De onderwijzers aan de beurt 3 Oplossingen van het tekort Recepten voor de Kerstdagen Saneeringsplan Jodenbuurt aanvaard Nieuwe salarisregeling DONDERDAG 19 DECEMBER I94A RAGINA In wel geheel verscheiden sfeer dan In Augustus J-l. had deze van minister Gijle» nu ter behandeling van de begrooting, waarop Z. Exc. z.cn destüds beriep om de tegen hem losgebroken geesten te bezweren Van de oppositie uit Oogstmaand was hij de algemeene beschouwingen althans geen ontdekken en over actieve cultuurpolitiek werd buna in geheel niet meer gesprokentenzij door den bewindsman zelf, die om- over dit begrip een korte causerie ten beste gaf. L. H. De studenten-teekenaars Hoe maakt de huisvrouw een extra tractatie? Voorschot op salaris- verhooging De epidemie onder Engelsche babies „Regie" van den voorzitter? Kiesquorum voor den Belg. senaat DE STEM DER DICHTERS Het zwaartepunt der discussies vormden het tekort aan en de opleiding van onderwijskrachten, door zoo goed als alle woordvoer, ders in het geding gebracht. De heer Van Sleen (P-v.d.A.) rekende Z,Exic, zelfs voor, dat bij het hui dige geboorten-ovaf schot over 6 jaren er al tweemaal zooveel on derwijskrachten noodig zullen zijn als nu het tekort bedraagt. Ofschoon de minister, naar hij den Voorzitter meedeelde, weinig last van nachtmerries heeft en een gezonde slaap gewoonlijk zijn deel is, vormt voor hem het tekort een bron van voortdurende zorgen. Maar werkelijk veel resultaat ver wachtte hij van de komende salaris herziening, die een aanmerkelijke verbetering" zal brengen; want gezien het groote idealisme, waar mee de opvoeders onzer jeugd hun semi-ouderlijke en -priesterlijke taak steeds hebben vervuld, on danks drukkende financieele zor- gen, mag verwacht worden, dat bij een Tedelijk goede bezoldiging zoo als nu op komst is, weer velen zich tot dezen verheven arbeid zullen geroepen voelen Het getal vaca tures is alnee 'teruggeloopan en bedroeg op 1 Nov. 1976. Be sug gestie van den heer Peters (KVP) om abituriënten van HBS en gym. in een jaar geschikt te maken voor de onderwijzers-taak hjkt hem bovendien een vruchtbare gedachte. Stel daarnaast, dat de minister van oorlog een soepele regeling overweegt voor de In dienst zijnde en komende onderwijzers, terwijl voor hen reeds een fictieve dienst tijd" mogelijk is tot Jan. 1948. Bo vendien zal bij het Uquideeren van het distributie-apparaat alle aan klacht worden geschonken aan voor, het onderwijs bruikbare krach ten. Wij hopen dat de optimistische visie van den bewindsman niet d'e bodem wordt ingeslagen! Wat de opleiding betreft In ver band met de vernieuwing, juist in verband met het tekort is Z.Exc. huiverig voor een verlenging van den opleldingstijd, want daardoor ■wordt het tekort weer grooter. •ODe bezetting der le klas in de kweekscholen is dit jaar lager dan in 1945!). Wel zegde de bewinds man den heer Peters toe, zooal niet met grooten spoed dan toch met groote kracht te zullen stuwen *n de nieuwe banen ongeveer volgens bet schema-Bolkestein, waarbij ook het nu reeds in functie zijnde per soneel in den nieuwen geest zal moeten geschoold worden Niette min drong ook de heer Roosjen (AR) er bij den optimistischen mi nister op aan, niet al tie veel naar het tekort te kijken en daardoor de opleiding niet te vertragen. Jeugdbeweging Met de ziens-wijze, door pater Stokman ontwikkeld over de jeugd beweging waarbij evenals bij de school de rechten der ouders en de zelfstandigheid der- richting dient geëerbiedigd verklaarde minister Gielen zich volkomen ac- «oord, wijzend op de stuwende taak van de overheid t.o.v het particu lier Initiatief, waarbij bepaalde grenzen niet mogen overschreden worden- Ten aanzien van de sociale Jeugdzorg Is staatsbemidd'eling niet te vermijden Onderwijsfilm Uit de PvdA werd betreurd, dat de minister zich ter zake de on derwijsfilm zoo „halsstarrig" toont, Z.Exc. meent dat ..consequent" hier het juiste woord is Want terwijl hij de zaak „veilig stelt", wil hij door een andere organisatie een steviger contact leggen met hiet onderwijs en tegelijk de noodzake lijke zuinigheid betrachten. Men ziet al plannen voor schoolbouw met filmzalen! dan een Godsvrede op langen ter mijn, beaamde Z.Exc. Dat de hoofdakte die de mi nister heelemaal niet bewondert nog altijd belangrijke salarisver- hooging meebrengt, betreurde mevr Fortanier de Wit (PV); maar de minister kon haar alleen troos ten met erop te wijzen, dat er toch een zeker onderscheid bestaan blijft tusschen de hoofdakte-bezit, ters en de anderen. De vergoeding voor de bijvakken vervalt; höe dan het behalen van zulke akten te prikkelen? vroeg de heer Peters. Door het feit, dat de promotie kansen (op 33000 onderwijskrachten 7000 hoofden) aeer groot zijn en doordat voor bedoelde studie een zekere vergoeding in de kosten wordt gegeven. Het 8c leerjaar Van diverse zijden was over de „afschaffing" d.w-z. tijdelijke opschorting van het achtste leerjaar '(bijna volkomen ontvolkt) geklaagd. Z-Exc. wees erop, dat hij met het tijdelijk faoultatief-stellen de klok niet terug, maar bijzet. In de novelle over de Leerplicht wet blijft het 8e leerjaar princi pieel gehandhaafd Middelbaar onderwijs aan leeraren, onvoldoende saïa- riëering en dito opleiding. Aan alle drie wijdt de minister zijn aan dacht. Wat de salaris-kwestie be treft verwees Z. Exc. naar de volgende nummers van .,Bona- ventura", voor het overige dr. Lu cas' suggestie inzake een „over bruggingstoelage" onuitvoerbaar verklarend wegens de consequen ties elders. De zaak is echter com missoriaal en de minister verklap te dat het uurloon-systeem wel zai worden omgewerkt in de rich- ting van een herstel der „volledige betrekking", waarvoor genoemde kath afgevaardigde had gepleit. Bij de afdeeUng '„Hooger onder wijs en wetenschap" heeft de heer Roosjen (AR) 'n krachtig pleidooi gevoerd, dat ondter de studenten- zuivering radicaal een streep dient te worden gezet. De gelegenheid moet worden geopend, dat de nog uitgeslotenen 1 Januari 1947 him studie kunnen hervatten. Dr. Stokman (KVP) was even eens van meening, dat de studen ten voldoende gestraft zijn en besprak verdter o.m. de wensohe- Üjkheid van uitwisseling van studenten en hoogleeraren. Nadat nog verschillende a-ndere leden het wt«ord hadden gevoerd ver klaarde de minister bereid te zijn de zaak der studenten-teekenaars zeer ernstig te overwegen in den zin als door de Kamer naar voren gebracht. Spreker is voornemens spoedig een wetsontwerp inzake subsitti- eering van het bijzonder hooger Bij de afd. middelbaar onderwijs de zelfde klachten; over het tekort 1940. Gisteren werd de stichtingsacte van den Delftschen Studenten Raad onderteekend. Daarmede werd officieel bekrachtigd, wat al sinds de heropening van de T. H. een feit is, dat de studentenorganisaties die belangen van studenten, welke boven het belang van de afzonderlijke groepen uitgaan, in een hechte en vriendschappelijke samenveerking willen behartigen. Als getuige bij deze plechtige onderteekening trad o.a. op dr. ir. H, J. van der Maas, die tijdens de oprichting van den D. S. R. Rector Magnificus der T. JET. was. Kerstmis is in aantocht en op die dagen maakt de huis vrouw eens wat meer werk van den warmen maaltijd en geeft een ex tra tractatie bij de thee of de kof fie! Vandaar dat we een recept ge ven: van een warme pudding (nog wel geen echte plumpudding, maar toch een die goed zai smaken) van gevulde Kerstkransjes (gemakkelijk te maken en lekker bij de thee) en van toastjes met een ragout, die als voorgerecht aan het meer uitge. ------ breide avondeten, zeker in den onderwijs in te dienen. Z. i, is een smaak 2ullen vaiien. principieele discussie al eerder dan in 1938 gevallen, namelijk in Trudy Schoop in het balletspel Barbara". V1.nr.: Barbara als dansende en musiceerende clown (Trudy Schoop), Dick, de „sterke man" (Richard Wyatt) en Li%„ de danseuse. (Hanny Boumann Warme Kerstpudding 65% dl. melk, 150 gr. oud brood met of zonder korst, 100 gr. appel stroop, 20 gr. suiker, 40 gr. rozijnen, 1 kleine appel (plm. 85 gr.) 30 gr. boter of margarine, 1 theelepel zout, 2 theelepels of meer kaneel, wat kruidnagel, nootmuskaat (sur rogaat) 60 gr. (plm. 1 kopje) zelf rijzend bakmeel of bloem met 1 theelepel bakpoeder, paneermeel. De melek met zout aan de kook brengen en het brood erin iweeken en fijnmaken. De appel schillen, in kleine stukjes snijden en- met de overige ingrediënten door het be slag roeren tot alle bestanddeelen gelijkmatig verdeeld zijn. Den war men puddingvorm en het deksei met boter insmeren en met paneer meel bestrooien. Den vorm voor ■vullen met de pudding-massa- In een pan met zoovee; kokend water dat <je vorm onder staat, de pud - ding gaar koken (plm. 1 uur). De pudding kan ook koud'gege ven worden. Gevulde Kerstkransjes 200 gr. (3 kopjes) bloem, 5 gr, (2% theelepel) bakpoeder, 100 gr. (iets minder dan pakje) boter of margarine, 100 A 150 gr. (1 A 1% kopje) suiker, amandelessence, zout, 2 eetlepels melk of water, 1/3 potje xoode jam, wat suikerpoeder. Alle droge ingrediënten goed dooreen mengen. De essence, de bo - Eindelijk heeft de Amsterdam- sche raad zich dan bezig gehou den met het basisplan tot sanee ring van de Jodenbuurt. Opposi tie bestond er niet, er is alleen gesproken over de mogelijkheid tot vestiging van een universi teitscentrum op het eiland dat zal ■ontstaan, wanneer het Waterloo- plein weer gracht geworden is. De heer Bommer (PvdA) bleek een voorstander van deze oplos sing, doch hij wilde niet, dat er een overijld besluit genomen werd. Men moet van de behoeften van de praktijk laten afhangen, wat er van d'eze buurt gemaakt zal worden. Spr zag het in groot ver- Nieuwe sularisregeimg band en wel na uitvalling van het smeeringsplan van de geheele Over het resultaat der commis- binnenstad. I sisplan aanvaardt, kan later altijd I iie bestemming eesnro- ter en de melk toevoegen en de massa tot een soepel deeg kneden. Het deeg op een met 'bloem besto ven tafel uitrollen en er met 2 glaasjes of dekseltjes van verschil, lende grootte kransjes uit steken. Het overblijvende deeg samenvoe gen en weer uitrollen. De kransjes óp'een vetgemaakt bakblik leggen en in een matig'warmen oven goud. bruin bakken, (10 min.) of het deeg in een vetgemaakte, met deksel ge sloten, koekenpan zachtjes bakken. Na 7 minuten de koekjes omdraai en en zonder deksel nog plm. 7 minuten 'bakken,. De kransjes laten afkoelen De jam even verwarmen en de helft van de kransjes met een laagje jam bedekken. Een' tweede kransje erop leggen en dlit be strooien met poedersuiker. Toastjes 4 sneetjes oud wit brood, 75 gr, plokworst of garnalen of 1 gesnip perde ui, 1 kopje (1% dl.) waters 20 gr. eetlepel) bloem, zout, pa per, iets melk peterselie, aroma. Van de sneetjes brood de korsten verwijderen en het brood zachtjes roosteren in een koekenpan. Het water aan de kook brengen en bin. den met aangemengde bloem. Da saus afmaken met zout, peper, aro ma, melk en fijngebakken peter, selie. De fijngesneden piokiworst ol de gewasschen garnalen of de ge sneden en even gefruite ui in do saus doen. De warme ragout op de warm gehouden toastjes doen en op een schotel opdienen. De geheimzinnige epidemie on der de Engelsche babies heeft reeds den dood van 23 pasgeborenen ten gevolge gehad. In Oxford hebben 20 zuigelingen en 19 vroedvrouwen en verpleegsters aanvallen van do ziekte gehad, doch onder hen zijn er geen dooden te betreuren. Sinds begin Juli deden zich in de kraam- vrouwenafdeeling van het zieken huis te Oxford slechts lichte ge vallen van gastro-enteritis voor. Langzamerhand nam het percen tage zieken toe en in October be. droeg het reeds 75 procent van do nieuw aangekomenen. Er was veel lof v.uor het plan, dat door iedereen reëel en daarom zoo aantrekkelijk genoemd werd. De heer De Groot (KVP) vrees de. dat het vestigen van een uni- eie-Wekseïings bracht de heer Pe. ters die te voren met den mi nister een robbertje had gevochten over den „harmonischen mensch boven welken hij aan den „nor-j w malen" mensch de voorkeur schunt j versiteit"centrum in deze buurt te geven' aan den bewindsman I tot gevolg zou hebben, dat het ba den dank over van het onderwij- sisplan gewiizigd zou moeten wor- fcerskorns wetend dat de verbete- den en daartegen had hij bezwaren ring voor'e«r groot deel is te dan- Wethouder Seegers <0*nm) ken aan het krachtige initiatief van floot zich aan bij de vriendelijke den minister Toch herinnerde de, woorden, die over dU ontwerp wa- Limburgsche afgevaardigde eraan,1 ven gezegd. Hij ontkende, dat de dat door het rapport het bereiktevestiging van een unjv-ruteits- als een „Godsvrede, e en rechts- centrum wijziging ot gevolg zou herstel" beschouwd wordt, Maar'hebben, Wanneer de raad he ba nog over de bestemming gespro ken wordën. Het foorstel werd zetnder hoofdelijke stemming aan vaard; het zal nu aan het Rijk worden voorgelegd, omdat We deropbouw er interesse voor heeft Eerder was een credieit van 625.000,goedgekeurd om den gemeente-ambtenaren met Kerst mis een voorschot te verleenen over de maanden October tot en met December op de te verwach ten loonsverhooging. In Amster dam bedraagt dat voorschot 5 pCt, omdat B en W niet willen, dat er meer zal worden uitgekeerd dan de latere evenitueele verhoo ging zal bedragen. Het Rijk geeft wel een votvschot van 10 pCt maar niemand weet, hoe dait be rekend is en hoe het met de pen sioenregeling verrekend wordt. Het was daarom volgens wethou der Franke (PvdA) veiliger 't maar op 5 pCt te houden. In verschillende bladen wordt hulde gebracht aan de regie" van den voorzitter der Tweede Kamer, omdat hij Romme het eerst liet spreken. Wij gelooven. dat de zoo sympathieke en verdienstelijke Kamervoorzitter deze hulde niet verdient. De voorzitter der Kamer pleegt geen invloed uit te oefenen VP de volgorde der sprekers. Tijdens de senaatszitting van Dinsdagmiddag is het wetsvoorstel van Cattëau (Lib.) tot wijziging van het kiesquorum voor de se naatsverkiezingen van 66 in 33 pet- met 83 tegen 2 stemmen goedge keurd. Door deze wijziging in het kiesquorum hebben thans ook do ■kleinere partijen meer kans een vertegenwoordiger in den senaat te krijgen. De E.V.C. en het geor ganiseerd overleg De agenda werd verder in pais en vree afgewerkt, maar aan het slot kwam de interpellatie Blokzijl over de EVC aan de beurt. De heer Blokzijl rekende den raad wor, dat slechts 15 pCt van het gemeentepersoneel is aangesloten bü de organisaties, die in het Ge organiseerd Ojverl(eS betrokken zijn. Ruim 7000 gemeenteambte naren en -werklieden zijn echter in de bedrijfsgroep Overheidsper soneel d'er EVC ondergebracht. Waarom dan de EVC niet toege- laten. Wethouder Franke antwoordde kort maar krachtig. B en W wil len de EVC best toelaten, maar deze organisatie scheen zelf wei nig haast te hebben. Toen men om de statuten vroeg, moest men een half jaar wachten. Nu is er een circulaire van Binnenlandscne Zaken om, in afwachting van een nad'ere regeling, geen veranderin gen te brengen in de samenstelling van het Georganiseerd Overleg. De heer Blokzijl was door de aanmerkingen op zijn organisatie kennelijk in zijn wiek geschoten, En tijdens zijn breedvoerig betoog over oude feiten, werd hem door kameraad Gortzak een overhandigd. Dit bleek later een de gemeenten worden overgedra- motic te zijn. waarin '3 en W gen Het Kijk heeft de totale bouw- wordt verzocht alsnog -alle maat reden te nemen om te bevorde ren. dat de EVC spoedig zal wor den toegelaten. De raad voelde niets voor zulk een motie, die nog eens onderstreept, wat B en W h-bben toegezegd. En dat werd den. heeren duidelijk gezegd. Minister Gieten heeft heden in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij voornemens is een disco theek te vormen, welke hij ,.de stem der dichters" wil noemen. Daarin zullen de stemmen der grod en van de kunst van h*t woord voor de toekomst worden vastgelegd. .NOODWONINGEN „CADEAU". De na de bevrijding door de zor. gen van „Wederopbouw" gebouw de noodwoningen .welke nog steeds eigendom zijn van het Rijk, kun- briefjelnen op gunstige voorwaarden aan kasten betaal! en vraagt bij over dracht van de gemeenten slechts het bedr-g dat dia exploitatie der noodwoningen over den bepaalden jjd dar bewoning zal opleveren. Dit bedrag is dus de huuropbrengst verminderd met dé vaste las en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5