Scepticisme oyer den Pasar m Gezocht Ex-minister WELTER contra „CHERIBON" De gespannen toestand te Medan Van Mook's pl annen V.S. leening DE JACHT DOOR NEW-YORK. De vreemde man wegens moord riGINA 2 VRIJDAG 6 DECEMBER 1946 ^Het alternatief: „koloniale oorlog" is fantasie" Hij zal mémoires schrijven Sultan van Deli in ons land Hoe zit dit? aan Indonesië? POGINGEN TOT VERBETERING Bij Ned. bevolkingsgroep van Z.-Celebes 0 Donderdag heeft de ex-minis ter van overzeesche gebiedsdee- **len Ch. J. I. M. Weiter, zich in een radio-rede gekeerd tegen de ontwerp-overeenkomst van Che ribon. Naar zijn meening betee kende deze de overdracht van een gezag naar een schijngezag Spreker kwam op tegen de bij Ao onderhandelingen te Linggadja- H gevolgde procedure; dat de tekst Wan de ontwerp-overeenkomst ver helderd zou moeten worden door *J»indende notulen", dus door, naar he woorden van den heer Weiter, -volstrekt ongebruikelijke practij- ken". Dit achtte spreker het beste hewijs, dat de overeenkomst niet goed ën niet aannemelijk is. Ten- dotte nam de heer Weiter stelling tegen de meening, dat de interna tionale positie van Nederland tot aanvaarding van de ontwerp-over- aenkomst dwong. Op grond van 't helt. dat Nederland 5 jaar heeft gestreden aan de zij'de der demo cratische landen voor de macht ven het recht, achtte spreker het onaannemelijk, dat bijv. Engeland glch zou willen bekennen tot het recht van de macht, tot wilsopleg- glng door den sterke aan den ■wakke. „Ons volk weet nu. met onfeil bare zekerheid, dat, als het ac toord van Linggadjatd het feitelijk ■f j^,.g der republiek over Java en Sumatra erkent, dit een erkenning b in strijd met de werkelijkheid- Luitenant gouverneur-generaal Jf-an Mook vertelde aan ,,Ass, Pr."' get zijn plannen voor ide toekomst nog niet vaststaan. „Maar ik zal teer aeker dit werk niet laten rus ten", aldus v. Mook, ,,vóór dit land •en begin gemaakt heeft met zijn wederopbouw", -Ik heb niet om mije ontslag ge- eraagd en er is mij geen professo raat aangeboden aan een Ameri kaansche universiteit", zei Van Mook, recente geruchten ontken nend 'uit den Haag, dat verwacht crerd dat hij ontslag zou nemen, Sou gauw de ontwerp-overeen komst geratificeerd zou zijn. Van Mook is van plan zijn m-e- Bnemories te schrijven, zoo gauw de gelegenheid zich er toe voordoet. Hij verklaarde aan A P.: „Ik Bel beslist de geschiedenis van deze laatste jaren schrijven, zoo- Ara ik de gelegenheid er toe krijg". Met de Oranje" zijn in Amster dam aangekomen de sultan van Deli on zijn jongere broer, vergezeld Van twee leden van het hof. Aan de aanwezige journalisten vertelde Z.H. naar Nederland te ■fjn gekomen om zijn opwachting te maken bij de Koningin en haar thans persoonlijk geluik te wen- ochen, dat zij na de bange jaren, in gezondheid te midden van haar volk vertoeft. De 40-jarige sultan Bal ongeveer drie maanden in Ne derland vertoeven voor herstel van Bljn gezondheid. Ons volk weet. dat die republiek over het grootste deel van Java en Sumatra net zooveel te zeggen heèft als over de straat, waarin gij woont". Het alternatief van het niet- aanvaarden der overeenkomst, n.I. „koloniale oorlog", achtte spr. fantasie; „Niemand wil een oorlog en hij is al hierom on denkbaar, omdat de groote mas sa der. bevolking ons verwel komt als bevrijders en redders In den bitteren nood". „Het is een beleediging voor onze Hol- landsche jongens ginds, te ver onderstellen, dat zij, met moord lust bezield, als woestelingen zonden losslaan op een arme, weerlooze bevolking." ,,Geen woorden kunnen wegpra ten, dat een souveneine staat niet binnen een anderen souveireinen staat kan zijn en dat de schepping van een souvereinen staat Indone sië dus beteekent en beteekenen moet het uiteenbreken van het koninkrijk" Met betrekking tot het dikwijls te berde gebrachte argument; En geland en Amerika zullen geen andere politiek dan de tot dusver gevolgde toestaan", zeide spr, o.m.: „De werel'd heeft eerbied voor een volk, dat een rechtvaardige zaak met kracht verdedigt, dat loyaal en royaal ver gaande politieke hervormingen wil en zal doorvoe ren, maar dan verder zegt; mind your own business". „De werkelijk democratische landen zullen wel naar ons luis teren als een zeer democratisch volk, als het onze laat weten; dit willen wij niet en dit willen wij wel". Tot chef van den geneeskundigen dienst in Ned. Oost-Indië is be noemd de aints Baden, voorheen lid van de Artsenkamer. De Ned. artsen, vrijwilligers-officieren, ver schenen niet op de receptie van den heer Badien en werdén gestraft. De gestrafte artsen, die hun straf veel eer als een eer gevoelden, hebben bij den commandant der zeemacht geprotesteerd. Aldus het Ooster- hotuitseh Nieuwsblad, Volgens een mededeelimg van het Amerikaansche consulaat-ge neraal te Batavia is aldaar niets bekend omtrent een leening van 100 millioen gulden, welke vol gens de „Melbourne Argus" aan de Indonesische republiek zou zijn toegestaan. Het republikeinsch-Indonesische persbureau Antara, dat dit be richt van de „Melbourne Argus" aanhaalt, verklaart o.m., dat inge lichte kringen te Djogjakarta heb ben onthuld, dat de republikein- sche regeering op het oogenblik pogingen aanwendt om zich bui- tenlandsche leeningen te verzeke ren tot een bedrag van 1 milliard dollar ten behoeve van den weder opbouw. De meeste leeningen zul len verkregen worden van de Ver. Staten, aldus besluit Antara. In Bombay hebben zich onge regeldheden voorgedaan, waar bij o m. met -bijtende zuren is gegooid. In het centrum van de stad werden 24 personen door deze zuren gewond. Voorts wer den twee personlen door mes steken gewond. De militaire stiuatie te Medan is zeer precair en ontmoedigend voor de autoriteiten aan beide zij den. De Ned.-Indon. delegatie, be staande uit dr. P, J, Koets, dr. A. K, Gani, Amir Sjarifoedin en It— gen. Oerip, is gisteren per vliegtuig gearriveerd. Generaal-majoor Buur man van Vreeden was reeds te Me dan aanwezig, zooals men weet. Men verwachtte gisteren dat de bespreking van de demarcatielijn en van andere westies, die met het bestand verband houden, spoedig een aanvang zou nemen. Aan Ned. zijde wordt de mogelijkheid den status quo van 14 October te her stellen in overweging genomen. Eerst moeten de T.R.I. en de In- donnesische politie echter n einde maken aan de infiltraties in Oost- Medan, waarna men. patrouilles, bestaande uit Nederlanders en In donesiërs, zou kunnen vormen. In militaire kringen wordt echter betwijfeld, of de T.R.I. zal zijn op gewassen tegen de zuivering van deze, door talrijke ruige elementen onveilig gemaakte, sectoren. In verband met een Antara-be- De commissie van de Nederl. bevolkingsgroep, van Zuid-Cele- bes en de samenwerkende afdee- lingen van de I. K. V. P., de V. C. en de protestantsche groep hebben een telegram verzonden aan de Nederl.-Ind. regeering te Batavia, waarin uitdrukking; wordt gegeven, aan gevoelens van scepticisme betreffende 't nut van de conferentie te Den Pasar, om de volgende redenen: 1. Zoolang de veiligheid en de rust in Zuid-Celebes niet hersteld zijn, zijn er geen waarborgen voor vrije meeningsuiting. 2. Pr bestaat onvoldoende voor lichting omtrent doel en strekking tdier conferentie, waardoor de voor bereiding niet voldoende moge lijk is. Daarom wordt aangedrongen op uiltetel van de conferentie totdat de Staten-Generaal geoordeeld hebben over de zeventien pun ten van de Linggadjati-overeen- komst. Een afschrift van het tele gram is gezonden aan den minis- ter-presiden!t en aan de voorzitters der beide Kamers. In de toelichting wijst men op de toenemende terreur in Zuid- Celebes, waardoor de rust en vei ligheid, die de basis vormden voor de Malino-conferentie, een fictie zijn geworden en waardoor over de conferentie van Den Pasar ,,de schaduw van de terreur" zal han gen, waardoor weer een vrije uit spraak onmogelijk is. Bovendien wordt er op gewe zen, dat tot nu toe in het geheel geen inzicht is gegeven over de onderwerpen, die op de op 7 Dec. aanvangende conferentie behan deld zullen worden In verband met' het feit, dat de Staten-Generaal zich binnen kort zullen uitspreken over de ontwerp-overeenkomst, die de ver houding van Nederland tot geheel Indonesië zal regelen, Is men van oordeel, dat, het geen zin heeft, zonder dat üe beslissing hierover gevallen is, reeds de Groote Oost in een constitueerende vergade ring bijeen te roepen. 35. Uit den wagen die voor het] Toen Perolt de gelagkamer bin- café'gestopt was, stapte een lange nentrad, hield hij één hand diep man meit een vreemd baardje en j in z'n jaszak met een vinger aan weinig menschen zouden in dieden trekker van zijn revolver, ie figuur den beruchten Perolt heb- I hij daarin verborgen hield. Je ben herkend. moest nooit teveel aan het toeval I overlaten vond Perolt. Goeien avond, zei ht) tegen den caféhouder die hem aankeek, alsof hij door hem heen trachtte te kijken Goeien avond, antwoordde co caféhouder, wat wenscht u7 vechten tusschen Nederlanders en Indonesiërs, welke Vrijdag j.L zijn uitgebroken, nog thans ten Noorden van Bekassi woeden, waarbij 17 Nederlanders zijn gesneuveld"» verklaart de Ned. Ind. legervoor- lichtingsdienst, dat verleden week slechts rapporten zijn binnengeko men over grensoverschrijdingen bij Bekassi. Eenige malen werd tot mi- litair optreden overgegaan, nadat de Indonesiërs de vijandelijkheden hadden geopend. Officieel wordt gemeld, dat de Ned-Ind. regeering, zulks in ver band met het vertrek van het ge allieerde bezettingsleger op 30 No vember, bepaald heeft, dat met in gang van dezen datu'm de AMACAB (Allied Military Administration Ci vil Affairs Brach) voor Java met Madoera en Sumatra bij wijze van tijdelijke voorziening vervangen wordt door een burgerlijke organi satie, genaamd tijdelijke bestuurs dienst". De organisatie zal dezelfde bevoegd heden bezitten als de AMACAB. Voorts is 'er een ordonnantie vast gesteld, wa-rbij de residentie Bangka en Billiton afgescheiden wordt van het gewest Borneo en tegelijkertijd het tijdelijk gewest Riouw, Bangka en Billiton wordt ingesteld. De functie van het ge west (gouverneur) zal worden uit geoefend door den algemeenen re- geeringscommissaris. De Kath. Stud. Ver. ,,Sanctus Thomas Aquinas" heeft aan den raad van ministers, aan den voor zitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal en aan het bestuur van de Kath. fractie der Tweede Kamer een telegram gezonden, waarin zij, in verband met de ten dentieuze berichtgeving in een deel der pers als zouden hoogleeraren en studenten der Amsterdamsche gemeentelijke universiteit zich una niem voor aanvaarding van de ont. werp-overeenkomst van Linggadjati uitspreken, mededeeling doet van het met algemeene stemmen aan nemen van een motie, strekkende om tegen een dergelijke valsche voorstelling van zaken met klem te protesteeren. Republiekeen dolk in Amerik. verdediging In een artikel in het „New-York Journal" zijn de Almerikaansche luit kol. L. A, Weston en kapitein mr. E. Hazelhoff Roelfsema van op vatting, dat de Indonesische repu bliek ,,met haar JapanscheïS oof- sprong en haar duidelijke commu nistische neigingen" een dolk be teekent in het hart van het Ame rikaansche verdedigingssysteem in den Grooten Oceaan. De schrijvers zijn verder van meening dat com munistische agitators uit Australië het land overstroomen„hun in vloed verspreidt zich wijd en zijd onder de politiek onrijpe Indone siërs". Een Amerikaansche inspec- tie-afdeelin'g heeft communistische pamfletten gevonden, welke door Australische troepen waren ver spreid. Geen lucht pakketten naar lndië In verband met de beperkte laadruimte der vliegtuigen en de groote toeneming van de overige poststukken, ziet de PT.T. zich gedwongen, het vervoer met den luChtdienst Amsterdam(Batavia van de z.g. pakjes naar Nederl.- Indië Stop te zetten De verzending van deze pakjes zal dus voortaan uitsluitend pest zeepost geschieden. 7 December is als voorloopige openingsdag van den lucüt- dienst BataviaLos Angeles vastgesteld. 46). Dat zou ik maar al te graag itoen, als ik maar werk kon vinden of wanneer vader en ik niet behoef- Men te eten. Zij boog zich met een Bngstig bezorgd gelaat naar voren. Hoe lang zullen ze me hiervoor geven, mister Het beste wat Je ooit in Je loven gedaan hebt, Maisie, was toen ft vanmiddag in dat huisje probeer de die mannen te beletten my kwaad Ie doen. Ik kon zien dat ze je be drogen hadden en hoewel ik op dat moment genoeg aan mijn hoofd had kreeg ik toch den indruk, dat je Waarschijnlijk net als elk ander meisje geleefd zoudt hebben, wan- r>r je er de kans toe had gekregen. dat niet zoo Ik denk het wel, maar Ik weet het. Alles bij elkaar Befe je een beroerden tijd achter den oog. Op Scotland Yard kennen ze my vry goed. Ik ben er van over tuigd, dat je ln je hart geen misda digster bent en dat ook niet worden wilt. Indien de politie dacht, dat Je met de plannen van die kerels was' bekend geweest, zou niets je van •en lange gevangenisstraf kunnen redden. Met krampachtige handen de leu ningen van haar stoel omklemmend bevochtigde Malsie haar uitgedroog de lippen. Kunt U werkelyk Iets voor mij doen stamelde zü, heen en weer geslingerd tusschen ongeloof en hoop. Op voorwaarde, dat Je me be looft je in de toekomst eerlijk en behoorlijk te gedragen. Ik zal den hoofdcommissaris alles verklaren en ze zullen geen enkel bewijs tegen Je hebben. Het meisje keek hem eigenaardig aan. Waarom zoudt U dat allemaal voor my doen Waarom probeerde Je my In dat huisje zoo dapper te verdedigen? Ik werd bang. Bang voor wat er met jou zou kunnen gebeuren Ja tenminste gedeelteiyk wel. Maakte Je Je ook over my be zorgd J—ja. Ik wilde niet dat zy u kwaad zouden doen. Precies. En nu Is het myn beurt. Ik maak me over jou nogal bezorgd, Malsie. Je zult tegenover de politie een verklaring moeten afleggen en haar zooveel mogeiyk moeten helpen. Vertel haar precies hetzelfde wat je my verteld hebt. Dan zul je je nergens bezorgd over behoeven te maken. Hier, hy duwde haar een krakend bankbiljet ln de hand, zorg voor Je vader. Hy heeft i alle zorg noodlg, welke je hem kunt geven. Ik blijf met je ln verbinding en zoodra je wilt ga ik naar je broer in Nieuw Zeeland. Er welden tranen op in haar oogen, glinsterden daar even en rolden dan langzaam over haar wangen. Ik wilde, dat ik wist hoe lk zeggen moest wat lk voel, klonk het gebroken. Probeer dat maar niet, ant woordde Burke, de deur openend. Inspecteur, wilt u binnenkomen? Ik zal u allebei met mijn wagen naar de Yard brengen, waar wy dit zaakje in orde zullen maken. HOOFDSTUK XXIV. De geheimzinnige man. Maandag 14 Juni. Neil Cairn scheurde een tele gram open en las haastig den in houd door. De boodschap, welke afkomstig was van Burke, luidde: „Bespoediging zaken ginds zooveel mogelijk. Situatie wordt critiek. Heb je hulp hier zoo spoedig mogelijk noodig." Caim liet zich ln een stoel neer vallen en staarde nadenkend fron send voor zich uit terwyi hy een sigaret opstak. Sedert zijn aan komst in Marseille was hij van het eene hotel naar het andere ge togen, klerken achter balies inter viewend over de menschen op de ïyst met namen, welke Burke hem verstrekt had. Eerst had hij het moeilijk ge vonden door het pantser van koele onverschilligheid heen te breken maar inmiddels had hij ontdekt, dat er een „techniek" voor dergelijk werk bestemd. Twee honderd irancs direct op tafel in ieder hotel en dei belofte van nog twee duizend erbij,' wanneer het onderzoek in het ho- telr-egister succes opleverde, bleek een galvaniseerenden invloed op de klerken te hebben Met een taxi welke hij per dag1 huurde en een adresboek onder zijn arm had hy een lange ïyst van bo- j tels afgewerkt, zonder tot dusver re ook maar eenig succes te sortee. ren. Hij was allereerst met de j grootste hotels begonnen, waar En- gelsche gasten bet meest waar schijnlijk zouden vertoeven, maar deze waren inmiddels reeds van zijn lijst afgeschrapt. Nu bleef nog een aanzienlijk aantal kleinere adressen over, welke eT niet zoo veelbelovend uitzagen. Hoewel Cairn niet min-der enthousiast was dan bij het begin van zijn onder zoek, begon zijin optimisme to ver minderen. Zijn gedachten gingen naar dien introductie-brief, vfelken Suzanne hem had meegegeven. Hij haalde hem uit zijn zak te voorschijn. Er wanen redenen te over, waarom hij niet iedereen in vertrouwen kon nemen maar hij begon aan succes te wanhopen en nu had h(j nog dot telegram van Burke 'ontvangen om hem tot spoed aan te sporen. Denk er om, had Suzanne ge zegd, dat Antoine Corbierre in Marseille meer kan bereiken dan wie ook en aarzel daarom niet naar hem toe te gaan, wanneer je denkt, dat hij je zal kunnen helpen". Wat allemaal heel aardig was, maar wie was Corbierre? Suzanne had hem beschreven als een van de machtig ste mannen in deze groote zeeha ven. Zou zijn macht zich ook tot iets van dezen aard uitstrekken? Was zijn activiteit min of meer van misdadigen aard. Het leek zeer waarschijnlijk, aangezien het meisje hem duidelijk te verstaan had gegeven, dat er een uiterst ge heimzinnige sfeer om Corbierre hing. Zijn oogen sluitend riep Caira zich het beeld voor den geest van Suzanne, zooals hij haar het laatst had gezien. Hij zou er zijn leven om hebben durven verwedden, dat zij eerlijk was als goud. En boven, dien had zij hem absoluut verklaard en willen doen gelooven, dat Cor bierre alles voor haar zou doen. Het was allemaal erg verwarrend, maar indien zijn geloof en vertrou wen in. Suzanne ook maar iets waard, was, den was nu blijkbaar den tijd gekomen om zijn kaarten voor Cor bierre op tafei te leggen- (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2