenwijding, 11.00 Cello, 11.30 Voordracht, 11.45 Ber. uit Indië, 12.00 Orgel 12.30 Koor, 13.00 Nieuws, 13.15 Gram., 14.10 Zang, 14.30 V. d. vrouw, 14.45 Muziek, 15.30 V. d. kleuters 15.45 Orkest, 16.30 V. d. jeugd, 17.30 Gram., 17.45 Caus., 18.00 Nieuws, 18.15 Caus., 18.30 V. d. Ned. Strijdkr., 19.00 P v. d. A„ 19.15 Koor. 19.45 Caus., 20.00 Actual., 20.20 Orkest, 21.00 Voor dracht, 21.20 Sextet, 21.55 Hoorspel, 22.45 Caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram HILVERSUM II (415 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 10.30 Morgenwijding, 11.00 Gram., 11.15 Caus., 11.35 Zang, 12.00 Marine kapel 13.00 Nieuws, 13.15 Muziek, 14.00 Caus., 14.20 Gram., 14.30 Pia no, 15.00 Sextet, 15.45 Gram., 16.00 Bijbel 16.45 Koor, 17.15 Gram,, 17.30 Espressivo, 18.15 Piano, 18.40 Sport, 19.00 Nieuws, 19.15 Debussy, 19.40 Boekbespr., 20.00 Orkest, 21.00 Caus., 21.20 Koor, 22.00 Nieuws en actual., 22.30 Gram., 22.45 Avond wijding, 23.00 Gram. ken, vóór het zijn bommen op de bevriende landen, zijn bondgenoo- ten. afzendt. Het zal weinig ge wetensbezwaren voelen om b.v- Leningrad en Stalingrad te atomi- seeren, maar kan het werkelijk Amsterdam, Rotterdam, Antwer pen, Brussel, Parijs, Londen aan een dergelijke vernietiging prijs geven? Daarom is het zaak voor Rusland in het veroverde Europa zijn oorlogsindustrieën te vestigen, waarna dit geheele gebied weer met de wapenen in de hand, even als in 1944 en 1945, moet worden heroverd- Dit gevaar kan alleen tot een minimum worden teruggebracht, als het geheele niet-Russische Europa zich in een één of anderen vorm van federatie hecht aaneen sluit. Deze federatie mag niet tegen Rusland gericht zijn, zij mag zich echter evenmin bij Amerika, aansluiten. Zij moet een zware, goed gewapende neutraliteit be trachten. Men kan dit als een vlucht in de neutraliteit op groote schaal beschouwen, me: alle ge varen welke daaraan to?h verbon den blijven; een geesteshouding, welke na alle ervaringen van het verleden, en ook om principieele redenen niet bijzonder sympathiek is- Maar alleen zóó schijnt in Europa een sfeer van rust te kun nen ontstaan. Is die eenmaal stevig gegrondvest, dan kan mén verder werken aan en in een veel groot- scher vredesorganisatie. Lord en Lady Beveridge brach;en Vrijdag een bezoek aan Amsterdam, waar zij om vier uur ten stadhuize door den burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly werden ontvangen. Het ge zelschap maakte een rondvaartt. door de havens en grachten en een korte wandeling -door de oude stad, waar na den heer en mevrouw Beveridge in -de ambtswoning van den burge meester een maaltijd werd aange boden. Het laatste Engelsche schip, dat gisteren de haven van Tandjong Priok verliet, was het. verbindings schip van 't hoofdkwartier H 100, dat elf maanden dienst heeft ge daan in de Indonesische wateren. Tevoren waren het troepenschip ,,Talma" en het fregat Veryan Bay vertrokken- Een luid juichende menigte En gelsche en Britsch-Indische sol daten en officieren, sommigen vergezeld van de vrouwen waar mee ze op Java huwden, verdrong zich langs de reeling van de Talma, toen het schip het haven kantoor passeerde. De Britsche en Nederl. vlag- Op ons bureau liggen ver scheidene aanvragen van aibon- né's, die hun familieleden in militairen dienst onze krant willen zenden. Ook zijn er, die bij onze bezorgers hebben ge ïnformeerd. Voor alle belangstellenden laten we hieronder de condities volgen: Binnenland: a. Militairen beneden den rang van officier 1-65 per kwartaal. b. Overige militairen 3.25 per kwartaal. Oost.Indië: per zeemail: categorie a: 1.65 per kwartaal, categorie b: 3.25 per kwartaal. per luchtpost; categorie a: 18.50 per kwartaal categorie b: 20.10 per kwartaal Aan ons bureau en aan de bezorgers kunnen deze abonne menten worden opgegeven, waarna wij voor de expeditie zullen zorgdragen. S.v.p. volledig militair adres opgeven en van wijzigingen ons terstond in ken nis stellen. gen aan de masten van het haven kantoor werden neergehaald, en. terwijl daarna alleen een Neder landsche vlag werd geheschen, loeiden de sirenes van de Talma en de claxons van de Engelsche en. Nederlandsche auto's op de kade» In het havenkantoor zette de oudst aanwezige Nederlandsche havencommandant, C. den Boeft. een driefwerf hoezee in voor de Britten ,,om hen te danken voor hun bewonderenswaardige samen werking en vriendschap", en de luidsprekers van de Talma schal den over het water „het aller beste succes voor al onze Neder landsche geallieerden". Aan boord van de „Veryan Bay" was voor het vertrek een af scheidsreceptie gehouden, welke o.m- door luit. gouverneur-gene raal Van Mook en echtgenoote. den Engelschen consul-generaal en een aantal Nederlandsche bur gerlijke en militaire autoriteiten werd bijgewoond. De B.B-C. heeft gisteravond in haar Nederlandsche uitzending een speciaal programma gegeven in verband met het vertrek van de laatste Britsche troepen. Daarin werd er de nadruk op gelegd, dat Engeland geen politieke beteeke- nis aan zijn taak hechtte. Het ging uit van het s.andpunt, dat de Indonesische kwestie er uitsluitend een was tusschen Ne derland en Indonesië- Op grond hiervan wilde hei slechts bemid delen waar dat kon. De B B C- besloot met op te merken, dat de pas gesloten onit- werp-overeenkomst voor vele dui zenden het verlies beteekent var» iets. waaraan men gehecht was, voor vele millioenen be eèkent deze overeenkomst evenwel een nieuw leven, aldus de omroeper. Gisterenavond heeft de Ned. re geering een dmer aangeboden aan den heer Wintrop W- Aldrich, waarbij de minister van buiten, landsche zaken den Amerikaan- schen gast me-dedeeling deed van zijn benoeming tot groot.officier in de orde van Oranje-Nassau. De heer Aidrich, die president is van de Chase National Bank, heeft als voorzitter van het Nat. War Fund 'n aanzienlijke mate bijge dragen. tot het tot stand komen van alle Amerikaansche hulpverleening aan door den oorlog getroffen lan_ I den 30- Fluitend bond Perolt het zettelijk niet aan. Hij zou aan- Goeien middag meneerU bootje vast, terwijl hij voelde, dat stonds, wanneer hij den agent in is nogal nat. de agent hem gadesloeg Toen het oog kreeg, deze om 'n vuurtje Met een ruk draaide Perolt zich Perolt hier mee klaar was, besteeg vragen- Doch zoover liet de agent om, alsof hij niet verwach, had hij de steenen trap en deed alsof het niet eens komen. Deze was hier iemand aan te treffen, hij nog steeds niets van den kalm. alsof het heel toevallig was, Aha. rrep hij met vroolijkheid diender had bemerkt. Onderwijl dat hij dien kant ging. naar het in zijn stem- Goeien middag agent, haalde hjj uit zijn waterdichte einde van den steenen trap geslen- j ja, ik ben nat. Zou jij dat niet cigarettenkoker een cigaret te terd en toen Perolt boven op den gewees1 zijn als j-e in het water voorschijn, doch stak deze op- kademuur was aangekomen, zei'rnd p^1' de agent: 41). Wanneer kan ik het genoegen tegemoet zien van een praatje met den man, die deze onderneming fi nanciert? vroeg Burke. Dat moet hij weten. Het zag er voor den gevangene leer zeker niet erg rooskleurig uit- Wie is hij? vroeg Burke met bedwongen nieuwsgierigheid. Weet ik niet, mister. Dat zijn mijn zaken niet. Ik voer enkel mijn orders uit. Hij streek langs zijn nog pijnlijke kin. Verdraaid, ik zou je hiervoor nog wel eens 'n flinken opdoffer willen geven. Indien je onder mijn handen stierf, zou het me een bom duiiten scheien, maar bet zou het bijna waard zijn. Ga den wagen halen, Pug. We zullen hem inpakken en er vandoor gaan. Waarom laat je me hem hier niet ineens koud maken? bromde de ander. We zouden hem netjes in den achtertuin kunnen begraven en alles zou fijn zijn. Haal den wagen en vlug, be val Spike kort. Pug stommelde de kamer uit. Wat zeg je nou van zoo'n suf- lér? vervolgde Spike, zich weer tot Burke wendend. Ik heb een veel 'er idee. 'n Reisje naar den zee- kant. Wanneer het donker is kun nen we je tin een bootje leggen en een eindje gaan roeien. En dan mag jij gaan zwemmen, met 'n flinken steen aan je voeten. En daarna zul je misschien niet meer in staat zijn zoo hand te slaan. Wat ben jü een aardige ke rel! mompelde Burke. En je kunt dat voorstel, da; ik je deed, beter vergeten. Je krijg geen cent van me onder geen enkele voorwaarde. Ik 'zou later niet graag bedenken, dat ik geholpen had om een rep tiel ais jij in leven te houden. Spike's mond vertrok terwijl hij op den gebonden gevangene op den vloer toekwam. Dat iemand, die zoo vo—omen aan zijn genade was overgeleverd, hem op een dergelijke manier dorst toespreken ging zijn begrip te boven. Hij drukte het brandende eindje varï zijn sigaret op Burke's pols. Maar was teleurgesteld, toen het slachtoffer jammerde noch sprak. Toen Pug weer in de kamer te rugkwam, werd een prop in den mond van den gevangene geduwd. Daarop werd hij als een zak aard appels opgenomen en in een wach tende auto gegooid, waar een kleed over hem heen werd gelegd. Alsjeblieft! merkte Spike te vreden tegen zijn collega op. Wat wil je nu nog meer? Alles is prach tig geloopen, zooals ik je wel ge- ,zegd heb! 1 We zijn nog niet klaar, luidde het an woord. Zwaar hijgend, veeg de Pug'zijn voorhoofd af. Een karweitje als dit jaagt me de stui pen op het lijf. Als je me maar mijn gang Jij drie dubbele idioot! riep Spike uit, naar de handen van zijn me gezel starend. Heb jij je hand schoenen uitgetrokken? Nu heb je overal in huis je vingerafdrukken achtergelaten. En dat met een straflijst z-oo lang als mijn arm! Wat jij noodig hebt is een kinder juffrouw! Ik dacht niet dat ik ze nog zou noodig hebben nadat ik den wagen was gaan halen, antwoord de Joe. Als jij nu maar eens ophield met denken, zou er misschien nog eenige hoop voor je zijn. Dit is geen pic nic. Als ik er niet was om voor je te zorgen, zou je gauw weer achter de tralies zitten en waarschijnlijk was ik er dan even. eens bij. Hij wverp een onderzoe kenden blik op het met rozen be groeide huisje. Aardige woning, maar er blijft ons nu slechts één ding te doen over. Van wie is het huis? vroeg Pug. Van twee dames die juist een auto-tocht zijn gaan maken. Dat heb ik tenminste geihoord. In ieder geval zullen ze het waarschijnlijk wel behoorlijk verzekerd hebben. Kom mee, we kunnen het beter op een paar plaatsen, tegelijk in brand steken en er dan vandoor gaan. Burke kon dit opwekkende ge sprek hooren, terwijl hij op den bodem van de auto lag. Hij hoorde de mannen weggaan, terwijl zij den motor lieten draaien- Even later s apte er iemand in de auto. De wagen begon met hals brekende snelheid te rijden. Burke bedacht, dat de naaste toe. koms hoogst onzeker was. Hij werd blijkbaar naar de een of andere plek vervoerd, waar zij hem veilig verborgen zouden kunnen houden tot aan het onderhoud, waarvan zij gerept hadden. Zooals de zaak er voorstond, vormde zijn leven geen ideaal object voor een levens verzekering. Het nnde kon van daag, of uiterlijk morgen, wel te gemoet worden gezien- Het was vrij zeker, dat de ge heimzinnige kerel, die hem wilde spreken, de moordenaar was, op wien hij zoo wanhopig had jacht gemaakt. Dat gesprek zou alles be halve pieizierig zijn, maar Burke bedacht njet eeni.g leedvermaak, dat hij tenminste de satisfactie zou hebben te ontdekken, wie de hand had gehad in de misdaden van Crof'.ers Close. Die onthulling zou hem waarschijnlijk wel niet veel meer helpen, maar hij was nog niet dood. En men wist nooit, wat er nog kon gebeuren. De wagen reed verschillende mij len verder alvorens te steppen. En toen gebeurde er iets buitenge woons. Het kl.eed werd van het ge. laat van -den gevangene weggetrok ken en hij staarde in het gelaat van. den man die gezegd had, dat hij Pierre Lavalle, de groote Fran- sche de.ective was. Kon dit de aartsmisdadiger zijn? Er speelde een grimmige glim. lach om de lippen van den Fransch. man en terwijl hü een groot zak mes uit zijn zak haalde, opende hij een van de bladen. HOOFDSTUK XXII DE SCHADUW. Maandag 14 Juni. Zoo ontmoeten wij elkaar dus weer, mon ami! riep Lavalle uit, terwijl hij de prop uit Burke's mond verwijderde. U ziet, dat wij tenslotte toch een deel van den weg tezamen afleggen. Misschien is dat maar goed ook. hè? Hij begon het touw om de polsen van den ander door te snijden. Hoe bent U hier voor den dui vel terecht gekomen? vroeg de verbaasde gevangene. Laat mij U eerst bevrijden. De Franschman sneed nu het touw om Burke's voeten los. Is alles in orde? Niets gebroken, neen? Ik voel me best! antwoordde Burke, een teer plekje op zijn hoofd bevoelend. Maar geef me in 's hemels naam een verklaring! Lavalle's oog en schitterden, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2