Het BERAAD met de C. G. Amerika's motie CHERIBON-PACT Madrid protesteert tegen TREINVERVOERVERBOD Meeningen over het De luclit-ramp in de Vogezen voor exportgoederen 68ste JAARGANG WOENSDAG 4 DECEMBER 1946 No. 20180 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HOOrDHEDACIEUIl 12 DOODEN GEBORGEN antscliap hij den Paus Het gez EEN NOTA OVER HANDIGD Proefterrein voor raketbommen in Australië IBs? Hl DE KANSEN VAN THOREZ Fr au Gasille ontvlucht Het broodrantsoen; Voorloopig nog geen verandering De Kamervoorzitter, ongesteld Medische faculteit te Nijmegen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE DIRECTEUR. J. KUIJPERS MGR. DR. J. W I T L O X BROERSVEST 8. SCÏIIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK Naar het A.N.P. verneemt, zullen de gemeenschappelijke beraadslagingen van de ministers en de leden der Com missie-Generaal, naar aanleiding van de omvangrijke wérk- zaamlieden, welk.e in verband met deze besprekingen verricht moeten worden, niet heden maar waarschijnlijk Donderdagmiddag a.s. worden voortgezet. Een groep van 26 vooraanstaan de personen, voor verreweg het grootste deel professoren, doctoren, meesters in de rechten en domi nees, heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres aangeboden, waarin de onderteeke naars met grooten aandrang ver zoeken aan de door de commissie- generaal voorbereide ontwerp overeenkomst met Indonesië goed keuring te .hechten. Zij zien het als een eisch van het christelijk geloof, dat de volken van Indonesië zidh naar eigen aard en aanleg vrij kunnen ontplooien, overeenkomstig de bestemming, die van Godswege voor hen is wegge legd. Zij achten de eenige aan vaardbare oplossing: overeenstem ming door overleg op den grond slag der vrij willigheid. Waar de ontwerp-overeenkomst het resul taat is van zulk een overleg, zien wij deze als het aangewezen' uit. gangspunt voor de verdere rege ling van de verhouding van Ne derland tot Indonesië. Zij achten de aanvaarding van de ontwerp-overeenkomst voorts geboden, omdat naar hun overtui ging Nederland daardoor een posi tieve bijdrage kan leveren tot den opbouw van een internationale rechtsorde, waartoe een definitieve liquidatie van de koloniale verhoox- dingen een levensvoorwaarde is- Het hoofdbestuur van de Partai Katholik Repoeblik Indonesia nam In haar plenaire zitting te Solo de ontwerp-overeenkomst "n m™ eischte de bijvoeging van een ver klarend protocol voor een goede voorlichting aan het voik. Aceoord met het ontwerp staan adhter de regeering" aldus 't standpunt van de Pegawai Pem- bangoen Negara afd- Djakarta (ambtenaren van dien opbouw- dienst), uitgesproken op de alge- meeneledenvergadering op Zon dag j.l. Na een conferentie, gehouden op 22 November j.l.,. verklaarde de vertegenwoordiger van de „Seri- kat Boeroeh Minjak" (bond van arbeiders der oliebedrijven), die een ledenaantal heeft van 2000, dat de bond geheel accoord gaat met het sntwerp. De „Barisan Banteng (het ,-buf- felleger") Repoeblik Indonesia" van geheel Java en Madoera, verga derde te Solo en kwam tot het vol gende besluit: „Verwerpt, de ontwerp-overeen komst en zal zoo snel mogelijk langs Iegalen weg ook andere per sonen en groepen, staande buiten den kring van de Barisan Ranteng, die meening doen aanhangen". Het hoofdbestuur van de Partai Keristen Indonesia heeft te kennen gegeven, dat zij de ontwerp-over eenkomst als geheel aanneemt. Het secretariaat van het hoofd bestuur der „Angkatan Komoenis Moeda" (communistische Pemoe- da's) verklaart, dat deze groep 100 pet. niet accoord gaat met de be slissing, door de delegatie geno men.. De resident van Timor heeft het volgende telegram aan H, M. de Koningin gezonden: „De federatie van zelfbesturen van het eiland Soemba betuigt vertrouwen en stelt haar hoop op de Koningin, die voor de federatie de mogelijkheid heeft geopend voor een zoo ruim moge lijken vooruitgang binnen het raam van de Nederlandsch-Indonesische Unie en verzoekt voortzetting van steun en bescherming". Amerika en de Republiek Naar het Fransche persbureau A.F.P. bericht, zouden er volgens „Anta'ra" vertegenwoordigers van belangrijke Amerikaansche firma's officieuse besprekingen zijn begon nen met de republikeinsche auto riteiten, betreffende den wederop bouw van het land. Geen verliezen De regeering maakt bekend, dat in de week van 23 tot 30 Novem ber door de Ned. strijdkrachten- geen verliezen zijn geleden. •*:V Een nieuwe foto van prinses Elisabeth van Engeland in de muziekzaal van het Buckingham-palace genomen en Kamerleden Zandt een amendement cn Lais n>euu«=a ttt mui- ingediend op ho°^ n de riiksbe- tenlandsche Zaken) van de rijksbe „„1P47 De bedoeling van dit groo g Nederlandsche amendement 13 l}Kl - gezantschap bij den Heiligen Stoel op te heffen. Do Tweede en Dis hebben In een nota, die door den Spaan- sdhen minister van buitenlandsdhe zaken aan de Amerikaansche zaak gelastigde te Madrid is overhan digd, heeft de Spaansche regee ring de m-otie over het Franco bewind, die door de Ver. Staten in de politieke commissie van de V- N- is ingediend, van de .land gewezen en haar beschreven als beleedigend voor het Spaansche volk door haar onrechtvaardig heid". In de nota werd voorts verklaard, dat het Spaansche volk het hui dige Spaansche bewind niet als „fascistisch" gekenscheftst wil zien. In een nota van Madrid wordt er voorts op gewezen, dat „de wettig heid van het bewind van Franco bewezen werd door het feit, dat alle landen der wereld, de sovjet unie en Mexico uitgezonderd, het na deu burgeroorlog hebben er kend. Het Spaansche volk wijst alle in menging in zijn binnenlandsche aangelegenheden, en eveneens alle aansporingen tot revolutie en om verwerping van zijn regeering met beslistheid van de hand". Wat de beschuldiging betreft, dat Franco's regeering de asmogend- heden zou hebben aangehangen, wordt erop gewezen, „dat aan de z.g. Spaansche vrijwilligers, een uiterst minieme gevechtsformatie, eerst werd toegestaan in de gele deren der as te strijden, toen de antti-Franco gezinde internationale brigade in de rangen van het roode leger was opgenomen". De beschuldiging, da+ in Spanje de persoonlijke vrijheid niet zou worden geëerbiedigd, wijst Madrid van de hand. „De persoonlijke vrij heden in Spanje zijn veel grooter, dan de fictieve aanspraken op de mooratie van sommige V.N.-leden, die Spanje thans in staat van be sohuldiging stellen".' Overigens heeft het Spaansche volk, de tien voorbije jaren, toch wel een doorslaand bewijs gegeven vain zijn goedkeuring voor het be wind van Franco, goedkeuring, diie blijkt uit zijn trouw, ondanks ü>ui- tenlandsche aansporing tot verzet en opstand".' Officieel wordt medegedeeld, dat 12 inzittenden van het in de Vogezen neergestorte vliegtuig den dood hebben gevonden. .De reddingsploegen zetten hun werk voort daar men gelooft, dat er nog 'een dertiende persoon aan boord was. Een voórloopig- onderzoek door militaire autoriteiten heeft uit gemaakt, dat het toestel op weg van Duitschland naar Frankrijk in een hevigen storm en ver volgens in een luchtzak was te recht gekomen, toen neerstortte en in brand vloog. Een „A. P. ".bericht meldt nader: Twaalf verkoolde lijken zijn ge haald uit de wrakstukken van het vliegtuig, dat tegen de oostelijke helling van den berg „Ballon d'Al sace" in de Vogezen gevlogen is. Het wrak had zoo hevig gebrand, dat de red'ders niet in staat waren het geslacht en den leeftijd van de slachtoffers vast te stellen, of te zeggen, wat voor een vliegtuig het geweest is. Men vermoedt, dat het een Fransch legertoestel is ge weest De eenige lijken, die geïdentifi ceerd konden worden, waren die van drie van de slachtoffers, die, tot op een grooten afstand, uit het vliegtuig geslingerd waren. Hun namen werden echter nog stil ge houden. De negen andere lichamen wer den in en onder het verbrande vliegtuig gevonden, terwijl van een dertienden passagier, waarvan men dacht dat hij zich aan boord be-* vond, geen spoor te ontdekken valt. Het Fransche ministerie van luchtvaart bevestigde, dat „een Fransche basis in Duitschland" het verlies berichtte van één barer mi litaire transportvliegtuigen, dat dertien personen aan boord had. De basis werd niet genoemd. Een militaire commissie van on derzoek is op de plaats van het ongeluk aangekomen. Onder de lijken bevonden zich twee kinderen en een vrouw. Een nog woedende hevige storm be moeilijkte het onderzoek in hooga, tnate. ••-•ré;***».- l- Een luchtfoto van de „uitverkoren plek" bij Mount Eba, in Australië, 363 luchtmijlen ver van Adelaide, waar de militaire wetenschap eerlang op groote schaal proeven hoopt te ondernemen met raketbommen. De foto toont het operatie terrein, benevens eenige regeeringsgebouwen reeds ter plaatse opgericht. Een nieuwe spoorlijn, welke van Kingoonya, in Zuid-Australië, naar deze startbanen wordt geprojecteerd, zal 900.000 .1.000.000 p.st. kosten en er zijn plannen, om in deze contrei een volledig stadje te bouwen, met scholen en winkels, voor de 500 arbeiders en hun gezinnen, bij het „bedrijf" betrokken. Op den voorgrond ziet men nog het draadloos station het meteorologisch bureau, de woonhuizen; daar achter' loodsen. Links leidt de weg naar Alice Springs, terwijl het Mount Eba-station rechts zichtbaar is op den weg naar Adelaide. Naar A.F.P. uit Parijs seint, heeft de nationale raad der Fran sche socialistische partij zich met een meerderheid van vier vijfden uitgesproken voor de candidatuur van den communist Maurice Thorez bij de presidentsverkiezingen. Eenige Weken geleden is gearres teerd Fraiu Gasille, een der mede- werksters van den „Beauftragte van Seyss-Inquart in Gelderland, van wie vermoed wordt, dat zij een voorname rol heeft gespeeld bij de plundering van Arnhem na de evacuatie van September 1944. Zij was in verband met het verhoor opgesloten in een cel in het P.R A.-bureau te Arnhem, dat is gevestigd in het voormalig Sons- beekfbotel. Zaterdagavond wist zij te ont vluchten. Toen dien avond een be waker haar wat te drinken bracht, verzocht zij den man een raam te sluiten in haar cel, aan welk ver zoek de bewaker gevolg gaf Van dit oogenblik maakte zij gebruik, om uit haai cel te verdwijnen, de deur achter zidh te sluiten en den bewaker tot gevangene te maken. Tot nu foe is Frau Gasille nog op vrije voeten. Het verbod om in verband met dë precaire graanpositie aardappel len voor export te verkoopen, heeft bij sommigen de vrees ge wekt, dat wij spoedig een verlaging van het broodrantsoen zouden ben te wachten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, behoeft men echter voor een verlaging op korten termijn niet te vreezen. Deze maand is in ieder geval het hui dige rantsoen no» verzekerd. Er zijn op het oogenlblik nog eenige schepen met graan voor ons land onderweg. Wanneer evenwel de aanvoer van graan van overzee of elders door staking of andere oorzaken zou komen stil te liggen, zal tot eenige, hoewel voorloopig niet drastische verlaging van het rantsoen worden overgegaan. Verstrekking van kindermeel Van 7 December af zal kinder* meel niet uit rijst bereid, ver. krijgbaar zijn op de bloembonnen en niet meer op den rijstbon. De rijst-bon geldt in het vervolg voor rijst, rijstkinidermeel en kinder* biscuits. Het kleine ei Op 5 December zal een bon wör. den bekend gemaakt waarop voor personen geboren in 1926 of later, een klein ei (5e klas) verkrijgbaar ral zijn. De Bond van Amerikaansche Spoorwegen heeft met ingang van Woensdagmorgen 6 uur een ver bod uitgevaardigd tot het vervoer per trein van voor overzeeeehen export bestemde goederen, uitge zonderd voedsel en brandstof. Het verbod, dat verband houdt met het sparen van kolen, heeft ook be trekking op goederen, die voor opslag in havengebieden bestemd zijn. Ontwrichting auto-industrie Uit Detroit meldt Ass. Press, dat een zegsman van de General Motors Dinsdagavond voorspelde, dat als gevolg van het embargo op het vrachtverkeer per spoor, de fabrieken van de General Motors die aan 200.000 arbei ders werk verschaffen binnen enkele dagen geheel gesloten zou den moeten worden. Een autoriteit van de Ford-fa brieken, waar 85.000 arbeiders wer ken, zei dat ook deze fabrieken stil gelegd zouden moeten worden, zoodra het embargo van kracht werd. De Chrysler-fabrieken zouden eveneens de gevolgen reeds onder vinden. John L. Lewis cn zitn vakvereeni- ging z(Jn schuldig bevonden aan on gehoorzaamheid aan de rechtbank. Tijdens de Tweede Kamerzitting van gisteren werd de voorzitter, mr. J. H R. van Schalk plotseling ongesteld, zoodat hij uit het Ka* ntergebouw gedragen moest wör* den. Zijn toestand geeft geen reden tot ongerustheid Enkele nadere bijzonderheden vindt men in het Kameroverzicht (pag. 5). Zondag j.l. kwam de R.K. Artsen, vereeniging in buitengewone alge- meene vergadering te Nijmegen joijeen Na inleidingen van prof. mr. W. Duynstee C.ss.R. en dr. F. Schmidt kwam de vergadering een stemmig tot het besluit, dat spoe dige oprichting van een medische faculteit aan de R.K. Universiteit dient te worden bevorderd. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1