Indonesië en Tweede Kamer GEEN RUST IN INDIE? Tijdnood en psychologie Een campagne tegen Kerk én Pausdom in Italië DE MISSIE OP SUMATRA Volkstelling 1947 Nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 68ste JAARGANG DONDERDAG 12 DECEMBER 1913 No. 2018f HOOFDREDACTEUR Openbare Werken en W eder- opbouw99 achter den rug Alvorens de Kamer haar voorzitter kon bijvallen, dat uit overwegingen van tijdnood en psychologie de behandeling van „Linggadjati" zoo spoedig mogelijk in openbare ver gadering dient te geschieden, moest er eerst een uiir van den kostbaren tijd besteed worden aan de vraag of deze materie in elk geval niet eerst in de afdeelingen moest worden onderzocht en aldus schriftelijk vooiberei Schermerhorn suggereert weer C.-G- VÓÓR KERSTMIS TERUG? Protest van de Oss. Rom. Mgr. Brans is bezorgd Pessimisme over Lasjkar Ra jat in NEELTJE EPKER WEKT HILARITEIT NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJFERS MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOORLREDACTIE EN ADMINISTRATIE t BKOERSVKST 8, SCHIEDAM. TEL. 6880* - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, f 1.10 P. MNP., 0.26 F. Praesës Van Schalk royaal toe, dat dit laatste eigenlijk ideaal zou zijn, maar onder de omstandigheden van het oogenblik, die een langer uitstel der zaak niet rechtvaardigen, zou het betere de vijand van het goede worden- Tusschen. beide gezichtspunten moest dus een middenweg worden gevonden. Aanvankelijk scheen men in de P. v. d. A.-fracUe gex*e" kend te hebben op een behande ling der zaak reeds op heden 'Don derdag), maar om de ..opposuie^ te eerbiedigen wilde de heer tholieken afgevaardigde stelde de minister gerust met de verzekering, dat tegelijk met de woningwet ook de gezondheidswet zal worden her zien, zoodat zich geen moeilijkhe den bij de wetsconstructie voor doen. Ook ten aanzien van de woning bouwvereenigingen (op welker con centratie in bijzondere gevallen de minister staat) een gelijk beeld: het richtingsonderscheid zal wor den gehandhaafd, maar alles is niet op een goudschaaltje te wegen. De volledige zelfbepaling komt later! Wij kunnen er in komen, dat de heer Steinmetz de volkshuisvesting maar liever nigt onder de jurisdic tie van O. W. en W. ziet. Inzake den omvang van den ach terstand legde de minister vele oaf zelf '45 toen er nog niet eens noodge- cijfers over. Wij volstaan met en- meenteraden waren en ook de bur- kele. Er zijn 500.000 woningen! gemeesters nog moesten gezuiverd Ifiield Of ernstig of licht beschad g worden, is de regeeri^ thans bezig Herstel Van de 350 000 lichte ge- terug te draaien naar meer auto-I vollen is voor 80 pet- geschied. E nomie der lagere organen, met be- zijn nog 250.000 woningen e we houd nochtans van de nog onver- nife. In 1947 zal er op meer n - bouw worden aangestuurd, maar gezien den aanwas der bevolking met 30 a 35 duizend zal de absolute vooruitgang niet groot zijn. Eerst in '48 kan op veel uitgebreider schaal worden aangepakt. Over 15 jaar zal 25 pet. der woningen ver nieuwd zijn op een peil, ook uit een schoonheidsoogpunt n ebij dat van vóór den oorlog achterstaand. Over de dancing in Den Haag een en ander opifierkend, wees de bewindsman als oorzaak der mise rie de eenhoofdige leiding aan en liet hij zich tot groote hilariteit der Kamer ontvallen dat ook met een aantal cultuireele doeleinden rekening moet worden gehouden en niet uitsluitend naar den wo ningbouw gekeken, maar ook ge zorgd moet worden voor kerken, mijdelijke centralisatie, die op haar beurt weer niet te groot mag zijn! Een zelfde figuur hield de be windsman den heer Steinmetz voor inzake de verhouding heropbouw en woningwet. Eerst als de weder- opbouwdienst zijn taak heeft vol tooid keert de normale toestand terug, maar niet geheel, want er zal meer centraal toezicht noodig blijven, al dient de locale activiteit te worden gestimuleerd. Den ka- Van der Goes van Naters die ie(*ere" dag Uitstel critiek noemde en ga ne den terugkeer der C. G. Indië ziet bespoedigd ZJ1 geven aan het bemiddelmgsvoore el van den president om Maandagmid dag Makfde^'heTren Schouten fA Tilanius (C.H.), Zandt (St- olrefen Vonk <P. v. d. Y;> eisch- ten het volle pond, uitsluitend re kening houdend met de volledig bevredigende normale, behandeling, al geldt het hier ook met een wets ontwerp, waarvoor schriftelijke' behandeling is voorgeschreven, doch een daad van regeermgsbeleid een distinctie, waarop de heer v. d. Goes van Naters wel ietwat te veel den nadruk tegde- De meerderheid dér Kamer (dit maal de communisten incluis) schaarde zich met 47—25 stemmen achter het voorstel van den pre sident, die er intusschen een- en andermaal bij minister Jonkman op had aangedrongen de tijdens de mondelinge behandeling zich op doende vragen en virob emen zoo grondig mogeliik te willen beant woorden "esp. toelichten en tevens had toegezegd ook bu de r- ken waarvoor gewoonlijk maar weinig spreektijd beschikbaa wordt gesteld) den leden de meest rnoceliike ruimte te milen ia en- Minister Vos over zijn a.i.-begrooting Wie gemeend had, dat de mi- hister van Verkeer en Scheepvaart, tijdelijk belast met de erfenis van ir. Ringers, zich op zijn interimaat zou beroepen om zich de clementie der Kamer te verzekeren, zal na de zeer uitvoerige en even deskun dige beantwoording van de lange rij spiekers door ir. Vos tot ande re gedachten zijn gekomen. Slechts éénmaal en dan nog bij de be handeling der artikelen heeft Z.Exc. naar deze noodrem gegre- pen, toen men het hem van de zijde wij thans naar Medan gegaan, dat der P. v. d. A. te warm maakte' over het ..Nationale plan" en de bewindsman moest volstaan met Na de vergadering van de Twee de Kamer, tijdens welke de regee- ringsverklaring over de ontwerp overeenkomst van Linggadjati werd voorgelezen, lieeft de heer Scher merhorn tegenover een correspon dent zijn voldoening geuit over het feit -lat de regeering zich in groote trekken met de commissie-generaal accoord heeft verklaard. De heer Schermerhorn achtte het niet uit. geslóten, zooals hij trouwens ook reeds in Batavia heeft ver klaard. dat de commissie-generaal nog vpor Kerstmis naar Indonesië zou terugreizen om dan het accoord fc.assr scholen en andere recreatiegelegen heden Z.Exc. nam den lapsus linguae haastig terug, maar bad daarmee uiteraard het bouwen van een danspaleis als cultureele aange legenheid niet goedgepraat. Het program voor den bouw van noodboerderfien is aanmerkelijk uitgebreid, maar niet kan worden toegezegd, dat 10 pet voor dien bouw zal gereserveerd worden. Over de constructie van boerenbe- huizingen. die later als veestallen kunnen dienen, zal met Landbouw worden overlegd. De begrooting wérd z. h. s. goed gekeurd (met aanteekening van de tegenstem natuurlijk der .commu nisten!) Daarna was minister Huysmans' Gistermorgen 9 uur was het een jaar geleden, dat de IJ ieringer- weer droog was. Officieel vierde men dit feit door het meer hijschen van den driekleur voor het gebouw der Domeinen De anti-clericale bladen in Italië maken van de herwonnen persvrijheid gebruik, om dag aan dag het land te onthalen op een lasterlyke campagne tegen Kerk en geestelijkheid, den laatslen tijd lelfts tegen het Pausdom. Nu en dan wordt oen blad door de politie in beslag geno men, maar over het geheel la ten de autoriteiten laster en lasteraars ongemoeid. te onderteekenen. begrooting aan de beurt. Wij ho- In dezen is de commissie-generaalpen wel gelegenheid te vinden op echter uiteraard afhankelijk van de dit debat te^ug te komen, beslissing der regeering. j j,. H. de toezegging, het snel gereedko men der commissie ad hoe te zul len bevorderen. Uiteraard kunnen wij den minis ter bij zijn rede van anderhalf uur niet op den voe, volgen Van de centralisatie, die in Mei Onze correspondent, de heer Hof wijk, seint ons uit Medan d.d. 11 December. Na een tffip naar Soerabaja zijn „ij thans naar Medan gegaan, dat 1 de laatste maanden en vooral de laatste weken een centrum is ge weest van hevige beroeringen. De ze door extremisten veroorzaakte relletjes, die herhaaldelijk uitgroei den tot ware traatgevechten, heb ben helaas verscheidene slachtof fers geeischt. Thans echter, naar we met vreugde mochten consta Volgens een communiqué van den leger-voorlichtingsdienst 'Bata via. dat Dinsdag voor het bekend worden van de regeeringsverkla- ring werd gepubliceerd, heerscht in bevoegde Indonesische kringen geen vertrouwen in een toekom stige rustige ontwikkeling. Vrij algemeen, aldus het communiqué, wordt in Republikeinsche kringen toegegeven, dat de Republikeinsche autoriteiten en de TRI onvoldoende gezag hebben over de Lasjkar Rajat. Wanneer orders worden ge geven tot staken van het vuren, slechts enkele groepen gehoor zamen en dat het slechts mogelijk blijkt de discipline een of twee dagen te handhaven, waarna een gedeelte van het tamelijk verwil derde volksleger weer uit den band springt. Het communiqué deielt tenslotte mede, dat uit papieren van de Partai Kommunis Indonesia, welke tijdens acties in beslag genomen zijn, is gebleken, dat op den ach tergrond in de Lasjkar Rajat des perate Japansche deserteurs v, - k- zaam zijn, en dat daarnaast de communistische invloed van betee- kems moet worden geacht. Staat van beleg in Zuid Celebes Officieel wordt te BataVia mede gedeeld, dat de staat van beleg gisteren weer is afgekoiMligd voor ParePare, Makassar en Bonthain op Z.-Celebes. Deze maatregel is genomen, omdat de veiligheid van deze gebieden den laatsten tijd in gevaar is gebracht door hevige ver storingen van de openbare orde en veiligheid. Gebleken is, dat de wan ordelijkheden systematisch worden georganiseerd en geleid door van buiten komende personen, terwijl een aantal Japansche deserteurs in hun gelederen zijn waargenomen 'eeren, is alles rustig en is in den toestand een tijdelijke ontspanning ingetreden. Of ecHtier deze herwon nen rust van blijvenden aard zal zijn, hangt geheel af^ran den goe den wil der krijgsheeren. Hedenmorgen hadden wij een onderhoud met den apostolisch vi caris van Padang, den wakkeren mgr. M. L T. Brans O. M, Cap, die ondanks de verwarringen van de zen tijd en de daaraan verbonden veelal vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden het uiterste poogt om het werk der Kath. mistte in deze streken weer eenigszins gere geld op gang te brengen. De groot ste belemmering daarbij noemde mgr. wel de onzekerheid van de toekomst. De Republiek heeft wel iswaar vrijheid van godsdienst be. I joofd doch alles is afhankelijk van de wijze, waarop deze belofte in de praktijk zal worden uitgevoerd. Omtrent den stand der misa.e in zijn vicariaat kon Z, H. Exc.. geen gedetailleerd beeld geven, daar het reizen naar het binnenland nog practisch onmogelijk is en ook van daar weinig nieuws doorkomt. Volgens de schaarsche berichten, die Mgr. ontving, zijn de Bataksche Christenen -ouw gebleven aan het geloof. Zij wenschen, dat de mis sionarissen -oedig terug 'keeren, doch van een Nica gouvernement (eenigszins vergelijken met ons Militair Gezag", Red.) willen ze m'.ets weten. Ernstige bezorgdheid uitte de Bisschop over den groei van het communisme ook in deze streken. Er is zoo verklaarde hij, een uit. oogenblik af te wachten, waarop zij Hem met hun hoon konden overladen Het blad geeft vervolgens een opsomming van gewelddaden, waarmede deze aanvallen op he* Pausdom vergezeld gaan, zooals werpen van traiangasbommen op geloovigen, tijdens plechtigheden ter eere van de onbevlekte ont- vangenis, het mishandelen van priesters' en het beleedigen van de bisschoppen. ,.Dit alles verer gert slechts de haat en de twee dracht op een ycrcv het land zo® tragisch oogenblik, waarop slecht* De Osservatore Romano" con- vrede en eendracht ons het geluk stateer't, in een protest tegen deze kunnen verzekeren aanvallen dat deze campagne wel een zeer zonderling blijk is van de dankbaarheid eener natie voor hetgeen de Opperherder voor Ro me heeft gedaan. Romeinen, die aan deze Hetze meedoen, aldus het blad, kunnen met hun haat en spot en laster Hem nvtg beleedi gen, wijl Rome, en zij zelf, niet van de aarde werden weggevaagd, zooals Stalingrad. of verwoest, zooals Berlijn. Rome werd niet vernietigd, om dat 't de zetel is van den opvol ger van St. Petrus, die er het middelpunt van het christendom en van de beschaving van ge maakt heeft Of is men, nu reeds, vergeten, op Wien de Romeinsche bevolking al haar h-'op gesteld had, toen zij ten doode toe werd bedreigd, in Wien de vervolgde Joden al hun vertrouwen stelden, terwijl zij, die Hem thans verachten, zich achter Hem verborgen, om het De ministers van Economische zaken en van Binnenlandsche zaken hebben bij de Tweed» Kamer een wetsontwerp inge diend t«t het houden van een algemeene volkstelling in 1947. Dit wetsontwerp is een af wijking van de w et van 26 April 1918. In de memorie van toelichting wordt medegedeeld, dat men het niet verantwoord achtte, in over* eenstemm.ng met deze laatste wet, die het houden van volkstellingen regelde om de tien jaar te beg.h- nen met 1920, tot 1950 te laten wachten, waardoor men dan nog langer met de verouderde gege* vens van 1990 moest blijven wer. ken, daar in 1940, door de oor.ogs- omstandigheden, de volkstelling niet kon doorgaan. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 612 VLIEGTUIG VERMIST IN AMERIKA '12 mail aan boort! (strook no. 4) 51—4 Algemeen 515 Algemeen 516 Algemeen 100 gr. bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 200 gram gedr. zuidvruchten. 250 gr wasch- poeder. 500 gram lam. 125 gram koffie. 100 gram thee. 1 kg. app. of peren 517 Algemeen 518 Algemeen 519 Algemeen 51—la 515b Reserve) 51—4c Bonkaarten Ka, Ke 612 (strook no. 4). 52—5 Algemeen 200 gr. gedr. zuidvruchten. 250 gr. wasch- poeder. 500 gram jam. 52*8 Algemeen 1 kg. appelen of peren. Reuter seint uit Seattle: Een groot Amerikaansch transport» vliegtuig met 32 man aan boord, dat onderweg was van Seattle ha„t San Diego, moet in de nabijheid van Toledo, in het Zuid-Westen van; den staat Washington, zijn neer gestort. Het vliegtuig is reeds sinds gisteren vermist. 526 Algemeen 52—7 Algemeen cellenbouw, welke via Singapore en Kalaumpur in contacl staat met Moskon, Gelukkig is het missiepersoneel te Medan gezond en hebben de ge- vech'en van den laatsten tiid onder hen geen slachtoffers geeischt. Tijdens het proces te Hamburg tegen 16 leden van den staf van het concentratiekamp voor vrouwen te Ravensbrueck heeft een ant woord van de Nederlandsche vroedvrouw Neeltje Epker hilari teit verwekt Op de vraag n-1-, waar. om haar getuigenverklaring niet vervat is in de oorspronkelijke uiteenzetting aan de commissie voor oorlogsmisdaden, antwoordde zij: „Ik had het toen erg druk. Het leek jwel, of de ooievaar gek was ge- De bonnen voor fruit olijven worden, want ik leverde 9 babies geldig t.m, 18 Januari a-s, lin 24 uur af". stekende "Chino-commttnistische:52-3d Reserve 100 gr. bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid Tabakskaartem. T 62 2 rants, artikelen tabaks.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1