Minister Jonkman antwoordt Homme s moties IN DEN GREEP van de VORST DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Republiek moet verklaring èn toelichting aanvaarden 1 Nieuwe Kinderbijslag 88ste JAARGANG VRIJDAG 20 DECEMBER 1946 No. 20194 OM HET LOT VAN LINGGADJATF Kerst- en Nieuwjaars boodschap van H.M. de Koningin Erkenning de facto Mr. C. P- M- Romme. de leider der Kath- fractie heeft bij de replieken op minister Jonkman's uiteenzettingen gisteravond in de vergadering der Tweede Kamer een tweetal moties ingediend. De eerste, welke betrekking heeft op de geïnterneerden, luidt als volgt: De Kamer van oordeel dat de vrijheid en veiligheid der slachtoffers van de gebeurtenissen in Indonesië en der geïnterneerden thans in ieder geval behooren te worden verzekerd, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie was mede onderteekend door de heeren Van der Goes van Naters, Schouten, Tilanus, Bierema, Zandt en Ruys de Beerenbrouck. De tweede motie, ertoe strekkende, dat de Kamer zich accoord verklaart met de aanvaarding van „het werkelijke Linggadjati" en die tevens door den heer Van der Goes van Naters was onderteekend, luidt: De Kamer, overwegende, dat de regeering terecht haar beleid er op richt, om, met overwinning van de zoowel hier te lande als in Indonesië heerschende vertrou wenscrisis. een duurzaam samengaan van Indonesië en Nederland op den grondslag van de beginselen der Koninklijke rede van 7 December 1942 te verwezenlij ken, overwegende dat de ffegeering hiertoe dienstig acht het aangaan'met vertegenwoordigers van de regeering der Republiek Indonesië van een wederzij dsche ver bintenis, met inachtneming der geldende Grondwet, tot niets meer of anders dan wat volgens de door de Commissie Generaal opgestelde toelichting te Ling gadjati is overeengekomen met onverkorte inacht neming van de regeeringsverklaring van 10 December 1946 en van de aanvullende regeeringsverklaring van 19 December 1946; van oordeel, dat deze wederzijdsche verbintenis, bij juiste uitvoering daarvan, inderdaad de mogelijkheid opent om het noodzakelijk duurzame samengaan tus schen Nederland en Indonesië op den grondslag van de beginselen der Koninklijke rede te verwezenlijken, vereenigt zich met het te dezen door de regeering voorgenomen beleid en gaat over tot de orde van den dag. ELFSTEDENTOCHT VASTGESTELD Nog meer verkeers moeilijkheden ook door Eerste Kamer aanvaard NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HOOFDREDACTEUR ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. W I TL OX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEEK Van de historische dagen deze week in de Tweede Kamer, was het gisteren mis schien wel de belangrijkste. Minister Jonkman kwam aan het woord om na mens de regeering te antwoorden op de vragen, welke de Kamerleden hebben gesteld ten aanzien van het ontwerp- accoord van Linggadjati en te trachten hun bezwaren te ontzenuwen.. Ook nu was de belangstelling groot. De meeste ministers waren present en in de loge boven 's voorzitters bureau, hadden weer de leden der Commissie-Generaal plaats genomen. Minister Jonkman Minister Jonkman vangt zijn rede aan met de opmerking, dat de tegenstanders doen, alsof zij van te voren zeggen, dat zij zien niet laten overtuigen. Nu kan men zeggen, dat de wijze van publicatie hieraan voor een deel debet is- Spr. erkent ter zake tekortkomin gen der regeering, maar dit was onvermijdelijk. Het was z.l. niet onmogelijk, hier te lande meer voorlichting te geven, maar zou het veel hebben kunnen afdoen aan de scherpe tegenstellingen? Ook de gedachten-wisseling in de Kamer heeft de regeering de over tuiging gebracht, dat hoezeer men er ook tegen kan zijn, men zal stemmen voor Linggadjati, Spr. wil zijn tegenstanders over- tuigen, dait het beter is toch te gtemmen vóór Linggadjati. Het beroert ons zoo volledig, d&t daarin ook ligt een onvermijdelijk verschillende instelling tegenover de vraagstukken. Een regeering als hier zit. die zich vooruitstrevend noemt, kijkt naar de toekomst en als men dat doet, is men voor Dan zegt men: er is een groot offer ge. bracht, om iets goeds te bereiken. commissie gedroeg zich waar dig onder onwaardige omstandig Nopens de regeering is, wat voor ons iigt, een psychologisch en Staatkundig stuk. Men nog zeer veel aan de verdere ut werking is overgelaten. Het is voor Blies een politiek accoord en de regeecing overweegt, als het to stand is gekomen, of dan niet het moment is aangekomen, om wel- licht, vóór westelijke maatregelen. Uit 'toch nog allereerst bijeen te roepen een rondetafelconferentie, zooals die altijd de laatste jaren is gedacht. Zoo weinig brengt dit ac coord. dat er ruimte blijft voor een rondetafelconferentie en daarna zal men moeten komen tot een grond wetswijziging en opstelling van een statuut voor de Unie, Men bedenke, dat het politiek accoord nog zoo weinig brengt, dat er wettelijke maatregelen moeten komen voor den overbruggingstor- inijn- Spr. verzekert, dat zoowel de C. G., als de li- G. G. reeds bij de regeering hebben voorge. bracht met welke menschen het accoord verder kan worden uit gewerkt. Tegen de tegenstelling, welke de heer Romme maakte tusschen Linggadjati als fantoom en als het wezenlijke Ling- t Ijati heeft spr. bezwaar. Compromis Men moet zich indenken, onder welke omstandigheden het accoord moest worden opgesteld. Men be denke, dat ieder der beide dele gaties invloed wilde uitoefenen, zoodat het een compromis moest worden. De beste typeering is nog altijd, dat het is een politiek ac coord, een afspraak die eigenlijk in houdt, dat we een definitieve af spraak zullen nastreven op basis van deze overeenkomst. Een toelichting der C. G. en een verklaring der regeering was noodig. Men moet ze als één ge heel zien, waarbij de verklaring der regeering prioriteit geniet. Het is niet geheel redelijk, om alleen de 17 artikelen te bezien los van de toelichting en de ver klaring. Vóór de onderteekemng moet vaststaan, dat dewederparüj toelichting en verklaring aan vaardt, Duidelijk moet blijken, dat men niet alleen de artikelen onderteekent. Aan de ondertee- kening zou de regeering een briefwisseling whten doen voor afgaan, waarin dat wordt duide lijk gemaakt. Daartoe helt ,de regeering over. Arbitrage Ten aanzien vam de arbitrageclau sule deelt spr. mede, dat de arbi trage op het laatste oogenblik is opgenomen op verlangen der In donesische delegatie. Maar geen der partijen heeft gelegenheid ge had zich volledig rekenschap te ge-ven van de draagwijdte ervan. De bedoeling is af te spreken, dat 'dit artikel in een apart reglement een eigen beschrijving zal krijgen. De notulen Ten aanzien van de bindende no tulen zegt de minister, -dat er be sprekingen zijn geweest zonder den Britschen vertegenwoordiger. Bij die politieke besprekingen zijn voorzien, dat zich omstandigheden als nu kond-en voordoen. Zoolang de grondwet niet gewijzigd is, kan het kwalijk mogelijk zijn, zich aan te passen aan de wettelijke toe standen. Verwijzende naar 1830 meent spr., dat we niet geheel zonder precedent zijn. Waar ging het bij de overeen komst om? Gezocht wor-dt naar heen vrijheid in grootere eenheid i als oplossing van het koloniale geval. Wij wille-n op eigen wijze voorzien in een ni-euwe staatsin richting met vrijheid voor de on- derdeelen. De vi-endeeüge staat, welken we gaan oprichten, zal moeten vol doen aan -eischen, di-e nog n-iet ge steld zijn. Is het wel redelijk, de regeering to beschuldigen va-n on- trouw en zelfs met vervolging te bedreigen? Men heeft betoogd, dat de C. G. haar instructies zou hebben over schreden en de regeering zou daar aan hebben meegedaan. Men zou meer in federatieve ridhting gaan en daarom werd aldus opgetreden- En er zou alleen geparafeerd wor den, omdat de Kamer zich over de richting nog moet uitspreken. Waar de bereidheid er was, om de Kamer te kennen, is er. naar sprekers meening. weinig reden, om de C. G. te beschuldigen. Het koninkrijk Er is gevraagd, is dit nog wel een koninkrijk? De overeenkomst moet genomen worden naar haar eigen tekst, en dan ziet men in art. 6 een federatie, die Unie wordt geheeten; in art 7 organen, die gemeenschappelijke belangen zul len behartigen en men ziet aan het hoofd der Unie den Koning. Besluiten worden genomen in naam des Konings Er. i>s een den heer Logemann. De kern van de erkenning, dat de repu bliek het gezag uitoefent ligt hierin, dat het noodzakelijk is als bewijs onzer vreedzame bedoelin gen, de republiek te erkennen. Als de opzet mislukt Wat moet er gebeuren als de opzet mislukt? Dan zal ongerept zijn gebleven de verantwoorde lijkheid der Ned. regeering. Men vindt dat in de regeeringsver klaring. Het tijdstip in artikel 1 genoemd is geen ander rijdstip dan dat genoemd in art. 12. De regeering erkent, dat de Ne- derlandsche en Ned. Indische weer macht moet worden bijgebracht, dat zij een Nederlandsche taak heb ben te vervullen, om de nieuwe gezagslegitimatie mogelijk te ma ken. Toegezegd kan worden, dat, dank zij die weermacht, tot een goed einde zal kunnen worden ge bracht, waarvoor de regeering ver antwoordelijk iS. Vervolgens wijst de minister erop, dat het ontwerp, hier ter tafel gelegd, geen voorstel is. Een motie is er nog niet. Ais er geen komt, dan neemt de regee ring aan, dat de Kamer toelaat, wat de regeering voornemens is te doen. afspraken gemaakt ^wat men" la ter conflictenregeling aangekondigd; Jl geiSaaï:'„rÏÏLme".i?;®r hieruit bliikt de eigen souvereini- De plannen-Welter en Schouten Spr. heeft slechts van twee plannen vernomen, de heer Vonk heeft in de .handelingen" doen opnemen het plan-Welter. Z.i. is het to unitarisch. Het tweede plan is door den heer Schouton aangedui-d. Hij verlgngt terugkeer tot het oude gezag onder bepaalde voorwaar, den. Toen wij het gezag in handen De commandant der Neder landsche troepen in Engeland, generaal-majoor Van Voorst Evekink. heeft de volgende Kerst- en Nieuwjaarsbood schap van H.M. de Koningin ontvangen: ,,Aan u allen, die deel uit. maken van de strijdkrachten ter zee te land en in de lucht, zoowel hier te lande, als in - Suriname en Curacao, of wel in opleiding in Groot-Brittan- nië, zend ik mijn besto wen. schen voor een gelukkig Kerst feest en een voorspoedig Nieuwjaar Moge ieder van u, trouw aan die u gegeven opdracht, mede werken aan den verderen op- bouw van onze krijgsmacht. w.g. WILHELMINA hadden, hebben -we aan de aspira. ties van Indonesië niet vo daan. Wij hebben alle staatkundige her. vormingen uitgesteld tot later. Wij- hadden moeten doen vóór de Ja- pansche occupatie, wat de heer Schouten nu wil. Andere plannen heeft spr niet gehoord; hij is gesterkt in de overtuiging dat het accoord zoo spoedig mogelijk moet worden on dertoeken a Spr. eindigt met den eed der ministers nog eens nauwkeurig na to gaan. Verlangd wordt trouw aan de Koningin, trouw aan de grondwet, getrouwe vervu'üng der verplicht ingen. Daaraan meent hij to voldoen. zat doen op bepaalde punten. Daarover zijn notulen gemaakt. Spr. gelooft, dat de Kamer zou kunnen goedvinden, niet aan te dringen op het overleggen der no- tulen, omdat het schade zou kun nen veroorzaken. Er wordt in dit debat, ©n terecht, gestaan op onze grondwet. Maar men mag nooit vergeten, dat men nooit heeft hieruit blijkt de eigen souvereinl- teit der Unie. In elk geval wordt een en ander nog open gelaten voor nadere uitwerking. De beteekenis van de de facto erkenning is naar sprekers in zicht. duidelijk uiteengezet door .Het effect van de vorstperiode te Giethoorn. De punters zijn vastgevroren en de melkman moet, zijn klanten per slee bedienen. Hedenmorgen stonden de bloe men weer op onze ruiten en als het zoo doorgaat, zal het ijs zeer sterk worden. Toch verwacht men een dooi-periode, daar van boven den Oceaan warme lucht in aan tocht is. Ondertusschen gaan alle schaat sen uit het vet en vernamen wij o.a., dat voorbereidingen worden getroffen voor den elfstedentocht, welke ijs en weder dienende, op Zaterdag 28 December a-s, is vastgesteld. De Elfmerentocht gaat morgen niet door, doch is vastgesteld op Maandag a.s. De vliegdienst Leeuwarden Ameland voldoet geheel aan de verwachtingen. Woensdag en Don derdag zijn er 3 vluchten gedaan met post en 50 passagiers. De dienst voor Zaterdag is ook weer volgeboekt OP deze wijze gevoelt de bevolking minder het isolement. Gisteren zijn op de Maas de stuwen te Linne, Roermond, Bel- feld. Sambeek en Grave geopend. Over de stuw te Lith zal vandaag worden beslist. Het verkeer door middel van de veren tusschen Maasbracht en Lith is gestremd. De autobusverbinding van de Ned Spoc» wegen tusschen Zalt- bommel en 's-Hertogenbosch is gisteravond 8 uur gestaakt wegens het uitvallen van de schipbrug bij Hedel. De reizigers, voorzien van plaatsbewijzen. kunnen reizen over Nijmegen. De N. S. nemen bijzondere maat regelen om het vervoer over Nij megen naar het Zuiden te ver zekeren. Het verkeer op de route Utrecht 's-Hertogenbosch kan nu ook ge bruik maken van de spoorbrug bij Culemborg. De N. S. laton nl. een spoorbaan vrij voor het wegverkeer. De schipbrug bij Hedel, een van de belangrijkste verbindingen in de Noord-Zuidroute, is weggeno men. Weggebruikers worden aan. geraden ihun route te kiezen over de Moerdijkbrug. dan wel via Arn hem, Nijmegen- De Eerste Kamer heeft gisteren middag na een kort debat het web ontwerp tot wijziging van de kin derbijslagwet z-ih.s. aangenomen- In antwoord op een vraag van den heer Steinkühler die met ande ren ook had gepleit voor door. berekening van de premie en de verwerping betreurde van het amiendement-Andriessen zeide minister Drees, dat buitenlandsche arbeiders alleen onder deze wet zouden kunnen vallen bij weder- keerigheid. De inschakeling van vaderlooze gezinnen, gezinnen van invaliden ed- zal de minis-er nader bezien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1