De episode Schumacher Wat er onder ons leeft t 1 1 J °1 De komkommer in het middel punt der belangstelling Een andersdenkende over HENRI DE (jrREEVE WOENSDAG 18 DECEMBER 1946 PAGINA 7 WAAROM ZIJ ONTSTEM MING WEKTE Plaats en rol van de C.D.U* POLITIERANGEN VAST GESTELD Knoeierij op distributie kantoor RUBRIEK VAN INGEZONDEN GEDACHTEN MET EN ZONDER COMMENTAAR LOONBELASTING EN PENSIOEN V c -- VERSNELLING DER BIJZ.. RECHTSPLEGING VRAAGSTUKKEN VAN TEELT EN GEBRUIK De behandeling De leider der Duitsche socialis ten, dr. Schumacher, is van zijn reis naar Engeland, waar hij op uitnoodiging van de Britsche la- bourpartij besprekingen kwam voeren, in Duitschland terugge keerd. Dit bezoek heeft in Frank rijk, Rusland, Polen, maar ook in vele andere landen.zelfs in be paalde kringen in Engeland veel deining en groote ontstemming gewekt. Vooropgesteld zij. dat bedoelde gevoelens niet tegen den persoon van Schumacher waren gericht- Deze, die in den eersten wereld oorlog een arm had verloren, was, vóór de nazis aan het bewind kwamen, een der leiders van het ijzeren Front, de bekende socialis tische para-militaire organisatie met de drie pijlen; reeds in 1933 werd hij in een concentratie-kamp opgesloten. Uitgemergeld als een asceet, schijnbaar een wrak, werd hij in 1943 vrijgelaten; men achtte hem niet meer gevaarlijk; toch werd hij na den aanslag van 20 Juli 1944 op Hitier weder gearres teerd- Onmiddellijk na de capitu latie hervatte hü bovengronds zijn activiteit; hij organiseerde de nieuwe socialistische partij, maar durfde evenzeer de geallieerde po litiek van Potsdam bestrijden. Hij is ongetwijfeld een der groote mannen van het nieuwe Duitsch land. De bezwaren tegen Schumachers bezoek aan Engeland, dat op zijn minst een officieus karakter droeg, liggen dan ook op ander terrein. Zij zijn: lo. dat de Engelsche regeerings- partij eenzijdig .den leider van een der partijen, met uitsluiting van de andere partijen, uitnoodigt om voorlichting over het Duitsche pro bleem te geven. Dat is partijpoli tiek van één der betrokkenen; geen waarlijk grootsche Europeesohe politiek; 2o. dat de uitnoodiging niet ging naar de grootste en sterkste party in het nieuwe Duitschland, maar naar de tweede partij, die over en kele jaren, als de politieke toe standen in het verslagen land weer normaler worden, waarschijnlijk gelijk de algemeene tendens in ge heel Europa is naar een derde plaats zal worden verdrongen. Het socialisme heeft afgedaan, en wordt, zelfs Schumacher erkent het indi rect, tusschen communisme en an ti.communisme fijn gewreven; 3o. dat Schumacher gelegenheid is gegeven, of dat hij deze heeft genomen, tegen de slachtoffers van de Duitsche agressie een Duitsche, bijna nationalistische propaganda te maken. Het Deutschland uber alles, zij het in socialistische toon zetting, klonk al te zeer in vele van zijn verklaringen en inter views. Daardoor heeft hij de zaak van Duitschland meer geschaad dan gehaat. Wat ons, Katholieken, het meest irriteert is intusschen wel, dat Schumacher, o-m. in de kwestie van het bijzonder onderwijs, ,,de politiek van het marxistisch ma terialisme" heeft verdedigd. Tegen de grffotere massa der Duitschers, die op de C.D.U. heeft gestemd- En dat hij daarenboven de leiding in het toekomstige Duitschland heeft opgeëischt, al wilde hij de (Bij Kon. besluit (Stbl. G 339) zijn voor de amtLenailen van het korps rijkspolitie en van de ge meentepolitie de volgende rangen vastgesteld: a. rijkspolitie: inspecteur-gene raal, dirigeerend officier, le, 2e e" 3e kl., officier le en 2e kl., adsp.-officier, adjudant, opper- r,™ï!fnees.ter- wachtmeester le kl., wachtmeester, adspirant. b. gemeentepolitie: hoofdambte naar le, 2e en 3e kl., ambtenaar le, 2e en Se kl., surnumerair adju dant, brigadier, hoofdagent, aglenit adspirant. De algemeen inspecteur van rijks politie wordt benoemd in den rang van inspecteur-generaal; de com mandant van een gewest in den rang van dirig. officier le of 2e kl. en de commandant van een district in den rang van dirig. offi cier le kl.; de commandant van een afdeeling der rijkspolitie in den rang van officier le of 2e kl. of van adjudant. De hoofdcommissaris van ge meentepolitie wordt benoemd in den rang van hoofdambtenaar le of 2e kl.; de commissaris in den rang van hoofdambtenaar 2e of 3e kl. of in den rang van ambtenaar le of 2e kl. en de hoofdinspecteur in den rang van ambtenaar le of 2e kil.; de inspecteur in den rang van ambtenaar 2e of 3e kl.; de adjunct. Inspecteur in den rang van surnu merair. De datum der heiligverklaring van broeder Niklaus von Fiues is door dein H. Vader vastge steld op 15 Mei 1947, het feest van - 's Heer en Hemelvaart. C D U-, de Christelijk Democra tische Unie, wel de rol van loyale oppositie laten spelen... Hier voe len we weer de dictatoriale stre vingen, welke het socialisme over al ten toon spreidt, extreem als het eenmaal de macht heeft, zooals bijv. in Rusland, getemperd, waar het nog een andere sterke partij naast zich vindt. Daarom gelooven wij ook niet in „het democratische complex" van Schumacher of van het socia lisme- We vinden het veel sterker en reëeler bij de C.D-U., met haar onbetwisten leider in Berlijn Jacob Kaiser, die sociaal zeer vooruit strevend is, zóó zelfs, dat hij het vertrouwen der Russen in zijn so ciale politiek heeft gewonnen, en daardoor op ander gebied veel on heil kon voorkomen. Jacob Kaiser zal ongetwijfeld, als de zone-gren zen gaan vefvlakken, de leiding van de C.D.U. ook in de Britsche zone, welke, nu onder den meer conservatieven Adenauer staat, overnemen. Dan zal ongetwijfeld ook het heropgerichte centrum in Westfalen en het Rijnland, een vooruitstrevende reactie tegen Adenauer, zich met de C D.U. al daar vereenigen, en aldus een Christelijk-vooruitstrevend blok vormen, waartegen de socia listische partij tevergeefs zal stormloopen. Waarom noodigen de Engelsche labours ook Kaiser niet uit om over de toekomst van Duitschland te spreken? Zij zullen bevinden, dat zijn program het hunne dich ter benadert ~~dan dat van den marxist Schumacher. Of moeten anderen deze taak overnemen? Eenigen tijd geleden ia het hoofd van een distributiekantoor te Amsterdam op fraude betrapt. De man bediende zich van de hulp van een zijner ambtenares sen om op achtergebleven stam. kaarten Bonnen te krijgen. Deze bonnen gingen dan den zwarten handel in. De economische politierechter veroordeelde den man gisteren tot 6 maanden gevangenisstraf; zijn helpster kreeg 3 maanden, beiden met last tot onmiddellijke inhech tenisneming. Het zal niet dikwijls voorkomen, dat aan een nog levend persoon een soort van biografietje wordt gewijd, zeker niet wanneer dit een katholiek priester geldt ien het bio grafietje wordt geschreven door een andersdenkende. Henri de Greeve, die al zooveel wonderlijks voor elkaar bracht, hëeft ook dit schijnbaar onmogelijke mogelijk gemaakt. Dr. P. Ritter, die Henri de Greeve in het gijzelaarskamp leerde kennen, deed bij de Hol. landia.'Uitgeverij te Baam ver schijnen: Pater Henri de Greeve, J. H. A. W. schrijft ons: Onder- geteekende gepensionneerde, moet van een pensioen van 1117 per jaar da. 21.48 per week een ge-« zin van drie personen onderhou den. Hoe is het mogelijk, dat ik van dit bedrag nog loonbelasting moet betalen? Inderdaad ook het „Besluit op de Loonbelasting" behoeft herziening. U betaalt wel slechts 33 ct. wan neer het kind beneden 21 jaar en 69 cent, wanneer toet boven 21 jaar is, doch beide bedragen beteeke- nen een „afknijpen" van een ge ring inkomen. Het genoemde .Besluit" verstaat overigens ondier loon: Alle inkomsten, welke in geld >of geldswaarde uit een dienstbe trekking of uit vroegere dienstbe trekkingen worden genoten, zooals arbeidsloon, honorarium, tracte- ment, salaris, kinderbijslag, provi sie, gratificatie, wachtgeld, verlof- en nonactiviteitstractement, pen sioen, weduwenpensioen, weezen- pensioen, vrije kost, vrij woning, vrij vuiur, enz. DE KOUDSTE WINTERS SINDS 1849/I850. (gemeten in utrecht-de bilt.) Lo Sö -5 4 J49/"SO '6^5 "79/éO 'e^ÖC W '99/ □nü SOO 'oa/'io 19/SO 1 IJl 9/'30 •39 40 1 r -5 -O -15 GEMW DELDE MAAND TEMPER A DECEMBER 4- 3,1 JANUARI =4-23 FEBRUARI 4- 3,'C turzh. -20 -25-' c °c. -25 PELT - I.6IZ2IV De schrijver motiveert zijn boek. je op de volgende sympathieke wij ze: „Dit boek is het boek van een andersdenkende. Maar het komt ons voor, dat toet de plicht van an dersdenkenden is, wanneer zij een R, K, figuur van formaat ontmoe ten, die hun belangstelling in boezemt, en wanneer het schrijven hun beroep is, van hun bewonde ring voor zulk een figuur in het openbaar te getuigen.... Pater De Greeve, wiens Roomsche overtui. ging ondubbelzinnig is, heeft door zijn persoonlijke verdraagzaamheid aan de goede verhouding tusschen Roomsche en niet-Roomsctoe Neder, landers medegewerkt.' Onder de niet. Roomschen is een ontelbare schare die hem dankt voor hetgeen zijn woord voor hen beeft betee- kend. Laat dat dan nu eens open lijk blijken! Platonische waarden ring voor het vele groote en goe de dat Roomsch-Nederland voor ons volk heeft gedaan is onvoldoen de. Wij hebben ons daadwerkelijke rekenschap te geven van de ver diensten der Roomsche cultuur". Dr. Ritter deed deze dynamische figuur voor ons leven en' onze voornaamste conclusie ui't deze lectuur .was deze: wij moeten onzen sympathieken radio-priester zoo gauw en zoo dringend moge lijk waarschuwen tegen een soort zelfmoord, dien hij, zonder het te wieten, met een zoo onmogelijke, haast 'griezelige werkzaamheid dag in dag uit beP'g is te bedrijven. Aardig is en goed gezien, dat dc Ritter uitgaat van den ouden heer De Greeve, vader van Borromtus en grootvader van Henri, die niet alleen beschikte over zeer merk. waardige welsprekendheid, maar ook een groot weidoener was van de Joden, die hij zelfs tandheel kundig niet geheel pijnloos Behandelde en bij wie hij uiterst populair was. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend daf nader» voorzieningen inhoudt betreffend» de bijzondere rechtspleging. Een versnelling der berechting la noodftakeljjk en het Ingediend» wetsontwerp beoogt een vereen voudiging der procedure door een vermindering der procedure-vor men. Van 's morgens half tien tot des middags half vijf met een uur tus- sclhenptauze hebben 4 ingenieurs, een doctor en een directeur van een voorlichtingsdienst in een bij eenkomst te Delft gesproken over de komkommer en al dien tijd heeft een aandachtig gehoor van rond 900 man het verhandelde ge volgd met een interesse, waarover ieder leek zich zou verwonderen. Voor den leek was dan ook alleen van belang de lezing van ir. A. K. Zweede, rijkstuinbouwcon- sulent te Wageningen, die over het gebruik en de verwerking van de komkommers sprak. Hij vertelde dat deze vrucht reeds 3000 jaar voor Christus bekend was in Oost Azië, dat de oud-Egyptenaren ze lekker vonden, de Babylooiërs, de Chineezen en de Japanners ze als voedsel gebruikten, de Grieken en Romeinen ze al op hun tafels hadden; Karei de Groote er geen liefhebber van was, Columibus ze in Amerika aantrof en de Arabie ren in Cenitraal Afrika van de pit ten slaolie maakten. De voedings waarde sloeg spreker niet hoog aan, maar de menschen gebruiken ze omdat Ze deze vruchten lekker vinden en dorstlesschend. Voorts worden ze verwerkt in de bekende pickels, in azijn ingelegd en thans wordep ze ook op moderne wijze volgens de methode smelvriezen verwerkt. De smaak blijft uitste kend, maar spreker raadde aan de beste kwaliteiten te gebruiken. Voorts wordt ook het sap van de komkommers tegenwoordig in meerdere of mindere mate reeds als vruchtensap gebruikt- Vooruitzichten voor den afzet Voor den leek. die bovendien belang stelt in de economische zijde zou ook de inleiding van den heer G. W. Reinders van belang zijn geweest die de vooruitzichten voor den afzet, onder de loupe nam. Deze afzet steunt voor het groot ste gedeelte op den export, want in de jaren 19341943 werd er gemiddeld 51.000 ton aan de veilin gen aangevoerd, waarvan 32.000 ton werd geëxporteerd en wel 31-000 ton naar Duitschland. Deze oosterbuur was dus wel onze grootste afnemer. Nu deze handel voor het grootste gedeelte is weg gevallen, zijn er pessimisten, die denken, dat er nooit meer iets goeds van zal komen. Spreker re fereerde echter aan de rede van min. van Kleffens en het antwoord dat daarop door Amerika werd ge geven. Spreker was dan ook van oordeel, dat zoowel voor Duitsch land als voor Engeland het volgend jaar verschillende mogelijkheden ^fónstaan. Alle krachten zullen echter .moeten worden ingespan nen, wil men wederom het han delsterrein terugwinnen Dat er de eerste jaren nog vele moeilijk heden zullen zijn, daar was spreker van overtuigd. Een rationalisatie van de bedrijven stond spreker voor en drong aan op het teelen van prima kwaliteit om te komen tot hoogere kwalitatieve opbrengst. Het fusarium-vraagstuk Voor de ingewijden in het tuin dersvak was van zeer veel belang de inleiding door ir. Y. van Koot, over 't fusariumvra'agstuk, dat te bestrijden is door vruchtwisseling, grondontsmetting en enting. De eenzijdige instelling van het product onder glas verhoogt de mogelijkheid van het optreden van fusarium. Men zou daarom als vruchtwisseling aardbeien kunnen zetten, waarmede men 2 oogsten per jaar zou bereiken, of de eer ste oogst laten afwisselen met postelein teelt. Voorts zou men het platte glas omhoog kunnen bren gen in den kasbouw en voor af wisseling. tomaten en chrysanten kunnen teelen. De fusarium over wintert zelfs en deze schimmel voedt zich ook met de afgestorven planten. Het besmettingsgevaar blijft dus ook groot door aange taste planten in de slooten te gooien. Den grond kan men ont smetten door de geheele teelt-laag te doorstoomen. Deze methoden, bij 70 graden Celsius toegepast doodt alle plantaardige en dierlijke para sieten. Een nieuwe methode werd daarvoor door den sprekerv door middel van lantaarnplaatjes ge toomd- Echter is ook chemische ontsmetting der grond mogelijk. Voorts bestaat ook het middel van enten op onderstammen van planten, die niet voor fusarium bevattelijk zijn. Na nog vele goede wenken te hebben gegeven en den raad steeds de bodemgesteldheid in het oog te houden, sprak dr. W- J. Maan in het bijzonder over enten op fusarium vrijen onderstam. Dr. Maan vertelde reeds vele proeven te hebben verricht, die alle mislukten tot hij met de se lectie van een wilde tropische ka- lebasplant succes had. Deze, thans meer bekend onder den naam on derstam F. geeft forsche normale planten. De plant groeit in vollen grond zeer goed, maar zaadteelt ervan is zeer moeilijk. We zullen daarvoor wel aangewezen zijn op teelt in Noord-Afrika of het zui den van Europa. Spreker behan delde twee soorten van entingen, die op dezen stam kunnen worden verricht en beide geven goede re sultaten. Proleven hebben aange toond, dat op onderstam F geënte komkommerplanten geen last van fusarium krijgen, een hoog percen tage le en 2e soort geven en ge middeld 50 vruchten per plant op brengen. Ze moeten ruim worden gezet, waardoor ook minder kans van ranknot op kan treden. Ir. J. M. Riemens, rijkstuinbouw. consulent voor Zuid-Halland, sprak over bemesting, belichting en koolzuurbehandeling. Hij lichtte zijn woord met lantaarnplaatjes toe. Daarbij wees hij in de eerste plaats op het gebruik van electri citeit voor de grondverwarming, waardoor de cultures kunnen wor den geforceerd. Bodemverwar ming, die door het gebruik van electriciteif steeds gecontroleerd kan worden met tegelijkertijd aan wending van paardenmest, noemde spreker de meest doelmatige methode voor hét forceerem, Ook kan electriciteit als lichtbron wor den gébruikt hetgeen de snellere groei bevordert. De beste resulta ten zijn daarmede bereikt met neon-verlidhting. Uit de praktijk blijkt vaak, dat de komkommer- planten niet voldoende koolzuur tot zich kunnen nemen, wegens gebrek daaraan. Goede resultaten zijn bereikt, door toevoer van kool zuur uit de luefyt welke men kan halen uit de afgewerkte rookstof van de stookplaats der tuinen. Deze moet dan echter eerst wonden ge zuiverd. Ook kan men echter kool zuur door de lucht toevoegen door het verbranden van zuivere houts kool van beukenhout. Conclusie» Een slotwoord werd gesproken door ir. A. W. v. d. Plassche, di recteur van den tuinbouw, die d« resultaten van dezen dag zeer hoog aansloeg. De volgende 6 conclusies wild» bij daaruit trekken: 1. Verwacht mag worden dat de komkommerteelt ook dn de toe komst voor ons land van belang blijft, op grond van de waar. de die de komkommer voor de menschen heeft. De geschikt, heid voor het diepvries-systeem biedt daartoe nieuwe perspectie ven. 2. Het gevaar, dat de komkom merteelt op met fusarium besmctt» bedrijven onmogelijk zou worden, kan als afgewend worden be schouwd, door de resultaten van het onderzoek op gebied van grondontsmetting te Naaldwijk en het enten op onvatbare onderstam men te Amstelveen. 3- Om tot d'oelmatlige toepas sing in de praktijk te komen is het noodzakelijk de proefnemingen voort te zetten. Alvorens de tuin ders zelfstandig hiertoe overgaan is het goed zich in verbinding t« stellen met den betreffen den proef tuin. 4. Om tot een meer afdoende bestrijding en voorkoming van aan tasting te komen is het noodzake lijk om hygiënischer te werken en vooral geen ziek materiaal meer dn slooten te werpen, omdat dit een bron van besmetting vormt. 5- Indien na overleg met de eleetriciteitsbedrijven een voldoend laag tarief kan worden verkregen moet de electriciteit bij het toe nemend gebrek aan paardenmest als een .belangrijk hulpmiddel bij de verwarming worden beschouwd. 6. Ointwikkelingsdagen als dezen komkommerdag moeten van groot belang worden beschouwd, omdat zij hen, die bij een bepaalde teelt belang hebben, bijeen brengen waardoor het inzicht in de proble men en de vakkennis worden ver groot. Rest ons nog te vermelden, dat door de tuinders vele vragen aan de inleiders werden gesteld, waar door dit dm vele opzichten nog ver helderend werkte op het gehoorde. Deze, door de organisatiecommissie voor groenten uit die Stichting Landbouw. opgezette studiedag, mag dan ook als zeer geslaagd worden beschouwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 7