Regeering beoogt wijziging? G Ger brandy 11 over het Indië-accoord Duitsche demonstraties Het proces tegen Mgr. Tiso Recht shoo gleerar en bepleiten goedkeuring ONGSLAGEN 68ste JAARGANG DINSDAG 3 DECEMBER 1946 No. 20J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN tegen Nederlandsehe eischen Het consumenten- crediet TE BRATISLAWA BEGONNEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR W. A. irA.AJL.VAST MGR DR J W I T L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL,. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P.MND.. f'o.2Ö P. WEEK Naar wij vernemen, is de waarschijnlijkheid groot, dat het Kabinet de basisovereenkomst van Cheribon niet integraal zal aanvaarden en, slechts van amendeerende voorstellen voorzien, aan de Sfaten-Generaal zal voorleggen. Veertien hoogleeraren in het recht aan de universiteiten van Leiden, Amsterdam, Utrecht en Batavia uit Utrecht behoort prof. Pompe tot de onderteekenaars heeft gistermiddag den ministerraad een schrijven overhandigd, waarin zij als hun meening te kennen geven, dat de Staten-Generaal thans de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati onmiddellijk moeten behandelen en goedkeuren. C.-G. bij de Koningin Maandagmiddag om 5 unr heeft H. M. de Koningin de leden van de commissie-generaal in audiën tie. ontvangen.. Het onderhoud heeft ruim een uur geduurd. Ter adstructie van deze meening en tevens ter weerlegging van het adres van vijf hoogleeraren, die betoogden, dart die goedkeuring op het oogenblik rechtens ongeoor loofd is, voeren zij een zevental punten aan, waarbij zij er zich van onthouden, in te gaan op d'e politieke en juridische mérites van de ontwerp-overeenkomst. De ontwerp-overeenkomst, aldus adressanten, bedoelt een hervor ming van het Koninkrijk, zooals dit In de Grondwet staalt omschreven. De grief, tegen de ontwerp overeenkomst aangevoerd, dat zij bestaat in regelingen en oplossin gen van onbestemden aard, gaat voorbij aan het karakter der over eenkomst, van te zijn een basis- vereenkomst; de concrete behuizing van het toekomstig Neder landsch- Indonesisch samen-leven zal eerst geteekend kunnen worden na een diepgaand staatkundig en rechts kundig ovarileg waartoe te Batavia en Linggadjati in de afgeloopen maanden de voorwaarden en gege vens ontbraken. De basis-overeen komst moest juist die voorwaarden Scheppen. De Nederlandsdbe vrouwenbe weging zond het volgende telegram aan den minister-president en aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene raal; „De Nederlandsehe vrouwen beweging, vertegenwoordigende dui zenden vrouwen uit alle bevolkings groepen en van alle gezindten, is van meening, dat de basis-overeen komst van Linggadjati door het Nederlandsehe volk moet worden aanvaard, omdat hiermede een grondslag wordt gelegd voor vrede en samenwerking tusschen Neder land en Indonesië". Sjahrir over het ontwerp Zondiagimonaen is heit Indonesi sche stadsbestuur van Batavia bij een geweest. Tijdens de vergadering voerde ook Sjahrir het woord- De toespraken hadden de stneikkjiing de hoofdelementen van de ontwerp overeenkomst te verduidelijken. Sjahrir kwam op tegen de voor stelling, als zou men door dit re sultaat met handen en voeten aan het „Nederlandsehe imperialisme" zijn overgeleverd en wees er op, dat het ontwerp moest worden ge zien als een begin van datgene, wat nog gedaan moet worden, voordat men kan zeggen, dat alles tusschen die betrokken pertijen ge regeld i3. Sjahrir vroeg zich af, of de In- I donesiëirs zich er wel van bewust i waren, walt d'e consequenties van een onafhankelijkheid voor hen zouden zijn. Hij gaf hiervan een schetsmatig overzicht en gaf uit drukking aan de hoop, dat het Indonesische volk een waardige plaaits zou innemen in de rij der onafhankelijke volkeren. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat deze j na lang en rijp overleg bereikte ontwerp-overeenkomst in Nederland door regeeTing en volks ver tegen- woordiging gunstig ontvangen zou worden. Stem uit een heel anderen hoek Douglas Wilkie, de buiitenland- sche overzichtschrijver van de '„Melbourne Sun", schrijft, dat de Calvinisten, een deel van die Ka- itholieke partij en de „z-g. libera len" in Nederland de ontwerp- I overeenkomst melt Indonesië heb- ben getorpedeerd. „Een deel van de schuld van de hernieuwde vijan delijkheden ligt bij de op schieten beluste Indonesische nationalisten, die de bepalirngen van het bestand niet nakomen, welllicht als gevolg van provocatie. Aan den anderen kant is de. wereldopinie geneigd de Nederlanders voor de impasse aansprakelijk 'te stellen". Douglas Wilkie schrijft verder, dat de oppositie voor een groot deel alleen maar Hollandische kop pigheid is. Karakteristiek daarvoor is de houding' van de fanatieke royalistische Calvinisten en een Prins Bernhard heeft gisteren een aantal Britsche officieren van de special forces onderscheiden, waarhij hij o.m. zeide: Behalve deze onderscheidingen veroverde gij een warm plaatsje in ons hart". groepje professoren, die met ge wichtige gezichten op „juiridisclue gronden" de ontwerp-overeenkomst veroordeelden. Deze afwijzing van de overeen komst, aldus die „Melbourne Sun", versterkt de uljlra-llinkscfben, als Soekamo, en ondenmiijmt het gezag van den gematigden Sjahrir. De heer Raden Abdoekadir Wid- jojoatmodjo. adviseur in buiten gewonen dienst van den luit.-gouv- gen-, zal Woensdagavond a.s. om 19 uur 15 in de rubriek „het rijk overzee den Het transigeeren over de hoogste belangen des rijks moet ophouden Maandagavond heeft prof. mr. P. S. Gerbrandy een radio-toe spraak gehouden over de ten aan zien van de problemen in Indië te nemen beslissingen. Tenzij wij resoluut ons omkee- ren op den weg, die ons thans heeft gebracht tot de ontwerp-over eenkomst van Linggadjati, aldus spr., is onze reoihtvaardige zaak verloren. Deze. door de commissie-generaal geparafeerde overeenkomst, die de Ned. souvereiniteit over Ned.-Indië prijsgeeft, feitelijk die volken al daar uitlevert aan een kleine bo venlaag, welke staat onder leiding van een man, die met onzen vijand en dien van zijn eligen land colla boreerde en welke overeenkomst, om zekeren schijn te redden, een koning aan den top zet van een unie, die voor de helft republiek is. deze, door de commissie-gene raal of waarschijnlijk meer naar waarheid deze door de driehoeksfi guur dir. Van Mook, Sjahrir, Lord Killeairn, geprojecteerde staatsrege. ling beëindigt, als ze grondwet wordt, het rijk der Nederlanden en verspert de volken in Ned.-Indië enhet volk van Nederland den weg naar een betere toekomst, betoogde spr „Men heeft niet zelfstandig het beleid bepaald, althans dat voor een deel aanvaard uit Britsche hand", aldus prof. Gerbrandy. Spr. keerde Zich vervolgens te gen het argument: „Het kon niet anders". Volgens spr. had het zeker anders gekund, indien niet eenigen der huidige bewindsmannen Ned.- Indië innerlijk reeds hadden losge laten. Vervolgens kwam prof. Gerbran te spreken over Ue be teekenis van Linggadjati en de gevolgen, die het accoord op Nederlands positie zou hebben. Het accoord van Linggadjati be rust, volgens spr., niet op een hei lig moeten. .,Het roer moet radi caal om Het transigeeren over de hoogste belangen des rijks met Soe kamo, president van een republiek, dlie geen republiek is, moet ophou den Het heeft geleid van de eene vernedering naar de andere en zal dat blijven doen". „Men late zich toch niet in een dwangpositie brengen. Laten toch regeering en Staten-Generaal, die voor groote moeilijkheden, maar ook voor groote verantwoordelijk heden staan, ook niet den weg be wandelen van amendeening van een acooord, hetwelk zou zijn als het slaan van een spijker in het zand". Spreker was van meening, dat de republiek niet in staat is het Ned- gezag over te nemen. Tenslotte beval spr. als eenigen weg tot redding aan een politiek, gedragen door de boodschap van 7 Dec. 1942, die aanstuurt op een rijksoonferentlie, waarop slechts ge sproken zal worden met loyale ver tegenwoordigers der verschillende volken en groepen. In Emdem is Maandag een massa demonstratie gehouden tegen de Nederlandsehe eischen voor een een herziening van de grens met Duitschland. De bungs meester v«w* Emden be sprak de uitwerking, die de grens wijzigingen zouden hebben op Emden en het district Oost-Fries land en zeiide volgens A.P.: „Wij eischen dat er bij de oplossing van de territoriale kwestie rekening gehouden wordt met de ware men- schelijkheid. Wij vragen het Nederlandsehe volk om de inspanning van Oost- Friesland te steunen. Wij verzoe ken één volk te mogen blijven en niet verdeeld te worden in deze ure des gevaars". De president van de kamer van koophandel, H, Fisser, verklaarde, ™t de „ondergang" van een haven als Emden niet toegestaan mocht worden, daar deze sinds het einde van den oorlog reeds veel van haar vroegere belangrijkheid heeft her wonnen. „Emden en Rotterdam kunnen naast elkaar bestaan", zei hij. „Aan den eisch tot herstelbetaling van Nederland kan op andere wijze voldaan worden". In een resolutie van politieke partijen werd gezegd: „De eischen van Nederland zijn noch mensche- lijk, noch democratisch. De her stelbetalingen vormen een eere schuld voor de Duitsche democra ten. Onrechtvaardigheid moet ech ter niet worden vergoed met on rechtvaardigheid". Vertegenwoordigers van alle po litieke, cultureele en handels-orga nisaties, alsmede bestuursautoritei- ten hebben te kennen gegeven, dat zij van plan zijn een „wereldpro clamatie" over de kwestie het licht te doen zien. EEN PAAR OUDE VRIJERS Volgens mededeelingen van pers- ijut'eaux en talrijke corresponden ten is St. Nicolaas wederom ia Nederland' aan het toeren. De verwachtingen zullen der halve wel gespannen zijn. Er is nog een radiotoespraak hou- niet volop te krijgen evenmin als er volop is in verscheidene beurzeq, Doch we kunnen dit jaar weer iets doen. Laten we ons boven dien zoo instellen dat we, wie we ook zijn, ons dankbaar toonen. voor hetgeen ons wordt geboden. Want de geest van het St. Nico- laas-f estij n. culmineert bij velen wel in de gedachte: hoeveel kan ik op Zijn feestdag den Heiligen Bisschop ontfutselen, maar het gansche geschenken geven en ont vangen moet zijn hoogtepunt vin den in een ruime maat van goed heid en erkentelijkheid.. Over de helpers van den Sint bewaar ik liever het stilzwijgen. Over Zwarte Pieten heb ik 't heele jaar ai geimord en gelezen. Het zwarte-piet-zy.n wordt, naar ik begin te gelooven, een vaste be trekking. Overal komt men derge lijke lieden tegen; geen enkele stand en geen enkel beroep zijn Vrij van pietachtige amateu»s en doorgefourneerdten Wat me verheugde in de laatste week was het weder verschijnen van die ouderwetsche vrijers. Xk heb er zelfs twee gekocht. Beide poppen heb ik van een naam voor zien. Zij heeten nu „Treurniet" en ,,Zeurniet". Wat zullen die smaken na al dat gelamenteer van de afgeloopen maanden. Eet „Treurniet" en „Zeurnief* zal ik herhaaldelijk zeggen. Doet u ook mee met deze spe» culaasactie? Laten we zeggen voor- loopig tot Kerstmis. Zet 'm op, oude vrijers. HENK VAN DER MAZE. Naar wij vernemen, is de ter mijn voor het aanvragen van een consumenten-crediet opnieuw ver lengd en wel thans tot en met 14 December. Voor de opvarenden van binnenschepen en ter koopvaardij sluit deze termijn 31 December. Onder den invloed van de pro paganda, welke er de laatste we ken voor is gevoerd, is het aantal aanvragen wel belangrijk geste gen, doch het bedrag, er voor uitgetrokken, is nog niet verwerkt. Ook vernamen wij nog, dat het waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn het crediet op 1 Januari a.s in werking te laten treden. Men verwachtte, dat het wel een maandje later zou worden Tegen mgr. Josef Tiso, presi dent van de „Slowaaksche repu bliek" tijdens de Duitsche be zetting van Tsjechoslowakije, is Maandag voor een volksgerechts hof te Bratislawa het proces we gens samenwerking met Duitsch land begonnen. De acte van beschuldiging beslaat B13 blad zijden. In verband met het vertrek van de Britsche troepen werd op het Koningsplein te Batavia een afscheidspa'ade gehouden, waaraan door Britsch-Indische troepenaf deelingen werd deelgenomen. Mgr. Tiso wordt en- van beschul digd, contact te hebben gezocht met de leidiendie nazis, zooals doe ring en Von Rfbbenlirop, teneinde hun steun te verkrijgen bij de afscheiding van Slowakije van den Tsjechoslowaakschen staat. Hij heeft tevens de onafhankelijkheid van Slowakije uitgeroepen. Migr. Tiso verzocht om bot zenden van Duitsche terroristen naar Bratislawa om de politici, die zich tegen de afscheiding verzetten, te inltimii- deeren. Het laatste gedeelte van de beschuldiging gaat over mgr. Tiso's maatregelen in Slowakije zelf, in hetr bijzonder zijn strijd tegen de partisanen en de deportatie van joden. Na een uur te hebben overlegd, heeft het Hof 'n verzoek van mgr. Tiso's verdediger om een proces voor een internationaal gerechtshof verworpen. De bewering, als zou mgr. Tiso's arrestatie in Duitseh- 'and een inbreuk zijn op het inter» nationale recht, werd ontkend. De arrestatie werd verricht met goed» keuring van de Amerikaansche bezettingsautoriteiten. De veiligheidspolitie, aldus „U. P.", had speciale voorzorgsmaat regelen getroffen om een ongestoor de behandeling van de zaak te ga randeoren. Met mgr. Tiso zullen terecht staan zijn minioter van binn/eu- landsche zaken, Sano Mach en zijn minister van buitenlandsche zaken, Ferdinand Durcansky, welke laat ste echter bij verstek gevonnist zal l moeten worden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1