DUITSCHE herstelbetalingen I G KONING WINTER regeer en Wat Nederland reeds ontving Misdaden van Duitsche medici ONGSLAGEN Moord op 1/2 millioen joden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het richtsnoer 68ste JAARGANG WOENSDAG 18 DECEMBER 194? No, 20192 N de Verbondsvergadering' van de Kath. Arbeidersbeweging te Utrecht heeft oud-minister prof. dr. ir. H. Gelissen als hoofd van de Ned. ^delegatie bij het internationaal agent schap voor de herstelbetalingen van Duitschland te Brussel, een uiteenzetting gegeven van de werkwijze, die gevolgd wordt bij de Duitsche herstelbetalingen en het aandeel, dat ons land verkrijgt. - v der geleide economie INKOMSTEN van gepensionneerden Medicus-hoogleeraar getuigt VEERDIENST OVER IJSSELMEER GESTAAKT DE TOESTAND OP AMELAND VOEL JE 'M, VOLLE NEEF I HET WEER IN JANUARI *j Nazis staan te Warschau terech NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. WITLOX ALGEMEEN REDACTEUR BUREAUX voor'REDACTIE EN ADMINISTRATIE 1 BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK Uitvoerig ging hij in op de re gelingen, die daartoe op de confe renties te Yalta, Potsdam en Pa rijs getroffen zijn, waarbij als principe voorop is gesteld, dat Duitsch and herstelbetalingen heeft te doen in natipra aan die landen, iwelke onschuldig slachtoffer zijn geworden van zijn argressie. In Potsdam is nog eens nadrukkelijk vastgelegd, dat zooveel mogelijk een politiel» gevoerd moest wor den, waarbij de toekomstige Eu- ropeesche veiligheid gecombineerd werd met een juiste afbakening van Duitschlan'ds beta'.ingscapaci- teit. Duitschland zou worden behan deld a s een economische een heid, welke wij reeds zien in de samenwerking tusschen de Amer.- kaansche en Britsche zönes. De opbrengst van den Duitschen ex port zou in de eerste plaats be schikbaar blijven voor de kosten yan den Duitschen import, noodig voor het behoud van een levens- Standaard, waarvan het gemiddel de gelijk mag zijn aan het gemid delde van de andere Europeesche Volkeren, uitgesloten Engeland en de Sovjet-sta ten. Daar echter Duitschland nog steeds niet als een economische eenheid wordt be schouwd, is ook nog geen besluit genomen omtrent den gemiddelden levensstandaard. In de voorloopige voorstellen is voor het industrieel? niveau van Duitschland een per centage van 55 pet. van de in dustrie in 1938 aangenomen. Er is nog niet vastgesteld, hoeveel fabrieken én industrieën ten slotte voor herstelbetalin gen beschikbaar gesiteld worden Het groote verschil met de be palingen ln 1919 is, dat de overwinnaars zich toen lieten leiden door liberale beginselen, terwijl men thans de beginselen van een geleide economie tot richtsnoer neemt. In Parijs heeft men zich ten slotte uitgesproken over de me thode en de hoeveelheid van de ectivia, die als herstelbetalingen voor de verschillende landen be schikbaar gesteld moeten worden. Daaruit is het internationaal agent schap t.e Brussel geboren, dat de verdeeling aangeeft. De goederen z'.in in twee categorieën verdeeld. Waarvan b de industrieën, koop vaardijvloot en binnenvaart omvat en a de andere goederen, zooals Duitsche bezittingen in het buiten land, de loopende productie, in beslag genomen legergoederen en opbrengsten van octrooien en au teursrechten. Uit groep b maakt ons land aanspraak op 5,6 pet Uit groep a op 3.9 pet. Wat Nederland verkreeg Bij de verdeeling van de koop vaardijvloot werd als basis aan genomen het verlies, dat de landen gezamenlijk uitgedrukt in bruto- register tonnen leden. De eers'-e verdeeling had 25 Mei plaats. De 15 landen, die op een d,eel aan spraak maakten, hadden een geza menlijk verlies van 23.610.000 re- gister-ton, d.i. 54 pet. van het totaal, dat zij aan scheepsruimt.e voor den oorlog bezaten. Nederland verloor 1.555.000 ton, of wel 6 59 pet, van het totale verlies, het. geen neerkomt op 'de helft van zijn vloot. Er waren 254 Duitsche sche pen met een tonnage -an 750.000 ton beschikbaar, waarvan ons land verkreeg 20 schepen met een ton. tl en inhoud van 51.915, wat relatief niet veel is, maar waarover wij gezien den buit, nadat Rusland U3 had verkregen, tevreden moeten zijn. Deze schepen zijn ons voor 11.700 000 R.M, in rekening ge bracht. Met de telling van de bin nenvaartschepen is men nog bezig. Bij de verdeeling van 11 fabrie ken kreeg Neder'and de Kurbel lenwerke Glinde" bij Hannoyer toegewezen ter waarde van 3 millioen R.M.. waarmee onze kruk- assenindustrie zeer gebaat is. Bij een tweede verdeeling op 7 Dec. werd ons lajtd de inventaris van de industrie Hans Hensoldt te Herborn Dilkreis toegewezen, waardoor het niet meer noodig is, dat ons laad ter voorziening in de eigen behoefte aan lenzen en optische instrumenten importeert. Ook kreeg ons land nog machines van de Bayerische Motorenwerke, in hoofdzaak gereedschapswerktuigen die de Nederlandsche industrie zeer noodig had. In totaal hebben wij nu gekregen een waarde van 15 633.192 R.M-, waarmee een Per centage van 5,8 is bereikt, zoodat wij hebben wat ons toekwam. Inmiddels zijn te Brussei nog lijsten binnengekomen van in totaal 77 fabrieken. Bovendien zullen ge reedschapswerktuigen ter verdee ling komen voor een waarde van 75.000.000 R.M. uit de Britsche zóne en 15.000.000 R.M. uit de Fransche zöne, waarop Nederland weer voor 5,6 pet. recht heeft. Wat onze totale schade be treft, in den sector industrie bedroeg die 2,2 milliard, in den sector scheepvaart 300 millioen. Men zal begrijpen, aldus prof. Gelissen, dat wij die nooit ge heel Uit Iïuitechland vergoed zullen krijgen, maar wat wij ont vangen, kunnen wij voor onzen opbouw toch zeer goed gebrui ken. Spr. gelooft niet, dat wij van de baten van Duitsche octrooien en auteursrechten veel moeten ver wachten. Bij den economischen bouw van ons land moeten wij, zoo besloot prof- Gelissen, rekening houden met de basis, waarop geheel Euro pa 'zich zal stellen, n.l. dat Duitschland niet armlastig mag worden. Een straf dient alleen ter kastijding, maar ook als een aan sporing voor een betere toekomst. De toepassing van art. 67 der Pensioenwet 1922 en andere wet telijke bepalingen maakt het aan vaarden van een nieuwen werk kring voor gepensionneerden wei- nig aantrekkelijk. Het is namelijk zoo, dat, wanneer een gepension- ncerde een overheidsfunctie aan. vaardt, het bedrag dat hij aan pensioen en salaris tezamen ont. vangt, niet mag stijgen boven de inkomsten, welke hij genoot uit zijn laatst-bekleede functie. Bij het ministerie van binneri- landsohe zaken is thans een wets ontwerp in voorbereiding, dat strekt tot het wegnemen van deze bezwaren. Het Amerikaansche hoogge rechtshof te Neurenberg heeft Dinsdagmorgen 'n getuigenis van Dr. Robert Levy, hoogleeraar aan de medische faculteit te Straatsburg, aangehoord. Dr. Levy werd naar Auschwitz en Birkenau gedeporteerd, waar hij tot chef-medicus van een bloc werd gepromoveerd. Door z.g. selecties" werd hij van tijd tot tijd van 80 a 90 pet, van zijn pa- tienten, die hij nooit meer terug zag, beroofd. Eind 1943 braciuen de Duitschers een honderdtal jon gelieden, bijna allen Polen, van 20 ,tot 24 jaar binnen Zij waren toen gezond en krachtig. Enkele dagen later trof hij ze in zijn kliniek aan met verbrande onderlijven en dijen, als gevolg van een bepaalde behandeling met ,,X-stralen". En kele weken later werden de o er- levenden verder „behandeld Allen stierven zij Dr. Levy zeide, oat 4% millioen menschelijke wezens door dergelijke misdadige praktij ken te Auschwitz alleen alver moord werden. In Juli 1944 Werden 22.000 menschen per dag vernie- Vervolgens was de beschuldigde Rudolf Brandt, kolonel der ,.S S." aan de beurt. Hij was de eerste, die den stoot gaf tot .medische misdaden op Joodsche vrouwen. Na hem verscheen getuige Hem- richt Stoehr Hij was in Dachau geinterneerd' en fungeerde aldaar als ziekenoppasser van een bloc. Hi) verklaard?, dat nog geen 50 zigeuners de experimenten waarbij de slachtoffers met zeewater wer den „gevoed", overleefden. „Wan neer de zieken in te grooten getale stierven,', al'dus getuige, „lieten de „doktoren", belast met de ex perimenten, de lijken verdwijnen en vervangen docï andere patiën ten, die in tamelijke goede conditie verkeerden Volendam komt in Hemming. Met het ijs komen de J olendam- mers, vrouwelijke en mannelijke, volop los. De jeugd gaat voor in de verbinding Utrecht's-Her. togerubosch is wegens ijsgang uit gevallen, Het verkeer wordt aan- 1 geraden, zoolang het veer Gorin- i chemSleeuwijk nog in gebruik blijft van dit veer gebruik te ma ken óf zich anders via Moerdijk of Nijmegen naar en van het Zuiden te begeven. Met ingang van gistermiddag 12 uur is de veerdienst Enkhuizen Stavoren wegens ijsgang gestremd. De treinverbindingen aan beide oevers, dus de diensten op de lijnen AmsterdamEnkhuizen Stavoren- Leeuwarden blijven ongewijzigd gehandhaafd. Gl s te rieiun i d d ag - om 2 uur zijn twee schepen van de neederij Koppe te Amsterdam na een moei. lijken nachtelijken tocht "over het IJselmeer in Amsterdam aangeko men- Het waren de „Rijnstroom" en de „Waalstroom", die beide te middernacht resp. uit Kampen en Lemmer vertrokken waren- De ongeveer J70 ton metende passa gier-vrachtbooter* ontlmioetten el kaar midden op helt IJselmeer en zetten gezamenlijk dien tocht voort tot zij bij Marken in het, daar zeer dikke, ijs vastraakten. Na veel manoeuvreeren wisten de beman ningen de schepen hedenochtend om 8 uur weer vlot te krijgen en zij bereikten na een reis van 6 uren de veilige haven van Amsterdam, verkleumd doch behouden. Algemeen wordt verwacht, dat de vorst nog wel eenige dagen zal aanhouden. Het Amerïkaansch me teorologisch instituut te Frankfurt deelde n.l. mede, dat volgens bere keningen Europa voorloopig nog onder invloed van de koude zöne zal komen te liggen. Ook spreken sommige weerkun digen de verwachting uit, dat men met eenigen sneeuwval rekening dient te houden. Ondertusschen blijft het kwik beneden het vries punt tot groot vermaak van de schaatsliefhebbers. De scheepvaart op het IJsselmeer is thans volkomen gestaakt. Het ijs is op sommige plaatsen af 15 tot 20 centimeter dik. Wij ver nemen, dat de Friezen op Zaterdag as. hun Elfmerentocht gaan hou den. Ameland is sedert drie dagen van de buitenwereld afgesneden en deze isolatie bezorgt den inwo ners heel wat ongerief. Reeds thans dreigt er gebrek te komen aan diverse artikelen. Aan kruideniers- en grutterswaren is een voorraad voor 14 dagen aan wezig, aan tabaksartikelen slechts voor een week. De schuld hiervan is niet bij de winkeliers te zoeken, die met isolatie van Ameland re kening hebben gehouden en tijdig bevoorrading bij het C. D. K. heb ben aangevraagd. De schipbrug VianenVreeswijk Een bepaald orgaan zal in zijn eerstvolgend nummer een uitvoe rig overzicht brengen inzake de ontwikkeling der Nederlandsche Vakbeweging d.w.z. over den weg naar de eenheid, dus alvast de fusie tusschen N. V. V. en E. V. C. „De Waarheid" publiceert reeds twee en halve kolom uit dat aangekondigde artikel Vanwege de belangrijkheid van het onder, werp. Belangrijk is dat onderwerp in derdaad, vooral ook om te weten te komen, welken weg die toekom stige ..algemeene bond van be drijfsorganisaties" z;al gaan. Want men kan honderdmaal den naam .algemeen" zich toeëigenen, een beweging als die der georgani seerde arbeiderswerëld moet zien door bepaalde principes, door een zekere wereldbeschouwing laten leiden. Een vakbond is geen buurt, vereeniging voor een bevrijdings feestje of Koninginnedag. Uit genoemde publicatie valt overigens goed te proeven, waar heen de reis zal zijn. Zoo wordt gesproken over de houding der communisten in de E. V, C. ten aanzien van het fu sierapport. Verklaard wordt, dat de communisten van meening zijn, dat genoemd rapport een reëele basis vormt. Maar het rapport zal dan ook in zijn geheel aanvaard of verworpen moeten worden, aan de samenstelling waarvan de com- munisten in het hoofdbestuur van de E. V. C. hebben meegewerkt. Wat zijn nn eigenlijk d'e commu nisten waard? Het antwoord luidt dat het niet meer mogelük zal zijn om de communisten uit de vakbeweging te weren en hen te werén -'an die Posten ..welke hun krachtens hun vooruitstrevend en arbeid toekomen". De heeren heb ben geen teveel aan nederighe d. Voel je 'm, volle neef? Geen eigen principieele vakbeweging, maar cellen bouwen zooals nu in d» E. V. C., dan komen tot een soort echte algemeene Algemeene en in die groep de touwtjes in handen zien te krijgen. In alle schakeermgen der arbei dersbeweging waren figuren van standing, dachten we. Mis hoor. Toen waren er immers nog rt'et zoovéél communisten Thans blijkt de situatie anders te zijn. Eerst thans komen de groote figuren op het tooneel. Bovengenoemde publi. catie geeft een idee omtrent de communistische leiders. In de vol. gende bewoordingen: ,,De communisten beschouwen he't ais hun eereplicht de besta vakvereenigingsmenschen te zijn, wars van elk radicalisme. Door hun kennis van de maatschap pelijke structuur, hun inzicht in de wereldgebeurtenissen, het aanvoelen van de nooden^ der werkende bevolking zijn zij de spreekbuis der werkers op ie vergaderingen, werkplaatsen en vakvereenigingstijdschriften", Wat een kerels, niet? Wat een sufferds hè, die lui a s De Biuyn, Andriessen. Wat weten die eigen, lijk nou van de wereldgebeurtenis sen en van de maatschappelijke structuur? Denkt u na de onthul.ing van dat communistenbeeld niet aan een zeker Evangelie, waarin het gaat over een man voor in den tempel, die tweemaal in de week vastte en een tiende weggaf.. Voel je 'm, volle neef? HENK VAN DER MAZE. De afdeeling klimatologie van het K. N. M. I. te De Bilt deelt meae, dat de ontvangen gege- vens geen betrouwbare ver- j wachting voor de maand Janua. ri toelaten. De voormalige nazi-gouver neur van Warschau, Ludwig Fischer, en zijn drie adjudan ten staan te Warschau terecht, beschuldigd van massa-execu tie van Polen en schuld aan de vernietiging van Warschau, aldus ,,A.P." De adjudanten zijn: polUie-kolo- nel Max Deume, die men uit En geland naar Warschau bracht, be schuldigd van de executie van 7UU Polen en de vroegere Gestapochef in de voorsteden van Warschau, Joseph Meisinger en Stadthaupt- mann Ludwig Kleist. Het proces wordt gehouden in de reusachtige zaal van den Pool- sclhen bond van onderwijzers, die aan 25.000 personen plaats biedt. De rechtbank is het hoogste Pool- sche tribunaal- Onder de aanwezigen zal zich brigade-generaal Telford Taylor, een der leiders der Amerikaansche prosecutie te Neurenberg, bevin- De hoofdbeschuldigde, Fischer, is 41 jaar en deed van 1939 tot en met 1944 in Warschau dienst. Hij en Meisinger worden in lijvige akten van beschuldiging de daders genoemd van de slachting^ der 500.000 joden in 1943 in het ghetto van Warschau. Behalve Taylor en zijn staf zul len waarnemers uit Tsjechoslowa- kije en andere landen de zittingen bijwonen. Men verwacht dat de doodstraf zal worden geëischt. Vijf advoca ten zullen de verdediging voeren. Men heeft 15.000 toegangsbewijzen uitgegeven. - De uitspraak wordt 14 of 19 Ja nuari 1947 verwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1