REGEERING WIL TEEKENEN Ondanks bezwaren tegen „Linggadjati" Het proces Ravensbmeck Daders van den Haagschen (bomaanslag gepakt Juiste beteekenis van het accoord DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ook «^'S^^WÏSaSSSE 68ste JAARGANG DINSDAG 10 DECEMBER 1946 No. 20185 DE SCHOENEN DISTRIBUTIE Lage Instincten als werkmiddelen VJ Mijnramp in Engeland Ook A'damsche raadsel opgehelderd De „vier'' naar Moskou Het zijn drie militairen en wel de 18-jarige soldaat J. J. H. van H., de 28-jarige sergeant A. T. de B. uit Haarlem en de 28- jarige korporaal J. IJ. J. P. uit Delft, alle drie gelegerd in de Nieuwe Frederikskazerne te 's-Gravenhage. Zij zijn inge sloten en hebben bekend aan den aanslag te hebben mede gewerkt. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR ft. A. PAALVAST UREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. W I T L O X BROERSVEST 8. SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, f 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK In de hedenmiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen de aangekondigde regeeringsverklaring afgelegd over de te Linggadjati door de Commissie-eneraal met de vertegen woordigers van de Republiek Indonesia getroffen basis overeenkomst. Tevens legde minister Jonkman daarbij over een memorie van de Commissie-Generaal, waarin deze haar toelichting op de overeenkomst heeft samengevat. In deze memorie heeft de C.-G. volgens haar uitdrukkelijke ver klaring uitputtend verwerkt al wat zij ter verduidelijking, aanvulling of uitbreiding dezer overeenkomst met de Indo nesische delegatie heeft afgesproken. Indien de regeering thans verklaart, aldus de minister, dat het haar voornemen is de Commissie-Generaal te mach tigen deze overeenkomst te onderteekenen, moet deze ver klaring uiteraard zoo worden verstaan, dat die onderteeke- nn»g de Nederlandsche regee ring tot niets meer of anders verbindt, dan wat volgens de door de Commissie-Generaal opgestelde toelichting is over eengekomen met onverkorte inachtneming van wat de re geering in deze vergadering verklaren zal. overeenkomst moet worden gezien in het licht van de bij de wet en in haar instructie aan de Commissie-Generaal verstrekte op dracht: het bevorderen van de voorbereiding van een nieuwe fech'tsorde voor Nederlandsch- lo die. Deze overeenkomst stelt dus de nieuwe rechtsorde niet vast, doch beoogt de basis aan te geven, waarop die zal worcten opgetrok ken Aanvaarding van hetgeen door de Commissie-Generaal in dien zin is overeengekomen, komt de re- geering wenschelijk en noodzake lijk voor, omdat het vooral psy chologisch en staatkundig geboden is zoodanige afspraak te maken, wil men daadwerkelijk de basis voor een vernieuwde duurzame samenwerking van de Nederland- b 6 d" Didonesische volkeren leg- wi? Psych°logisch immers moeten weo- ®rtoe eerst van vijanden Den yrienden worden; de onlwor- van spreekt daar- Wii mii !1^' Staatkundig moeten houdWrukkelÜk de koloniale ver lig ..„f, v?.rwerPen en het vrijwil- Dlaato .f g deelgenootschap in orntwn^r. doen treden; de aan dik"- °vej;eenkomst voldoet len van n aan de heginse- een begin* va^u™be?"rede moet gegeven- Jf voering worden komst 'doet S°rpen "vereen- StaD. daartoe een eersten Welsprekender dan welk» zijdige verklaring ook. zai dlzè overeenkomst in het licht stellen dat Nederland de eeuwenoude ko' lomale verhouding, waarvan in 't begin van den tweeden wereldoor log nog slechts eenige overblijfse len aanwezig waren, radicaal en voor goed verworpen heeft en dat ïtu u -j8'j is' om °P voet van "e- lijkheid duurzaam met Indonesië verder te gaan. Het Ko- i Nederlanden is met Gods hulp en de hulp van Oranje een schepping van 't Nederlandsche volk en Nederland had daarin tot de Japansche occupatie ook in In donesië de leiding; thans bieden wij den Indonesischen volkeren aan. het Koninkrijk samen te her vormen en aan het vernieuwde staatsverband Nederland, Suri name en de Nederlandsche Antil len en Indonesië in één Unie ver- eenigd door gemeenschappelijke organen, waarin deze alle - verte genwoordigd zijn. leiding te ge ven In dit aanbod is de richtlijn ge volgd overeenkomstig de Ko ninklijke rede van 7 December in art. 16 van de instructie aangege ven dat de vernieuwing van de samenwerking van de Nederland sche en Indonesische volkeren en andere bevolkingsgroepen van Ned. Indië op de eerste plaats de instemming van de vertegenwoor digers der Indonesische volkeren behoeft. In de oprechte en vastbera. den bereidheid tot deze her vorming en tot deze samen werking Hgt voor de regeering het zwaartepunt dezer over eenkomst. Uitwerking moet volgen De uitwerking dezer afspraak moet intusschen nog grootendeels volgen, afhankelijk als die is van nader overleg tusschen Commis sie-Generaal en Indonesische de legatie, van nader beraad met de vertegenwoordigers der Malino- gebieden en der andere bevol kingsgroepen, van samenwerking met de Staten-Generaal tot wijzi ging van de Grondwet van het Ko ninkrijk der Nederlanden, van de voorgestelde constitueerende ver gadering voor de grondwet van de Vereenigde Staten van Indonesië en van de conferentie voor het sta tuut van de NederlandschIndone sische Unie. De hoofdlijnen van de gedachte toekomstige staatkundige verhou dingen zijn evenwel geschetst, waarbij wordt uitgegaan zoowel van de geldende wettelijke als van de bestaande feitelijke verhoudin gen. Zoo handhaaft art. 15 de hui dige staats- en volkenrechtelijke positie van het Koninkrijk der Ne derlanden; en erkent art. 1 daar nevens de regeering van de repu bliek Indonesia als de facto uit oefenend het gezag over Java, Ma- doera en Sumatra. Bij den daarop aansluitenden op zet der toekomstige staatkundige verhoudingen in deze overeenkomst verkrijgt de nieuwe rechtsorde nog geenszins volledig gestalte, doch worden de kiemen daarvoor gelegd en worden de sferen aangewezen, waarbinnen die zullen wtorden ver zorgd; een Nederlandsch-Indone- sisch staatsrecht zal de staatsin richting der Unie beheerschen. Ne derlandsch staatsrecht zal beperkt blijven hierbij vooralsnog vol gende de terminologie der over eenkomst tot bet Koninkrijk (nieuwe stijl) en Imdonesisch We hebben dezer dagen bericht, (lat voor 1947 niet alleen een ge- ""N lijiksoortige regeling zou gelden - voor de schoenendistributie al» thans, maar dat bovendien dezelf de volgorde voor de cijfers der stamkaarten zou worden aange houden als dit jaar achtereen vofr gens uit de bus kwam. Wanneer men er rekening mede houdt, dat het cijfers 5 nog niet ia aangewezen, zoodat dit wel voor Januari zal gaan gelden, zal daar na dus als eerste aan de beurt ko men het cijfer 3 en vervolgens 6, 1, 8, 4, 0, 7, 2 en wederom 5. Loopt alles geregeld per maand, dan zouden dus van nu af 'de 5 maar eenmaal meegerekend) om. streeks 1 November 1947 alle Ne derlanders in de gelegenheid zijn geweest, zich een nieuwe beklee ding voor hun onderdanen aan te schaffen. En men weet tevens vooruit wanneer men de kans liepen, of te zwak waren om te werken. Alle lage menschelijke instincten kwamen hier naar voren, omdat de betere tot zwij gen waren gebracht", aldus de ge tuige. Drie in bontjassen gehulde voor malige gevangenen van Ravens- brueck: Mory, Salvolquart en Von Skaenen, die als bewakers gefun geerd hadden, glimlachten uit de hoogte, toen hun vroegere mede gevangene, de leider van de kleer makerij, Binder, hen ervan be schuldigde. dat zij steeds geslagen hadden en niet tevreden waren voor ze bloed gezien hadd'>i. Dr Wink elm ann en Schwartz- huber daarbij vaak bijgestaan door de Aufseherin, Boesol had den volgens dezen getuige dé men- schen uitgezocht, die naar het Daarin beschreef de tweede ge- ™erden °m tuige. de Poolsche mevr. Dzied- Uiteindelijk vernietigd te worden. zi.ecka, de vreeselijke toestanden. ,'f f1 dat kamp heerschten in de Raa verluisde hutten, waar 5 h z°oveel gevangenen moes ten wonen, als waarvoor ze oor spronkelijk bestemd waren en waar slechts 25 waschbekkens waren voor 600 gevangenen „Vrouwen werden alleen daar om uit den weg geruimd, omdat zij grijze haren hadden, of slecht Graaf Bernadotte, de man, die aan het eind van dezen oorlog met Himmler onderhandelde en ervoor zorgde, dat de systematische ver nietigingen in de concentratie kampen. oa. in Ravensbrueck. op hielden en dat velen een vreese- lyken dood ontkwamen, woonde Maandagmiddag een gedeelte van het proces bij tegen de voormalige leden van den staf van het be ruchte vrouwenkamp Ravens brueck „Samenvattende stemt de regeering derhalve in met de psychologische en staatkun dige strekking der ontwerp overeenkomst en ziet zij in de daarin neergelegde schets der toekomstige staatkundige verhoudingen de mogelijk heid geopend om de begin selen der 7 December-rede bevredigend te verwezen lijken.'' staatsrecht zal opgroeien in de Vereenigde Staten .Zoowel de Sta- daartoe krijgt. tenleden als de Unie zullen deelne men aan het volkenrechtelijk ver keer. Oppervlakkige beoordeeling van den vorm der ontwerp.overeen- komst zou nu al kunnen doen den-, ken aan volkenrechtelijke verhou dingen ,als ziou er hier namelijk een verdrag met een vreemde mo gendheid wonden gesloten, door de volksvertegenwoordiging goed te keuren. Nauwkeuriger bestudeering van den tekst van aanhef en arti kelen leert echter, dat het er om gaat; ,,de goede betrekkingen tus schen de volkeren van Nederland en Indonesië te verzekeren in nieu we vormen van vrijwillige samen werking, die het mogelijk maken de relatie tusschen beide volkeren op nieuwe grondslagen te vesti gen" en dat met name de Neder landsche regeering en de regeering van de Republiek Indonesia daar toe zullen gaan samenwerken door den Staat der Nederlanden te her vormen tot sen Nederlandsch-Indo- nesisohe Unie .waarvan Nederland en Indonesië gelijkwaardige leden zullen worden. In den aanhef zal, voor wat de Nederlandsche regee ring betreft, dan ook de onderwer. ping aan de goedkeuring" van de volksvertegenwoordiging als ver vallen moeten worden beschouwd, aangezien die passage er slechts aan bedoelt te herinneren, dat de Nederlandsche regeering ook in de zen aan de contröle der Staten-Ge neraal onderworpen is. De relatie van volkeren wordt aan de orde gesteld, waarbij de Nederlandsche regeering verant woording draagt jegens alle volke ren en volksgroepen in het Konink rijk en de regeering der Republiek j Indonesia zich sterk maakt v°or alomvattende verantwoorde, wie onder de Indonesische volke d Nederlandsche regee- ren op Java .Madoera en Sumatra 1^ (art g .,n ig) WQrdt nu cok haar willen volgen. naar veranWoordelijkheid van d« landsche volk en de door de Repu bliek vertegenwoordigde volkeren belanghebbenden zijn in dit proces van staatshervorming; de volkeren van Suriname en de Nederlandsch© Antillen (art. 6, tweede lid), de In donesische volkeren van de Maïno. gebieden (art. 3, 4 en 5) en de verschillende bevolkingsgroepen te Pangkal Pinang vertegenwoordigd (art. 5) Dit blijkt o°k uit het feit. da* met al deze anderen al eerder de eerste voorbereidingen voor de nieuwe rechtsorde waren getroffens in Den Haag (met de Surinaamsche en de Curacaosche delegaties), te Malino en Pangkal Pinang. Erkenning der republiek Met de regeering der Republiek werd een gewichtige afspraak tot vernieuwde samenwerking te Ling, gadjati gemaakt. In de wet op de instelling van de Commissie-Generaal ging d« Republiek nog schuil onder de z.g, „nieuw gevormde staatkundige or ganisaties"; in haar instructie werd de Commissie-Generaal onder meer opgedragen de hervatting te be vorderen van besprekingen met vertegenwoordigers van die nieuw gevormd staatkundige organisatie, welke zich aandient als de repu bliek Indonesia; in de aide-memoire werd een de facto-erkenning inge luid: deze overeenkomst trekt de ze lijn door en erkent een de facto- gezagsuitoefening van de Regeering der Republiek over Java, Madoera en Sumatra, Naast de aloude, en in recht© hebbenden De ontwerp-overeenkomst stelt duidelijk in het licht .dat bij de voorbereiding der nieuwe rechts orde ook anideren dan het Neder- sche regeering samenwerken tot overbrugging van den overgangstijd (art. 15), tot vestiging van de Ver. eenigde Staten (art. 2) en tot vor- Zie vervo.ig Pag. 2. In een kolenmijn nabij Londen heeft zich een ontploffing voor gedaan, tengevolge waarvan 16 arbeiders van de buitenwereld wk'iden afgesloten. Drie hunner zijn ongeveer een uur na de exploi. sie door een reddingsploeg bevrijd, zij waren gewond. De 13 overige mijnwerkers bevinden zich nog in de mijn. Het is de Haagsche centrale recherche gelukt de daders te arresteeren van den bomaanslag op Donderdag 5 December gepleegd op het gezin van den heer Boe-r, wonende aan de Prinsegracht te Den Haag. Het viaduct door het Vondelpark te Amsterdam. De aanleg van den veel-bepsroken verbindingsweg van Baerlestraat-Overttoom Vordert snell In Juni v.j, hoopt men de verbinding gereed te hebben. De ministers van buitenland- sche zaken hebben Maandag avond besloten, de volgende bij eenkomst van den raad van mi. nisters, ter bespreking van de kwestie Duitschland, op 10 Maart in Moskou te houden. Er werd geen overeenstemming bereikt over de benoeming van speciale plaatsvervangers voor de behandeling van het Duitsche vraagstuk. Molotof zeide echter, dat hij de aangelegenheid in over weging zou nemen. O Nokrasjy Pasja, de leider der Saadparty in Egyplte, heeft een coalitiekabinet vah leden dér Saad-party en liberalen ge vormd. Het kabinet werd door koning Fauoek goedgekeurd. Voor zoover tot op heden kon worden vastgesteLd is P. degene geweest, die per motor met zij. span een bom naar het perceel aan de Prinsegracht"' bracht en 'deze bom daar aan voorbijgangers heeft afgegeven. Zooals men weet, werd d:nz--lf. den avond op ongeveer 25 K.M van Amsterdam langs den weg een gewonde sergeant aangetrof fen, Deze sergeant blijkt thans duo-passagier te zijn geweest bij Van H„ die zich per motor op weg naar Amsterdam bevond om daar een bom, die hij van P gekregen had, op diens verzoek af te geven op een bepaald adres aldaar. Deze bom moet onderweg zijn geëxplodeerd, tengevolge waar. van niet Van H.. maar wel de sergeant op de duozitting ernstig gewond werd. Van H. heeft hem langs den weg laten liggen en is zelf doorgereden, De bommen waren alle ver vaardigd- door sergeant De B. Deze had er nog twee gemaakt, die P. echter in Delft heeft weg. gegooid. Ook deze bommen waren .voor bepaalde adressen in Den Haag bestemd geweest. De' mannen hebben als motief voor hun daad opgegeven, dat zij ontevreden waren over de berech ting van een aantal personen wier gedragingen gedurende den oor log zy veroordeelenswnardig acht. ten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1