KOMEN ER VOOR DEN KUNSTZIJDE-INDUSTRIE OP NIEUWE BASIS NOG KOLEN TUINBOUW? STADSNIEUWS 1 ROTTERDAM 'Laatste berichten mariniers Ministerraad en basis-accoord MAANDAG 9 DECEMBER 1946 PAGINA 3 HOE KOUD HET WAS :i DE TERUGKEER VAN DE STANDPUNT DEFINTTiFF BEPAALD De ministerraad heeft Zonuag „S'aUoliwf «£\rr"0>e pagina's tellende mem», raadhuis worden geïnspecteerd. rie van toelichting op de basi. - Om kwart vóór tien zal de bur-overeenkomst, opgesteld door de gemeesfer van Rotterdam een rede commissie-generaal aan den uitspreken, we ke om Pen uur doo,- minister van Overzeesche Ge- DE MOUTWIJNINDUSTRIE DUIVENTENTOON- STELLING VLAARDINGEN biedsdeelen, benevens de tekst van de overeenkomst aan de Tweede Kamer zullen worden voorgelegd 1 De regeeringsverklaring zal eveneens Dinsdag in de Tweede Kamer worden afgelegd. Zooals reeds gemeld schijnt de regee ring. In groote lijnen achter de den Waleburgerweg reed. stak c-e ontwerp-overeerkomst te staan. 78-jarige L. v. d. B. uit de Jan van Avennestraat op de voor voet gangers bestemde oversteekplaats den rijweg over. De motorrijder botste met volle vaart tegen den voetganger op. die enkele meters 'werd weggeslingerd. De motorrij der zelf sloeg over den kop en liep een ernstige hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding op De 78-j-arige v. d. B. kreeg een fractuur aan het rechteronder- alsmede aan het linkerbovenbeen. VERKLARING VAN GEN. SPOOR DE INVLOED VAN DE STAKING IN AMERIKA ENGELSCHE ARBEIDERS TOONEEL EN MUZIEK PROTESTEEREN De „Friesland" beef motorstoring VERLENGD VERBLIJF VAN ST. NICOLAAS "Bezoek aan Katholieken Kring De overstelpende drukte heeft St, Nicolaas genoodzaakt n-cg en kele dagen incognito in Nederland te blijven. Terwijl in de sltad de ruilklanten met de goede gaven, die hij ondanks zijn wijsheid dub bel had gegeven: ,,Als het u niet aanstaat, kunt u het nog ruilen" den winkeliers nachtmerries be. zorgden, gaf hij Piet opdracht zijn komst bij de kinderen van den Katholieken Kring voor te berei den. Zooals altijd was de gewone te gewoon en dus dook hij plotseling van onder het tooneel in het vereenigingslokaal (Irene) op. De kinderen zongen luidkeels St. Nicolaas liedjes en de eerbiedwaar dige grijsaard schreed binnen Hij werd ontvangen door den heer M. de Jonge, voorzitter van den K.K. Sommige kinderen kregen een re primande, anderen gewerd een Pluim, al naar verdienste. De zak leverde een heerlijkheid aan ver snaperingen. Voor en na de komst van de Sin't hield Awiletto de kin deren met zijn goochelkunst bezig- Met open monden volgden zij zijn tieren, maar veel er van begrijpen deden zij n'et ST. NICOLAASFEEST LAAN-COMPLEX In de zaal van Beek aan de Hoogsstraat hield de buurtvere niging Laan-complex een geslaag den St. Nicolaasmiddag voor de kinderen. Na de opening door den voorzitter, den heer F. v. d. Ent- trad het gezelschap Bossini op met goocheltoeren. Tijdens de pauze werden de kinderen op lekker s onthaald, waarna Jan Klaassen de poppenkast betrok voor het ten beste geven van zijn komische op merkingen. Hij bekortte prachtig den tijd tot St. Nicolaas kwam. Om half zeven gingen de kinderen, be laden met snoep en speelgoed, huiswaarts. 50 JAAR "COLLECTANT Vijftig jaar lang heeft de heer N. v. d. Horst in de S't. Liduina- kerk de collectezak en de schaal gehanteerd. Altijd oP zijn post, met liefde en ijver, heeft hij zich van zijn taak gekweten, zelfs nu hij niet meer in het werkrooster is opgenomen, want het eere-lidmaat. schap van het collectantencollege ,»St. Hiëronymus Aemilianus" be- teekent voor hem nog een actief lidmaatschap, wanneer zijn dien sten noodzakelijk zijn. De Hoogmis werd gisteren te zijner intenltie opgedragen en na dien kwamen velen hem in de pas torie gelukwenschen KA JOTTERS NIEUWE HAVEN Op Maandag 16 en Dinsdag 17 december komen de Kajotters van de Frankeland voor de twee de maal op de planken; dezen keer juet een stuk van den bekenden tooneelschrijver Henri Gréon. ..De drievoudige wijsheid van Vader wang" wordt opgevoerd in het pa rochiehuis onder de kerk aan de Lekstraat. De baten komen geheel ten goede aan Katholiek Wiuis- front en aangezien Schiedam wel eens steviger wind in die actie mag blazen, is een bezoek, om stuk, om spel en om doel van gan. scher harte aan te bevelen. DE EMANCIPATIE DER NEDERL. KATHOLIEKEN Bij de bespreking van het boekje van den hoogeerw. deken over de emancipatie der Nederlandsche Ka tholieken hebben wij gemeld, dat dtl in den boekhandel verkrijgbaar was. Dit is onjuist. Teneinde de kosten zoo laag mogelijk te hou den, is de verspreiding in handen gegeven van de Katholieke Actie en de jeugdbeweging van jonge man nen. ORANJE NASSAU- VEREENIGING In een der lokalen van de In dustrie- en Huishoudschool aan de Mauritsstraat gaf de Oranje Nas- sauvereeniging een St. Nicolaas middag voor de kinderen van de leden Na vertooning van enkele opmerkelijk moderne geluidsfilms, kwam St. Nicolaas, die door den voorzitter, den heer J. v. d. Aa, begroet werd. Al bleven roe en gard thuis, vermaningen werden ge geven Het vertrek van St. Nico laas opende het tweede gedeelte van een btoscoopprogramma. Het was een gure wind die gisteren over Nederland veegde en in heel wat huizen werd de haard aa-n beide kanten opengezet. Ook ten huize van den heer P. M. aan de Graaf Florisstraat werd het vuur heet gestookt, zoo heet, dat de haard oververhit raakte en de vloer en vloerbedekking van lou ter welbehagen gingen meebran- d*n. Met een slang op de water, leiding heeft de brandweer het binnenbrandje gebluscht. De terugkeer van het korps ma-iniers in Rotterfam zal. zoo als bekend, op symbolische wijze worden voorgesteld door een op- marsch van 5 compagnieën mari niers van Vijlf aan den rand van de stad gelegen punten af naar den I Coolsingel. In aans uiting op het reeds door ons gepubl ceerde programma ver melden wij nog de verschillende j van 3 tot half zeven vervnderd vertrekpunten: Lusthofstraat, hoek over de overeenkomst van Ling- Speelmanstraat; Esaenburgsingel. „adjafci en is gereed gekomen Jagthuisstraat. Nwe Croos- J - -- hoek ■wijkscheweg hoek Boezemlaan; het vaststellen van zijn de- Westerlaan, hoek Parkkade en finitief Standpunt ten opzichte Prins Hendrikkade, hoek Sleephe'- van de ontwerp-overeenkomst. linsstraat Het staat nu vast. dat Dinsdag k.Vandaag viert het echtpaar G. v. d. Winkel en C. v. d. Winkel Verveen zijn 50-jarige echtvereeniging. Een foto van de jubi larissen in hun ivoning aan de Smaleveldtstraat 29, op het .oogenblik dat zij hoor hun kleindochter hartelijk worden gelukgewenscht. Van de hand van onzen stad genoot den heer Coen Kramers Thz., is by de uitgeverij Lieverlee te Amsterdam een omvangrijk boek verschenen over de geschiedenis van de Schiedamsche Moutwijnindustrie. Wu komen binnenkort op deze uit gave terug. DYNAMO-D.W.S. (dames) 1—1 Ondanks gevaarlijker schoten van de D.W.S.-dames zijn dezen er niet in kunnen slagen het over wicht van Dynamo in punten uit te drukken. Het veld was bijzon der slecht, terwijl straffe wind sPelontplooiing onmogelijk maak te- Het eene doelpunt werd door Annie van Geene 15 minuten na 't begin geplaatst, de gelijkmaker kwam vlak voor het einde. Dynamo 3D.W.S. 4 (heeren) 2—3- Op 2den Kerstdag organiseert S.C-V. ,.De Postduif" een stede lijke tentoonstelling v„t:>r Post duiven. Er wordt gekeurd in de hand op vliegtype. De klasse vér- deeling is als volgt; 1 Oude dui ven onbevlogen; 2 Oude doffers onbevlogen; 3 Oude duiven bevlo- gVn; 4 OuBe doffers bevlogen; 5 Jonge duiven onbevlogen; 6 Jvln- ge doffers onbevlogen; 7 Jonge duiven bevlogen; 8 Jonge doffers bevlogen; 9 Late jonge duiven; 10 Late jonge doffers; 11a en b dui ven geschenken door de R.A.F., 12a en b onderduikers De duiven in de bevlogen klasse moeten tenminste vijftig km. heb ben gevlogen. De late jongen mo gen niet "minder dan op drie Pp11" nen staan. Deze tentoonstelling heeft plaats in het. lokaal van Jan Doejaaren, Hoogstraat 15. Schie- dam. Inzenden 24 December des avondsj van zeven tot 'tien uur. Af halen der duiven 26 December van zeven tcit tien uur. PLUIMVEE-TENTOONSTELLING Voor de pluimvee-, konijnen en postduivententoonstelling van 12 tot en met 14 December a s. in de zaal Harmonie, zijn ruim 600 die ren ingeschreven. Er zijn 58 kap pen in verschillende soorten en rassen; ingeschreven zijn 199 ko nijnen. waaronder bijzonder mooie exemplaren. De postduivenvereeni- gingen hebben bovendien gezorgd voor 350 duiven. Alle dieren staan onder controle van den dierenarts A. J. A. Qualm. Burgemeester Sie- zen zal de tentoonstelling op Woensdag 11 Decembter officieel openen. den commandant van het korps za! worden beantwoord. Motor botst tegen voetganger Juist op het oogenblik, dat C. B. uit Hillegersberg, komen:,e uit den tunnel aan den Statenweg, Zaterdagmiddag omstreeks kwart vóór één, met zijn motor met groote sneiheid een ander voertuig •inhaalde, dat in de richting van O Inbrekers hebben in de zuivel fabriek ..Holland" te Zaandam 8000 en een aantal bonnen gestolen. Beiden zijn per auto van dén G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht en daar ter verpleging opge-omen. In de kringen van den West- landschen tuinbouw vraagt men zich niet zonder vrees af, wat er terecht zal komen van de toege zegde kolenvoorziening voor de tuinbouwbedrijven. Toegezegd is, dat de tuinbouw 40 pet. brand stoffen zou krijgen van het benoo- digde kwantum, waarvan veruit het grootste percentage Ameri- kaansche kolen. Zooals we dage lijks kunnen lezen, ontwricht de staking in de Amerikaansche ko lenmijnen het economisch leven in de Vereenigde Staten in zeer be duidende mate. Deze geweldige staking beteekent een verlies van 400 000 ton kolen per dag. Zooals In een interview met een ver. tegenwoordiger van Ass. Press, heeft luit.-gen. S. Spoor verklaard, dat er beslist geen meeningsver- schillen bestaan tusschen hem en den luit.-gouv. gen. Van Mook- Deze tegenspraak van generaal Spoor was zijn antwoord op de vraag, of er iets waar was van de geruchten, dat tusschen het leger en- de Ned -Ind. regeering mee- ningsverschillen bestaan betref fende de behandeling van proble men in Indonesië Generaal Spoor verklaarde, dat hij zich voorstelt, dat in de toe komst tusschen de Nederlandsche en Indonesische strijdkrachten 'a zeer goede samenwerking zal be staan als de slechte elementea eenmaal uit de T.R-I. zullen zijn verwijderd. Hij gaf te kennen, dat het Ned. leger, indien zijn hulp zou worden gevraagd, met de T. R. I. zou samenwerken tot het handhaven van recht en orde. waar zulks noodig zou zijn- Uit welingelichte militaire bron nen werd vernomen, dat een ont- <*ezegd vreest men in tuinbouw-w.erpplsn' waarin zijn inzichten £lT£hdattdeZe dt3kbng !wfgnn "wTlke'tu'sS de Nel zal hebben t.a.v. de brands-olfen. £jer an(jscjlg en i donesische strijd- voorziening der tuindersbednjven, 1 krachten behooren te -bestaan, wan. vooral omdat de toewijzing van neer en indien d; ontwerp.ovércen- 9 Dec. Koninginnekerk 8 u.: Rett. Philh. Orkest, met medewer king van André Navarra cello; Beursgebouw Blauwe Zaal 8 uur: Openbare voordracht leerlingen v- Toonkunst; Palace 8 uur: Regen boogcabaret (Volks Univ.); „Pro Rege'' 8 uur: Film „Kleur en glo rie onzer tropen" (Volks Univ.). Opzienbarend was dezer dagen een protest van een der meest vooruit strevende arbeiders-vakverbonden van Engeland tegen de invoering van een nieuw technisch procédé ter bespa ring van menschelijke krachten bij de productie van kunstzijte 3arena. Da Chemical Workers' Umon gaf te ken nen, dat de invoering van een in de Amerikaansche kunstzijde-industrie allang met succes bedreven continu- method'e bij deze productie door de bekende Courtaulds Ltd. in Engeland het gevaar brengt van groote werk loosheid bH de met Courtaulds con- curreerende Britsche kunstzijdeprodu centen, met name bij de British Ce- la nese Ltd. Dit verzet van vakarbeiders tegen arbeidsparende en meer moderne pro ductiemethodes herinnert aan den tegenstand der Engelsche handwevers tegen de invoering van de automa tische weefstoelen in de vorige eeuw. Evenwei gaat de vergelijking niet op, omdat dé geheele Engelsche industrie en meer in hef bijzonder de textiel industrie aldaar tegenwoordig toch over een groot gebrek aan mensche lijke arbeidskrachten klaagt. Men zoekt daarom dit tekort door ratio nalisatie der bedrijven goed te ma ken. Dit is het geval in d'e geheele Engelsche kunstzijde-industrie. On langs heeft b.v. ook de Harben's (Viscose Silk Manufacturers) Ltd. nieuwe installaties opgesteld ter ver betering en grootere mechaaiseering van haar kunstzij de productie. Evenwei gaat het In het geval van Courtaulds Ltd., welke practisch ge sproken 75% van de geheele Engel- i sche productie van viscosegarens voor [haar rekening neemt, inderdaad om een sterke omwenteling op dit ge bied. Zij heeft n 1- het door de Indus trial Rayon Corp. toegepaste procédé en haar sinds het jaar 1938 geldend palent in licentie voor Engeland, de Dominions en het Europeesche vaste land tegen een prijs van 1.125 000 verworven. Deze productiemethode onderscheidt zich van alle tot nu toe gebruikte door de buitengewone ver korting van den arbeidsduur vanaf 1 het spuiten van het garen door de spinopening of eigenlijk vanaf de viscose-oplossing tot het volledige klaarmaken van den draad op de klos. Inplaats van de enkele dagen ver- eischende verschillende operaties in hef spinbad. het wasschen, ontzwa- velen, nog eens wasschen, bleeken en wasschen, verven, drogen en opspoe- len wordt door het nieuwe procédé in een ingenieus bedachte continu- operatie het heele werk in enkele uren volbracht. De heer Samuel Cour- tauld deelde nog mede, dat er niet slechts een geduchte besparing van arbeidskosten, maar ook de beschik king over een grooter reeks ge- wenschte kwaliteiten van de garens door bereikt wordt. Immers wordt anders door een grooter aantal ope raties ook het gevaar van breuken in het garen grooter, terwijl het ver ven ónder gelijke voortgezette span ning eveneens gelijkmatiger wordt. Voor de Amerikaansche industrie wordt de door de nieuwe methode be reikte kostenbesparing berekend op 10%, evenwei sprak de heer Cour- tauld van nieuwe installaties, waar door de besparing zelfs 30% uit maakt. komst van Lingg;djati wordt ge ratificeerd. door generaal Spoop binnen enkele weken aan dr. Van Mook zal wor'en voorgelegd; Mohammedanen verwerpen Lingadjati De repau..' regeering is er Zon- beschikbare brandstof dag officieel van in kennis gesteld, dat de Mohammedaansche party van Indonesië het ontwerp-accoord tusschen Nederland en Indonesië heeft verworpen. Uit gewoonlijk welingelichte bron aldus A. P., werd vernomen, dat de acht vertegenwoordigers der Mohammedanen in het kabi- net-Sjahrir nog niet hebben be slist, welke houding zij naar aan leiding van het besluit van hun partij zullen aannemen- Vijftien Nederlanders bij Padang gedood Toen twee brengun-carriers bij Padang (Sumatra) oP een landmijn, reden zijn daarbij 14 Ned. solda ten en 1 burger gedood, aldus een bekendmaking van Viet Ned. Le ger, terwijl tien Ned. soldaten en twee burgers werden gewend. brandstof voor het tuinbouwbe drijf voor een beduidend gedeelte bestaat uit Amerikaansche kolen. De vraag doet zich voor, of de toe gezegde brandstof reeds hier aan. wezig is en zoo ja, of deze voor den tuinbouw beschikbaar blijft ofwel dat bij stagnatie van den aanvoer de aanvankelijk voor den tuinbouw een andere bestemming krijgt. Wanneer dit laatste het geval zou zijn, dan komt de tuinbouw voor dezelfde moeilijkheden te staan als in het afgeloopen sei zoen. Het teeltplan hangt natuur lijk ten nauwste samen met de brandstoffenvoorziening. Verschil lende tuinders hebben reeds hun kassen en warenhuizen met sla beplant. Reeds eerder hebben we erop gewezen, dat brandstoffenvoorzie- ning voor den tuinbouw een lands belang is, omdat tengevolge van het vervroegen der productie de viezen worden gekweekt. Zoo dit vervroegen deT productie tenge volge van het niet beschikbaar stellen van brandstof niet mogelijk is, dan krijgt men op een bepaald oogenblik een overvloed van voor jaarsgroenten op de markt met het noodlottig gevolg, dat dit te veel niet kan worden opgenomen, daar de termijn van export naar Engeland op dat tijdstip practisch verstfeken is. Niet alleen voor de voorjaars groenten heeft het niet-beschik- baar stellen van brandstof funeste gevolgen. Hetzelfde geldt voor de bloemen en bloembollen. En nu spreken we nog niet eens over de plantenkweekers. Ook voor deze categorie wordt de vrees geuit, dat zij geen brandstoffen beschikbaar krijgen. In elk geval verkeert de tuinder in zorg, hoe een en ander zal verloopen. Wel is waar is een ieder ervan overtuigd, dat de Ne derlandsche instanties doen wat mogelijk is, nu de staking in Amerika een streep heeft gehaald door de berekeningen der Neder landsche autoriteiten, maar wel zou men gaarne zekerheid hebben. Men zou gaarne willen weten, waar men aan toe is. wat er nog kan worden beschikbaar gesteld en voor welke categorieën van den Nederlandschen tuinbouw. Want de tijd dringt! Het K L.M.-toestel „Friesland", dat Zaterdag om 11 uur van Schip hol is vertrokken voor het uitvoe ren van de tweede bijzondere vlucht, naar Zuid-Afrika, heeft kort na het vertrek uit Tunis lich te motorstoring gekregen. Aange zien dit gedeelte van de route voor het grootste deel over de Sahara ligt, oordeelde gezagvoerder yyu- ly h.et verstandiger naar Tunis te rug te keeren. Inmiddels is een Dakota naar Tunis vertrokken met nieuwe mo- toronderdeelen aan boord, terwijl de Rotterdam, eveneens naar Tu nis is vertrokken om de passa- git s en de lading over te nemen. De bemanning van de „Friesland" zal op de „Rotterdam" overgaan- O De totale passagekosten der bijna 73 000 évacué's, die uit Indië zijn gerepatrieerd, wor- den geschat op 82-000.000, per évacué dus 1170.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3