Aan den vooravond eener BESLISSING OLIE OP DE GOLVEN MACHINIST NEURENBERGPROCESSEN TOT IN DE LENTE DE „GEVECHTEN" OP JAVA regeeringsbesluit kon niet tijdig afremmen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bevel aan het republiek-leger mSm DE MIJNEN 68ste JAARGANG MAANDAG 2 DECEMBER 1946 No. 20178 ALGEMEEN EEDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS 11-,?v H, A. PAALVAST MGR. DR. J. W IT L O X WOENSDAG Het vertrek van den opperbevelhebber der geallieerde strijd krachten In Indië, generaal Mansergh. Inspectie van de Ned. eerewacht. BOTSING TUSSCHEN LOCOMOTIEVEN TE GOUDA Groote ravagegeen persoonlijke ongelukken ARTSEN GAAN VOOROP NEW-YORK-SCHIPHOL IN TWAALF UUR Volgens Ned. en Indon. voor lichting van geringe beteekenis Volgens het Ned, ultimatum, dat'ter k*a geschieden dan op Java. DE TABAKSMISERE Een recordweek De particuliere mijn ondernemingen STAATSLOTERIJ oos- 3367 eh 18388. commissie hebben, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT fcXJREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8. SCHIEDAM, TEL, 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK Sinds enkele weken staat de po litieke barometer in Nederland op „Storm". De overeenkomst, door de Commissie-Generaal in Cheri- bon gesloten, is verscheidenen groepen in ons volk tot een steen des aanstoots geworden, terwijl andere er slechts den steen der wijzen in onderkennen. De een roept het van de daken, dat deze overeenkomst het Koninkrijk ver moordt, de ander voelt zich ge roerd van dankbaarheid, omdat nu eindelijk met een royaal gebaar tegemoet wordt gekomen aan de rechtmatige verlangens van het Indonesische volk. De een vindt, dat de C.G. haar bevoegdheid ver te buiten is gegaan; de andere, dat zij nauwkeurig heeft gedaan wat van haar verwacht mocht worden. En aangezien de regeering ver klaard heeft, dat zij haar houding nog niet heeft bepaald, ontwikke len beide richtingen een koortsige activiteit en bewegen zij hemel en aarde om hetzij het Kabinet hetzij, wanneer d!it beslist heeft het Parlement tot hun zijde over te halen. In dezen strijd, waarin van weers kanten geen scherpe verwijten worden gespaard, gaat men beider zijds uit van éénzelfde gedachte, die den een tot grond van vrees, den ander tot grond van hoop dient; de gedachte, dat de overeen komst van Linggadjati een staats stuk vormt, een document, dat ver plichtingen oplegt en waaraan rechten kunnen worden ontleend. Het sobere communiqué nu, waarin de regeering het resultaat meedeelt van haar besprekingen met de Oommissie-Generaal, zegt, dat zij deze week naar aanleiding van deze besprekingen definitief haar standpunt zal bepalen ten aanzien van de beteekenis der ge sloten overeenkomst alsmede over de interpretatie van verscheidene harer bepalingen. Op zichzelf zegt die mededeeling s niet bijster veel. Tegen den achter grond echter der agitatie die thans Yan twee kanten wordt gevoerd, ,!Jk' zij ons welsprekend. Kenne lijk wil de regeering met deze me dedeeling olie storten op de gol ven der verontwaardigde gemoe deren. Het is alsof zij den agita toren tegen Linggadjati toeroept: Schort uw oordeel over hetgeen daar In het Oheribonsche geschied de even op tot gij weet, welke waarde wij er aan toekennen. Het is geen kwestie van zich er bij neerleggen of verwerpen. Daar tUs- schen liggen tal van mogelijkheden. Door de overeenkomst haar juiste plaats te geven in den loop der gebeurtenissen en door haar van een officieelen uitleg te voorzien, kaïn veel onaanvaardbaars worden [weggenomen zonder dat men tornt aan het feit dat er een overeen komst werd bereikt zonder dat men dus een stap terug zet èn in Indië èn in de sfeer der internatio nale samenwerking. Een officieele uitleg kan nog meer inhouden. Hij zou ook de omtrekken kunnen vast leggen van de verdere ontwikke ling, die zich op grond van de ge- Bloten overeenkomst kan voltrek ken. Daarop zou het gelijktijdig gebruik van ..plaatsbepaling" en „interpretatie" in het regeerlngs- communiqué kunnen duiden. Be- Naar het A. N. P. vernam, zou heden, Maandag, de minister raad in normale wekelijksche vergadering bijeenkomen. De ministerraad zal vermoedelijk tot de definitieve bepaling van zijn standpunt ten opzichte van de ontwerp-basisovereenkomst komen in een vergadering, op oensdag a.s. te houden, na een daaraan voorafgaande vergadering met de commissie-generaal. De behandeling dezer materie in de Staten-Generaal kan wor den verwacht in de tweede helft van deze week. De vergadering van den ministerraad met de commissie-gene raal, welke Zaterdag om half tien aanving, heeft geduurd tot één uur in den middag. De regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, diat de commissie- generaal in een tweetal vergade ringen van den raad van ministers de ontwerpbasisovereenkomst nader heeft toegelicht, mede aan de hand van bindende notulen en van de overigens gehouden besprekin gen en de reeds door den landvoogd en het lid van de commissie generaal, den heer Van Poll, ge houden radioredevoeringen. Hierdoor is het inzicht in de juiste beteekenis en de draagwijdte van deze ontwerpbasisovereen komst in belangrijke mate verhel derd. Het kabinet zal thans zoo spoe dig mogelijk, uiteraard in verder overleg met de commissie-generaal, zijn standpunt bepalen, waarna een verklaring in de statengene raal zal worden afgelegd. H.M. de Koningin zou heden Maandagmiddag de commissie generaal op het huis Ten Bosch in gehoor ontvangen. schouwt men bijvoorbeeld Lingga- djatti als niet meer dan een basis, dam kan de interpretatie den bo venbouw bevatten, die straks op deze basis moet steunen, het werk program dus voor de Commissie- Generaal, wanneer zij straks naar Indië terugkeert. Dit zijn alles weliswaar slechts mogelijkheden, veronderstellingen. De regeering zoekt kennelijk naar den gulden middenweg tusschen de houwde gens en de Imdë-los van Neder land enthousiasten. Het regeeringscommuniqué bevat dus een duidelijke vingerwijziging om nog even te wachten met het vellen van een definitief oordeel. Immers: wanneer de overeenkomst van Linggadjati geen document is te nemen of te verwerpen, wan- P5®L.Z1J m?et worden gezien in 't w plaats haar uit leg, heeft het weinig zin meer haar zooals zij daar ligt, tot een voor werp van hetze, jubel of strijd te maken. Dan zal de Kamer straks och de zaak heelemaal van den grond af opnieuw moeten bezien - geheel los van de commentaren die tot nu toe in de pers en daar buiten werden geleverd. Hetgeen de spanning, waarmee de parlementaire debatten tegen het einde dezer week tegemoet worden gezien, slechts kan ver- hoogen. De volgende dagorder is door den repufolikeinschen luitenant generaal Soedirman gericht aan alle commandanten van de strijd krachten der republiek Ter voorkoming van het ontstaan van onrust in de gelederen van onze weermacht, geef ik u de vol gende instructies Laat u niet beinvloeden door al lerlei propagandistische publicaties en uitzendingen. Het is niet de taak van de weer macht, om zich in te laten met politieke kwesties, in dit geval de vraag, of het ontwerp door de volksvertegenwoordigingen aange nomen zal worden. De taak van die weermacht in haar hoedanigheid van ruggegraat van den staat is en blijftde ver steviging en verdediging van de onafhankelijkheid en souvereiniteit van haar staat. Verbetert en verstevigt de samen werking tusschen alle krachten, die in onzen staat aanwezig zijn. Volvoert terstond alle instructies die u gegeven worden. Handelt niet eigenmachtig, wacht ■de commando's van de leiding af. Denkt aan uw eed als lid van de legerleiding, die u te Djokja hebt afgelegd. Strijdt voort tot ons doeli de eenheidsstaat republiek Indonesia, bereikt is. Zaterdagavond om 18-20 uur is vlak buiten het station te Gouda, op den spoorwegovergang, een treinongeluk gebeurd, waarbij geen persoonlijke onglukken zijn voor gekomen, maar wel een groote ra vage werd aangericht. In Gouda worden n.l. op dilt uUr de stoomtreinen, die om 17.49 uur uit Rotterdam en om 17-41 uur uit Den Haag naar Utrecht vertrek ken, aan elkaar gekoppeld. De Rdtterdamsche trein komt 5 min. eerder binnen en stond op het rechterspoor gereed. De trein uit den Haag, die op hetzelfde spoor Ingevolge ontvangen uiitnoodi- ging heeft de Ned. regeering mr- A. M. Baron van Tuyll van Seroos- kerken aangewezen als waarnemer bij de serie processen tegen Duit- sche oorlogsmisdadigers, welke ko mende week in het paleis van jus titie te Neurenberg zullen aanvan gen. Mr. A. M. Baron van Tuyll v, Serooskerken is ook, zooals be kend. als Nederlandsch vertegen- Een K. L. M.-machine heeft een record non-stopvlucht over den Oceaan, New-YorkAm sterdam, volbracht. Om 12 mi nuten, over 7 Zaterdagavond (Amsterdamsche tijd) startte de Constellation P.H--T-D.A,, de ..Arnhem", van de New-York- sche luchthaven en precies Zondagochtend 12 minuten over 1 zette de gezagvoerder Dill de machine met vracht, post en 23 I passagiers op Schiphol op Ne- derlandschen grond. j De Ned.Indische legervoorlich- tingsdienst heeft Zaterdag het vol gende officieele communique uitge geven Naar aanleiding van het bericht van ,,Ass. Press" kan verklaard worden ,dat in verscheidene ge- vechtsgebieden dagelijks en lang zamerhand als normaal te beschou wen schermutselingen (zooals ge meld in het communique van 26 November) voorkomen. Er is geen sprake van toegenomen activiteit sindsdien. op den 27en November om 12 uur middernacht (plaatselijken tijd) eindigde, kwamen er botsingen voor tusschen Bekassi en Tamboen. Hierbij zijn 2 personen gedood". De commandant van de Ned. marine in Indië, vice-admiraal Pinke, heeft een waarschuwing gericht tot de koopvaardijschepen om de kust, voor zoover deze in republikeinsche handen is, speciaal bij Semarang en Soerabaja, te ver mijden, daar zij van de kust uit kunnen worde beschoten. Even eens bestaat gevaar, dat zij door kleine prauwen, die uit kleine kreken komen, worden geplunderd. Eveneens is een waarschuwing gegeven voor de Noord- en de Westkust van Atjeh. Heden Maandag vertrekt boven- woordiger aanwezig geweest bij het proces tegen de leidende nazi figuren. Het eerste van de serie proces sen, welke, naar men aanneemt, tot laat in de komende lente zul len voortduren, aldus meldt Reu ter nader, zal gevoerd worden te gen 23 Duitsche artsen, die be schuldigd worden van proefnemin gen op levende personen. Voorts zullen industrieelen, militairen, fi nanciers, politiemannen en S. S-- officieren terecht staan. Tegen veldmaarschalk Erhard Milch zal half December voor een Ameri- kaansch tribunaal een proces wor den geopend wegens persoonlijk aangerekende oorlogsmisdaden. Onder de te berechten financiers bevinden zich leidende functionna- rissen van de Dresdener Bank, de I. G. Farben, de Friedrich Flick- staalfabrieken en de Alfred Krupp ammunitiefabrieken. Onder de mi litairen de generaals Walter von Brauchitsch Heinz Gudrian, Franz Halder, Herman Reinecke. Lothar Rendulic en Walter Salomont. binnen komt, behoort achter dezen Itrein tot stilstand te komen. Ver moedelijk doordat het treinperso neel in den Haag de remkraan tus schen de locomotief en de pakwa- gen abusievelijk gesloten had ge laten, zag de machinist geen kans tijdig af te remmen. Gelukkig be vond zich achter den stilstaanden trein uil Rotterdam een wissel, dia op dat moment afgesteld stond op het meer naar links gelegen spoor. De trein uit den Haag boog daar door met een vaart van ongeveer 30 K.M. op dit spoor af en reed aanvankelijk naast den stilstaanden Rotterdamschen trein. Een vijfltig- tal meters verderop bevindt zich echter opnieuw een wissel, die de locomotief weer naar het oude spoor terug geleidde. Juist op het punt. waarop de wissel met deze rails samenvloeit, stond de locomo tief van den Rotterdamschen trein. Deze laatsfte werd dientengevolge in den flank geremd door de loco. motief van den uit den Haag ko menden trein. Tengevolge van de botsing kan telde de laatste en verwoestte in den val een der spoorwegboomen van den spoorwegovergang. Ook de andere locomotief werd beschadigd; Geen der leden van het personeel der locomotieven werd gewond. Beide treinen hadden ongeveer twee uur vertraging. Doordat de rails verbogen waren, moest voor. loopig al het door Gouda komende treinverkeer over de beide linker* sporen worden geleid. .Uit Bekassi werd een infiltratie'genoemde commissie, bestaande uit uit Noordwestelijke richting gemeld.dr. Koets, mr. Amir Sjarifoedin en Hierop volgde een gewapende bot-jdr. Gani, vergezeld door den Ned.- innS met een bende van ongeveer Ind. chef-staf, gen. maj.. Buurman luu man sterk ten Westen van de van Vreeden, en den republikein rivier, dus in de Nederlandsche zone. Deze bende werd verspreid zonder verliezen. De berichten omtrent acties in het gebied van Tjandjong-Priok zijn geheel ongegrond. Nergens zijn tanks gebruikt. schen chef staf, lult. gen. Oerip, naar Medan en Padang. Republi keinsche kringen op Sumatra zijn van meening, dat, althans op Zuid- Sumatra. de uitvoering van het be stand, evenals de aanvaarding van het accoord van Linggadjatti vlot- In de week van 18 toit en met 23 Nov. werd voor den eersten keer na de bevrijding een dagproductie behaald van 35.047 ton, n-1. op Vrijdag 2a Nov. De totale op. brengst in deze week was weer 1500 ton hooger dan in de vorige, n.l. 193.645 ton (vor. week 192,199 iton), waarmede dus het record is verbeterd. Zeer spoedig is de instelling te verwachten van een staatscommis sie, welke de opdracht zal krijgen na te gaan of het algemeen belang eischt, dat er in de positie der, De Ned. KathBond van sigaren- particuliere steenkolenmijnbouw- winkeliers heeft zich gewend tot orKjernemmgen, welke in Neder- het Ned. Kath. Werklieden Ve ^ancj haar bedrijf uitoefenen of bond en de R-K- Mijnwei g -1 wer5rzaam zjjn verandering dient nisatie ten einde met hulp van trachten verbetering te te komen. deze t6 brengen in de huidige tabaksdistri butie. Tevens werd een telegram Het ligt in de bedoeling, dat in deze staatscommissie geen be. zullen heb.. verzonden aan den minister vanlangheibbenden zitting econ. zaken, waarin geprotesteerd j ben, zoodat de commissie onbevan. wordt tegen het beleid van het gen zal kunnen oordeelen. Noch ^le rijksbureau tabak. Trekking van 2 December: Prijs inspecteur-generaal der mijnen, noch de voorzitter van den mijn* industrieraad, noch vertegenwoor. digers van den mijnraad, de staat*, of particuliere mijnen, noch verte genwoordigers van personeel zul* van dan, ook ritting in deze op nos

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1