Veldslag tegen de duurte Prijsverlaging OP GROOTE SCHAAL NEDERLAND en de Toen de fabrikanten waren leeggestolen Anglo-Amerikaansche zone Argentijnsch priester organiseert DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen overeenstemming met vakgroepen iNeti. soldaten naar Duitschland De kinderbijslag 68ste JAARGANG ZATERDAG 14 DECEMRER 1946 No. 20189 IN overeenstemming met de desbetreffende passages in de regeeringsverklaring over loonen en prijzen zijn alle handelsmarges aan een grondige herziening onder worpen- zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede. Dit is geschied na overleg met de betrokken vakgroepen, waarbij in enkele gevallen wel, doch in de meeste gevallen geen overeenstemming werd 'bereikt. De noodzaak bij deze her ziening spoed te betrachten, heeft het onvermijdelijk gemaakt op een gegeven moment de besprekingen te beëindigen en een beslissing te treffen. Alhoewel voor ver schillende artikelen het overleg voortgang heeft, kunnen thans voor het meerendeel der industrieele gebruiks artikelen de resultaten bekend worden gemaakt. Tal van artikelen 10 a 15 procent goedkooper T extiel Onderhandelingen over een handelsverdrag Ter bewaking van Neil, eigendommen F abrikanten richtten zich zwartin NIEUWE UITBREIDING WORDT OVERWOGEN immigratie van gansche volken KNOEIERIJ MEi PAPIERTOEWIJZINGEN DF, LOONEN IN DE AMER. AUTO-INDUSTRIE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HOOFDREDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK ALGEMEEN REDACTEUR H A. PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68801 De industrieele gebruiksartikelen die voor den consument van belang zijn, zijn de volgende: textiel, schoe nen, lederwaren, huishoudelijke ar tikelen van aluminium, emaille, zink of ander metaal, zooals. potten en pannen, emmers, teilen, afwasoh- bakken, afdruiprekken, zeepklop- pers. lepelrekken, lepels, vorken en messen, huishoudelijke artikelen van hout, zooals keukentafels, keu kenstoelen, keukentrappen, strijk planken, broodplanken, messenbak ken, en houten lepels, huishoudelijk borstelwerk, zooals schuiers en be zems, metaalwaren, zooals spijkers, schroeven, hamers nijptangen en schroevendraaiers, glas- en aarde werk papierwaren- en kantoorbe hoeften. meubelen, electrotechni- sche huishoudelijke artikelen, zooals melkkokers, snelkokers, waterketel, jes, en strijkijzers, verlichtingsarti kelen, zooals lampekappen, sche- merlampen en houten en metaien kronen, installatiemateriaal, zooals stekkers, contactdoozen, en schake laars. stofzuigers, rijwielen en rij wielbanden. De marges voor textielproducten, die wel als het belangrijkste voor beeld kunnen worden beschouwd, zijn voor den grossier en voor den detaillist, zoodanig verlaagd, dat de prijzen behoudens eventueele stij gingen van de int- grondstoffenpnj- 2en met ongeveer 10 pet. naar be neden gaan. Voor de overige artikelen zijn Verlagingen toegepast, die met het zelfde voorbehoud eveneens onge veer 10 pet. voor den consument uitmaken. Huishoudelijke artikelen De metalen huishoudelijke arti kelen zijn verlaagd met 10 tot 12 pet-, voorzoover het artikelen be treft, die beschouwd moeten wor den als van primair belang voor huishoudelijk gebruik. Daarnaast is voor een aantal artikelen de oude marge gehandhaafd, zooals op ver warmingsapparaten, gasfornuizen en waschmaohines- De prijzen van electro technisch huishoudelijke artikelen zijn door de herziening van de handelsmarges verlaagd met rond 9 pet. Bovendien is in de beschikking eén bepaling opgenomen, dat in de artikelen door den producent de prijs gestempeld moet worden, zoodait het publiek dus den prijs zelf kan controleeren. Op lampekappen is een prijsver laging bewerkstelligd van rond 15 pet. Aan de fabrikanten is thans een calculatieschema voorgeschreven en de verplichting opgelegd, hun pro ducten van een codenummer te voorzien, zoodat de fabrikant van een bepaalde lampekap, die in den winkel hangt, is terug te vinden. Hierdoor behooren, naar verwacht wordt, de ongeoorloofde hooge prij zen op dit gebied zeer spoedig tot het verleden. Op houten huishoudelijke artike len is een prijsverlaging verkregen van rond 15 pet. Voor papierwaren en kantoorbe hoeften is een detailhandelsmarge- beschikking gemaakt, welke in een groote leemte voorziet, daar deze handel tot nu toe feitelijk niet be hoorlijk geregeld was, thans is één detailhandelsmarge vastgesteld voor alle artikelen, die in deze branche thuisbehooren, met voor een zeer gering aantal met name genoemde artikelen een afwijking, welke gedeeltelijk in een hooeere en gedeeltelijk in een lagere marge dan de algemeen geldende ressor teert. Op stofzuigers beteekent de han delsmargewijziging een prijsverla ging van rond 15 pet. Glas- en aardewerk Op glas- en aardewerk is een handelsmargeverlaginig alleen toe gepast op die artikelen, die in een utility-systeem worden onderge bracht. Deze artikelen, waaronder de voornaamste gebruiksartikelen vallen, zullen door de herziening van de handelsmarges eveneens vrij belangrijk in prijs dalen. Waar schijnlijk worden in den loop van deze maand in het kader van het utility-systeem consumentenprijzen vastgesteld, waarin de handelsmar ge zijn verwerkt. Voor eenige verzinkte huishoude lijke artikelen, en z.g. draadartike len als afdruiprekken en zeepklop- pers is dit reeds geschied. Door ver laging van de handelsmarges zijn deze prijzen met ongeveer 10 pet. gedaald. Ook voor houten en andere dan de hierboven genoemde meta len huishoudelijke artikelen is een soortgelijk systeem in voorberei ding. Het is echter ook noodzakelijk aan de invoering van een utility-sys teem, waarbij ook de mogelijkheid wordt opengelaten, dat artikelen worden vervaardigd, welke buiten dit systeem vallen, productievoor schriften te verbinden, om te berei ken, dat tenminste een zeker voor uit bepaald percentage van de totale productie op utility.artikelen betrekking heeft. Schoenen en meubels De handelsmarges op schoenen en meubelen zijn in de laatste versche nen beschikkingen reeds aanzienlijk verlaagd. Voor schoenen beteeken- de de op 26 Juni 1946 in de staats courant gepubliceerde beschikking gemiddeld een prijsverlaging door de herziening van de handelsmarges van 7 pet., terwijl de meubelbe schikking, welke op 2 Juli 1946 in de staatscourant is verschenen een verlaging van den prijs door de handelsmargewijziging beteekende van 8% pet. De beschikking voor verzinkte huishoudelijke artikelen, metalen huishoudelijke artikelen en metaal waren, electrotechnische huishou delijke artikelen, electro-teehnisch installatiemateriaal en batterijen zijn in den loop van de vorige week in de staatscourant versohenen, ter wijl de beschikking voor metalen draadartikelen reeds op 17 Septem ber 1946 in de staatscourant is ge publiceerd. De publicatie van de overige be schikkingen heeft dezer dagen plaats. Het onderzoek naar de moge lijkheid tot herziening van de handelsmarges wordt verder voortgezet. Ook de tarieven van diensten van diversen aard wor den daarin betrokken. Zoo zijn de tarieven van de chemische wasscherijen op 25 September 1946 met rond 15 pet. verlaagd- Er zij intusschen met nadruk de aandacht op gevestigd, dat deze prijsmaatregelen op zichzelf de voorziening niet kunnen verbete ren, vele der hierboven genoemde artikelen zullen voorloopig in be perkte mate verkrijgbaar zijn. In verband met den bomaanslag te Den Haag dreg, van den Opruimingsdienst uit Leiden momenteel te Delft naar de bommen, die daar volgens een der gearresteerden in het water zijn gegooid, hetgeen maar al te waar bleek, want binnen eenige uren was er reeds een bom gevonden en onschadelijk gemaakt. Regeering wenscht spoedig herstel particulieren handel Volgende maand zullen er onderhandelingen gevoerd wor den om tot een handelsver drag ie komen tusschen Ne derland en de kort geleden ontstane Britsch-Amerikaan- sche zone van het bezette Duitschland Nederland zal worden ingescha keld bij de geallieerde goeöeren- crediet verleening, zooals reeds werd aangekondigd door mr. E. N. van Kleffens. De vorm van deze goederencredietverleening is nog niet bepaald, maar wellicht zullen grondstoffen en halffabrikaten naar.Duitschland worden gezonden voor afwerking. teerd in de Anglo-Am.erikaansj,ie overeenkomst inzake Duitschland) en van de Nederlandsche trust Mij. zullen plaats hebben Men neemt echter aan, dat de Nederlandsche regeering zoo spoe dig mogelijk den particulieren handel met Duitschland hersteld wil zien De Nederlandsche schippers, d e op den Rijn varen, krijgen zooals men weet sedert maanden géén voedsel meer op Duitsche bonnen, doch betrekken hun -levensmidde len uit depots, welke door onze Toen de textielfabrikant R na den oorlog in zijn fabriek terug kwam, vond hij deze f^heel ledig. De machines waren verdwenen en. gelijk toen gebruikelijk was, moest hij de geheele herinrichting van het bedrijf zwart aanschaffen. Hiermede was echter veel geld ge. moeid en zoodoende kwam hij er o.a. toe tiextiel-coupures te verkoo- pen. Hiermede had hij f 1700 ver diend Deswege stond hij gisteren vóór den economischen politie rechter te Amsterdam terecht, waar de officier tegen hem 5 maan. den gevangenisstraf eischte met last tot onmiddellijke gevangenne- ming. De politierechter sprak er zijn verwondering over uit, dat het rijksbureau voor textiel toewijzin- gen gaf aan fabrikanten van wie bekend was, dat zij hun machines zwart gekocht hadden. Een ambtenaar van het rijks bureau verklaarde hierop, dat deze houding van de overheidsinstelling in deze een kwestie van beleid is. Bij de overweging van zijn von nis noemde de economische politie, rechter dit ,,een regeling, die op niets lijkt" Hij overwoog, hoe de verdachte met toestemming van de overheid zijn zaak zwart weer aan van het rijksbureau normaal zijn den gang had gebracht en hoe hij toewijzingen kreeg. Ook als pre ventieven maatregel meende de rechter geen voorwaardelijke straf te mogen opleggen Hij veroordeel de dezen tot 2 maanden, zonder onmiddellijke gevangenneming en met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Twee tusschenpersonen bij het verhande len van de toewijzingen kregen elk een voorwaardelijke gevangenis straf van 3maanden met een proef, tijd van 2 jaar In een tweede zaak, die behan de'd werd, waren er 9 verdachten, k hier was de t«nlaste'egciag rige zaak brachten ook hier ie ver. dachten en getuigen naar voren, hoe veelal de ondernemers, wilden zij aan den slag gaan, gedwongen werden zich ,,in het zwart" te be geven om zich te bevoorraden. Ook de getuige-deskundige, amb. tenaar van het rijksbureau, gaf als zijn meening te kennen, dat het onder de bestaande omstandighe den zeer moeilijk is op gang te ko. men. De officier ovefwoog in zijn requisitoir, dat hij geen rekening kon houden, met het beleid van die instanties, dat de ondernemers als het ware er toe brengt zich zwart 'e bevoorraden Het vonnis tegen twee der hoofdverdachten luidde 2, tegen den derden 3 maanden gevange. nisstraf. De overige verdachten kregen een voorwaardelijke straf van 2 of 3 maanden, plus geldboe ten varieerend van 150 tot 2000 Voorbereidende besprekingen regeering langs de rivier zijn OD voor de hierboven vermelde con- ht Tjnv~nf3;pn li^t hpf in de met het feit dat de onderhande- - lingen aanvankelijk zouden plaats hebben tusschen Nederland en de Britsche zone. Washington zou e%'enwel op de hoogte worden ge houden De Nederlandsche regeering zal het voorstel doen, dat in den be ginne de transacties onder leiding van het gecombineerde bureau voor export en import (geprojec- In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van den kinderbijslag deelt de minister van Soc. Zaken mede, dat de vraag of ook kinderbijslag moet worden toe gekend aan weduwen met kinderen en kostwinners van gezinnen met kinderen, waarvan de vader niet tot werken in staat is, nader zal wor den overwogen. Een Argentijnsch priester, pater J. C. Silva, Salesiaan, die den rang van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bekleedt, is te Rome aangekomen om de grootste volksverhuizing, die ooit in de we reld plaats had. te organiseeren- Argentinië biedt een toevluchts oord aan 4 000-000 verplaatste per sonen uit de verschillende Europee- sche landen aan De Argentijnsche regeering heeft reeds te New York onderhandelingen aangeknoopt om schepen te koopen voor het trans port. P- Silva zal te Rome verblijven en voortdurend samenwerken met den Pauselijken dienst voor ..ver plaatste personen" en met bisschop boaneuverkoop. Evenals in de vo 'Kaller van Ermland, die eenigen tijd geleden door den Paus werd be last met de zorg voor de vluchte lingen uit het Oosten in West- Duitschlanid. De Salesianen hebben niet minder dan 400 huizen in Zuid-Amerika en in Argentinië worden de meeste katholieke scholen door hen be stuurd- Maar de Orde heeft zich steeds het meeste bekommerd om de huisvesting van dakloozen, de opvoeding van de verwaarloosde jeugd, en zich gewijd aan charita tieve werken, zoodat het niet te verwonderen valt, dat de zorg voor de immigratie van zoovele huis- en vaderlandsloozen aan een priester van deze orde toevertrouwd werd- P. Silva was ook een der voor naamste organisatoren van het In ternationaal Eucharistisch Congres te Buenos Aires in 1934. waaraan Paus Pius XII als Pauselijk Dele- gaat deelnam. Een belangrijke factor bij dit alles is echter, dat de voorraden welke voor die depots en zaken noodig zijn. vooral tengevolge van den economischen toestand in Duitschland een behoorlijke be veiliging behoeven. Om deze r-e.deh heeft de ministei van Oorlog nu een „Bewakings detachement Duitschland" inge steld. welks taak het wordt be doelde voorraden te bewaken Het zal .onder de bevelen s aan van den h-oofdverbindingsofflc' ?r in de Britsche zóne van de Neder landsche militaire missie bij den geallieerden bestuursraad in Duitschland en 72 soldaten en een aantal meerderen sterk zijn- De oprichting van dit detache ment heeft derhalve niets uitstaan de met een bezetting van een zóne. Naar A.N-P- meldt, bestaat net vermoeden, dat enkele ambtenaren van het rijksbureau voor papier, papierverwerkende jen grafische in dustrie op onregelmatige wijze pa piertoewijzingen hebben verstrekt. In overleg met den directeur van het rijksbureau stelt de Amster- damsche politie een onderzoek in, De voorzitter van het C l.O af- deeling autoindustrie, heeft aan gekondigd, dat hij een uurloon verhooging van 23.5 dollarcent zou vragen voor de 906.000 leden van den bond Het gemiddelde uurloon voor - de autoindustrie bedraagt, volgens het C.l.01.33 dollar. Hoewel van de zijde van het CI.O gezegd wordt, dat hierdoor de prijzen van de auto's niet duurden- behoeven te worden, heeft de president van de General Motors, Wilson, gezegd, dat een loonsverhooging van 25% betee kent, dat de prijzen van de auto's met 25% verhoogd moeten wov- den, (Af.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1