Gezocht Het vlot nog niet in Tebris De geïnterneerden in Indië L Staat van oorlog op Zuid-Celebes Wegens moorden en andere geweldplegingen Vredelievende intocht der Perzen belemmerd DE JACHT DOOR NEW-YORK. O, wat een schrik wegens moord PAGINA 2 ZATERDAG 14 DECEMBER 1946 In verband met het gouvernementsbesluit van 11 dezer, waarbij voor de afdeelingen Mandar, Parepare, Makassar en Bonthain op Zuid-Celebes de staat van oorlog is afgekondigd, heeft de Ned.-Ind. regeeringsvoorlichtingsdienst een com muniqué uitgegeven, waaraan het volgende is ontleend: DE STRIJD TEGEN DE TERRORISTEN UITVERKOCHT HUIS BENOEMINGEN AAN HET HOF De Fransche crisis Het Ravensbrueck-proces Toen op 15 Juli jl. de volledige verantwoordelijkheid voor Borneo en ie Groote Oost van het geal. lieerde opperbevel overging op de Ned. Ind. regeering, werd de staat van oorlog en van beleg opgehe ven, uitgezonderd voor deelen van Zuid Borneo en Bali, waar wegens voortdurende onrust en gewapende infiltraties uit Java de staat van oorlog moest gehandhaafd blijven. Het is thans noodzakelijk geble ken den staat van oorlog ook voor een deel van Zuid.Celebes weer toepasselijk te verklaren. In den laatsten tijd heeft zich in die ge- bieden in toenemender mate een terroristen -actie ontwikkeld van rampokbenden, die door bedrei- ging van de bevolking met brand stichting moordaanslagen, ontvoe ringen en pogingen tot ontwrich. tinig van het verkeer een toestand van onveiligheid in het leven heb ben groepen, waardoor deze maat regel onvermijdelijk is geworden. Het communiqué somt op. welke geweldplegingen op Zuid Celebes sedert 14 October hebben plaats gevonden op Ned. patrouilles. In Makassar werd de recher cheurswoning door 'n geüniformeer de bende omsingeld, waarbij twee rechercheurs werden gedood Ram. pokkers infiltreerden kampongs aan den rand van Makassar Op 27 October werd pastoor Snijders tijdens een tournle door Zuid .Celebes beschoten, terwu'l een geüniformeerde bende te Maki Het communiqué van den Le- gervoorliehtingsdienst vermeldde Vrijdag Indonesische activiteit in de omgeving van het vliegveld van Padang. Twee Ne-d. vliegtuigen werden beschoten, doch niemand werd gewond, In den Noordelijken sector werden tijdens een patrouil le-actie twee Ned. soldaten ge wond Tijdens een vuurgevecht met terroristen bij het vliegveld van Palembang werden een Ned. sol- iaat en vier Indonesiërs gedood; een Indonesiër werd gewond. Bij een patrouille gevecht in den Westelijken sector van Batavia werden 7 terroristen gedood en 2 gevangen genomen. Ook wapens werden buitgemaakt, Vier Indonesiërs werden gedood, twee gewond en zes gevangen ge nomen, terwijl ook hier een hoe veelheid wapens werd buit gemaakt door Ned. patrouilles tijdens een uiveringsactie binnen het Ned ge bied bij Semarang. Bij Soerabaja de gebruikelijke patrouille-gevechten; uit den zui delijken sector wordt melding ge maakt van het terroriseeren der oevolking In Oost-Borneo vond een treffen plaats met terroristen. Dertien hunner werden gedood, twee ge wond en zeventien gevangen geno men. Wapens werden veroverd. twee kampong-politie-agenten met machinegeweren doodde. Op 30 October werd een militaire truck buiten Makassar door een geüniformeerde bende beroofd, ter. wijl een- andere geüniformeerde bende ter sterkte van 100 man des nachts een kampong te Soenggoe. minassa overviel en daarbij o.m. het huis van den bestuursassistent in brand stak en de telefoonver binding met Pinrang vernielde. Op 31 October bleken goedbewa pende geüniformeerde benden, af. komstig uit Java, zich over Zuid. Celebes te verspreiden en kam pongs te terroriseeren Op 11 Nov. werd een ambtenaar van den localen opbouwdienst te Makassar bij een bezoek aan een steenbakkerij aan den rand van Makassar overvallen en vermoord, terwijl de beheerder van de steen bakkerij zwaar werd gewond. Op 18 Nov. had 12 Km. buiten Makassar een aanslag plaats op een jeep. Verder vonden aanslagen plaats op de Tellobrug binnen de stad en op het vliegveld en op een gezel schap bij de badplaats Barombang, waarbij een jeep met wapens werd gestolen en de badenden in zee werden beschoten. Op 26 Nov werd een majoor machinist, die op een motorfiets reed, binnen Makassar dood ge. schoten. Op 30 Nov. werd de vuurtoren te Dajwandangan van zee uit door 35 man aangevallen de lichtwach. ters werden ontwapend en ammu nitie en voedsel gestolen. Op 5 Dec. werd een lid der mi litaire politie buiten Makassar op den weg naar het vliegveld aan. gevallen en gewond, terwijl op den zelfden dag een medewerker van de politie doodelijk werd ge wond. De lijst besluit met nog andere daden van geweld, die in Decern, ber voorvielen Voor alle op de gereserveer de tribune der Tweede Kamer beschikbare plaatsen waren Vrijdagmiddag reeds de toe gangskaarten uitgegeven met het oog op de beraadslagingen van Maandagmiddag over de overeenkomst van Linggadjati- H. M. de Koningin heeft jhr. mr. E. W. Roëll te Amsterdam benoemd tot kamerheer in buitengewonen dienst. H. M. heeft verder tot dame du palais benoemd, mevr. L. Ver- brugge van 's-GravendeelBarcsse Prisse, thans als zoodanig fungee- rende bij Prinses Juliana- Volgens offiicieele mededeeling .van het Perzische algemeen hoofdkwartier is de staat van beleg afgekondigd te Tebris, hoofdstad van de autonome pro vincie Azerbeidsjan, en te Mianeh een stad in de prov. Azerbeids jan, halverwege Tebris en Te heran. Dr. Salamoellah Djavid, de gouv, -gen. van de Perzische provincie Azerbeidsjan, heeft besloten naar Mianeh te gaan, teneinde het vreed zaam binnenkomen van de regee- ringstroepen, die toezicht komen houden bij de algemeene verkie zingen. te vergemakkelijken, aldus is te Teheran medegedeeld. Aan den .Nieuwsgier" (Bata via) is het volgende ontleend: Er heerscht groote ongerustheid omtrent het lot van de geinter- neerden in het binnenland, we gens het zeer trage verloop van de evacuatie. Volgens de 3 Sept. 1946 te Cheribon gesloten over eenkomst met de republiek zciu- den er per week 1000 personen ge ëvacueerd worden. Sinds de her vatting van de evacuatie op 27' September tot en met eind Novem ber 1946 zijn jn totaal 4827 gein- terneerden uit het binnenland van Java te Batavia aangekomen, welke afkomstig waren uit de volgende residenties: Bantam 2, •Batavia Poerwakarta nihil, Bui tenzorg Soekaboemi 3, Priangan Tasikmalaja 89, Soebang nihil, Cheribon 1, Pekalonga 122, Sema rang 114, Banjoemas 162, Kedoe 205, Djapararembang nihil, Solo 469, Djokjakarta 665, Bodjonegoro nihil, Soerabadja 25, Madioen 440, Kediri 1035. Malang 1258, Besoeki 237. Madoera nihil Volgens de overeenkomst had den er in de 9 weken sinds 27 September 9000 personen geëva cueerd mcieten worden. Er is dus slechts voer de helft voldaan aan de gemaakte afspraak Nog on gunstiger zijn de cijfers over de maand November 1946. Volgens het schema zouden er ruim 4000 afgevoerd moeten worden, terwijl het er in werkelijkheid 1440 wa ren. hetgeen slechts 36 pCt is. Van 1 Januari af tot en met eind November 1946 zijn ongeveer 25000 geïnterneerden geëvacueerd. Volgens betrouwbare schat tingen van het centraal bu reau van het Roode Kruis zijn er thans nog 25000 in de kampen in het binnenland. De republiek geeft een aantal van 8000 op. Tijdens de conferentie van Ling gadjati seinde Aneta, dat er op Madoera een „vergeten kamp van geïnterneerden" ontdekt was. Doch reeds in Mei 1946 heeft het CIB van het Roode Kruis de aan dacht van het Intercross gevestigd op het feit, dat er zich op Madoe ra nog Nederlanders in internee- ringskampen bevonden. Sindsdien heeft het CIB gegevens ontvangen waaruit met zekerheid vast te stéllen is, dat er nog Europeanen geinterneerd zijn in de kampen Bandoengan en Pakong (bij Pe- gantenan Pamekasan) en in Bang- kalan en Soemenep. Zooals uit de bovenstaande spe cificatie blijkt, zijn er tot heden nog steeds geen geinterneerden uit Madoera geëvacueerd, wel zijn er 14 door de „Evertsen" van een Japansche boot gehaald op 12 I Juni jl. Volgens een bericht van het Fransche persbureau A.F.P duren de gevechten tusschen regeerings- troepen en Azerbeidsjaansche de mocraten in het Zuid-Westen van Tebris nog voort. Het meerendeel der regeeringstroepen werd door de Vernielingen op den weg van Mianeh naar Tebris Donderdag namiddag verhinderd Tebris bin nen te trekken. Sadsjikof, de sevj et-Russische ambassadeur te Teheran heeft Donderdagavond 'n onderhoud gehad met den sjah. In kringen, die in nauw contact staan met den sjah van Perzië, verluidt, dat cle sovjet-ambassadeur Sadtsjikof, Woensdagmiddag een bezoek heeft gebracht aan den sjah en dezen verzocht het Perzische leger order te geven zijn opmarsch naar Azerbeidsjan te staken Sadts jikof zou hebben verklaard, dat de opmarsch van het leger ongeregeld heden zou uitkikken, welke de sovjet-unie met het bog op de veiligheid van haar grenzen niet kon aanvaarden De sjah ontving tijdens het on derhoud het nieuws van den val van Tebris en zeide daarop, dat er geen gevaar voor ongeregeld heden bestond, aangezien Tebris de troepen had verwelkcrmd en de burgeroorlog was geëindigd. Communisten stellen Blum hun eischen De_ Fransche communistische partij heeft Blum doen weten, dat zij niet aan een coalitie regee ring onder zijn leiding zal deel nemen. als hij niet alle conser vatieve groepen" uit zijn kabinet zal weren. De communisten deelden ver der mede, dat zij eerst kennis willen nemen van Blum's pro gram, alvorens zij een beslissing kunnen nemen inzake al of niet deelneming aan de regeering. Politieke waarnemers zijn van meening, dat er een krachtmeting zal plaats hebben tusschen Blum en de communisten. In betrouw bare kringen verluidt, dat de communisten o.m. de volgende eischen stellen: 1. Een van de ,,sleutel"-mi- nisteries (buitenlandsche za ken, landsverdediging of bin- nenlandsche zaken); 2. een verklaring inzake de toe komstige politiek ten aanzien van de overzeesche gebiedsdee- len. in het bijzonder Indo- China. 3. de verzekering, dat de voorgestelde bezuiniging bij het leger niet zal leiden tot een be voordeeling van het beroepsle ger" ten koste van de dienst plichtigen. 42. Als we binnen zijn, vervolg de Baby, slaan we den kapitein neer. Vanuit zijn kantoor kunnen we dan den bewaker gelasten Zwickey en Roomer op het kantoor te brengen. Hier zal niemand iets ongewoons aan vinden. Als de be wakende agent met hen binnen komt, slaan we ook hem neer. We geveri Zwickey en Roomer dan de uniformen van 'den kapitein en den bewaker. Als dat gebeurd Is, roepen we den agent in de hall naar binnen, overmeesteren hem, binden hem vast en gaan er met de wagens vandoor Perolt glimlacht. Dat was geen slecht plan. Die Cake Baby was geen domme jongen; Wacht, daar kwam de agent weer aan. Meneer en Mevrouw, de kapi tein wacht, zei hij kort en hield de deur voor de beide beeren open. Wees niet te vroeg met ïe wa pens, waarschuwde Baby nog fluisterend, hij mag geen argwaan krijgen. Toen stapten zij naar de deur van het privé vertrek van den ka pitein doch toen Perolt, die voorop ging, de deuropening had bereikt, werd hij bleek van schrik en deins de achteruit De Fransche mejuffrouw Hereil, voormalig geheim agente van de Gaulle, heeft tijdens de rechtszit. ting van Vrijdag inzake Ravens- brueck, den toestand bij de afdee. ling krankzinnigen" van het kamp geschilderd. Zeventig krankzinnige vrouwen werden in een kleine ruimte op gesloten. Zij stonden zoo dicht op een, dat zij niet konden gaan Eg gen. Er ontstonden hevige gevech ten onder de patiënten en op een nacht kwamen vier vrouwen door wurging om het leven. Hermme Salvini, een Oosten- rij,ksche getuige heeft verklaard, dat het aantal dooden in 1944 160 tot 180 per maand bedroeg, maar dat dit aantal in 1945 tot 40 a 60 per dag toenam. 53). Ik moet wat te drinken heb ben, zei hij. Mijn zenuwen zijn volkomen kapot. Wat denk je eigenlijk dat het hier is? Denk er otm, dat jullie allebei de strat opvliegt, wanneer je voor morgenochtend niets ge vonden hebt Spike ontblootte zijn tanden in die bijna dierlijke grijns, welke Bruke een paar uur vroeger op denzelfden dag in het landhuisje al gezien had. Dat is 't hem juist. Ik neem een aardig risico, niet? Indien de politie hier komt, wat moet ik dan doen? Zeggen dat het hier enkel een godsdienstige bijeenkomst is en vragen of ze willen meezigen? Neen baasje, dit is een zakelijk voorstel en ik doe het niet voor mijn gezondheid, noch voor de jouwe. Je krijgt je portie heusch wel, antwoordde Spike Het heeft geen zin hier voor half twaalf vandaan te gaan en ik zal niet lang weg blijven. Enkele oogenblikken heerschte er een stilte, welke eindelijk verbroken werd door Spike's hysterisch uitschietende stq"^ Hou op met dat gespeel met dat verwenschte mes, snauiwde hij. Milligan liet het in zijn zak glij. den en een pak beduimelde kaarten opnemend, ging hij aan de tafel zitten. Traag kropen de minuten voorbij. Pug 'bleef de eene sigaret na de andere oprooken. Spike trommelde zenuwachtig met zijn vingers op den tafel- Met koele onverschilligheid voor de gespan nen atmosfeer keerde Milligan de kaarten een voor een om. Er werd nauwelijks nog een woord gespro ken totdat de gastheer, een blik van Spike opvangend, met zijn duim in de richting van de deur wees. Half twaalf, zei hij. Je kunt er nu het beste maar op uitgaan. En vergeet niet. wat ik gezegd heb. Er lag een blik vol grimmige be. slistheid op Spike's gelaat, terwijl hij het vertrek verliet. Met langzame, regelmatige pas sen liep een politieagent door Tur ners Alley, een smal, oud straatje in Shadwell, hetwelk uitliep op de Thames. De gedachten van den agent waren ver verwijdera van misdadigers en misdaden, terwijl hij automatisch het licht van zijn lamp op de deuren en groezelige ramen richtte. Nog pas enkele uren geleden had hij het meisje zijner droomen ten huwelijk ge vraagd en nu wandelde hij op ro zen. Deze ouide doorgang, een slecht verlichte reliek van een Londen van honderd jaar gebeden, was hem nooit eerder zóó schoon voorgekomen. Er hing nu zelfs een zekere romantische sfeer. Hij neuriede zachtj.es en aan den oever van de rivier staan blijvend, staarde hij enkele oogenblikken naar het als altijd bekoorlijke spel van ontelbare lichtjes in het water. Hijgend en puffend werkte een klein sleepbootje zich met zijn tros aken tegen den stroom op; in het mididen van de rivier gleed een groote zeeboot geruischloos voor bij, de zee tegemoet, om dan bij het begin van de groote bocht plotseling een luiden stoot op de sirene te doen hooren. De agent snoof den onmiskenbaren geur van de rivier bij avond op. Zich op zijn hielen omdraaiend, liep hij Turners Alley weer in en verdween enkele oogenblikken la. ter om den vasten hoek, nog steeds zachtjes neuriend en weinig ver moedend van het paar schitteren de oogen, dat elk zijner bewegin gen gevolgd had De eigenaar van die oogen, die in 'n diepen stoep stond weggedo ken, wachtte tot de politieagent in het donker was verdiwenien. Met zijn pet diep over zijn oogen getrokken en een zakdoek 'egen zijn gelaat gedrukt als had hij kiespijn, schoof hij het laantje in, schuw als een wild dier in den jungle. Dicht bij den rivieroever bleef hij voor een deur staan, en na nog een laatsten,snellen blik over zijn schouder geworpen te hebben om zich ervan te overtui. gen dat hij onopgemerkt was ge bleven, klopte hij op hetzelfde oo- genblik dat in de verte een klok het middernachtelijk uur sloeg. Direct klonk het knarsende ge. luid van een teruggeschoven gren del waarop de deur openzwaaide. Een bejaarde man met grijs haar en gebogen schouders kwam te voorschijn.. Laat me vlug binnen, mom pelde Spike. De oude man sloot en grendelde de deur opnieuw en ging den an. der voor in een winkel, welke vol. gestapeld was met oude touwen, ankers, stormlantaars, en andere artikelen, welke niemand meer scheen te kunnen gebruiken. Ook de muren waren hoog opgepakt met alle mogelijke scheeps arti kelen. terwijl zware voorwerpen van de balken van de zoldering afhingen. Ga zitten, zei de ouide man met schorre stem. Neen. niet op dien stoel Ga daar zitten. Nu wat heb je voor nieuws? Luister, mr. Lutz, begon Spi. ke op zenuwachtig beslisten toon. Je moet mij helpen. Je moet. ver- Lutz staarde zijn bezoeker door zijn bril vriendelijk verbaasd aan. Je helpen? Ik begrijp je niet. antwoordde hij. Spike leunde voorover, en toen hij weer sprak, klonk er een felle bitterheid in zijn stem door. Ik ben hier door jou mgeraakt zei hij, en ik heb geld noodig. De oude man drukte met zijn duim de tabak in zijn pijp wat vaster, streek een lucifer aan en begon dan langzaam te puffen. Je moet je nader verklaren, zei hij. Vertel me precies wat er gebeurd is. Spike schraapte zich zenuwach tig den keel. Het z-akje is andiers geloopen dan wij gedacht hadden. Lutz knikte langzaam. Je bedoelt, dat je gefaald hebt. Waar is Bruke nu? Ik weet het niet We kregen hem netjes daar in dat huisje en hadden heb gebonden en gekneveld in de au o. Toen gingen wij nog •even in het huisje terug maar op datzelfde oogenblik sprong er iemand in de auto en reed weg. Gedurende enkele oogenblikken hing er een geladen stilte in den winkel. De oude man zoog rustig aan zijn pijp. Is da' all es? voeg hij eindelijk Dat is alles wat ik weet. ant woordde Spike. Juist. Wie was die iemand, die er met de auto vandoor ging? Dat weet ik niet. Ik kon hem niet zien T°pen dat wij weer naar buiten kwamen was hij verdwe nen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2