Trouwe wachters [aan de kuist") O/e Onderwijs organisatie Voor veiligheid in Maastunnel wereld PAGINA 6 MAANDAG 2 DECEMBER 1946 Leidende beginselen Tot slot nog een enkele opmer king. Op lyceum A omvat het onder wijs de geheele klassieke cultuur: kunst, wijsbegeerte, wetenschap eri godsdienst. Vooral op het ter rein der wijsbegeerte lijkt hier eenige beperking aan te bevelen; men moet het verteringsvermogen van deze leerlingen niet overschat ten- Curacao's „ontwaken" WAT BETEEKENEN DE LICHTEN? Het werk der kraanwagens BEZOLDIGING VAN GEMEENTEPERSONEEL ZIJN KLEEREN WERDEN ZOO VUIL.... „Behouden vaart, wees voorzichtig en Gods beste zegen!" De laatste wenschen aan de zeevaarders van hun familie- j leden en vrienden, die, wanneer het schip met den horizon versmolten is, zwijgend naar huis terugkeeren. Maar het contact blijft; Aan de kust en op de schepen saan trouw de wachters bij de radio, gereed om met den seinsleutel de verbinding te onderhouden, zoodra de booten in volle zee zijn. Hallo schippers, hallo schippers. Radio Scheveningen roept u, Over!" Surprises door de lucht en een mislukt telefoon gesprek Vooral bij de reorganisatie van het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs draagt het sche ma van dr. Bolkestein sterk het merk van den auteur en van diens van ouds bekende inzichten. Ken merkend zijn o.a-: lo, liefde voor de vrijheid, de overtu ging. dat onderwijs om goed, om met name echt vormend te zijn een bepaal de mate van vrijheid noodig heeft- Geen al te knellende reglementee- Ting. 2o. In verband met die voor keur voor grootere vrijheid staat zonder twijfel dr. Bolkestein's ge mis aan vertrouwen in het alleen zaligmakende van 't eindexamen. Hij acht een eindexamen moe ten wij zeggen vooralsnog? on vermijdelijk, doch het opzettelijk geëxamneer wil hij tot een paar in de hoogste klassen onderwezen kernvakken beperkt zien. Verder wenscht hij onderzoek gedurende de geheele onderwijstijd zelf, dus niet alleen op het. eindexamen"; 3o. dr. Bolkestein is een besliste vijand van de befaamde, in een vroegere periode min of meer aan beden algemeene ontwikkeling. Uitdrukkelijk stelt hij vast: ,.Een nitgebi eide algemeene ontwikke ling moet niet worden nagestreefd ten koste van de grondigheid van behandeling." Over de drie lyceum-typen heet het dan ook; „Dit onderwijs moet vrij zijn van elk utilistisch kar aki er; de vor ming van de geest zij er hoofd zaak, niet het bijbrengen van ken nis. In elk der drie afdelin gen wordt het aantal vakken zo veel mogelijk beperkt; van de vakken die geen kernvakken zijn, worden alleen de beginselen on derwezen; in de vierde klasse loopt het onderwijs in enige vak ten af (in de lyceumafdelingen A en C bijv. dat in de wiskunde en de natuurwetenschappelijke vakken). In de vijfde en zesde ilas.se wordt ruimte gelaten voor selfstandige studie. Naast de voor allen verplichte vakken staan fa cultatieve vakken- Het eind examen bepaalt zich tot de hoofd vakken van elk lyceumtype". Bij de beantwoord ng van de vraag: ban een einddiploma worden toe gekend, komen alle vakken op de school onderwezen, ook de aftop pende en zelfs de facultatieve in aanmerking- Afloopende vakhen Bij deze ..afloopende" vakken «taan we ongetwijfeld bij een punt van de voorgestelde reorganisatie, dat zal worden tot een teeken van tegenspraak. Men is wel vrij al gemeen overtuigd, dat, in navol ging van de aloude seminar ën, beperking van leerstof noodzake lijk is. Maar als het op daadwer kelijke beperking in concreto aan komt, dan voelt menig leeraar er zjjn ook gunstige uitzonderin gen elke aantasting van zijn vak als een soort persoonlijken aanslag op hem zelf. Wij gelooven, dat dr. Bolkestein aier op het juiste, objectieve «landpunt staat. Hij vraagt zich eenvoudig af: wat zijn de kernvak ken van elk type en wil dan het mes zien gezet in die vakken, wel ke hierbij zeker niet behooren. b-v- wskunde en natuurkunde bij lyceum-A. dat ons het ouderwet- sche gymnasium zooveel mogelijk wil herschenken, In een enkel an der geval is dit minder apert. Zoo /alt b.v geschiedenis bij het ly ceum-B de oude H.BS-B mèt Latijn, bedoeld als voorberei ding voor de exacte faculteiten) ©nder de na de vierde klas afloo pende vakken. We kunnen ons voorstellen, dat dit in breeden kring betreurd zal worden- (Vgl. het felle artikel van prof. Geyl in ,Vrü Nederl. „Geschiedenisonder wijs geruïneerd" naar aanleiding van de urenvermindering in de hoogste klassen) Mogelijk kan van de facultatie ve vakken een uurtje genomen worden om ook in de beide hoog ste klassen, zooals in de vierde, enkele capita selecta te behande len- Wellicht kunnen deze faculta tieve vakken ook uitkomst geven voor de. helaas .afloopende" Bij belkennis en voor de wiskunde op lyceum-A voor bij uitstek begaaf den op dit terrein. Niemand zal ontkennen, dat voor dezulken dat vak een groote vormende waarde heeft, vooral wanneer zij niet door een blok van minder begaafden ;worden geremd. Dit zou trouwens gaan in een richting, die dr Bol kestein op den duur stellig uit w 1. als hij denkt aan zijn ..vakrenhe- iden" in tegenstelling met klasse- eenheden. Duitsch, dat al 'na"S voor lyceum-B. tot de f~eu tn ieve vakken wordt gerekend, z:I erh Iter allicht op deze uren nek be- Blag willen leggen Met groote instemm ng rr>ak n Wij hier nog meld ng van :nn op vatting van dr P "lkps+ 'n. die een gevolg is van zijn liefde voor de vrijheid en die wij als volgt vin den uitgedrukt: „Reeds werd gezegd, dat dit organisatieschema zich niet bezig houdt met de bijzonderheden van het eigenlijke onderwijs. T„ eer moet daarom hier de gedachte worden uitgesproken, dat geen wettelijke regeling voor de ver werkelijking van nieuwe opvat tingen, die bij het onderwijs mo gen ontstaan, een verhindering mag zijn. Like wettelijke rege ling van enige tak van onderwijs behoort een bepaling te bevatten in de geest van art. 25 en art. 90 der vigerende lager-onderwijs- wet; de „bijzondere inrichting" van enig onderwijs moet mogelijk zijn zonder onmiddellijk door het anathema der wet getroffen te worden in de vorm van subsidie- en rechtenonthouding". En elders; „Aan de voorgaan de schematische indeling van een gedeelte van het middelbaar onderwijs, moet een noodzakelijk complement worden toegevoegd. Er beatoftd reeds enige jaren voor de tijd der bezetting een verheu gende drang tot vernieuwing van het onderwijs; ook op het terrein van het middelba.ar. Deze drang is nu allerwegen zich uitende. Hef is zaak dit streven ten bate van het onderwijs wettelijk te steunen. De Regering zelf moet het Onderwijs, van de Overheid uitgaande, aan zekere regels bin den: zij zal dit ook moeten uit strekken over het normale onder, wijs, door haar gesubsidieerd. Maar zij moet dit niet zó opvat ten, dat zij aan scholen, die naar eigen wegen trachten, alle daad. werkelijke belangstelling ont houdt. Op onderwijsgebied kan de Regering zelf niet experimen. teren: dlt moet zij overlaten aan het particulier initiatief". In dezen gedaehtengang en in de geheele lijn van het streven van dr. Bolkestein l gt het zeker, dat b.v. ook aan seminaria met een min of meer afwijkend, maar in z'n geheel gelijkwaardig pro gram als lyceum A het jus promo vendi worde toegekend, onder een enkelen waarborg, die de nood zakelijke vrijheid van deze inrich tingen niet te na komt. Ook op het gebied van de in spectie is 'n enkele nieuwigheid in petto: Ieder lyceum zal slechts één inspecteur krijgen, zoo noodig voor sommige afzonderlijke vak ken terzijde gestaan door „consu lenten" als adviseurs. Voor ieder 'lyceum zullen drie examen-ge committeerden worden benoemd voor den tijd van op z'n minst drie jaar; in overleg met de inspectie nemen zij kennis van het onder wijs tijdens het geheele school jaar. Dit lijkt ons een verbetering. Merkwaardig is. dat op z'n minst één buitenlandsch leeraar aan een volledig lyceum ge- wenscht wordt geacht. Tijdens een debat in de staten van Curacao over de Kwesde van autonomie, zeide Ge nee. Maal, dat Curacao een Soekarno noodig heeft". Hij vervolgde: „Een volksstemming zou uitwijzen, aa-i het volk van Curacao een republiek wenscht te worden en dat de ko lonisatie na 302 jaar een mislukking is gebleken". Minister Beel, aldus Maal, heeft toegezegd, dat een der gelijke stemming kon worden ge houden. Spreker drong er op aan, dat de leden van een parlementaire commissie uit Nederland zouden worden ontvangen als „gasten van Curacao". De Nederlandsche regee ring zal de belofte van autonomie voor Curacao na moeten komen. Het door de regeering gegeven woord kan en mag niet teruggeno men worden, zelfs niet door een reactionnaire Neder landsahe re geering" Dn Engelsche posterijen zijn al even degelijk en zorgvuldig als Tante Pos in ons land. Naar aan leiding van een meeningsverschil over het houden van een officieele kat op een postkantoor heeft het hoofdbestuur van de Engelsche posterijen in Londen ijverig zijn archieven doorsnuffeld en daarbij bleek, dat er wel degelijk uit de officieele fondsen gelden mochten worden beschikbaar gesteld voor het houden van katten. Het desbetreffende schrijven is 1368 gedateerd en luidt als volgt; „Drie katten mogen op proef worden gehouden. Ze moeten aan een proefexamen worden onder worpen. Het is vam groot belang, dat de katten niet overvoed wor den en ik kan niet meer dan 1 shilling per week voor haar onder houd toestaan. Voor de rest van haar emolumenten zijn zij op mui zen aangewezen". Daar gebleken is, dat zeer vele automobilisten en motorrijders slechts ten deele of in het geheel niet op de hoogte zijn van de veiligheidsvoorzieningen in den Maastunnel te Rotterdam waar gemiddeld 14 000 motorvoertuigen per dag passeeren brengt de Kon. Ned. Toeristenbond AN-W-B- in overleg met de directie van den Maastunnel het volgende on- der de aandacht van het gemotori seerde verkeer; He; groene tunnellicht beteekent, zooals bekend mag worden ge acht: „alles veilig". Bij eventueele stagnatie, van welken aard ook. brandt in den tunnel een geel knipperlicht; men w-ete dan: „opgelet, langzaam rij den", Ziet men in den tunnel rood licht aanfli sen, dan onmiddellijk stop pen en motor afzetten. Bij eventueel plotseling afslaan i van den motor, dient men uit te stappen en zonder dralen een der I alarmknoppen uit te trekken, die het gele knipperlicht in werking stelt. Het verkor is dan gewaar schuwd, terwijl aldus ook in het belang van eigen veiligheid wordt gehandeld j Er yerschijnt dan een tunnel wach er, die, wanneer men geen kans ziet zijn wagen weer op gang te krijgen, de hulp van één der speciale tunnelkraanwagens in roept Breekt in'een au;o brand uit, heeft er een botsing plaats gevon den, zijn er gewonden, dan kan men in de op regelmatige afstan den aangebrach.e nissen, brand- bluschmiddelen, zand en verband middelen vinden. Vanzelfsprekend diem dan look allereerst de alarmknop uit>- I getrokken te worden. Dat deze maatregelen geen over bodige luxe vormen, blijkt wel uit het feit, dat sinds de openstelling van den tunnel in 1942 niet min der dan 1600 wagens door de kraanwagens moesten worden weggesleept. Bij het huidige drukke verkeer bedraagt dit cijfer thans 6 tot 7 wagens per dag O De politie te Leiden arresteer de twee gebroeders die zich b/idden schuldig gemaakt aan talrijke inbraken te Wassenaar, Oegstgeest en Warmond Tijdens de receptie bij zijn 75sten verjaardag werd oud-minister dr. J. van Dijk gecomplimenteerd door minister Fievèz. Mevrouw van Dijk ziet lachend toe. De minister van binnenl. zaken heeft besloten in te stellen een commissie van advies inzake de be zoldiging van het gemeenteperso- neel. De commissie zal op korten termijn moeten rapporteeren om trent a. de waarde der huidige door het centraal gezag gehanteerde toetsingsnormen bij de beoordee- ling van gemeentelijke bezoldi gingsregelingen en het in overwe ging geven van de in de toekomst te hanteeren toetsingsnormen; b. de mogelijkheid tot meer unifica tie te komen der bezoldigingsre gelingen voor de secretarissen, de ontvangers en het overig gemeen- tepersoneel; c. het peil der sub b bedoelde bezoldigingsregelingen, met name in de plattelandsgemeen ten, en het doen van voorstellen om, waar noodig, tot een spoedige ftkomen. De 35-jarige in Duitschland ge boren N. Rienrtra uit Koog aan de Zaan motiveerde zijn intreden bij de landwacht als volgt; „Ik werkte op een gasfabriek, daar werd mijn goed zoo vuil, wat mijn vrouw erg vervelend vond. Ik zei: „Daar moeten wij wat op vinden", waarop de president van het bijz. ge rechtshof te Amsterdam prof. v. Hamel vervolgde: „En daarom ging u in de landwacht" Verdachte: „Juist". Rienstra heeft later nog dienst- genomen bij de Grüne Polizei. De advocaat-fiscaal mr. Besier eisehte vijf jaar met aftrek voor arrest en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. In het voorjaar van 1942 vertrok de 32-jarige B. Bart uit Zaandam verplicht naar Duitschland, waar hij te Maagdenburg bij de Junker- fabrieken werd te werk gesteld. In September 1944 nam Bart, die geen lid was van de N.S.B., dienst bij de Waffen S S, Hij deed dit naar zijn zeggen omdat hij hoop te naar Nederland te komen en dan te ontsnappen. Hij legde, den eed op Hitier af en werd voorzien van het bloedgroepteeken. Zijn oplei ding voltooide hij in Tjecho- Slciwakije, waarna hij aan 't E ïs- sische frc.nt werd ingezet. Bij den mas.::alen terugtocht kwam hij in Duitschland terecht, waar hij door de Amerikanen werd gevangen genomen. Tegen hem ei chte mr. Besier tien jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uitde kiesrechten voor het leven. Uitspraak 13 December. Radio Scheveningen is lJmui- d-en en Radio IJmuidien is Radio Scheveningen", zoo vertelt ons de heer C. v. Geel, directeur van het op één na grootste radio-kuststa- tion ter wereld. Engeland bezit het grootste. Het heele bedrijf is on dergebracht in twee schoollokalen aan de Houtmanstraat te IJmui- den. In 1904 opende de P. T. T. te Scheveningen een kuststation voor A? zeevarenden met zender, ont vanger en één telegrafist; een heel escheiden begin. Na verloop van jaren kwamen meer en sterkere -enders, 110 meter hooge zendmas ten verrezen; de ontvangst werd :"hter daardoor gestoord en in '026 verhuisde men met het ont- vsngstceieelte naar IJmuiden, aan. vankelijk in het postkantoor. Pef kabel staat men met de Scheve- ningsche zenders in verbinding, door een enkelen knop in IJ mui- J den zijn deze in werking te zetten. In den oorlog hebben de Duit- j schers alles grondig verwoest en geplunderd. Op 5 Mei 1945 lieten zij een troostelooze ruime achter, geen gebouw, geen zenders Ode zendmasten lagen tegen den grond) en geen instrumenten. Doch na I energiek wierken van technici en telegrafisten het m. s. Tarakan had een complete installatie en deed in de Amsterdamsche haven tijdelijk dienst als P. C. H. 2, was in Juni 1945 radio Schevenin gen weer in den aether. De zend- draden werden o.a. bevestigd aan de gashouders te 's-Gravenhage. Thans heeft het kuststation tien zenders en kunnen zeven schepen, I waar ook ter wereld tegelijk gehol-j pen worden. D? troepenverschepin- j gen naar Indië maakten den dienst) bijzonder populair en brachten eenj geweldige drukte. In October jl. zijn 21.000 telegrammen en 60O te lefoongesprekken afgewerkt. Deze: „productie" is vier a vijf maal zoo groot als vóór den oorlog. Onophoudelijk toeteren de mor- senseinen door de koptelefoons. Hier aan dit tafeltje wordt dag en nacht gewaakt op den 600 meter band, den zgn. nood of veiligheids, band. Q T EQ T E; wat is mijn ware peiling? Onze telegrafist is er ais de kippen bij: P C H P C H (Radio Scheveningen) P D D V, naam van het schip. Ga over op de 800 meter. De 600 meter band moet immers direct weer vrijgemaakt worden voor andere noodgevallen. Onmiddellijk worden de vier peiistations: Terschelling, Willems oord, IJmuiden en Hoek v. Holland gealarmeerd. Het schip seint dan op den 800 metier steeds dezelfde teekens en met behulp van draai bare raamantennes, wordt van de peiistations uit de richting van het schi pten opzichte van de lijn N.Z. bepaald. Deze vier opgaven zendt men naar IJmuiden, dat deze hoeken direct naar het schip door seint. In enkele minuten weet de kapitein precies, waar hij zich be vindt. Zoo loodst de radio een schip in den mist onfeilbaar de veilige haven binnen! De korte golfband, 18,24 en 36 meter, wordt benut voor de lange afstanden. Van het aantal tele grammen gaat 85 pet. over dezen kortegolf dienst. De lange golfband, 2100 en 2222 meter, wordt benut voor kleine afstanden. „Dan hebben we nog een vier den band", aldus de heer Van Geel „het radiotelefoonverkeer tus. schen de 100 en 200 meter geschiedt hierop." Elke behoorlijke boot heeft zoo'n installatie aan boord, waar mee visschers elkaar kunnen op bellen, kustvaarders met hun ree- ders kunnen spreken, sleepbooten in contact blijven met den sleep en passagiers op mailbooten met hun familieleden op het land kunnen telfonecrcn. De „Willem Barendsz" was twee dagen onderweg, toen iemand op 1 deze drijvende traanfabriek zijn vader in Amsterdam wilde opbel- I len. De telefoonjuffrouw van Ra- dio-Scheveningen bracht de ver binding tusschen schip en stad tot stand: „Meneer, hier is de Wil lem Barendsz. Wilt U spreken?" „Zeg, maak mij wat wijs. Ik tippel daar niet in!" Rang, de hoorn werd op den haak gegooid! Vergeefs probeerde de juffrouw tot driemaal toe pa te bewegen om te spreken. Helaas, zonder resul taat. Laatst voer de „Tjibe ar" met repatrieerenden op weg naar Ne derland in de Middellandsche Zee. Een tienjarige jongen kreeg een hevige aanval van diphtheric en het ergste werd gevreesd. Een scheepsdokter was niet aanwezig. Direct seinde die marconist naar Malta wat te doen. Malta antwoord de: „Kom naar dezen kant. dan brengen wij den jongen naar een ziekenhuis." Dat was te omslach tig. Toen werd een noodsein op den 600 meter naar Radio Schevenin gen gezonden en binnen 20 minuten hadden de menschen een minutieus advies voor den zieken jongen, die kerngezond in Nederland aan kwam, dank zij den Medischen Dienst. Radio Scheveningen heeft nl. een contract met het Roode- Krulsziekenhuis in Den Haag, waar altijd een dokter aanwezig is en die via de telefoon precies kan vertellen, hoe te handelen in voorkomende ziektegevallen. Zeevarenden kunnen v:a het kuststation geschenken en surpri ses laten bezorgen, want ook daar wordt prompt voor gezorgd. Als de storm rammelt aan uw ramen en d,e regen ertegen klettert, weet dan, dat Radio Scheveningen waakt en zijn taak nauwgezet ver vult.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6