R Gezocht Katholieke Land- en Tuinbouwbond Standpunt inzake loon- en prijzenpolitiek Bommen in Sinterkl aassiftprises ADIO programma DE JACHT DOOR NEW YORK. Cake Baby voor den dag Opoe Herfst jarig wegens moord PAGINA 6 MAANDAG 9 DECEMBER 1946 JAARVERGADERING TE AMSTERDAM KOLENBEZUINIGING blijft gehandhaafd MYSTERIEUS GEVAL TE AMSTERDAM Overweldigende belang stelling Minister Van Klef fens gaat heen De bomaanslag in Den Haag u Hedenmorgen kwam de LTB la algemeene jaarvergadering bijeen in „Bellevue" te Amster dam, onder leiding van den heer 6. W. Kampschöer. pja opening met den christ, groet, hield de voorzitter een rede. waarin hij allereerst her dacht het overlijden van de heeren N. Dekker, oud-voorzit ter der organisatie, H. de Rui ter, ond-gecretaris van den. ABTB en Ir. J. Veth, secretaris van de Stichting voor den Land bouw. Tji-v, de loon- en prijspoli tiek zegt spr., dat deze politiek beteekent, dat er lagere prijzen en meer producten moeten ko men en daarbij is het een zaak van groot belang, zorg te dra gen. dat de producenten, voor e.ons dus: de boeren, tuinders en kweekers niet de sluitpost vor men van deze activiteit. De vele verlangens en bezwaren, welke oP onze dis trie tsvergaderin- gen tot uitdrukking zijn gekomen, wijzen er reeds op, dat «czize leden deze mogelijkheden onder het oog hebben gezien en ziph bezorgd Baken. Het is volkomen duidelijk, dat vrees en zorg onze eenige ra aas- Beden bij de oplossing der proble men niet mogen zijn. Ons Hoctfd- bestuur formuleert zijn standpunt «en deze in de volgende conclu- ons bedrijf In een zeer moeilijk parket. Er zijn ons gevallen bekend, vaster vorm aan en ligt een ont- jj,. moge deze vergadering wel drin werp gereed tot stichting vam een gend verzoeken dit met succes Waarborgfonds. Het ligt zóó, dat toegepaste middel In overweging ook de Regeering en andere in-j te nemen en zoo eenigszins mogelijk stanties (o.a. de boerenkenban- toe te pass€n ken) hierbij worden ingeschakeld, j oe voorziter besluit zijn rede doch wij zullen waar noodig en mej jn bet kort de instellingen van verantwoord ons garant moeten den l.t.B de revue te laten pas- verklaren voor dat bedrag, wat seeren Ondanks het feit, dat de staking ia de vetkolenmijnen in Amerika waarbij de werkgevers onderling is opgeheven, zal het toch nog wel op eerewoord en zelfs op straffeeenlgen weken duren, voondat er met elkander overeenkwamen zich weer Amërikaansche kolen hier te te houlien aan de voorwaarden der lanide zullen aankomen, collectieve arbeidsovereenkomst. a. WU zullen alle energie, kennis en ervarig aan den dag moeten leggen om de produc ten van den Nederlandschen Landbouw zoo goed mogelijk te doen zijn en zoo voordeelig mogelijk te produceeren. een zoo juist mogelijk Idee moe- li. Tweedens «uilen wij ons een zoo juist mogelijk idee moe ten vormen van de te voeren Landbouwpolitiek en zullen alle v&kgenooten zich daar als £én man achter moeten plaatsen. V estigingsmogelijkheid der jongeren De toekomst van vele jongeren vervult ons met ernstige zorg. Door Prof. Cleophas alsook door Drs Platenburg is er reeds op ge wezen, dat er ook in de neven be drijven van den Landbouw alsmede buiten den Landbouw op het plat teland nog tal van functies wor den ingenomen door stedelingen, die beter bekleed zouden kunnen worden door onze eigen jongens. Ze zullen daartoe echter een be tere en een andere scholing moe ten ontfergaam. Intusschen is het zoo eigen aan onze stanidsgenooten om te treden in het beroep, dat door vader wordt beoefend boer. tuinder of kweeker. Spr. wijst er op. dat de Noord oostpolder voor tientallen van onze jongens een - redelijke kans hield t Doch wanneer hun een be drijf wordt toegewezen, verkee- Ten ve en hunner in de onmoge lijkheid om over de noodige ere mieten te beschikken. Juist onder onze menscHen met hun grootere gezinnen en kleinere vermogens wordt deze moeilijkheid ernstig aangevoeld In Ide K. N. B. T. B. werd bereids voor den oorlog de wenschelijkheid bepleit tot ver trekking van crediet. Er is toen niets van gekomen. Thans echter nemen de plannen daartoe een degene, die een bedrijtf krijgt toé- gewezen tekort komt. Het za! u duidelijk zijn, dat bet Hoofdbestuur voor een dergelijke fin ancieele belangrijke daad de toestemming behoeft van de alge- meene vergadering. De emigratie Ten aanzien van de emigratie hopen we door een goede samen werking met de officieele instan ties en met name de Stichting Landverhuizing, nuttig en belang rijk werk te verrichten. In verband met een en ander zal binnenkort door de K. N. B. T. B. in Frank rijk o.m. een centrum worden ge sticht, waar de emigranten woe den onderricht in de taal, de werk methoden enz Brazilië heeft ook onze vollddige aandacht en een commissie van drie deskundigen is dezer dagen afgereisd om na overleg met de daar ook aanwe zige officieele Nederlanösc'he dele gatie besprekingen te voeren en om te komen tot concrete plannen. De zwarte loonen Een ernstig woord meen ik te moeten laten hooren in verband met de loonen in den Land- en Tuinbouw. Ook dit is een probleem geworden met vele zijvlakken. Het min of meer geforceerd te kort aan arbeidskrachten wordt hier en daar handig uitgebuit om aan. den arbeid het karakter van koopwaar te geven iets wat thans zeker niet door de werkge vers wordt gepropageerd! en leidt zoowel tot opdrijving der loo nen boven het onderling overeen gekomen bedrag, als tot sociale toestanden, welke noch voor den bedrijfsvredie. noch voor de be drijfseconomie wenschelijk zijn. De wel verklaarbare, doch ze ker niet goed te praten excessen uit de afgeloopem jaren, plaatsen Nallat d'e notulen zijn goedge keurd, volgen enkele mededeelingen en ingekomen stukken. De reke ning 1945 en de begrooting 1947 werden goedgekeurd. De vergadering duurt voort. De maatregelen, die tot een be perking van het brandstofgebruik moeten leiden, blijven daarom voor- looptig onverminderd van kracht. De toewijzingen voor de industrie zullen dus verminderd worden met voorloopig 20 procent. Ook de kolentoewijzingen voor de gas- en elektriciteitsbedrijven zullen met minstens 20 procent ver laagd blijven; de besparing op het verbruik van gas en electria'.teit van eveneens 20 procent blijft be- handhaaft. De ontploffing van de Sinter klaassurprise in Den Haag heeft nog een derde slachtoffer geëisent. Zaterdagavond is het dienstmeisje van de fam. Boer. mej. J. Visser, aan haar verwondingen bezweken. De toestand van de dochter en de schoondochter is redelijk wel. Intusschen zit met de Haag- sche ook de Amsterdamsche politie met een nieuw mysterie. Nauwelijks een uur voor de on bekende militair het noodlottige pakket bij de fam. Boer lie* afge ven, trof Donderdagavond de be stuurder van een kleine D.K.W-- auto op den grooten verkeersweg AmsterdamDen Haag op een af stand van 24 K.M. van de hoofd stad een zwaar gewonden 29-jari- gen Nederlandschen sergeant aan. die zwakjes met zijn arm zwaaide. De bestuurder bracht zijn wagen tot stilstand en nam den sergeant, die te 's-Gravenhage in garnizoen ligt, op. In Amsterdam aangeko men, reed hij naar het Wilhelmina- gasthuis. waar de gewonde ter verpleging is opgenomen. Zijn toe stand is nog ernstig, maar niet levensgevaarlij k. Aanvankelijk meende men met een normaal" ongeluk op den weg te doen te hebben, maar een me disch onderzoek wees uit, dat het slachtoffer doorzeefd was met scherven- Tot hoofdinspecteur H- Dijkstra van de Amsterdamsche recherche, die den sergeant Zater dag voor de eerste maal heeft kun nen hooren. zeide de gewonde aan vankelijk, dat hij op den weg was aangereden, maar toen hem werd voorgehouden, dat hij daarvan bezwaarlijk zoo tallooze scherf- wonden had kunnen oploopen, stapte hij van deze verklaring af en antwoordde aarzelend, dat hij zich niet kon herinneren, wat er met hem gebeurd was. Zijn uitla tingen werden daarop dermate on samenhangend, dat de doktoren een langer verhoor niet verant woord achtten. Het ernstige vermoeden is thans gerezen, dat deze sergeant het slachtoffer van een tweede .,St. Nicolaas-surprise" is geworden, al acht de recherche het evenmin uit gesloten, dat de sergeant zijn ver wondingen aan zich zelf heeft te wijten, doordat hij zelf een derge lijk helsch pakket vervoerde. De Amsterdamsche recherche verzoekt thans den tot dusverre onbekend gebleven DK-W.-be- stuurder. die den sergeant naar Amsterdam heeft vervoerd, zich met het hoofdbureau van politie te Amsterdam in verbinding te stellen. De gewonde sergeant is inmid dels naar Den Haag vervoerd, waar de politie het onderzoek ver der in handen heeft genomen. DINSDAG, 10 December HILVERSUM (301 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 Muziek; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Trio; 12.30 Caus.12.40 Orgel; 13,00 Nieuws13.15 Musette13.45 Gram. 14.00 Knipcursus; 14.20 Zang; 15.00 Lezing; 15.15 Gram.; 16.40 V. d. jeugd; 17.00 Piano; 17.30 Gram.? 17.45 Caus.; 18.00 Nieüws; 18.15 Gram.; 18.30 V. d. Ned. Strydkr.j 1900 Muziek; 19.45 Caus.; 20.00 Actual.; 20.15 Bonte avond; 21.30 Zang; 22.15 Caus.; 22.30 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.30 Skymasters. HILVERSUM II (415 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 9.50 Lichtbaken; 10.15 Gram.; 10.45 Voordracht; 11.00 Gram.; 11.30 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Cello; 12.30 Mzuiek; 13.00 Nieuws; 13.15 Stafmuziek; 13.45 Caus.; 14.00 Gram; 14.30 Hoorspel; 15.00 Gram.; 16.00 V. d zieken; 16.30 V. d. jeugd; 16.45 Muziek; 17.15 Zang; 17.45 Koor; 18.15 Sportpr.18.30 Vibrafoon; 19.00 Nieuws; 19.15 Caus.; 19.30 V. d. jongeren; 20.00 De gewone man 20.15 Concert; 21.00 Operette; 22.00 Nieuws en actual.; 22.35 Avond gebed; 22.50 Gram.; 23.00 Klaas van Beeck; 23.30 Gram. 37. Even later kwam hij terug en Je wilde mij spreken? vroeg. En .je bent hierheen gekomen verzocht Perolt hem maar te willen! deze vrij onverschillig. 0111 me dit te verteilen vroeg nli- volgen. Hij had Cake Baby in huis 1 Ja Baby, dat wou ik. We staan Neen, daarvoor niet alleen. Ik verborgen en hij had het eerst aan er op het oogenblik niet zoo heel ben hier gekomen, om onze situatie hem moeten vragen, zooals Perolt erg best voor. De stad is afgezet. J eens te bepraten. We zitten middeii wel begrepen zou hebben. i De heele politiemacht houdt het oogin hetzelfde schuitje Twee weten Op de bovenverdieping werd Pe- op ons gericht. We kunnen niet veel meer dan één. Onder overstelpende blijken van belangstelling heeft in Rotterdam de oudste inwoonster van Nel er- land. de weduwe E. P. Herfst— Braams, meer beken»! als „Opoe Herfst", gisteren haatr 105en ver jaardag gevierd Gisterenmorgen om half twaalf is de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. haar komen geluk- wenschen. Opoe toonde zich daar mede zoo ingenomen dat zij, zon der bril van het papier aflezende, voor den magistraat een gedicht voordroeg ,,De slag bij Waterloo". In den loop van den dag is Opoe Herfst n aim ens het Amerikaansche Roode Kruis, een groot pakket aangeboden. Oak St. Nicolaas met zijn knecht vereerde haar met een pakje. Er waren echter zooveel ge schenken en er kwam zoo veel be zoek, dat de familieleden niet den tijd konden vinden, alles uit te pakken. De gebeele omgeving van den Libanonweg vlagde ter eeire van Opoe Herfst. Naar wij vernemen, zal de heer Van Kleffens, die als minister zon der portefeuille sitting heeft in het tegenwoordig kabinet, eerlang als zoodanig ontslag nemen. Dit ont slag houdt verband met het feit, dat na 31 December Nederland geen zetel meer zal bezetten in den vei ligheidsraad, die dan reglementair een nieuwe bezetting krijgt. rolt in een klein vertrek binnen gelaten, waar Cake Baby hem reeds opwachtte. beginnen. Jij niet en ik niet. Cake Baby luisterde glimlachend i we eens praten. Goed, ga zitten- Dan zullen Volgens de meening van de Haagsche politie staat het geval van den met bomscherven gevon den sergeant op den rijksweg naar Amsterdam, in geen enkel verband met den bomaanslag, gepleegd op de fam. Boer aan de Prinsegracht in Den Haag, Verder vernemen wij, dat ook mej. J, Visser, dienstbode van de fam. B., Zaterdagavond aan de be komen verwondingen is overleden. 48). Ik schijn me daar iets van 1e Berinneren, antwoordde hij. Een Engelschman, Terry Tra vers. genaamd, werd schuldig be vonden aan die misdaad en levens lang naar Duivels-Eiland veroor deeld. En? Ik geloof, dat de Fransche po litie een fout gemaakt heeft' m'sieur Corbierre. Travers heeft dien moord niet bedreven. Die verklaring scheen voor den geheizinnigen man niet zonder be lang, maar Caim was niet in staat zijn gedachten te doorgronden. Denkt u dat? klonk het einde- IQk effen. Be ben er zeker van. Ah! Bn U vermoedt, dat de schuldige een van de personen welke op deze lijst voorkomen kan sjjn? Ik acht dat zeer zeker moge- Ujk. Kent U Suzanne's vader? Neen, Caim was een weinig verbaasd over deze vraag. Eerlijk ®ezegd, heeft zij mij nog nooit over hem gesproken. Kent Suzanne het doel van uw bezoek aan Marseille? Er klonk een zekere spanning in Corbier- re's stem bij het stellen van deze vraag. Sairn dacht goed na alvorens te antwoorden. Ik heb het haar niet verteld maar geloof wel, dat zij er eenig vermoeden van heeft. De Franschman onderdrukte een lichte geeuw. Ik vertrouw, dat u niet zoo onverstandig geweest zult zijn om deze zaak van eenig opzicht met de politie hier te bespreken? Oh neen, geen sprake van. Het zou nauwelijks te verwachten zijn, dat ik daar in de gegeven omstan digheden veel hulp zou kunnen vinden. Zjj zijn dwaas. Wat ik maar niet kan begrijpenCorbierre brak zijn zin af en tuurde ander maal in den brief van het meisje. Ik beloof U niets, m'sieur, be sloot hij, maar een verzoek van Suzanne kan ik niet zonder meer negeeren. Acht u het mogelijk iets te doen? Ik weet, dat er moeilijkhe den zijn Pshaw! Er is geen enkele moeilijkheid, indien Suzanne geen blunders begaan heeft. DaaT moet ik mij eerst van overtuigen. Ik moet u verzoeken het doel van mijn bezoek aan Marseille met niemand te bespreken, drong Cairn beslist aan, Geruimen tijd staarde Corbier re met zijn donkere oogen strak in die van Neil Cairn. Ik heb het erg druk, m'sieur zei hij. Indien U nift wilt dat ik U help, zeg het dan als 't u belieft, maar, op de lijst met namen wijzend wilt u dat ik hiernaar informeer, dan moet u het aan mij overlaten zulks op mijn eigen ma nier te doen. U kunt er verzekerd van zijn, dat ik de grootst mogelij ke discretie in acht zal nemen. Cairn besefte, dat hij gevaar liep zeer waardevolle hulp te ver spelen. Ik laat alles bever heelemaal aan U over, zei hij. De Franschman stond op. Bien! Indien ik er werk van maak, zal ik U misschien iets kun nen mededeelen hij spreidde met een typisch-Fransch gebaar zijn handen uit misschien morgen. Uw adres in Marseille? Cairn dacht vlug na. Hij zou, met n Marseille te blijven rondhangen niets bereiken. Het is van het grootste be lang, dat ik terstond naar Londen terugkeer, zei hij. Over een uur vertrekt er een vliegmachine naar PaTijs en die zou ik graag nemen. Zou het mogelijk zijn dat U mij een telegrammetje stuurt, wanneer U iets ontdekken mocht? Zeker, maar U beseft, dat ik U nog niets beloofd heb? Desondanks stel ik al mijn Cairn. zijn naam en adres opschrij-nog in leven zijn. antwoordde de vend. 1 man bitter, en reed weg zonder nog Entendu, zei de geheimzinnigeiets te zeggen. «Iaat."16' 6611 °ndO0rgrOnde"l| HOOFDSTUK XXV. Enkele oogenblikken later stap- J ACHTER GEVANGENISTRALIES, te Cairn weer in zijn taxi. De MAANDAGAVOND 14 JUNI. chauffeur nam hem nieuwsgierig- Terwijl Cairn hoog boven de onderzoekend op. woUcen in sneue vaart naar Enge- Terug naar mijn hotel en rlJ> ]an<j teruggevoerd wera. bleet een alsof de duivel op je hielen za onopVaüend uitziend man op de beval Caim. Ihoek van een smal steegje in De duivel, hé? mompelde de jjoundsditch staan. Een sigaret op- chauffeur met een blik op Cor-1 stekend. gluurde hij voorz.chtig gierre's huis Vraiment, ik be-naar rechts en naar links. Overal grijp het. heerschte de stilte van den avond, In het hotel zocht Cairn haastig Het werk lag stil en de nijvere zijn bagage bij elkaar en snelde werkers van allen dog waren naar dam terug naar de taxi, welke hem met halsbrekende snelheid naar den chauffeur betaalde, had hij het vliegveld bracht. Terwijl hij nog juist drie minuten om de ma chine te halen. Wat weet je van Antoine Cor bierre? vroeg hij den chauffeur, Een vriend van U? klonk het voorzichtige antwoord. Wel, in zekeren zin, ja. De chauffeur, bleef zwijgen maar spuwde veelbeteekenend op den grond. Je schijnt een niet al te goe den dunk van hem te hebben? in formeerde Cairn. Zonder Antoine Corbierre, zou mijn broeder vandaag aan den dag hun woningen teruggekeerd. Na daar zoo een paar seconden gestaan te hebben dook de man als een rat het gangetje binnen terwijl hij zijn sigaret haastig wegwierp. Het geluk was hem den laatsten tijd niet gunstig geweest. Theore tisch had hij als gevolg van een succesvolle ondernaming in 't be gin van de week, nu als het ware op rozen moeten zitten, ma-ar even- als zoo veel leden van zijn gilde •moest hij altijd met schrik onder vinden, dat gemakkelijk verworven geld nog gemakkelijker door zijn •vingers gleed. Zijn speciale harts, tocht was het wedden op paarden, een liefhebberij welke zekere ver diensten had. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6