COMITÉ KATH. SCHIEDAM Na de desillusie van Genève Nieuwe taak voor het Laatste berichten WOENSDAG 18 DECEMBER 1946 PAGINA 3 openbare leven Katholieke invloed op net OFFICIEELE PUBLICATIE Hinderwet UPPER CUTS DE DRIEVOUDIGE WIJS HEID VAN VADER WANG BURGERLIJKE STAND Rotterdam en het conflict in Antwerpen KETHEL SCHIEDAMSCHE KAMER IN WANDSWORTH ii§ Voorschot voor onder wijzers DE GEZONDHEID VAN DEN H. VADER Amerika en de grens correcties Eerste bloembollen naar Polen ALLE BEGIN IS MOEILIJK. WE ZIJN SCEPTISCH GEWORDEN Geen woordenï daden geëischt DAKOTA IN CHINA VERONGELUKT Tsjechische kinderen naar Londen Treinongelukken eischen talrijke dooden PLATINA GESTOLEN BU TURNEN"GEVALLEN 'rr t f t I 7 t Schiedam zeker de nagedachtenis van een- der grootste zonen van de stad op passende wijze te eeren- Het Comité zal over deze materie de plannen uitwerken. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar de mogelijkheid een Katholieke agenda op langen ter mijn op te stellen, zoodat het ra si- co, dat twee belangrijke Katholieke gobeurten :sen op een avond plaats vinden, zoo veel mogelijk wordt beperkt. De oprichting van een Centraal Katholiek Bureautje werd gevraagd, waaraan het Katholiek Bevolkingsbureau verbonden zou worden. Er werd echter op ge wezen, dat door groote persoon lijke offers van den heer Steens dit bevolkingsregister dn den bes ten vorm bestaat, maar dat er alleen veel te weinig gebruik van gemaakt wordt. De voorstellen zullen door het bestuur worden uitgewerkt. Het Comité Katholiek Schiedam is herrezen en heeft gisterenavond in een vergadering, waartoe alle aangesloten vereenigingen waren uitgenoodigd, eel\ overzicht gege ven van zijn plannen. De heer A. L. J Kunze, voorzitter van het Comité, wees erop, dat de gewij zigde omstandigheden na den oor log het Comité voor de taak ge steld hebben nieuwe wegen en nieuw emplooi voor zijn werk zaamheden te vinden. Medewer king van alle aangesloten vereeni gingen tot het slagen van de op gestelde plannen, zoowel als het naar voren brengen van nieuwe ideeën over de werkzaamheden van het Comité, zijn noodzakelijk Vc'or het goede functionneeren. Het Comité Katholiek Schiedam wil zich richten naar de definitie, die van de Katholieke Actie is ge geven. n.l. het uitdragen van de Katholieke beginselen in het open bare leven. Daarnaast, of liever daarboven, blijft het werk van de parochieele groepen der Katho lieke Actie, diie de leeken opvoedt tot deelneming in de apostolische zending van de Kerk. Het Comité Katholiek Schiedam Wil dus aanvullend werken, op die gebieden, waarop de parochieele groepen hun invloed minder kun nen doen géiden, omdat het te be strijken terrein grooter is dan de parochie, wil het Comité (alle Schiedamsche Kathqlieken verte genwoordigen. Toestemming werd gevraagd aan en verkregen van den Hoogeerwaarden Deken, en het centraal bureau van de K. A- in Den Haag juicht dit streven toe. Bij de op deze uiteenzetting vol gende gedachten wisseling werd de vraag gesteld, of het niet mogelijk was. dat bij benoemingen van een Katholiek voor gemengde commis sies. het Comité geraadpleegd werd, opdat meer dan vroeger ge garandeerd kon worden, dat de katholieken met alleen kwantita tief, maar ook kwalitatief voldoen de vertegenwoordigd waren. Het was immers zoo, dat nu veel te veel in den vriendenkring beslist Werd, wat niet garandeerde, dat de juiste man op de juiste plaats kwam. .De voorzitter meende, dat hier van verplichting geen sprake kon 'Zijn. maar dat het werk van het Comité wel zoodanig kon groeien, dat die regeling van zelf tot stand kwam Een voorstel, om tenminste de leden van de aangesloten ver eenigingen te verzoeken geen be noeming aan te nemen, zonder het Comité hierin gekend te hebben' werd aangenomen. Actieve bestrijding van het communisme Voor het Comité had het vastge staan, dat in de nieuwe taakstel ling een actieve bestrijding van het communisme een belangrijke plaats moest innemen. Het gevaar, hoe cok beschreven en hoe klemmend voorgesteld, wordt door de men- schen. nog niet in de juiste pro- Porties gezien. Het bestuur stelt daarom voor een grooten voorlich tingsavond met een spreker van ter zake zeer gefundeerde kennis te houden, die gevolgd zal worden door een cursus over het commu nisme, te organiseeren door den Katholieken Kring en het Katho liek Cultureel Genootschap. De actie zal in den loop van Februari. Maart begonnen worden. Het organiseeren van de cursus sen werd een punt van uitvoerige bespreking, waarbij het bestuur mededeeling deed van plannen, in ver gevorderd stadium, om te ko men tot oprichting van een Katho lieke Volks Universiteit. De peter en meter hiervan zijn de Katho. iieke Kring en het Katholiek Cul tureel Genootschap. De hterdenknng van een groot Schiedammer is in handen van het Comité gelegd. Op 26 Februari 1947 zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat Pater de Groot, professor in de Thomistische wijs begeerte aan de Universiteit van Amsterdam overleed. Zijn persoon lijkheid en zijn optreden, vooral als moderator der Amsterdamsche Katholieken studenten, maakten, dat dezen beloofden ieder jaar zijn Sterfdag te herdenken. Het past B. en W. van Schiedam hebben bij 'hun besluit van 18 December 1946 de beslissing op de verzoeken Van: 1 J. H. Groenendijk, alhier, ctn vergunning tot oprichting van een inrichting voor machinale houtbe werking in het pand Overschie- schestraat 61-63, en 2 de firma Beukers Co.te Rotterdam, om vergunning tot/op richting van een darmenslijmerij en -zouterij in een gebouwtje op get terrein van het Openbaar Slachthuis aan den Vlaardinger- dijk 300, verdaagd, aangezien bet desbetreffend ctnderzoek nog niet is geëindigd. de de de Met de post ontvingen wij wekelijksche aflevering van „Straetham News", waarin teekenaar van dit blad, Jim Mer cer, enkele komische impressies geeft van het boks-tournooi tus- schen Schiedam en Streatham. Wij hebben deze impressies in de eta lage van ons bureau, Broersvest 8 opgehangen. Mercer maakt de volgende op merkingen: Na gezien te hebben, wat mr. J. Williams C, van den Meulen aandeed, is-het aardig, om te weten, dat de Engelsch-Neder- landsche sportorganisatie tot doel heeft de vriendschap tusschen de twee landen te bevorderen. Later zagen we van de heeren J. Morkus en A. Blonk, welk een toepasselijke naam, hoe zij dacn- ten tot deze bevordering té kermen Zoo lusten wij er nog wel een paar. De Hollanders waren voorbeel dige winnaars, wanneer uitspraak was gedaan, beantwoordden zij elk applaus, omhelsden hun tegen standers, schudden de hand der secondanten, klopten den scheids rechter op zijn rug, waarbij er een zoo enthousiast was, dat hij bijna iederen bezoeker persoonlijk op zijn schouder ging slaan. J.Kleinheerenbrink was de ter rorist van het HoUandsche team, maar C. Tucker maakte spoedig een einde aan zijn ideeën over een overwinningsfeest. De avond werd georganiseerd door de politie en het was gezellig, om de agenten in burger te zien met giv*>te ro zetten in hun knoopsgat en collec tebussen in hun hand. Ka jotters van Haven. Franken land en Gorzen meelden dit stuk van Ghéon, gisteravond ten bate van het Katholiek Thuisfront voor militairen. Dit spel is geen fantasie, maar plaatst ons een halve eeuw terug in he-t Chineesche land waar dte tat sadisme uitgegroeide haat tegen blanken en vooral christenen in de Boxeropstand zijn tragisch hoogtepunt vond. Het gezin van Vader Wang wordt door zijn eigen leerling Tehang Fou Tang vermoord. Het hoofd, motief van dit spel is de liefde, de ware liefde tot Gad en den naaste. Ook Vader Wang vergeeft als christen zijn leerling. Het is dus een drama met groote gedach ten. Stelt daarom zwaardere oischen aan de spelers. Al ging er wat van de uitbeel dende kracht verloren de Kaj ot ters hebben dit spel zoo weten te spelen, dat de toeschouwers voor 100 procent meeleefden. De ver zorgdheid van het geheel bleek ook uit détails. Door een juiste dictie had de tekst hier en daar beter kunnen uitkamen. Harry Reysbergen als Lao Wang en de duivel Adfi le Blansch boeiden. Ook Paul van Schendelen als leerling moet vermeld worden. De figuur van den missionaris in Piet de. Kaper was ook goed doch had tïOg iets krachtiger kunnen lijn. De twee geletterden vooral Ben Collignon voelden de sfeer zuiver aan. Kapelaan J. G van Dijk legde in zijn slatwoord den nadruk op de mooie gedachten in het stuk en wekte op om eensgezind aan den uitbouw van de Kajottersbe- weging mede te werken. Het was een geslaagde avond. Het. kan niet anders als een aan moediging zijn verder tg werken. Geboren: Johannes Hendrikus z v. J. v d Sloot en W Lambrechts, Jan van Avennestraat 33: Corneüs J z van C P. J. Beukers en W Lemson, Edisonstraat 28; Wille- mina d. van C. de Bruin en J Bongers, F Halsplein 21; Lena d van A Verwaal en P. Krabbendam Middelh.straat 5; Frans J z van F L J. Schrijer en Th E Makovitz, Dr Noletstraat 1; Johannes z van H. v d Pas en A Hoffman, Boerh laan 1; Thomas A H. z van A van Leeuwen en A E van Hplsteijn, Groenelaan 89. Overleden: Roelse, Dingeman. 79 jaar, Lange Nieuwstraat 51; Mei vogel, Ewout, 56 jaar, Broersveld 55. Geen lossen van Belgische lading De heer D. P. van Wageningen, algemeen voorzitter der Scheep- vaartvereeniging Zuid te Rotter dam deelt ons mede, dat het he denmorgen bij de berichten van 8 uur door den" nieuwsdienst van Radio Nederland medegedeelde over het werk in de Rotterdam- sche haven tengevolge van de Antwerpsche staking, onjuist is. De huidige werktoename staat ge heel los van de Antwerpsche sta king en houdt uitsluitend verband met plotselinge groote aanvoeren van goederen voor de geallieerden in Duitschland, Tsjechoslowakije en Zwitserland. Het bestuur der Scheepvaart. vereeniging te Rotterdam heeft integendeel haar besluit genomen, geen schepen met voor België be stemde ladingen naar Rotterdam te aanvaarden. Alleen die schepen welke ook Rotterdamsche ladingen in heb ben,, wordgn in Rotterdam gelost. Deze schepen zouden toch naar Rotterdam zij.n gekomen om de voor Rotterdam bestemde ladin gen te lossen. BRAND IN OPSLAGPLAATS Gisteravond omstreeks half 9, brak brand uit bij NV. Van Win- den's Fouragehandel in een op slagplaats voor aardappelen welke met pakken stroo was afgedekt. De brandweer van Schiedam en Ke- thel waren spoedig ter plaatse. Door de sterke "roekontwikkeling en het niet zichtbaar zijn van vlammen werd de bestrijding van het vuur zeer bemoeilijkt. De aan grenzende woning van de familie Sterrenberg werd ontruimd, om-dat men vreesde dat de binnenmuur zou doorbranden. Na anderhalf uur was echtër alle gevaar geweken. De verzekering dekt de schade van den brand, die door kortslui ting schijnt te zijn ontstaan. Het voorstel van den sportre dacteur van de „Streatham News" mr. Ward, om in het gemeentehuis van Wandsworth een kamer ter beschikking te stellen van het Schiedam-Wandswörth comité en deze kamer .Schiedam room'' te noemen, is door den gemeenteraad van Wandsv*>rth aangenomen. De tropheeën, de plaquette en het glas in lood raam hebben in de kamer reeds een plaats gevonden. Minister Gieten deelde heden in de Tweede Kamer mede, dat van zijn departement een instructie i« uitgegaan om aan de onderwijs krachten met spoed een extra maand van het nettosalaris uit te keeren, zulks zijnde een voorschot op de nieuwe salarisregeling, wel ke naar de minister verzekerde, een .aanmerkelijke verbetering" zal brengen. Naar aanleiding van onrustbaren de geruchten over de gezondheid van den Paus, wordt in Vaticaan- sd'ie kringen verzëkerd, dat de toestand van den H. Vader sedert zijn verblijf in Castel Gandolfo, een merkbare verbetering heeft ondergaan. Dag aan dag verleent Z. H. audiënties en ook maakt de Paus iederen dag een wandeling in den Vaticaanscihen tuin. Ge ruchten, als zou de H. Vader alle audiënties hebben afgelast, zijn onjuist. Uit kringen der Amerikaansche regeering verluidt, dat de V. S. hun standpunt ten aanzien van de Nederlandsche grensreciificatie met Duitschland niet bekend ma ken vóór dat de ISfed. gedelegeer den gehoord zijn op de zitting van plaatsvervangers van miniis. ters van Buitenlandsche Zaken den 14en Januari te Londen. Dezer dagen is een vrachtauto vertrokken met een lading bloem bollen voor Polen. Dit is een der eerste ritten, waarvoor de Russi sche bezettingsautoriteiten toe stemming hebben verleend. De mogelijkheid bestaat, dat door het vrachtautovervoer in de toekomst rechtstreeks vervoer mogelijk wordt met de door de Russen be zette deelen van Duitschland en de landen ten Oosten daarvan. Ook naar Boedapest' zijn reeds enkele tochten gemaakt, waarvoor eveneens een speciale vergunning was verleend door de Russen. 1 blijde voorspellingen van politici en diplomaten gehoord. En hef ein- die was een oorlog met verschrik kingen en verwoestingen, als de wereld nog nooit had gekend. Nu bezitten we bovendien de atoom bom, momenteel waarschijnlijk slechts in hamden van de Vereerug- Met een stem. die door ontroe- de staten, straks het alles-vernie- ring versluierd was, sprak de se- lende Wapen ter beschikking van ^re ®"®"generaal van de Vereenig- j<xier land. Daarom kunnen opti- .jr es' Trygve Lie, zijn rede to4 mistische verklaringen alleen den sluiting van de algemeene vergade- mensch niet meer bevredigen en ring uit. Hij bracht zijn diepen i gerUststellen; hij wensciht, hij dank aan de gedelegeerden en aan de pers voor htm toewijding aan 't werk van den vrede „De naties van de wereld zijn trotsüh op de gedelegeerden van deze vergade ring. U gaat nu naar huis en ik wensch u goede reis, en laten de doelstellingen van de V. N. uw ge dachten overheersehen. Droomt van de vrijheid, strijdt voor de vrij heid!" In deze slotzitting heerschte een ongedwongen, opgewekte, zelfs vroolijke stemming .Was die assem- blée, na de bittere ervaringen te Parijs bij de besprekingen der Groote Vier opgedaan, met som bere, bijna pessimistische voorge voelens bijeengekomen, in de da gen van New-York Ihnd de Russi sche delegatie zoo'n welwillend, heidsevoiutie doorgemaakt, dat de nabije toekomst er in elk geval wat lichter uitziet. En de Britsche gedelegeerde Bevjn bleek zelfs, toen hij op de boot naar Londen stapte,* ongemeen optimistisch De zon van den vrede is opgegaan, verklaarde hij aan journalisten; de hoop is gerechtvaardigd, dat zij het volgend jaar de menschheid volop zal verlichten en verwarmen. We zijn sceptisch geworden. Hoe vaak hebben we in de dagen van den ouden volkenbond dergelijke eischt daden. Ook de leiders der groote poli tiek weten dit. Maar daden zijn zeer moeilijk, niet zoo makkelijk te stellen als woorden kunnen wor den uitgesproken. Zoolang er geen daden komen, zal de openbare meening dan ook bitter weinig be langstelling voor de V. N. toonen. Zoo schijnen bijv. de New-York- sche besprekingenvoor de Engel- schen weinig interesse te hebben. De groote politieke bladen wijden er een bescheiden plaats aan; de bladen, welke zich meer tot de massa richten, maakten zidh zelfs voor de belangrijkste kwesties: ontwapening, Spanje, vetorecht, met enkele tientallen regels van de zaak af. De .Tribune", het week blad der linksche intellectueelen schreed! in zijn jongste nummer: ,,De meeste menschen volgen de berichten over de internationale conferenties van New-York niet meer. De opschriften in de bladen wekken een indruk van verwarring zonder eenige diepere beteekenis' De desillusie van Genève heeft den mensch sceptisch gemaakt. Het is waarschijnlijk goed. Genève is misschien het meest bezweken aan een overmaat aan onmogelijk te realiseeren verwachtingen. Na de debacle van den volkenbond is men geneigd in de tegengestelde hou ding te vervallen: men verwacht niets meer. Als dan straks echter toch enkele goede resultaten zich vertoonen, zal 't vertrouwen lang- zaam-aan kunnen terugkeeren. In dien zin begrijpen we ook de verklaring van het lid der Neder- landsohe delegatie, dr. Sassen. ,,Ik geloof, dat de assemblée een be langrijken stap op den weg naar de ontwapening beeft gazet. Het is een lange Weg, maar de eerste stap is onder gelukkige omstandig heden gedaan. Tenzij de ontwape ning 'n feit wordt, kunnen de oog merken der V N.' niet worden be reikt." Vooral den laatsten zin onder schrijven wij ten volle. Wijl de vol kenbond er niet in slaagde de re geeringen te bewegen tot een ge lijktijdige, wederzij dsche, gecontro leerde ingrijpende beperking der bewapening over te gaan. moest men ten slotte in den oorlog ko men. Bereiken ook de V. N. dit doel niet, dan is een derde wereld oorlog onvermijdelijk.' Daarom is het toch wel verheu gend, dat de V. N. reeds in deze assemblée het overheerschende vraagstuk in het centrum der be sprekingen hebben gesteld. Resul taten zijn nog niet bereikt Het kon niet. Men is .nog slechts aan de bijna onoverkomelijke moeilijk heden toe. Maat men benadert het probleem van alle zijden in de hoop ergens een front te vinden, waar door men heen kan breken. In werkelijkheid echter zullen eerst de vredesverdragen in Europa, ook dat met Duitschland, een stabilisa tie in Europa moeten brengen. Dan pas kan 't moment aanbreken, dat men daden kan stellen. Het is ech ter goed. dat nu reeds het voor terrein wordt gezuiverd. In zoo verre hebben de V. N. zeer goed werk gedaan. Reuter seint uit Shanghai: Een sinds enkele dagen vermiste Da kota van de Central Air Transport Corporation is, naar thans blijkt, in het heuvelgebied nabij Tsjang Sing, op de grens van Tsje Kiang en Kiangsoe neergestort. De vijf Chineesche inzittenden hebbew den dood gevonden. Het toestel had 500 kg, bankbiljetten aan bo waarnaar men thans een onder dek instelt. Dezer dagen zullen 40 Tsjech o- slowaaksche kinderen van onder- grondsche strijders met een extra vliegtuig van Praag naar Londen vliegen. Zij zijn uitgenoodigd door een internaat voor weeskinderen om daar het Kerstfeest te vieren. Onder hen bevinden zich drie wee zen uit het door Duitschers met den grond gelijkgemaakte Lidice. De kinderen zijn voor het groot ste deel afkomstig uit Oost-Bohe- men en zullen speelgoed en in- heemsche nijverheidsproducten als geschenken voor de Engelsche weeskinderen meebrengen Twintig personen werden ge dood bij een treinongeluk in Span je. waarbij de Andalusie-expres, die een snelheid van 90 km. had. ontspoorde. Het ongeluk vond plaats bij hel kleine station Cinco Casa, onge veer 25 km- ten Zuiden van Al cazar de San Juan, aldus ,,A.P." Vier personen werden gedood en ten minste vijf gewond, toen een electrische trein op een stil- staanden trein inreed in Barm- beck. een voorstad van Hamburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door tot nog toe onbe kende daders ingebroken in de chemische fabriek ..Chefaro' aan den Keileweg te Rotterdam. Uit een machine werden 5 plattna- platen (46x24x0,01 cm.) ter waar de van 9000 gulden gestolen. Bij een brugturnoefening in een gymnastieklokaal aan de Putsche laan te Rotterdam kwam gister avond de 19-jarige A. G., wonende aan den Pleinweg, zoo ongelukkig te vallen, dat hij met een gecom pliceerde linkeronderarmbreuk m het Zuiderziekenhuis moest wer den opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3