Rotterdam een eigen opera SCHIEDAMSCH TRIBUNAAL Laatste berichten EATERDAC 14 DECEMBER T946 GEVAARLIJKE HULP VERLEENING De man, die flinker had kunnen zijn SCHUILKELDER WORDT HUIDENZOUTERIJ CULTUREEL ROOSTER VOLGENDE WEEK EEN EI HET IT.S O- CONCER TEERDE OFFICIEELE KENNISGEVING Hinderwet DWS—HERMES DVS KOMT WALES NAAR NEDERLAND? DE ONTWAPENING Bevin aanvaardt de resolutie OFFICIEELE KENNIS GEVING BIOSCOPEN BURGEMEESTER BRIELLE VLAARDÏNGEN GROOTSCHE PLANNEN NIEUWE STICHTING ZAL IN MONOPOLE MET „LOHEN GRIN" OPENEN Luxemburgsche eisclien aan Duitschland DE TROONPRETENDENT VAN ALGERIë Tijdens de zitting van het Schie- damsche tribunaal, waarvan mr. Cos, president, mr. O. Sipkes, se cretaris en de heeren A. de uroot en J. van Lith, leden waren, wer- den de volgende uiMSPrafcen se daan. C de Ronde—Schleppers werd ontzet uit de beide kiesrechten. R. M Bosman—Schaeffer werd, voor- al door haar verraderlijke ral bij de razzia's op fietsen en men- schen veroordeeld tot 4 jaar in- terneèring, zoo dat deze kan ein digen op 7 Juni 1949. De beide kiesrechten worden haar ontzegd. Hoewel H. F. Dohmen flinker had kunnen zijn en meer rugge- graat had kunnen toonen, acht het Tribunaal toch geen termen aan wezig om hem te bestraffen en verklaart het de beschuldiging voor vervallen. De zaak tegen E. A. M. de Bou- ter werd teruggewezen naar den commissaris, voor een nader on derzoek Aart Ritter, 53 jaar, vertegen woordiger, was lid geweest van de N.S.B wijkleider, blokleider, buurtleider, had in het openbaar de uniform van de beweging ge dragen. colporteerde met Vo Va. deed dienst als hulplandwacht, als hoedanig hij een geweer droeg, ontving extra levensmiddelen en mocht zijn radio behouden. Mr. Bouwer, de raadsman, verklaarde, dat hier een man stond, die in 1935 uit idealistische overwegin gen lid van de N.S.B. geworden was, hij was niet gevaarlijk ge weest voor de gemeenschap, leen de -zich niet voor lage practijken, het landwachtcr chap was hem op gedrongen. Verdachte zat nu 1 jaar en 7 maanden vast, practisch zijn geheele vermogen is in be slag genomen. Hem wordt de kans geboden door een Schiedamsche vervoersfirma, om onmiddellijk weer als haar vertegenwoordiger aan den slag te gaan. Ook heeft zijn broer hem gevraagd naar Amerika te komen, aangezien hij over belangrijke-patenten beschikt. Rec'asseering is hier dus zeer goed mogelijk. Gevraagd, om on middellijk uitspraak te doen. ver oordeelde het Tribunaal verdachte tot interneering met het advies deze te beperken tot den tijd in voorarrest doorgebracht, met ge- lasting tot onmiddellijke in vrij heidstelling. Actief en pa.ssief kiesrecht mag verdachte in geen 10 jaar uitoefenen Bedrogen in de beweging Groepsleider, Maassluis, Maas land en Rozenburg, kringrappor teur, onderkringleider van Schie dam. buurtschapsleider van den N.V.D., colporteur met Vo Va, landw'achter voor 50.per week, legale radio-bezitter, profi teur van 2000 kg. kolen, vader van een zoon aan het Oostfront, ztgelplakker voor het bouwplan Lunteren, in één persoon teza men: E. M. Baerveldt, chef-boek houder bij de firma Joh. de Kuy- per, oud 63 jaar. Verdachte was geen landwach- ter geweest. niet-geweerdragend, want hij kon er niet mee omgaan, het kringrapporteurschap had niets te maken met aanbrengen van menschen, maar met de „in wendige zuiverheid" van de bewe ging. Mr. R. F. Bordewijk sprak aller eerst over de houding van ver dachte. Hij is qua karakter nogal sarcastisch. De diensten voor de mYaa i tWacht waren Slechts een geweest, om bij vrouw en •dochter m Duitschland en daarna met deze terug te keeren Geld had hij er nooit voor gehad Men had hem bij „de bende" zeker op gelicht voor de bedragen, die op dien loonstaat voorkwamen. Ver dachte is van huis uit liberaal en in 1035 tot de N.S.B. toegetreden, Kort geleden kwam de verbou wing gereed van den schuilkelder op het terrein van het Openbaar Slachthuis tot hiuidenzouterij, ter wijl de huidige zouterijen verbouwd werden tot inrichting voor 't ver werken van slachtproducten voor de firma Beukers en Co. te Rotter dam. De huurders v.an de zouterijen zijn de Coöp. Verg Aimslerdiams.che IHuidenclub G.A. en de fa, Kra mers' Hufdenhandel te Schiedam Het nevenbedrijf is aan de firma Beukers verhuurd. als reactie op de relletjes en de gebeurtenissen op de Zeven Pro vinciën; verdachte was uitgespro ken Oranje-gezind; hij was al vol komen gereclasseerd, want van alle kanten was hij bedot Kamp administrateur en commandant ga ven een gunstig rapport over hem. De man komt uit een nationaal socialistisch milieu; zijn vrouw is nog steedh geïnterneerd, zoon en dochter waren het. Graag z-ou verdachte deze Kerstmis thuis vie ren. Daarom vroeg hij onmiddel lijk uitspraak. Het Tribunaal achtte hier echter geen termen voor aanwezig en be paalde de uitspraak op Vrijdag over 8 dagen. Misdadige vriend Leny Zuidgeest stond terecht, omdat zij op 7 Mei 1945 de S. D.- moordenaa-rs M. Rosman en H. Engelshoven bij een tante in Den Haag had ondergebracht; deze daardoor aan de gerechtigheid onttrekkend Verdachte gaf dit feit toe, maar zeide, dat zij het niet met opzet had gedaan. weest, dat op de Mathenesserlaan berucht heerschap was"? Ja.'* ,,U was bevriend met een moor denaar en zelfs bent u er bij êe" weest, dat op de Mathensserlaan een man werd neergeschoten, die ze zoo lieten liggen. U hebt ook verbleven op den Westersingel. Verdachte had slechts huisarrest gehad, gedurende 10 maanden. Zij was niet meer door den officier fiscaal gehoord. „Hoe kwam u eigenlijk aan deze frissche heeren? U wist toch dat ze de onderwereld van de N.S.B wa ren?" ,,lk was bij de Vlerk in den winkel en Rosman kwam daar dikwijls. De Vlerk stondop zeer intiemen voet niet hem. Hij praatte wel eens met de winkel dames. Een vriend heeft me ge vraagd, om te probeeren iets te weten te komen". „U wilt toch niet zeggen contra- spionnage". Verdachte zwijgt. „Was u verliefd op Rosman?'' „Later wel", antwoprdt ver dachte. Ze had feestjes bij den S D. meegemaakt waarbij 7080 Duitschers en S. T>.-agenten aan wezig waren. Het plannetje, om naar haar tante te gaan, was van verdachte uitgegaan. Zij was bang geweest voor wraak. Rosman en Engels hoven waren met haar meegegaan. Zij had niet de bedoeling gehad hen te verbergen. Tante, een 51-jarige weduwe, had geen bezwaar gehad, maar was later geinterneerd geweest, evenals haar neef. „De heele fa milie heeft u in het ongeluk ge stuurd u heeft misgruik gemaakt van het laatste beetje sympathie, dat uw tante voor u had. Verdaches familie had niets van de Duitschers moeten hebben. Mr. C Vermaas meende, dat t Tribunaal niet bevoegd was deze zaak te behandelen, omdat 't fetj gepleegd was na de bezetting, dus buiten den termijn in het Tribu voor de week van 16 t.in. 22 Dec. 16 December: Irene: Katholieke Kring: Voordracht door Prof. Dr. D. Deden 's Avonds 8,30 uur. Musis Sacrum: Volks-Universiteit, Schiedam: Voordrachtsavond door Max Croiset: Muizen en Men schen". 's Avonds 8 uur. 17 December: Musis Sacrum: Schied. Arb. Tooneelver. ,,Tot steun in den strijd": Tooneeluitvoerin,g. 's Avonds 8 u'ur. Verenigings lokaal: Evangelisatie Geref. Kerk: Filmavond 's Avonds 8 uur. 18 Decembe#: Geref Jeugdhuis '(Lange Haven 97): Kon. Ver. Oost en West: Voordracht door H J, E Moll, 's Avonds 8 uur. Musis Sacrum (bovenzaal): Katholiek Cultureel Genootschap: Fundamen- teele causerie over film door A. van Domburg, 's Avonds 8 uur. Verenigingslokaal: Wester Man nenkoor: Uitvoering 's Avonds 8 uur. R-K, Volksbond: Ned. Kath. Arbeidersbew., Afd. Schie dam: R.Ki, Tocmeeilgroep Magna Petj": Tooneeluitvoering. 's Avonds 8 uur. 19 December: "R.K, Volksbond: Ned. Kath. Arbeidersbew.. Afd, Schiedam: R,K, Tooneelgr. .Magna Peti": Tooneeluitvoering. 's Avonds 8 uur. Zaal van Chr. Belangen Op de bonnenlij st van de volgen de week zal voor alle leeftijdsgroe pen een bon voor één ei worden aangewezen. Naar wij vernemen zal geen ,-kui- fcenei". doch een normaal ei worden beschikbaar gesteld. Waarschijnlijk zal tevens op de in den loop van de volgende week aan te wijzen bonnen reeds a.s. Donderdag mogen worden gekocht. naalbesluit gesteld. Hij vroeg dan Dorpstraat. Kethel: Chr. Reciteer- ook vervallen verklaring van de beschuldiging. Mocht het tribu naal vasthouden aan de dagvaar ding, dan wilde hij voorop stellen, dat verdachte dit niet heeft ge daan, om Rasman en Engelshoven aan de Justitie te onttrekken, maar alleen om zich zelf te redden en te behoeden tegen kaalknipperij etc. Verdachte was zeer jong en zeer onervaren Langdurig huis arrest was, volgens raadsman, ge noeg straf geweest. Zij is op het oogenblik verloofd en hoopt in den loop van 1947 in het huwelijks bootje te stappen. Uitspraak over 14 dagen. In de Julianakerk gaf het USO het tweede van de serie buitenge wone concerten, die de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst, afdeeiing Schiedam organiseert. De belangstelling voor deze con certen is weliswaar norg veel te klein de kerk moest toch uitver kocht zijn maar als wij ons 'niet vergissen is de belangstelling lang zaam groeiende Dat kan ook niet anders, wan neer zoo voortreffelijk wo.rdt ge musiceerd als het USO gisteren avond deed. De Symhonie No. 88 in G gr. t, van Jos Haydn toonde reeds di rect, hoe orkest en dirigent op elkaar waren ingesteld voor een enthousiaste en geestige vertolking. Volmaakt was het volgen van Henk Spruyt door het orkest in de Kindertotenllieder van Gustav Mahler, waarin Herman Schey so leerde. Hjj gaf met zijn gevoelige stem een begrepen en doorvoelde vertolking van deze liederen, waar van voor ons 4 Oft denk' ich, sie sind nur hinauSgegangen en 5 In diesem Wetter de hoogtepunten waren De suite Impressions d'Italie van G. Charpentier besloot een avond van dankbaar muzikaal ge nieten door velen, die aan die dankbaarheid door een spontaan applaus uiting gaven. B. en W. van Schiedam habfcen bij hun besluit van 12 Dec. 1946 vergunning verleend aan G. J. Sjoer, tot oprichting van een in richting voor machinale houtbe werking in het pand Noordmolen-- te j straat 52. Schiedam, 14 Dec. 1946. R. K. S. V. EXCELSIOR Het programma voor a s. Zondag luidt als volgt: Excelsior 1De Musschen 1; S- M. V- 2Excelsior 2; Excelsior 3 Hoek van Holland 3; Excelsior 4 The Rising Hope 3; EDS 4Excel sior 5; Excelsior 6—CVV 8. DWS, dat vorige week Zondag zijn thuiswedstrijd speelde in het Olympisch Stadion, ontvangt nu Hermes weer Op zijn terrein aan den Spaamdammerdijk, HermesDVS komt in de zelfde opstelling uit als vorige week. De lagere elftallen spelen als volgt: Hermes_DVS 2Excelsior 2; Hermes-DVS 3—VOC 2; ONA 3 Hermes-DVS 4 ver „Da Costa": Uitvoering- 's Avonds half 8 uur. 20 December: R.K Volksbond: Ned. Kath, Arbeidersbew, Afdee- ling Schiedam: R.K. Tooneelgroep .Magna Peti": Tooneeluitvoering. s Avonds 8 uur. Vereenigings- lokaal: Chr Vrouwen Bond: Kerst- wijding. 's Avonds 8 uur. 21 December: Verecnïgingslokaal: NEVAS: Lezing met film over Wal- vischvaart. 's Middags. Vereeni- gingslokaal: Luth Meisjes Ver.: Kerstwijding, 's Avonds 7 uur. 22 December: Passage-Theater: Rott. Philh Orkest: met P. Lam berts (viool) en K. v d. Molen (alt-viool), 's Morgens 10 uur Naar AN.P-Sport verneemt heeft Wales aan den KNVB verzocht de mogelijkheid te willen overwegen dit seizoen nog een wedstrijd in Nederland tegen het Nederlandsch elftal te spelen. Het is evenwel zeer onwaarschijnlijk .dat een der gelijke ontmoeting tot stand komt, aangezien het programma van den KNVB, zoowel nationaal als inter nationaal zoo vol bezet is, dat het niet wel mogelijk zal blijken te zijn voor een wedstrijd Nederland— Wales een datum, welke beide lan den zo-u bevredigen, te vinden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Martinus M. J.. zoon van G. P. Bakker en M. M van Hagen. Dr. Noletstraat 1 Fran- cina J-, dochter van M. van Wal- sum en S Lenos, Potgieters^raat 29 Magdalena W,. dochter van L- v- d. Kleij en W. den Drijver, Nassaulaan 75 Maria, dochter v. G. v- d Blom en M. Keijzer. Dr. Noletstraat 1 Johanna B-, doch ter van N. Louis en M- Poort, Po - gieterstraat 34 Anionius G. M. zoon van J. F M. van Oostrom en G. M- van der Linden, IJsselm-str- 44 Njjs, zoon van N- Timmer en G J. Barbier. Tuinlaan 70. OVERLEDEN: Corstiaan v. DeuT- sen, 83 jaar, Oos singel 38. Na Byrnes en enkele andere sprekers betrad Bevin de Engei- sche minister van ibuitenlandsche zaken, het spreekgestoelte in de algemeenc vergadering der V. N. om zijn bijdrage te leveren aan het debat over de ontwapenings kwestie. Bevin sprak wel overwo gen en aan de hand van aantee- keningen. Hij verklaarde, dat het steels het groote verlangen van Engeland is geweest, dat de atoomenergie voor vredesdoeleinden wordt ge bruikt. Naar aanleiding van de ontwa peningskwestie zei Bevin: ,,Er is geen land ter wereld, dat vuriger dan Engeland vrede, ontwapening en veiligheid wenscht. Wij bena deren het vraagstuk der ontwape ning behoedzaam. Hit aannemen van compromisre'soluties zonder langdurige. nauwkeurige bestu- deering kan het publiek tot een gevoel van veiligheid brengen, dat misleidend is. Dat is in 1949 ge beurd". Vaststelling rooilijnen Het hoofd van het gemeentebe stuur van Schiedam maakt ter vdl- doening aan het bepaalde in art. 10 der Woningwet bekend, dat het out- werp van een besluit tot vasts el- ling van voorgevelrooilijnen voor gedeelten van de Groote Markt, Lange Kerkstraat, Broersvest, Ger- rit Verboonstraat, Westvest, Grif fioenstraat en Lange Haven heden op de gemeentesecretarie (afd. Alg. Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage is gelegd. Schiedam, 14 December 1946. Topper keert terug (Passage) Het genre griezel-films, waarin een oud spook-slot de arena vormt voor een vertooning met valluiken, draaideuren, gemaskerde s.uvp- moordenaars en perkamente huis houdsters is weer niet een ver meerderd. De spanning heeft eatl- ter een komischen kant, doordat een der vermoorden voor onzicht bare vrouw gaat spelen. Dat is Joan Blondell wel toevertrouwd, zij is een even drankzuchtige als ge-emancipeerde geestin. De op lossing is detectiveachfig, dus ver tellen we alleen nog maar, dat het een aardig niemendalletje is voor personen boven de 14 jaar. In het voorprogramma zijn we aan de tweede van de 1001 nach ten bezig. Na Alladin en de won derlamp, Ali Baba en de veertig roovers. Berni balanceert op zijn hoofd en op glazen flesehjes en keukenstoe len, dat de zaal trilt van de inge houden hartkloppingen. Het executie-peloton (Monopole) In deze Fransehe verzetsfilm. waarin Lucien Coëdel de hoofdrol speelt, zien we het avontuurlijke verhaal van de spionnen, die zich tot in het hol van den vijand be geven, om hun land te dienen Tot voor het vuurpeloton leidt hen de plicht en slechts een wonder redt hen. Voor personen boven 18 jaar een spannende tijdspasseering Be- hadve een reeds eerder vertoond voorfilmpje gaat er een leuke, paedalgogische te-, konfilm aan de hoofdfilm vooraf. HERMANDADJES EN -DIT.TES W. B. wonende alhier en C I V wonende te Rotterdam deden'bij de politie aangifte van diefstal van hun rijwiel. M. v. -d. W. wonende alhier, werd gisteren door ambtenaren van den C C. D. aangehouden als verdacht van fraudeleuze slachting ZONDAGSDIENST R. H. M. Geerdes, Veenlantstr 2 Tel. 68357; W H F Meyer, Swami merdamsingel 43, Tel 69696; G. in 't Veld. w. de Zwijgerstraat 23, Tel. 68599; Apotheek Gouka, Hoog straat 29 Met ingang van 1 Januari a-s. is benoeimd tot burgemeester van Brielle de heeir H. van Sleen te Rotterdam, lid van de Tweede Ka. mer. INSTALLATIE BURGEMEESTER Naar wij vernemen, zal de nieu we burgemeester, mr. J. Heusdens, Zaterdagmiddag 4 Januari a.s. als burgemtoester onzer gemeente werden geïnstalleerd. JUBILEUM. Dinsdag 17 December a.s. hoopt de heer H. Groeneveld. alhier, den dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden bij de werf Is. S- Figee. in dienst trad Op een te Rotterdam gehouden persconferentie zijn mededeelangen gedaan over een nieuwe stichting, welke het leven heeft gezien, na melijk de Stichting Rotterdamsche Opera. De drie initiatiefnemers, mevr. A. BrooshoofdVerhuist, directrice, drs. W. Kluchert, artistiek leider en J. van Trigt, zakelijk leider bleken reeds geruimen tijd geleden plan nen te hebben ontworpen voor het stichten van een Rotterdamsche Opera in grootschen stijl, plannen, die, naar ons werd medegedeeld, thans zijn verwezenlijkt. Het wach ten is nog slechts op de opening van Metropole aan de Kruiskade, omdat daar de voorstellingen zullen wonden gegeven. Hoe grootsch die plannen wel zijn. moge blijken uit het reeds voor dit seizoen ontworpen speel plan, dat namen bevat van opera's als „Lohengrin." (waarmee men zich voorstelt te openen), „Les Con- tes d'Hoffmann". ,,Faust", „Cava. leriia Rusticana". „Pagliaeoio", „Migtïoïi" en de nieuwe Vlaamsche opzra ,,De Ring van Syges", van August Baeyens, alsmede van ope rettes als o.a. „De Zigeunerbaron" en „De Ozarewitsch". Als dirigen ten zullen optreden Willy Kluchert en Ger. Terwiel voor de opera en Joseph Silbermann voor de operet te. Regisseurs zijn Karei Schmitz, Paul van Rijswijk (opera) en Wally Chandomy (operette). De stichting heeft de beschikking over 23 solisten, onder wie Liesbeth BoolmanMeissner, Jac. Turner en Christian Wolf, en over een koor v.an 78 personen, terwijl het orkest 80 man zal tellen Hoe sympathiek wij tegenover dergelijke plannen ook staan en hoezeer wij het ook zouden toe juichen als een groote stad als Rot terdam de beschikking zou krijgen over een oultureele instelling als een opera, toch betwijfelen wij, of een dergelijke onderneming zoowel in artistiek als financieel opzicht levensvatbaarheid heeft. Wanneer men de moeilijkheden kent, waar mee de Ned. Opera in Amsterdam heeft te kampen om zich de mede werking van bekwame krachten te verzekeren, vraagt men zich af, of de moeilijkheden voor de stichting van een tweede. Rotterdamsche Opera niet nog zullen toenemen. Nederland beschikt nu eenmaal niet over voldoende geschikte brachten. Wat de financieele zijde betreft, kan de Naderlandsche Opera niet bestaan zonder een zeer aanzien lijke subsidie. Hoe zal de Rotter damsche Opera het stellen, als zij niet voor subsidie in aanmerking mocht komen? Naar men ons op een desbetref fende vraag van de zijde der Rot. terdamsche Kunststichting verze kerde, bestaat er geen enkel ver band tusschen deze stichting en de nieuwe Stichting Rotterdamsche Opera. Hoe het ook zij, wij zien de ver dere ontwikkeling van de Rotter damsche Opera met belangstelling tegemoet. Tenslotte zal de practijk de theorie moeten bevestigen. Van officieele Luxemburgsche zijde, wordt met betrekking tot de Luxemburgsche eischen ten aan zien van Duits,chland, biet volgende bekend gemaalt1. .Op 27 November 1946 heeft de mirister van buiten- landsche zaken van het groother togdom Luxemburg aan vertegen woordigers der vier groote mogend heden te New-York een memoran dum overhandigd betreffende de eischen van ferritorialen en econo- mischen aard tegenover Duitsch land. Ter schadeloosstelling van de dioor den oorlog geleden verliezen, welke 600 millioen dollar beloopen, verzoekt de Luxemburgsche regee. nlng in dit .memorandum den spoor weg op den Duitschien oevar van de Moezel te mogen exploi'eeren. als mede een groeten stuwdam in de rivuer de Our aan te mogen leggen. Door het aanleggen van een dam in de Our zal een hekken-reservoir van 25 K.M. lengte worden verkre gen met eren hydrcgraphisch ach terland van 5 tot 10 K M. De uit gaven voor den bouw van den stuwdam zouden door Duitschland gedr.agen moeten worden. Het me morandum houdt voorts voors*"1- len van economisclien arzc7 Ir Emir Said el Gazayerli, troon pretendent van Algerië, als af stammeling van den grooten Ab-del Kadir (gesterven 1883), hoeft in een interview met het Egyptische tijdschrift „Al Messawar" te Cairo verklaard, dat hij naar Egypte is gekomen om den strijd voor de bevrijding van Noord-Afrika te centraliseeren. De emir i'9 er van overtuigd, dat Egypte thans voor de Alserijnsche kwestie een oplossing-kan vinden, die aan Algerië de -onafhankelijk heid van het land verzekert en een einde maakt aan de Fransehe tyrannie Hij klaagde over een lacune in het statuut van de Ara bische liga, dat de Arabische staten, die niet in het bezit van hun volle onafhankelijkheid zijn, van de liga uitsluit. Tenslotte verklaarde de emir, dat h'j het bevel voert over 20.060 N jord-Afrikaansche partisanen van beproefde dapperheid, die in Syrië opgeleid en vereenigd zijn, klaar om op een teeken van Egypte z' h in te zetten voor de verdedig'" van de onafhankelijkheid en het gezag van Algerië.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3